Echo Red to Red MTB XC

Echo, OR
March 12, 2011

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 13, 2011 at 10:12 PM

Category 1 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 31 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:42:06
2 3 Timothy Jaynes Mrazek Grants Pass 3:23:49

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 111 Joshua Johnston Pararescue Portland 2:22:30
2 117 Daniel Cooley Scotts Cycles Pasco 2:23:31
3 118 Michael Gordon Audi Cycling Team Walla Walla 2:26:47
4 37 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:27:38
5 39 Tyson Lashbrook Maria/Fen/PBR Maple Valley 2:30:04
6 34 Aaron Edwards Bloom Racing Bend 2:31:36
7 43 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA ashland 2:33:49
8 41 Tyler Matheson Boise 2:35:18
9 150 Adam Wirth Boise 2:35:18
10 105 Ethan Stehley SLOCUM Race Team Eugene 2:35:19
11 4 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:35:49
12 38 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 2:36:57
13 159 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 2:37:33
14 36 Nat Johnson Green Submarine Records Portland 2:39:11
15 42 Seth Patla Hillsboro 2:40:23
16 33 Erol Chandler Portland Bicycle Studio Portland 2:40:25
17 35 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Beaverton 2:41:22
18 109 Julien Jaborska Portland 2:47:36
19 102 Spencer Callahan Bush League Wrenching Portland 2:51:42
20 103 Jon DeLeonardo Portland 2:51:59
21 23 brian cimmiyotti Scott's Cycle and Sports Umatilla 3:17:49
22 40 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 3:19:54
23 115 Matthew Case Team Beer Portland 3:39:50
DNF 32 Ben Bronson Pistis Bend

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 7 Jason Jablonski SET Coaching Wenatchee 2:15:03
2 127 John Weathers Sunset Cycles Tigard 2:16:05
3 132 Mike Gaertner Vertical Earth Coeur d'Alene 2:17:19
4 156 Doug Krumperman Vertical Earth Coeur d'Alene 2:19:23
5 51 Kevin Donovan Team Ascent Boise 2:19:24
6 9 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:20:12
7 55 Doug HERLOCKER Team Ascent Boise 2:25:45
8 52 Andy Filler Eastside Cycles Boise 2:29:27
9 49 Dave Cockburn bicycleattorney.com Milwaukie 2:30:31
10 59 Andy Perry La Grande 2:31:38
11 57 Damion Miller Richland 2:32:30
12 64 Rick Uhlrich Arlberg Sports Wenatchee 2:32:31
13 56 John Limbaugh Pasco 2:33:59
14 66 Carl Zamora Eastside Cycles-Boise Boise 2:34:47
15 124 Parker LUND Mafia Seattle 2:35:02
16 106 Seth Graham Pine Mountain Sports Bend 2:35:10
17 58 Armando Mireles Team Ascent boise 2:35:14
18 47 Michael BROXSON Wenatchee 2:35:20
19 5 David Prause Super Relax Concept Portland 2:35:32
20 65 Jason VANDERSLUIS Arlberg Sports EAST WENATCHEE 2:35:35
21 48 James Chung KENNEWICK 2:36:41
22 140 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:36:42
23 6 Todd Lang Chinook Cycling Club Richland 2:37:21
24 46 David Baker Sunnyside Sports bend 2:37:22
25 141 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized Portland 2:38:12
26 45 Arn Allemand Team Ascent Idaho Meridian 2:40:09
27 62 Mark Schafer Eastside Cycles Boise 2:41:08
28 50 Daniel DIETZMAN wenatchee 2:42:56
29 110 Craig Ruby Lucky 13 Bikes/Mt View Portland 2:46:03
30 54 TJ Henshall Bend 2:46:10
31 10 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:47:31
32 63 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Vancouver 2:49:38
33 44 Alex Accetta Team Beer Portland 2:50:35
34 11 James Chandler LaGrande 2:57:25
35 139 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Portland 3:06:35
36 158 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA Turner 3:06:36
37 108 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events Monroe 3:28:20
DNF 129 Bruce Rogers 0.0
DNS 60 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend
DNS 61 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 78 Greg Turpen Chinook Cycling Club Richland 2:13:34
2 69 Tim Butler West End Bikes/Specialized Portland 2:17:01
3 126 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 2:20:17
4 153 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes Portland 2:31:00
5 107 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 2:32:10
6 68 Justin Bannerman Walla Walla 2:39:51
7 75 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Gresham 2:39:56
8 71 Timothy Elliott La Grande 2:39:58
9 70 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:40:18
10 73 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:46:11
11 72 Hugh Gapay Hammer Velo cornelius 2:47:29
12 104 Mike Wilkins Pistis Bend 2:53:16
13 128 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 2:56:06
14 12 mark robinson Team Finger Mt Hood/Parkdale 2:57:50
15 133 Eric Shultz Bakerer Boys McMinnville 2:59:55
16 76 William Sullivan One Ghost Industries/Hammer Nutrition/Maxxis/Cycleops Lake Oswego 3:01:30
17 13 Ken Maahs McMinnville 3:05:56
18 67 Ron Baker McMinnville 3:26:02
DNF 152 Jim Niece St.Helens
DNS 14 Frank Bretl Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis
DNS 77 Brian Taylor Boise

