Banana Belt Series

Hagg Lake, OR
March 15, 2009

Part of the Banana Belt Series

For order of finish concerns, please contact Terri Camp by 9:30 am on 3/17/09.
Spelling and team name issues can go to webmaster@obra.org.

Updated May 26, 2009 at 3:51 PM

Cat 3

Num Name Team Age City Notes
1 902 Andrew Bennett Hutch's-Eugene 17 Eugene
2 646 Mike Kath Dangerboy racing 31 portland
3 699 zachary kovalcik Team Beer 26 portland
4 630 Gant Enderle Cyclepath Racing 38 Portland
5 376 Jeffrey Henderson Portland Velo 34 Portland
6 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 36 Veneta
7 2528 Will Niemann-Ross 22
8 1321 David Monnig Ironclad Performance Wear 30 Vancouver
9 2531 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 50
10 383 David Hopper NoMad Sports Club 40 Beaverton
11 257 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Tigard
12 324 Saul Lopez Half Fast Velo 38 Portland
13 325 Wade Goff Half Fast Velo 38 Sherwood
14 2085 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 25 Portland
15 2578 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club 37
16 625 Kevin Condron Gentle Lovers 36 Portland
17 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Hillsboro
18 502 Joe Santos Bridgetown Velo 37 Portland
19 653 Sandy Poulson Chinook Cycling Club 33 richland Centerline Warning
20 2524 Luke DeMoe Collin's Cycle Shop 30
21 669
22 540 Brent Emoff 25 Portland
23 526 John Kim Beaverton Bicycle Club 28 Beaverton
24 2515 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 27
25 694 Joshua LeBus Bridgetown Velo 36 Portland
26 657 Kent Heli Southtown Velo 34 Portland
27 648 Ryan Brown Chinook Cycling Club 34 Richland
28 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 43 Gresham
29 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32 Milwaukie
30 647 Mitch Lee Portland Velo 39 Vancouver
31 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 35 Vancouver
32 536 Brian Gumpert 33 portland
DNF 2714 Brian Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 32
DNF 351 Richard Haight Team Bike Tires Direct 36 Longview

Cat 5

Num Name Team Age City
1 2608 John Craft SKINNY RAVEN
2 2070 kevin mansker 20 Portland
3 2225 Andrew Dillon Portland State University
4 2206 Stuart Allen OSU Cycling Club
5 2264 austin sommerfield University of Oregon Cycling Club
6 2732 Trevor O'Neal
7 2111 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 37 tigard
8 2293 Peter Schwane
9 44 Adrian Richardson Portland State University 21
10 2191 Colin Eckert one cup
11 2145 Michael Aylward Portland Velo 29 Portland
12 2235 Christopher Brown Southtown Velo
13 2167 David Montes UO Cycling/Lifecycle 22 Springfield
14 2143 Beau Fairchild 28 Eugene
15 2005 Jeff Edes Team S+M 39 Camas
16 2702 bill larson Cyclepath Racing
17 2170 Joel Rosinbum Portland Velo 28 Portland
18 2711 Mark Biedrzycki Portland Velo
19 2800 John Peterson
20 2237 William Laubernds
21 2176 Zachary Utz 25 Portland
22 2383 Christopher Glynn Willamette University/Capitol Velo
23 2271 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 47
24 2296 Newcity Tzeng OSU Cycling Club
25 2198 Cory Duncan
26 2387 Dave Torrance
27 2596 Cliff Allen
28 67 John Abcarius Portland Velo 36
29 2163 Russell Gober Olson's Hammer 43 Forest Grove
30 2007 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 58 Bend
31 2262 Ben Kelley Beaverton Bicycle Club
32 68 John Porter Collegiate Peaks 37
33 2705 David Williams Showers Pass
DNF 60 Benjamin Schultz 22
DNF 2611 Oscar Barney Portland State University

Juniors

Num Name Team Age City
1 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 16 portland
2 961 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Lake Oswego
3 2477 George Zack Beaverton Bicycle Club
4 907 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 17 beaverton
5 2105 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 15 Portland
6 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 15 Vancouver
7 2507 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 2570 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club
9 65 Kolben Preble Hammer Velo 15
10 2506 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 1840 Derrick Chasse 16 Portland

Master Men 1/2/3

Num Name Team Age City Notes
1 162 Karsten Hagen ZteaM 40 Hood River
2 1353 Greg Turpen Chinook Cycling Club 43 Richland
3 560 Tim Butler River City Bicycles 43 Portland
4 534 Robert Huff Half Fast Velo 47 Portland
5 145 Matthew Slater ZteaM 45 Portland
6 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland
7 2580 Brad Gebhard The Bike Gallery 45
8 2356 Jeffery Otto Portland Velo Centerline Warning
9 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 43 Sherwood
10 195 Kent Johnston Capo 43 lake oswego
11 813 Sal Collura VELO Television 40 Springfield
12 562 Dan Larson Half Fast Velo
13 744 Tim Ellerbruch United Finance 51 Lake Oswego
14 692 David Saltzberg Bridgetown Velo 43 Vancouver
15 1151 David Miller Liberty Cycle 44 Camas
16 466 Allen Kraft North River Racing 44 Vancouver
17 545 Paul Anderson Half Fast Velo 44 Portland
DNF 815 Darroll Batke Multnomah Athletic Club 43 Hillsboro
DNF 633 Dan Silvernail Half Fast Velo 43 West Linn
DNF 2700 Bret Berner River City Bicycles

