Sisters Stampede MTB XC

Sisters, OR
May 26, 2013

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated May 28, 2013 at 9:05 PM

Category 1 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 1078 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:33:59.7
2 1009 Tyler Fox Rocky Mountain Bicycles Irrigon 1:34:47.8
3 1015 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 1:35:35.6
4 1439 C McNamara 1:36:28.7
5 1006 billy bergen Sunnyside Sports Bend 1:38:15.2
6 1544 Adam Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 1:38:30.4
7 1022 Nick Wood Team Dirt Portland 1:38:35.9
8 1018 Gabriel Linn Trusty Switchblade Bend 1:38:44.0
9 1533 Javier Colton Sunnyside Sports Bend 1:39:52.3
10 1445 Adam DeMarzo Bike Newport-Bier One 1:40:03.3
11 1020 Jeremy Russell bicycleattorney.com Portland 1:40:05.6
12 1013 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA Portland 1:40:25.1
13 1016 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 1:40:57.1
14 1019 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:41:18.9
15 1458 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 1:41:44.9
16 1530 Matt Dooley Mt. Shasta Ski Park Yreka 1:43:46.4
17 1007 Casey Cardwell Garden City 1:44:01.6
18 1552 Jeff Ballantine Cyclepath Racing Portland 1:44:43.7
19 1539 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 1:44:44.3
20 1532 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:45:14.3
21 1008 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 1:45:35.9
22 1459 Shawn Small Ruckus Test Team Portland 1:45:59.3
23 1014 Patrick Jackson Buy Local Cycling Salem 1:46:23.6
24 1012 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team Portland 1:46:43.2
25 1010 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 1:48:59.0
26 1021 Andrew Willis Portland Bicycle Studio Vancouver 1:49:34.0
27 1017 David Krause Bloom Racing Bend 1:50:11.9
28 1527 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley 1:50:19.8
DNF Brandeng Girves Redmond 0:00:00.0

Category 1 Men 40-49

Num Name Team City Time
1 1488 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling Lake Oswego 1:37:56.9
2 1027 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 1:39:34.5
3 1531 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:39:34.8
4 1560 Robert Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:40:18.5
5 1035 John Weathers Sunset Cycles Tigard 1:40:24.2
6 1548 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling Corvallis 1:40:48.0
7 1033 Daniel Sprouse Cyclepath Racing Portland 1:41:04.0
8 1569 Richard Albrow 1:43:09.0
9 1034 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:44:30.8
10 1442 T Norland 1:44:46.6
11 1029 Thomas Cody Dark Horse Portland 1:45:14.7
12 9999 J Fox 1:45:59.0
13 1024 Alex Accetta HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 1:46:02.9
14 1510 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 1:46:05.1
15 1031 Michael King Hutch's/Bend Dental Bend 1:46:29.6
16 1032 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 1:46:53.8
17 1025 david baker Sunnyside Sports Bend 1:48:13.3
18 1517 jeff turner Dallas Bike Works West Linn 1:50:23.2
19 1460 John Miller Sappo Hill Soapworks Ashland 1:52:12.3
20 1028 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Happy Valley 1:52:56.8
21 1507 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling Eugene 1:54:00.5
DNF Martin Baker Kesho Bicycles Hillsboro 0:00:00.0
DNF Jerry Fox Echo Bike & Board Irrigon 0:00:00.0

Category 1 Men 50+

Num Name Team City Time
1 1568 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental Bend 1:39:43.6
2 1039 Terry Knight Vancouver 1:45:07.7
3 1038 david hill Reall Racing Dallas 1:46:07.1
4 1491 Wayne Tonning Lake Oswego 1:54:59.0
5 1040 Mike Webb Team Dirt Florence 2:17:22.8
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Wilsonville 0:00:00.0
DNF John Foulston Portland Velo Racing Team Portland 0:00:00.0

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 1557 solana kline Thump Coffee Bend 1:55:02.8
DNF Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 0:00:00.0

Category 1 Women 40+

Num Name Team City Time
1 1072 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation Portland 1:51:18.5
2 1069 Julie Browning Cyclepath Racing Portland 1:56:17.1
3 1453 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:56:35.6
4 1071 cherie touchette Bend 1:57:31.0
5 1070 Jill Howe West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 1:57:50.7
6 1068 Mielle Blomberg Team S+M Portland 2:12:53.1
CAT 2 JU

Category 2 Junior Men

Num Name Team City Time
1 1436 James Roloff 1:46:37.7
2 1081 Ian Wilson Bend Endurance Academy Bend 1:52:58.3
3 1082 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:54:21.3
4 1079 Billy Waring Camas Bike and Sport Camas 1:54:51.2
5 1541 Donovan Birky Bend Endurance Academy Bend 1:57:33.8
6 1528 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling Happy Valley 2:24:26.7
7 1486 Austin Dowse Mt. Shasta Ski Park 2:30:53.3

