Dirty Circles 3

Woodland, WA
March 16, 2014

Part of the Dirty Circles

If you have questions or corrections, please email Kelli Schauer.

Updated March 21, 2014 at 1:34 PM

Junior

Num Name Team Age City
1 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
2 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
3 8057 Keelan Ontiveros 14 Portland
4 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
5 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
6 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
7 56 Erik Hammerquist Capitol Velo 16 Keizer
8 8075 Braden Fridell 15 Milwaukie
9 5375 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego
10 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston
11 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
12 8085 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 15 Camas
13 8039 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal
14 8043 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland
15 8063 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland
16 8028 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal
17 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview
18 8022 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas
19 8044 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Milwaukie
20 8031 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas
21 8079 Rohan Wagh Beaverton Bicycle Club 12 Portland
22 59 Ethan Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 11 Portland

Masters Men 1/2/3

Num Name Team Age City
1 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
2 120 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Lake Oswego
3 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
4 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
5 61 John Mitchem 51 Portland
6 164 Steve Remy Guinness Cycling Team 47 Gresham
7 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
8 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
9 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
10 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
11 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
12 64 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 tigard
13 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
14 189 Bruce Connelly 51 Portland
15 65 Ryan Jarrell 40
16 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver
17 58 Dave Davis 36 Portland
18 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
19 300 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club 45 Portland
20 724 Tommie Ghilarducci Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland
21 122 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Hood River
22 111 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 41 Salem
23 157 Nate Magaret 43 Portland
24 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
25 151 Jeff Mitchem 54 Portland
26 634 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland
27 573 Keith Knowles 43 Beaverton
28 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley
29 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Lake Oswego
DNF 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
DNF 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
DNF 63 Jason Mauer 50 Portland

Masters Men 3/4 35+

Num Name Team Age City
1 615 Jamie Mikami Veloforma 44 Portland
2 379 Peter Seelig Dr Will Bar 40 Portland
3 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
4 539 Alan Sutton Dr Will Bar 42 Portland
5 490 Ryan Morgan 40 Portland
6 62 Bill Dolan 37
7 4147 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling 39 Portland
8 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
9 475 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland
10 482 Matthew S Martel Interurban 49 Portland
11 321 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Camas
12 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
13 540 jon thomsen Dr Will Bar 44 Lake Oswego
14 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
15 681 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
16 387 Keith Levesque Rogue 43 Portland
17 4146 Steven Potter Hammer Velo 43 Portland
18 583 Andrew Hayes Rogue 39 White Salmon

Masters Men 3/4 50+

Num Name Team Age City
1 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 51 Portland
2 60 Steve Thompson 60
3 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland
4 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
5 632 Will Harden Dr Will Bar 53 Tigard
6 861 Eric Anderson Dr Will Bar 52 Gresham
7 4052 Kevin Billingsley Veloforma 51 Portland
8 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 56 Portland
9 5012 Doug Brecht 50 Portland
10 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
11 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro
12 461 stephen Holmes 50 portland
13 4058 Mitch Gold Dr Will Bar 53 Portland
14 480 Eric Szczukowski 53 Portland
15 670 Larry Hiday Ironclad Cycling Team 57 Battle Ground
16 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 55 Ridgefield
17 552 Joe Hamilton 58 Vancouver
18 4070 Jon Gornick Interurban 58 Portland
19 304 Alan Whitney Rogue 54 Tualatin
20 347 Greg Estes Hammer Velo 58 Portland
21 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
22 5441 Tracy Marks 59 Portland
23 571 Gordy bolstad 61 Snohamish
24 336 Tony Coca Rogue 51 Sandy
25 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
DNF 606 Stuart Anderson 51 San Diego
DNF 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Portland

Masters Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 portland
2 5390 Robert Wolcott Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Newberg
3 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 40 Portland
4 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
5 5060 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Beaverton
6 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland
7 4041 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland
8 400 Cliff Allen Velominati Racing 43 Portland
9 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland
10 4042 Joe Malibu Kim Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
11 5080 John Hatfield 46 Portland
12 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
13 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
14 462 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone
15 437 Judd Eustice Team S+M 53 Portland
16 5336 Rod Mitchell 46 Portland no visible side number
17 5411 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver
18 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
19 4003 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 49 Vancouver
20 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36 Portland
21 4027 David Thielen II Dr Will Bar 54 Vancouver
22 5114 Michael Kosmala Team S+M 42 Tigard
23 4098 Jeff Boehlke The Spokesmen 48 Battleground
24 4214 David Smith 55 Portland
25 5046 G Ellis 58 Portland
26 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 41 portland
27 4146 Steven Potter Hammer Velo 43 Portland
28 4129 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland
29 5191 Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 55 Hillsboro
30 4204 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Eugene
31 5373 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland
32 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
33 52 krieg kjer 36 Ridgefield
34 5019 Rob Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
DNF 5106 Joe Kim Camas Bike and Sport 37 Washougal
DNF 5271 Kirksey Neumeyer Hammer Velo 35 Portland

Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 390 Marek Litinsky 34 Beaverton
2 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
3 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
4 110 Sam Rosenberg 17 Eugene
5 67 Mike Kath Therapeutic Associates Racing 36 portland folded number
6 4037 Martin Acosta 26 Portland
7 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
8 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 28 Portland
9 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43 Lake Oswego
10 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
11 154 Davis Hand Soraz Racing p/b CAPA 28 Portland
12 176 Chris Haverty 46 Portland
13 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
14 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
15 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
16 131 Galen Mittermann HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Eugene
17 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND
18 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
19 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro
20 70 Andrew Suchocki 35 Portland
21 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
22 607 Eddie DeLisle Soraz Racing p/b CAPA Portland
23 66 Cameron Beard 16 Bend
24 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
DNF 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
DNF 8075 Braden Fridell 15 Milwaukie folded number
DNF 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland
DNF 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
DNF 8008 Killian Bailey 18 Vancouver
DNF 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
DNF 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
DNF 111 Sage Freeman Soraz Racing p/b CAPA 41 Salem
DNF 674 Calon Russell Therapeutic Associates Racing 36 Portland
DNF 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
DNF 68 Josiah Zukowski 28 Salem
DNF 61 John Mitchem 51 Portland
DNF 151 Jeff Mitchem 54 Portland
DNF 546 Eddie Wang River City Bicycles 37 Portland
DNF 542 Zachary Utz Ruckus Test Team 30 Portland
DNF 69 Jack Lindquist 34 Portland
DNF 127 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
DNF 642 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland
DNF 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro
DNF 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver
DNF 810 Joshua Creem Smith&Nephew p/b West End Bikes 40 Lake Oswego

Men 4/5

Num Name Team Age City Notes
1 4084 Michael Buckiewicz Guinness Cycling Team 26 Portland
2 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 41 Corvallis
3 5035 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34 Portland
4 4015 Stephen Salter 35 portland centerline warning
5 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
6 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
7 5308 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30 Aloha
8 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
9 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
10 425 Alistair Corkett Rogue 23 portland
11 54 Michael Horton 26 LaCenter
12 443 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton
13 470 Matthew Klein 24 Corvallis
14 5014 Matthew Brock 33 Portland
15 4079 Nils Tillstrom BriHOP Racing 34 Portland
16 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
17 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
18 4206 Dylan McShooter Guinness Cycling Team 24 portland
19 4019 Troy Sexton 31 Portland
20 5264 Kyle Mensing 27 Portland
21 8028 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal
22 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
23 51 Harry Zimba West End Jr 18 Lake Oswego
24 53 Ben Tankus 20 corvallis
25 430 Anthony DiSano Rogue 23 Clackamas
26 8019 Thomas Ring 18 Portland
27 5067 Zachary Goude Team Planet X USA 32 Portland

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
2 219 Starla Teddergreen 35 Portland
3 245 Amy Shepard Black Lodge Cycling 29 Portland
4 71 Shelley Dunlop Therapeutic Associates Racing 29 Portland
5 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
6 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 39 Portland
7 297 Erin Goodall Ironclad Cycling Team 25 Portland
8 7012 Courtney Gould Therapeutic Associates Racing 32 Portland
9 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland
10 9005 Hannah McDade 17 Tigard
11 289 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland
12 266 Sarah Tisdale 44 Hillsboro
13 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 27 Portland
14 246 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland
DNF 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
DNF 293 Norrene Godfrey 49 Vancouver

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7135 Kaitlin Borstelmann Portland Bicycle Studio 28 Portland
2 7093 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48 Cornelius
3 7096 Allison Medellin Hammer Velo 35 Portland
4 8006 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal
5 57 Catherine Cooper Ironclad Cycling Team 42 Portland
6 7268 Katie Nelson Soraz Racing p/b CAPA 24 portland
7 7214 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland
8 7104 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 32 Portland
9 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland
10 7014 Bekah Cohen 28 Portland
11 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland