Hornings Hustle MTB XC

North Plains, OR
April 10, 2011

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated April 28, 2011 at 8:22 AM

Category 1 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 41 Timothy Jaynes Mrazek Grants Pass 5

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Laps
1 64 brad winn Team S+M Portland 5
2 62 Tyler Miller Bloom Racing BEND 5
3 52 Seth Patla River City Bicycles Hillsboro 5
4 58 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Springfield 5
5 63 Nat Johnson Green Submarine Records Portland 5
6 54 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA Ashland 5
7 55 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Eugene 4
8 60 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4
9 53 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 4
10 59 Matt Cline Portobello-A Better Cycle Portland 3
DNF 57 Ryan Evans Pistis Grants Pass 3
DNF 56 luke todd P.R.P. Ashland 3
DNF 51 Aaron Edwards Bloom Racing Bend 2
DNF 50 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 1
DNF 61 Matthew Case Team Beer Portland 1

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Laps
1 92 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5
2 67 Dave Cockburn bicycleattorney.com Milwaukie 5
3 80 Spencer Moersfelder River City Bicycles Portland 5
4 71 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 5
5 76 Joe Santos Bridgetown Velo Portland 5
6 77 Seth Hosmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 4
7 70 David Baker Sunnyside Sports bend 4
8 66 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 4
9 74 Craig Ruby Mountain View Cycles Portland 4
10 73 Justin Price Team Dirt/Mudslinger Events Philomath 3
DNF 68 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas Portland 3
DNF 75 David Hemming Rapha Racing NW Portland 3
DNF 78 Mike Ripley Team Dirt/Mudslinger Events Monroe 3
DNF 82 Kevin Condron Gentle Lovers Portland 2
DNF 79 eric kytola Hutch's-Eugene Eugene 2
DNF 81 Patrick Wilder Cyclepath Racing Portland 1

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Laps
1 88 William Sullivan Lake Oswego 5
2 97 Greg Creswick Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5
3 91 david hill www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 5
4 93 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes Portland 5
5 87 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Gresham 4
6 95 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 4
DNF 94 Bill Carslay Vancouver 3
DNF 96 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 3
DNF 89 Hugh Gapay Hammer Velo Cornelius 1

Category 1 Women

Num Name Team City Laps
1 131 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 5
2 135 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5
DNF 134 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 3
DNF 132 Heather Hill Life Cycle Bike Shop Eugene 2
DNS 133 Lisa Belair Hammer Velo Portland 0

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 202 Stephan Roberts 4
2 203 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 4
DNF 204 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 3

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Laps
1 210 Justin Barnhart Justin Barnhart Portland 4
2 220 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 4
3 228 Loren Mason-Gere Mountain View Cycles Hood River 4
4 211 Mat Barton Staccato Gelato Portland 4
5 227 Steven Carlino Pistis GRANTS PASS 4
6 217 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 4
7 230 Jonathan Perlman Filth and Fury Portland 4
8 212 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 4
9 213 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 4
10 229 James Kerr Bend 4
11 238 Jon DeLeonardo Portland 3
12 224 Richard Hall Team Beer Portland 3
13 233 Cory Tanler Trinity Bikes Redmond 3
14 226 Brian Buskirk Trinity Bikes Portland 3
15 231 Brad Martin Hillsboro 3
16 221 Travis White Forest Grove 3
DNF 214 Ryan King IRA Ryan Cycles Portland 3
DNF 215 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas Portland 3
DNF 218 David Krause Bloom Racing Bend 2
DNF 223 John Lin Hammer Velo Portland 2
DNF 216 Mathew Quigley Beaverton 2
DNF 219 Christian Reed Green Submarine Records Portland 2
DNF 222 Christopher Ryan Team Slow Portland 2
DNF 232 Dustin Miller Capitol Velo Keizer 2
DNF 225 Macauley Berg Powell Butte Vancouver 2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Laps
1 242 James Buckroyd Team Beer Portland 4
2 271 Chad Sage Sunnyside Sports bend 4
3 209 Justin Acciavatti Portland 4
4 269 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles West Linn 4
5 258 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tigard 4
6 245 Lee Bauck Medoyeff Vodka/Team CycleOne Troutdale 4
7 270 Russell Weyant Pedal Dynamics Beaverton 4
8 207 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne Portland 4
9 265 Aaron Lee Staccato Gelato Portland 4
10 257 Salvatore Bondi Portland Velo Portland 4
11 241 Mark McMurtry Portland 4
12 260 Scott McKnight Team Bike Tires Direct Gresham 4
13 252 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4
14 262 John Gulick Green Submarine Records Portland 3
15 261 Curtis Loeb Hammer Velo Portland 3
16 251 Vaughn Aldredge Team Beer portland 3
17 250 Kevin Thompson Half Fast Velo tigard 3
18 254 brett boyles United Finance lake oswego 3
19 266 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes Wilsonville 3
20 259 Charles Barrett Portland 3
21 208 Eric Aldirges Portland 3
22 268 Sean Denney bicycleattorney.com Portland 3
DNF 206 Scott Brennan Sunnyside Sports Bend 3
DNF 243 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 3
DNF 244 Ryan Hartman Hood River 2
DNF 248 Shawn Logue Pistis Grants Pass 2
DNF 255 Jason Reed Lazy Daddy Longlegs 2
DNF 264 Dominic Gerbo Staccato Gelato Portland 2
DNF 253 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Eugene 2
DNF 249 Kenneth Reed Green Submarine Records Beaverton 1
DNF 267 Ryan Russell Beaverton 1

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Laps
1 273 paul hurlburt Pistis grants pass 4
2 275 Jeff Parker Super Relax Concept Hood River 4
3 274 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 4
4 276 Greg O'Brien Word-RCB by Cyclisme Portland 4
5 285 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 4
6 296 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 4
7 281 mark Emry Oregon Bike Shop Gresham 4
8 284 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 4
9 282 Ken James Bicycle Services Direct Wilsonville 4
10 283 Michael Kender Portland Velo Portland 3
11 279 David Saltzberg Half Fast Velo Vancouver 3
12 272 Cliff McCann Pistis Grants Pass 3
13 297 Eric McMurtry Bellovaci United portland 3
14 278 David English Filth and Fury Portland 3
15 277 Phil Barnhart Portland 3
DNF 286 Scott Ballard Half Fast Velo Portland 2
DNF 287 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 2
DNF 298 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2
DNS 280 Sean Rees Cyclepath Racing Portland 0

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Laps
1 291 Don Leet Sunnyside Sports Bend 4
2 292 Steve Lacey Showers Pass Portland 4
3 289 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 4
4 293 Cosmic Miller Lake Stevens 3
DNF 290 Rick Gregory Eugene 3
DNF 288 Ron Strasser Team S+M Portland 2

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Laps
1 304 Remy Maguire Team S+M Portland 4
2 307 Britney Wimberly Pistis Central Point 4
3 301 Kim Matheson Portland 4
4 300 Natalie McGowan Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 3
5 305 Jen Powell West End Bikes/Specialized Portland 3
6 306 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 3
7 481 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club Portland 3
8 303 Natalie Evans Pistis Grants Pass 3
DNF 308 Michelle Rear Team Bellie Racing! Bend 1
DNS 302 Jade Koide Team Beer Portland 0

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Laps
1 318 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Hillsboro 4
2 316 Laura Trace Portland 4
3 317 Mielle Blomberg Team S+M Portland 4
4 320 Amy Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4
5 315 Angela Horton Gapay Hammer Velo Cornelius 3
6 322 Janis Morgan Pistis GRANTS PASS 3
DNF 321 Renee Scott Sunnyside Sports Bend 2
DNF 319 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo Vancouver 2

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Laps
1 408 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene 3
2 402 Peyton Logue Pistis Grants Pass 3
3 401 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Washougal 3
4 400 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 2
5 407 Ian Steigerwald Forest Grove 2
DNF 406 Massimo Larsen Sunnyside Sports Bend 2
DNF 404 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 2
DNF 403 Owen Szwaya Portland 1

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 412 Erik Hahn Team Rose City Portland 3
2 410 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 3
DNF 411 Andrew Scott Pistis Grants Pass 0
DNF 413 Ian Mastenbrook Hammer Velo Milwaukie 0

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Laps
1 417 Ryan OConnell Trusty Switchblade Portland 4
2 434 Dustin Harder Harder Cycling Portland 3
3 422 Andy Armstrong Sunset Cycles Wilsonville 3
4 427 Win Lewis Capitol Velo Salem 3
5 428 Jacques Lafortune 3
6 405 Robert Anderson Portland 3
7 431 Kiefer Palm Trinity Bikes Teriebonne 3
8 424 Chad Bouchard Lakewood 3
9 418 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 3
10 425 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Portland 3
11 430 Ryan Schimpf Team Bacon Oregon City 3
12 420 Jacob Tong Trusty Switchblade Portland 3
DNF 426 Isaac Frost Green Submarine Records Portland 2
DNF 419 Ryan McKee Horst und Graben San Jose 2
DNF 429 Abram Hernandez Beer Nlarigers Portland 2
DNF 423 Adam Engelmeyer Portland 1
DNS 416 Armando Calonje Jr Bend 0

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Laps
1 432 Michael Girard Portland Velo Portland 3
2 448 Larry Chow Portland Velo Portland 3
3 444 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles Portland 3
4 455 Eric Wittinger Fat Cobra Video Portland 3
5 438 John Prosser Taleo Racing Team Hillsboro 3
6 439 grant collins Team Bacon Beaverton 3
7 437 Cesar Villanueva Portland 3
8 453 Dennis Stafford Milwaukie 3
9 446 Bradley Pfeiffer Bloom Racing Bend 3
10 440 Eric Simpson Beaverton 3
11 433 Richard Rosko Hammer Velo Portland 3
12 442 Jimmy Gantz Portland 3
13 441 phil avery Fat Cobra Video oregon city 3
14 447 Nathan Stiewig Pistis Merlin 3
15 435 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team Vancouver 3
16 450 Shawn Gore banks 3
17 451 Adam Gomez Newberg 2
DNF 443 Chris Nolke Burple Haze Portland 2
DNF 452 Raymond Crepeau Portland 2
DNF 449 Chris Nelson Green Submarine Records Portland 2
DNF 454 Victor Duong Portland Velo Portland 2
DNF 436 Michael Whiteis 1 Error Monroe 1
DNF 445 Jeff Cullison Happy Valley 0

