Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
June 16, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 16, 2014 at 9:51 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 208 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7
2 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 7
3 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 7
4 220 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 7
5 203 Spencer Bushnell 33 Portland 7
6 221 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley 7
7 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 7
8 210 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 7
9 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 7
10 222 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 6
DNF 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 1

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 326 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 7
2 322 Brent Casady 43 Portland 7
3 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7
4 310 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 7
5 324 Barry O'Connor 38 Portland 7
6 313 Tony Daversa Filth and Fury 40 Portland 7
7 301 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 7
8 300 Gabe Doebler 37 Tigard 7
9 304 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 7
10 328 daniel kuryto 7
11 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 7
12 303 Andrew Holder 42 Portland 6
13 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
14 307 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 7
2 406 Anthony Ohotto 48 Portland 7
3 401 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7
4 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
5 425 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 7
6 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
7 402 William Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 6
8 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6
9 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 6
10 403 Terry Knight 59 Vancouver 6
11 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 436 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5
2 484 Cory Muth 37 Portland 5
3 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
4 470 Jason Pinkerton 37 Corbett 5
5 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
6 445 Mike Heenan 40 Portland 5
7 437 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 5
8 477 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5
9 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
10 465 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
11 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
12 482 Robert Umberhandt 37 Portland 5
13 458 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5
14 499 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 5
15 466 Robert Lee Filth and Fury 43 Portland 5
16 430 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
17 448 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 42 Portland 5
18 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
19 497 Jeremy Teveliet 36 Portland 5
20 403 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5
21 487 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 5
22 452 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
23 442 Matt Hooge 42 Portland 5
24 495 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5
25 481 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
26 468 Randy Frost Camas Bike and Sport 41 Camas 5
27 443 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 4
28 405 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 4
29 471 Jacob Skugrud 39 Portland 4
30 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 4
31 439 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
32 446 Keoni McHone 40 Happy Valley 4
33 462 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
34 483 Paul Barlow 44 St Helens 4
35 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 4
36 404 Justin Huggins 38 Portland 4
37 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
38 431 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 Lake Oswego 4
39 433 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland 4
40 474 Mark McMurtry 44 Portland 4
41 464 chris mccraw Team Slow 38 Portland 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 239 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 4
2 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 4
3 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 4
4 251 David Ripp 48 Camas 4
5 260 mike packer Rebound/Tireless Velo 50 Vancouver 4
6 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 4
7 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 4
8 231 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4
9 202 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 4
10 258 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
11 228 ILe Powell Team S+M 45 Portland 4
12 216 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 4
13 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 4
14 249 Tim Schauer 46 Camas 4
15 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 4
16 229 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 4
17 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 4
18 259 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 4
19 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4
20 219 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 4
21 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 4
22 248 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 4
23 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 4
24 250 Charles Barrett 47 Portland 4
25 215 Scott Gerwig 46 Portland 4
26 234 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
27 222 Mark Stoller 53 Portland 4
28 232 Alan Reaume 50 Portland 4
29 208 Jim Lofthus 50 Portland 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 4
2 804 Dave Burnard 58 Forest Grove 4
3 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 4
4 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 4
5 806 Mark Newberry 57 Vancouver 4
6 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 4
7 814 Dave Klug 61 Beaverton 4
8 807 Tracy Marks 59 Portland 4
9 811 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 4
10 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 4
11 800 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4
12 809 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4
13 818 Dennis Rose 62 Portland 4
14 819 David Smith 55 Portland 4
15 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 3
16 803 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 3

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
2 204 Julien Jaborska Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
3 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
4 212 Billy Waring Camas Bike and Sport 19 Camas 5
5 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
6 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
7 205 Matthew Brock 33 Portland 5
8 221 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5
9 223 Andrew Grueninger 28 Portland 5
10 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
11 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 4
DNF 203 Mike Scheel 34 Camas 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 801 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
2 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
3 808 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
4 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
5 819 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 4
6 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 909 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 4
4 908 Stephanie Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 4
5 912 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 4
6 906 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
7 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
8 904 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 4
9 900 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48 Cornelius 4
10 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
11 902 Christie Scheer Team Rose City 50 Bethany 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 13 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
2 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 4
3 2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
4 17 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 4
5 8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
6 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
7 10 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 4
8 14 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 4
9 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
10 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
3 312 Isamu Richmond West End Jr 14 Portland 4
4 329 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
5 302 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3
6 313 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 14 Portland 3
7 301 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Portland 3
8 327 Sam Thometz 10 Vancouver 3
9 328 Gabriel Sobczak 10 Vancouver 3
10 317 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3
11 326 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 3
12 330 Thomas Anderson 12 Portland 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 407 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
2 402 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
3 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
4 409 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
5 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
6 411 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove 4
7 408 Kody Lee 15 Ridgefield 2
DNF 403 Peter Melton 15 Gresham 2