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 130 Jennifer Gaertner Team Rep Coeur d'Alene 2:42:19
2 138 Abby Watson Embrocation Cycling Portland 2:43:35
3 100 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 2:44:36
4 99 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team Portland 2:47:34
5 144 MaryEllen LaBerge LaGrande 2:47:37
6 19 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:52:07
7 98 Mary BROWN Boise 2:58:02
8 149 Cassandra Goude Zuster Cycling Spokane WA 2:58:40
9 113 Jodi Line-Bailey Sunnyside Sports Bend 2:58:49
10 21 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:59:43
11 137 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles Portland 3:02:15
12 160 Lindsay Jones Tensegrity PT Cycling Eugene 3:06:58
13 101 Susan Sherman Showers Pass Portland 3:12:31
14 20 Lisa Belair Hammer Velo Portland 3:16:38
15 148 Laura Brayfield Zuster Cycling Acworth GA 3:20:40
DNF 122 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo Portland

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 501 Stephan Roberts Cyclepath Racing Portland 2:00:13
2 480 John Clark Athena 2:13:12
DNF 514 John Davis Bodfish LaGrande
DNS 317 Kendall Smith Summerville

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 327 Gabriel Linn Bloom Racing bend 1:39:14
2 481 Matt Hutchinson Portobello-A Better Cycle Portland 1:40:43
3 522 Loren Mason-Gere Mountain View Cycles Hood River 1:41:22
4 504 Austin Riba Ashland 1:42:16
5 524 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 1:42:17
6 503 Dustin Miller Buy Local Cycling Keizer 1:43:20
7 323 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 1:43:45
8 328 Lenny NELSON Boise 1:44:36
9 322 Sean Corey Portland 1:45:00
10 334 Bryan WARNOCK Eastside Cycles Boise 1:45:53
11 487 David Krause Bloom Racing Bend 1:45:56
12 319 Justin Barnhart Portland 1:46:19
13 320 Macauley Berg Vancouver 1:49:05
14 318 Joshua ALLEN Portland 1:49:35
15 333 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas Portland 1:49:41
16 497 Christian Reed Green Submarine Records Portland 1:50:33
17 325 Cory HATCHER Richland 1:52:10
18 332 Rory Sullivan white salmon, 1:54:48
19 321 Brian Buskirk Trinity Bikes grants pass 1:55:29
20 324 Nick Groesz Portland 2:04:01
21 302 Michael Ellis Pendleton 2:05:05
22 386 Joseph Bell Pendleton 2:05:40
23 515 Richard Hall Team Beer Portland 2:07:55
24 330 Mathew Quigley BEAVERTON 2:17:36
25 523 Arthur Kehas Portland 2:22:14
26 329 K PAWLEY Pendleton 2:27:27
DNS 331 Christian Reed Portland

