Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 04, 2019

Part of the Blind Date at the Dairy

What a great evening. Thanks for coming out to my favorite event. There is some names missing, please help me fill in the data. Also the answer to the last field is "Yes the shoulder numbers are mandatory"

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 5, 2019 at 9:27 AM

Category 1/2 Men

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 504 Brad Petersen Bonk Collective 06:09.8 06:19.5 06:24.5 06:17.0 06:18.7 06:30.1 32 Beaverton 7 44:28
2 508 Evan Murphy 06:10.6 06:19.0 06:23.8 06:17.8 06:28.6 06:37.9 32 Portland 7 45:02
3 510 Pat Lemieux 06:14.3 06:29.8 06:27.6 06:30.7 06:40.7 06:35.5 7 45:25
4 506 Ben Pederson Grouptrail Cycling 06:17.3 06:28.8 06:32.8 06:42.4 06:31.0 06:37.8 36 Portland 7 45:48
5 503 Andrew Smith Swift Racing PDX 06:35.3 06:36.2 06:41.2 06:50.2 06:52.5 06:49.4 38 Portland 7 47:17
6 502 Matthew Smith Swift Racing PDX 06:40.3 06:49.4 06:46.0 06:54.5 06:59.3 06:51.0 43 vancouver 7 48:01
7 509 Mike Kath 06:35.0 06:49.6 06:51.7 06:57.8 07:07.3 06:57.7 7 48:13
8 511 Spencer Bonney 06:33.7 06:45.6 06:53.0 07:04.4 07:10.1 07:00.9 33 Portland 7 48:49

Category 5 Men

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Age City Laps Time
1 235 Landon Holbert 08:30.0 07:14.4 07:05.3 06:59.6 4 29:49
2 209 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 08:35.8 07:25.0 07:26.5 07:27.8 54 Sherwood 4 30:55
3 231 Thomas Alberini 08:29.5 07:32.5 07:31.9 07:22.4 4 30:56
4 200 Jake Johansen 08:37.7 07:35.5 07:37.5 07:31.0 15 West Linn 4 31:22
5 226 Trevor Coleman 08:46.9 07:43.1 07:30.5 07:24.7 4 31:25
6 228 James Weir 08:51.1 07:28.4 07:36.8 07:50.9 4 31:47
7 227 Federico Spedini 08:24.0 07:49.5 07:57.1 07:49.4 15 Portland 4 32:00
8 220 Adam Benedetto 08:57.2 07:25.0 07:57.3 08:01.5 44 PORTLAND 4 32:21
9 201 Stu Davidson 08:48.4 07:40.3 08:10.6 07:53.2 31 Portland 4 32:32
10 222 Richard Pool Speedvagen 08:56.5 07:53.0 07:59.8 07:51.7 33 Portland 4 32:41
11 240 Mike Schwoebel 09:20.7 07:46.6 07:45.6 07:52.2 37 Tigard 4 32:45
12 239 Micah Johnson 09:26.3 08:10.4 07:53.4 07:41.2 4 33:11
13 212 Tony Ruiz 09:04.0 07:58.8 08:06.0 08:05.0 49 Portland 4 33:14
14 224 Dan Harrison Speedvagen 09:09.3 07:57.7 08:12.0 07:58.7 42 Portland 4 33:18
15 218 Christopher M Glenn 09:26.9 07:54.4 08:00.1 07:57.1 42 Portland 4 33:18
16 109 Luise Kompf 09:16.7 08:12.6 08:02.3 08:22.6 25 Portland 4 33:54
17 221 Christopher Woods 09:10.3 07:54.5 07:47.3 09:03.4 4 33:55
18 208 Todd Rinder 09:59.4 08:03.7 08:03.0 08:00.9 53 Beaverton 4 34:07
19 215 Reyaz Rohani 09:35.3 08:15.1 08:12.2 08:09.9 38 Portland 4 34:13
20 207 Dominic Chung 09:13.3 08:26.6 08:21.9 08:16.5 46 Hillsboro 4 34:18
21 238 John Golden 09:25.2 08:18.4 08:20.1 08:16.4 4 34:20
22 234 Tony Tellache 09:25.8 08:34.2 08:29.7 08:08.5 4 34:38
23 223 Stephen Wanta 09:48.0 08:08.8 08:20.6 08:23.6 4 34:41
24 203 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 09:30.2 08:35.5 08:24.4 08:15.2 58 PORTLAND 4 34:45
25 214 Jamie King Grouptrail Cycling 11:05.2 08:07.3 07:52.0 07:49.0 42 Portland 4 34:53
26 241 Matt Sldeutjes 09:49.2 08:13.1 08:17.0 08:43.0 4 35:02
27 217 David Connell 09:40.7 08:24.8 08:35.7 08:29.6 51 Portland 4 35:11
28 225 Brennan Jarrell 09:45.9 08:19.9 08:39.7 08:43.1 12 West Linn 4 35:29
29 211 Todd Young 09:33.1 08:20.2 09:03.4 08:54.6 30 Portland 4 35:51
30 233 Tony Vegas Milhizer 10:35.2 08:21.0 08:42.0 08:19.3 52 Portland 4 35:58
31 230 Brandon Crockett 10:39.8 09:15.2 09:15.1 08:47.3 30 Eugene 4 37:57
32 219 Matt Jaszkowiak 09:28.7 09:49.2 09:26.3 09:17.7 4 38:02
33 202 Zachary Silvey 09:52.9 10:00.7 09:35.5 27 Tigard 4 38:02
34 213 Fabio Bellini Capitol Velo 10:27.4 09:36.2 09:32.5 38 Keizer 4 38:02
35 307 Derrick Sommers 10:37.7 09:47.2 09:46.0 3 30:11
36 232 Gary Holm 10:52.8 09:45.3 09:39.3 3 30:17
37 229 Erik Fisher 11:24.4 10:25.5 09:38.9 3 31:29
38 204 Christopher Ingebritsen 11:22.5 10:37.6 10:44.1 3 32:44
39 205 Brian Duhon Team S&M 13:00.0 12:42.9 12:31.9 47 Portland 3 38:15
DNF 236 Jeff Irwin 09:25.8 08:25.4 08:26.1 3 38:15
DNF 206 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 09:01.1 08:05.3 38 Portland 2 38:15
DNF 216 Alastair Cox 08:57.7 31 Beaverton 1 38:15

