Kruger's Kermesse

Sauvie Island, OR
September 15, 2007

Updated April 29, 2009 at 10:47 AM

Beginner Men CX

Name Team Age City Laps
1 Hugh Givens 50 Portland 8
2 Pete Van Tilburt 38 Vancouver 8
3 Parker Johnstone Sunnyside Sports 49 Wilsonville 8
4 Lars Nystrom 30 Portland 8
5 Ryan Larson 34 Corvallis 8
6 Scotty Carlile 27 Portland 8
7 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 24 Portland 8
8 Brent Lawson Team S+M 46 Portland 8
9 Peter Olson 24 Beaverton 8
10 Adam Swail 42 Portland 8
11 Jim Hinkley EBS 46 Portland 8
12 Shawn Rader 30 Hillsboro 8
13 Nick Williams 29 Portland 8
14 Jonathan Nussbaum Portland 8
15 Michael Mann 47 Portland 8
16 earl patrick 31 Portland 8
17 Tom Rousculp 32 Portland 8
18 Dylan McNamee 41 Portland 7
19 Steven Carper Three Ring Circus 33 Vancouver 7
20 Guy Baker Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 34 Portland
21 Barry O'Connor 31 Portland 7
22 Matt Minjares Team Beer 36 Portland 7
23 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 36 Portland 7
24 Tim Labarge 37 Portland 7
25 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles 40 Hillsboro 7
26 Marc Alexander 47 Clackamas 7
27 Ed Barker 62 Portland 7
28 Frank Stevens 42 Troutdale 7
29 Todd Williams 35 Portland 7
30 George Pomeroy 33 Portland 7
31 Nick Borders 35 Portland 7
32 Stanley Bercovitz 45 7
33 David Gratke 49 Portland 7
34 Zak Milligan Z.A.C Racing 33 Lebanon 7
35 Brett Dilley The Plum Smugglers 30 Portland 7
36 Aaron Foley Ironclad Performance Wear 30 Portland 7
37 Ben Helgren 30 Portland 6
38 Jim Straight Endo & the Backpeddlers 38 Portland 6
39 chad Stannard 35 Portland 6
40 James Marron 35 Hillsboro 6
41 Clinton Morey 36 Portland 6
42 Jim Lee 70 Portland 5
43 Mark Henderson 32 Portland 5
44 David Root United Finance 42 Vancouver 4
45 danny klube 31 Portland 3
46 Paul Long 40 Portland 2

Jr Men

Name Team Age City Laps
1 Austin Arguello United Finance 16 Beaverton 8
2 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 17 Beaverton 8
3 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 18 Beaverton 8
4 Ethan Hormann Forza Jet Velo 14 Hillsboro 8
5 Madison Chilenski Team 16 Portland 8
6 Jonah George Forza Jet Velo 13 Portland 7
7 Jack Hayden Bridgetown Velo 11 Portland 6
8 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 12 Vancouver 6
9 Connor Adkisson Cedar Mill Velo 12 Portland 6
10 Camden Morey Forza Jet Velo 10 Portland 6
11 Julian Roden The Bike Gallery 11 Portland 5
12 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 16 Portland 5
13 Kirkland Keasler 11 Hillsboro 0

Master 50+

Name Team Age City Laps
1 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 50 Salem 9
2 joe field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 9
3 Joe Hamilton 51 Vancouver 9
4 Chris Rycewicz STV 55 Lake Oswego 9
5 Dan MacNaughton 53 Portland 8
6 Jake Bigham 50 Portland 8
7 David Luoma 50 Portland 8
8 Eric Christenson Team Rose City 56 Tualatin 8
9 James Thiele Team Rose City 50 Hillsboro 8
10 David Burnard Olson's Bicycles 51 Forest Grove 8
11 Ron Strasser Team S+M 58 Portland 8
12 Peter Spir Team S+M 52 Lake Oswego 8
13 Jim Rose 55 Portland 8
14 Richard Marantz NoMad Sports Club 62 Portland 8
15 Richard Potestio Casa Bruno 51 Portland 8
16 John Schader Half Fast Velo 54 Lake Oswego 8
17 Keith Doty 50 Portland 8
18 Jim Thornton 50 Hood River 8
19 Gil Ormerod 54 Portland 8
20 JON WASSERMAN Veloce Racing 52 Portland 8
21 Darell Provencher Team Rose City 53 West Linn 7
22 Dan Kearl 53 Portland 7
23 Michael Barmache NoMad Sports Club 58 Portland 7
24 John Wiest 59 Portland 7
25 Michael Resnick 60 Portland 7
26 Tim Hanrahan 54 Portland 6
27 Tom James 51 Beaverton 5
28 Chipp Ross 50 Portland 5
29 David Gustafson 62 Crescent City 2
0

