Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
July 21, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 22, 2014 at 12:47 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 203 Spencer Bushnell 33 Portland 6
2 208 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 6
3 224 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 6
4 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6
5 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6
6 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 6
7 219 Sean Corey 31 Vancouver 6
8 216 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 6
9 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 5
DNF 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 5

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Brent Casady 43 Portland 6
2 301 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 6
3 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6
4 321 doug evans bicycleattorney.com 44 Portland 6
5 310 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 6
6 304 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 6
7 329 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 40 Vancouver 6
8 300 Gabe Doebler 37 Tigard 6
9 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
10 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
11 330 Jesse Lea Cyclepath Racing 41 Portland 6
12 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6
13 323 Jeff Turner 44 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 6
2 401 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 6
3 406 Anthony Ohotto 48 Portland 6
4 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 6
5 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
6 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 6
7 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6
8 403 Terry Knight 59 Vancouver 6
9 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 6
10 408 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6
DNF 427 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 1

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 435 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 5
2 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
3 434 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 5
4 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
5 422 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 44 Portland 5
6 442 Matt Hooge 42 Portland 5
7 437 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 5
8 430 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
9 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
10 409 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
11 414 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland 5
12 459 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 5
13 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
14 408 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
15 445 Mike Heenan 40 Portland 5
16 418 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
17 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
18 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
19 481 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
20 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
21 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
22 431 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 Lake Oswego 5
23 406 Jeff Walker 37 Portland 5
24 407 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
25 485 Johnny Baldwin 43 Portland 5
26 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
27 483 Paul Barlow 44 St Helens 5
28 439 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
29 478 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 4
30 441 Chester Artman 43 Portland 4
31 420 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 4
32 412 James Daugherty 35 Portland 4
33 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
34 419 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 39 Portland 4
35 421 Giovanni Rey 38 Santa Clara 4
36 464 chris mccraw Team Slow 38 Portland 4
DNF 488 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 3
DNF 465 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
2 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
3 251 David Ripp 48 Camas 5
4 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
5 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
6 238 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
7 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
8 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 5
9 257 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5
10 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
11 258 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5
12 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 5
13 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
14 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
15 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
16 217 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
17 273 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
18 250 Charles Barrett 47 Portland 5
19 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 5
20 240 Andy Crump 50 Oregon City 5
21 277 Kurt Snyder The Spokesmen 45 Vancouver 5
22 210 Chris Conley Camas Bike and Sport 49 Vancouver 4
23 278 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 812 ed locke 58 Wilsonville 5
2 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
3 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
4 802 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
5 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
6 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
7 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
8 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
9 835 Bob Daugherty Cyclepath Racing 63 Portland 4
10 807 Tracy Marks 59 Portland 4
11 833 David Luoma 57 Portland 4
12 832 Gil Ormerod Team S+M 61 Portland 4
13 803 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
14 810 Edward Lanton 64 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 236 Andrew Grueninger 28 Portland 5
2 235 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 5
3 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
4 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
5 229 Christopher Muhs 27 Portland 5
6 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
7 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
8 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
9 234 Neil Friedrich 31 Portland 5
10 221 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5
11 214 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 5
DNF 205 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 4
DNF 218 Conor Fitzgerald 27 Portland 4
DNF 237 Kevin Bernstein 23 Salt Lake City 1

