Blind Date at the Dairy

Portland, OR
October 02, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

Thanks for coming out to the really fun series. For questions about results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 2, 2019 at 9:55 PM

Category 1/2 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 507 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 37 06:57.1 07:09.4 07:13.6 07:05.9 07:02.8 07:07.4 07:13.1 Portland 7 49:49
2 508 Evan Murphy 32 06:57.4 07:09.4 07:13.5 07:06.0 07:10.6 07:12.8 07:22.6 Portland 7 50:12
3 521 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 38 06:57.7 07:09.3 07:13.6 07:21.8 07:22.9 07:22.3 07:23.6 Portland 7 50:51
4 510 Pat Lemieux 07:09.3 07:26.2 07:21.9 07:22.7 07:23.3 07:16.5 07:24.4 7 51:24
5 501 Felipe Nystrom Western Bikeworks 37 07:09.1 07:26.1 07:21.8 07:22.7 07:21.8 07:18.2 07:25.1 Portland 7 51:25
6 523 Colin Dunlap 07:18.2 07:17.6 07:22.0 07:21.2 07:23.8 07:30.3 07:27.9 7 51:41
7 506 Ben Pederson Grouptrail Cycling 36 07:15.5 07:23.0 07:21.1 07:22.7 07:31.1 07:24.5 07:25.6 Portland 7 51:44
8 514 Justin Philips Swift Racing PDX 39 07:09.8 07:26.3 07:22.1 07:22.4 07:24.4 07:33.1 07:27.5 Portland 7 51:46
9 502 Matthew Smith Swift Racing PDX 43 07:29.7 07:41.3 07:46.8 07:45.5 07:47.7 07:47.6 07:42.7 vancouver 7 54:01
10 503 Andrew Smith Swift Racing PDX 38 07:28.7 07:42.6 07:46.3 07:46.0 07:47.3 07:46.8 07:44.7 Portland 7 54:02
11 522 Molly Cameron 07:37.9 08:16.1 08:50.5 09:33.1 10:12.6 09:14.1 6 53:44

Category 5 Men

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 300 Nathaniel Bruce 09:52.6 07:58.4 07:56.8 07:45.3 4 0:33:33
2 276 Arlen Slaymaker 09:39.6 08:02.0 08:00.4 08:03.6 4 0:33:46
3 291 Thomas Duffy 09:37.9 08:06.0 08:01.9 08:13.8 4 0:34:00
4 278 Thomas Alberini 29 09:32.5 08:09.4 08:11.5 08:06.3 Portland 4 0:34:00
5 253 Sam Reynolds 09:40.9 08:05.6 08:12.0 08:15.8 4 0:34:14
6 297 Zachary Smith 13 09:39.2 08:25.8 08:10.9 08:22.3 Portland 4 0:34:38
7 246 Derek S Hoenisch 54 09:54.7 08:13.6 08:31.4 08:22.0 Lake Oswego 4 0:35:02
8 268 Halen Harrison 14 09:42.5 08:22.7 08:31.6 08:30.6 Portland 4 0:35:07
9 216 Alastair Cox 31 09:57.3 08:29.1 08:25.5 08:46.7 Beaverton 4 0:35:39
10 212 Tony Ruiz 49 10:09.5 08:42.7 08:42.4 08:37.4 Portland 4 0:36:12
11 209 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 10:04.3 08:38.8 08:43.4 08:46.2 Sherwood 4 0:36:13
12 299 James Sunderland 10:15.2 08:42.6 08:41.3 08:34.6 4 0:36:14
13 208 Todd Rinder 53 10:37.3 08:38.8 08:35.2 08:41.4 Beaverton 4 0:36:33
14 211 Todd Young 30 10:36.3 08:40.3 08:39.2 08:47.7 Portland 4 0:36:44
15 258 Phil Donovan 10:37.0 09:08.7 08:35.0 08:28.8 4 0:36:50
16 266 Severen Menashe-Strom 10:35.3 09:04.4 08:44.5 08:34.8 4 0:36:59
17 272 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team 51 10:34.2 08:48.2 08:57.0 08:42.2 Portland 4 0:37:02
18 288 Dennis Sweeten 10:24.8 08:42.8 09:00.4 09:02.7 4 0:37:11
19 80 Logan Gregory 10:40.0 08:53.5 08:42.1 08:59.4 4 0:37:15
20 218 Christopher M Glenn 42 10:41.8 08:54.2 08:54.2 08:51.1 Portland 4 0:37:21
21 296 Erik Nielsen 32 10:33.6 09:10.3 08:58.6 08:57.3 Portland 4 0:37:40
22 264 Benjamin Porter 10:40.7 09:10.3 09:00.3 08:50.7 4 0:37:42
23 273 Chris Olivares 19:26.0 09:09.8 09:06.8 4 0:37:43
24 215 Reyaz Rohani 38 10:57.3 09:06.4 09:03.2 08:51.7 Portland 4 0:37:59
25 249 Erick Taft Dialed Cycling Team 49 10:46.6 09:00.5 09:02.5 09:12.5 Vancouver 4 0:38:02
26 207 Dominic Chung 46 10:51.2 09:04.0 09:02.4 09:10.2 Hillsboro 4 0:38:08
27 203 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 58 11:06.9 08:53.7 09:01.3 09:10.5 PORTLAND 4 0:38:12
28 219 Matt Jaszkowiak 10:32.0 09:13.1 09:12.8 09:16.5 4 0:38:14
29 234 Tony Tellache 10:27.8 09:22.7 09:19.7 09:11.2 4 0:38:21
30 283 Derrick Sommers 17 10:22.8 09:30.7 09:18.6 09:41.6 Canby 4 0:38:54
31 82 Owen Heh 10:52.2 09:09.6 09:35.7 09:35.6 4 0:39:13
32 81 James Stuckey 11:03.7 08:54.1 08:48.1 12:40.7 4 5:06:18
33 254 Craig Bradford BeerMongers 51 10:54.1 09:24.2 09:40.2 Portland 3 0:29:59
34 260 Tony Vegas Milhizer 52 11:29.0 09:22.4 09:19.5 Portland 3 0:30:11
35 230 Brandon Crockett 30 10:49.0 10:11.7 09:59.6 Eugene 3 0:31:00
36 85 Andrew Zurn 12:06.3 09:53.9 09:40.7 3 0:31:41
37 84 Mark Bruan 11:48.1 10:11.0 10:16.1 3 0:32:15
38 204 Christopher Ingebritsen 12:05.0 10:39.3 10:49.2 3 0:33:33
39 232 Gary Holm 12:09.2 10:49.2 10:48.0 3 0:33:46
40 265 Erik Fishar 36 12:48.0 10:34.7 10:29.9 Aurora 3 0:33:53
41 247 Marty Gibbons 13:00.0 11:30.7 11:31.8 3 0:36:02
42 294 Craig Diehl 12:39.1 11:34.4 12:05.9 3 0:36:19
43 274 Chris Gibbons 13:18.4 11:34.2 11:52.5 3 0:36:45
44 205 Brian Duhon Team S&M 47 13:44.2 12:28.2 12:24.8 Portland 3 0:38:37
DNF 226 Trevor Coleman 09:33.4 09:07.1 2 0:38:37
DNF 263 Jeff Irwin 10:28.9 1 0:38:37