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 484 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 1:40:46
2 353 Dave MIROUS Pasco 1:43:20
3 340 Dave Condon Yakima Racing Wilsonville 1:43:21
4 303 Kenneth Reed Green Submarine Records Beaverton 1:44:57
5 486 Salvatore Bondi Portland Velo Portland 1:45:35
6 505 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tigard 1:45:55
7 508 Tim Schauer West End Bikes/Specialized Camas 1:46:34
8 350 Hal MILLER Broken Spoke Cycling Nampa 1:47:57
9 360 Jeff Stevens Green Submarine Records Portland 1:48:06
10 347 Joe Klemmer Camas Bike and Sport Washougal 1:48:22
11 338 James Buckroyd Team Beer Portland 1:49:31
12 362 Kevin Thompson Half Fast Velo tigard 1:49:33
13 509 Scott McKnight Team Bike Tires Direct gresham 1:50:49
14 337 Lee Bauck Medoyeff Vodka/Team CycleOne Gresham 1:51:03
15 345 Jerry Fox Irrigon 1:51:44
16 354 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 1:52:04
17 500 David Rosen Half Fast Velo Beaverton 1:53:20
18 494 Matt Leith Portland 1:54:04
19 363 Sean Warner gresham 1:54:37
20 521 Shane DeMars Portland 1:54:38
21 358 jason saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:55:39
22 339 Jason Butler-Brown Existential Velo Portland 1:56:32
23 341 Sean Denney portland 1:57:06
24 359 David Sinclair Hermiston 1:57:37
25 304 Jason Reed Lazy Daddy Longlegs Happy Valley 1:58:57
26 357 Chad Sage Sunnyside Sports bend 2:01:46
27 342 Chris DiStefano Portland 2:02:53
28 336 Charles Barrett Portland 2:04:25
29 490 Russ School Plymouth Tavern Hermiston 2:04:27
30 351 Jeff Minch Hermiston 2:07:14
31 346 Ryan Hartman Hood River 2:14:26
32 335 Vaughn Aldredge Team Beer portland 2:15:23
33 352 Jason Miranda Portland 2:15:26
34 496 Chad Toomey Forest Grove 2:19:45
35 361 Alan Sutton Portland 2:25:59
36 343 Mike Engelmann Richland 2:32:11

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 516 Page Rost Eastside Cyclist Boise 1:43:31
2 510 Thane Jennings Sunnyside Sports Hermiston 1:44:09
3 374 Jeff Tedder Hammer Velo Portland 1:44:25
4 372 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team bend 1:46:33
5 518 William Goritski Rebound/Tireless Velo Camas 1:49:32
6 489 Charles Stanger mt mafia Walla Walla 1:52:09
7 367 paul hurlburt Pistis grants pass 1:52:14
8 485 Michael Kender Portland Velo Portland 1:54:47
9 370 Jeff Parker Hood River 1:55:57
10 368 Paul Kelly Lake Oswego 1:57:59
11 519 Tim Goss Rebound/Tireless Velo Camas 2:02:11
12 491 Vern Ward Troutsdale 2:02:15
13 369 Gregg Leion Mountain View Cycles HOOD RIVER 2:05:15
14 495 Russell Gober rogue Bicycle Works Forest Grove 2:12:28
15 517 Bruce James NoMads Bicycle Racing Team Portland 2:12:34
DNF 364 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha
DNF 366 David English Portland
DNF 512 Scott Ballard Half Fast Velo Portland
DNS 365 Dennis Bigness Richland

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 378 Cosmic Miller Lake Stevens 1:38:42
2 379 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:45:54
3 375 Don Leet Sunnyside Sports Bend 1:48:13
4 380 David Morrison Redmond 1:50:23
5 513 John Bodfish LaGrande 1:53:31
6 377 Bill Matson Central Point 1:55:36
7 308 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 1:57:29
8 306 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:00:16
9 305 Ron Strasser Team S+M Portland 2:00:48
10 307 Craig Groendyke Chinook Cycling Club Richland 2:05:03
11 482 Clinton Andring Chinook Cycling Club Richland 2:07:09
12 383 Russell Speirn Portland Velo Wilsonville 2:09:15
13 382 Darell Provencher West Linn 2:20:11
14 376 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team Portland 2:20:36
15 381 Gary Moyer Richland 2:36:49

