Cascade Chainbreaker

Bend, OR
May 9, 2010

If you have questions or corrections, please email Kevin Gorman.

Updated October 8, 2010 at 12:18 PM

Category 1 Men 10-18 Junior

Num Name Team City Time
1 3049 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove 2:08:27
DNF 3855 Timothy Jaynes Pistis Grants Pass 0:00:00

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 5157 Kendal Johnson Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 2:45:46
2 5005 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:48:52
3 6768 Chris Winans Sunnyside Sports Bend 2:50:29
4 3401 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles Portland 2:51:22
5 1446 Ryan Evans Pistis Grants Pass 2:52:26
6 5380 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 2:54:56
7 4843 Patrick Jackson WebCyclery.com/Buy Local Salem 2:56:05
8 6368 Joel Palanuk Greenridge Physical Therapy Sisters 2:56:07
9 2315 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:58:27
10 3314 Jeff Ballantine Portland Velo Portland 2:59:02
11 6571 Austin Line Sunnyside Sports sunriver 2:59:35
12 4048 Robert DeClerk WebCyclery.com Bend 3:03:27
13 0 Lance Waltjen Redmond 3:05:29
14 7163 John Gillilan Hammer Velo Wilsonville 3:08:44
15 3989 Zach Gilmour Klamath Falls 3:19:58
DNF 5006 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 0:00:00
DNF 4989 Andrew Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 0:00:00
DNF 2805 Jeff Dengel Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 0:00:00
DNF 3686 Adam DeMarzo North Bend 0:00:00
DNF 824 mike olson Bend 0:00:00
DNF 3777 Erik Long Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 0:00:00

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 76 David Cloninger Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:45:46
2 6947 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 2:47:36
3 1569 David Diviney Cyclepath Racing Portland 2:47:51
4 565 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Portland 2:47:59
5 652 Tim Butler River City Bicycles Portland 2:50:24
6 8094 mason Armstrong Sunnyside Sports Bend 2:51:52
7 1601 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 2:53:02
8 2025 Mike Schindler Sunnyside Sports Bend 2:53:50
9 1074 John Raedeke Pistis Grants Pass 3:01:19
10 6653 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 3:02:41
11 2713 David Prause Super Relax Concept Portland 3:03:18
12 266 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions Medford 3:03:49
13 0 Patrick Ramirez Bend 3:03:53
14 1845 Robert Christensen Bridgetown Velo Portland 3:03:58
15 5837 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 3:04:26
16 6433 Jesse Luckett Cyclepath Racing portland 3:04:40
17 6317 Tom Keller Pistis gold hill 3:06:19
18 6419 John Craft Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 3:06:24
19 5424 Thomas Hainisch Bend 3:09:04
20 3894 Roger Wimberly Pistis Central Point 3:10:01
21 165 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 3:11:15
22 Frederick Weeman Portland 3:11:22
23 3414 Paul Sullivan Vista Ridge Velo PORTLAND 3:12:49
24 248 Brian List Pacific Power Blue Sky Portland 3:13:39
25 908 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com Bend 3:13:42
26 1886 Chad Lowe WebCyclery.com Bend 3:15:09
27 3112 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Vancouver 3:16:47
28 5015 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 3:24:14
29 358 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events Monroe 3:24:16
30 0 David Baker Sunnyside Sports Bend 3:27:06
31 2 Michael Adams Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 3:36:31
DNF 514 Patrick Wilder Cyclepath Racing PORTLAND 0:00:00
DNF 708 Derek Faller WebCyclery.com Bend 0:00:00

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 0 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 1:52:53
2 6382 Jeffery Otto Portland Velo Beaverton 1:57:39
3 2208 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events corvallis 1:58:24
4 1516 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:00:40
5 0 Jerry Lentz Bend 2:01:58
6 226 Jim Juenger Sunnyside Sports Bend 2:02:11
7 533 Dan Wolnick WebCyclery.com bend 2:02:37
8 1925 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 2:06:37
9 1052 Terry Knight Vancouver 2:08:22
10 943 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:10:46
11 2254 Dan Packman WebCyclery.com Bend 2:10:54
12 1673 Thane Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:17:46