Master B

Name Team Age City Laps
1 Matthew Slater Half Fast Velo 43 Portland 9
2 Nathan Hobson Half Fast Velo 43 Milwaukie 9
3 Jeffrey Gerwing Word-RCB 41 Portland 9
4 Rob Burkhart 44 Portland 9
5 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 36 Hillsboro 9
6 Scott Carroll Capitol Subaru Cycling 41 Corvallis 9
7 Charlie Wicker Word-RCB 38 Portland 9
8 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Portland 9
9 Kevin Thompson Half Fast Velo 35 Tigard 9
10 Jake Rosenfeld 39 Forest Grove 9
11 Brad Ross River City Bicycles 41 Portland 9
12 Jonathan Puskas Half Fast Velo 36 Lake Oswego 9
13 Jason Smoker 37 Corvallis 9
14 Michael Rabinowitz Tireless Velo 40 Portland 9
15 Jeff Edes Team S+M 37 Camas 9
16 Guus Sophie Team Rose City 46 Beaverton 9
17 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 41 Vancouver 9
18 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles 42 Portland 9
19 Alex Accetta Team Beer 37 Portland 9
20 Greg O'Brien Word-RCB 42 Portland 9
21 Sean Denney bicycleattorney.com 37 Portland 9
22 Tom Ricciardi 44 Portland 8
23 Jason Bietz River City Bicycles 41 Sherwood 8
24 Mikkel Andersen NoMad Sports Club 40 Portland 8
25 Scott Barker 38 Portland 8
26 kirk whiteman River City Bicycles 42 Portland 6
27 Danny Knudsen bicycleattorney.com 42 Portland 5
28 Salvatore Bondi Portland Velo 38 Portland 2

Master C

Name Team Age City Laps
1 Paolo Dabbeni Splash Pools Cycling 39 Portland 9
2 Chris Tauscher Tireless Velo 47 Camas 9
3 John Schmidt Sunset Cycles/CycleOne 36 Portland 9
4 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41 Gresham 9
5 David German Sunset Cycles/CycleOne 42 Portland 9
6 Chris Miller 41 Portland 9
7 Mike Alligood 38 West Linn 9
8 Paul Greenwalt United Finance 41 Beaverton 9
9 David Ripp Specialized River City Bicycles 41 Camas 9
10 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 41 Beaverton 9
11 Eric Stouck Half Fast Velo 38 Vancouver 8
12 Jonathan Rettmann 38 Portland 8
13 Bruce James Team S+M 45 Portland 8
14 Dan Stone 32 Portland 8
15 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 41 Bend 8
16 Michael Kender Portland Velo 44 Portland 8
17 David Root United Finance 42 Vancouver 8
18 Bradley Heintz Team S+M 41 Portland 8
19 Mitch Yoder 44 Portland 8
20 Jim Hinkley EBS 46 Portland 8
21 David Smith 48 Portland 8
22 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 38 Portland 8
23 robert jenkins 47 Portland 8
24 Lee Stocker Team S+M 45 Portland 8
25 Andrew Wilson Veloshop 47 8
26 Dan Burton Team S+M 48 Portland 8
27 Jeff Vine NoMad Sports Club 43 Beaverton 8
28 Andrew Martz Otto Franz 37 Lake Oswego 8
29 Dave Otteman 38 Portland 8
30 Gary Smith 48 Aloha 7
31 Evan Cumpston Team Rose City 47 Hillsboro 7
32 Tyrone Long Endo & the Back Peddlers 38 Oregon City 7
33 David Strader Team Oregon/River City Bicycles 41 Portland 7
34 Jim Stuck OrganicAthlete 42 Portland 7

Masters A

Name Team Age City Laps
1 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 36 Portland 13
2 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland 13
3 Andrew Reed River City Bicycles 38 Portland 13
4 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 37 Lake Oswego 13
5 David Diviney Half Fast Velo 39 Portland 13
6 James Newman 20 Portland 13
7 Gant Enderle Half Fast Velo 36 Portland 13
8 Ivan Meadors United Finance 47 Hillsboro 13
9 William Goritski Tireless Velo 45 Camas 13
10 Todd Embree EWEB Windpower 40 Corvallis 12
11 James Selman HUP United 37 Portland 12
12 Richard Slingsby River City Bicycles 45 Portland 12
DNF Paul Anderson Half Fast Velo 42 Portland 7
DNF John Mitchem Casa Bruno 45 Portland 3
DNF Brody Anderson River City Bicycles 37 Tualatin 2