Junior Men 14-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 25 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 07:06.5 07:29.3 07:37.7 07:39.0 Portland 4 29:52
2 321 Benicio Thorne 15 07:19.8 07:33.0 07:49.5 07:29.1 Portland 4 30:11
3 24 Jake Johansen 15 07:20.2 07:33.0 07:48.9 07:43.6 West Linn 4 30:26
4 28 Federico Spedini 16 07:21.0 07:33.2 07:49.7 07:53.6 Portland 4 30:37
5 26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 07:25.6 07:43.0 07:59.3 08:03.5 Portland 4 31:11
6 15 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 07:22.7 07:42.3 08:03.4 08:27.0 Portland 4 31:35
7 37 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 07:43.0 08:06.1 08:03.0 08:00.9 Portland 4 31:53
8 32 Halen Harrison 15 08:01.7 08:15.7 08:32.9 08:44.9 Portland 4 33:35
9 13 Zachary Smith 14 07:48.6 08:43.9 08:50.9 08:17.7 Portland 4 33:41
10 12 Charlie Connell 14 08:09.3 08:24.3 08:31.4 08:41.8 Portland 4 33:47
11 45 Calum Pierce 14 08:03.2 08:22.4 08:56.3 08:34.8 Portland 4 33:57
12 34 Eamon Haverty 17 08:41.2 08:49.3 09:06.1 08:54.9 Portland 4 35:31
13 7 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 15 08:44.4 09:26.0 09:41.0 Portland 3 27:51
14 29 15 12:57.8 13:27.0 14:09.5 Portland 3 40:34

Junior Men 9-13

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 44 Max Smith 12 08:07.0 08:50.3 08:57.7 09:04.6 Portland 4 35:00
2 9 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 08:51.0 09:03.3 08:57.7 09:04.9 Portland 4 35:57
3 324 Eddy Zarosinski 12 08:44.2 09:00.4 09:09.4 09:22.1 Aurora 4 36:16
4 6 Liam Carmichael 11 08:46.0 09:15.3 09:19.1 09:02.6 Portland 4 36:23
5 316 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 12 09:00.6 09:05.2 09:03.9 09:16.6 Tigard 4 36:26
6 318 Thomas Flanagan 11 08:59.9 09:23.9 09:51.8 Canby 3 28:16
7 2 Jack Abel 10 09:10.8 09:38.5 09:36.5 Portland 3 28:26
8 4 Kaess Rinder 13 09:09.4 09:19.7 09:57.9 Beaverton 3 28:27
9 39 Alex Jaszowiak 13 08:59.9 09:47.9 10:26.8 3 29:15
10 11 Nathan Chung 13 09:25.6 09:53.4 10:24.3 Hillsboro 3 29:43
11 303 Mason Ford 13 09:39.9 10:03.4 10:17.0 3 30:00
12 329 Simon Reynolds 09:32.6 10:28.6 10:54.0 3 30:55
13 8 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 09:52.9 10:48.8 10:30.5 Portland 3 31:12
14 40 Calvin Roberts 10 10:10.9 10:33.5 10:28.0 3 31:12
15 301 Gilbert Gallagher 12 09:28.3 10:08.4 12:25.2 Portland 3 32:02
16 317 Finnley Brasjnyk 10:26.6 11:43.9 11:10.8 3 33:21
17 306 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 11:04.1 11:41.1 11:39.0 Gresham 3 34:24
18 304 Milo Ford 10 11:31.4 12:18.8 12:45.2 3 36:35
19 1 Sebastian Bartnikowski 10 11:44.0 12:26.1 12:49.1 Aloha 3 36:59
20 41 Oliver Woodridge 10 10:26.5 13:11.7 14:30.0 3 38:08
21 328 JD Wisowaty 11 12:08.0 14:00.7 13:23.7 3 39:32