Masters Men 40+ 4/5

Num Name Team Age City
1 1159 Jake Rosenfeld 41 forest grove
2 2685 Michael Rabinowitz Tireless Velo
3 2630 Steve Holmes Cyclepath Racing
4 1067 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 48 Amity
5 1044 Hugh Gapay Hammer Velo 45 Cornelius
6 2598 Evan Cumpston Team Rose City
7 127 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 40 albany
8 1148 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 43 Happy Valley
9 2063 John Divelbiss Capitol Velo p/b Lifesource 41 Salem
10 1027 Dean Anderson North River Racing 46 Vancouver
11 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 46 Junction City
12 1301 Donovan Grabowski Half Fast Velo 41 Portland
13 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 44 Portland
14 2096 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
15 1439 Steven Burger Sunset Cycles 48 Portland
16 2215 Kevin O'Connell
17 2615 Tim Smith Tireless Velo
18 1018 Emile Lemoine 45 Portland
19 1167 Joe Durkee bicycleattorney.com 41 Portland
20 1191 Eric Stouck Half Fast Velo
21 2708 Matt McGuire ZteaM
22 2071 Doug Brecht ZteaM 45 Portland
23 2081 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 46 Corvallis

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 1154 Kurt Recknagle Chinook Cycling Club 51 Kennewick
2 365 Eric Christenson Team Rose City 58 Tualatin
3 1346 Larry Hiday Liberty Cycle 52 Battle Ground
4 1108 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
5 519 James Thiele Team Rose City 52 Hillsboro
6 707 Steve Long North River Racing 56 Milwaukie
7 346 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource 51 Salem
8 704 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 1137 Dave Faust Team Rose City 53 Portland
10 342 joe field 52 Portland
11 1288 Tim Rich Team Rose City 57 Gresham
12 2701 Ron Bennett Mentor Graphics
13 358 Jeff Buck Team Rose City 57 North Plains
14 561 Paul Mautner Team Rose City 51 Portland
15 1241 Russ Patterson Portland Velo 56 Portland
16 66 Bob Daugherty

Masters Men 60+

Num Name Age
1 2309 Bill Nicolai 64

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 2084 Ron Babcock Portland Velo 39 Hillsboro
2 1217 Juan Cagampang Hammer Velo 39 portland
3 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing 27 PORTLAND
4 2146 Jason Butler-Brown Existential Velo 40 Portland
5 2239 joe martin Veloce Racing 37
6 1068 Matt Fox Sunnyside Sports 31 Bend
7 1096 Raleigh Cronrath United Finance 35 Lake Oswego
8 2193 Christopher Stanton
9 1313 William Blanton 35 Hillsboro
10 1074 Paul Sullivan Vista Ridge Velo 38 Portland
11 2214 Jacob Balderas Existential Velo 37
12 99 Alex Reightley Veloce Racing 19
13 54 Azul Dahlstrom-Eckman University of Oregon Cycling Club 19 Eugene
14 63 Casey Davidson BRIHOP 38
15 1092 Hugh Klinedinst Willamette University Cycling Team 32 Salem
16 2354 Shawn Small 25
17 1109 Michael Palmer 23 Portland
18 2068 Matt Couzens Portland Velo 38 Portland
19 1061 Brian Ratliff Portland Velo 30 Hillsboro
20 53 Scott Schottgen Pacific Power Blue Sky 22
21 59 Patrick Croasdaile Lakeside/Capo
22 2713 Christopher Tuttle 39
23 1128 Andrew Utz 1 Error 27 Portland
24 1112 Marcus Biancucci WebCyclery.com 35 Bend
25 697 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky 25 corvallis
26 1046 Mike Liefeld Existential Velo 35 Portland
27 2106 Ryan Liverman Veloce Racing 31 Portland
28 2051 Paul Formiller Portland Velo 40 Portland
29 2715 Jason Borum River City Bicycles 32
30 1242 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 24 Portland
31 1012 Andrew Jensen 42 Moses Lake
32 1013 Joel Morrissette Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Beaverton
33 1337 Matt D'Elia Portland Velo 34 Hillsboro
34 2112 Steven Russell 38 Portland
35 1187 Scott Browning ZteaM 44 Banks
36 2745 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37
37 1099 Alex Kroman Portland Velo 29 Portland
38 2715 Jason Borum River City Bicycles 32
39 985 Madison Chilenski Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 18 Portland
DNF 1224 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Beaverton
DNF 2575 Ben Guernsey Wei 25

