Hood River Double Cross

Hood River, OR
September 15, 2013

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 15, 2013 at 7:09 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 79 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5 38:33
2 87 Ken Elser 5 40:03
3 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5 40:05
4 97 Paul Gronke 5 40:41
5 88 Jake Hamnes 5 42:16
6 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 5 42:48
7 94 Jason Ramsdale 5 42:48
8 90 Dan Goldstein 5 43:10
9 89 Daniel Richardson 4 36:00
10 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4 36:50
11 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4 37:20
12 96 Daniel scofield Treshold Velo 4 38:00
13 23 Jeff Dreiling 48 Sublimity 3 36:13
14 63 William Hummels Hapi-Go! 14 Woodland 3 42:55
DNF 78 Stephen Ford 4
DNF 91 Ryan Houck 4
DNF 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 2
DNF 93 Matt Wackey Athletes Lounge Cycling Team 2
DNF 95 Minda Dreiling 2
DNF 92 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 506 Marayah Deese Heartstrings Cycling 28 Portland 5 44:12
2 510 Leah Medure DNR Cycling 33 Portland 5 44:45
3 535 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 5 46:34
4 531 Marny Musielak Trinity Bikes 43 Redmond 5 46:56
5 520 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 36 L.O. 5 49:25
6 539 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 5
7 542 emily steen 4 41:31
8 532 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4 46:11
9 541 stacey ruff 4 46:17
10 530 Carlie Chubb Team Trail Racing 50 Bend 4 47:10
DNF 538 jill sommerset 3
DNF 537 elizabeth gintz mtv view 1

Category A

Num Name Team Age City Laps Time
1 67 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines 25 Bend 9 0:53:13
2 63 Carl Decker Giant 38 Bend 9 0:54:26
3 51 Lance Haidet Bear Development Team 16 Bend 9 0:54:43
4 60 Brad Winn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 30 Portland 9 0:54:52
5 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 9 0:54:53
6 53 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 9 0:55:35
7 52 luke demoe Reall Racing 34 Eugene 9 0:55:39
8 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 9 0:55:45
9 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 9 0:56:13
10 5 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 34 Portland 9 0:56:23
11 66 Sam Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 Eugene 9 0:56:41
12 65 Cary Miller Gentle Lovers 41 Portland 9 0:56:59
13 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 9 0:57:09
14 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 9 0:57:11
15 12 Byron Breeden Guinness Cycling Team 37 Hood River 9 0:57:26
16 43 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 9 0:57:29
17 44 Gabriel Linn Trusty Switchblade 36 Bend 9 0:57:36
18 59 Hama Yoshihaka 5enl CX Japan 9 0:57:57
19 61 Tim Joslin Cyclepath Racing 37 Portland 9 0:58:22
20 22 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 9 0:59:12
21 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 9 0:59:31
22 41 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 31 Portland 9 1:00:18
23 54 David Holden Team Novo Nordisk Spokane 8 0:53:35
24 62 Colin Dunlap Hutch's/Bend Dental 18 Bend 8 0:53:41
25 35 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 29 Portland 8 0:54:27
26 64 Peter Hagerty Dark Horse 24 Portland 8 0:55:40
27 58 Daisuke Yano Speedvagen Racing Machines Japan 8 0:57:06
28 57 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 8 0:59:29
DNF 49 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 35 bend 2
DNF 55 Patrick Means Team S+M 30 Corvallis 2

Category B

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 6 38:27
2 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 6 38:29
3 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 6 38:54
4 57 Jason Britton Team S+M 6 39:15
5 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6 39:46
6 31 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 6 41:05
7 42 Cristian Fuentes crank 33 Portland 6 41:13
8 17 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com 27 Portland 6 41:39
9 59 Mark Biedrzycki Kestrel 41 Beaverton 6 41:50
10 12 Sean Cook 6 43:08
11 58 Kyle McCall Trailhead Coffee Roasters 6 43:35
12 35 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 6 44:49
DNF 10 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 3

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 38 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6 41:40
2 17 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 6 41:46
3 82 Dan Dellitt 6 42:36
4 64 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 33 Beaverton 6 42:40
5 79 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 6 42:59
6 28 Josh Spear Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 6 43:16
7 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 6 43:24
8 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6 43:55
9 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 6 44:45
10 48 Stephen Carter The Spokesmen 34 Camas 6 45:33
11 70 John Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 6 46:51
12 35 Joseph French Lost Highway 39 Portland 6 48:25
13 80 Jeff Ehlinger Filth and Fury 5 41:48
14 69 Kate Ayres Bespoke Wheelworks 28 Portland 5 42:12
15 83 Nick Besson 5 42:47
16 78 Jason Ladwig 5 45:23
17 77 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4 49:13
18 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 1 40:42
DNF 44 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 5
DNF 74 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 3
DNF 81 Peder Dahl 2
DNF 84 mike tomlinson 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 710 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 6 43:35
2 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6 44:13
3 738 Mark Thomas Rogue / Mt. View Cycles 6 44:18
4 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 6 44:44
5 741 Jack Trumbull 6 46:07
DNF 717 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 5
DNF 739 Scott Sloat Team Elkhorn/Consystency.net 44 Beaverton 4
DNF 740 Jeff Johnston Boneyard Cycling 33 Bend 3
DNF 734 Terry Chubb Team Snail Racing 48 Bend 2
DNF 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 1