Junior Women 14-18

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 308 Alyssa Hargis 17 08:54.8 08:23.4 08:35.3 08:41.6 west linn 4 34:35
2 43 Madeline Stover 15 09:07.0 08:42.1 08:53.5 08:55.7 Portland 4 35:38
3 30 Una Mcfadin 15 09:28.5 08:57.6 09:14.1 09:16.9 Portland 4 36:57
4 47 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 09:53.0 09:14.9 09:28.8 tigard 3 28:37
5 21 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 10:39.8 10:07.1 10:14.2 Portland 3 31:01
6 49 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 11:08.3 09:56.7 10:02.8 tigard 3 31:08

Junior Women 9-13

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 322 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 09:48.5 08:32.2 08:42.3 08:59.3 lake oswego 4 36:02
2 22 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 10:54.5 10:18.5 10:06.9 97225 3 31:20
3 17 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 11:20.6 10:55.6 10:44.7 Portland 3 33:01
4 20 Payton Schlenker 13 12:02.7 10:49.3 10:39.0 Portland 3 33:31
5 36 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 11:40.5 11:04.0 11:10.7 beaverton 3 33:55
6 38 Lily Stover 13:21.3 13:12.4 12:45.9 Portland 3 39:20
7 302 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9 12:33.1 13:45.6 13:58.6 portland 3 40:17
8 19 Yunji Hatfield 13 14:11.8 13:42.2 Portland 2 27:54
9 309 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 18:00.3 15:49.0 Gresham 2 33:49
10 320 Thorne Lourdes 14:19.9 1 33:49

Masters Men 1/2 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 44 07:44.3 07:24.1 07:29.0 07:24.1 07:26.1 07:22.3 07:11.3 Portland 7 52:01
2 601 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 48 07:44.0 07:24.1 07:28.9 07:23.9 07:26.4 07:23.2 07:11.6 Portland 7 52:02
3 605 Dustin Henderson Deschutes Brewery 42 07:49.9 15:16.5 15:12.1 07:45.3 07:50.6 Gresham 7 53:54
4 607 David Prause 49 08:02.6 07:38.7 07:43.2 07:43.6 07:48.0 07:49.1 07:54.7 Portland 7 54:40
5 602 Andrej Miske Team Dr Will Bar 42 08:02.2 07:47.3 07:50.2 07:55.8 07:45.1 07:51.3 07:57.3 Portland 7 55:09
6 608 Devin Bailly 46 08:21.3 07:46.9 07:42.8 07:54.6 07:46.0 07:52.8 08:07.6 Portland 7 55:32
7 610 Joshua Johansen Team 10 Barrel 47 08:10.0 07:48.0 07:50.9 07:54.6 07:50.4 07:55.3 08:11.4 West Linn 7 55:41
8 617 Ryan Francesconi 46 08:22.1 07:54.9 07:48.7 07:59.9 08:13.4 07:47.3 Portland 6 48:06
9 611 matt crampton 08:20.1 07:55.4 07:57.6 07:57.5 08:08.6 07:55.2 6 48:14
10 613 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 08:19.1 07:50.0 08:12.8 07:57.1 08:01.0 07:56.6 Tigard 6 48:17

Masters Men 2/3 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 317 Chris Wierman 10:59.2 07:37.4 07:40.1 07:45.3 07:52.5 07:47.7 6 49:42
2 303 Dan Baier Team Finger 46 10:58.4 07:41.2 07:44.2 07:49.1 07:48.8 07:53.3 Gresham 6 49:55
3 313 Steve Chapin 50 11:18.4 07:50.7 07:47.3 07:57.6 07:55.3 07:47.3 Portland 6 50:37
4 305 Joel West Cyclepath PDX Racing 45 11:02.1 07:56.1 07:53.2 07:50.8 08:04.9 08:02.6 Lake Oswego 6 50:50
5 315 Jeff Chochon 11:15.1 07:52.9 08:02.9 08:01.0 08:01.7 08:02.4 6 51:16
6 309 Andrew Usher 10:57.6 07:48.8 08:57.9 08:03.7 07:53.5 07:35.4 6 51:17
7 312 John Denink 11:12.4 08:09.1 08:00.4 08:06.7 08:04.5 08:01.1 6 51:34
8 306 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 48 11:10.4 08:02.3 08:10.0 08:05.1 08:09.8 08:04.7 Portland 6 51:42
9 308 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 50 12:06.0 09:10.1 09:15.1 09:28.9 09:36.7 Happy Valley 5 49:37
DNF 304 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 49 11:57.1 Portland 1 49:37