Men A

Name Team Age City Laps
1 Molly Cameron Veloshop 31 Portland 14
2 Doug Ollerenshaw Health Net/Yakima 28 Portland 14
3 Shannon Skerritt Gentle Lovers 36 Portland 14
4 Ian Brown River City Bicycles 28 Portland 14
5 Zach Winter Capitol Subaru Cycling 27 Wilsonville 14
6 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage 25 Portland 14
7 Tony Kic Gentle Lovers 29 Portland 14
8 Michael Gallagher River City Bicycles 34 Portland 14
9 John Bravard Half Fast Velo 39 Portland 14
10 Steven Hunter Veloshop 27 Portland 14
11 Kevin Hulick Gentle Lovers 34 Portland 14
12 Jonathan Smith Team S+M 33 Portland 14
13 Kelly Ryan River City Bicycles 28 Portland 14
14 John Leonard Casa Bruno 37 Portland 14
15 Doug Wilmes River City Bicycles 27 Portland 14
16 Chris Brandt Collin's Cycle Shop 33 Eugene 14
17 Cary Miller Team S+M 35 Portland 13
18 joel madrone Veloshop 32 Portland 13
19 Matthew Wills 27 Portland 13
20 Brian Nilsson YakiBRA 39 Portland 13
21 Jeff Struck Team S+M 32 Portland 13
DNF Todd Littlehales Casa Bruno 34 Portland 11
DNF Ryan McFarling Yaki Bra 33 Portland 10
DNF Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 29 Portland 10
DNF Brian Ellin Veloshop 27 Portland 9
DNF Ian Leitheiser Half Fast Velo 36 Portland 9
DNF Aaron Sander Half Fast Velo 33 Vancouver 6
DNF Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26 Portland 4
DNF Jeff Mitchem Casa Bruno 2
DNF Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 19 Canby 1

Men B

Name Team Age City Laps
1 Jason Riffle River City Bicycles 30 Eugene 10
2 Alex Criss River City Bicycles 30 Ashland 10
3 Gant Enderle Half Fast Velo 36 Portland 10
4 Karl Choltus GSC United 42 Portland 10
5 Jason Lewis Veloce Racing 34 Gresham 10
6 Adrian Olmstead 32 Portland 10
7 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 27 Eugene 10
8 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 32 10
9 Patrick Marzullo Guinness Cycling Team 23 Portland 10
10 unknown 10
11 unknown 10
12 Jim Wood Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 25 Seattle 10
13 Joe Santos Bridgetown Velo 35 Portland 10
14 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 33 Fairview 10
15 joe staples HUP United 33 Portland 10
16 Jesse Sampson Veloce Racing 31 Portland 10
17 PAT KUDSZUS Capitol Subaru Cycling 34 Salem 10
18 David Diviney Half Fast Velo 39 Portland 10
19 David Gates Capital Velo Club/Pig Iron CVC 33 Portland 10
20 Joshua Creem River City Bicycles 33 Portland 10
21 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling 34 Salem 10
22 Brandon Hadley 27 Portland 10
23 Slate Olson HUP United 34 Portland 10
24 Garren Watkins Guinness Cycling Team 32 Portland 10
25 Scott Mullins U of Wyoming 30 Parkdale 10
26 Brian Spears Half Fast Velo 38 Lake Oswego 10
27 Austin Arguello United Finance 16 Beaverton 10
28 Kelly Taylor 28 Medford 10
29 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles 34 Beaverton 9
30 Paul Anderson Half Fast Velo 42 Portland 9
31 Richard Haight Team Bike Tires Direct 34 Longview 9
32 Dave Dezellem Beaverton Bicycle Club 38 Hillsboro 9
33 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 17 Beaverton 9
34 Michael Berg 34 Portland 9
35 Dan Roth HUP United 34 Portland 9
36 Ryan Ferro 35 Portland 9
37 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 Vancouver 9
38 Tyler Green River City Bicycles 23 Portland 9
39 Robert Christensen Bridgetown Velo 34 Portland 9
40 Brian Johnson Silly Yak Cycling 37 Lake Oswego 8
41 Ed Kreefer 34 Portland 8
42 unknown 5
43 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club 37 Portland 2

