Jack Frost TT: Combined

Vancouver, WA
February 22, 2009

Part of the Jack Frost TT

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Todd Marley OHPV Recumbent 22:52.67
2 Seth Hosmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem Men Cat 1/2 25:46.45
3 David Zimbelman ZteaM Masters Men 50-59 26:23.75
4 Karsten Hagen ZteaM Masters Men 40-49 26:30.41
5 Rob Annen United Finance Masters Men 40-49 26:31.15
6 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 1/2 26:39.14
7 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men Cat 1/2 26:41.44
8 Aaron Sander Cyclepath Racing Men Cat 1/2 27:05.40
9 John Banks Portland Velo Men Cat 4/5 27:08.73
10 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters Men 40-49 27:39.20
11 Seth Patla River City Bicycles Master Men 30-39 27:40.38
12 Bill Thompson Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 27:47.20
13 Todd Rosier Portland Velo Masters Men 40-49 27:47.59
14 Daniel Quirk Veloce Racing Men Cat 1/2 27:48.94
15 Michael Dunn ZteaM Masters Men 40-49 27:49.67
16 Ron Babcock Portland Velo Men Cat 4/5 27:52.67
17 Steven Beardsley Gentle Lovers Men Cat 1/2 27:57.14
18 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Men Cat 3 27:59.13
19 Joseph/Allen Kline/Kraft North River Racing Tandem 28:02.63
20 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Masters Men 30-39 28:06.59
21 David Hopper NoMad Sports Club Men Cat 3 28:11.21
22 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men Cat 1/2 28:16.83
23 Bryan Jorgensen Cyclepath Racing Men Cat 3 28:17.69
24 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem Men Cat 1/2 28:18.61
25 Aleck Alleckson Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 28:19.03
26 Michael Wolfe OHPV Recumbent 28:27.95
27 Colby Wait-Molyneux North River Racing Jr. Men 15-16 28:28.76
28 Mark Magilner Half Fast Velo Masters Men 40-49 28:28.91
29 Jeff Tedder Hammer Velo Masters Men 40-49 28:35.38
30 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Tandem 28:39.32
31 Randy Word Word-RCB Men Cat 3 28:42.40
32 Allen Kraft North River Racing Masters Men 40-49 28:42.97
33 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 28:44.22
34 James Norman GSC United Men Cat 3 28:45.17
35 Alex Yale Ten Guys Named Alex Men Cat 4/5 28:47.85
36 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club Jr. Men 15-16 28:48.04
37 Scott Browning ZteaM Men Cat 4/5 28:48.73
38 Steven R Holland United Finance Masters Men 50-59 28:49.12
39 Matthew Wolpert 1 Error Men Cat 1/2 28:52.08
40 Steve Murcott Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 28:55.28
41 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear Men Cat 3 28:58.91
42 John Kim Beaverton Bicycle Club Men Cat 3 28:59.85
43 Aric Rist Half Fast Velo Men Cat 3 29:00.07
44 George Schreck United Finance Masters Men 50-59 29:03.32
45 John O'Brien ZteaM Masters Men 50-59 29:05.47
46 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 3 29:07.12
47 Jason Kurian Men Cat 4/5 29:08.91
48 Jesse Homan Veloce Racing Men Cat 3 29:09.31
49 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 29:10.36
50 Scott Goodrich Specialized River City Bicycles Men Category 3 29:17.02
51 Samuel Bradshaw Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 29:18.14
52 Evan Cumpston Team Rose City Masters Men 40-49 29:18.54
53 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club Master Men 30-39 29:18.70
54 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 29:22.67
55 Rob Anderson Men Cat 3 29:24.72
56 Dan Porter Cyclepath Racing Master Men 30-39 29:25.54
57 Sam Taylor United Finance Men Cat 4/5 29:33.62