Masters Men 3/4 40+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 679 Nolan Restivo 42 08:28.3 07:48.7 07:45.8 07:41.2 07:42.4 Portland 5 39:26
2 661 Tom Palke ANTHM Collective 54 08:29.1 07:37.5 07:50.1 07:48.0 07:45.2 Portland 5 39:30
3 666 Mike Abel Planet PDX Cycling 51 08:32.7 07:42.6 07:50.2 08:00.1 08:08.7 Portland 5 40:14
4 738 Garrett Tyburski 42 08:50.5 07:46.9 07:49.6 07:58.2 08:02.0 portland 5 40:27
5 716 Erik Offner Planet PDX Cycling 47 08:39.7 07:54.6 07:52.2 08:05.0 07:59.9 Portland 5 40:31
6 737 Michael Kolb ANTHM Collective 43 08:46.6 07:55.2 07:53.2 08:04.2 07:55.7 Portland 5 40:35
7 650 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 08:45.6 07:53.9 07:56.9 08:02.5 07:59.4 Portland 5 40:38
8 686 Ezekiel McFadin 46 08:45.8 07:55.0 07:58.3 08:10.1 08:02.9 Portland 5 40:52
9 659 Adam Vanarsdall 48 08:49.5 07:56.8 07:57.6 08:07.0 08:07.6 Portland 5 40:59
10 691 Tony Turano 47 08:42.7 07:58.2 08:00.3 08:10.4 08:17.8 Portland 5 41:09
11 739 Richard Lorenz Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 45 09:13.7 07:55.5 07:55.1 08:07.1 08:10.5 Portland 5 41:22
12 693 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49 09:22.3 08:02.9 07:58.4 07:59.7 08:01.9 Portland 5 41:25
13 751 Peter Koonce 09:10.8 08:13.8 08:01.1 08:05.2 08:00.3 5 41:31
14 684 Jeff Copus Team 10 Barrel 51 09:12.6 08:01.0 08:03.6 08:08.3 08:06.2 portland 5 41:32
15 695 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 46 09:08.1 08:04.2 08:03.2 08:12.8 08:05.9 Portland 5 41:34
16 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 48 09:03.2 08:08.1 08:05.0 08:09.3 08:13.0 West Linn 5 41:39
17 690 Dean Maclean Planet PDX Cycling 50 08:32.5 08:07.8 08:16.5 08:34.1 08:20.5 Portland 5 41:51
18 705 Jason Bietz 54 08:57.6 08:10.6 08:12.0 08:17.0 08:16.8 Sherwood 5 41:54
19 670 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 49 09:21.1 07:57.6 08:13.4 08:12.9 08:10.1 Portland 5 41:55
20 712 Joshua Hanselman 45 09:00.6 08:13.4 08:11.9 08:22.3 08:17.2 Newberg 5 42:05
21 680 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 09:06.3 08:06.7 08:09.0 08:25.5 08:21.7 lake oswego 5 42:09
22 696 John Ohotto Swift Racing PDX 51 09:04.8 08:15.3 08:14.5 08:19.9 08:21.4 Portland 5 42:16
23 673 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 55 09:16.2 16:24.2 08:21.0 08:24.4 Portland 5 42:26
24 672 Tom Bird 52 09:20.7 08:07.8 08:24.2 08:30.3 08:27.1 Tigard 5 42:50
25 753 max frixiane 09:16.1 08:14.7 08:23.3 08:33.8 08:24.8 5 42:53
26 729 Ryan Barnes 09:29.0 08:41.6 08:12.0 08:12.6 08:19.7 5 42:55
27 727 Craig Carter 09:27.6 08:18.2 08:25.9 08:27.7 08:19.9 5 42:59
28 667 Wendell Walker BeerMongers 50 09:18.7 08:25.2 08:22.8 08:29.4 08:24.4 Portland 5 43:01
29 718 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 59 09:37.2 08:18.6 08:30.3 08:23.1 08:46.7 Portland 5 43:36
30 742 Neil Gibson 09:22.0 08:19.3 08:55.6 08:37.4 08:27.3 5 43:42
31 752 Rick Boston 09:03.8 08:28.7 08:37.4 08:47.3 08:44.6 5 43:42
32 725 Scott Wazny 09:39.1 08:24.4 08:32.2 08:35.8 08:41.8 5 43:53
33 668 Matt Taini 53 09:20.7 08:26.6 08:34.1 08:52.5 09:08.1 Lake Oswego 5 44:22
34 700 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 48 09:24.5 08:15.4 08:45.5 08:52.5 09:43.9 tigard 5 45:02
35 665 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 45 09:30.0 08:29.3 08:47.7 08:44.0 Portland 4 35:31
36 688 Ryan Morgan Trusty Switchblade 46 08:48.6 07:56.6 08:18.9 10:47.1 Portland 4 35:51
37 671 Mark Sather Team 10 Barrel 49 09:38.7 08:42.4 08:51.8 08:49.4 Tigard 4 36:02
38 651 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 46 09:48.7 08:37.6 08:44.2 08:55.9 Portland 4 36:06
39 720 Jim Campbell 09:43.5 08:41.8 08:44.4 09:10.0 4 36:20
40 662 Mitch Gold 59 09:51.3 08:43.7 08:52.7 09:01.8 Portland 4 36:30
41 674 Joe Gomez ANTHM Collective 50 10:39.4 08:38.8 08:42.3 08:49.8 Portland 4 36:50
42 683 Brandon Cornejo ANTHM Collective 46 09:51.2 09:03.6 09:09.9 09:20.4 Portland 4 37:25
43 676 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 53 10:00.0 08:56.6 09:17.8 09:24.4 Canby 4 37:39
44 678 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 45 10:03.7 08:59.9 09:21.6 09:14.9 Portland 4 37:40
45 682 David Bussey Dialed Cycling Team 56 10:06.5 09:10.7 09:18.9 09:21.1 Aurora 4 37:57
46 748 Scott Hamness 10:02.3 09:11.3 09:23.8 09:24.5 4 38:02
47 736 Caan Zarosinski 09:36.8 09:53.1 09:39.2 09:31.8 4 38:41
48 741 Bjoern Brunner 10:19.6 09:29.7 09:35.0 09:35.1 4 38:59
49 749 Marc Brodehl 10:01.8 09:36.9 09:43.6 09:56.9 4 39:19
50 746 Jay Wisowaty 10:12.0 09:45.6 10:26.0 10:08.9 4 40:32
51 740 Andrew Kaylor Planet PDX Cycling 51 12:55.2 13:23.7 13:57.5 Beaverton 3 40:16
DNF 721 Paul Greenwalt bicycleattorney.com 09:13.6 08:09.3 08:24.9 3 40:16
DNF 719 David Sanderling 09:23.9 08:10.5 13:46.0 3 40:16