Pro 1/2

Num Name Team Age City
1 111 Evan Elken Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 32 Lake Oswego
2 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 41 Eugene
3 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 45 Eugene
4 154 Seth Patla River City Bicycles 32 Hillsboro
5 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 48 Eugene
6 900 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team 18 Beaverton
7 2577 Christian Tresser Cyclepath Racing 41
8 143 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 Vancouver
9 2532 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25
10 820 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 36 Portland
11 146 Jeff Bannink Team Type 1 39 Beaverton
12 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 35 Vancouver
13 176 Chris Haverty Bridgetown Velo 41 Portland
14 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Vancouver
15 o T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Salem
16 196 Matt Russell Capitol Subaru Cycling 30 Bend
17 148 Steven R Holland United Finance 50 Vancouver
18 847 Steve Carwile Capitol Subaru Cycling 26
19 122 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Salem
20 103 Steven Beardsley Gentle Lovers 27 Portland
21 155 Ivan Meadors United Finance 50 Hillsboro
22 126 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 26 Vancouver
23 2525 Ryan Weaver River City Bicycles 30
24 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 34 Portland
25 132 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 22 Vancouver
26 119 Mick Walsh ZteaM 47 Seattle
27 2712 Daniel Mensher Gentle Lovers 34
28 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 31 Portland
29 825 Joseph King Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
30 64 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky 28
DNF 173 Matt Willhite HPChiro/Scott's Cycling of Salem 39 Salem

WOMEN CAT 1/2

Num Name Team Age City
1 2730 Robin Secrist Veloforma 33
2 61 Sue Butler Veloforma 33
3 218 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Bend
4 2416 Alice Pennington Veloforma 28
5 452 Libby Evans Sorella Forte 26 Portland
6 244 Sirikit Valentin Gentle Lovers 33 Portland
7 200 Rebecka Hartkop Veloforma 28 Salem
8 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Eugene
9 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Corvallis
DNF 262 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 44 Vancouver
DNF 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Springfield

Women Cat 1/2/3

Num Name Team Age City
1 2730 Robin Secrist Veloforma 33
2 212 Jen Akeroyd Team Group Health 34 Salem
3 61 Sue Butler Veloforma 33
4 218 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Bend
5 2416 Alice Pennington Veloforma 28
6 226 Beth Burns Veloce Racing 37 Portland
7 452 Libby Evans Sorella Forte 26 Portland
8 244 Sirikit Valentin Gentle Lovers 33 Portland
9 200 Rebecka Hartkop Veloforma 28 Salem
10 420 Abby Jenkins Bridgetown Velo 25 Portland
11 2409 Jessi Brunson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27
12 408 Elise Huggins Veloforma 40 Portland
13 2418 Heather Wills Veloforma 35
14 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Eugene
15 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Corvallis
16 467 Stephanie Chase Veloforma 28 Portland
DNF 262 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 44 Vancouver
DNF 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Springfield
DNF 1315 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Eugene

Women Cat 3

Num Name Team Age City
1 212 Jen Akeroyd Team Group Health 34 Salem
2 226 Beth Burns Veloce Racing 37 Portland
3 420 Abby Jenkins Bridgetown Velo 25 Portland
4 2409 Jessi Brunson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27
5 408 Elise Huggins Veloforma 40 Portland
6 2418 Heather Wills Veloforma 35
7 467 Stephanie Chase Veloforma 28 Portland
DNF 1315 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Eugene

Women Cat 4

Num Name Team Age City Notes
1 2931 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
2 477 Robyn Poulson Chinook Cycling Club 33 Richland
3 2404 Dawn Riddle Veloshop 27
4 237 Lindsay Kandra Hammer Velo 32 Portland
5 429 Elena Larson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 Portland
6 440 Anna Vaughn Hammer Velo 33 Portland Centerline Warning
7 2933 Erica Loder Veloforma 30
8 416 Mindy Simmons 34 Portland
9 2930 Alice Chang Hammer Velo 36 Portland
10 2928 Kristin McCarthy Ironclad Performance Wear 28
11 2929 Anne Linton Sorella Forte 46
12 496 Nicole Cimmiyotti Scott's Cycle and Sports 24
13 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 39 Hillsboro
14 2472 Sallyanne Ellis Hammer Velo 43
15 455 Alana Armstrong Sorella Forte 28 Portland
16 425 Renee Mansour Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend Centerline Warning
17 421 Leia Tyrrell 20 Portland
18 1651 Sara Fletcher Bridgetown Velo 24 Portland
19 445 EJ Barreto Portland State University 24 Beaverton
20 2447 Jennifer Schweitzer Veloforma 34
21 256 Judy Richardson Sorella Forte 36 The Dalles
22 422 Christy Bigelow Hammer Velo 31 Portland
23 58 Kesamyn Sovulewski Pacific Power Blue Sky 20
24 1750 Sherry Jako Sorella Forte 33 Portland
25 2444 Mary Masla Willamette Cycling Club 19
26 2491 Jenn Levo Bridgetown Velo 29
27 475 Anna Clark Ironclad Performance Wear 25 Portland
28 446 Sharon Anderson Team Beer 40 Portland

Women Masters

Num Name Team Age City
1 2853 Rhonda Morin Sorella Forte 42
2 251 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky 52 Eugene
3 272 Meg Mautner Bike Central 49 Portland
4 2937 Angela Horton Gapay Hammer Velo
5 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis