Piece of Cake

Woodland Wa, OR
April 1, 2007

Updated September 21, 2011 at 12:30 PM

Cat 3

Num Name Team Age City
1 309 Drew Russell CMG Racing/Alpine Mortgage 32 Portland
2 917 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 16 Portland
3 1354 Quinn Keogh Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 23 Eugene
4 565 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 23 Portland
5 37 Bob Ludeman
6 385 George Gardner Team Oregon/River City Bicycles 42 Portland
7 566 Joshua LeBus Bridgetown Velo 34 Portland
8 1607 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 36 Hillsboro
9 694 Javad Simonsen Portland Velo 37 Milwaukie
10 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 34 Bend
11 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Bend
12 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35 Bend
13 59 Anthony Dickson Hagens-Berman LLP Cycling 35
14 728 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 38 Lake Osweg
15 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 40 Eugene
16 601 Cole Hilton EWEB Windpower 23 Corvallis
17 1307 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26 Portland
18 593 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41 Portland
19 760 Andrew Reed River City Bicycles 38 Portland
20 779 Dave Dezellem Beaverton Bicycle Club 38 Hillsboro
21 363 Rod Underhill Bridgetown Velo 47 Portland
22 764 Doug Wilmes River City Bicycles 27 Portland
23 1214 Jason Riffle River City Bicycles 30 Portland
24 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 35 Oregon City
25 58 Jimmy Udall Veloshop 29
26 bbc
27 341 Jim Fischer EWEB Windpower 37 Corvalis
28 349 Jesse Graden Veloshop 33 Portland
29 549 Richard Fattic 36 Portland
30 325 Wade Goff Half Fast Velo 36 Bend
31 351 Richard Haight Team Bike Tires Direct 34 Longview
32 1146 david marsh Beaverton Bicycle Club 36 Tigard
33 770 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club 35 Portland
34 14 Tyler Stetson First Rate Mortgage Cycling Team 25
35 334 Seth Patla United Finance 30 Hillsboro
36 319 Thomas Bradford North River Racing 42 Vancouver
37 372 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 19 Canby
38 611 Roger Stevens Nike Cycling 37 Portland
39 54 Greg Luther Valley Athlete 43
40 ?78
41 55 Erik Price Valley Athlete 41
42 201 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 33 Vancouver
43 1198 Amy Campbell River City Bicycles 28 Portland
44 595 Turner Waskom Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 Bend
45 6??
46 466 Allen Kraft North River Racing 42 Vancouver
47 772 Mark Hibbard 33 Eugene
48 748 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 44 West Linn
49 545 Paul Anderson Half Fast Velo 42 Portland
50 Hagen's
51 330 Grant Boswell Hutch's Bend 47 Bend
52 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 28 Central Point
53 729 scott springer Portland Velo 43
54 1221 James Newman Team Oregon/River City Bicycles 36
55 796 Yanni Papadopoulos The Valley Athletic Club 33 Olympia
56 540 Jeff Thompson North River Racing 40 Vancouver
57 502 Joe Santos Bridgetown Velo 35 Portland
DNF 370 Mike Mauch United Finance 45 Portland
DNF 1456 Rob Anderson Team Oregon/River City Bicycles 34 Beaverton
DNF 706 Tim Hittner 1 Error 40 Bend
DNF 324 Saul Lopez Half Fast Velo 36 Portland
DQ 522 Brandon Groza Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Bend
DQ 382 John O'Brien North River Racing 48 Ridgefield

Juniors 10-12

Num Name Team City
1 1217 Max O'Neal Oh Boyd Oberto/Redline
2 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland
3 922 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles Vancouver
4 976 Addison Browning Forza Jet Velo Portland
5 925 Camden Morey Forza Jet Velo Portland

Juniors 13-15

Num Name Team City
1 999 fiona graham Beaverton Bicycle Club Portland
2 927 Ethan Hormann Forza Jet Velo Hillsboro
3 921 Emily Hackenberg Forza Jet Velo Rainier
4 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing Vancouver

Juniors 16-18

Num Name Team City
1 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club Beaverton
2 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club Beaverton
3 900 Austin Arguello United Finance Beaverton
4 969 Carl Bjorn Kjellstrand Forza Jet Velo Portland
5 914 Ryan Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Corvalis
6 966 Adrian Unkeles Forza Jet Velo Portland
7 910 Matt Dooley Yreka
8 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Bend
9 982 Tony Hamilton Forza Jet Velo Portland

