Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial: Combined

Hood River, OR
June 5, 2009

Part of the Mount Hood Cycling Classic: Scenic Gorge Time Trial

Updated May 10, 2010 at 8:56 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2/3 0:00:19.4
2 Robyn Poulson Chinook Cycling Club Women Pro 1/2/3 0:00:24.6
3 CAROLYN ELLER Gregg's Elite Women Pro 1/2/3 0:01:32.3
4 Kimberly Fong Sugarcrm Women Pro 1/2/3 0:02:33.2
5 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women Pro 1/2/3 0:03:33.0
6 Sirikit Valentin Gentle Lovers Women Pro 1/2/3 0:04:04.5
7 Libby Evans Sorella Forte Women Pro 1/2/3 0:05:10.4
8 Shannon Morgan Clean Currents p/b Don Beyer Volvo Pro 1/2 Men 0:09:57.1
9 chris BALDWIN OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis Pro 1/2 Men 0:42:44.7
10 Paul Mach Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 0:42:47.9
11 Jonathan Chodroff OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis Pro 1/2 Men 0:43:19.2
12 mike olheiser warp9bikes.com/tristar Pro 1/2 Men 0:43:44.9
13 Nathaniel English ZteaM Pro 1/2 Men 0:43:55.0
14 Mark Santurbane California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:43:56.4
15 Morgan Schmitt Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 0:44:01.5
16 Jamie Sparling Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:44:30.4
17 justin ENGLAND California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:44:31.6
18 Corey COLLIER Team Rio Grande/BCSM Pro 1/2 Men 0:44:33.4
19 Adrian Hegyvary Hagens-Berman LLP Cycling Pro/1/2 Men 0:44:38.7
20 T. Burke Swindlehurst Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 0:44:43.2
21 Rob Britton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:44:45.4
22 Roman Kilun OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis Pro 1/2 Men 0:44:47.1
23 Benjamin King Fly V Australia Pro 1/2 Men 0:44:48.4
24 Kevin Rowe Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:45:10.4
25 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 0:45:15.7
26 James Mattis California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:45:18.0
27 Nic Hamilton Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:45:36.0
28 Eric Anderson Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:45:37.2
29 David Glick Rideclean Pro 1/2 Men 0:45:37.7
30 Adam Switters California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:45:40.7
31 Omer Kem Bissell Pro Cycling Team Pro 1/2 Men 0:45:44.8
32 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 0:46:08.3
33 Rob English Midtown/Bike Friday Pro 1/2 Men 0:46:10.8
34 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing Pro 1/2 Men 0:46:12.4
35 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 0:46:16.7
36 Kai Applequist Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:46:17.7
37 Phillip Gaimon Jelly Belly Pro 1/2 Men 0:46:18.6
38 Aaron Olson OAKLEY/SIDI Pro 1/2 Men 0:46:33.7
39 Vince Owens HDR p/b Lombardi Sports Pro 1/2 Men 0:46:34.8
40 Gabe Varela Vertical Earth Pro 1/2 Men 0:46:37.4
41 Erik Slack Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:46:38.2
42 John Hunt California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:46:40.6
43 Justin Laue ZteaM Pro 1/2 Men 0:46:41.9
44 David Zimbelman ZteaM Masters Men 0:46:43.8
45 Owen Harrison Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:46:53.8
46 Allen Krughoff Team Rio Grande/BCSM Pro 1/2 Men 0:46:58.1
47 Evan Pickett Metromint Cycling Pro 1/2 Men 0:47:01.9
48 Chris Stuart Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:47:05.8
49 James Wingert ZteaM Pro 1/2 Men 0:47:10.6