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 72 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 17 Vancouver 5 27:40

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 12 eugene 4 24:16
2 54 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 11 Bend 4 25:48
3 69 Elijah Krause Bend Endurance Academy 11 4 28:43
4 77 Caleb Trumbull 12 Hood River 4 30:22
5 16 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 11 Portland 4 31:00
6 88 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway 11 4 31:18
7 85 Jack Braun 10 3 23:57
8 7 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 10 Portland 3 24:04
9 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3 24:39
10 79 Brenner Henry 11 3 24:54
11 82 max cordell 10 3 25:47
12 76 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas 10 3 26:12
13 84 Brady Pfeiffer 10 3 26:16
14 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 10 eugene 3 26:21
15 83 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10 Portland 3 28:47
16 81 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3 29:01
17 80 Nathan Henry 10 3 29:09

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Carson Westberg WebCyclery.com 14 Bend 5 28:09
2 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 14 Trout Lake 5 28:09
3 35 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 5 28:38
4 78 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 4 23:53
5 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 4 23:55
6 15 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 14 Vancouver 4 24:17
7 37 William Hummels Hapi-Go! 14 Woodland 4 28:32

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 87 Cameron Beard Bend Endurance Academy 15 Bend 5 25:48
2 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 5 26:02
3 19 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 5 27:17
4 56 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 16 Bend 4 23:30
5 26 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 15 Portland 4 23:51
6 86 Izaak King Mud Warriors 15 4 24:20
7 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4 27:18
8 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4 27:23
9 14 Paul Furst 15 Camas 4 29:18

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 933 Gabrielle Lehnert Hutch's-Slocum-Co-Motion 12 Eugene 4 25:25
2 922 Jennelle Holmes WebCyclery.com 12 bend 4 29:37
3 930 Helene Furst 12 3 25:34
4 911 McKenna McKee 10 Vancouver 3 25:46
5 932 Leah Pfeiffer 12 Bend 3 26:29
6 923 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 10 3 28:24
7 934 Eve Cody 10 3 33:25
8 935 Ella Marinace PDX Devo Junior Cycling 10 2 23:28

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 928 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 4 29:09
2 924 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13 Portland 3 25:04
3 931 Sara Hill 14 3 25:10
4 919 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 3 26:50

Master 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 637 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland 6 38:57
2 660 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 36 Wilsonville 6 39:43
3 658 Samuel Cordell 6 39:50
4 647 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 38 Bend 6 40:00
5 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6 40:07
6 632 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6 40:18
7 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6 40:20
8 605 Brian Nelson Trusty Switchblade 44 Redmond 6 40:41
9 584 Andrew Filer 42 Portland 6 40:42
10 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 6 40:48
11 661 ronald kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 6 41:07
12 564 Eric Wittinger Fat Cobra Video 39 Portland 6 41:23
13 554 Douglas Johnson Santiam Bicycle 43 Hood River 6 41:27
14 656 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 6 41:41
15 580 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6 41:46
16 572 Rick Boston Bellovaci United 47 Portland 6 42:09
17 653 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45 Bend 6 42:26
18 560 Jim Braun 40 Portland 6 42:39
19 610 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 42:42
20 575 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 6 42:57
21 665 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6 43:03
22 644 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 6 43:08
23 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6 43:21
24 659 Tim Shannon 6 43:22
25 662 Spencer White Stumptown Cycling Club 41 Portland 6 43:34
26 650 Brett Golden 37 Bend 6 43:38
27 568 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6 44:36
28 664 Ryan Smith Ironclad/Yakima 6 46:34
29 663 sean vali Nike Cycling 5 39:10
30 625 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 5 40:39
31 652 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 5 39:01
32 601 Steven Westberg WebCyclery.com 45 Bend 4 39:51
DNF 643 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 43 Springfield 4
DNF 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 3
DNF 621 Alan Reaume 49 Portland 3
DNF 623 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 2
DNF 651 Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway Hood River 2
DNF 576 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 2