Category 2 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 1086 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports Bend 1:44:17.2
2 1106 Chris Moor Bend 1:45:32.7
3 1489 Cort Buchholz HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego 1:46:14.2
4 1023 Andrew Yeoman Trusty Switchblade Portland 1:46:22.1
5 1112 Neal Richards Bend 1:46:23.4
6 1085 Jeremy Andresen Team Dirt Corvallis 1:46:27.8
7 1083 Nicholas Alden Life Cycle Racing Team Eugene 1:46:29.4
8 1100 James Kerr Bend 1:47:36.5
9 1477 Ian Mastenbrook Reall Racing Milwaukie 1:47:54.9
10 1121 Travis Wilson Life Cycle Racing Team Veneta 1:48:22.6
11 1113 Damon Runberg Bend 1:49:33.0
12 1536 jon burrill Central Point 1:50:36.9
13 1088 Peter Blenkiron bicycleattorney.com Portland 1:51:22.1
14 1094 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo Portland 1:51:32.1
15 1099 Jeff Johnston Boneyard Cycling Bend 1:51:53.1
16 1092 Patrick Croasdaile Team S+M Portland 1:51:58.5
17 1461 Corbyn Jahn Klamath Falls 1:52:02.1
18 1571 Beny Ambauen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:52:26.5
19 1518 Stephen Staha Flywheel Bicycle Solutions Ashland 1:52:28.5
20 1103 Curtis Loeb Hammer Velo Portland 1:52:44.4
21 1554 Brian Roddy Eugene 1:53:03.6
22 1495 Steve Langenderfer Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:53:39.3
23 1111 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:53:49.6
24 1478 Cory Tanler Trinity Bikes Bend 1:54:28.1
25 1551 Kenny Conklin Corvallis 1:54:32.0
26 1114 David Sinclair David Sinclair Hermiston 1:54:47.9
27 1119 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas Beaverton 1:54:57.9
28 1385 Brennan Morrow Sisters 1:55:17.4
29 1102 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club Portland 1:55:36.3
30 1104 Matt Mallet Corvallis 1:56:44.2
31 1476 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA Battle Ground 1:56:49.9
32 1542 Neils Elbek Bend 1:56:52.1
33 1098 Julien Jaborska Portland 1:56:52.9
34 1105 Andy Meeks bicycleattorney.com Portland 1:57:51.8
35 1462 Bradlee Herauf Portland 1:57:56.9
36 1118 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club Portland 1:58:21.9
37 1553 Jon DeLeonardo Hammer Velo Portland 1:58:22.9
38 1087 Eric Blankenship Boneyard Cycling Bend 1:59:56.0
39 1089 jim blount Corvallis 2:01:41.6
40 1109 Jacob Pace Life Cycle Racing Team Eugene 2:02:14.8
41 1116 Adam Steele Springfield 2:03:15.2
42 1095 Nathan Harris Philomath 2:03:29.6
43 1084 Cody Ames Klamath Falls 2:03:41.0
44 1122 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA Portland 2:04:11.6
45 1509 Deireck Ritter Tensegrity PT Cycling Eugene 2:04:53.8
46 1097 John Hickey Portland 2:06:28.7
47 1091 Flint Churchill Camas Bike and Sport Beaverton 2:08:46.6
48 1120 Eddie Wang River City Bicycles Portland 2:10:03.0
49 1117 kyle stephens BeerMongers Cycle Club Portland 2:12:20.0
50 1108 Chris Nichols Camas Bike and Sport Portland 2:21:41.1
51 1096 Shea Hawes La Grande 2:23:24.4
DNF Sean A Carline Zing3 Beavercreek 0:00:00.0
DNF David Eliopulos HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Bend 0:00:00.0
DNF Anthony Morales Bend 0:00:00.0
DNF Don Petersen Bend 0:00:00.0
DNF Dennis Stafford Milwaukie 0:00:00.0

