Piece of Cake Road Race

Amity, OR
March 26, 2011

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated March 27, 2011 at 6:31 PM

Junior 13-15

Num Name Team Age City
1 8061 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 13 Portland
2 5245 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 15 Portland
3 8055 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 14 Portland
4 8015 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 15 Bend
5 8039 Gus Elder 14 Eugene
DNS 8047 Tom Fitzgerald Beaverton Bicycle Club 13 Portland

Junior 16-18

Num Name Team Age City
1 8003 August Frank Willamette High School 18 Eugene

Masters 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 821 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 Portland
2 808 Tim Butler West End Bikes/Specialized 45 Portland
3 316 Todd Rosier Portland Velo 46 Hillsboro
4 340 Mark Magilner Half Fast Velo 46 SALEM
5 3182 Tre Hendricks Mountain View Cycles 40 Hood River
6 155 Ivan Meadors United Finance 52 Hillsboro
7 1037 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend
8 3116 Rick Metz NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland
9 325 Wade Goff Half Fast Velo 40 Sherwood
10 3007 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 45 Happy Valley
11 828 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes 51 Bend
12 899 Daryl Hemenway Diamond Law Cycling Team 41 Portland
13 3110 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland
DNF 11 Brian Abers Bike Central 46 Aloha
DNF 301 Darell Provencher Team Rose City 57 West Linn
DNF 324 Saul Lopez Half Fast Velo 40 Portland
DNF 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Hillsboro
DNF 524 Rob Annen United Finance 46 Keizer
DNF 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland
DNF 596 John O'Brien West End Bikes/Specialized 52 Ridgefield
DNF 704 Ron Babcock Portland Velo 41 Hillsboro
DNF 715 Scott Browning West End Bikes/Specialized 46 Banks
DNF 767 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Gresham
DNF 851 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 portland
DNF 905 Craig Hamilton Rapha Racing NW 43 Portland
DNF 3071 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River
DNF 9002 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha

Masters 40+ 4/5

Num Name Team Age City
1 5183 Peter Burrows Life Cycle Bike Shop 41 Eugene
2 3264 Eric Schusterman Ritte Van Vlaanderen 51
3 5098 William Sullivan 45 Lake Oswego
4 4078 Jonathan Nelson 44 Portland
5 4020 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend
6 4153 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland
7 5205 Mickey Mcdonald 49 Bend
8 4082 David Doughty Portland Velo 48 Beaverton
9 5580 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop 41 Eugene
10 4052 Kevin Billingsley Team Bike Tires Direct 48 Portland
11 5215 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland
12 5407 Will Harden Dr Will Bar 50 Tigard
13 5172 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 49 Aloha
14 4340 Damon Schaefer Absolute Six-Pack 41 Portland
15 4068 Lee Bauck Medoyeff Vodka/Team CycleOne 41 Troutdale
DNF 4005 James Medeiros Half Fast Velo 48 Beaverton
DNF 4048 Geoff Talbot Portland Velo 41 Beaverton
DNF 5373 Greg Russell NoMads Bicycle Racing Team 43 Portland
DNF 5456 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland

Masters Women 40+

Num Name Team Age City
1 7013 Julie Carter Hammer Velo 42 Portland
2 484 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland
3 7035 Lisa George Portobello-A Better Cycle 48 Portland
4 7082 Kim Frank 52 Eugene
5 7086 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland
6 458 Maggie Rising Portland Velo 48 Lake Oswego
7 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 56 Corvallis
DNF 7109 Lori Bernardini Word-RCB by Cyclisme 52 Portland

