Mt. Tabor Series

Portland, OR
June 18, 2014

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Dirk Alenduff.

Updated June 20, 2014 at 10:05 AM

Fixed

Num Name Team Age City
1 591 Brian Kesselman Tempo/KWC 38 Portland
2 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
3 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 Portland
4 5383 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland
5 5950 Paul Gronke 53 Portlnd
6 5861 Suzy Renn Team Slow 45 Portland
7 123 Mike Murray Bike Central 60 Gresham
8 242 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 27 Portland
9 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland
10 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
11 7042 Candi Murray NoMads Bicycle Racing Team 63 Gresham

Masters Men

Num Name Team Age City
1 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
2 775 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland
3 976 Mark Crawford Ironclad Cycling Team 48 Lake Oswego
4 3047 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 Portland
5 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
6 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
7 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
8 148 Steven R Holland Illy Coffee-River City Bicycles 55 Portland
9 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
10 502 Michael Medina Team Rokform 46 Portland
11 152 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus
12 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
13 197 Mathew Braun 41 Portland
14 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
15 3116 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland
16 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
17 3060 Casey Patton 57 Portland
18 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
19 898 Brion Barnett Portland Velo Racing Team 48 Aloha
20 764 Greg Tyler Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland
21 5901 Josh Armagost 42 Portland
22 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
23 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
24 4071 Scott McKnight crank 45 Gresham
25 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
26 561 Paul Mautner Veloforma 56 Portland
27 773 William Zale Smith&Nephew p/b West End Bikes 56 Portland
28 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
29 490 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40 Portland
30 377 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville
31 760 christian tresser Smith&Nephew p/b West End Bikes 47 portland
32 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver
33 370 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton
34 4161 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland
35 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland
36 4099 Rick Upton crank 54 Portland
37 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52 Portland

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 5264 Kyle Mensing Black Lodge Cycling 27 Portland
2 3016 Mike Selinger 34 Portland
3 699 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland
4 305 Josh Anderson Soraz Racing p/b CAPA 25 Portland
5 329 Robert Brown GET FIT Cycling 33 Portland
6 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
7 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 43 Portland
8 36 Justin Tutor crank 30 Portland
9 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
10 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
11 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland
12 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley
13 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
14 641 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing 31 Portland
15 3112 Ahmed Zuhairy Showers Pass Elite Road Team 23 Portland
16 4335 Will Hahn 25 Portland
17 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
18 600 Andi Greisel Therapeutic Associates Racing 31 Portland
19 548 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland
20 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
21 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
22 3031 Ira Ryan Ironclad Cycling Team 38 portland
23 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
24 630 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver
25 4220 Brett Kirby 34 Portland
26 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
27 645 Jonathan Maus 39 Portland
28 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
29 3110 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Beaverton
30 636 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland
31 627 Chris Ward 28 Milwaukie
DNF 3032 Josiah Zukowski 29 Salem

