Banana Belt Road Race Series

Forest Grove, OR
Sun, March 4 to Sun, March 18, 2007

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Category 3

Num Name Team Points
1 1354 Quinn Keogh Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 31
2 352 Chris Haverty Bridgetown Velo 29
3 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 21
4 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 19
5 1306 Dave Varoujean OSU Cycling Club 15
6 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 15
7 Ivan Meadors United Finance 14
8 341 Jim Fischer EWEB Windpower 13
9 1214 Jason Riffle River City Bicycles 8
10 565 Adam Blanchard 8
11 1322 Tony Kic Gentle Lovers 7
12 710 Robert Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6
13 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles 6
14 691 Rob Williams Veloce Racing 5
15 Ian Penner Half Fast Velo 5
16 Brandon Fisher Team S+M 5
17 1322 Matt Russell Capitol Subaru Cycling 5
18 760 Andrew Reed River City Bicycles 4
19 309 Drew Russell CMG Racing/Alpine Mortgage 3
20 875 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club 3
21 387 Joshua Creem River City Bicycles 2
22 1307 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 2
23 683 Daniel Mensher Gentle Lovers 2
24 548 Reid Block Half Fast Velo 1
25 John Parks 1
26 Wade Goff Half Fast Velo 1

Category 4 Men

Num Name Team Points
1 1456 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles 32
2 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 29
3 1006 Geoffrey Green 23
4 Trygve Noreng 13
5 1046 brett boyles United Finance 10
6 1106 David Sherman North River Racing 10
7 1756 Steve Brown Portland Velo 8
8 1172 Jeffrey Henderson Portland Velo 8
9 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 8
10 Jeff Ballantine 8
11 2154 Ben Johnson Portland Velo 7
12 908 Duncan Hay Bike Peddler 6
13 Adrian Olmstead HUP United 6
14 Perry Dickson 6
15 1840 Jesse Finch Gnehm Bike Peddler 5
16 David Grant 5
17 1155 Robert Bigwood Portland Velo 4
18 1043 Matt Willhite Bike Peddler 4
19 1141 Jake Bos Team Bike Tires Direct 3
20 Michael Romasco 3
21 Matthew Rider 2
22 1166 Garren Watkins Veloshop 1
23 Eric Youngson Veloshop 1
24 Chris Miller 1

Category 5

Num Name Team Points
1 2244 Robert Fijor 30
2 2055 zachary kovalcik Team Beer 29
3 2251 Brent Matteson OSU Cycling Club 20
4 2257 Jake Rosenfeld 1 Error 19
5 2225 Buck Olen 17
6 Jay Browning Portland Velo 16
7 2116 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling 8
8 2309 David Davidson Bike Peddler 8
9 2125 Kitch Turner 6
10 Hugh Gapay 6
11 2066 Tim Whalen 5
12 2348 Rick Brewer EWEB Windpower 5
13 Sean Babcock 5
14 2271 Greg Sanders Portland State University 4
15 61 Kevin Campbell Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 3
16 2210 Mike Liefeld Existential Velo 3
17 Dennis Petross 3
18 2119 Craig Beavers Bike Peddler 2
19 2246 Boone Tompkins 2
20 2278 McKenzie Thramer 2
21 2149 Mark Krause Full Cycle 1
22 2329 Scott Browning 1

Junior

Num Name Team Points
1 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 32
2 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 30
3 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 26
4 900 Austin Arguello United Finance 24
5 966 Adrian Unkeles Forza Jet Velo 20
6 914 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18
7 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo 17
8 986 Wes Stein EWEB Windpower 12
9 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 11
10 979 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 9
11 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 2
12 Jacob Chilenski 2
13 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club 1