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 830 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
2 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
3 810 Sarah Eustis bicycleattorney.com 41 Portland 4
4 831 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 39 Eugene 4
5 824 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
6 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 909 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 4
4 908 Stephanie Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 4
5 906 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
6 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
7 911 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 13 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
2 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 4
3 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
4 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
5 29 Kae Erikson 29 Portland 4
6 2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
7 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4
8 7 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4
9 16 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 3
10 25 Phaedra Booth Green Submarine Records 34 Hood River 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 312 Isamu Richmond 14 Portland 4
2 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
3 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
4 329 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
5 333 Riley Hooks Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
6 334 Benjamin Abbot 13 Pennsylvania 4
7 337 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 14 Camas 4
8 303 Ben Peterson Camas Bike and Sport 14 Camas 4
9 302 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3
10 324 Lyman Floyd 13 Camas 3
11 319 Josh Hughes Camas Bike and Sport 14 Camas 3
12 301 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Portland 3
13 317 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3
14 325 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard 3
15 340 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
16 300 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
17 335 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 11 Lake Oswego 3
18 338 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
19 307 Travis Albers 11 Oregon City 3
20 326 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
2 409 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
3 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
4 400 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 160 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5
2 155 Michael Tabtabai 36 Portland 5
3 152 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 4
4 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 4
5 194 Matt Faunt 24 Walla Walla 4
6 192 Kevin Smith 32 Mammoth Lakes 4
7 141 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 4
8 172 Ted Schlanser 30 Portland 4
9 120 Adam Keir 38 Vancouver 4
10 186 Barrett Reiner 30 Portland 4
11 191 Erskine Williams 41 Portland 4
12 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
13 126 Jake Davis 38 Scappoose 4
14 190 Adam Scherba 30 Portland 4
15 117 Nick Bacon Camas Bike and Sport 19 Camas 4
16 157 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
17 176 Ryan McIntyre 37 Portland 4
18 133 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4
19 168 Paul Nguyen 26 Portland 4
20 100 Russell Holzinger 4
21 169 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
22 185 Neil Gibson 41 Portland 4
23 188 Benjamin Baltazar 36 Portland 4
24 108 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 4
25 195 Richard Fattic Ruckus Test Team 43 Portland 4
26 161 James Green 43 Portland 4
27 110 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4
28 193 Tom Kay 39 Portland 4
29 196 Jesse Burkett 43 Portland 4
30 151 justin tunis 34 Portland 4
31 189 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport 30 Vancouver 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 309 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 49 Camas 4
2 305 Britton Gentry 47 Portland 4
3 325 Morgan Steed 59 Beaverton 4
4 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 4
5 301 Rob Perry 51 Boring 4
6 324 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 4
7 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 4
8 333 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
9 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
10 307 Lester Luallin 46 Vancouver 4
11 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
12 312 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
2 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
3 515 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
4 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
5 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
6 523 Makena Gove Ruckus Test Team 13 Bellevue 3
7 522 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
8 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
9 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
10 519 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 3
11 500 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 3
12 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 600 Marisa Reid 18 Portland 3
2 606 Kristina Owen Capitol Velo 16 Salem 3
3 605 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 246 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 4
2 247 Mary Ramsay 37 Portland 4
3 244 Sadie Grossman 32 Portland 4
4 206 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie 4
5 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
6 204 Amanda Pile 27 Portland 4
7 245 Kali Abel 29 Portland 4
8 213 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4
9 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
10 211 Lainye Heiles Camas Bike and Sport 45 Vancouver 3
11 205 Sierra Reid 21 Portland 3
12 233 Jessica Steigerwald 20 Forest Grove 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 517 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5
2 521 Tim Schauer 46 Camas 5
3 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 5
4 505 Jon Coney 44 Portland 5
5 507 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
6 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
7 519 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
8 514 Michael Clark 45 Portland 4
9 518 James Peale 45 Portland 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 8 Josh Kelley 31 Portland 6
2 14 Shannon Skerritt 43 Portland 6
3 36 James Williams Deschutes Brewery 34 Bend 6
4 13 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 6
5 11 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 6
6 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 Portland 6
7 37 Jonathan Myers Team S+M 47 Portland 6
8 3 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 47 Portland 6
9 38 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 113 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 6
2 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 5
3 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 5
4 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 5
5 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
6 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 5
7 109 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 5
8 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
9 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
10 112 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
11 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
2 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
3 18 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 5
4 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
5 8 Josh Armagost 42 Portland 5
6 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
7 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
8 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland 5
9 43 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 5
10 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
11 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
12 58 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 5
13 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
14 76 jimmy lingwood Gentle Lovers 33 Portland 5
15 57 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
16 11 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
17 56 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5
18 61 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5
19 38 Chris Sautter 48 Portland 5
20 79 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
21 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
22 84 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 5
23 73 Jason Hughes 42 Washougal 5
24 70 Mike Clark 45 Portland 5
25 64 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5
26 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
27 65 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 5
28 59 Mark Stoller 53 Portland 5
29 31 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
30 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
31 49 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
DNF 67 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4