Men Category 4

Num Name Team Age City Notes
1 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
2 489 Andrej Miske Dr Will Bar 36 Portland
3 4002 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland
4 5558 Sam Spicer Team Planet X USA 22 Milwaukie
5 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland
6 5054 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland
7 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 29 Portland
8 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland
9 8078 Joshua Tsen PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
10 4276 Nick Manz 28 Portland
11 5510 Xander Viray Portland State University 20 Portland
12 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland
13 4480 Connor Reardon 22 Hillsboro
14 4475 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland
15 483 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland
16 4066 Loren Mason-Gere Ruckus Test Team 31 Hood River
17 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
18 4385 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 39 Portland
19 5316 Emmett Culp 21 Portland
20 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing 34 Portland
21 4041 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland
22 4035 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland
23 4141 Christopher Kessler 34 portland
24 23 Not on registration
25 4151 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland
26 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland
27 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland
28 4297 Andrew Daniels 21 West Linn
29 4202 Sean Kellogg Ruckus Test Team 37 Portland
30 4278 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland
31 4153 Chris Scanlon 33 Portland
DNF 4260 Isaac Potoczny-Jones Hammer Velo 35 Portland
DNF 39 Daniel Gonezalez Ruckus Test Team 38 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City Notes
1 5544 Aaron Miller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland
2 5913 Tim Goodall Islabikes 27 Portland
3 5645 Alex Dickinson 23 Portland
4 5071 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 42 Portland
5 5389 Webster Wilson 42 Portland
6 5952 Josh Mitchell 27 Portland
7 5847 Ken Reed Green Submarine Records 38 Beaverton
8 5699 Dan Norman Black Lodge Cycling 29 Portland
9 5949 Matthew Westerbeck Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland
10 5864 Danny Arellano 30 Portland
11 5902 Charles Barrett 47 Portland
12 5734 Nick Schreiner Metropolis Cycle Repair 30 Portland
13 5980 Daniel Recordon 25 Portland
14 5916 Stephen Laurent 30 Portland
15 5891 Aaron McClintock 28 Dayton
16 5951 Michael Collins 32 Portland
17 5355 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland
18 5691 sean galloway 49 Portland
19 5367 Gregory Kell 28 Portland Warning: Number Upside Down
20 5840 Michael Sather 27 Portland
21 5805 Not on registration
22 5466 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club 22 Portland
23 5784 Marc Heisterkamp 32 Portland
24 4357 Guy Lorshbaugh 32 Portland
25 5894 Tobin Owen 29 Portland
26 5287 Jeff Chochon 49 Portland
27 5710 Josh Jones 30 Portland
28 5966 Scott Heinz 32 Portland
29 4485 Eric Albright Look Good Feel Good 32 Portland
30 4451 Stefan Swift 29 Portland
31 5969 Lucas Manfield 25 Portland
32 5023 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
33 5668 Edmundo Rea 19 Portland
34 5700 Greg Eyerly 50 Salem
35 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 101 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland
2 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
3 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
4 770 Adrian Richardson Showers Pass Elite Road Team 26 Portland
5 390 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton
6 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver
7 892 John Browning Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Portland
8 43 Zach Bowden 22 Pullman
9 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 Portland
10 762 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland
11 686 Paul LaCava Giant 36 Portland
12 3037 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland
13 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland
14 851 Colé Lalomia Team Wooly Mammoth 21 Portland
15 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland
16 3026 Ben Guernsey Trusty Switchblade 30 Portland
17 602 Joel Fletcher HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26 Portland
18 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland
19 795 Timothy Lang HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
20 812 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
21 4466 Blair Warner Showers Pass Elite Road Team 25 Portland
22 197 Mathew Braun 41 Portland
23 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard
24 730 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA 42 Keizer
25 105 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team 31 Portland
26 786 Erik Tonkin Team S+M 40 Portland
27 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
28 194 Joseph King Guinness Cycling Team 33 Portland
29 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 29 Portland
30 130 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37 Forest Grove
31 764 Greg Tyler Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 40 Portland
32 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 27 Vancouver
33 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
34 4037 Martin Acosta Therapeutic Associates Racing 26 Portland
35 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing 32 Portland
36 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
37 811 Jonathan McCoy HCH-RPM Mortgage Cycling Team 28 Portland
DNF 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
DNF 3032 Josiah Zukowski 29 Salem
DNF 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
DNF 107 Andrew Utz Gentle Lovers 32 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 283 Lelah O'Shaughnessy River City Bicycles Women's Team 27 Portland
2 236 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland
3 229 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
4 289 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland
5 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland
6 294 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 30 Portland
7 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
8 296 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland
9 7181 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton
10 246 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland
11 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland
12 7177 rachel bagley 36 Portland
13 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 29 Portland
DNF 4468 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 35 Portland

Women Category 4/5

Num Name Team Age City
1 7179 Kristin Duyn Portland Bicycle Studio 35 Portland
2 7111 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland
3 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 38 Portland
4 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland
5 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland
6 90 Kelly Laustsen 25 Portland
7 7227 Amanda Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Portland
8 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
9 4401 Charolette Turner 43 Milwaukie