Men 1/2

Num Name Team Age City
1 928 Jake Hansen Word-RCB by Cyclisme 24 Portland
2 917 Jacob Rathe Chipotle Development Team 20 Portland
3 109 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
4 121 Zach Winter Guinness Cycling Team 31 Salem
5 111 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
6 973 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
7 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 40 Lake Oswego
8 896 James Adamson Gentle Lovers 36 Portland
9 924 Brendon Gallant 27 Salem
10 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 29 Portland
11 193 Aaron Coker HPChiro/Alpine Mortgage Planning 36 Tigard
12 834 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 Vancouver
13 8000 Colby Wait-Molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17 Vancouver
14 794 Michael Palmer Veloce Racing 25 Portland
15 8001 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 18 portland
16 8075 Kristo Jorgenson BYRDS 18 Boise
17 842 David Muecke 27 Portland
18 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 46 Vancouver
19 831 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
20 898 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Bend
21 836 Sage Freeman Capitol Velo 38 Salem
DNF 968 Brent Emoff Diamond Law Cycling Team 27 Portland
DNF 949 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Bend
DNF 868 Jason Riffle HPChiro/Alpine Mortgage Planning 34 Portland
DNF 850 Brandt Hueser 37 Portland
DNF 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard
DNF 817 Tim Jones Road: Therapeutic Associates / Dirt: WebCyclery.com 39 Bend
DNF 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 31 Portland
DNF 805 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 27 Portland
DNF 173 Matt Willhite 41 Salem
DNF 152 Kyle Valenta Embrocation Cycling 31 Portland
DNF 127 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA 35 Salem
DNF 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
DNF 50 Graham Howard Bikes 4 Buddies 26 Portland
DNF 46 Patrick Marzullo Embrocation Cycling 27 Portland
DNF 44 Mark Blackwelder Gentle Lovers 36 Portland
DNF 5 Donald Reeb Bikes 4 Buddies 37 Salem

Men 3

Num Name Team Age City Notes
1 328 David Sherman Bridgetown Velo 46 Portland
2 3037 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 34 Milwaukie
3 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 38 Bend
4 8052 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 Forest Grove
5 738 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 28 Portland
6 3174 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 32 Springfield
7 3190 Ross Brody Buy Local Cycling
8 3160 william Henterly RGF/Felt Warning for wearing wrong number
9 3010 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 33 Bend
10 28 Stephen Fitzgerald Close2myart Cycling Team 33
11 3105 Rand Shoaf Sunnyside Sports 24 Bend
12 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 36 Adair Village
13 3094 Brian Ratliff Portland Velo 32 Hillsboro
14 3081 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
15 366 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 Camas
16 3008 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Sandy
17 778 Matt Baumann JL Velo Racing Team 29 Eugene
18 766 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning 29 Portland
19 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32 Bend
20 502 Joe Santos Bridgetown Velo 39 Portland
21 20 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32
22 3061 Clint Culpepper Team Beer 31 Portland
23 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 37 Vancouver
25 3129 Al Urbanski Diamond Law Cycling Team 27 Portland
26 3109 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 35 Bend
27 8006 Travis Monroe Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17 Coeur D'Alene
28 45 Jeremy Dunn Embrocation Cycling 33
29 8076 Jackson Long Hammer Nutrition/CMG Racing Team 17 Hailey
30 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham
31 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 40 Portland
32 768 Benjamin Weaver Ten Guys Named Alex 34 portland
DNF 344 Slate Olson Rapha Focus 38 PORTLAND
DNF 356 James Shingleton Capitol Velo 37 Salem
DNF 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 45 Lake Oswego
DNF 536 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 39 Eugene
DNF 665 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 43 Eugene
DNF 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 39 tigard
DNF 3015 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Bend
DNF 3058 Nathan R Frechen Diamond Law Cycling Team 28 Portland
DNF 3102 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 34 Eugene
DNF 3113 Joel Crouch Ironclad Performance Wear 35 Portland
DNF 3119 Caan Zarosinski Half Fast Velo 36 Wilsonville
DNF 3123 Alex Kroman Portland Velo 31 Portland
DNF 3157 Steve DeHaart Close2myart Cycling Team 41 Yacolt
DNF 3186 Peter Christoff Bend 30

Men 4

Num Name Team Age City Notes
1 9999 Kyle Medlin Astoria 24 0.0
2 4276 Timothy Lang Tempo/KWC 26 Portland
3 9 Lance Nelson Primal Racing p/b 1st Bank 26 Denver
4 4230 Greg Sanders Ironclad Performance Wear 29 Portland
5 4205 Antonio Castaneda Capitol Velo 38 Portland
6 4185 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB by Cyclisme 32 Portland
7 4032 Tyler Rupe Capitol Velo 37 Salem
8 4125 Bryan Smith Hammer Velo 39 Portland
9 5360 Brian Kesselman 35 Portland
10 4146 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 45 Portland
11 8010 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 Milwaukie Warning for Centerline violation
12 4131 Dustin Harder Harder Cycling 32 Portland
13 4059 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 White Salmon
DNF 8 Chipp Ross Cyclisone 54 Portland
DNF 4017 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
DNF 4081 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland
DNF 4097 Greg O'Brien Word-RCB by Cyclisme 46 Portland
DNF 4144 Shaun Conley Ironclad Performance Wear 38 Portland
DNF 4197 Steven Potter Showers Pass 40 Portland
DNF 4209 Ben Johnson Portland Velo 40 Portland
DNF 5093 Brad Foster Hammer Velo 47 Portland
DNF 8011 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16 Lake Oswego