Masters Men 50+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 811 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 53 11:29.1 07:40.7 07:40.7 07:48.0 07:47.8 07:48.5 Portland 6 50:15
2 831 Scott Rider 51 11:51.5 07:50.2 07:51.2 07:45.9 07:49.3 07:48.1 Portland 6 50:56
3 834 Chris Thoman 49 12:15.7 07:40.0 07:45.7 07:47.3 07:48.0 07:44.5 Portland 6 51:01
4 802 Matt Radich Team Dr Will Bar 50 12:21.3 07:54.4 07:40.7 07:52.9 07:42.4 07:44.3 Lake Oswego 6 51:16
5 829 John Hatfield Dialed Cycling Team 51 12:00.3 07:52.6 07:47.9 08:00.7 07:54.0 07:44.5 Portland 6 51:20
6 812 Lance Heppler Dialed Cycling Team 49 11:47.3 07:44.3 07:47.6 07:51.2 08:05.1 08:27.9 Vancouver 6 51:43
7 826 Steven Thorne 58 12:15.3 08:05.1 07:51.9 07:53.3 07:57.2 07:46.5 Portland 6 51:49
8 803 Eric Pool bicycleattorney.com 53 12:10.2 07:56.2 08:00.4 08:01.0 07:54.2 07:49.1 West Linn 6 51:51
9 822 Roger Lloyd Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 49 12:06.8 07:53.3 07:59.6 08:02.2 08:03.2 07:59.8 Portland 6 52:05
10 836 Sal Collura 12:11.2 08:00.8 08:00.4 08:00.4 08:10.2 08:12.2 6 52:35
11 810 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 52 12:06.5 08:03.2 08:04.2 08:11.8 08:18.0 07:58.1 Portland 6 52:42
12 808 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 12:21.1 07:58.0 08:02.4 08:14.0 08:09.4 08:00.9 Portland 6 52:46
13 818 Randy Scott Deschutes Brewery 56 12:18.6 08:06.0 08:33.7 08:17.2 08:11.6 08:07.5 Bend 6 53:35
14 837 Eric Stolberg 12:20.6 08:22.0 08:26.3 08:28.3 08:23.0 08:16.2 6 54:16
15 817 Dag Hinrichs 50 12:23.2 08:24.3 08:17.9 08:26.5 08:24.4 08:24.8 Portland 6 54:21
16 820 Ronald Kizziar 50 13:23.6 08:28.5 09:29.7 10:07.2 09:52.6 Portland 5 51:22
17 809 Richard Lundstrom 13:19.2 09:42.1 10:19.3 09:54.8 09:48.5 5 53:04