Category 1 Women 19+

Num Name Team City Time
1 5624 Serena Bishop Sunnyside Sports Bend 2:08:41
2 0 Jamie Brede Breckenridge 2:09:44
3 941 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:11:03
4 Lindsey Voreis Specialized Allride Bend 2:11:19
5 6681 Shawna Palanuk Greenridge Physical Therapy Sisters 2:11:32
6 1331 Rebecka Hartkop Salem 2:12:35
7 4606 Abby Watson Embrocation Cycling Journal Portland 2:14:56
8 3924 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:15:03
9 8187 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:16:23
10 6977 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 2:18:09
11 447 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 2:21:48
12 877 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:25:36
13 0 Sarah Sturdy Tireless Velo Portland 2:31:12
DNF 1202 Lea Julson Sunnyside Sports Bend 0:00:00
DNF 2740 Julie Jennings Sunnyside Sports Hermiston 0:00:00

Category 2 Men 15-18 Junior

Num Name Team City Time
1 6369 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 2:21:41
2 4871 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:23:07
3 8232 Keenan Branch Bend Endurance Academy Bend 2:23:07
4 7056 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:28:01
5 5221 Jack Mahler Bend 2:42:12

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 0 Peter Vraniak Bend 2:01:27
2 6372 Tyler Miller Bloom Racing Bend 2:03:25
3 480 Harrison Womack Greenridge Physical Therapy Sisters 2:06:23
4 5051 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear Portland 2:07:32
5 6733 Aaron Edwards Bloom Racing Sisters 2:08:38
6 0 Austin Riba Ashland 2:08:46
7 6690 Dustin Miller Capitol Velo p/b Lifesource Keizer 2:09:28
8 8191 Thor Tingey Tireless Velo Portland 2:13:57
9 2567 Trevor Pratt Team Flannel sandy 2:14:25
10 Matthew Preusch Portland 2:14:28
11 5596 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky Portland 2:14:34
12 0 Matt Plummer Deschutes Honey Company Bend 2:16:45
13 Christopher Ryan Portland 2:16:50
14 5992 Nick Groesz XO Racing Portland 2:17:17
15 6596 David Krause Bloom Racing Bend 2:17:36
16 8319 James Kerr Bend 2:17:43
17 8323 Gabriel Linn Bloom Racing bend 2:18:50
18 0 Kevin Zremke Team Beer Portland 2:19:51
19 0 Kevin Wheeler Redmond 2:21:38
20 Scott Lauray Northwest Business Group Santa Monica 2:21:51
21 Ryan Carrasco Bend 2:22:35
22 0 Daniel Gilmour Village Bike and Ski Bend 2:23:34
23 8240 Cory Tanler Trinity Bikes Redmond 2:25:29
24 2504 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 2:27:35
25 4349 Steve Langenderfer Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Bend 2:28:51
26 1662 Steven Carlino Pistis Grants Pass 2:29:57
27 Rory Sullivan oregon city 2:35:44
28 2701 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource Salem 2:38:15
29 0 Seth Schreiber Bend 2:49:19
DNF 3475 Steve Heinrichs Bend 0:00:00
DNF 5292 Chris Andersen Team Bike Tires Direct Portland 0:00:00
DNF JOSH ALLEN Tireless Velo Portland 0:00:00