50 Dan Macdonald Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:47:12.9
51 Jonathan Tower Performance Driven Pro 1/2 Men 0:47:19.7
52 Dave Vukets Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:47:37.2
53 Bradley Gehrig Cole Sport Racing Pro 1/2 Men 0:47:41.1
54 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Masters Men 0:47:46.1
55 Dan Bryant SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 0:47:47.9
56 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 0:47:48.1
57 Aaron Sander Cyclepath Racing Pro 1/2 Men 0:47:48.6
58 Brad Bingham Team Rio Grande/BCSM Pro 1/2 Men 0:47:53.8
59 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles/Sienna Development Pro 1/2 Men 0:47:59.9
60 Jeff Bannink Team Type 1 Masters Men 0:48:00.5
61 Jake MacArthur Hagens-Berman LLP Cycling Pro/1/2 Men 0:48:03.8
62 Jonathan Eropkin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 0:48:07.9
63 Andrew Goessling HDR p/b Lombardi Sports Pro 1/2 Men 0:48:07.9
64 Eddy Kwon ZteaM Pro 1/2 Men 0:48:08.2
65 Lucas Binder ZteaM Pro 1/2 Men 0:48:10.1
66 Brendan Sullivan Iron Data Racing Pro 1/2 Men 0:48:12.6
67 Sean Passage SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 0:48:12.9
68 Brandon Lynch Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:48:18.3
69 Michael Larsen Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters Men 0:48:27.0
70 Tanner Putt Cole Sport Racing Pro 1/2 Men 0:48:27.1
71 Wm. ColterYoung ERTC Pro 1/2 Men 0:48:40.4
72 Jeff Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:48:42.0
73 Christopher Parrish Hagens-Berman LLP Cycling Pro/1/2 Men 0:48:45.1
74 Andrew Rosette Second Ascent Pro 1/2 Men 0:48:46.9
75 Luca Ortolani ZteaM Pro 1/2 Men 0:48:48.9
76 Zack Simons Cole Sport Category 3 Men 0:48:54.1
77 Roger Worthington Labor Power Masters Men 0:48:57.5
78 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 0:49:02.1
79 John Browning Cyclepath Racing Masters Men 0:49:02.9
80 Nils Johnson SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters Men 0:49:04.5
81 Albert Gonzales Mountain View Cycles Pro/1/2 Men 0:49:05.1
82 Matthew Heck Cucina Fresca Category 3 Men 0:49:05.7
83 Corey Carlson Team Rio Grande/BCSM Pro 1/2 Men 0:49:10.2
84 Michael Lanham warp9bikes.com/tristar Pro 1/2 Men 0:49:15.2
85 Travis Sherman warp9bikes.com/tristar Pro 1/2 Men 0:49:15.4
86 Eric Fischer SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Pro 1/2 Men 0:49:16.9
87 Bruce Rahmig RMRC p/b Turin Pro 1/2 Men 0:49:26.8
88 Sean McBride HDR p/b Lombardi Sports Pro 1/2 Men 0:49:31.4
89 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:49:31.5
90 Karsten Hagen ZteaM Masters Men 0:49:32.2
91 Jerry LONG Emde Sports Masters Men 0:49:39.2
92 Mick Walsh ZteaM Masters Men 0:49:40.5
93 Kenyon Campbell Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Pro 1/2 Men 0:49:40.9
94 Emiliano Jordan Ten Speed Drive/BH Bicycles Pro 1/2 Men 0:49:54.8
95 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Masters Men 0:50:00.3
96 Trevor Connor Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 0:50:00.5
97 Brian Marsh Grand Forks Cyling Club Masters Men 0:50:02.3
98 Edwige Pitel Sorella Forte Women Pro 1/2/3 0:50:05.0
99 Leah Goldstein ValueAct Capital Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:50:10.9
100 Mark Hibbard Masters Men 0:50:21.5
101 Mark Zimbelman+ Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 0:50:21.8
102 Christopher Hong Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:50:22.9
103 Shaun Adamson Juventus Pro 1/2 Men 0:50:23.0
