Hood River Double Cross

Hood River, OR
September 18, 2010

Part of the Hood River Double Cross

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 23, 2010 at 12:37 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 128 quinn jackson 41 6 39:37.1
2 100 James Y Gantz 38 Portland 6 40:58.1
3 138 Thomas Pikaart 27 Portland 6 42:23.8
4 129 Stephen Street 22 6 42:50.0
5 126 Erik Denninghoff 31 Portland 6 43:21.5
6 131 David Thielen II 1 Error 50 Vancouver 6 43:55.9
7 127 john nicholas Multnomah Athletic Club 55 portland 6 44:00.0
8 124 Shannon Boroff 35 Portland 6 44:13.5
9 120 Justin Watkins 36 Hillsboro 6 44:47.7
10 102 Thomas Schoenborn 36 Portland 6 44:48.5
11 136 Preston Roth 36 Portland 6 44:49.2
12 130 Doug Henderson 51 Portland 6 45:33.6
13 133 Terron Whitney 27 Tualitin 6 46:08.8
14 135 Christopher Bonebrake 23 Portland 6 46:12.7
15 108 Lars Christian Emotaconsis 42 Portland 5 38:52.8
16 142 William Jayce 49 Portland 5 39:43.6
17 139 Tyler Barret Off The Couch Racing 17 Eugene 5 39:59.4
18 143 Oho Fieseman 31 Portland 5 40:38.7
19 137 Rodney Hasty 38 West Linn 5 41:59.8
20 134 Mark Ribkoff 50 Hood River 5 43:48.7
21 140 Shea Hawes 36 La Grande 5 44:14.5
22 132 Paul Bascom 51 Lake Oswego 5 45:20.0
23 141 Derrek Faber 37 Hood River 5 46:17.7
24 113 Dallas Martin Green Tequila Racing 35 Portland 5

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 422 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5 47:13.74
2 415 Susan Parsons 5 47:55.78
3 412 Cassie Nobbs GVH Bike 5 48:53.66
4 421 Jenn Levo Bridgetown Velo 5 49:10.00
5 400 Kate Ayers 25 Hillsboro 5 49:36.09
6 402 kristi dirks Mountain View Cycles 40 Hood River 5 52:09.51
7 410 Daniela Cargill Portland 5
8 420 Kathleen Martin 5
9 413 Amy Moody Mountain View Cycles 5
10 414 Rebecca Gross 5
11 417 Diana Stephens Green Submarine Records 4 45:41.65
12 418 Kara Matson Team Lazy Tarantulas 4 45:55.95
13 423 Mary Daly 4 46:32.81
14 419 Sara Stiles 4 47:34.24
DNF 416 Krissy Brunsman Green Submarine Records 3
DNF 408 amy brown 39 portland 2

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 11 Eric Sheagley Veloce Racing 38 Portland 10
2 14 Damian Schmitt Sunnyside Sports 32 Bend 10
3 22 Aaron Olson Foundation Roots 10
4 24 Mark Blackwelder Gentle Lovers 10
5 13 Brett Luelling Buy Local Cycling 29 Salem 10
6 19 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 10
7 21 Jonathan Myers Team S+M 10
8 20 Cary Miller Team S+M 10
9 23 Chad Swanson Team S+M 10
10 18 Jimmy Udall Courage Cycles 10
11 17 David Zimbelman Salmon Cyclery 9