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 8008 William Sullivan Lake Oswego 2:01:21
2 0 Todd Randy Bend 2:03:16
3 andy martin Bend 2:03:17
4 0 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 2:06:17
5 59 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles lake oswego 2:06:20
6 733 Cameron Coker FCANCER bend 2:06:33
7 757 Robert Sanders Revolver-Cascadia portland 2:06:49
8 2397 Chad Sage Sunnyside Sports bend 2:06:52
9 David Cook Old Town Bikes Tacoma 2:07:51
10 2432 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:08:13
11 2602 Doug Howe Eugene 2:09:34
12 0 Larry Moulton bend 2:10:14
13 5629 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 2:10:37
14 0 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 2:11:00
15 3957 paul zweigart Turner 2:11:47
16 2770 Dave Cockburn Milwaukie 2:12:02
17 7023 Andy Kunkler Portland 2:12:26
18 0 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:12:43
19 1922 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 2:12:53
20 894 Sean Rogers Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:14:20
21 3336 Mike Petersen Buy Local Cycling Salem 2:14:48
22 3768 Paul Hart Pistis Grants Pass 2:14:52
23 8301 Eric Birky BEND 2:15:13
24 6308 Lee Bauck Shiloh Cyclery Troutdale 2:17:05
25 Paul Lieto Bend 2:17:23
26 Sam Brede Breckenridge 2:18:22
27 8189 Jason Saunders Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:18:43
28 7584 Jason Reed Happy Valley 2:19:06
29 0 Scott Brennan BearSprings Bend 2:19:09
30 0 Bruce Haserot Haserot Race Inc Kelso 2:19:24
31 4656 Mandon Welch Rebound Physical Therapy Bend 2:19:26
32 369 David Rosen Half Fast Velo Beaverton 2:20:46
33 0 Jason Meyer WebCyclery.com Bend 2:20:47
34 367 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 2:20:49
35 4581 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:21:14
36 0 Robert Schumacher Bend 2:21:59
37 2976 Mark Hall Chinook Cycling Club Pasco 2:22:02
38 7452 steve tyrrill Portland 2:22:17
39 0 Kevin Donnelly Bend 2:23:32
40 Craige Mazuk PECI Portland 2:27:10
41 0 Paul Karr Bend 2:36:15
42 Joe Wright Albany 3:08:33
DNF 2176 Colin Mullane Land Shark Talent 0:00:00
DNF 3733 David Shrock Happy Valley 0:00:00
DNF 5626 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team BEND 0:00:00
DNF 1437 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 0:00:00
DNF 2506 Marc Lutz Ketamine Lake Oswego 0:00:00
DNF 5530 Scott McKnight Team Bike Tires Direct Gresham 0:00:00
DNF 7278 Andrew Sargent WebCyclery.com Bend 0:00:00

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 3755 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:07:49
2 1834 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 2:10:18
3 1431 Jim Miller Cyclepath Racing Portland 2:14:50
4 Theodore Ford Bend Spine and Pain Bend 2:15:22
5 2053 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:17:01
6 6650 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 2:17:14
7 1904 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky Aloha 2:17:39
8 7221 Scott Meredith Bend 2:18:46
9 344 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Portland 2:20:51
10 189 Doug Headrick Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:22:05
11 1743 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Portland 2:22:09
12 0 Dave Morrisoni Redmond 2:23:38
13 151 David German Hammer Velo Portland 2:26:28
14 4683 Mike Webb Team Dirt/Mudslinger Events FLORENCE 2:31:25
15 0 Tracy Wilder Cyclepath Racing Redding 2:37:01
16 8239 Donald Scott Pistis Murphy 2:38:13
17 1622 Steve Law Pistis grants pass 2:41:36
18 1234 Cliff McCann Pistis Grants Pass 2:51:32
19 8088 Hiroji McKinstry Madras 3:23:49
DNF 6661 Michael Mara Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy Bend 0:00:00

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 4935 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:15:10
2 1116 Don Leet Sunnyside Sports BEND 2:16:41
3 1618 Steve Lacey Portland 2:19:05
4 1973 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:19:20
5 417 Ron Strasser Team S+M Portland 2:23:31
6 166 Rick Gregory Eugene 2:33:52
7 0 Gary Shelton Bend 2:35:08
8 0 Tim Coffey Bend 3:12:47

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 6359 Rebecca Richards Tireless Velo Portland 2:24:18
2 Lindsay Jones Lee's Summit 2:27:53
3 4102 Sarah Tingey Bridgetown Velo Portland 2:28:35
4 3214 Lia Cunningham Ruckus Test Team Portland 2:32:56
5 8185 Katrina Marshall Bend 2:35:29
6 0 Colleen Clausen Deschutes Brewery Bend 2:37:28
7 8032 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear Portland 2:38:50
8 2933 Amber Clark Team Beer Bend 2:40:16
9 2385 Amy Smith Ashland 2:40:24
10 Nicholle Kovach Bend 2:41:32
11 2684 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Portland 2:43:57
12 0 Phoebe Ellingsworth Bend 2:47:29
13 4729 Marylynn King Ironclad Performance Wear Portland 2:49:04
14 4414 Anna Saltonstall Team S+M The Dalles 2:50:03
15 4793 Natalie Evans Pistis Grants Pass 2:52:50
16 0 Britney Wimberly Pistis Central Point 2:53:37