Category 2 Men 40-49

Num Name Team City Time
1 1169 Bryan Ross Sappo Hill Soapworks Grants Pass 1:43:39.4
2 1127 Lee Bauck Epic Racing Troutdale 1:44:45.1
3 1472 Jon Spinder Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:46:14.7
4 1140 Thomas Hainisch Bend 1:46:58.2
5 1540 Eric Birky Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:47:35.2
6 1438 A Steiner 1:47:35.7
7 1471 Chris Skovborg Sunnyside Sports Bend 1:47:42.9
8 1132 Robert Dudley Team Cycle Sport Medford 1:48:02.0
9 1156 Steve McCallion Chrome Portland 1:48:18.2
10 1173 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:48:35.0
11 1145 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 1:48:49.1
12 1136 joseph fricke Cyclepath Racing Portland 1:48:53.7
13 1467 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental Bend 1:49:32.1
14 1153 Alexander Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:49:45.7
15 1175 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Portland 1:50:42.3
16 1537 Brian Bowles Sappo Hill Soapworks Eagle Point 1:51:27.6
17 1538 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas Portland 1:52:22.1
18 1170 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:52:45.2
19 1147 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Lake Oswego 1:52:56.3
20 1180 Scott Trautman Camas Bike and Sport Camas 1:53:00.8
21 1152 Michael Kosmala Team S+M Tigard 1:53:02.9
22 1523 David German Hammer Velo Portland 1:53:06.0
23 1125 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:53:08.7
24 1479 Kyle Gomez Boneyard Cycling Bend 1:53:40.6
25 1238 Chris Chambers Bend 1:53:53.5
26 1185 Robert Winnenberg Bend 1:54:30.1
27 1164 Bob Reininger Bend 1:54:39.6
28 1464 chris breemer Portland 1:54:40.2
29 1166 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 1:54:44.0
30 1144 Matthew Huxley Camas Bike and Sport Portland 1:54:49.6
31 1176 Jay Swavely Vancouver 1:54:56.4
32 1139 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 1:54:58.0
33 1134 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 1:54:58.9
34 1341 seth ramsey Rebound/R.E.P. Bend 1:54:59.3
35 1179 Justin Tomlinson Little Bear Missoula 1:55:11.2
36 1143 Phil Hill Bend 1:55:16.4
37 1158 Chris Minson Eugene 1:55:54.5
38 1172 Rob Russell SWEAT360 Hillsboro 1:55:58.6
39 1133 Todd Edwards Camas 1:56:04.3
40 1168 Richard Rosko Hammer Velo Portland 1:56:13.6
41 1470 Ryan Russell TEAM 4Z Beaverton 1:56:41.3
42 1344 Eric Stotts Camas Bike and Sport Washougal 1:56:41.7
43 1155 Marc Lutz Scorpius Cycles Lake Oswego 1:56:47.0
44 1161 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo Portland 1:56:52.5
45 1167 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Beaverton 1:57:29.4
46 1137 David Gilchrist Boneyard Cycling Bend 1:57:43.6
47 1138 Kyle Gorman WebCyclery.com Bend 1:58:37.1
48 1521 Eric Aldinger Portland 1:59:25.2
49 1468 Andrew Maddox Cycle Analysis Central Point 1:59:43.5
50 1160 Mike Murphy Lynskey/CCR Portland 1:59:47.2
51 1128 Dennis Bennett Boneyard Cycling Bend 1:59:51.5
52 1142 Bruce Haserot Haserot Race Inc Kelso 2:00:16.3
53 1498 Stephen Helt Bend 2:00:37.6
54 1148 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 2:00:39.0
55 1124 David Anderson Boneyard Cycling Bend 2:01:09.0
56 1178 Gary Till You don't deserve new wheels! Vacaville 2:01:43.7
57 1184 William Waring Camas Bike and Sport Camas 2:02:04.9
58 1141 Terry Hamness Camas Bike and Sport Washougal 2:02:13.7
59 1129 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling Lake Oswego 2:02:15.2
60 1130 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:02:16.9
61 1146 DARRAN JACOBSEN Bend 2:03:46.4
62 1487 Bob Stephens Corsa Concepts Cycling Team Tigard 2:04:13.4
63 1165 TJ Richter Team T Portland 2:05:03.6
64 1174 Jeff Steiner Showers Pass Portland 2:05:58.2
65 1150 Todd Klapwyk Hillsboro 2:06:07.8
66 1183 Eric von der Heyden Portland 2:06:10.4
67 1466 Jared Douglas YO BRO! Bend 2:06:35.4
68 1123 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 2:06:54.6
69 1131 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland 2:07:05.9
70 1135 Ed Fischer Camas Bike and Sport Camas 2:07:33.3
71 1505 Erskine Williams Portland 2:08:28.5
72 1440 R Gierce 2:08:35.6
73 1159 Bob Moore Portland 2:08:50.2
74 1177 michael thoen Portland 2:10:03.3
75 1126 Charles Barrett Portland 2:10:07.9
76 1465 Marc Cross Klamath Falls 2:12:29.5
77 1469 Dan Muse Coos Bay 2:17:23.7
78 1151 Edward Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 2:19:30.3
79 1503 James verheyden Bend 2:25:27.8
80 1163 Jason Reed Lazy Daddy Longlegs Happy Valley 2:28:04.1
81 1550 Henry And Any Abel-Mitchell Pine Mountain Sports Bend 2:30:05.4
82 1529 Rod Dowse Grenada 2:30:30.6
83 1570 Lorin Hayden 2:31:02.8
84 1181 Brian Vegter Bella Baker City 2:31:03.8
85 1324 Scott Fleck Hammer Down MTB Portland 2:33:24.4
86 1157 Micheal McCarthy West Linn 2:34:59.7
DNF Daniel Kjobech Wenatchee 0:00:00.0
DNF David Likosky Kirkland 0:00:00.0
DNF Brian Goff Portland 0:00:00.0
DNF B Jacobs 0:00:00.0