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 492 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 1:47:45
2 449 beth steen SLOCUM Race Team seattle 1:54:49
3 488 Britney Wimberly Pistis Central Point 1:57:06
4 446 Allison Halpin Sunnyside Sports bend 1:57:07
5 520 Marylynn King Ironclad Performance Wear Portland 2:03:31
6 460 Tuuli Hakala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:03:37
7 448 Natalie McGowan Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:09:39
8 499 Michelle Rear Team Bellie Racing Bend 2:14:56
9 447 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:16:34
10 493 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo Portland 2:20:58

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 452 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 1:47:25
2 502 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:55:11
3 498 Angela Mart WebCyclery.com Bend 1:58:30
4 456 Cinda Strauch Bend 1:59:16
5 312 Virginie Calme Cyclepath Racing Portland 2:02:16
6 450 Mielle Blomberg Team S+M Portland 2:02:28
7 455 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 2:03:23
8 453 Angela Horton Gapay Hammer Velo cornelius 2:05:40
9 511 Julie Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:06:22
10 507 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Hillsboro 2:14:25
11 479 sara Yellick Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:18:45
12 483 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 2:23:15
13 506 Renee Pype Team S+M Portland 2:31:50
14 451 Julia Fudge Poplollies Eugene 2:32:23

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 606 Alec MILLER BYRDS Nampa 1:01:44
2 605 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport WASHOUGAL 1:05:03
3 602 Jim ELLIOTT La Grande 1:10:27
4 603 John Elliott La Grande 1:11:15
5 616 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 1:15:41
6 604 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club portland 1:23:33
7 607 Elkin Parker Hood River 1:44:56
8 601 Adam Chandler LaGrande 2:04:08

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 617 Trevor Schauer 0.0 0:59:33
2 609 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 1:00:48
3 610 Ian Mastenbrook Hammer Velo Milwaukie 1:52:27

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 560 Chase Banna 0.0 1:54:53
2 384 josip belavic la grande 1:57:39
3 391 Dustin Harder Harder Cycling portland 1:57:47
4 387 Armando Calonje Jr Bend 2:01:18
5 564 Jacques Lafortune 0.0 2:02:03
6 394 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:09:27
7 388 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 2:09:48
8 542 Greg HAM 0.0 2:11:56
9 385 Matija BELAVIC La Grande 2:15:02
10 343 Adam Engelmeyer Portland 2:17:11
11 549 Rob Jordan 0.0 2:30:51
12 390 Isaac Frost Green Submarine Records Portland 2:58:16
DNS 392 Cory HATCHER Richland
DNS 393 Arthur Kehas Portland

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 407 Michael VANDIVER Walla Walla 1:50:07
2 547 Daniel Ray 0.0 1:53:40
3 396 Dodd COUTTS West Richland 1:54:55
4 404 Bradley Pfeiffer Bloom Racing Bend 1:56:15
5 558 Brandon Eisele 0.0 2:00:10
6 554 Richard Rosko Hammer Velo 2:00:36
7 400 Kevin GUSTAFSON Prosser 2:00:40
8 398 Jeffrey EVANS Pistis Bend 2:01:10
9 566 Mike Liefeld Existential Velo 0.0 2:01:20
10 544 Jesus Mendoza 0.0 2:03:15
11 395 Jimmy Candelaria Vancouver 2:07:20
12 551 Derek McCammon 0.0 2:07:23
13 401 Terry Hamness Washougal 2:08:32
14 408 Buzz VICKERY West Richland 2:10:35
15 402 josh LIGHTFOOT walla walla 2:11:24
16 561 Gary Parker 0.0 2:11:40
17 410 Joe Wright Team Dirt/Mudslinger Events Albany 2:12:15
18 565 Jamaal Folsom Existential Velo 0.0 2:17:06
19 316 Brian Johnson Pendleton 2:17:50
20 403 Jeremy Morris La Grande 2:22:32
21 399 Adam Gomez Newberg 2:34:02
DNS 397 Shane DeMars Portland
DNS 405 Dan Ray Ellensburg
DNS 409 Michael Whiteis Monroe