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 5288 Margi Bradway Bridgetown Velo Portland 2:21:05
2 5656 lisa belair Cyclepath Racing portland 2:22:26
3 5289 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:22:36
4 8265 Jodi Line-Bailey Sunnyside Sports sunriver 2:22:59
5 4848 Jenny Vannoy WebCyclery.com/Buy Local Salem 2:24:24
6 925 Angela Mart WebCyclery.com Bend 2:24:41
7 8359 Lorin Page Bend 2:26:48
8 1523 Carla Pfund Hutch's/ClearOne/Bend Dental bend 2:27:13
9 0 Cinda Strauch Bend 2:29:07
10 4282 Sage Fuller Sorella Forte Portland 2:29:10
11 1090 Renee Scott Sunnyside Sports bend 2:29:51
12 Amanda Conde Amanda Conde Photography BEND 2:30:40
13 3317 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene 2:33:51
14 5701 Mary Skrzynski WebCyclery.com Bend 2:35:04
15 0 erica wescott Bend 2:35:36
16 0 Lynn Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:37:24
17 1030 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:38:10
18 5343 Jill Ballantyne Sunnyside Sports Bend 2:38:49
19 3163 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Klamath Falls 2:41:01
20 Renae Gibbons Bend 2:43:58
21 Cynthia Engel WebCyclery.com bend 2:51:50
22 1124 Evelyn West Team S+M Portland 2:57:13
23 6666 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 2:59:51
24 634 Renee Pype Team S+M Portland 3:02:00
DNF Kathryn Caba Bend 0:00:00

Category 3 Men 10-14 Junior

Num Name Team City Time
1 Lance Haidet Bend 1:22:48
2 3774 Massimo Larsen Bend 1:26:41
3 1337 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene 1:28:34
4 5818 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 1:32:02
5 8300 Donovan Birky BEND 1:32:06
6 0 Wylie Bryant River City Bicycles Dundee 1:40:49
7 0 Will Churchill Bend 1:42:58
8 5184 Evander Reyes Pistis Grants Pass 1:42:59
9 0 Ian Churchill Bend 1:47:43
10 3909 Jon McCann Pistis Grants Pass 1:50:00
11 4695 Carson Westberg WebCyclery.com Bend 2:38:40

Category 3 Men 15-18 Junior

Num Name Team City Time
1 8210 Nicholas Hannan Pistis grants pass 1:24:04
2 0 Khiseth Abramvicka Bend 1:24:51
3 0 Tyler Baldessori Greenridge Physical Therapy Sisters 1:24:53
4 Erik Jorgensen Bend 1:25:46
5 6858 Chris Mellelo Pistis Rogue River 1:26:55
6 Skyler Kenna Bend 1:27:01
7 5468 Zach Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 1:28:13
8 Kyle Baxter Bend 1:32:29
9 4906 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 1:34:31
10 0 Trevor Elson Greenridge Physical Therapy Sisters 2:19:35

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 7789 Daniel Brewster Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:18:23
2 8023 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 1:20:22
3 8261 james hodgson Corvallis 1:20:56
4 3789 Brett Stevens Bike Newport corvallis 1:22:15
5 7131 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 1:23:43
6 0 Scott Hubbs Bend 1:23:49
7 8262 Ben Hoover Cascade Couriers/Bend Velo Bend 1:24:10
8 0 Kyle Jensen 0.0 1:26:06
9 kyle stephens bend 1:26:18
10 0 Jacob Schreiber Liberty Lake 1:26:32
11 0 Nick Dugan Portland 1:29:01
12 8190 Nathan Stiewig Merlin 1:29:47
13 0 blake hendsch Portland 1:32:01
14 0 Dustin Williams Bend 1:32:35
15 Victor Tranellis Troutdale 1:38:50
16 0 Nicholas Kuchulis Bend 2:02:11
DNF 0 Ethan Erickson OSU Cycling Club Sisters 0:00:00