104 Matthew Slater ZteaM Masters Men 0:50:25.7
105 Derek Dixon HDR p/b Lombardi Sports Pro 1/2 Men 0:50:28.3
106 Brendan Treacy Midtown Direct Racing Category 3 Men 0:50:30.6
107 Seth Patla River City Bicycles Pro 1/2 Men 0:50:36.5
108 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Pro 1/2 Men 0:50:38.7
109 George Chiou Nike Cycling Category 3 Men 0:50:42.4
110 Hugh Trenchard Schwalbe Cycling Club Pro 1/2 Men 0:50:43.3
111 Tim Sherstobitoff Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:50:43.4
112 Greg Canfield Hutch's Bend Masters Men 0:50:44.5
113 Kristo Jorgenson BYRDS Category 3 Men 0:50:52.6
114 Barry Wicks Kona Factory Team Pro 1/2 Men 0:50:53.6
115 Mark Vergari Hutch's Bend Category 3 Men 0:50:55.5
116 Brian Hitchcock Starbucks Cycling Category 3 Men 0:50:56.0
117 Erik Huston Hutch's Bend Masters Men 0:50:57.1
118 Tyler Brandt HDR p/b Lombardi Sports Pro 1/2 Men 0:50:58.6
119 Alan Zarembo Kahala LaGrange Category 3 Men 0:50:58.7
120 Tim Butler River City Bicycles Masters Men 0:51:00.9
121 Brandon Fisher Team S+M Category 3 Men 0:51:02.6
122 Will Mcginnis warp9bikes.com/tristar Pro 1/2 Men 0:51:03.4
123 Douglas Reid Veloce Racing Masters Men 0:51:06.1
124 Ted Martin Escape Velocity Category 3 Men 0:51:06.9
125 DAVID WORTHINGTON Cynergy Cycles Masters Men 0:51:07.2
126 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Pro 1/2 Men 0:51:14.8
127 Trevor Johnson Pro 1/2 Men 0:51:17.6
128 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Pro 1/2 Men 0:51:18.8
129 brian morra Category 3 Men 0:51:19.0
130 Peter Durso Zia Velo Category 3 Men 0:51:20.0
131 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop Category 3 Men 0:51:21.9
132 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Pro 1/2 Men 0:51:22.1
133 Derek Titus Cucina Fresca Category 3 Men 0:51:24.5
134 Christiaan Devries Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:51:26.9
135 Adam Thuss Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:51:37.7
136 christopher bosch Webcor Alto Velo Category 3 Men 0:51:39.9
137 Steven R Holland United Finance Masters Men 0:51:42.1
138 Nelson Snyder Cyclepath Racing Category 3 Men 0:51:47.2
139 Patricia Bailey Wines of Washington Women Pro 1/2/3 0:51:47.8
140 Jeffrey Henderson Category 3 Men 0:51:53.4
141 Gary Porter+ Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 0:51:54.3
142 Dean Burton Old Town Cycles Category 4 Men 0:51:57.4
143 Darrell O'Quinn warp9bikes.com/tristar Pro 1/2 Men 0:52:04.3
144 Stefan Gomez CU Cycling Category 3 Men 0:52:05.1
145 Ben Rhodes Second Ascent Pro 1/2 Men 0:52:06.4
146 Kevin Noiles Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Pro 1/2 Men 0:52:06.8
147 Alex Brookhouse Team NorCal Bike Sport Category 3 Men 0:52:08.3
148 Logan Garey Team Rio Grande/BCSM Pro 1/2 Men 0:52:22.1
149 Melissa Mcwhirter Veloforma Women Pro 1/2/3 0:52:23.4
150 Alex Telitsine IJM.org Category 3 Men 0:52:24.8
151 Scott Buzan Spokane Rocket Velo Category 4 Men 0:52:25.1
152 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team Pro 1/2 Men 0:52:27.3
153 Troy Newton Team NorCal Bike Sport Category 3 Men 0:52:30.7
154 Tyler Riedesel Canyon Bicycles Draper Pro 1/2 Men 0:52:34.1
155 David Broemeling Escape Velocity Category 4 Men 0:52:35.9
156 Tim Doelman Sun Valley Road & DIrt Category 3 Men 0:52:36.0
157 Jackson Beuhler Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:52:38.9
158 Robin Farina ValueAct Capital Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:52:42.2
159 Jonathan Laine+ SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters Men 0:52:42.9