Men Cat 4

Num Name Team Age City
1 1756 Steve Brown Portland Velo 41 Portland
2 1043 Matt Willhite Bike Peddler 37 Salem
3 1161 bryan orrio Bike Peddler 37 Salem
4 908 Duncan Hay Bike Peddler 16 Salem
5 1155 Robert Bigwood Portland Velo 41 Hillsboro
6 1014 Jason Hight Team Bike Tires Direct 33 Longview
7 12 Ruben Garcia The Valley Athletic Club 35
8 1172 Jeffrey Henderson 32 Portland
9 1187 Scott Goodrich North River Racing 32 Vancouver
10 1955 Loren Francis Bike Peddler 20
11 1138 Anthony Ohotto Word-RCB 41 Portland
11 1330 Brian Koder The Valley Athletic Club 29 Lacey
12 1003 Salvatore Bondi 37 Portland
13 1019 Matthew Rider Team Bike Tires Direct 32 Hillsboro
14 1922 Jason Fleming 36 Portland
15 2406 Dave Cockburn 34 Milwaukie
16 1131 Roger Lloyd United Finance 37 Portland
18 1031 Jeffrey Gerwing Word-RCB 41 Portland
19 1328 Eric Vickers Bike Peddler 40 Salem
20 1175 Amit Kobrowski Portland Velo 36 Beaverton
21 1150 Nate Sweet EWEB Windpower 37 Portland
22 1348 Colin Mullane Land Shark 35 Talent
23 1078 Mitch Lee Portland Velo 37 Vancouver
24 1083 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles 41 Portland
25 1778 Greg O'Brien Word-RCB 42 Portland
26 1068 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 37 Portland
27 1363 Mark Crawford 41 Sherwood
28 62 Stephen Fitzgerald North River Racing 29
29 1181 Michael Risner Word-RCB 34 Portland
30 2154 Ben Johnson Portland Velo 36 Portland
31 1141 Jake Bos Team Bike Tires Direct
32 1926 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club 19 West Linn
33 1066 John M Schmidt Team Bridge City 36 Portland
34 970 Alex Reightley Veloce Racing 18 Bend
35 2123 R. Scott Telford Pilchuck Cycling 40 Snohomish
36 1080 Ryan Elting 35 Vancouver
37 397 Leo Tsou United Finance 59 Portland
38 1319 Thom Schoenborn 33 Portland
39 2055 zachary kovalcik IRA Ryan Cycles 24 Portland
40 1469 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 33 Fairview

Men Cat 5

Num Name Team Age City
1 2281 Jay Brown Portland Velo 35 Portland
2 2244 Robert Fijor 38 Tigard
3 2078 Dennis Petross Portland Velo 30 Troutdale
4 2149 Mark Krause Full Cycle 36 Portland
5 13 Dave Bishop 40
6 2225 Buck Olen 22 Eugene
7 2435 Michael Malone Portland Velo 38 Portland
8 1749 Scott McCanna EWEB Windpower 39 Salem
9 2133 Dan Dittmer Portland Velo 42 Portland
10 2153 Alan Whitney 47 Tualatin
11 1961 Anthony Ainsworth Gogsnob 26
12 15 Dean Anderson 43
13 21 Jeff Lyrich ByrneInvent 29
14 20 steve kenoyer Barlow Bikes & Boards 29
15 2073 Chris Paskewich 37 Tigard
16 2152 Mike Petersen Bike Peddler 38 Salem
17 ???6
18 2369 Raleigh Cronrath 33 Portland
19 2420 Tom Scully 41 Mt Hood/Parkdale
20 2088 Michael Szwaya 37 Portland
21 2134 Sean Rogers 29 Vancouver
22 2258 Quenton Conant Ironclad Performance Wear 28 Portland
23 2610 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes 26
24 18 Brian Persons EWEB Windpower 25
25 2142 Mitch Gold Portland Velo 46 Portland
26 12 Bruce Antonowicz The Valley 35
27 16 Larry Baker Old Town Bicycles 52
28 2112 Steven Russell 36 Portland
29 2202 Jason Thelen 33 Portland
30 2419
31 1580
32 2173 Peter Nielsen 45 Portland
33 2199 EDUARDO BEJERANO Portland State University 34 Portland
34 20 steve kenoyer Barlow Bikes & Boards 29
35 2649 Stephen Krohn 57
36 2??4
37 2014 Darren Pennington 47 Sherwood
38
39 2446 Tyrone Long 38 Oregon City
40 2642 Paul Barlow 36