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 0 Stephen Porino Bend 1:13:59
2 0 Jason Albert Bend 1:15:13
3 5345 Marc Romano Portobello Bicycle Racing Portland 1:19:16
4 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:20:54
5 Joel Myers Bend 1:22:18
6 0 Adam Williams Bend 1:23:08
7 Jeff Minch Hermiston 1:24:46
8 0 Bradley Pfeiffer Bloom Racing Bned 1:25:39
9 0 Robert ('Rois') Cannon Bend 1:25:52
10 Thomas Holt Trinity Bikes Redmond 1:26:04
11 0 Philip Zuk Microsemi Bend 1:26:05
12 5012 Frederick Reyes Pistis Grants Pass 1:26:33
13 0 Ralph Tadday Skiclub Halle Bend 1:28:05
14 8149 Keith Moore Pacific Power Blue Sky Albany 1:30:47
15 Daniel Stroud bend 1:37:18
16 Ryan Altman FootZone Bend 2:30:00
DNF 8228 Albion Vickery Vickery Landscape Maint bend 0:00:00
DNF 6475 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 0:00:00
DNF 8269 Jason Miranda Hankbuilt Portland 0:00:00

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 Russell Zinner Bend 1:19:34
2 Bruce Churchill BEND 1:22:26
3 7422 Ian Kennedy Guinness Cycling Team Portland 1:23:26
4 0 Marinus Middelborp Bend 1:25:48
5 6615 Stephen Crozier Bend 1:25:49
6 6949 Jim Wodrich Sunnyside Sports BEND 1:26:35
7 7508 Robert Luoma Keizer 1:27:39
8 0 Mark Gabler Microsemi Bend 1:32:31
9 8309 Rodney Estes Hood River 1:34:11
10 1707 Don Reeser Pistis Grants Pass 1:36:40
11 4908 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1:36:58
12 0 Gerald Wonnacott Bend 1:40:38
13 Harold Neukom redmond 1:42:11
14 0 Kim Mckillop Bend 1:46:27
15 0 Colonel Reynolds Bend 2:17:38
DNF Gerald Itkin portland 0:00:00
DNF 7903 John Fricker Ashland 0:00:00

Category 3 Women 10-18 Junior

Name Team City Time
1 Whitney Wimberly Pistis Central Point 2:18:18

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 0 Shaylin Frazier Bned 1:25:58
2 6397 Natalie McGowan Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:28:28
3 Crystal Grinnell Bend 1:29:28
4 6054 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events PORTLAND 1:29:49
5 8244 Allison Halpin Bend 1:31:03
6 0 Megan Boone Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 1:36:25
7 8260 Amy Haserot Haserot Race Inc Kelso 1:40:36
8 5554 Erika Miranda Hankbuilt Portland 1:50:09
9 0 Laurel Bennett Deschutes Brewery Bend 2:10:06
10 Amanda Main Pistis grants pass 2:50:13
DNF 0 Caitlin Keys Bend 0:00:00

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 604 Maren Nelson Buy Local Cycling Bend 1:27:22
2 0 Gina Miller Sunnyside Sports Bend 1:30:43
3 Kimberly Gilchrist Bend 1:31:27
4 3288 Carol Petersen Buy Local Cycling Salem 1:36:39
5 0 Michelle Wimberly Pistis Central Point 1:53:30
6 6598 Sue Monaco Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 2:51:53

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 1027 Joanne Leyva Team Rose City portland 1:31:38
2 8270 Janis Morgan Pistis Grants Pass 1:37:52
3 4229 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:39:52
4 0 susan keys Bend 2:33:02

Clydesdale 210+

Num Name Team City Time
1 0 David Taylor Bend 2:09:22
2 Timothy Gorbold Bend 2:21:25
3 6602 Paul Patton Greenridge Physical Therapy Sisters 2:23:07
4 977 Scott Pierce Pistis Grants Pass 2:40:22
5 3778 Jess McLoud Pistis Grants Pass 2:55:29
6 4975 Jim Hendrickson Team S+M Portland 3:00:24
DNF Jason Dwyer Wilsonville 0:00:00
DNF 4668 Jim Allen Capitol Velo p/b Lifesource Salem 0:00:00