Masters Men 60+

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 857 Dave Burnard 63 09:51.3 08:04.0 07:55.4 08:09.1 08:06.3 Forest Grove 5 42:06
2 871 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 63 09:58.1 08:15.9 08:18.1 08:19.2 08:21.2 Vancouver 5 43:13
3 862 Mark Schwyhart Team S&M 66 10:09.1 08:14.3 08:16.8 08:20.4 08:25.0 Portland 5 43:26
4 861 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 61 10:02.5 08:24.7 08:33.6 08:33.5 Portland 4 35:34
5 872 Alan Whitney 10:21.7 08:19.6 08:29.4 08:39.5 4 35:50
6 864 Alan Thomason Deschutes Brewery 59 10:14.7 08:24.1 08:37.8 08:46.3 Redmond 4 36:03
7 863 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 62 10:19.1 08:30.7 08:34.5 08:43.8 Portland 4 36:08
8 856 Ron Strasser Team S&M 70 10:19.9 08:31.0 08:33.9 08:44.9 Portland 4 36:10
9 855 Paul Mautner The Club Roule 61 10:22.4 08:31.3 08:41.5 09:02.9 Portland 4 36:38
10 858 63 10:23.5 08:43.4 08:52.6 08:50.4 Tigard 4 36:50
11 870 Steve Rearden 68 11:03.9 08:47.4 08:50.3 08:48.3 Portland 4 37:30
12 869 John Nicholas Stumptown Cycling Club 64 11:04.9 08:46.8 08:50.8 08:49.3 portland 4 37:32
13 852 Mark Hand Planet PDX Cycling 60 10:43.3 08:52.4 09:08.9 09:26.6 Tigard 4 38:11
14 851 Darell Provencher Team Rose City 65 10:52.8 09:15.7 09:26.1 09:15.6 West Linn 4 38:50
15 866 David K Smith 60 11:15.0 09:18.5 09:23.2 09:43.3 Portland 4 39:40
16 859 Edward Lanton 69 12:17.9 10:50.8 11:11.6 11:07.4 Portland 4 45:28
17 860 Einar Traa 76 12:56.8 11:21.0 11:49.1 Portland 3 36:07

Men 2/3

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 170 Aaron Anderson 31 09:56.7 07:15.9 07:08.4 07:17.8 07:12.5 07:15.0 07:20.4 Corvallis 7 53:27
2 151 Cory Nann Planet PDX Cycling 29 09:49.6 07:22.6 07:21.3 07:33.4 07:23.7 07:32.5 07:25.0 Beaverton 7 54:28
3 163 Andrzej Stadnik 31 09:48.4 07:25.0 07:20.5 07:32.3 07:24.8 07:31.9 07:28.4 Lake Oswego 7 54:31
4 153 Brian Lynch Team Dr Will Bar 44 10:05.7 07:33.9 07:50.8 07:41.0 07:41.6 07:46.7 Portland 6 48:40
5 158 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 40 10:10.5 07:42.8 07:40.7 07:41.0 07:40.7 07:48.2 Portland 6 48:44
6 167 Andrew Suchocki 41 10:23.1 07:57.2 07:44.5 07:40.7 07:46.2 07:34.9 Portland 6 49:07
7 172 Alex Roman 10:15.8 07:47.8 07:42.7 07:50.8 07:50.3 07:50.3 6 49:18
8 168 Brian Fahey Bonk Collective 36 10:15.5 07:47.5 07:45.6 07:53.1 07:49.7 08:00.7 Beaverton 6 49:32
9 152 Travis Power Bonk Collective 39 10:42.8 07:48.0 07:43.0 07:45.8 07:51.4 07:45.4 Beaverton 6 49:36
10 169 Daniel Peterson 10:23.4 07:47.7 07:57.5 07:52.3 07:57.9 08:00.3 6 49:59
11 156 Shawn Fife 35 10:25.3 07:54.5 07:54.4 08:07.0 08:16.8 08:10.9 Vancouver 6 50:49
12 173 Hayden Wierman 10:27.4 07:54.3 07:47.1 08:25.4 09:34.5 08:40.0 6 52:49

Men 3/4

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 City Laps Time
1 555 Ben Waters Holtey Law p/b Peak Condition 32 07:11.8 07:16.0 07:23.9 07:22.3 07:34.0 MILWAUKIE 5 36:48
2 500 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 07:03.2 07:25.6 07:23.9 07:31.0 07:41.0 Portland 5 37:05
3 511 Bradley Ling 30 07:09.3 07:30.8 07:27.8 07:35.4 07:28.7 Portland 5 37:12
4 523 David George 07:13.0 07:27.6 07:31.5 07:29.7 07:32.1 5 37:14
5 524 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 18 07:14.8 07:22.0 07:28.6 07:37.3 08:04.1 tigard 5 37:47
6 525 Kieran Harden 07:16.0 07:34.2 07:38.9 07:50.3 07:38.2 5 37:58
7 529 Scott Scholz 37 07:10.3 07:31.6 07:35.2 07:53.2 07:59.1 Portland 5 38:09
8 561 Stephen Plomer 07:26.1 07:42.4 07:54.0 08:01.1 07:58.8 5 39:02
9 518 Patrick Case Swift Racing PDX 34 07:33.0 07:49.0 07:59.7 08:00.4 07:51.6 Beaverton 5 39:14
10 560 witali spulling 07:41.7 07:54.8 07:55.4 07:52.9 07:49.3 5 39:14
11 507 David DeDionisio 35 07:50.7 07:56.0 08:03.9 07:56.8 08:10.1 Portland 5 39:58
12 514 Dan Froelich Team Fancy 36 07:40.6 07:52.9 08:11.4 08:03.8 08:23.1 Beaverton 5 40:12
13 537 Jake Johansen 07:26.4 08:44.4 07:59.8 08:11.4 08:09.0 5 40:31
14 554 Eric Steimer Team 10 Barrel 35 07:56.6 08:12.7 08:10.7 08:16.1 08:11.6 Beaverton 5 40:48
15 522 Benicio Thorne 15 07:38.8 08:23.0 08:38.6 08:56.7 09:21.9 Portland 5 42:59
16 528 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41 08:48.8 09:21.2 09:17.2 09:19.0 Camas 4 36:46