Mst 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 316 Todd Rosier United Finance 42 Hillsboro
2 557 Terry Knight North River Racing 52 Vancouver
3 757 Luis Valls Casa Bruno 50 Portland
4 111 Lance Coffel Casa Bruno 49 Lake Osweg
5 365 Eric Christenson Team Rose City 56 Tualatin
6 707 Steve Long North River Racing 54 Milwaukie
7 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage 42 Tigard
8 524 Rob Annen Bike Peddler 42 Keizer
9 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Lake Oswego
10 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Sherwood
11 806 Jeff Mitchem Casa Bruno 47 Portland
12 761 Craig Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Tualatin
13 196 Al VanNoy 49 Portland
14 765 George Schreck United Finance 55 Portland
15 818 John Mitchem Casa Bruno 45 Portland
16 838 Mark Duff Veloforma 40 Banks
17 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
18 849 Brian Abers Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 42
19 584 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles 44 Vancouver
20 700 Bret Berner River City Bicycles 43 Portland
21 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
22 384 Mike Adams United Finance 53 Tualatin
23 610 Matthew Slater Half Fast Velo 43 Portland
24 358 Jeff Buck Team Rose City 55 North Plains
25 135 Nathan Hobson Half Fast Velo 43 Milwaukie
26 861 Eddie French Super Relax Concept 40
27 744 Tim Ellerbruch United Finance 49 Lake Osweg
28 851 jason mauer 43 Portland
29 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Portland
30 367 Tracy Smith Half Fast Velo 40 Bend
31 126 Douglas Shanks Half Fast Velo 41 Portland
32 768 Peter Courogen Nike Cycling 41 Portland
33 817 Brad Gebhard The Bike Gallery 43 Portland
34 175 David Zimbelman ZteaM 53 White Salmon
35 #
36 167 Brad Ross River City Bicycles 41 Portland
37 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
38 182 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41 Portland
39 588 David Ripp Specialized River City Bicycles 41 Camas

Mst 40+ 4/5

Num Name Team Age City
1 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles 42 Portland
2 1006 Geoffrey Green 42 Beaverton
3 1918 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41 Gresham
4 1757 David Russell United Finance 65 Portland
5 1021 Paul Greenwalt United Finance 41 Beaverton
6 1036 Guus Sophie Team Rose City 46 Beaverton
7 1156 Jeff Tedder United Finance 47 Portland
8 1057 Dave Warwick Gateway/Speedzone 41 Clackamas
9 2329 Scott Browning 42 Portland
10 1365 David Miller Team Rose City 46 Beaverton
11 2119 Craig Beavers Bike Peddler 49 Salem
12 2079 Walter Vines 49 Vancouver
13 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 61 Longview
14 1164 Owen Twitchell Snowscream 45 Redmond
15 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles 45 Portland
16 1739 Chuck Woosley United Finance 45 Tualatin
17 60 Daniel Byrne ByrneInvent 55
18 1346 Larry Hiday 343 Racing 50 Battle Ground
19 1041 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 41 Kalama
20 1333 David German Team Bridge City 42 Portland
21 1107 Pirooz Emad North River Racing 53 Vancouver
22 84 Roger Giebelhaus Valley CBC 51
23 83 David Foster Wines of Washington 52
24 1121 Jim Kenney Team Rose City 54 Lake Oswego
25 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 49 West Linn
26 2063 Marc Mazzocco Portland Velo 52 Aloha
27 1957 Eric Ahlvin EWEB Windpower 50 Corvalis
28 1149 Mark Loder Team Bridge City 55 Portland
29 1127 Greg Smith 45 Vancouver
30 1033 Roger Nelson Gateway/Speedzone 59 Portland
31 1433 Steven Basden Half Fast Velo 42 Portland
32 82 Gordy bolstad Wines of Washington 54
33 1439 Steven Burger Team Bridge City 46 Portland
34 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 41 Beaverton
35 1340 David Smith 48
36 2243 Michael Kender Portland Velo 44 Portland