Men C

Name Team Age City Laps
1 Andrew Smith Veloshop 23 Portland 10
2 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 25 10
3 Patrick O'Herron 32 Portland 10
4 Jesse Finch Gnehm Bike Peddler 31 McMinville 10
5 Lou Swing Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 32 Eugene 10
6 Bartholomew Martin 34 Portland 10
7 Roger Lloyd United Finance 37 Portland 10
8 James Hayden Bridgetown Velo 45 Portland 10
9 William Blanton 33 Hillsboro 10
10 Rod Underhill Bridgetown Velo 47 Portland 9
11 Matthew Neff Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 33 Portland 9
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 32 Vancouver 9
13 Stan Franz Berserker Bikes 26 Vancouver 9
14 Mitch Lee Portland Velo 37 Vancouver 9
15 Laird Novak 33 Hillsboro 9
16 Amit Kobrowski Portland Velo 36 Beaverton 9
17 John Lin 23 Milwaukie 9
18 Chad Smeltzer Gateway Bicycles 38 Fairview 9
19 Jason Zadow 31 Portland 9
20 Shaun Lindsay 29 Portland 9
21 Noah Megowan 34 Lake Oswego 9
22 Jon Mason 33 Corvallis 9
23 Sean Reynolds 34 Portland 9
24 Brian Driscoll Veloshop 32 Portland 9
25 David Root United Finance 42 Vancouver 9
26 Thomas Brennan Portland 9
27 Mark Kendall speedshot Racing 32 Portland 9
28 Doug Brecht Cedar Mill Velo 43 Portland 9
29 Mick Adkisson Cedar Mill Velo 40 Portland 9
30 Eddie Wang River City Bicycles 30 Portland 9
31 Dominic Gerbo Staccato Gelato 37 Portland 9
32 Matt James Human Bean 40 Portland 9
33 Joel Morrissette 31 Beaverton 9
34 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 9
35 Erik Haunold Veloshop 37 Portland 9
36 Jake Bigham 50 Portland 9
37 Chuck Meyer Mountain Pedaler 29 Bend 9
38 Paul Formiller 38 Wilsonville 9
39 Scott Korn 33 Portland 9
40 Brian Gerow Ironclad Performance Wear 26 Portland 9
41 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 9
42 Hugh Davis 32 West Linn 9
43 Robert Kyper Tireless Velo 34 Vancouver 8
44 Csaba Kormendy Veloshop 35 Portland 8
45 Adam Turco 31 Portland 8
46 John Hoshall Stuntzner Eng 29 Forest Grove 8
47 Matthew Dowling 36 Portland 8
48 Eric Roden The Bike Gallery 34 Portland 8
49 Jeffrey Johnson Team Beer 39 Portland 8
50 Russell Weyant Pedal Dynamics 33 Beaverton 8
51 Ryan Van Dusen 30 Tigard 7
52 BRIAN W. BLOCK Stuntzner Eng 36 Portland 7
53 Charles Ramsay 42 Portland 7
54 Drew Wilson Team Beer 33 Portland 7
55 Paul Kanz United Finance 38 Portland 6
56 joe field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 6
57 Russ Ramsey Portland Velo 38 Toledo 2

Single Speed

Name Team Age City Laps
1 Mike Hilbrandt Free Agent 29 Portland 13
2 Ryan Weaver River City Bicycles 29 Portland 13
3 Pete Zlatnik The Bike Gallery 36 Portland 13
4 Mike Bene Yellow Shoppe 40 Portland 13
5 Tommy Tuite Veloshop 28 Portland 13
6 Pancho Varney Gentle Lovers 35 Portland 13
7 Geoff Raynak Half Fast Velo 33 Portland 12
8 Thadeous Bamford Veloshop 30 Portland 12
9 John Dorfer Veloshop 29 Portland 12
10 Johnny Vergis Cyclepath Racing 47 Portland 12
11 Brent Ryckman 33 Portland 12
12 David Bisers Veloshop 26 Portland 12
13 Colin Maher River City Bicycles 32 Portland 12
14 Jesse Finch Gnehm Bike Peddler 31 McMinville 12
15 mike mcdougal Lemolo Bags 35 Portland 12
16 Terry Keele Splinter Cell 44 West Linn 12
17 David Ross 32 Portland 12
18 Jake Rosenfeld 39 Forest Grove 12
19 Kevin Stroede Gentle Lovers 26 Portland 12
20 Tony Pereira Veloshop 38 Portland 12
21 Larry Doll Viking Sport Seattle 38 Seattle 12
22 Craig Austin Half Fast Velo 44 Wilsonville 12
23 Isaac Harris Veloshop 34 Portland 12
24 Charlie Wicker Cycleisme 38 Portland 11
25 Quin Thompson Veloshop 36 Portland 11
26 John Howe Team Beer 35 Portland 11
27 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 39 Vancouver 11
28 Eric McMurtry 42 Portland 11
29 Wyatt Conners Frostbitten Necroyeti 34 Portland 11
30 Matthew Kanaly Gonna Get you Moen 37 Seattle 10
31 Darell Provencher Team Rose City 53 West Linn 10
DNF Jack Fraser Team Hacker 39 Portland 10
DNF Damien Kruziki Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 31 Eugene 4