Category 2 Men 50-59

Num Name Team City Time
1 1193 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles Ridgefield 1:52:26.7
2 1195 Mike Reightley WebCyclery.com Bend 1:53:19.4
3 1572 Marcel Russenbarger 1:53:21.1
4 1483 Doug Roloff Boise 1:54:42.4
5 1191 David Morrison Boneyard Cycling Redmond 1:55:30.4
6 1189 Stan Kiefer Boneyard Cycling Bend 1:56:39.1
7 1545 Todd Schock Boneyard Cycling Bend 1:57:36.0
8 1481 Mark Miller Team Dirt Corvallis 1:57:52.9
9 1519 Rick Potestzo Portland 2:00:20.8
10 1474 Dan Davis WebCyclery.com Bend 2:01:06.3
11 1482 Mark Scotch Plover 2:01:07.7
12 1192 Wayne Nussbaum Happy Valley 2:01:57.6
13 1190 Jay Marsh Team BACE Race Bend 2:05:58.4
14 1194 Jonathan Pierce Sappo Hill Soapworks Sheridan 2:10:47.4
15 1480 Stephen Crozier Boneyard Cycling Bend 2:13:42.8
16 1449 M Borgers 2:13:48.5
17 1196 Mark Stoller Portland 2:13:59.3
18 1186 David English Filth and Fury Portland 2:15:14.9
19 1197 Bill Sundermeier Portland 2:16:51.3
20 1473 Brian Danner Lebanon 2:25:17.6
21 1188 David Gratke Showers Pass Portland 2:27:26.6
DNF Robert Fletcher Davis Bicycle Club Vacaville 0:00:00.0

Category 2 Men 60+

Num Name Team City Time
1 1201 Shawn Grossman Ninkasi Pro Leisure Boise 1:52:41.8
2 1204 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:00:45.8
3 1199 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 2:02:31.1
4 1475 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 2:03:48.2
5 1205 Russell Speirn Portland Velo Racing Team Wilsonville 2:09:42.4
6 1202 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team Portland 2:30:57.5
DNF Rick Gregory Black Dog Velo Eugene 0:00:00.0
DNF Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 0:00:00.0

Category 2 Women 19-39

Num Name Team City Time
1 1227 Chelsey Magness Bend 1:59:40.9
2 1228 Kyla McDermott Sunnyside Sports Bend 2:01:22.4
3 1232 Jane Quinn Pine Mountain Sports Bend 2:03:57.5
4 1225 Mary Fordham Team S&M/Les Femmes de S&M Portland 2:04:21.9
5 1547 Molly MacGraw Ashland 2:06:03.8
6 1233 Clara Terrell Eugene 2:07:10.2
7 1222 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team West Linn 2:07:30.6
8 1226 Jenny Jackson Buy Local Cycling Salem 2:08:52.8
9 1229 Jaime Kathleen Menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Canby 2:08:57.8
10 1231 Laura O'Connell Bend 2:11:07.2
11 1230 Michelle Mills Boneyard Cycling Bend 2:11:21.4
12 1221 rheannon arvidson Corvallis 2:12:10.1
13 1563 MICHELLE KUNEC-NORTH Portland 2:27:34.1
14 1501 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 2:28:54.2
15 1224 Haley Brownson Hermiston 2:30:00.3
DNF Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team Portland 0:00:00.0

Category 2 Women 40-49

Num Name Team City Time
1 1511 erica wescott Bend 1:48:55.2
2 1247 Mary Skrzynski Sunnyside Sports Bend 2:05:40.0
3 1244 Julia Fudge Reall Racing Eugene 2:07:55.2
4 1246 maureen powell Silverton 2:09:03.0
5 1239 Leslie Copper Portland 2:10:07.6
6 1241 Sarah Eustis bicycleattorney.com Portland 2:11:03.7
7 1252 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team Beaverton 2:11:12.9
8 1237 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team Gresham 2:12:19.7
9 1235 Jann Borgers Bend 2:12:25.7
10 1249 Sarah Tisdale Therapeutic Associates PDX Cycling Hillsboro 2:13:46.3
11 1250 Cristina Tomkins Beaverton 2:13:59.0
12 1234 Jett Ballantyne Deschutes Brewery Bend 2:17:48.3
13 1245 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club Portland 2:18:27.2
14 1240 Julie Deal BeerMongers Cycle Club Portland 2:21:34.8
15 1251 Corrine Vegter Bella Baker City 2:21:46.1
16 1243 Sami Fournier Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:25:58.5
17 1236 Beth Burns Dark Horse Portland 2:35:55.2

Category 2 Women 50+

Num Name Team City Time
1 1257 Carla Pfund Hutch's/Bend Dental Bend 2:05:35.4
2 1260 Pam Reid Team Rose City Portland 2:10:14.0
3 1254 Mary Dallas Deschutes Brewery Bend 2:11:43.0
4 1261 Maggie Rising Team Dirt Lake Oswego 2:12:05.7
5 1253 cindy brown Bend 2:13:58.3
6 1484 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:21:29.4
7 1258 Bonnie Phippen Bend 2:29:37.1
8 1256 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team Portland 2:33:03.8
9 1259 Renee Pype Team S+M Portland 2:35:00.8