160 Ryan Iddings Lenovo Pro 1/2 Men 0:52:44.6
161 Spencer Canon Kahala LaGrange Category 3 Men 0:52:45.5
162 David Welsh Kuhl Scott Category 3 Men 0:52:45.7
163 Peter Toth Juventus Masters Men 0:52:52.6
164 Trevor Haaheim Total Restoration Cycling Team Pro 1/2 Men 0:52:53.2
165 Bradley Taylor Hutch's-Eugene Masters Men 0:52:59.0
166 Ben Lieberson Rapha Racing Masters Men 0:52:59.6
167 Michael Wilcox Logan Race Club/Mt Logan Cyclery Pro 1/2 Men 0:53:02.2
168 Gregory Kauper IJM.org Masters Men 0:53:10.4
169 Marilyn Mcdonald Specialized D4W/Bicycle Haus Women Pro 1/2/3 0:53:12.1
170 Stoney Landers Delta/Anvil Cases Category 3 Men 0:53:14.3
171 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 0:53:22.4
172 Alex Yale Ten Guys Named Alex Category 4 Men 0:53:22.6
173 Sarah Barber Kristin Armstrong Cycling Academy Women Pro 1/2/3 0:53:22.6
174 Nicholas Roberts Bikesale.com/Wines of Washington Category 3 Men 0:53:24.8
175 Alice Pennington Veloforma Women Pro 1/2/3 0:53:25.2
176 Chase Watkins BYRDS Category 3 Men 0:53:26.5
177 John Sindell Starbucks Cycling Category 3 Men 0:53:29.9
178 Mike Bene Yard Dawgs Book Club Category 3 Men 0:53:31.6
179 Michael Dunn ZteaM Masters Men 0:53:35.6
180 Matthew Allen+ Masters Men 0:53:36.1
181 Steven Zeliadt Starbucks-Seattle Cancer Care Alliance Category 3 Men 0:53:37.7
182 Nate Magaret Rapha Racing Masters Men 0:53:38.1
183 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling Pro/1/2 Men 0:53:38.8
184 Heather Albert Riverstone Women's Racing Team Women Pro 1/2/3 0:53:42.2
185 Tad Hamilton Team Bobs-bicycles.com Pro 1/2 Men 0:53:44.4
186 Asim Malik Whole Athlete Cycling Team Category 3 Men 0:53:44.7
187 Jim Stefanoff Emde Sports Category 3 Men 0:53:45.9
188 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Masters Men 0:53:46.7
189 Andy James Cucina Fresca Category 3 Men 0:53:47.7
190 Dustin Hahn Category 3 Men 0:53:47.7
191 marty burck Mountain View Cycles Masters Men 0:53:50.7
192 Michael Jones Masters Men 0:53:50.8
193 Ethan Stehley Wheel Works/Rolf Prima Category 3 Men 0:53:51.2
194 Sandy Poulson Chinook Cycling Club Category 3 Men 0:53:51.3
195 Mike Sheppard Masters Men 0:53:51.4
196 Michael Black Cucina Fresca Category 3 Men 0:53:52.9
197 Andrew Lea coastal Category 3 Men 0:53:56.6
198 wes wahlin Starbucks Cycling Category 3 Men 0:54:02.2
199 Jessica Hannah Total Restoration Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:54:04.9
200 Erin Ford Veloforma Women Pro 1/2/3 0:54:19.5
201 Todd Dye Pacific Power Blue Sky Category 3 Men 0:54:20.4
202 Ted Chauvin Lenovo Category 3 Men 0:54:21.4
203 Erik Edgar Pacific Power Blue Sky Pro 1/2 Men 0:54:22.8
204 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:54:23.1
205 Cliff Goldstein ZteaM Category 4 Men 0:54:24.9
206 Robert Pasco Safeway/GA Communications Cycling Team Masters Men 0:54:25.1
207 Heather Pryor Touchstone Climbing Women Pro 1/2/3 0:54:41.7
208 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specialized Pro 1/2 Men 0:54:41.9
209 Kari Studley Velobella Women Pro 1/2/3 0:54:43.5
210 Brian Schur Chinook Cycling Club Category 4 Men 0:54:48.9
211 Paul Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 0:54:52.6
212 Sue Butler Mona-Vie/Cannondale Women Pro 1/2/3 0:54:52.8
213 Teri Sheasby Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Women Pro 1/2/3 0:54:57.7
214 Alisha Welsh PCIM Women Pro 1/2/3 0:54:59.1
215 Ryan Krusemark Kuhl Category 3 Men 0:55:00.5
216 Gillian Carleton Total Restoration Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:55:07.1