Master 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 391 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 40 Lake Oswego 6 41:30
2 336 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 6 41:46
3 301 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44 Portland 6 42:28
4 386 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 6 42:37
5 396 Paul Schipper 43 Portland 6 42:38
6 345 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 36 Portland 6 42:44
7 364 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 6 43:20
8 413 David M Miller Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 43:37
9 432 Dante Solano DNR Cycling 37 Portland 6 43:49
10 433 Bryce Jenkinson 6 43:50
11 365 nathaniel wells 58 Mosier 6 44:37
12 404 Matthew Cordeiro Oregon Active 40 Hoodriver 6 44:56
13 393 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 6 45:08
14 415 John Martin Team Lazy Tarantulas 44 Portland 6 45:08
15 308 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 6 45:43
16 315 Ryan Morrisey The Spokesmen 37 Vancouver 6 45:47
17 420 Burk Webb Portland Velo Racing Team 6 45:50
18 340 Rob Kerr Boneyard Cycling 46 Bend 6 46:29
19 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 6 46:54
20 431 Edward Kim DNR Cycling 38 Portland 6 47:19
21 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5 39:42
22 409 Dylan McNamee 47 Portland 5 41:07
23 319 Thomas J Meier 58 Corvallis 5 41:15
24 430 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 41 portland 5 43:04
25 410 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5 46:07
26 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 5 46:08
DNF 371 Danny Knudsen 48 Portland 5
DNF 427 Jonathan Modie Team S+M 44 Portland 4
DNF 405 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 3
DNF 434 Hans Woichke 3
DNF 429 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 3
DNF 421 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 3
DNF 436 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Hillsboro 2

Master 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 6 41:20
2 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 6 41:47
3 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6 41:47
4 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 6 41:53
5 323 Steven Thorne BikeFlights.com 52 Portland 6 42:03
6 320 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 51 Bend 6 43:30
7 312 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 6 43:37
8 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 6 43:46
9 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 6 44:30
10 304 Brian Towey 6 44:43
11 316 Terry Mallon Go Ducks Hood River 6 44:51
12 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6 45:09
13 278 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6 45:12
14 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 6 45:24
15 318 Dan Davis WebCyclery.com 55 Bend 5 39:24
16 254 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 39:38
17 321 Stefan Furst Camas Bike and Sport 54 Vancouver 5 39:47
18 262 Tracy Marks na 58 Portland 5 39:57
19 325 Gary Johnson 51 Hood River 5 40:04
20 324 Michael Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion 5 43:27
21 292 John Degenhardt 59 Portland 5 46:40
22 301 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 5 48:06
23 282 Brian Smith WebCyclery.com 55 Bend 4 39:40
24 326 Paul Gronke 52 Portlnd 3 40:07
DNF 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 2
DNF 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 2
DNF 322 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 PORTLAND 1
DNF 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 1
DNF 319 Mark Stoller 52 Portland 1

Master 60+

Num Name Team City Laps Time
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 6 44:12
2 504 Amory Cheney Boneyard Cycling Bend 5 39:49
3 510 Bob Daugherty Cyclepath Racing Portland 5 44:57

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 9 55:57
2 305 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland 9 56:53
3 324 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 41 Bend 9 57:18
4 377 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend 9 57:41
5 378 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 48 Damascus 9 57:45
6 390 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway 9 58:04
7 342 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 9 58:05
8 388 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 9 58:30
9 387 Thomas Cody Dark Horse 44 portland 9 58:37
10 382 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 46 Bend 9 58:50
11 381 john mitchem West End Bikes/Specialized 9 58:58
12 323 Brent Casady 42 Portland 9 59:21
13 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 9 59:38
14 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 9 59:56
15 372 Joseph Reynolds 37 Portland 8 53:14
16 354 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 8 53:45
17 330 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 8 53:49
18 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 8 54:35
19 362 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 8 54:52
20 367 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 Hood River 8 55:23
21 360 Nicholas Leritz Team S+M 42 Portland 8 55:54
22 341 Quinn Jackson DNR Cycling 44 portland 8 56:20
23 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 8 56:31
24 386 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 39 Portland 8 57:04
25 326 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 49 Hood River 8 57:05
26 389 Aaron Leritz Team S+M 44 Portland 8 57:09
27 383 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 8 57:36
28 370 Matt Kline Sappo Hill Soapworks 47 grants pass 8 57:49
29 306 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 8 59:28
DNF 359 Chad Swanson Team S+M 36 The Dalles 8
DNF 332 Todd Lewis A.T.B. Lubricants 44 Portland 5
DNF 391 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 5 number on wrong side
DNF 384 Michael Medina Hapi-Go! 45 Portland 5
DNF 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 3
DNF 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 1
DNF 363 Robert Uetrecht WebCyclery.com 1