Men 5

Num Name Team Age City
1 47 Daniel Sharp Embrocation Cycling 41
2 5438 Aaron Edwards Bloom Racing 27 Bend
3 5489 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 West Linn
4 48 Chase Banna 27 Portland
5 5119 Steve Williams Capitol Velo 34 Salem
6 5544 Trevor Yates 33 Wilsonville
7 5257 Robert Grunau Guinness Cycling Team 32 Portland
8 6 Ben Bauman JL Velo Racing Team 21
9 5482 Winslow Lewis Capitol Velo 33 Salem
10 43 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA 39 Turner
11 5444 Greg Kempthorn Sunset Cycles 45 Lake Oswego
12 64 Robert K Brown 30
13 5025 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton
14 5377 douglas sproston 1 Error 33 Portland
15 5362 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 43 Salem
16 61 Michael Partridge 39
17 5017 Bill Valenta 65 Beaverton
18 28red Kenny Prowse 44 Salem
19 5397 Jeremy Weinman 33 Portland
20 5105 Dan Grabski Portland Velo 32 Portland
21 5423 Jeremy Cantrell Life Cycle Bike Shop 31 Eugene
22 38 Peter Smith Word-RCB by Cyclisme 33
23 5073 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 31 Vancouver
24 5189 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 Oregon City
25 5149 Scott Rath HPChiro/Alpine Mortgage Planning 41 Tualatin
26 49 Louis Carrieri 37 Turner
27 5520 Joseph Penner 29 Salem
28 5089 Bukie Mabayoje 49 Hillsboro
29 5446 Martin Klebes 39 Eugene
30 5138 John Cyrus 36 Albany
31 5267 Luis Palacios Life Cycle Bike Shop 26 Eugene
32 5338 Mike Reitmajer 26 Longview
33 7 Nathaniel D Buckner 33 Portland
DNF 5301 Eric Nelson Soraz Racing 25 Woodland

Women 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 203 Sue Butler River City Bicycles 40 Portland
2 226 Jen Akeroyd Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36 Salem
3 480 Anne Davis Usher Upper Echelon Fitness 32 Portland
4 214 Lindsay Fox Athletes Lounge 28 Beaverton
5 10 Mindy Simmons Hammer Velo 35 Portland
6 408 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 Portland
7 13 Kristen Hetzel Trisports Cycling Tucson
8 14 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness Salem Warning for Centerline violation
9 218 Lisa Reeve Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 28 Portland
DNF 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 Portland

Women 3

Num Name Team Age City
1 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 26 Portland
2 418 Sara Fletcher Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 26 Portland
3 499 Brianna Walle Ironclad Performance Wear 27 Beaverton
4 208 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 26 Portland
5 495 Erin Goodall Hammer Velo 22 Portland
6 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland
7 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 27 Portland
8 266 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro
9 255 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 37 Portland
10 7058 Tawnie Mcdonald 48 Bend
11 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie
12 492 Abra McNair Showers Pass 29 PORTLAND
13 12 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 Bend
14 491 Susan Grandjean Showers Pass 38 Portland
15 440 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Lake Oswego
DNF 237 Lindsay Kandra Hammer Velo 34 Portland
DNF 256 Judy Richardson Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 The Dalles
DNF 260 Amanda Atwill Hammer Velo 32 Bend
DNF 270 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 42 Bend
DNF 275 Heather VanValkenburg Diamond Law Cycling Team 36 Vancouver
DNF 286 Michelle Cunha Ironclad Performance Wear 38 Lake Oswego
DNF 448 Jenn Levo Bridgetown Velo 31 Portland
DNF 461 Amy Shepard-Emoff Diamond Law Cycling Team 26 Portland

Women 4

Num Name Team Age City
1 7043 Cristina Mihaescu Hammer Velo 32 Portland
2 15 Anna Clark Ironclad Performance Wear 27 Portland
3 7110 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 Portland
4 8050 Annika Johannesen 18 Bend
5 7301 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 30 Eugene
6 7130 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 Portland
7 7078 Sandra Clark Word-RCB by Cyclisme 34 Portland
8 7185 Tracy Clow Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 34 Portland
9 7044 Allison Medellin Hammer Velo 32 Portland
10 7162 Meagan Masten 29 Salem
11 7075 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland
12 7131 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Tigard
DNF 7024 Casey Arendt Bridgetown Velo 39 Hillsboro