Pro Men

Num Name Team City Time
1 1189 Ryan Trebon Kona Factory Team Bend 2:25:17
2 2108 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles Bend 2:25:27
3 1985 Carl Decker Giant Bend 2:27:40
4 509 Ben Thompson Trek Mtn Co-Op Bend 2:29:39
5 1275 Brig Brandt Rebound Sports Performance Lab Bend 2:32:46
6 2234 Omer Kem Jamis Salem 2:36:04
7 6730 Bruce Cole-Baker Sunnyside Sports Bend 2:39:36
8 0 Timmy Evans Rebound Physical Therapy bend 2:40:29
9 8298 Sloane Anderson Pro Air Bend 2:41:00
10 4280 Justin Finn Spooky Cycles Corvallis 2:42:16
11 577 Jonathan Myers Team S+M Portland 2:44:54
12 1151 Scott Bradway Team S+M Portland 2:46:34
13 4886 James Ceccorulli Team Dirt/Mudslinger Events Portland 2:47:34
14 1416 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Bend 2:50:01
15 0 Damian Schmitt Sunnyside Sports Bend 2:52:19
16 139 Matt Fox Sunnyside Sports Bend 2:53:21
17 111 Ian Eglitis www.evanplews.com/KENDAUSA POWELL BUTTE 2:53:45
18 1877 Bear Perrin Pistis Grants Pass 2:56:57
19 461 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 3:01:07
DNF 2002 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA bend 0:00:00
DNF 1626 Tommy Tuite Team Bike Tires Direct Portland 0:00:00

Pro Women

Num Name Team City Time
1 1160 Alice Pennington Veloforma Hood River 1:56:11
2 8174 Lizzy English Northstar Tahoe Bend 1:57:13
3 981 Sue Butler River City Bicycles Portland 1:57:14
4 653 Tina Brubaker Veloforma Keizer 2:04:31
5 0 Laura Winberry 2:12:46
6 8353 Becky Bjork Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:15:05
7 0 Cherie Touchette Bend 2:19:40

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 John Rollert WebCyclery.com Bend 1:50:39
2 1315 Luke DeMoe HTFU Eugene 1:56:50
3 1627 Tim Jones WebCyclery.com Bend 1:58:25
4 855 Brian Jorgensen CoCC Bend 1:59:03
5 1171 Jake Rosenfeld 1 Error forest grove 2:00:46
6 1639 Andrew Bennett Redline Eugene 2:02:46
7 2043 Brian Gerow Ironclad Performance Wear Portland 2:05:08
8 0 Steven Degregorio Bend 2:05:26
9 2669 David Bisers Tireless Velo Portland 2:06:56
10 0 Paul Trout Cyclesoles/Sagebrush Cycles Bend 2:07:54
11 0 Matt Erlenbusch WebCyclery.com Bend 2:08:12
12 153 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 2:08:42
13 2888 Scott Barker Neverfail Loop Systems Portland 2:08:58
14 1539 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 2:10:05
15 4089 Christian Vedder River City Bicycles Vancouver 2:11:16
16 0 Blair Deaver WebCyclery.com Bend 2:13:45
17 Stevan Gyetvai Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:14:26
18 0 Todd Sexton Guinness Cycling Team Portland 2:20:28
19 0 Justin Serna 2:28:32
20 30 Steven Basden Half Fast Velo Portland 2:29:53
21 7982 Jeff Merwin bend 2:34:01
22 Thomas Brannan BEND 2:35:58
23 Neil Wiater Bend 3:00:43
DNF David Bolam Bend 1:26:13

Tandem

Num Name Team City Time
1 6649 Rob/Sara Landauer/Yellich Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:28:52
2 Robert Fletcher Davis Bicycle Club Vacaville 2:29:55
3 564 Henry/Amy Abel/Mitchell WebCyclery.com Bend 2:30:19
4 2745 Jon/Sami Hansen/Fournier Gear Peddler/Cascade Couriers Bend 2:55:43