Singlespeed

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 26 Fred Mills 40 09:07.5 07:18.9 07:12.2 07:11.4 07:13.7 07:18.4 07:10.5 Wilsonville 7 52:33
2 21 Benjamin Westphal 23 09:12.5 07:15.5 07:34.2 07:34.3 07:32.7 07:24.7 07:34.6 Portland 7 54:09
3 14 Christian Lam Grouptrail Cycling 31 09:12.1 07:29.5 07:41.4 07:27.8 07:27.4 07:34.7 07:28.1 Portland 7 54:21
4 50 Andy Edick Swift Racing PDX 32 16:53.3 14:58.0 07:26.6 07:35.8 07:27.6 Portland 7 54:21
5 11 Howard Draper 43 09:45.5 07:47.1 07:49.4 07:52.5 07:53.7 07:52.4 Portland 6 49:01
6 8 Scott Hillson 09:47.9 07:43.8 07:50.7 07:55.5 07:50.8 07:52.3 6 49:01
7 5 Dean Proteau Speedvagen 37 09:42.5 07:46.4 07:54.2 07:57.3 07:59.5 08:01.5 Portland 6 49:21
8 55 Thomas Wood 09:56.8 07:55.1 07:57.5 07:53.3 07:57.5 07:54.6 6 49:35
9 2 Hagai Tavori Hammer Velo 43 09:48.3 07:50.4 07:54.4 07:57.9 08:03.6 08:09.7 Portland 6 49:44
10 13 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 09:49.3 08:00.7 08:02.1 08:07.0 08:14.2 08:11.0 Beaverton 6 50:24
11 23 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 46 10:04.6 08:09.8 08:05.4 08:06.3 08:13.8 08:16.8 Portland 6 50:57
12 22 John Gulick 44 09:50.8 08:10.1 08:15.9 08:14.5 08:27.6 08:16.6 Portland 6 51:16
13 45 Christopher Clifford 09:45.2 08:06.1 08:10.5 09:07.7 08:07.0 08:16.5 6 51:33
14 54 Peter Rueegger 10:07.5 08:11.3 08:18.9 08:29.2 08:17.7 08:14.6 6 51:39
15 40 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 44 10:09.2 08:15.3 08:17.8 08:20.4 08:29.6 08:21.2 Tigard 6 51:53
16 18 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 44 10:03.5 08:18.9 08:18.2 08:25.3 08:28.1 08:20.4 Portland 6 51:54
17 44 Maxwell Southman 09:46.7 07:50.2 08:27.6 08:46.3 08:48.8 08:41.7 6 52:21
18 56 Drew Coleman 10:23.3 08:42.3 08:55.4 08:46.4 08:42.9 08:39.2 6 54:09
19 47 John Drasnovic 34 10:29.0 08:53.9 09:03.1 09:09.8 08:57.9 09:08.6 Hillsboro 6 55:42
DNF 30 Kelly Ryan 09:55.7 07:46.0 07:41.8 3 55:42
DNF 39 Severen Meashe-Strom 10:46.7 08:54.1 2 55:42

Stampede

Num Name Team Laps Notes
1 111 Lyndsay Holmes Planet PDX Cycling
2 469 Jennifer Greeve 1
3 851 Darell Provencher Team Rose City 1
4 511 Bradley Ling 1
5 739 Richard Lorenz 1
6 151 Cory Nann Planet PDX Cycling 1
7 1 no number
8 737 Michael Kolb ANTHM Collective 1
9 837 Eric Stolberg 1
10 215 Reyaz Rohani 1
11 607 David Prause 1
12 700 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 1
13 716 Erik Offner Planet PDX Cycling 1
14 679 Nolan Restivo 1
15 735 Doug Malnachi 1
16 232 Gary Holm 1
17 Hayden Wierman 1 no number
18 705 Jason Bietz 1
19 684 Jeff Kopes 1
20 860 Einar Traa 1
21 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 1
22 173 Hayden Wierman 1
23 1 no number
24 856 David Luoma 1
25 858 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 1