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 25 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 17 Portland 4
2 27 Benicio Thorne 15 Portland 4
3 26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4
4 24 Jake Johansen 15 West Linn 4
5 15 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 4
6 32 Halen Harrison 15 Portland 4
7 37 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 17 Portland 4
8 45 Calum Pierce 15 4
9 12 Charlie Connell 14 Portland 4
10 23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 17 Portland 3
11 34 Eamon Haverty 17 Portland 3
12 307 Derrick Sommers 17 3
13 7 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 15 Portland 3
14 13 Zachary Smith 14 Portland 3

Junior Men 9-13

Num Name Team Age City Laps Notes
1 44 Max Smith 12 4
2 3 Brennan Jarrell 13 West Linn 4
3 6 Liam Carmichael 11 Portland 4
4 9 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
5 33 Liam Harrison 13 Portland 3
6 48 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 13 Tigard 3
7 11 Nathan Chung 13 Hillsboro 3
8 2 Jack Abel 10 Portland 3
9 4 Kaess Rinder 13 Beaverton 3
10 31 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 9 Portland 3 Do not fold number
11 303 Mason Ford 13 3 incorrect number placement
12 10 Ryan Boelter Cyclepath PDX Racing 11 Hillsboro 3
13 16 Orion Souders Team S&M 12 Portland 3
14 8 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
15 14 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
16 40 Calvin Roberts 10 3
17 41 Oliver Woodridge 10 3
18 301 Gilbert Gallagher 12 Portland 3
19 306 Jase Henderson Deschutes Brewery 9 Gresham 3
20 304 Milo Ford 10 3
21 1 Sebastian Bartnikowski 10 Aloha 3
22 35 Mattias Ramsey 11 Beaverton 2
23 305 Alex Ruiz 9 2
24 39 Alex Jaszowiak 13 2

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 43 Madeline Stover 15 4
2 30 Una Mcfadin 15 Portland 4
3 47 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 16 tigard 4
4 21 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3
5 49 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 14 tigard 3
6 308 Alyssa Hargis 17 west linn 3

Junior Women 9-13

Num Name Team Age City Laps
1 18 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13 lake oswego 4
2 22 Abby Rice Team Lazy Tarantulas 11 97225 3
3 36 Deja Dydasco Dialed Cycling Team 13 beaverton 3
4 17 Helena Stedman Grouptrail Cycling 13 Portland 3
5 20 Payton Schlenker 13 Portland 3
6 302 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 9 portland 3
7 42 Lily Stover 10 3
8 19 Yunji Hatfield 13 Portland 2
DNF 46 Reese Edwards Team Lazy Tarantulas 10 Portland 1

Masters Men 1/2 40+

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 603 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 06:22.4 06:21.4 06:27.6 06:30.7 06:40.3 06:54.5 Portland 7 46:05
2 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 06:31.2 06:39.8 06:37.2 06:40.9 06:35.4 06:42.3 44 Portland 7 46:26
3 601 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 06:28.4 06:31.5 06:34.5 06:41.8 06:48.0 06:48.7 48 Portland 7 46:40
4 605 Dustin Henderson Deschutes Brewery 06:32.5 06:44.2 06:48.1 06:51.8 06:45.7 06:47.1 42 Gresham 7 47:24
5 607 David Prause 06:49.5 06:49.6 06:52.0 06:53.9 06:55.7 06:55.7 49 Portland 7 48:06
6 606 James Tervo Team S&M 06:52.4 06:48.7 06:49.8 06:53.9 06:55.3 06:51.6 50 Portland 7 48:06
7 608 Devin Bailly 06:53.8 06:48.6 06:49.6 06:53.4 06:56.4 06:52.8 7 48:08
8 602 Andrej Miske Team Dr Will Bar 06:56.7 06:57.9 07:02.7 06:59.5 07:01.5 06:49.8 42 Portland 7 48:42
9 609 Carl Werner 07:02.6 07:03.0 07:22.4 07:05.7 07:12.0 07:09.5 Portland 7 50:02