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 427 Ben Volk Chinook Cycling Club Pasco 1:52:56
2 417 Jamie Fitzgerald Hammer Velo portland 1:57:35
3 424 Andrew Peterson Existential Velo portland 1:59:30
4 420 Brian HARPE Pasco 2:00:33
5 411 Dan BALL Two Uncles Racing Pendleton 2:03:24
6 418 Brad Foster Hammer Velo PORTLAND 2:06:46
7 562 Bart Barlow 0.0 2:07:00
8 423 Mark Lambert Team Bloatron Lake Oswego 2:07:19
9 421 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport Washougal 2:11:01
10 415 Alan COLBURN Richland 2:11:09
11 425 Jonathan Pierce Sheridan 2:11:12
12 414 Don BUTCHER Two Uncles Racing Pendleton 2:15:18
13 545 Ron Hale 0.0 2:16:02
14 309 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 2:17:06
15 413 Tim Blankenship Two Uncles Racing Joseph 2:26:13
16 416 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 2:32:46
17 412 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 2:39:23
18 541 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 2:42:46
DNF 419 Mark GIOMI Richland
DNS 422 arnold JAHN spokane

Category 3 Women 10-18

Num Name Team City Time
1 612 Hannah Hart Camas Bike and Sport WASHOUGAL 1:02:03
2 614 Susannah Hart Camas Bike and Sport WASHOUGAL 1:02:26
3 613 Sharon Hart Camas Bike and Sport WASHOUGAL 1:07:43
4 618 Sierra Reid WasHOUGAL 1:22:14

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 462 Jade Koide Team Beer portland 2:04:29
2 463 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling Portland 2:16:25
3 555 Leah Schaab Powell Butte 2:16:23
4 539 Rebecca Miller Portebello Portland 2:20:07
5 459 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery portland 2:22:10
6 548 Sandra Apling Mafia Seattle 2:31:23
7 465 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair Portland 2:32:04
8 550 hannah moore Green Submarine Records Portland 2:34:38
9 464 Diana Stephens Green Submarine Records Portland 2:54:07
10 458 Krissy Brunsman Green Submarine Records Portland 2:54:41
11 461 Sarah Hunter portland 3:00:54
12 457 Phaedra Booth Green Submarine Records Hood River 3:43:40

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 470 Tiffani Snyder Bloom Racing Bend 1:56:13
2 556 Vernita Ediger 0.0 2:05:40
3 471 Becky Wilson Allegro Cyclery walla walla 2:08:13
4 466 Geneva AYARRA Eastside Cyclist Boise 2:24:53
5 468 Zan Gibbs Portland 2:43:48
6 467 Shilo BLANKENSHIP Two Uncles Racing Joseph 2:52:27
7 313 Juntu Oberg Team Endless Cycle Portland 3:03:30
DNF 469 Cassie Nobbs Hood River

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 474 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:07:24
2 478 Candy Walker Poplollies Eugene 2:14:08
3 557 Pam Reid 0.0 2:15:04
4 553 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 2:17:33
5 472 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky CORVALLIS 2:17:45
6 477 Michelle Thorstrom Bloom Racing Bend 2:20:47
7 563 Pam Barlow LaGrande 2:22:22
8 314 Lynne Cuevas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:27:13
9 473 Lori GOLZE Two Uncles Racing Pendleton 2:36:37
DNF 540 Kristina Calonze Bend
DNF 559 Karen Wagner Pendleton