Women 1/2

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 Time Lap 5 Time Lap 6 Time Lap 7 City Laps Time
1 484 Brenna Wrye-Simpson 08:55.2 07:53.3 07:53.5 07:59.1 08:14.1 08:05.7 6 49:01
2 485 Julie Baird 08:57.6 07:55.7 07:58.8 08:07.2 08:11.5 07:59.3 6 49:10
3 476 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26 08:56.0 07:57.1 08:00.3 08:05.6 08:11.5 08:22.9 Portland 6 49:33
4 463 Jessica Gill 43 09:08.9 08:11.4 08:06.2 08:09.7 08:18.1 08:10.9 Happy Valley 6 50:05
5 461 Holland LaRue Team Finger 43 09:01.3 08:15.3 08:12.9 08:08.9 08:12.4 08:15.6 Hood River 6 50:06
6 465 Katy Salinas Swift Racing PDX 41 08:58.5 08:08.6 08:18.8 08:15.7 08:30.8 08:33.4 Vancouver 6 50:46
7 472 Kristen Minarik bicycleattorney.com 39 09:09.5 08:09.8 08:10.0 08:35.4 08:27.2 08:29.6 Portland 6 51:01
8 481 Laura Trace bicycleattorney.com 54 09:44.6 08:11.5 08:17.0 08:24.1 08:26.2 08:08.5 Portland 6 51:12
9 471 Mielle Blomberg Team S&M 49 09:10.9 08:16.7 08:20.5 08:28.4 08:40.3 08:34.7 Portland 6 51:32
10 470 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 45 09:25.1 08:26.9 08:27.3 08:25.4 08:30.1 08:32.0 Portland 6 51:47
11 483 Annick Chalier 09:42.5 08:44.8 08:32.7 08:37.2 08:38.1 08:48.5 6 53:04
12 456 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 48 09:48.4 09:02.4 09:08.7 09:04.3 08:48.9 08:55.0 Portland 6 54:48
13 468 Kimberly Sass Sorella Forte 41 09:44.5 08:46.5 09:02.3 09:12.1 09:07.1 Portland 6 54:48
14 482 Kristi Cushman 10:14.9 09:12.4 09:06.6 09:07.0 08:58.1 09:11.8 6 55:51

Women 3

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 462 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 08:14.6 08:30.8 08:35.4 08:34.5 Portland 4 33:55
2 478 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 50 08:19.3 08:43.1 08:36.1 08:37.7 Portland 4 34:16
3 467 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 42 08:34.7 08:41.5 08:47.7 08:39.6 Portland 4 34:43
4 472 Tina Bender 08:35.6 08:38.2 08:47.0 08:56.1 4 34:57
5 465 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 41 08:38.9 08:44.0 08:45.5 08:52.9 Portland 4 35:01
6 470 Madeline Stover 15 08:20.3 08:50.7 08:54.8 08:58.2 Portland 4 35:04
7 451 julie Busell 08:46.1 08:49.8 08:58.6 08:50.6 4 35:25
8 479 Martha Paulus 08:47.0 08:54.8 09:00.1 08:55.2 4 35:37
9 477 Kathryn Lewis 08:55.2 09:24.0 09:28.1 09:30.9 4 37:18
10 469 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 09:01.3 09:24.7 09:34.5 09:35.8 Hood River 4 37:36
11 450 Traci Smolen Team S&M 09:11.6 09:28.5 09:53.5 09:55.3 4 38:29
12 474 David Prause 10:04.1 09:53.9 09:42.5 09:40.1 4 39:21
13 460 Tess Weir 51 10:42.9 11:01.5 09:38.8 Beaverton 3 31:23
14 464 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 47 10:20.2 10:31.4 10:41.5 Portland 3 31:33

Women 4

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 422 Fiona Moriarty 08:46.9 08:41.9 08:18.7 08:24.9 4 34:12
2 411 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing 47 09:05.9 08:38.9 08:41.6 08:36.6 Tualatin 4 35:03
3 407 Sarah Livingston Trusty Switchblade 30 09:03.8 08:37.6 08:50.2 08:37.8 Portland 4 35:09
4 419 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 09:10.5 08:39.5 08:50.0 08:49.6 Tigard 4 35:30
5 423 Mary Smart 09:28.3 08:42.6 08:52.8 09:04.6 4 36:08
6 404 Katie Linton Planet PDX Cycling 46 09:22.7 09:10.3 09:18.2 09:11.3 Washougal 4 37:02
7 421 Cassie Capone Swift Racing PDX 09:48.2 09:07.3 08:59.8 09:07.8 4 37:03
8 409 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 53 09:35.8 09:15.6 09:12.6 09:28.4 Portland 4 37:32
9 401 Amanda Abel Planet PDX Cycling 54 09:42.3 09:09.5 09:23.2 09:25.0 Portland 4 37:40
10 420 Allison Bridgewater 09:51.8 09:24.6 09:24.5 09:37.4 4 38:18
11 408 Felicity Case Swift Racing PDX 34 10:02.2 09:41.2 09:53.8 09:41.0 Beaverton 4 39:18

Women 5

Num Name Team Cx Age Time Lap 1 Time Lap 2 Time Lap 3 Time Lap 4 City Laps Time
1 122 Chloe Clark 11:23.4 08:43.4 09:06.4 08:54.5 4 38:08
2 119 Alana McDonough 11:56.3 09:24.4 09:16.5 3 30:37
3 101 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 35 12:07.4 09:23.7 09:19.0 Milwaukie 3 30:50
4 121 Andrea Chin 12:31.3 09:15.5 09:10.8 3 30:58
5 103 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37 12:09.0 09:36.1 09:50.7 Portland 3 31:36
6 110 Jessica Steimer 12:26.9 09:53.6 10:01.3 3 32:22
7 120 Erin Johansen 14:39.9 11:38.8 11:58.1 3 38:17