Masters Men 2/3 40+

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 309 Andrew Usher 09:10.2 06:50.6 06:54.0 07:02.0 06:57.4 06:57.5 7 50:47
2 303 Dan Baier Team Finger 09:16.7 06:48.7 06:52.7 06:56.3 06:58.1 07:04.3 46 Gresham 7 50:58
3 301 Christopher Moore 09:12.1 06:52.8 07:03.1 07:12.8 07:16.3 07:14.2 46 Salem 6 44:51
4 305 Joel West Cyclepath PDX Racing 09:15.6 06:57.7 07:07.1 07:11.4 07:07.6 07:16.7 45 Lake Oswego 6 44:56
5 304 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 09:26.8 07:08.3 07:16.2 07:18.9 07:34.8 49 Portland 6 46:07
6 307 Andy Meeks bicycleattorney.com 09:35.5 07:38.3 07:50.4 08:11.0 08:07.4 46 Portland 6 49:50
7 308 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 10:04.6 07:53.2 08:04.5 08:05.0 08:16.9 50 Happy Valley 6 50:33
DNF 306 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 09:16.2 07:37.2 08:48.4 48 Portland 3 50:33

Masters Men 3/4 40+

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Age City Laps Time
1 699 John Hatfield Dialed Cycling Team 07:43.9 06:56.4 07:03.1 07:10.6 07:14.0 52 Portland 6 43:11
2 661 Tom Palke ANTHM Collective 07:45.6 07:21.9 07:01.2 07:03.3 07:07.7 54 Portland 6 43:18
3 675 Jonathan Vinson Gentle Lovers 08:06.3 07:10.2 07:08.8 07:17.3 07:18.5 48 Portland 6 44:08
4 679 Nolan Restivo 08:13.9 07:12.5 07:10.0 07:18.8 07:16.6 42 Portland 6 44:08
5 696 John Ohotto Swift Racing PDX 07:57.1 07:09.8 07:00.9 07:12.0 07:23.2 51 Portland 6 44:09
6 650 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 08:35.3 07:08.9 07:07.8 07:11.1 07:08.2 44 Portland 6 44:13
7 695 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 08:07.8 07:08.2 07:11.8 07:20.0 07:21.2 46 Portland 6 44:25
8 706 John Lopez Trusty Switchblade 08:21.2 07:16.2 07:18.9 07:17.3 07:10.8 41 Portland 6 44:32
9 659 Adam Vanarsdall 07:59.8 07:19.6 07:11.0 07:22.3 07:20.1 48 Portland 6 44:34
10 666 Mike Abel Planet PDX Cycling 08:18.2 07:11.2 07:15.7 07:20.9 07:18.0 51 Portland 6 44:36
11 690 Dean Maclean Planet PDX Cycling 07:58.6 07:06.7 07:19.7 07:42.8 07:17.4 50 Portland 6 44:40
12 686 Ezekiel McFadin 08:06.0 07:17.1 07:23.1 07:21.2 07:20.9 46 Portland 6 44:51
13 701 Paul Zagacki bicycleattorney.com 08:20.2 07:14.1 07:17.4 07:23.5 07:22.7 49 Lake Oswego 6 44:56
14 681 Garrett Tyburski 08:33.0 07:12.7 07:12.9 07:16.7 07:18.0 42 portland 6 44:58
15 669 Michael Kolb ANTHM Collective 08:25.0 07:20.5 07:14.3 07:21.7 07:25.1 43 Portland 6 45:01
16 684 Jeff Copus Team 10 Barrel 08:12.3 07:12.9 07:13.0 07:27.7 07:32.5 51 portland 6 45:07
17 688 Ryan Morgan Trusty Switchblade 08:15.6 07:22.9 07:19.0 07:30.5 07:25.9 46 Portland 6 45:19
18 710 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 08:23.1 07:21.9 07:22.1 07:30.5 07:29.5 48 Portland 6 45:30
19 693 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 08:45.3 07:20.8 07:19.3 07:19.9 07:22.0 49 Portland 6 45:31
20 691 Tony Turano 08:19.2 07:22.6 07:31.6 07:30.6 07:33.0 47 Portland 6 45:42
21 677 Scott Willson Gentle Lovers 08:03.5 07:20.5 07:25.0 07:49.2 07:37.7 50 Portland 6 45:56
22 652 Brett Boyles Planet PDX Cycling 08:30.3 07:21.1 07:29.5 07:38.9 50 lake oswego 5 38:41
23 680 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 08:21.4 07:22.5 07:27.8 07:44.1 48 lake oswego 5 38:45