Category 3 Beginner Men

Num Name Team City Time
1 1386 Mark Newberry Vancouver 0:57:18.3
2 1390 doug randels Theo's Eugene 0:58:30.6
3 1546 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 0:58:34.6
4 1564 Eric Plantenberg Bend 0:59:27.3
5 1437 Colter Chancellor Klamath Falls 1:00:50.2
6 1388 Cale Pearson Trinity Bikes Redmond 1:02:51.3
7 1374 Phil DeVasto HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team Portland 1:03:19.6
8 1394 Travis Talton Roseburg 1:03:32.1
9 1485 Jim Bruce Bend 1:03:37.0
10 1380 Tim Heggenberger Boneyard Cycling Bend 1:04:36.4
11 1371 Rick Clothier Bend 1:05:24.0
12 1378 Darrin Guitreau Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 1:05:35.4
13 1376 Scot Fetrow Sisters 1:06:50.9
14 1370 Joe Bell Eugene 1:08:17.2
15 1372 Scott Coleman Beaverton 1:08:22.0
16 1396 Larry Willis Prineville 1:10:33.4
17 1395 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas Portland 1:11:07.9
18 1392 Tato Sumantri Theo's Eugene 1:11:18.5
19 1373 Stephan Demers Portland 1:11:49.6
20 1433 Trevor Spangle SANTIAM SPOKES Lebanon 1:13:40.0
21 1389 David Presland Bend 1:13:59.0
22 1490 Loren Russell Corvallis 1:15:21.3
23 1383 Ken Lanehome Camas Bike and Sport Portland 1:18:16.1
24 1382 robert jones Gresham 1:21:18.4
25 1377 Kevin Furey Bend 1:22:34.3
26 1393 Joshua Sumantri Theo's 1:25:03.3
27 1432 Steve Ness Lebanon 1:40:46.0
28 1391 Rich Sebens Stayton 1:54:01.2
29 1387 Tim O'Brien Portland 1:58:24.7
30 1397 Mike Ziehnert Tigard 1:59:29.2
31 1384 Nathaniel Lee Kelly Bend 2:20:41.1
DNF alex jarmer Milwaukie 0:00:00.0

Category 3 Beginner Women

Num Name Team City Time
1 1400 sara fogarty Bend 1:03:08.4
2 1435 Katie Weaver Hood River 1:06:36.1
3 1410 Tina Snell-Leavitt Tina Snell-Leavitt Bend 1:06:49.1
4 1403 Kimberly Gilchrist Boneyard Cycling Bend 1:07:19.1
5 1402 Laurie Giessinger Albany 1:07:25.7
6 1555 Leila Barker Portland 1:09:32.3
7 1405 melinda halpern Bend 1:09:33.0
8 1413 Joan Vinci Boneyard Cycling Bend 1:10:33.2
9 1406 Kathy Hovermale Boneyard Cycling Bend 1:11:15.4
10 1559 Chrisy Pekara Seattle 1:13:11.3
11 1411 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club Portland 1:14:05.3
12 1399 Danette Elliott-Mullens Bend 1:15:23.4
13 1404 Sarah Hall Bend 1:15:53.4
14 1524 Patti Wolfe Trinity Bikes Brownsville 1:16:18.0
15 1526 Krista Anderson Cedar Hills 1:17:49.5
16 1450 Nancy Bruce Bend 1:18:06.5
17 1407 Sandy Hyduchak Bike Newport-Bier One Newport 1:19:50.4
18 1525 K Anderson 1:39:04.9
19 1414 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 1:46:32.0
20 1412 jean verheyden Bend 1:51:34.9
21 1415 Brooke Ziehnert Tigard 1:56:28.7
22 1408 susan jamison Unattached Portland 2:02:19.6
DNF Lynne Beck Beck Charles & Lynne Bend 0:00:00.0
DNF Sandra Gearheart Boring 0:00:00.0
DNF Bernadette Phillips Gervais 0:00:00.0
DNF Anderson Kim Baker City 0:00:00.0

Category 3 Junior Men 10-12

Num Name Team City Time
1 1420 Ryder Uetrecht WebCyclery.com Bend 1:03:54.8
2 1268 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 1:06:59.1
3 1265 Elijah Krause Bend 1:13:20.6
4 1565 May Palanuk Sisters 1:16:00.9
5 1516 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team West Linn 1:18:42.4
6 1443 K Norland 1:21:13.8
7 1504 Henry Winnenberg Bend 1:21:28.1
8 1263 Geoffrey Hillman Bend 1:24:15.4
9 1573 Brady Pfeiffer 1:52:26.0
10 1262 Rowan Fortier WebCyclery.com Bend 2:14:14.6
DNF Owen L. Rogers bicycleattorney.com Portland 0:00:00.0
DNF Shawn Kelm Sisters 0:00:00.0