Category B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 10 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland 7 49:10.60
2 39 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 25 Portland 7 49:38.35
3 4 Kyutaek Park 38 Portland 7 49:43.13
4 1 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 35 Vancouver 7 49:44.63
5 9 Nat Johnson Green Submarine Records 32 Portland 7 50:47.12
6 7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 32 Dallas 7 50:55.61
7 2 Tom Scales Courage Cycles 37 Portland 7 51:27.08
8 144 6 44:28.97 warning for wearing wrong number
9 29 Matt Hutchinson 29 Portland 6 44:29.59
10 24 Cole Sprague 25 Bend 6 44:31.83
11 22 Ken Reed 34 Beaverton 6 44:40.42
12 33 David Coughlin 25 Portland 6 44:48.80
13 28 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 Bend 6 45:02.09
14 6 Julien Jaborska 28 Portland 6 45:21.29
15 27 Eric Fischer Existential Velo 29 Portland 6 45:34.12
16 38 Alex Kroman Portland Velo 30 Portland 6 45:43.85
17 18 Jonathan Harbin 1 Error 38 Portland 6 45:48.99
18 30 Owen Morehart 35 Vancouver 6 45:56.63
19 16 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 6 45:59.31
20 23 Julian Deiss 33 Portland 6 46:00.99
21 21 Cody Edeline bicycleattorney.com 34 Happy Valley 6 46:38.50
22 41 Brandon Hadley Fat Tire Farm 30 Portland 6 46:46.02
23 34 Aaron Tarnow WebCyclery.com 32 Bend 6 46:49.14
24 36 Brett Golden Team Awesome 35 Bend 6 47:38.22
25 20 Eric Provost bicycleattorney.com Milwaukie 6 47:54.55
26 42 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 6 48:16.53
27 35 Jason Weinstein 31 Beaverton 6 49:47.39
DNF 5 Mitch Lee Portland Velo 40 Vancouver 4
DNF 40 Christian Martin River City Bicycles 35 Portland 4
DNF 31 Clint Culpepper Team Beer 31 Portland 2
DNF 37 Matt Cline Portobello Bicycle Racing 34 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 13 Chase Banna 27 Portland 6 36:05.4
2 11 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 31 Salem 6 36:09.2
3 28 Andy Barczak 34 Camas 6 36:10.5
4 20 Josh Cady Cyclepath Racing 35 Portland 6 36:32.0
5 43 Colton Sweringin Mountain View Cycles 19 Hood River 6 36:49.6
6 44 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6 37:01.2
7 14 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 26 Portland 6 37:03.2
8 31 Zane Wheeler Off The Couch Racing 28 Eugene 6 37:41.3
9 38 Steve Dale MCG p/b Trails Edge Cyclery 35 Portland 6 37:49.2
10 26 Joe Ramaker Lactic Acid Cycling 33 6 38:01.0
11 18 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland 6 38:12.9
12 34 David Sterry Green Submarine Records 27 Portland 6 38:14.2
13 40 John Gulick Green Submarine Records 34 Portland 6 38:20.5
14 32 Shawn Cecotti Team O Portland 6 38:40.9
15 35 David Rasca Pacific Pedaling 33 Salem 6 38:46.1
16 41 Jonathan Perlman Filth and Fury 28 Portland 6 38:47.5
17 27 Kevin Bernstein Willamette University Cycling Team 20 6 38:47.9
18 22 Lance Nelson 25 Happy Valley 6 39:00.0
19 39 Jeff Ehleringer Filth and Fury 31 Portland 6 39:01.6
20 30 Brian Cannon Off the Couch 37 Eugene 6 39:01.8
21 29 Kyle Bush Team Bike Tires Direct 40 Lake Oswego 6 39:23.2
22 36 chris nelson Green Submarine Records 34 Portland 6 39:32.0
23 8 Jay Wisowaty Green Tequila Racing 37 Portland 6 39:41.1
24 5 Dave Gulick Green Submarine Records 32 Portland 6 39:50.7
25 37 Richard Anderson Team S+M 34 Lake Oswego 6 40:11.1
26 42 Thomas Gross 33 Portland 6 40:40.8
27 33 jeff donaldson 34 Portland 6 42:01.6
28 17 Richard Rosko Hammer Velo 42 Portland 5 38:18.9
DNF 6 Christian Reed Green Submarine Records 31 Portland 5