58 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct Men Cat 3 29:35.69
59 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo p/b Lifesource Tandem 29:38.14
60 Andrew Neill Life Cycle Bike Shop Men Cat 4/5 29:45.16
61 Ian Rogers Men Cat 4/5 29:48.30
62 David Russell United Finance Masters Men 60+ 29:48.74
63 george althaus Portland Velo Men Cat 4/5 29:49.40
64 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 29:49.40
65 Saul Lopez Half Fast Velo Master Men 30-39 29:49.50
66 Thomas Morgan bicycleattorney.com Men Cat 3 29:49.50
67 Bryant Howard Men Cat 4/5 29:57.16
68 Amit Kobrowski Portland Velo Men Cat 4/5 29:58.00
69 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 30:06.61
70 Jeff Buck Team Rose City Masters Men 50-59 30:07.69
71 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 30:07.84
72 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 3 30:08.89
73 Taylor Bethell Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 30:09.40
74 Miranda Moon Veloforma WOMEN CAT 1/2 30:09.84
75 Robert King Portland Velo Men Cat 4/5 30:09.89
76 Christopher Young Recumbent 30:10.11
77 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 30:11.80
78 Scott Larson Capitol Velo p/b Lifesource Men Cat 4/5 30:12.36
79 Gregory Hartman Portland Velo Masters Men 50-59 30:17.60
80 Dan Larson Half Fast Velo Masters Men 40-49 30:20.00
81 A.J. Kemp Ironheads Multisport Racing Men Cat 4/5 30:21.67
82 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Masters Men 40-49 30:24.02
83 Dan Gilden Tsunami Masters Men 50-59 30:29.69
84 Jeremy Hyatt Tsunamis Men Cat 4/5 30:31.69
85 Mike Engelmann Men Cat 4/5 30:32.12
86 Harald Graham Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 30:32.26
87 Gary Watts North River Racing Masters Men 50-59 30:33.10
88 Ken Ethridge Men Cat 4/5 30:33.66
89 Richard Haight Team Bike Tires Direct Men Cat 3 30:34.05
90 Larry Holzman North River Racing Men Cat 4/5 30:34.44
91 Scott/Angela McCanna/McCanna Pacific Power Blue Sky Tandem 30:36.00
92 Tim/Georgia Winestorfer/Winestorfer It Takes Two Baby! Tandem 30:37.08
93 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Masters Men 40-49 30:38.15
94 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource Masters Men 50-59 30:38.33
95 Sal Colletto Master Men 30-39 30:39.40
96 Hugh Gapay Hammer Velo Masters Men 40-49 30:39.42
97 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky Masters Men 50-59 30:39.74
98 Mark Boguslawski Masters Men 40-49 30:41.83
99 Hugh Klinedinst Willamette University Cycling Team Men Cat 4/5 30:44.40
100 Rod Underhill Bridgetown Velo Masters Men 40-49 30:44.47
101 Jason Fleming Portland Velo Men Cat 3 30:44.85
102 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men Cat 3 30:45.42
103 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo Master Men 30-39 30:46.57
104 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 30:46.98
105 Darin Klein Masters Men 40-49 30:49.52
106 Ernie Conway Team Elkhorn/Consystency.net Masters Men 40-49 30:51.86
107 Andrew Hayes Mountain View Cycles Men Category 4/5 30:52.20
108 Zachary Bates Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 30:54.01
109 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Master Men 30-39 30:55.09
110 Jason Hight Team Bike Tires Direct Men Cat 4/5 31:04.90
111 Rick/Aimee Demaret/Demaret Cycology Racing Tandem 31:07.39
112 Eric Provost bicycleattorney.com Men Cat 4/5 31:07.65
113 Mike Fajer Masters Men 50-59 31:08.39
114 Mark Zielinski Pacific Power Blue Sky Masters Men 40-49 31:10.55
115 Eric Vickers Men Cat 4/5 31:11.98