24 673 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 08:32.8 07:38.1 07:31.5 07:33.1 55 Portland 5 38:50
25 698 Paul Souders Team S&M 08:40.0 07:21.3 07:32.0 07:43.7 49 Portland 5 38:53
26 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 08:58.8 07:30.5 07:26.7 07:26.2 48 West Linn 5 39:00
27 705 Jason Bietz 08:39.4 07:26.4 07:33.2 07:34.8 54 Sherwood 5 39:12
28 674 Joe Gomez ANTHM Collective 08:51.4 07:36.8 07:35.9 07:33.9 50 Portland 5 39:12
29 694 Chester Artman 08:38.9 07:31.0 07:39.5 07:43.9 49 LAKE OSWEGO 5 39:17
30 670 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 08:23.4 07:18.7 07:21.8 07:39.0 49 Portland 5 39:18
31 658 Trig Rogers bicycleattorney.com 08:56.5 07:32.3 07:31.5 07:40.8 54 Portland 5 39:20
32 672 Tom Bird 09:01.3 07:31.3 07:33.8 07:33.8 52 Tigard 5 39:54
33 700 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 08:47.7 07:37.5 07:37.9 07:57.8 48 tigard 5 39:57
34 704 Carl Anton 08:59.5 07:37.1 07:41.2 07:47.6 5 39:58
35 655 Robert Gilbert 09:19.1 07:48.5 07:39.0 07:36.8 5 40:06
36 707 Brian Powell Team Oregon p/b Rodda Paint 09:04.5 07:36.7 07:32.4 07:56.6 55 Scappoose 5 40:12
37 702 Sean Cook 08:37.7 07:50.2 08:07.9 07:58.0 5 40:18
38 657 Steve Shaw 08:58.4 07:49.9 07:54.5 07:47.2 54 tigard 5 40:29
39 671 Mark Sather Team 10 Barrel 08:35.3 07:51.8 07:59.9 08:06.2 49 Tigard 5 40:41
40 689 David Rick 08:36.8 07:53.4 08:04.0 08:02.5 51 PORTLAND 5 40:48
41 668 Matt Taini 09:00.9 07:57.0 08:04.4 07:51.6 53 Lake Oswego 5 40:49
42 709 Burk Webb 08:50.3 07:49.8 08:05.7 08:02.2 5 40:58
43 667 Wendell Walker BeerMongers 08:56.6 08:06.1 08:00.1 08:00.0 50 Portland 5 41:07
44 708 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 08:48.8 16:00.0 08:15.4 49 Portland 5 41:11
45 682 David Bussey Dialed Cycling Team 08:54.0 08:02.5 08:03.4 08:11.1 56 Aurora 5 41:11
46 651 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 09:19.5 07:56.3 08:05.5 07:59.0 46 Portland 5 41:31
47 685 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 09:02.9 08:02.6 08:05.8 08:19.7 51 Portland 5 41:42
48 665 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas 08:58.3 08:15.7 08:22.8 08:08.3 45 Portland 5 41:53
49 703 Justin Watkins 09:18.7 08:13.3 08:09.4 08:18.3 5 42:10
50 697 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing 08:27.5 08:29.2 09:41.0 44 Portland 5 42:18
51 678 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 09:15.0 08:12.0 45 Portland 5 42:18
52 662 Mitch Gold 09:10.5 08:09.1 08:24.5 08:22.4 59 Portland 5 42:25
53 676 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 09:20.1 08:04.0 08:16.0 08:35.4 53 Canby 5 42:52
54 683 Brandon Cornejo ANTHM Collective 09:08.2 08:08.8 08:19.3 08:38.2 46 Portland 5 43:22
55 660 Jon Thomsen 09:18.6 08:22.3 08:35.0 08:41.9 50 Lake Oswego 5 43:29
56 663 Steven Westberg Deschutes Brewery 09:31.9 08:17.1 08:54.2 08:55.3 52 Bend 5 44:39
57 527 Craig Bradford 09:31.6 08:45.1 08:46.3 09:05.7 5 45:16
58 664 Keith Solano Team Oregon p/b Rodda Paint 10:10.9 09:07.3 10:12.8 48 Portland 4 40:13
59 687 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing 20:19.7 06:54.6 07:03.7 41 HILLSBORO 4 41:25
DNF 656 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 09:12.6 07:55.1 08:08.4 57 Keizer 3 41:25