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 158 Neil Friedrich 31 Portland 4
2 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 4
3 160 Ryan Barnes 39 Portland 4
4 166 Rory Sullivan 31 White Salmon 4
5 155 Michael Tabtabai 36 Portland 4
6 135 John Menconi 43 Portland 4
7 141 Brett Cassidy 33 Portland 4
8 152 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 4
9 157 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
10 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
11 151 justin tunis 34 Portland 4
12 127 Denzel Lall 20 Vancouver 4
13 107 Joe Kim Camas Bike and Sport 37 Washougal 4
14 101 Andrew Kreps 38 Portland 4
15 106 jeff copus 45 Portland 4
16 168 Paul Nguyen 26 Portland 3
17 102 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 3
18 165 Vincent Zitkovich 42 Vancouver 3
19 110 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 3
20 122 Michael Perrotti 44 Mulino 3
21 146 AJ Murray 34 Portland 3
22 120 Adam Keir 38 Vancouver 3
23 149 Erick Taft Camas Bike and Sport 44 Vancouver 3
24 167 Charlie Shonkwiler 36 Vancouver 3
25 164 John Bowen 34 Portland 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 4
2 309 Randy Jacobs 49 Camas 4
3 305 Britton Gentry 47 Portland 4
4 324 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 4
5 301 Rob Perry 51 Boring 4
6 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 3
7 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 3
8 326 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 3
9 317 Bjoern Brunner 45 Portland 3
10 303 George Wright 58 Portland 3
11 306 Tom Smart 51 Washougal 3
12 304 Dennis Mederos 49 Washougal 3

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
2 506 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
3 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
4 517 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove 3
5 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
6 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
7 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
8 519 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 3
9 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
10 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
11 509 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 10 Lake Oswego 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 600 Marisa Reid 18 Portland 3
2 601 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 200 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
2 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
3 204 Amanda Pile 27 Portland 3
4 221 Erin Corcoran 28 3
5 216 Jenny Lyman 36 Portland 3
6 235 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 3
7 205 Sierra Reid 21 Portland 3
8 211 Lainye Heiles Camas Bike and Sport 45 Vancouver 3
9 234 Molly Luft 29 Portland 3
10 231 Jessie Kwak 31 Portland 3
11 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
12 233 Jessica Steigerwald 20 Forest Grove 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 517 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 4
2 501 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 32 Oregon City 4
3 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 Portland 4
4 513 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 4
5 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 4
6 516 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
7 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
8 505 Jon Coney 44 Portland 4
9 514 Michael Clark 45 Portland 4
10 502 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 1

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 8 Josh Kelley 31 7
2 7 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 7
3 11 Tim Goodall Islabikes 27 7
4 10 Shannon Skerritt 43 7
5 12 Paul LaCava Giant 36 7
6 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 7
7 9 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 7
8 4 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 7

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 111 julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 6
2 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6
3 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 6
4 116 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 35 Portland 6
5 106 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 6
6 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 6
7 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
8 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
9 112 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 6
10 109 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 6
11 102 Kristin Wille Ruckus Test Team 31 Portland 6
12 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 6
13 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
14 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 6
15 104 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team 45 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
2 18 Spencer Bushnell 33 Portland 5
3 39 Dave Condon Trusty Switchblade 38 Wilsonville 5
4 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
5 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
6 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
7 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
8 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
9 2 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5
10 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
11 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
12 1 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 5
13 20 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5
14 61 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5
15 56 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5
16 52 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
17 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
18 57 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
19 22 Ed Fischer Camas Bike and Sport 46 Camas 5
20 16 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
21 58 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 5
22 66 Jeremy Zane 44 Portland 5
23 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
24 64 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5
25 59 Mark Stoller 53 Portland 5
26 45 Michael Clark 45 Portland 5
27 33 Denzel Lall 20 Vancouver 4
28 31 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
29 24 Adam Gomez 38 Newberg 4
30 60 Vincent Zitkovich 42 Vancouver 4
31 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
32 62 Matt Wilkin 37 Portland 4