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Laps
1 464 William Waring Camas Bike and Sport Camas 3
2 458 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 3
3 467 Russ Rainforth Portland Velo Portland 3
4 465 Robert Jaynes Pistis 3
5 471 Mark Turnbull Hillsboro 3
6 462 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport Washougal 3
7 461 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 3
8 466 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 3
9 460 Jonathan Pierce Sheridan 3
10 470 Tom Dempsey Harder Cycling Portland 3
DNF 468 Chris Luby Badass Cycling Wilsonville 2
DNF 469 Ken Mclarty Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Gresham 1
DNF 463 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1
DNS 459 Mark Lambert Lake Oswego 0

Category 3 Women 10-18

Num Name Laps
1 475 Susannah Hart 3
2 473 Hannah Hart 3
3 474 Sharon Hart 3

Category 3 Women 19-34

Num Name Team Laps
1 479 Sarah Hunter 3
DNF 483 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 1
DNS 480 Lindsay Kandra Hammer Velo 0

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Laps
1 495 Tiffani Snyder Bloom Racing Bend 3
2 476 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 3
3 497 Mary Fordham Team S+M Portland 3
4 500 Kendra Duong Portland Velo Portland 3
5 496 Juntu Oberg Team Endless Cycle Portland 2

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Laps
1 493 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Milwaukie 3
2 487 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 3
3 491 Pam Reid Team Rose City Portland 3
4 490 Joanne Leyva Team Rose City Portland 3
5 489 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 3
6 488 Michelle Thorstrom Bloom Racing Bend 3
7 486 Lynne Cuevas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 3
DNF 492 Tina Rainforth Portland Velo Portland 2
DNF 499 Georgann Shinn ECR 2
DNF 494 Renata Hahn Team Rose City Portland 1

Clydesdale 210+

Num Name Team City Laps
1 333 Dan Frye Team Bacon Tigard 3
2 334 Michael Smelser SOU Rogue Riders Albany 3
3 335 Scott Pierce http://www.mebigfoot.com/塹ᴻ䡿ⲯ嶂藄挧ꮥ Grants Pass 3
4 332 Charles Henderson Portland 3
5 338 Dennis Hughes Portland 3
DNF 331 Jess McLoud Pistis Grants Pass 3
DNF 337 Dwayne King Portobello-A Better Cycle Portland 3
DNF 336 Bob Libby Rebound/Tireless Velo Portland 2

Pro Men

Num Name Team City Laps
1 12 Sean Bobcock Team S+M Beaverton 5
2 4 Brett Luelling Salem 5
3 1 Erik Tonkin Kona Factory Team Portland 5
4 3 Justin Finn Spooky Bikes Corvallis 5
5 10 Josh Kelley Hammer Nutrition Portland 5
6 13 Cary Miller Gentle Lovers Portland 5
7 8 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 5
8 5 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 5
9 2 Scotty Carlile WebCyclery.com Bend 5
10 6 Shawn Rader Team Bike Tires Direct Hillsboro 5
11 9 James Ceccorulli Trek 29er Crew Portland 5
12 7 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 5
DNF 11 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 4
DNF 14 Jonathan Smith Team S+M Portland 1

Pro Women

Num Name Team City Laps
1 32 Alice Pennington Team S+M Portland 5
2 482 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside bend 5
3 31 Laura Winberry Bend 4

Singlespeed

Num Name Team City Laps
1 122 Ross Brody Buy Local Cycling Salem 4
2 104 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 4
3 116 luke demoe SLOCUM Race Team Corvallis 4
4 100 Tom Keller Pistis Central Point 4
5 109 Ryan Weaver River City Bicycles Portland 4
6 123 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes Vancouver 4
7 105 Roger Wimberly Pistis Central Point 4
8 106 Brian Gerow Ironclad Performance Wear Portland 4
9 125 David Boerner Fort Collins 4
10 102 Doug Striley Cycle Sport Medford 4
11 118 Jake Rosenfeld Forest Grove 4
12 112 Greg Adams Bridgetown Velo Portland 4
13 111 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 4
14 115 David Bisers Rebound/Tireless Velo Portland 4
15 69 James Jonke Oregon Bike Shop 4
16 101 Ralph Schultz III Fred Shearer & Sons, Inc. Portland 4
17 107 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events Portland 4
18 113 Craig Austin Half Fast Velo Wilsonville 4
19 120 Page Morgan Pistis GRANTS PASS 3
20 108 Alex Bigazzi Portland 3
21 121 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle Portland 3
22 110 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 3
DNF 103 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo University Place 3
DNF 114 Mike Randolph Bend 2
DNF 119 Crossett Freilinger Team S+M Portland 2
DNF 124 Chad Toomey Forest Grove 2