Category 3 Junior Men 13-14

Num Name Team City Time
1 1278 conner nelson PDX Devo Junior Cycling Portland 0:55:28.1
2 1277 Peyton Logue Sappo Hill Soapworks Grants Pass 0:56:27.2
3 1448 S Bishop 0:58:44.0
4 1276 Nate Lelack Bend Endurance Academy Bend 1:01:50.8
5 1273 Dyut Fetrow Sisters 1:02:27.2
6 1272 Jacob Edgerton Bend Endurance Academy Bend 1:02:42.5
7 1267 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling Lake Oswego 1:03:46.8
8 1281 Owen Szwaya bicycleattorney.com Portland 1:04:05.0
9 1271 Sam Drutman Bend Endurance Academy Bend 1:08:52.5
10 1270 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors Portland 1:11:07.4
11 1269 James verheyden MBSEF Cycling Team Bend 1:15:37.1
12 1497 Harrison Helt Bend 1:17:28.5
13 1280 Ryan Sebens Stayton 1:54:20.6
14 1279 Cooper O'Brien Portland 1:58:23.5
DNF Gracen Hecht Portland 0:00:00.0

Category 3 Junior Men 15-16

Num Name Team City Time
1 1284 Brady Stotts Camas Bike and Sport Washougal 1:00:24.5
2 1447 P Bishop 1:01:25.4
3 1419 Gus Gyorgyfalvy Bend 1:02:53.0
4 1282 Kyle Martin Sisters 1:06:57.9
5 1418 Billy Brant Bend 1:10:09.0
6 1283 Ben Sprouse Cyclepath Racing Portland 1:13:12.8
7 1500 Collin Pierce Tigard 1:15:45.1
8 1285 Alex Sundermeier Portland 1:18:59.6

Category 3 Junior Men 17-18

Num Name Team City Time
1 1286 Trevor Hull Outlaw Racing Sisters 1:02:06.1
2 1522 Cooper Gould Bend 1:03:19.3
3 1499 Ryan Linder Tigard 1:18:37.9

Category 3 Junior Women 10-12

Num Name Team City Time
1 1289 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion Eugene 1:04:44.9
2 1292 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:07:49.1
3 1287 Jennelle Holmes WebCyclery.com Bend 1:16:01.6
4 1291 Kaitlyn Wolfe Camas Bike Team Vancouver 1:17:37.0
5 1288 Sascha Knight Camas Bike and Sport Battle Ground 2:20:53.5

Category 3 Junior Women 13-14

Num Name Team City Time
1 1293 Skylar Grayson Bend Endurance Academy Bend 1:07:44.6
2 1295 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club Tigard 1:07:54.2
3 1264 Keaton Kemper-Green Sisters 1:13:56.3
4 1294 Natalie Renner Camas Bike and Sport Vancouver 1:25:56.6
5 1290 Kadie Renner Camas Bike and Sport Vancouver 1:26:48.0

Category 3 Junior Women 15-16

Num Name Team City Time
1 1296 Ivy Taylor Bend Endurance Academy Bend 1:02:22.9
CAT 3 JU

Category 3 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 1310 Christopher Trask Albany 0:52:09.0
2 1298 STEVE ASHLEY Redmond 0:54:46.5
3 1302 Jonathon Fogarty Bend 0:54:47.3
4 1424 Tory Sox Cascade Couriers/Bend Velo Bend 0:55:11.6
5 1307 Adam Holt Boneyard Cycling Bend 0:57:11.2
6 1300 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team Portland 0:57:16.1
7 1299 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Oregon City 0:57:16.9
8 1311 Stevan Vinci Boneyard Cycling Bend 0:57:37.1
9 1313 Brandon Winwood Springfield 0:58:34.9
10 1312 Jeff West MultiSport Advantage Pleasant Hill 0:58:54.1
11 1304 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club Beaverton 0:59:38.0
12 1422 Dustin Ballard Bend 1:00:13.6
13 1423 Jacob Corwin Trinity Bikes Bend 1:01:32.9
14 1535 Ryan Wilkerson Ninkasi Eugene 1:01:47.1
15 1301 Ben Edwards Grants Pass 1:02:35.7
16 1305 Billy Geschwill Woodburn 1:04:39.9
17 1309 Nick Neylon Minneapolis 1:04:53.8
18 1303 Joey Fuoti Beaverton 1:07:49.6
19 1306 Mike Gore Springfield 1:08:17.5
20 1297 Louie Amundson Eagle River 1:08:18.6
21 1463 Jack Painter Vancouver 1:09:05.6
DNF Joel McCarthy River City Bicycles Portland 0:00:00.0
DNF Mike Arrera BendBroadband/WebCyclery.com Bend 0:00:00.0