Women A

Name Team Age City Laps
1 Brigette Brown River City Bicycles 32 Portland 12
2 Jennifer Haunold Beaverton Bicycle Club 25 Portland 12
3 Rebecka Hartkop Capitol Subaru Cycling 26 Salem 12
4 Alalia Berry Sorella Forte 27 Portland 12
5 Megan Faris River City Bicycles 28 Portland 11
6 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 37 Bend 11
7 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland 11
8 Marila Alvares The Bike Gallery 36 Portland 11
9 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 33 Vancouver 10
DNF Jacki Thornton 33 Hood River 5
DNF Melissa Sanborn WenzelCoaching 35 Portland 3

Women B

Name Team Age City Laps
1 colleen mcclenahan Sorella Forte 41 Portland 8
2 Colleen Flaherty 29 Portland 7
3 Camille Hook Bike Central 26 Portland 7
4 Jennifer Caldwell Team Group Health 31 Portland 7
5 Tessa Sugahara Team Group Health 34 Salem 7
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 32 Portland 7
7 Amber Clark Team Beer 30 Portland 7
8 Sierra Domdelle 30 Portland 6

Women Beginner

Name Team Age City Laps
1 Kristin Wille Portland Velo 24 Portland 7
2 Jennifer Woodruff 37 7
3 Joy Bruening 45 Portland 7
4 Laura Cary Sorella Forte 35 Portland 7
5 Jennifer Foley Ironclad Performance Wear 31 Portland 7
6 Julie Thompson Half Fast Velo 30 Tigard 7
7 Kemberlea Brainerd Sorella Forte 44 Portland 7
8 Sue Ripp Specialized River City Bicycles 50 Camas 7
9 Beth Burns 35 Portland 7
10 Amy Hunter 40 Portland 7
11 Elaine Wells-Gray 26 Portland 7
12 Michelle Lichtenfels 30 Portland 6
13 Emily Moon 28 Portland 6
14 Shelly Wyrick 29 Portland 6
15 Emily Burkett 33 Portland 6
16 Sonya Rheingold 34 Portland 6
17 Lori Jensen Tireless Velo 47 Tigard 6
18 Laurie Daley 40 Portland 6
19 Mel Lueck Aloha 6
20 Ann Doll 36 Seattle 6
21 Sherry Schwenderlauf Portland Velo 33 Portland 6
22 Jen Manske 28 Portland 6
23 Rachel Landon 39 Portland 6
24 Kara Helgren 28 Portland 6
25 Pamela Connors Portland 6
26 Eva VanDeusen Ironclad Performance Wear 25 Portland 6
27 Teresa Rickard 28 Hillsboro 6
28 Mazana Bruggeman 35 Portland 5
29 Michele Stultz 39 Portland 5
30 Cami Adkisson Cedar Mill Velo 40 Portland 5
31 Ellen Cusick 57 Portland 5
32 Hanisi Accetta 34 Portland 5
33 Megan Andersen 18 Portland 4

Women Jr

Name Team Age City Laps
1 Emily Hackenberg Forza Jet Velo 14 Rainier 7
2 Hannah Lawson 12 Portland 6

Women Mst 35-44

Name Team Age City Laps
1 Allison Baumhefner 39 Petaluna 8
2 Connie Vine NoMad Sports Club 43 Beaverton 7
3 Catherine Diviney Half Fast Velo 36 Portland 7
4 Georgann Shinn North River Racing 43 Vancouver 7
5 Laura La Rosa 42 Portland 6

Women Mst 45+

Name Team Age City Laps
1 Barbara Thiele Team Rose City 54 Hillsboro 7
2 Shari Matyas Sorella Forte 46 Portland 7
3 mary ross NoMad Sports Club 49 Portland 7
4 Darlene Rose 51 Portland 6
5 Flo Leibowitz EWEB Windpower 56 Corvallis 6
6 Melissa Boyd 52 Corvallis 6