Pro 1/2

Num Name Team Age City
1 132 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 28 Portland
2 845 Brian Ecken First Rate Mortgage Cycling Team 35
3 196 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 24 Vancouver
4 151 Evan Elken Jittery Joe's 30 Lake Oswego
5 847 Kenny Willams First Rate Mortgage Cycling Team 40
6 180 Matt Brandt Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 19 Vancouver
7 1336 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage 33 Keizer
8 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Lake Oswego
9 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 39 Eugene
10 ?02
11 877 Robert Campbell Hutch's-Eugene 66 Reedsport
12 193 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 Vancouver
13 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35 Beaverton
14 1302 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling 26 Eugene
15 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Tigard
16 884 Christopher hamilton Casa Bruno 37 Portland
17 174 Daniel Harm Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 Vancouver
18 184 Bruce Connelly Nike Cycling 44 Portland
19 146 Jeff Bannink 1 Error 37 Beaverton
20 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 28 Eugene
21 56 Ross Spero Hagens-Berman LLP Cycling 23
22 890 Kelly Ryan River City Bicycles 28 Portland
23 864 John-Christian Flack The Valley Athletic Club 38
24 837 Pete Groblewski Garage 28 Portland
25 118 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling 33 Salem
26 192 Richard Speer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 Vancouver
27 819 John Valls Casa Bruno 39 Portland
28 802 Aaron Sander Half Fast Velo 33 Vancouver
29 183 Casey Deck Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 32 Portland
30 346 Ivan Meadors United Finance 48 Hillsboro
31 888 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 27 Portland
32 882 Chris Myers Sellwood Cycle Racing 34 Portland
33 891 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 42 Camas
34 813 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team 38 Springfield
35 128 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental 34 Portland
36 177 Charles Warner Veloce Racing 31 Portland
37 846 Eric Schuman Bryne Vent 39
38 169 Rob Rigg The Bike Gallery 31 Portland
39 868 Ed Harley First Rate Mortgage Cycling Team 43
40
41 158 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage 32 Tigard
42 185 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 Vancouver
43 105 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage 23 Portland
44 119 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 45 Seattle
45 57 Trevor Mays Axley 25
46 152 Kyle Valenta HUP United 27 Portland
48 125 Jonathan Myers Team S+M 40 Portland
49
50
51 865 Tim Coffey Casa Bruno 38
52 148 Steven R Holland United Finance 48 Vancouver
DQ 185 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 Vancouver

Women 1/2/3

Num Name Team Age City
1 203 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland
2 208 Tina Brubaker Bike Peddler 39 Salem
3 1326 Emily Charbonneau 24 Portland
4 254 Jan Moss Team Group Health 46 Portland

Women Cat 4

Num Name Team Age City
1 421 Heather Johnston Beaverton Bicycle Club 23 Portland
2 253 Daphne Moore North River Racing 41 Portland
3 2298 rebecca rose 24 Eugene
4 999 fiona graham Beaverton Bicycle Club 14 Portland
5 240 Uma Kleppinger Sorella Forte 41 Portland
6 944 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 18 Beaverton
7 283 Jessica Dickson River City Bicycles 35 Portland
8 2235 Molly Mullane Land Shark 24 Talent
9 290 Stephanie Snyder Bike Peddler 38 Salem
10 428 Christana Martin United Finance 34 Vancouver
11 478 Alison Dauble 24 Oregon City
12 256 Judy Richardson Sorella Forte 34 The Dalles

Women Masters 40+

Num Name Team Age City
1 247 Connie Vine NoMad Sports Club 43 Beaverton
2 484 Mechele Knable 343 Racing 45 Washougal
3 437 Allison Moody Team Bridge City 40 Portland
4 433 Joanne Leyva NoMad Sports Club 48 Portland
5 278 Barbara Thiele Team Rose City 54 Hillsboro
6 216 Debra Windus United Finance 54 Portland
7 295 Michele Chirgwin 46 Milwaukie
8 213 Kemberlea Brainerd River City Bicycles 44 Portland
9 272 Meg Mautner NoMad Sports Club 47 Portland
10 468 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 48 Beaverton