Clydesdale

Num Name Team City Time
1 552 Mark Sturges Chinook Cycling Club West Richland 1:52:59
2 443 Adam Swail Portland 1:57:05
3 444 Charlie Wilcox Chinook Cycling Club selah 1:57:54
4 436 Tony NELSON Pendleton 1:58:52
5 435 Dwayne King Portland 2:02:22
6 437 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:03:49
7 431 Felix Espana Seattle 2:05:06
8 433 Charles Henderson portland 2:07:54
9 438 Scott Pierce Grants Pass 2:09:34
10 439 Al Potter Kennewick 2:09:52
11 440 Michael Smelser Albany 2:11:54
12 434 Sean KABANUK Allegro Cyclery WALLAWALLA 2:16:09
13 441 Darren Smith Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Camas 2:18:42
14 543 Josh Cobb Haines 2:19:32
15 432 Scott GRAVES Allegro Cyclery Walla Walla 2:22:19
16 442 Norm STEWART Pendleton 2:22:27
17 430 Duane Crockett Newman Lake 2:22:42
18 546 Jess McLoud Pistis 0.0 2:37:03
19 429 Russ BURTNER Team Beer Kennewick 2:44:26
20 315 Chris Brown McCall 2:45:50
21 428 Terry Blankenship Two Uncles Racing Summerville 2:53:51
DNF 310 Charles Shawley Kennewick

Pro Men

Num Name Team City Time
1 134 Kevin Bradford-Parishe 0.0 2:13:35
2 154 Nick Gibson Shimano/Pro/Pearl Izumi 0.0 2:14:54
3 1 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 2:15:22
4 151 brant ness Portland 2:16:03
5 143 Justin Finn Spooky Bikes Corvallis 2:16:08
6 121 Eric Atwood Cycling Nortwest Sammamish 2:16:44
7 142 Chad Swainson Team S+M Dalles 2:17:20
8 157 Kris Holden Vertical Earth Spokane WA 2:18:50
9 135 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 2:19:48
10 30 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 2:20:16
11 120 aaron mickels Noble Bikes Camano Island 2:22:26
12 112 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend 2:23:47
13 29 Jonathan Myers Team S+M Portland 2:24:35
14 2 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA Salem 2:27:56
15 25 Steven Beardsley Portland 2:30:22
16 28 Darren LIGHTFIELD Boise 2:31:37
17 136 Tony Kic Gentle Lovers Portland 2:35:24
18 131 Shawn Rader Team Bike Tires Direct Hillsboro 2:39:53
19 27 dave HARRISON hailey 2:52:09
DNS 26 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis
DNS 116 Nathan Bannerman cyclocrossracing.com Wallawalla

Pro Women

Num Name Team City Time
1 147 Sue Butler River City Bicycles Portland 2:31:26
2 125 Rebecca Rusch Specialized Ketchum ID 2:32:09
3 18 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside Bend 2:43:31

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 22 Dejay Birtch Niner/Notubes/Ergon Tucson 2:12:53
2 90 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 2:22:43
3 86 Tom Keller Pistis gold hill 2:23:48
4 16 John Bravard Cyclepath Racing Portland 2:24:43
5 161 luke demoe Siocum Corvallis 2:29:23
6 81 Ian Eglitis Trinity Bikes Powell Butte 2:30:41
7 89 Tom Letsinger Hood River 2:31:04
8 123 Jake Rosenfeld Forest Grove 2:31:35
9 92 Alex Phipps Broken Spoke Cycling Boise 2:31:50
10 96 Roger Wimberly Pistis Central Point 2:32:19
11 83 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 2:33:46
12 82 Nathan R Frechen Diamond Law Cycling Team Portland 2:39:06
13 95 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:40:53
14 146 John Lin Hammer Velo Portland 2:42:08
15 87 Michael Kennedy Reed Cycles Boise 2:42:13
16 93 Michael Thomas White City 2:45:00
17 114 Jason Britton Team Cthulhu Portland 2:50:36
18 80 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes Portland 2:50:45
19 85 Amy Hunter-Dillinger Lakeside Bicycles Lake Oswego 2:56:56
20 119 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 2:57:40
21 17 Frank Benish war Monroe 3:06:23
22 155 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team West Linn 3:18:54
23 79 Steven Basden Half Fast Velo Portland 3:19:36
24 97 David Yurk Lakeside Bicycles Portland 3:27:23
25 91 Frankie MCFAST White Salmon 3:35:19
26 24 Nicole Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports Umatilla 3:46:33
DNF 145 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct Portland
DNS 15 Donovan Grabowski Half Fast Velo Portland
DNS 84 Trevor Hall Cucina Fresca BELLEVUE
DNS 88 Brian Larson Portland