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 800 Mike Hall Ten Guys Named Alex 42 portland 6 39:08.6
2 814 zack phillips 31 Portland 6 39:49.2
3 813 Seth Daniels 39 Portland 6 40:20.4
4 807 Andrew Hayes Mountain View Cycles 35 White Salmon 6 40:38.8
5 805 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 portland 6 41:22.9
6 816 Eric Sletmoe Mountain View Cycles 45 Hood River 6 41:57.2
7 801 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 6 42:02.9
8 810 Jim Rowan 42 Astoria 5 36:44.2
9 811 Mark Frost Mountain View Cycles 43 Hood River 5 37:44.2
10 815 William Bays Guinness Cycling Team 50 Honolulu 4 41:22.9
11 812 Roland Hobson bicycleattorney.com 34 Milwakee 4 38:24.5

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 15 Camas 6 45:57.7
2 8 Stephen Roberts Cyclepath Racing 16 Portland 6 47:56.0
3 17 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 5 41:20.1
4 16 Adam Oliver Hutch's-Eugene 5 42:11.9
5 19 Massimo Larsen Sunnyside Sports 5 42:46.7
6 9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 12 Hood River 5 43:22.5
7 7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 14 Portland 5 45:35.9
8 18 Rubin Field 5 46:11.3
9 13 Tyler James Astoria Middle School 5 48:58.1
10 15 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 4 41:27.5
11 14 Mitchell Waters Team Breakaway 4 45:22.8

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 302 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 16 Hood River 5 48:46.01
2 303 Elena Zake 5 51:33.10
3 308 5 51:37.27
4 300 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 14 Portland 5
5 305 HANNAH HAY-SMITH 5
6 306 Flora Field 4 49:44.01
7 304 Amalia Sletmoe Mountain View Cycles 4 51:48.94
8 307 Samantha Schauer Specialized River City Bicycles 4

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 322 joe martin Veloce Racing 10
2 316 Tre Hendricks Mountain View Cycles 10
3 331 Mike Schindler Sunnyside Sports 10
4 324 Anderson Folts Hufnagel 10
5 338 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 10
6 312 Joe Santos Bridgetown Velo 38 Portland 9
7 314 Todd Rosier 45 Hillsboro 9
8 336 Mathew Braun Team S+M 9
9 325 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles 9
10 319 Aaron Leritz Team S+M 9
11 320 Michael Henry 9
12 323 Wade Miller Sunnyside Sports 9
13 335 Doug Evans bicycleattorney.com 9
14 334 Jason Crago Lakeside Bicycles 9
15 328 David Prause Super Relax Concept 9
16 333 Eddie Reagan DZ Nuts 9
17 329 Chad Sage Sunnyside Sports 9
18 318 Dave Masessa DeSalvo Cycling 9
19 332 Jess Palacios Santiam Bicycle 9
20 309 Brian Spears Half Fast Velo 41 Lake Oswego 9
21 302 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 42 Camas 9
22 330 Craig Ruby Mountain View Cycles 9
23 337 Hirosi McKinstry 9
24 326 David Baker Sunnyside Sports 8
25 321 Jeff Poulsen SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus 8
DNF 327 Buzz Truitt Tireless Velo 6

