Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 18, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

For questions about these results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 18, 2019 at 9:57 PM

Category 1/2 Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Evan Murphy 32 Portland 7 48:22
2 510 Pat Lemieux 7 48:30
3 518 Andrew Coe 7 48:32
4 504 Brad Petersen Bonk Collective 32 Beaverton 7 48:36
5 517 Paul Sales 7 49:09
6 514 Justin Philips Swift Racing PDX 39 Portland 7 50:23
7 503 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 Portland 7 50:38
8 512 Josiah Zukowski 35 Salem 7 51:05
9 513 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 22 Tigard 7 52:58
10 519 Lewis Whiley 7 53:36
11 509 Mike Kath 42 Portland 7 53:59

Category 5 Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 278 Thomas Alberini 29 Portland 4 31:47
2 209 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Sherwood 4 31:52
3 268 Halen Harrison 14 Portland 4 32:01
4 259 Michael Kanter 4 32:02
5 225 Brennan Jarrell 12 West Linn 4 32:12
6 206 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 38 Portland 4 32:57
7 262 Mauricio Posada 4 32:59
8 216 Alastair Cox 31 Beaverton 4 33:22
9 240 Mike Schwoebel 37 Tigard 4 33:28
10 214 Jamie King Grouptrail Cycling 42 Portland 4 33:42
11 218 Christopher M Glenn 42 Portland 4 33:44
12 246 Derek S Hoenisch 54 Lake Oswego 4 33:45
13 212 Tony Ruiz 49 Portland 4 33:53
14 276 Arlen Slaymaker 4 34:09
15 280 Landon Holmes 5 4 34:16
16 285 Jeremy Gomez 4 34:28
17 222 Richard Pool Speedvagen 33 Portland 4 34:51
18 284 Landon Holbert 4 35:02
19 261 Bodjie Train Grouptrail Cycling 47 Hillsboro 4 35:10
20 207 Dominic Chung 46 Hillsboro 4 35:51
21 277 Finn Peterson 4 36:08
22 252 Christopher Taylor 33 Newberg 4 36:31
23 283 Derrick Sommers 17 Canby 4 36:42
24 279 Logan Gregory 7070 4 36:45
25 215 Reyaz Rohani 38 Portland 4 37:10
26 248 William Seymour 35 Portland 4 37:14
27 273 Chris Olivares 4 37:37
28 219 Matt Jaszkowiak 4 37:45
29 208 Todd Rinder 53 Beaverton 4 37:46
30 269 Scott Coleman Planet PDX Cycling 49 Beaverton 4 38:19
31 234 Tony Tellache 4 38:21
32 263 Jeff Irwin 4 38:23
33 272 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 51 Portland 4 39:12
34 230 Brandon Crockett 30 Eugene 3 29:19
35 270 Vaughn Adams 3 29:36
36 275 matt lowry 3 29:50
37 257 Patrick McDaniel 3 30:00
38 281 Robbie Lammers 3 30:12
39 254 Craig Bradford BeerMongers 51 Portland 3 30:35
40 282 Stephen Wanta 3 30:36
41 260 Tony Vegas Milhizer 52 Portland 3 30:43
42 232 Gary Holm 3 32:36
43 213 Fabio Bellini Capitol Velo 38 Keizer 3 33:28
44 204 Christopher Ingebritsen 3 33:50
45 205 Brian Duhon Team S&M 47 Portland 3 38:26
46 274 Chris Gibbons 3 40:58
DNF 267 David Connell 51 Portland 3 40:58
DNF 247 Marty Gibbons 2 40:58
DNF 266 Severen Menashe-Strom 2 40:58

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 25 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 4 28:15
2 24 Jake Johansen 15 West Linn 4 28:29
3 15 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4 29:06
4 26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4 29:29
5 321 Benicio Thorne 15 Portland 4 29:40
6 32 Halen Harrison 15 Portland 4 30:27
7 37 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 Portland 4 30:35
8 45 Calum Pierce 14 Portland 4 31:19
9 12 Charlie Connell 14 Portland 4 32:08
10 34 Eamon Haverty 17 Portland 3 26:05