Masters 40+

Num Name Team Points
1 808 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 32
2 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage 30
3 817 Brad Gebhard The Bike Gallery 23
4 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 21
5 Matthew Slater Half Fast Velo 19
6 814 Paul Ecord Third Rail CC 18
7 316 Todd Rosier United Finance 15
8 569 Jeff Fuchs Hutch's Bend 10
9 jason mauer 10
10 891 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 9
11 328 Robert Huff Half Fast Velo 8
12 Scott Goldstein EWEB Windpower 8
13 Lance Coffel 6
14 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 5
15 Mark Duff 5
16 136 David Root United Finance 4
17 Nathan Hobson Half Fast Velo 4
18 Guus Sophie 4
19 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3
20 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2
21 186 Al VanNoy Casa Bruno 1
22 Michael Dunn 1

Masters 50+

Num Name Team Points
1 190 Harry Phinney CCCP 48
2 557 Terry Knight North River Racing 36
3 765 George Schreck United Finance 25
4 371 J.Michael Manning United Finance 18
5 707 Steve Long North River Racing 11
6 757 Luis Valls Casa Bruno 11
7 1063 Dave Faust Team Rose City 11
8 1286 Evan Griffiths 9
9 606 Thomas Hackleman Old Town Bicycles 8
10 358 Jeff Buck Team Rose City 6
11 519 James Thiele Team Rose City 5
12 jamie cobb 5
13 397 Leo Tsou United Finance 4
14 614 Ralph Medica Team Rose City 3
15 Bruce Werner 2
16 1288 Tim Rich River City Bicycles 1

Pro/1/2

Num Name Team Points
1 1336 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage 53
2 1337 Zach Winter CMG Racing/Alpine Mortgage 38
3 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 24
4 128 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental 20
5 101 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 16
6 175 David Zimbelman 15
7 884 Christopher hamilton 13
8 152 Kyle Valenta HUP United 12
9 107 Andrew Fischer Hagens-Berman LLP Cycling 11
10 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 11
11 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 10
12 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 10
13 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 8
14 872 John Leonard Casa Bruno 7
15 132 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 6
16 885 Mark Blackwelder Gentle Lovers 5
17 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 5
18 178 Daniel Quirk Veloce Racing 3
19 Shannon Skerritt The Bike Gallery 3
20 148 Steven R Holland 3
21 110 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage 2
22 Orion Berryman Midtown Direct Racing 1

Women 1/2/3

Num Name Team Points
1 450 Rebecka Hartkop Capitol Subaru Cycling 27
2 1338 Tina Brubaker Bike Peddler 21
3 453 Melissa Sanborn Wenzel Coaching 16
4 417 Sue Butler Bear Naked/Cannondale & River City Bicycles 16
5 456 Julie Leasure Nike Cycling 16
6 Jessi Brunson Sorella Forte 16
7 400 Lisa Turnbull Poplollies 13
8 Jill Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 13
9 1198 Amy Campbell River City Bicycles 13
10 464 Sirikit Valentin Wines of Washington 10
11 200 Kori Kunz Poplollies 10
12 280 Tessa Sugahara Team Group Health 9
13 201 Jeanie Bihlmaier River City Bicycles 6
14 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4
15 Laurel Gitlen Gentle Lovers 4
16 254 Jan Moss Team Group Health 3
17 936 Rachelle Hobson Forza Jet Velo 2
18 Jennifer Scott VeloB 2
19 454 Brenna Lopez-Otero Velo Bella 1
20 Liatt Avigdor Team S+M 1

Women Category 4

Num Name Team Points
1 52 Erin Playman Gentle Lovers 45
2 459 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central 29
3 479 Monica Freeman WebCyclery.com 20
4 253 Daphne Moore North River Racing 17
5 406 Erin Koenig Poplollies 17
6 Alison Paulus Santiam Bicycle 16
7 283 Jessica Dickson 10
8 Karleta Reierson Team R&R 10
9 259 Brenda Spinney EWEB Windpower 9
10 439 Anna Ciaveraella Guinness Cycling Team 6
11 Heather Johnston Beaverton Bicycle Club 6
12 223 Jude Russell Sorella Forte 5
13 Denise Livingston Team Bike Tires Direct 4
14 Jill Howe Poplollies 3
15 2303 Eva VanDeusen OSU Cycling Club 2
16 2250 Devin Moeller Veloshop 2
17 Michele Gladieux Poplollies 2
18 2226 Erica McKenzie 1