Masters Men 50+

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 802 Matt Radich Team Dr Will Bar 09:38.2 06:48.0 06:50.6 06:58.3 06:49.0 06:52.6 50 Lake Oswego 7 50:50
2 812 Lance Heppler Dialed Cycling Team 09:51.8 06:46.0 06:49.5 06:47.9 06:48.4 06:55.4 49 Vancouver 7 50:53
3 811 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing 09:54.3 06:46.3 06:51.2 06:57.2 06:57.3 07:01.0 53 Portland 7 51:24
4 820 Ronald Kizziar 09:47.6 06:51.2 06:51.5 06:59.0 06:56.2 08:03.6 50 Portland 7 52:31
5 822 Roger Lloyd Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 10:04.9 06:58.8 06:56.7 07:01.2 07:12.7 49 Portland 6 45:15
6 805 Scott Rider 09:53.0 06:57.8 07:03.7 07:07.6 07:11.9 51 Portland 6 45:22
7 810 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 09:51.0 07:05.1 07:12.1 07:17.9 07:13.5 52 Portland 6 45:55
8 808 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 09:59.2 07:04.6 07:20.2 07:23.5 07:12.9 53 Portland 6 46:24
9 803 Eric Pool bicycleattorney.com 10:04.4 07:11.8 07:20.0 07:23.3 07:21.7 53 West Linn 6 46:43
10 817 Dag Hinrichs 10:19.4 07:12.9 07:23.2 07:22.9 07:11.3 6 46:45
11 806 Joe Field 10:16.4 07:22.0 07:31.9 07:22.9 07:23.8 Portland 6 47:38
12 818 Randy Scott Deschutes Brewery 10:31.6 07:25.9 07:28.3 07:34.3 07:42.6 56 Bend 6 48:10
13 801 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 10:20.7 07:30.2 07:33.5 07:42.2 07:33.9 53 Portland 6 48:20
14 819 Mike Taylor Deschutes Brewery 10:28.9 07:34.2 07:58.8 08:00.1 07:54.8 55 Bend 6 49:59
15 821 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10:35.0 07:52.7 08:08.4 08:13.1 08:17.1 59 Beaverton 6 51:12
16 813 David Saltzberg Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 10:03.1 06:57.7 06:57.3 07:02.0 15:31.9 6 53:34
17 809 Richard Lundstrom 11:31.6 08:36.3 08:36.9 09:03.0 09:12.9 5 47:01
DNF 815 Steven Westberg Deschutes Brewery 12:11.7 24:01.2 51 Bend 2 47:01

Masters Men 60+

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Age City Laps Time
1 857 Dave Burnard 09:02.2 07:10.4 07:07.8 07:09.6 07:11.9 63 Forest Grove 6 44:54
2 865 David Luoma Cyclepath PDX Racing 09:03.3 07:14.5 07:20.5 07:26.9 07:21.7 62 Portland 6 44:54
3 861 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 09:15.1 07:28.7 07:30.9 07:28.5 61 Portland 5 39:16
4 853 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 09:23.1 07:26.7 07:31.9 07:35.6 61 Sherwood 5 39:44
5 864 Alan Thomason Deschutes Brewery 09:21.4 07:28.9 07:44.1 07:41.7 59 Redmond 5 40:00
6 862 Mark Schwyhart Team S&M 09:37.9 07:40.2 07:37.3 07:35.4 66 Portland 5 40:12
7 863 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 09:42.8 07:47.3 07:52.3 07:46.2 62 Portland 5 40:50
8 858 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 09:40.8 07:53.6 07:52.8 07:44.9 63 Tigard 5 40:51
9 856 Ron Strasser Team S&M 09:55.0 07:51.7 07:55.2 08:08.3 70 Portland 5 42:23
10 855 Paul Mautner The Club Roule 09:53.1 07:59.6 08:11.9 08:21.4 61 Portland 5 42:38
11 867 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 10:06.3 08:15.6 08:15.1 08:07.6 62 Aurora 5 42:47
12 866 David K Smith 10:18.6 08:29.6 08:17.8 08:10.0 60 Portland 5 43:29
13 852 Mark Hand Planet PDX Cycling 10:10.1 08:22.3 08:23.3 08:27.4 60 Tigard 5 43:49
14 854 Gil Ormerod Team S&M 10:33.4 08:36.1 08:43.7 09:11.8 66 Portland 5 45:45
15 851 Darell Provencher Team Rose City 10:34.5 08:44.4 09:03.4 09:01.0 65 West Linn 5 46:04
16 859 Edward Lanton 11:18.1 09:31.8 10:07.1 69 Portland 4 41:04
17 860 Einar Traa 11:42.0 10:05.4 10:12.5 76 Portland 4 42:06

Men 2/3

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 155 Jacob Smith 08:17.8 06:31.5 06:34.0 06:40.6 06:42.6 06:59.6 17 Portland 7 48:22
2 163 Andrzej Stadnik 08:27.0 06:41.5 06:39.3 06:36.9 06:43.2 06:44.1 7 48:31
3 153 Brian Lynch Team Dr Will Bar 08:25.7 06:39.6 06:43.8 06:38.9 06:43.8 06:46.3 44 Portland 7 48:39
4 151 Cory Nann Planet PDX Cycling 08:21.1 06:43.0 06:42.4 06:42.3 06:44.0 07:00.1 29 Beaverton 7 49:09
5 154 Aaron McClintock Therapeutic Associates Pacific Office Cycling 08:34.4 06:45.7 06:40.4 06:41.7 06:46.5 06:59.1 34 Newberg 7 49:15
6 152 Travis Power Bonk Collective 08:34.2 06:47.1 06:54.2 06:51.6 06:44.5 06:47.6 39 Beaverton 7 49:27
7 158 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 08:36.9 06:45.9 06:50.9 06:52.7 06:50.2 06:57.6 40 Portland 7 49:51
8 160 Chad Balthazor 08:36.0 06:47.1 06:47.3 06:51.6 06:53.4 07:06.5 7 50:03
9 164 Geoffrey Bee 08:25.7 06:49.8 06:52.1 07:09.9 07:15.3 06:54.8 7 50:43
10 150 David Cushman Grouptrail Cycling 08:36.9 06:58.6 07:02.0 07:11.6 06:57.9 07:04.2 39 Portland 7 50:56
11 165 Kevin Wallin 09:01.1 06:56.5 07:06.9 06:52.6 06:58.7 07:09.4 27 Portland 7 51:14
12 159 Casey DePeel Bonk Collective 08:35.4 06:44.1 06:50.3 06:50.3 06:51.2 11:11.2 32 Portland 7 53:57
13 156 Shawn Fife 08:46.6 07:01.0 07:14.4 07:42.9 07:30.6 35 Vancouver 6 45:39
14 161 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 09:08.6 07:29.9 07:42.4 07:35.7 07:40.1 38 Portland 6 47:29
DNF 157 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 08:59.8 07:41.4 07:40.4 07:46.0 36 Cornelius 4 47:29