Junior Men 9-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 44 Max Smith 12 Portland 4 31:10
2 3 Brennan Jarrell 13 West Linn 4 31:46
3 6 Liam Carmichael 11 Portland 3 24:33
4 9 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3 24:40
5 316 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 Tigard 3 27:03
6 301 Gilbert Gallagher 12 Portland 3 27:09
7 2 Jack Abel 10 Portland 3 27:33
8 318 Thomas Flanagan 11 Canby 3 28:00
9 39 Alex Jaszowiak 13 3 28:28
10 11 Nathan Chung 13 Hillsboro 3 28:36
11 4 Kaess Rinder 13 Beaverton 3 29:03
12 303 Mason Ford 13 3 29:08
13 40 Calvin Roberts 10 3 29:25
14 8 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3 29:38
15 306 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 Gresham 3 32:18
16 41 Oliver Woodridge 10 3 33:02
17 304 Milo Ford 10 3 34:40
18 14 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 35:13
19 1 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 2 24:00

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 43 Madeline Stover 15 Portland 3 24:32
2 308 Alyssa Hargis 17 west linn 3 25:15
3 47 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 3 25:15
4 21 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3 28:06
5 49 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 3 31:19
DNF 30 Una Mcfadin 15 Portland 1 31:19

Junior Women 9-13

Num Name Team Age City Laps Time
1 322 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 3 25:53
2 22 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 97225 3 30:44
3 36 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 beaverton 3 32:31
4 302 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9 portland 2 24:15
5 38 Lily Stover Portland 2 24:41
6 19 Yunji Hatfield 13 Portland 2 26:01
7 320 Thorne Lourdes 2 26:57
DNF 46 Reese Edwards Team Lazy Tarantulas 10 Portland 1 26:57

Masters Men 1/2 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 601 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 Portland 7 49:47
2 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 Portland 7 50:58
3 605 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 Gresham 7 51:11
4 618 John Weathers 7 51:43
5 607 David Prause 49 Portland 7 51:47
6 609 Carl Werner Portland 7 51:50
7 608 Devin Bailly 46 Portland 7 53:51
8 617 Ryan Francesconi 7 53:56
9 613 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Tigard 7 55:19
DNF 606 James Tervo Team S&M 50 Portland 3 55:19

Masters Men 2/3 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 303 Dan Baier Team Finger 46 Gresham 6 48:46
2 305 Joel West Cyclepath PDX Racing 45 Lake Oswego 6 50:38
3 311 Kenneth Pace 6 50:48
4 314 James Green 6 51:03
5 313 Steve Chapin 6 51:46
6 315 Jeff Chochon 6 51:52
7 306 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 48 Portland 6 52:47
8 312 John Denink 6 54:57
9 308 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 50 Happy Valley 4 49:38

Masters Men 3/4 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 666 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 Portland 5 37:57
2 690 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 Portland 5 37:59
3 679 Nolan Restivo 42 Portland 5 38:05
4 650 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 5 38:25
5 659 Adam Vanarsdall 48 Portland 5 38:38
6 675 Jonathan Vinson Gentle Lovers 48 Portland 5 38:49
7 686 Ezekiel McFadin 46 Portland 5 38:58
8 669 Michael Kolb ANTHM Collective 43 Portland 5 39:04
9 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 West Linn 5 39:07
10 716 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 Portland 5 39:17
11 721 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 5 39:21
12 691 Tony Turano 47 Portland 5 39:24
13 706 John Lopez Trusty Switchblade 41 Portland 5 39:25
14 731 Randy Scott 5 39:29
15 732 Terry Campbell 5 39:36
16 684 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 portland 5 39:38
17 688 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 5 39:41
18 710 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 48 Portland 5 39:49
19 670 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 Portland 5 39:52
20 652 Brett Boyles Planet PDX Cycling 50 lake oswego 5 40:13
21 712 Joshua Hanselman 45 Newberg 5 40:18
22 695 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5 40:28
23 729 Ryan Barnes 5 40:32
24 668 Matt Taini 53 Lake Oswego 5 40:58
25 672 Tom Bird 52 Tigard 5 41:24
26 718 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 Portland 5 41:32
27 715 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 48 salem 5 41:35
28 727 Craig Carter 5 41:37
29 705 Jason Bietz 54 Sherwood 5 41:48
30 673 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 Portland 5 42:00
31 667 Wendell Walker BeerMongers 50 Portland 5 42:25
32 719 David Sanderling 5 42:38
33 694 Chester Artman 49 LAKE OSWEGO 5 42:49
34 709 Burk Webb 5 42:59
35 733 Charles Barrett 4 34:59
36 665 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 35:24
37 730 Troy Nelson 4 35:30
38 683 Brandon Cornejo ANTHM Collective 46 Portland 4 35:43
39 685 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 51 Portland 4 35:47
40 671 Mark Sather Team 10 Barrel 49 Tigard 4 35:52
41 702 Sean Cook Cyclepath PDX Racing 48 Portland 4 35:57
42 651 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 Portland 4 36:10
43 682 David Bussey Dialed Cycling Team 56 Aurora 4 36:44
44 663 Steven Westberg Deschutes Brewery 52 Bend 4 36:51
45 689 David Rick 51 PORTLAND 4 36:51
46 678 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 Portland 4 37:13
47 662 Mitch Gold 59 Portland 4 37:41
48 726 Dave Petermeier Planet PDX Cycling 55 Portland 4 38:32