116 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Men Cat 4/5 31:12.39
117 Andrew Willis Men Cat 3 31:13.76
118 mary ross NoMad Sports Club Masters Women 50-59 31:15.16
119 Doug Striley Cycle Sport Men Cat 4/5 31:16.31
120 Mike Cowden tsunami athletics Masters Men 50-59 31:18.09
121 Steven Burger Sunset Cycles Men Cat 4/5 31:18.40
122 Greg Kempthorn Masters Men 40-49 31:20.23
123 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Cat 3 31:21.79
124 Jacob Sylliaasen 1 Error Men Cat 4/5 31:22.10
125 Dan Davis WebCyclery.com Masters Men 50-59 31:23.25
126 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 31:23.83
127 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky Women Cat 4 31:26.06
128 Ron Petti Masters Men 50-59 31:27.46
129 Marc Cota Hammer Velo Men Cat 4/5 31:29.28
130 Dale Harless 1 Error Masters Men 60+ 31:30.53
131 Matt Gilman Men Cat 4/5 31:35.00
132 John Wiest NoMad Sports Club Masters Men 60+ 31:37.07
133 William Laubernds Ten Guys Named Alex Men Cat 4/5 31:39.17
134 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 17-18 31:39.85
135 James Thiele Team Rose City Masters Men 50-59 31:40.99
136 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 17-18 31:41.42
137 John/Sharon Cartwright/Cartwright Beaverton Bicycle Club Tandem 31:42.26
138 Michael Horwitz Masters Men 40-49 31:42.93
139 Jennifer Woodruff Hammer Velo Women Cat 4 31:43.99
140 Ron Magnus Masters Men 60+ 31:47.30
141 Marc Lindsay Men Cat 4/5 31:48.08
142 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 50-59 31:48.87
143 Ruben Garcia Men Cat 4/5 31:50.57
144 Tony Dirks Mountain View Cycles Men Category 4/5 31:50.68
145 Michael Lujan Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 31:50.98
146 James Smith Masters Men 40-49 31:53.94
147 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Masters Men 50-59 31:54.33
148 Matt D'Elia Portland Velo Men Cat 4/5 31:55.61
149 Cara Bussell na Women Cat 4 31:57.47
150 James Bell Hutch's-Eugene Masters Men 50-59 32:00.53
151 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 32:01.05
152 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear Men Cat 4/5 32:04.89
153 John Henry/Joanne Maurice/Hellinger Tandem 32:05.18
154 Scott Sloat Nike Cycling Masters Men 40-49 32:06.41
155 Mike Emerson Men Cat 4/5 32:10.36
156 Bob Croucher Tireless Velo Masters Men 40-49 32:11.31
157 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Men 40-49 32:11.44
158 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Bike Central Tandem 32:13.81
159 kyle remington Sunset Cycles Masters Men 40-49 32:14.17
160 Mark Q. Armstrong Pacific Power Blue Sky Masters Men 50-59 32:16.75
161 Sarah Tisdale Sorella Forte Women Cat 4 32:17.10
162 Dave Wingard Masters Men 40-49 32:17.56
163 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky Masters Men 60+ 32:23.17
164 Shawn Cecotti Men Cat 4/5 32:26.29
165 Eric Lagerstrom GOATS Men Cat 4/5 32:29.56
166 Beth Burns Veloce Racing Masters Women 30-39 32:31.95
167 Alanna Woods Sorella Forte Women Cat 4 32:32.00
168 Curtis Bergquist Meg's Maniacs Men Cat 4/5 32:32.06
169 Sandy Earl Masters Women 40-49 32:34.44
170 Tim Winestorfer Ironheads Multisport Racing Masters Men 50-59 32:34.99
171 Drew Tracy Code 3 Masters Men 40-49 32:35.79
172 Dan Lautenbach Sunset Cycles Men Cat 4/5 32:35.96
173 Bill Nicolai HeadHunters Masters Men 60+ 32:36.09
174 Michael Resnick NoMad Sports Club Masters Men 60+ 32:37.86
175 Andrea Fisk Velo Bella WOMEN CAT 1/2 32:40.75
176 Jon Gornick Hammer Velo Men Cat 4/5 32:44.92
177 Christopher Hogan Masters Men 50-59 32:48.94
178 Eric Anderson Masters Men 40-49 32:50.36