Men 3/4

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Age City Laps Time
1 524 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 06:48.9 06:42.9 06:40.2 06:46.0 06:51.9 18 tigard 6 40:43
2 523 David George 06:31.7 06:53.5 06:52.1 06:48.3 06:54.4 6 40:47
3 521 Ty Goldsby Metropolis Cycle Repair 06:33.3 06:40.9 06:53.8 06:54.5 06:54.1 38 Portland 6 40:52
4 516 Brian Fahey Bonk Collective 06:46.6 06:46.4 06:48.2 06:54.2 06:57.3 36 Beaverton 6 41:15
5 529 Scott Scholz 06:39.6 06:47.3 06:51.7 07:01.7 07:00.1 37 Portland 6 41:22
6 525 Kieran Harden 06:37.2 06:53.6 06:58.3 07:09.6 07:03.4 6 41:43
7 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 06:35.1 06:55.3 07:02.5 07:07.7 07:02.5 36 vancouver 6 41:58
8 508 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 06:53.3 06:50.9 07:06.4 07:07.4 07:10.1 17 Portland 6 42:18
9 513 Daniel Peterson Hammer Velo 06:57.5 07:00.0 07:06.6 07:11.2 07:08.4 33 Portland 6 42:31
10 511 Bradley Ling 06:36.0 06:55.3 07:00.9 07:12.4 07:29.1 30 Portland 6 42:42
11 532 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 06:58.9 07:03.5 07:06.8 07:15.4 07:17.6 38 Portland 6 42:48
12 504 James Bradley Cyclepath PDX Racing 06:57.4 07:01.1 07:11.5 07:15.0 07:17.5 39 Portland 6 42:53
13 518 Patrick Case Swift Racing PDX 06:52.8 07:08.4 07:07.6 07:19.4 07:30.4 34 Beaverton 6 43:22
14 534 Brady Rice 07:13.4 07:08.4 07:14.4 07:21.4 07:19.6 6 43:39
15 507 David DeDionisio 07:19.8 07:23.2 07:20.3 07:17.6 07:13.3 35 Portland 6 43:48
16 526 Timothy Breault Planet PDX Cycling 07:07.5 21:57.6 07:22.2 39 Portland 6 43:49
17 514 Dan Froelich Team Fancy 07:11.9 07:16.5 07:18.5 07:27.7 07:33.8 36 Beaverton 6 44:00
18 500 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 06:56.6 07:15.4 07:19.0 07:31.9 07:38.3 17 Portland 6 44:05
19 512 Nic Kytlica Bonk Collective 07:12.5 07:13.1 07:17.5 07:25.9 07:34.4 38 Forest Grove 6 44:08
20 533 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 06:55.4 07:16.1 07:46.3 07:51.0 07:18.4 26 Portland 6 44:11
21 502 Rich Lammers Planet PDX Cycling 07:13.0 07:07.2 07:13.5 08:07.1 07:26.0 35 Beaverton 6 44:36
22 515 Steven Hyde bicycleattorney.com 07:11.2 07:27.3 07:44.0 07:38.8 07:50.1 39 Portland 6 45:29
23 506 Sean O'Brien 07:20.7 07:14.5 07:31.7 07:55.2 07:52.1 6 45:32
24 531 James Graves Speedvagen 07:20.6 07:34.7 07:42.0 07:41.1 07:56.6 49 Tigard 6 46:05
25 522 Benicio Thorne 07:20.9 07:24.6 08:29.5 08:05.0 15 Portland 5 39:28
26 535 Aidan Rice 07:16.1 07:25.6 07:46.2 08:36.5 5 39:34
27 528 Stephen Carter 07:43.8 08:00.5 08:42.0 08:35.4 5 41:45
DNF 519 William Seymour 08:04.6 08:38.1 08:44.0 36 Portland 3 41:45
DNF 501 Adam Moore Grouptrail Cycling 06:52.8 35 Portland 1 41:45
DNF 530 Gerardo Perez 07:42.1 39 Wilsonville 1 41:45