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 6 43:53
2 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 6 45:02
3 15 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 37 portland 6 45:06
4 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 6 45:12
5 8 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 38 Salem 6 45:20
6 16 Jennifer Wardell Mountain View Cycles/Subway 6 45:32
7 12 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 6 45:43
8 17 Virginie Calme Cyclepath Racing 43 Portland 6 45:58
9 5 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 46:53
10 19 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 41 Bend 6 47:27
11 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 6 47:35
12 7 Sharon Anderson Ironclad/Yakima 44 Portland 5 42:50
DNF 18 Amber Clark Cascade Couriers/Bend Velo 36 Bend 4
DNF 13 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 47 Bend 4
DNF 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 3

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 216 Jill Petersen Team Finger 6 47:36
2 213 Erika Miranda Trusty Switchblade 38 Portland 5 41:25
3 211 Anna Saltonstall 37 The Dalles 5 41:26
4 205 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 5 42:56
5 206 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5 42:58
6 215 Charlotte Gregson Disco Velo 35 Hood River 5 43:55
7 204 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 46:37
8 214 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4 43:15

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 6 44:45
2 767 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 5 41:56
3 762 Carey MacNaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 56 Portland 5 44:26
4 768 Pauline Steiner 5 49:24
5 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 541 Lee Ordonez English Cycles 31 Eugene 6 39:15
2 521 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 6 39:44
3 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 6 39:52
4 502 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 6 40:10
5 508 John McCaffrey Kesho Bicycles 48 Portland 6 40:19
6 574 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 6 40:58
7 584 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 44 Camp Adair 6 41:11
8 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6 41:31
9 599 Tony Kic Gentle Lovers 6 41:41
10 586 Tyler Bump Ruckus Test Team 31 Portland 6 41:54
11 545 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 35 Portland 6 42:01
12 578 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 6 42:16
13 538 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6 42:33
14 553 Lloyd Connelly DNR Cycling 45 Portland 6 42:34
15 579 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway 42 Hood River 6 44:09
16 533 Erik Denninghoff DNR Cycling 34 Portland 6 44:11
17 577 Christopher Burge Green Submarine Records 32 Portland 6 45:13
18 597 James Johnke Oregon Bike Shop Racing Team 6 45:19
19 588 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6 45:42
20 539 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5 38:37
21 596 Daniel scofield Threshold Velo 5 38:39
22 528 john nicholas DNR Cycling 58 portland 5 39:03
23 598 Brandon whalen Trailhead Coffee Roasters 5 41:06
24 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 5 42:26
25 600 Tess Weir Kestrel 5 44:43
26 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
27 537 Cassie Nobbs GVH Bikes 42 Hood River 4 38:54
DNF 592 Ryan Barrett 2

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 874 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 34 Portland 8 0:57:24
2 867 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines Portland 8 0:58:29
3 890 Julie Browning Cyclepath Racing 44 Portland 8 0:58:46
4 885 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 34 central point 8 1:00:18
5 869 rachel bagley Breadwinner Cycles 35 Portland 7 0:53:38
6 882 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7 0:53:44
7 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 7 0:54:07
8 850 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 7 0:54:07
9 886 Jennifer Johnson Dirty Fingers/Gorge Dental 37 Hood River 7 0:54:24
10 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 7 0:54:51
11 853 Kristen Minarik bicycleattorney.com 32 Portland 7 0:55:11
12 860 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31 Bend 7 0:56:54
13 891 Beth Flanagan S&M La Femmes 37 Portland 7 0:57:11
14 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 7 0:59:14
15 883 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 43 Bend 7 0:59:42
DNF 868 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
DNF 872 hannah moore Green Submarine Records 30 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 104 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6 44:46
2 114 Elise Wright 31 Eugene 6 47:24
3 126 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Beaverton 6 47:30
4 100 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 6 47:59
5 110 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 40 Beaverton 6 47:59
6 119 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 34 Portland 6 48:14
7 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 6 49:15
8 122 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 5 43:50
9 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 5 47:14
DNF 125 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 34 Portland 5

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 330 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Beaverton 6 49:22
2 309 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 5 41:23
3 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 5 42:11
4 313 Lindsey Kuipers BeerMongers Cycle Club 26 Portland 5 42:40
5 320 Kristy Huffman Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 36 Portland 5 43:26
6 335 Kara Hamby 5 43:49
7 318 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 43:56
8 315 Patti Wolfe Trinity Bikes 44 Brownsville 5 44:44
9 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 5 45:34
10 321 Leanne Marinace Trailhead Coffee Roasters 45 Portland 5 46:32
11 336 Bethany Lukens 5 46:33
12 333 susanah nelson Ironclad/Yakima 5 47:00
13 332 Emily Henry Sprout Cycles/Lucky Lab 35 Portland 4 41:24
14 324 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4 42:49