217 Jeff Malnick Category 3 Men 0:55:09.0
218 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters Men 0:55:09.3
219 Brian Postlethwaite Escape Velocity Category 4 Men 0:55:15.2
220 Gillian Moody Total Restoration Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:55:16.0
221 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Category 3 Men 0:55:19.7
222 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 0:55:21.2
223 Arthur Jones Category 4 Men 0:55:29.4
224 Tim Kibler Cucina Fresca Category 4 Men 0:55:36.4
225 Shannon Maris ASC Racing/Redline Category 3 Men 0:55:39.1
226 Jamin Aasum Bridgetown Velo Category 3 Men 0:55:42.8
227 Matt Morra Masters Men 0:55:46.3
228 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters Men 0:55:49.7
229 David Mai Kovarus/ABTA Category 3 Men 0:55:54.4
230 Jason Turner Kovarus/ABTA Category 4 Men 0:55:56.9
231 Patrick Dean Cucina Fresca Category 4 Men 0:55:57.3
232 Gabriela Ferrat Mountain View Cycles Women Pro/1/2/3 0:56:04.3
233 Ryan Mongan Cucina Fresca Category 3 Men 0:56:13.4
234 Tom Scales Category 4 Men 0:56:14.7
235 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 0:56:17.9
236 Ted Russo Secret Cycles Masters Men 0:56:18.2
237 John Kenney Mountain View Cycles Category 4 Men 0:56:21.5
238 William Laubernds Category 4 Men 0:56:25.0
239 jim pennington Disco Velo Masters Men 0:56:26.3
240 Jeffrey Spaulding NCVC Category 4 Men 0:56:27.9
241 Harald Graham Specialized River City Bicycles Category 3 Men 0:56:30.2
242 Ben Jackson Escape Velocity Category 3 Men 0:56:36.9
243 Audrey Brown Team S+M Category 3/4 Women 0:56:36.9
244 John Piasta All Sport-Team Swift Category 3 Men 0:56:37.2
245 Matthew Scott ICO Pro 1/2 Men 0:56:37.9
246 Chuck COLLINS ICE Rocky Mountain Surgery Center Masters Men 0:56:42.5
247 Andy Olsson Category 4 Men 0:56:42.9
248 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky Category 4 Men 0:56:48.2
249 Randy Opp Vertical Earth Category 4 Men 0:56:48.4
250 Martina Patella ValueAct Capital Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:57:07.2
251 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team Masters Men 0:57:07.4
252 benjamin weaver Category 4 Men 0:57:07.8
253 Ron Sines Pacific Power Blue Sky Category 4 Men 0:57:09.9
254 Scott Larson Capitol Velo p/b Lifesource Category 3 Men 0:57:15.8
255 Sally Fraser Hagens-Berman LLP Cycling Category 3/4 Women 0:57:15.9
256 Rob Crocker Cycology Racing Category 4 Men 0:57:30.4
257 Kurt Brown IJM.org Masters Men 0:57:42.8
258 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Women Pro 1/2/3 0:57:56.2
259 Juan Quintero Team Helens Category 4 Men 0:58:07.7
260 Alana Armstrong Sorella Forte Category 3/4 Women 0:58:09.9
261 Brian Towey Mountain View Cycles Category 4 Men 0:58:13.0
262 Qayam Jetha Avia West Category 4 Men 0:58:14.4
263 Kelly McKean Veloce Racing Category 3/4 Women 0:58:15.3
264 Ryan Olson Campione-Ratcliff Pro 1/2 Men 0:58:15.9
265 Peter Rouse Starbucks Cycling Category 4 Men 0:58:22.0
266 Matthew Stanigar Cucina Fresca Category 4 Men 0:58:26.8
267 Amy HERLINVEAUX Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Women Pro 1/2/3 0:58:27.0
268 Shari White Castelli Women Pro 1/2/3 0:58:27.1
269 Sean Thielen Portland Velo Category 3 Men 0:58:28.7
270 Ian Mullins Cucina Fresca Category 4 Men 0:58:31.3
271 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental Category 4 Men 0:58:35.7
272 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Category 4 Men 0:58:37.1
273 Loren Uscilowski Dirty Finger Bicycle Repair Category 3/4 Women 0:58:41.2