Singlespeed

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 26 Fred Mills 07:42.0 06:24.8 06:27.5 06:27.3 06:28.8 06:36.3 40 Wilsonville 7 46:45
2 4 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 07:43.5 06:35.0 06:40.6 06:36.9 06:44.4 06:51.2 42 Portland 7 47:58
3 14 Christian Lam Grouptrail Cycling 07:51.6 06:34.2 06:31.6 06:38.2 06:59.6 06:58.2 31 Portland 7 48:26
4 21 Benjamin Westphal 08:09.7 06:36.7 06:37.5 06:44.5 06:56.7 07:01.7 23 Portland 7 48:55
5 24 Andy Edick Swift Racing PDX 07:59.4 06:50.7 06:52.0 06:51.7 06:54.3 07:07.2 32 Portland 7 49:40
6 28 Todd Ace 08:22.4 06:57.6 06:56.4 06:59.8 06:54.4 06:54.9 32 Portland 7 50:06
7 5 Dean Proteau Speedvagen 08:07.2 06:53.0 07:01.0 06:60.0 07:10.7 06:58.6 37 Portland 7 50:18
8 1 Adam Moore Grouptrail Cycling 08:19.7 06:58.7 06:54.2 06:59.6 07:06.4 06:56.2 35 Portland 7 50:18
9 13 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 08:02.8 07:00.7 07:05.8 07:09.2 07:07.6 07:13.3 49 Beaverton 7 50:56
10 22 John Gulick 08:14.4 07:05.0 07:08.0 07:13.7 07:14.8 07:08.3 44 Portland 7 51:18
11 8 Scott Hillson 08:17.6 07:04.6 07:03.3 07:11.9 07:16.7 07:10.3 7 51:18
12 11 Howard Draper 08:14.6 07:03.3 07:06.5 07:12.1 07:14.6 07:11.3 43 Portland 7 51:20
13 23 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 08:19.7 07:15.6 07:17.3 07:25.1 07:29.5 07:23.9 46 Portland 6 45:11
14 16 Chris Lind The Club Roule 08:31.9 07:12.8 07:17.7 07:22.8 07:24.7 07:27.1 32 Portland 6 45:17
15 12 John Pettitt ANTHM Collective 08:32.2 07:11.4 07:19.9 07:26.9 07:26.8 07:30.1 45 Portland 6 45:27
16 25 Nat Johnson 08:24.4 07:15.6 07:24.9 07:43.7 07:23.7 6 45:51
17 3 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 08:42.5 07:21.4 07:35.1 07:33.7 07:29.3 53 Portland 6 46:15
18 27 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 08:29.5 07:14.5 07:34.4 08:07.9 07:28.1 50 Portland 6 46:22
19 18 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 08:34.9 07:25.5 07:37.1 07:39.9 07:36.3 44 Portland 6 46:35
20 2 Hagai Tavori Hammer Velo 09:14.3 07:07.9 07:16.6 07:24.4 07:52.8 43 Portland 6 46:59
21 6 Ryan Morgan Trusty Switchblade 08:41.9 07:29.4 07:48.6 07:50.8 07:55.4 46 Portland 6 47:38
22 7 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 09:38.3 08:27.9 08:05.3 08:19.9 08:37.3 39 Portland 6 51:37
23 19 Brittany Stover 09:38.6 08:12.5 08:15.3 08:28.7 08:33.8 6 51:44
24 29 Susan Renn 10:23.5 08:11.1 08:16.6 08:16.5 08:18.0 51 Portland 6 51:49
DNF 17 Justin Philips Swift Racing PDX 07:42.6 06:43.4 08:58.6 39 Portland 3 51:49
DNF 9 Tom Booth 10:02.8 09:04.9 28 Beaverton 2 51:49

Stampede

Num Name Team City Laps Time
1 245 Joseph Boquiren Hammer Velo Portland 1 17:57
2 851 Darell Provencher Team Rose City West Linn 1 18:00
3 469 Jennifer Greeve 1 18:01
4 860 Einar Traa Portland 1 18:01
5 527 Craig Bradford 1 18:01
6 215 Reyaz Rohani Portland 1 18:01
7 687 Matthew Boelter 1 18:01
8 856 Ron Strasser 1 18:01
9 700 Mark Westerfield 1 18:01
10 523 David George 1 18:01
11 682 David Bussey 1 18:01
12 865 David Luoma Cyclepath PDX Racing 1 18:01
13 699 John Hatfield 1 18:01
14 511 Bradley Ling 1 18:01
15 509 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink vancouver 1 18:01
16 692 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling West Linn 1 18:01
17 156 Shawn Fife 1 18:02
18 802 Matt Radich Team Dr Will Bar Lake Oswego 1 18:02
19 669 Michael Kolb 1 18:02
20 689 David Rick 1 18:02
21 684 Jeff Kopes 1 18:02
22 814 John Hughes Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 1 18:03
23 223 Stephen Wanta 1 18:03
24 863 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint 1 18:03
25 705 Jason Bietz 1 18:03