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 812 Lance Heppler Dialed Cycling Team 49 Vancouver 7 55:24
2 811 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 Portland 7 55:27
3 802 Matt Radich Team Dr Will Bar 50 Lake Oswego 6 49:07
4 829 John Hatfield Dialed Cycling Team 6 49:23
5 828 Roger Meier Cyclepath PDX Racing 51 Beaverton 6 49:25
6 831 Scott Rider 6 50:30
7 813 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 53 Vancouver 6 51:03
8 810 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 Portland 6 51:05
9 806 Joe Field 62 Portland 6 51:32
10 808 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 6 51:41
11 817 Dag Hinrichs 50 Portland 6 53:55
12 830 David Dorocke 6 57:26
13 821 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Beaverton 5 48:23
14 809 Richard Lundstrom 5 56:16

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 857 Dave Burnard 63 Forest Grove 5 41:05
2 853 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 61 Sherwood 5 41:53
3 861 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 Portland 5 43:11
4 855 Paul Mautner The Club Roule 61 Portland 4 34:34
5 856 Ron Strasser Team S&M 70 Portland 4 34:38
6 863 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 Portland 4 35:33
7 864 Alan Thomason Deschutes Brewery 59 Redmond 4 35:55
8 858 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 63 Tigard 4 36:08
9 866 David K Smith 60 Portland 4 36:31
10 862 Mark Schwyhart Team S&M 66 Portland 4 36:50
11 870 Steve Reardon 4 37:23
12 851 Darell Provencher Team Rose City 65 West Linn 4 38:33
13 869 John Nicholas 4 38:59
14 868 Vern Krist 4 40:43
15 859 Edward Lanton 69 Portland 4 44:22
16 860 Einar Traa 76 Portland 3 35:59

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 151 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 Beaverton 7 53:00
2 163 Andrzej Stadnik 31 Lake Oswego 7 53:00
3 158 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 Portland 7 55:03
4 166 Greg McElravy Grouptrail Cycling 30 Portland 7 55:31
5 168 Brian Fahey 6 48:09
6 156 Shawn Fife 35 Vancouver 6 48:19
7 159 Casey DePeel Bonk Collective 32 Portland 6 49:23
8 162 Michael Aylward 6 49:45
9 152 Travis Power Bonk Collective 39 Beaverton 6 50:04
10 161 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 38 Portland 6 51:25
DNF 157 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 36 Cornelius 2 51:25