274 Brendan Banovic Colossi Category 3 Men 0:58:45.5
275 Jason Walker Team Clover Masters Men 0:58:51.1
276 Elise Huggins Veloforma Category 3/4 Women 0:58:51.1
277 Jenny Slawta Land Shark Women Pro 1/2/3 0:58:53.9
278 Julie Robertson Zivin Hagens-Berman LLP Cycling Women Pro/1/2/3 0:59:08.8
279 Anne Davis Usher Bridgetown Velo Category 3/4 Women 0:59:12.4
280 Cara Bussell Women Pro 1/2/3 0:59:14.4
281 Andrew Utz Ruckus Test Team Category 4 Men 0:59:15.0
282 Tony Dirks Mountain View Cycles Category 4 Men 0:59:18.3
283 Sarah Tisdale Sorella Forte Category 3/4 Women 0:59:21.4
284 Eric Moody Mountain View Cycles Category 4 Men 0:59:28.2
285 Colin Mullane Land Shark Category 4 Men 0:59:55.4
286 Alison Testroete Total Restoration Cycling Team Women Pro 1/2/3 0:59:55.5
287 Eric Lafranchi ZteaM Masters Men 1:00:15.2
288 Amy Campbell River City Bicycles Category 3/4 Women 1:00:19.8
289 Sean Becker Ten Guys Named Alex Category 4 Men 1:00:23.7
290 Sarah Max Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3/4 Women 1:00:29.8
291 Serena Bishop Sunnyside Sports Category 3/4 Women 1:00:41.2
292 Stephen Berard Bikesale.com/Wines of Washington Category 4 Men 1:01:22.9
293 Julie Swearingen Mountain View Cycles Category 3/4 Women 1:01:26.9
294 Christine Chang Bikesale.com/Wines of Washington Category 3/4 Women 1:01:35.4
295 Laura Wilkinson Mountain View Cycles Category 3/4 Women 1:01:36.9
296 scott ryman Even the Mt.'s will Praise His Name Masters Men 1:01:38.4
297 Greg Valentin Gentle Lovers Category 3 Men 1:01:43.5
298 Martha Brown IJM.org Category 3/4 Women 1:01:50.4
299 Anna Vaughn Hammer Velo Category 3/4 Women 1:01:53.1
300 Alex Hughes Ten Guys Named Alex Category 4 Men 1:01:57.0
301 Molly Mullane Land Shark Category 3/4 Women 1:01:57.8
302 Kim Rueter Sorella Forte Category 3/4 Women 1:01:59.1
303 Eloise Zimbelman Whitman College Category 3/4 Women 1:02:03.3
304 Zachary Utz Category 4 Men 1:02:07.4
305 Mikayla Lyman Kristin Armstrong Cycling Academy Category 3/4 Women 1:02:27.9
306 Rhonda Morin Sorella Forte Category 3/4 Women 1:02:29.2
307 Heather Paris Pacific Power Blue Sky Category 3/4 Women 1:02:30.5
308 Beth Burns Veloce Vixens Category 3/4 Women 1:02:31.6
309 Lindsay Kandra Hammer Velo Category 3/4 Women 1:02:37.0
310 Sonja Unrau River City Bicycles Category 3/4 Women 1:02:55.5
311 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 1:03:00.1
312 Sam Yeo Hammer Velo Category 3/4 Women 1:03:06.5
313 Heather Wills Veloforma Category 3/4 Women 1:03:12.2
314 Greg Warner Ten Guys Named Alex Category 4 Men 1:03:20.2
315 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3/4 Women 1:03:46.3
316 Sherry Jako Sorella Forte Category 3/4 Women 1:03:51.2
317 Anne Linton Sorella Forte Category 3/4 Women 1:03:51.9
318 Jon Marsh Category 4 Men 1:03:53.8
319 Joanna Mensher Gentle Lovers Category 3/4 Women 1:03:54.1
320 jennifer wardell Mountain View Cycles Category 3/4 Women 1:04:02.8
321 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky Category 3/4 Women 1:04:04.9
322 Karl Mikkelson Mountain View Cycles Category 4 Men 1:04:41.8
323 David Caplan WebCyclery.com Category 4 Men 1:04:49.4
324 Savannah Rice Kristin Armstrong Cycling Academy Category 3/4 Women 1:05:03.3
325 Meg Plank Kuhl Scott Category 3/4 Women 1:05:19.1
326 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo Category 3 Men 1:05:30.6
327 Joanne Green IJM.org Category 3/4 Women 1:05:48.1
328 Renee Mansour Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3/4 Women 1:06:38.8
329 Amy Esnard River City Bicycles Category 3/4 Women 1:10:27.7