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6 40:57.0
2 619 Eric Lanners Word-RCB 37 Portland 6 41:27.1
3 617 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 40 Gresham 6 41:40.7
4 644 John Foulston Portland Velo 6 42:13.4
5 630 Robert Uetrecht WebCyclery.com 6 42:16.7
6 643 Mark Macklin Filth and Fury 6 42:31.3
7 629 Murray Carlisle Tireless Velo 6 42:32.2
8 600 Scott Jerger Witness the Fitness 41 Portland 6 42:40.9
9 610 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 42 Hood River 6 43:21.3
10 645 John Droege Filth and Fury 6 43:28.5
11 653 Tom Lenth 6 43:40.3
12 26 6 43:56.0 warning for using wrong number
13 659 Steve McCallion 6 44:04.4
14 636 Brian Marcroft 6 44:06.1
15 637 Eric Teel Flywheel Bicycle Solutions 6 44:11.4
16 634 Paul Formiller Portland Velo 6 44:18.2
17 640 David Roulo Filth and Fury 6 44:27.4
18 631 Sasha Lacey Portland Velo 6 44:27.5
19 626 David Mackintosh Breakaway Promotions MCMC 6 44:28.8
20 656 Mark Proia Bailey Bikes 6 44:46.6
21 633 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 6 44:47.0
22 638 Jeff Wolf Portobello Bicycle Racing 6 45:01.0
23 32 6 45:02.3 warning for using wrong number
24 649 Tony Turano Portobello Bicycle Racing 6 45:03.8
25 635 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 6 45:04.4
26 655 Tony Daversa Filth and Fury 5
27 646 John Baldwin Bush League Wreck 6 45:05.9
28 632 Mike Gilbert Tireless Velo 6 45:08.9
29 615 Mike Rosenfeld River City Bicycles 38 Portland 6 45:10.2
30 641 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex 6 45:20.3
31 652 Gary Johnson Breakaway Promotions MCMC 6 45:24.5
32 651 Michael Carnes 6 45:28.8
33 606 Tony Dirks Mountain View Cycles 46 Hood River 6 46:00.0
34 658 Evan Swanson 6 46:10.3
35 639 Salvatore Bondi Portland Velo 6 46:10.8
36 647 Mike Liefeld Existential Velo 6 46:58.3
37 657 Tom Scully Mountain View Cycles 6 47:29.5
38 650 Benny Dix 6 48:13.9
39 660 Drew Holmes WebCyclery.com 6 48:27.5
40 642 George MacDonald Ten Guys Named Alex 5 41:40.8
41 648 damon clegg Filth and Fury 5 42:24.1
42 654 Darien Curl Nike SB 5 43:07.8
43 628 David English Filth and Fury 5 46:27.8
DNF 621 Dave Cockburn bicycleattorney.com 37 Milwaukie 2 44:27.5