179 Jeff Macey HeadHunters Masters Men 40-49 32:50.48
180 Kyle Medlin Men Cat 4/5 32:51.02
181 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Men Cat 3 32:51.66
182 Roger Nelson Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 32:56.23
183 Bill Lear 1 Error Men Cat 4/5 32:56.71
184 Bonnie Jensen Ironheads Multisport Racing Women Cat 4 32:57.24
185 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Women Cat 4 32:58.40
186 Joel Rosinbum Portland Velo Men Cat 4/5 32:59.63
187 mike gilbert Masters Men 40-49 33:01.47
188 Del Scharffenberg NoMad Sports Club Masters Men 60+ 33:01.78
189 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky Men Cat 4/5 33:03.66
190 Jim Moore Specialized River City Bicycles Masters Men 40-49 33:04.09
191 Georgann Shinn North River Racing Masters Women 40-49 33:04.57
192 Rachel Ganz Women Cat 4 33:12.38
193 David Stabler Tsunami Masters Men 50-59 33:15.14
194 Burk Webb Portland Velo Masters Men 40-49 33:20.76
195 Jim Straight Sunset Cycles Men Cat 4/5 33:23.08
196 Christian Francis Capitol Velo p/b Lifesource Men Cat 4/5 33:26.07
197 quinn jackson Men Cat 4/5 33:26.73
198 Anne Linton Sorella Forte Masters Women 40-49 33:29.12
199 Pete Luty Men Cat 4/5 33:29.21
200 Mark Baldwin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Men Cat 4/5 33:36.18
201 Deann Krill Ironclad Performance Wear Masters Women 40-49 33:36.30
202 Casey Arendt Bridgetown Velo Women Category 4 33:42.16
203 Peter Nielsen Men Cat 4/5 33:44.10
204 Barbara Thiele Team Rose City Masters Women 50-59 33:46.31
205 Jerry Mark Masters Men 50-59 33:50.69
206 Erica Loder Veloforma Women Cat 4 33:50.86
207 Fergus Kinnell Word-RCB Men Cat 4/5 33:51.03
208 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 17-18 33:51.19
209 john nicholas Multnomah Athletic Club Masters Men 50-59 33:53.50
210 Kristin Wille Portland Velo Women Cat 3 33:55.91
211 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club Jr. Men 15-16 34:00.56
212 Anna Vaughn Hammer Velo Women Cat 4 34:03.58
213 Angela Lantagne Masters Women 30-39 34:07.58
214 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters Men 40-49 34:10.50
215 Sam Zarn Capitol Velo p/b Lifesource Men Cat 4/5 34:11.29
216 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource Men Cat 3 34:15.79
217 Mindy Simmons Hammer Velo Women Cat 4 34:16.00
218 Georgann Shinn North River Racing Women Cat 3 34:18.99
219 Grant Harrington Master Men 30-39 34:20.60
220 fiona graham Specialized River City Bicycles Junior Women 15-16 34:21.44
221 Debra Windus United Finance Masters Women 50-59 34:22.87
222 Todd Foreman-Kinder Athletes Lounge Men Cat 4/5 34:23.60
223 Earl Hazekamp Capitol Velo p/b Lifesource Master Men 30-39 34:26.05
224 Ben Needham Men Cat 4/5 34:29.15
225 MIKE BINDER VANTUCKY ALL-STARS Masters Men 40-49 34:34.35
226 todd knoeppel Code 3 Masters Men 40-49 34:37.85
227 Kemberlea Brainerd Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Masters Women 40-49 34:42.17
228 Ben Hickman Beaverton Bicycle Club Men Cat 4/5 34:45.65
229 Karleta Reierson Karleta Reierson Women Cat 4 34:48.54
230 David Strader Southtown Velo Men Cat 4/5 34:52.60
231 Matt Meskill Masters Men 40-49 34:54.52
232 Ken Pace Team S+M Men Cat 4/5 34:57.37
233 Sallyanne Ellis Hammer Velo Women Cat 4 34:59.32
234 Kevin Billingsley Masters Men 40-49 34:59.65
235 Stephanie Wieber Stephanie Wieber Women Cat 3 35:04.60
236 Joe Cipale North River Racing Men Cat 3 35:07.42
237 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Masters Women 40-49 35:14.39
238 Jay Woodruff Masters Men 40-49 35:15.33
239 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Jr. Men 10-12 35:16.28