Category 3 Men 40+

Num Name Team City Time
1 1339 Tim Peterson Boneyard Cycling Bend 0:57:07.2
2 1314 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 0:58:25.8
3 1335 Sam Medrano Bend 0:58:26.9
4 1345 Alan Thomason Deschutes Brewery Bend 0:58:27.7
5 1317 Mark Chasse Portland Velo Racing Team Portland 0:58:33.3
6 1326 Matthew Giorgio Portland 0:58:53.0
7 1328 erik goodfriend Showers Pass Portland 0:59:01.4
8 1336 Tim Moor Redmond 0:59:25.4
9 1496 Mike McGlade Salem 0:59:43.5
10 1427 Mark Eberhard Bend 0:59:43.9
11 1426 Jed Dackert BendBroadband/WebCyclery.com Bend 0:59:46.0
12 1347 Dale Webster Bike Newport-Bier One South Beach 1:01:09.6
13 1340 Brian Quigley Team Dirt Stayton 1:01:43.3
14 1566 Mike Taylor 1:01:46.0
15 1338 Tony Percich Bend 1:01:46.3
16 1329 steve green Sublimity 1:02:03.5
17 1514 William Brinkerhoff Bend 1:02:10.9
18 1318 Michael Daggett Sunset Cycles Portland 1:02:31.8
19 1316 Phil Brothers Bend 1:03:15.8
20 1214 Tommy Renner Camas Bike and Sport Vancouver 1:03:16.9
21 1379 Jeffrey Hall Bend 1:03:24.7
22 1331 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport Portland 1:03:35.4
23 1330 Burt Hardin Bend 1:03:42.5
24 1346 Jeff Webber Beavercreek 1:03:46.1
25 1171 Kevin Ruge Camas Bike and Sport Camas 1:03:48.9
26 1515 Terry Russell Beaverton 1:04:31.2
27 1549 Zane Littrell Bend 1:05:02.3
28 1428 Sam Ford Wilsonville 1:05:04.8
29 1319 Kevin Davidson F n B Farms Salem 1:05:05.1
30 1343 Pat Shields Redmond 1:05:43.2
31 1322 Rich Edwards Grants Pass 1:07:21.8
32 1315 Garon Boyce Salem 1:07:23.0
33 1218 Mark Waters Bend 1:08:24.0
34 1429 Wade Underwood Sisters 1:08:24.8
35 1198 Eric Buckland Bend 1:09:30.4
36 1333 Michael Lindsey Vancover 1:10:48.3
37 1342 Mike Reed Canby 1:11:56.8
38 1332 damon herrera Eugene 1:12:56.6
39 1321 David Deuchler Vancouver 1:13:58.0
40 1556 Jeff Cornett Bend 1:16:22.4
41 1425 Lance Brant Bend 1:19:02.4
42 1320 Michael Davis Redmond 1:25:03.0
43 1337 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team West Linn 2:05:15.0
44 1348 Kevin Wolfe Camas Bike Team Vancouver 2:23:56.0
45 1375 Scott Fairbanks Corvallis 2:47:09.8
DNF Pete Erickson Bend 0:00:00.0
DNF jim fox bicycleattorney.com Portland 0:00:00.0
DNF Philip Litchfield Capitol Velo Salem 0:00:00.0
DNF gary zanck Sisters 0:00:00.0

Category 3 Women 19-39

Num Name Team City Time
1 1353 Susan Peithman River City Bicycles Women's Team Portland 0:58:26.3
2 1446 S Atken 0:59:35.9
3 1352 Megan Kinnear Bend 0:59:48.8
4 1359 Elise Wright Eugene 1:02:27.2
5 1354 Samantha Pharris Trinity Bikes Redmond 1:03:07.8
6 1494 kat langenderfer Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:03:57.6
7 1358 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club Portland 1:05:54.1
8 1430 Katie Edwards Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:06:05.3
9 1350 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team Portland 1:06:49.4
10 1543 Sarah Hadley Vertebrata Chiropractic Cycling Philomath 1:07:11.5
11 1356 Becky Rice Team Lazy Tarantulas Portland 1:07:40.0
12 1508 Deb Bauer Eugene 1:08:41.9
13 1355 Sierra Reid Westview High School Cyclocats Portland 1:09:27.4
14 1502 rebecca miller Portland 1:09:58.9
15 1357 Kelly Sandow Poplollies Eugene 1:15:43.1
16 1351 Michelle Johnson Stumptown Cycling Club Vancouver 1:16:04.8

Category 3 Women 40+

Num Name Team City Time
1 1369 Carrie Ward Poplollies Eugene 0:59:36.2
2 1363 Shellie Heggenberger Boneyard Cycling Bend 1:02:46.1
3 1248 Ronda Sundermeier Tigard 1:03:46.6
4 1513 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:04:55.6
5 1360 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:08:29.6
6 1367 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling Portland 1:09:26.4
7 1361 Beth Dayton Lucky Duck Salem 1:09:31.9
8 1362 Jennifer Harrin Bend 1:09:34.0
9 1368 Emily Ohlin bicycleattorney.com Portland 1:09:36.8
10 1365 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:24:21.0
11 1364 MM Jenkins Portland 1:28:26.8
12 1431 Aarlene Mosher 1:50:57.8
13 1366 Danica Lindsey Vancouver 2:02:36.7
DNF Aarlene Mosher Sandy 0:00:00.0