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 45 Portland 6 45:22.7
2 555 Eric Moody Mountainview 25 Hood River 6 45:23.5
3 557 Peter Casey Portland Velo 41 Portland 6 45:53.3
4 541 Marcelo silva Team ButterCup 42 BEAVERTON 6 46:41.4
5 574 Eric Albertson 35 Portland 6 46:52.8
6 573 John Climaldi Tradewinds 46 Hololulu 6 46:56.8
7 565 Tim Goss Tireless Velo 44 Camas 6 47:14.4
8 566 Nicholas Leritz Team S+M 38 Portland 6 47:30.5
9 562 Charles David 42 Lake Oswego 6 47:46.3
10 502 David Pryor 41 Portland 6 47:50.5
11 516 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 41 Portland 6 48:00.2
12 553 Kyle Bush Team Bike Tires Direct Lake Oswego 6 48:06.2
13 579 Jim Malcarne Green Submarine Records 36 Portland 6 48:10.5
14 564 Bob Croucher Tireless Velo 46 Brush Prairie 6 48:47.3
15 571 Darren Kling Welches 6 48:47.5
16 575 Patrick Ferris Blizzard Bike Club 56 Fort St. John 6 49:16.9
17 556 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 44 Orchards 6 49:22.2
18 515 David Strader Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Hillsboro 6 49:29.4
19 569 Jim Peters 40 Portland 6 49:41.3
20 549 Jason Kraus Team S+M 41 Portland 6 49:43.6
21 576 Chad Sperry 6 49:44.3
22 545 Spencer White LOS TENDERS 38 Portland 6 49:48.3
23 554 Kraig Kerr Mountainview Hood River 6 49:59.0
24 561 Troy Clear 40 Boring 6 50:03.3
25 570 John Martin Portland 6 50:29.3
26 560 Michael Dehner 45 Portland 6 51:45.9
27 572 Tom Nilan 48 Portland 6 52:38.6
28 577 Andrew Hayes Mountainview 5 44:12.6
29 578 Ed Chrisman Team S+M Portland 5 44:18.6
30 537 Steve Shaw 44 Tigard 5 45:48.2
31 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 44 Portland 5 46:28.3
32 552 Darren Pennington 50 Portland 5 46:38.9
33 567 Chris Chapman Fitness Works 48 Portland 5 46:51.5
34 511 Shane Sipe 38 Portland 5 46:52.3
35 520 Mark Everett Olson's Bikes 52 Forest Grove 5 46:53.4
36 568 Patrick Meigs 42 portland 5 51:02.8
37 563 Bob Camillucci Dirty Finger Bicycle Repair 45 Mosier 5
DNF 544 tony wolff 44 Portland 3
DNF 519 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 1
DNF 558 Michael Kender Portland Velo 47 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 406 John Wilson Pacific Power Blue Sky 52 Corvallis 6 42:06.6
2 407 Johnny Vergis Cyclepath Racing 50 Portland 6 42:17.5
3 421 William Zale River City Bicycles 6 43:18.8
4 414 Evan Griffiths United Finance 55 Portland 6 43:25.3
5 431 Alan Ott Bat 101 6 44:08.4
6 418 Gregg Leion Mountain View Cycles 53 Hood River 6 44:25.5
7 419 David Luoma Guinness Cycling Team 53 Portland 6 44:32.8
8 446 Ivan Meadors United Finance 6 44:45.4
9 439 Joe Field 6 44:45.6
10 405 Joseph Hoerner 51 Portland 6 45:04.9
11 423 Russell Kitz 6 45:18.3
12 404 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 50 Portland 6 45:19.9
13 445 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 6 45:25.5
14 422 Ron Strasser Team S+M 6 45:32.5 60+
15 432 Brian Towey Ten Guys Named Alex 6 45:35.0
16 420 Jeff Parker Super Relax Concept 6 45:52.3
17 436 Steve Lacey Showers Pass 6 46:00.1
18 441 Jimmy Thornton Team S+M 6 46:26.2
19 435 Steven Miller 6 46:37.0
20 403 Paul Mautner Team Rose City 52 Portland 6 47:13.0
21 433 Brian Smith WebCyclery.com 6 47:17.5
22 443 Tom James 6 47:25.6
23 438 Peter Spir Team S+M 6 47:46.6
24 426 Kevin O'Connell Portland Velo 6 48:13.2
25 409 Tim Skinner Team ButterCup 56 Beaverton 5 40:42.1
26 434 Amory Cheney 5 40:55.1 60+
27 444 Rod Underhill Bridgetown Velo 5 41:21.6
28 411 Gary Smith 51 Aloha 5 41:58.9
29 424 Jeff Monson Boneyard Cycling 5 42:11.3
30 442 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 42:35.3
31 440 Andrew Wilson Team S+M 5 43:23.5
32 429 Paul Montgomery Team S+M 5 43:53.6
33 425 Malcolm Johnson Portland Velo 5 45:16.5
34 427 Mark Everett 5 47:23.0
DNF 428 Russell Speirn Portland Velo 2 60+
DNF 430 Dan Burton Team S+M 2
DNF 437 Robert Dobrey Mountain View Cycles 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps Time
1 9 Julie Browning Cyclepath Racing 6 47:02.19
2 10 Renee Scott Sunnyside Sports 6 47:36.56
3 4 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 6 47:39.48
4 3 Julie Swearingen Mountain View Cycles 6 47:55.12
5 2 Jill Hardiman 40 White Salmon 6 49:35.76
10 5 Eileen Kelly-Foulston Sorella Forte 6
11 1 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 42 Portland 6 50:03.41
12 6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 6 50:08.70
13 7 Gina Miller Sunnyside Sports 6
14 8 Sabina Pater Specialized River City Bicycles 5 46:01.65