Men 3/4

Num Name Team Age City Laps Time
1 543 Henrique Serra 33 Hillsboro 5 34:37
2 536 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 17 Portland 5 34:55
3 523 David George 5 35:27
4 501 Adam Moore Grouptrail Cycling 35 Portland 5 35:29
5 511 Bradley Ling 30 Portland 5 35:40
6 525 Kieran Harden 5 36:13
7 513 Daniel Peterson Hammer Velo 33 Portland 5 36:17
8 500 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 5 36:27
9 551 Thomas Hope 5 36:30
10 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 vancouver 5 36:38
11 537 Jake Johansen 5 36:51
12 532 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 38 Portland 5 37:02
13 534 Brady Rice 5 37:15
14 529 Scott Scholz 37 Portland 5 37:38
15 514 Dan Froelich Team Fancy 36 Beaverton 5 37:42
16 502 Rich Lammers Planet PDX Cycling 35 Beaverton 5 37:58
17 533 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 26 Portland 5 37:59
18 524 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 tigard 5 38:35
19 553 Trevor Coleman 5 38:40
20 518 Patrick Case Swift Racing PDX 34 Beaverton 5 38:56
21 507 David DeDionisio 35 Portland 5 39:02
22 535 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 5 39:05
23 538 Michael Smelser Planet PDX Cycling 34 Salem 5 39:06
24 541 Eric Hagen 5 40:10
25 515 Steven Hyde bicycleattorney.com 39 Portland 4 34:39
26 517 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 tigard 4 34:50
27 528 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 Camas 4 35:35
28 550 John Draskovic 4 35:54
DNF 544 Jacob Olsen 30 Portland 2 35:54

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 Portland 7 52:01
2 21 Benjamin Westphal 23 Portland 7 53:30
3 44 Maxwell Southam 7 54:28
4 33 Christian Folk 7 54:58
5 30 Kelly Ryan 7 55:30
6 5 Dean Proteau Speedvagen 37 Portland 7 55:50
7 11 Howard Draper 43 Portland 6 48:32
8 23 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 Portland 6 48:38
9 8 Scott Hillson 6 49:02
10 13 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Beaverton 6 49:36
11 42 Tanner Mixon 6 49:56
12 37 Ben Gagosian 6 50:39
13 45 Christopher Clifford 6 51:51
14 12 John Pettitt ANTHM Collective 45 Portland 6 52:04
15 41 Eric Aldinger 6 55:04
16 6 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 Portland 6 56:20
17 43 Jeremy Gomez 6 57:36
18 38 Craig Austin 5 48:07
19 3 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 53 Portland 5 48:12
20 31 Rachel Cameron Trusty Switchblade 29 Portland 4 54:01

Stampede

Num Name Team City Laps
1 851 Darell Provencher Team Rose City West Linn 1
2 271 Joseph Borquien 1
3 511 Bradley Ling 1
4 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink vancouver 1
5 151 Cory Nann Planet PDX Cycling Beaverton 1
6 469 Jennifer Greeve 1
7 860 Einar Traa Portland 1
8 684 Jeff Copus 1
9 682 David Bussey 1
10 650 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland 1
11 215 Reyaz Rohani Portland 1
12 814 1
13 868 Vern Krist 1
14 254 Craig Bradford BeerMongers 1
15 245 Einar Traa Portland 1
16 232 Gary Holm 1

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 461 Holland LaRue Team Finger 43 Hood River 7 55:15
2 463 Jessica Gill 43 Happy Valley 7 55:30
3 480 Sierra Domaille 7 56:11
4 465 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 Vancouver 6 49:00
5 470 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 Portland 6 51:01
6 471 Mielle Blomberg Team S&M 49 Portland 6 52:13
7 478 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 19 Tigard 6 55:22
8 456 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 Portland 5 49:25
9 462 Laura Trace bicycleattorney.com 54 Portland 3 50:27
DNF 476 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 Portland 4 50:27

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 470 Madeline Stover 4 32:07
2 462 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 4 32:35
3 472 Tina Bender 4 32:38
4 466 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 43 portland 4 32:54
5 476 Gwen Hryciw 4 32:57
6 468 Sarah Eustis bicycleattorney.com 47 Portland 4 33:27
7 463 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 Portland 4 33:55
8 465 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 Portland 4 34:26
9 464 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 47 Portland 3 32:05

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 411 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 Tualatin 4 34:23
2 404 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 Washougal 4 34:23
3 413 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Beaverton 4 34:32
4 409 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 Portland 4 37:07
5 401 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 Portland 4 38:01
6 417 Leah Iwasa 4 38:52
DNF 407 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 Portland 3 38:52

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 105 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Tigard 4 35:39
2 100 Palmer Bassett 20 Portland 4 37:10
3 101 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 Milwaukie 4 37:35
4 115 Adaline Zacher 3 29:27
5 103 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 Portland 3 32:53
6 116 Courtney Wright 3 33:17
7 104 Amy Rinder 50 Beaverton 3 35:03