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 1492 Dave Cauble Bend 1:47:53.1
2 1520 Daniel Staudigel YOAG SLACKERS Bend 1:48:58.1
3 1216 Adam Short Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend 1:51:12.3
4 1209 MacDonald Jackson Team Dirt Corvallis 1:55:26.6
5 1455 Richard Hummel Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care Sisters 1:56:20.1
6 1456 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 1:56:50.6
7 1217 Bradley Taylor Bend 1:57:17.0
8 1454 Chad Hartley SWEAT360 Hillsboro 1:58:12.5
9 1215 brad ross Aeolus Endurance Sport/Cable Huston Portland 1:59:49.6
10 1213 Gary O'Connell Trinity Bikes Bend 1:59:55.1
11 1212 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas Beaverton 2:00:34.3
12 1219 Dave Webb Camas Bike and Sport Camas 2:01:55.4
13 1493 Chris Scotch Los Gatos 2:04:46.3
14 1206 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! Portland 2:05:43.3
15 1220 neil wrede B.A.C.E./Earthworm Tractors Bend 2:06:08.4
16 1208 William Glasson SAGE CYCLES Hillsboro 2:09:20.6
17 1207 Tim Dorman Camas Bike and Sport Vancouver 2:09:45.2
18 1162 Mike Reddig Camas Bike and Sport Camas 2:11:11.7
19 1101 Joe Kim Camas Bike and Sport Washougal 2:15:20.2
20 1210 Albion Vickery Bend 2:15:27.0
21 1211 Joe Leineweber Ironclad/Yakima Portland 2:18:23.5
22 1534 Luis Palacios Life Cycle Racing Team 2:35:10.4

Elite Men

Num Name Team City Time
1 1558 Ryan Trebon Bend 1:30:28.1
2 1005 Oliver Zurbruegg Wheeler-IXS Lauterbrunnen 1:30:30.1
3 1567 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:31:56.6
4 1000 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:32:37.3
5 1004 Matt Russell Hutch's/Bend Dental Bend 1:33:47.0
6 1275 Patrick Means TEAM S& M Corvallis 1:34:36.6
7 1001 Adam Bucklin Bend 1:34:42.6
8 1003 Jonathan Myers Team S+M Portland 1:41:38.5
9 1416 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 1:47:27.9
DNF luke demoe Reall Racing Eugene 0:00:00.0
DNF James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team Portland 0:00:00.0
DNF Barry Wicks Kona Factory Team Bend 0:00:00.0

Elite Women

Num Name Team City Time
1 1065 Sue Butler River City Bicycles Women's Team Portland 1:46:08.4
2 1066 Beth Ann Orton Team S+M Portland 1:49:49.8
3 1441 M Norland 1:53:55.5

Singlespeed Men

Num Name Team City Time
1 1046 Jeff Dengel Team Geoff and Jeff Corvallis 1:39:25.2
2 1052 Josh Krattiger Pro Leisure Boise 1:40:00.4
3 1056 Lee Ordonez English Cycles Eugene 1:40:44.2
4 1059 Will Sullivan Lake Oswego 1:41:48.8
5 1049 Ryan Garner Evviva Eugene 1:42:18.0
6 1062 John Walrod Rapha/River City Bicycles Portland 1:42:31.2
7 1050 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Sherwood 1:43:54.2
8 1048 Ryan Eisele Reall Racing Dallas 1:44:15.5
9 1061 Dax Turner Tensegrity PT Cycling Eugene 1:44:41.8
10 1506 Tom Keller Sappo Hill Soapworks Central Point 1:45:12.8
11 1182 Sean Vergillo Camas Bike and Sport Camas 1:45:25.0
12 1042 Scott Barker Portland 1:47:30.1
13 1057 Seth Patla Rapha/River City Bicycles Hillsboro 1:48:02.8
14 1063 Jeremy Warnicke Reall Racing Grande Ronde 1:50:56.1
15 1058 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:51:06.3
16 1044 Tyler Bump Ruckus Test Team Portland 1:52:45.0
17 1060 Ralph Sweeney Bend 1:55:30.3
18 1041 Jonathan Baker Jonathan Baker Bend 1:56:52.7
19 1080 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 1:56:59.8
20 1053 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas Salem 1:58:05.5
21 1045 Jimmy Clarke Boneyard Cycling Bend 1:58:53.4
22 1043 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 1:59:11.5
23 1064 Steven Westberg WebCyclery.com Bend 2:00:21.4
24 1242 Joe Klemmer Camas Bike and Sport Washougal 2:08:51.2
25 1512 Brad Pace Eugene 2:09:15.5
26 1047 Adam Drummer Bend 2:12:23.4
27 1055 Bill Newton Sisters 2:14:16.2
DNF robert lee Filth and Fury Portland 0:00:00.0

Singlespeed Women

Num Name Team City Time
1 1075 Alice Drobna WebCyclery.com Bend 1:48:11.9
2 1074 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi Eugene 1:55:04.6
3 1076 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas Salem 1:59:00.3
4 1073 Lisa Belair-Sullivan Lake Oswego 2:00:05.3
5 1077 Erin Reis Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:08:42.8