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps Time
1 107 Carolyn Gutsick Filth and Fury 6 51:08.82
2 100 Mielle Blomberg Word-RCB 39 Portland 6 51:28.07
3 108 Nicole Strong Hutch's-Eugene 5 45:39.45
4 103 Tonya Roe Sorella Forte 38 Portland 5 45:58.67
5 112 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 5 46:28.23
6 105 Elaine Prause Super Relax Concept 39 Portland 5 46:38.31
7 114 silene rush Team Lazy Tarantulas 5 46:45.13
8 101 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5 46:54.89
9 111 Miel Nelson 5 48:19.79
10 109 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte 5 48:19.81
11 113 Julie Kramer Cyclepath Racing 5 49:22.70

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 200 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 52 Bend 6 52:26.70
2 206 SONI ANDREINI POULSEN Velo Bella 5 47:22.05
3 115 christy Schmitt Bush League Wrenching 5 50:30.90 warning for using wrong number
4 203 Maggie Rising 47 Lake Oswego 5 51:19.00
5 207 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas 5
6 205 Suzie Bush 5
7 204 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 4 47:17.04
8 209 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte 4 49:45.92

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 531 John Rollert WebCyclery.com 37 Bend 7 45:39.18
2 534 Andy Redden NoLimitz/ICE 28 White Salmon 7 46:08.38
3 505 Brett Luelling Buy Local Cycling 29 Salem 7 47:00.73
4 541 Jason Lemieux NoLimitz/ICE 31 Hood River 7 47:40.37
5 504 brad urban Dirty Finger Bicycle Repair 37 Hood River 7 48:36.97
6 542 Mike Bene Yard Dawgs Book Club Portland 7 49:18.99
7 521 Jake Salcone Ride More, Wear Less 28 Portland 7 49:20.94
8 523 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 29 Eugene 7 49:21.14
9 502 Donovan Grabowski Half Fast Velo 42 Portland 7 49:33.58
10 506 John Dorfer RFIA 32 Portland 7 49:42.99
11 528 Steven Chaprnka 27 Bend 7 50:03.15
12 515 steve tyrrill 40 Portland 7 52:06.17
13 533 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 36 Vancouver 6 44:32.60
14 526 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6 44:47.23
15 532 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem 48 Salen/West Linn 6 44:59.38
16 530 johnny burrell Filth and Fury 35 Hood River 6 45:04.25
17 503 James Medeiros Team ButterCup 47 Beaverton 6 45:06.30
18 522 Brandon Rothauge WTF Bikes 32 Portland 6 45:41.67
19 509 John Climaldi Traders 46 Honolulu 6 45:49.45
20 537 John Gulick 34 Portland 6 46:15.88
21 524 Eric Moody Mountain View Cycles 40 Hood River 6 48:03.87
22 527 Jason Schredder 39 Hoof River 6 48:12.84
23 539 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 6 48:53.10
24 529 Stephen Hemminger 53 Beaverton 6 49:30.32
25 535 Devin Flynn Team ButterCup 39 Portland 6 49:58.02
26 540 matthew cordeiro Oregon Active 37 portland 6 50:49.13
27 536 Justin Drawbert Portobello Bicycle Racing 23 Portland 6 50:52.53
28 538 Winslow Lewis Capitol Velo p/b Lifesource 32 Salem 5 46:24.91

Women A

Num Name Team Laps
1 903 Brigette Brown River City Bicycles 9
2 902 Erin Playman Gentle Lovers 9

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 722 Becky Bjork Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 6 49:28.34
2 720 Susan Peithman Veloforma 6 52:26.73
3 705 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 41 Portland 6
4 714 Heidi Swift Ladies Auxiliary 6
5 715 Amber Clark Team Beer 6
6 721 Laurie Hotovy Gentle Lovers 6
7 700 hannah moore Green Submarine Records 27 Portland 5 45:40.35
8 716 Sharon Anderson Team Beer 5 45:50.39
9 719 Christine Jerko Sorella Forte 5 46:26.24
10 709 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 30 Portland 5 47:23.09
11 717 Amy Lundstrom WebCyclery.com 5 48:41.33
12 718 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 5 50:58.47
DNF 723 Letts Caitlin 3