Women 1/2

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Lap Time 5 Lap Time 6 Age City Laps Time
1 462 Laura Trace bicycleattorney.com 07:36.5 07:05.5 14:22.5 07:16.9 07:17.6 54 Portland 7 50:56
2 461 Holland LaRue Team Finger 07:37.8 07:04.5 07:09.6 07:14.1 07:17.4 07:22.3 43 Hood River 7 51:02
3 465 Katy Salinas 07:28.0 07:09.8 07:13.3 07:13.9 07:16.7 07:31.2 7 51:17
4 463 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 07:34.6 07:20.5 07:17.4 07:16.1 07:20.0 07:26.1 43 Happy Valley 7 51:33
5 472 Kristen Minarik bicycleattorney.com 07:38.3 07:27.4 07:19.3 07:13.7 07:17.0 07:36.4 39 Portland 7 51:58
6 471 Mielle Blomberg Team S&M 07:37.1 07:17.9 07:23.2 07:22.7 07:23.3 07:41.6 49 Portland 6 44:46
7 460 Carley Leins Team Nonstop 07:35.8 07:23.5 07:24.2 07:22.4 07:40.0 07:37.1 33 Milwaukie 6 45:03
8 473 Erica Lurie 07:47.4 07:27.0 07:40.7 07:44.9 07:38.8 6 46:09
9 468 07:46.2 07:40.2 07:42.1 07:49.8 07:46.6 6 46:34
10 470 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 08:04.6 07:47.1 07:56.9 08:01.4 08:06.2 6 47:56
11 456 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 08:03.0 08:03.3 08:11.9 08:27.2 08:20.0 48 Portland 6 49:38

Women 3

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Age City Laps Time
1 467 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing 07:33.5 07:58.0 07:59.1 07:53.5 42 Portland 4 31:24
2 466 Christy Hawkins Mettle Cycling p/b Leave It On The Road 07:43.2 07:59.3 08:00.6 07:47.2 43 portland 4 31:30
3 463 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 07:50.1 24:13.0 50 Portland 4 32:03
4 465 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team 08:08.1 08:08.2 08:19.1 08:16.6 41 Portland 4 32:52
5 468 Sarah Eustis bicycleattorney.com 08:15.9 09:03.7 08:41.3 08:29.9 47 Portland 4 34:31
6 460 Tess Weir 08:57.6 09:03.3 08:56.7 08:40.3 51 Beaverton 4 35:38
7 464 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 09:24.0 09:50.5 09:54.3 47 Portland 4 35:38

Women 4

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Age City Laps Time
1 404 Katie Linton Planet PDX Cycling 08:06.3 08:22.4 08:28.7 08:15.5 46 Washougal 4 33:13
2 407 Sarah Livingston Trusty Switchblade 08:19.5 08:21.0 08:31.9 08:13.8 30 Portland 4 33:26
3 411 Victoria Hammond 08:21.4 08:24.9 08:26.3 08:27.1 4 33:40
4 401 Amanda Abel Planet PDX Cycling 08:51.2 08:41.9 08:47.8 08:58.3 54 Portland 4 35:19
5 406 Diane Smith 08:54.4 08:57.5 09:15.0 08:54.8 50 Hillsboro 4 36:02
6 409 Ursula Mavila Planet PDX Cycling 08:56.7 08:52.4 09:19.9 09:09.7 53 Portland 4 36:19
7 412 Leanne Marinace Team Oregon p/b Rodda Paint 10:46.2 11:41.6 11:52.9 52 Portland 3 34:21
8 402 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 12:49.2 11:39.9 12:10.3 67 Portland 3 36:39
DNF 410 Alyssa Hargis 08:38.9 17 west linn 1 36:39

Women 5

Num Name Team Lap Time 1 Lap Time 2 Lap Time 3 Lap Time 4 Age City Laps Time
1 102 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 10:37.2 08:01.3 16:03.3 50 Portland 4 34:42
2 105 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:23.2 08:13.7 08:19.2 08:16.9 36 Tigard 4 35:13
3 106 Sari Hargand Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 10:21.4 08:29.5 08:27.6 08:36.4 38 Portland 4 35:55
4 111 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 10:40.5 08:30.2 08:36.6 08:31.3 37 Portland 4 36:19
5 101 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:41.0 08:37.3 08:34.3 08:35.7 35 Milwaukie 4 36:28
6 100 Palmer Bassett 10:25.7 08:35.1 08:51.5 08:40.5 20 Portland 4 36:33
7 112 Christiana Adams 10:57.0 08:56.5 08:41.6 08:38.0 4 37:13
8 107 Melissa Churear 11:10.6 09:25.4 3 37:13
9 103 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 11:16.5 09:52.1 09:29.9 37 Portland 3 30:39
10 110 Jessica Steimer 11:37.0 10:09.8 10:47.9 3 32:35
11 104 Amy Rinder 12:43.9 10:21.5 10:22.9 50 Beaverton 3 33:28
12 108 Sydney Melnick 12:54.1 13:12.2 11:33.9 3 37:40