240 Denise Croucher Tireless Velo Masters Women 40-49 35:16.66
241 Will Cortez Word-RCB Master Men 30-39 35:18.24
242 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky Masters Women 50-59 35:19.11
243 Kolben Preble Hammer Velo Jr. Men 15-16 35:27.50
244 Susan Wentzien Tsunamis Women Cat 4 35:29.09
245 Cory Duncan Men Cat 4/5 35:29.56
246 Joe Cipale North River Racing Masters Men 50-59 35:30.85
247 Christopher Robinson Hammer Velo Jr. Men 17-18 35:41.51
248 Angela Horton Gapay Hammer Velo Masters Women 40-49 35:44.84
249 Clark Henry Beaverton Bicycle Club Masters Men 60+ 35:50.17
250 Renata Hahn Team Rose City Masters Women 40-49 35:57.60
251 David Philbrick 1 Error Masters Men 60+ 36:02.14
252 Travis Lee Men Cat 4/5 36:07.14
253 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club Jr. Women 17-18 36:08.33
254 Adrian Black Men Cat 4/5 36:09.45
255 Erica McKenzie Sorella Forte Women Cat 4 36:09.50
256 Bernadette Estrada Veloce Vixens Women Cat 4 36:10.05
257 Ann Stout Team Group Health Women Cat 4 36:10.91
258 brian cummins Men Cat 4/5 36:11.17
259 Arzetta Johnson Women Cat 4 36:38.84
260 Ben Kelley Beaverton Bicycle Club Men Cat 4/5 36:39.11
261 Virginia Quinn Masters Women 50-59 36:49.99
262 Erin Taylor Women Cat 4 36:54.22
263 allan conant Masters Men 60+ 37:11.67
264 jennifer Urich Sorella Forte Masters Women 40-49 37:24.35
265 Traci D'Elia Portland Velo Women Cat 4 37:24.78
266 Marie Gansemer Ironheads Multisport Racing Masters Women 40-49 37:28.12
267 Bill Alsup Masters Men 50-59 37:31.17
268 Kate Wolpert 1 Error Women Cat 4 37:31.75
269 Cory Burden Tri Pacific Masters Men 40-49 37:33.95
270 Lonnie Morse OHPV Recumbent 37:42.87
271 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Masters Women 50-59 37:52.07
272 Anna Knoblock Bike Central Masters Women 30-39 37:54.30
273 James Brainerd Masters Men 50-59 37:55.10
274 Randell Henningsen Masters Men 50-59 38:19.35
275 Timothy Leier OHPV Recumbent 38:28.41
276 Holly Kotsovos Tireless Velo Masters Women 30-39 38:39.48
277 Cathey Philbrick 1 Error Masters Women 60+ 38:43.36
278 Steven Marx Tri Pacific Masters Men 50-59 38:58.46
279 Tonya Roe Masters Women 30-39 39:12.14
280 Trista Witherspoon 1 Error Women Cat 4 39:32.21
281 Jennifer Harrington Masters Women 30-39 39:33.04
282 ehrlich varsovia 1 Error Master Men 30-39 39:48.76
283 LAURIE MARX Tri Pacific Masters Women 50-59 39:54.52
284 Mary Jean Filiberti Sorella Forte Masters Women 60+ 40:03.02
285 Ashley Thrower Women Cat 4 40:30.44
286 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club Jr. Men 13-14 40:41.02
287 Mike Bennett Bike Central Master Men 30-39 40:41.19
288 Jeffrey Wills Recumbent 40:41.55
289 Nadine Taylor Women Cat 4 40:44.97
290 Carina Hahn Team Rose City Jr. Women 17-18 40:58.02
291 Erik Hahn Team Rose City Jr. Men 13-14 41:18.74
292 Addison Browning ZteaM Jr. Women 13-14 41:20.76
293 Martin Stabler Masters Men 50-59 41:46.93
294 Lisa Campbell Masters Women 50-59 41:53.65
295 Edward Lanton 1 Error Masters Men 50-59 42:18.98
296 Amelia Martin Willamette University Cycling Team Women Cat 4 42:42.64
297 Edna VanGundy OHPV Recumbent 42:58.75
298 Matt Dolan Men Cat 4/5 43:10.34
299 Georgann Shinn ZteaM Jr. Men 10-12 43:45.34
300 Austin Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Jr. Men 15-16 43:48.00
301 Elizabeth Sederbaum River City Bicycles Women Cat 4 44:13.41
302 Diane Wills Recumbent 45:28.03
303 Lance Brigman Team Bike Tires Direct Masters Men 60+ 46:42.40
304 Dana Martel Pacific Power Blue Sky Jr. Women 13-14 47:12.42
305 Darlene Harris 1 Error Masters Women 60+ 54:14.09