Eugene Roubaix

Eugene, OR
May 1, 2010

Questions about results should go to Emily Martini.

Updated May 10, 2010 at 9:36 AM

Masters Men 40+

Num Name Team Age City
1 828 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental 50 Bend
2 340 Mark Magilner Half Fast Velo 45 SALEM
3 706 Tim Hittner Veloforma 43 Bend
4 856 Daniel Vrijomet SLOCUM Rebound Racing 51 Eugene
5 839 Greg VanScholten-Crawford SLOCUM Rebound Racing 40 Eugene
6 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
7 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 44 Medford
8 813 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 41 Springfield
9 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 50 Eugene
10 529 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 40 Gresham
11 983 Craig Hamilton Rapha Racing 42 Portland
12 190 Harry Phinney Pacific Power Blue Sky 54 Albany
13 899 Daryl Hemenway BRIHOP Cycling 40 Portland
14 746 Maikey Lopera Life Cycle Bike Shop 41 Eugene
15 954 John Mitchem Guinness Cycling Team 48 Portland
16 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 51 Portland
17 584 Jason Tavakolian SLOCUM Rebound Racing 40 Eugene
18 1379 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 44 Happy Valley
19 693 Casey Davidson 40 West Linn
20 718 David Diviney Cyclepath Racing 42 Portland
21 155 Ivan Meadors United Finance 51 Hillsboro
22 677 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem 47 West Linn
23 194 Jeff Mitchem Rapha Racing 50 Portland
24 773 William Zale Specialized River City Bicycles 52 Portland
25 767 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Gresham
26 667 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com 42 Portland
27 729 Paul Formiller Portland Velo 41 Portland
28 781 Jake Rosenfeld 1 Error 42 forest grove
29 1369 Emile Lemoine Tireless Velo 46 Portland
30 1470 David Luoma Guinness Cycling Team 53 Portland
31 1209 Kevin O'Connell Portland Velo 53 Portland
DNF 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Vancouver
DNF 541 Justin Serna Guinness Cycling Team 41 Portland

Men 1/2

Num Name Team Age City
1 105 Steven Beardsley Gentle Lovers 28 Portland
2 940 Graham Howard HPChiro/Scott's Cycling of Salem 25 Salem
3 875 Rob English Hutch's-Eugene 33 Eugene
4 898 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 Bend
5 101 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland
6 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 35 Portland
7 149 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 39 Lake Oswego
8 900 Austin Arguello Exergy Team TWENTY12 19 Beaverton
9 914 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 37 Portland
10 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 30 Portland
11 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 48 Tigard
12 728 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
13 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 31 Eugene
14 941 Cory Domingues Hutch's-Eugene 33 Corvalis
15 858 David Roth SLOCUM Rebound Racing 32 Springfield
16 185 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 26 Portland
17 835 Matt Ritzow Bicycleway.com 46 Eugene
18 851 Mike Kath Cyclepath Racing 32 portland
19 827 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop 23 Portland
20 104 Mark Blackwelder Gentle Lovers 36 Portland
21 141 Galen Mittermann Bicycleway.com 30 Eugene
22 1144 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland
23 980 John Grochau Rapha Racing 40 Portland
24 126 David Klipper Guinness Cycling Team 44 Portland
25 882 Michael Benno Veloce Racing 42 Portland
26 178 Daniel Quirk Veloce Racing 41 Portland
27 897 Carl Decker Giant MTB 35 Bend
28 138 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 39 portland
29 19 Nicholas Litman Hagens-Berman LLP Cycling 23 Reedsport
30 907 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem 40 Beaverton
31 826 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 26 Portland
32 170 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Portland
33 822 Daniel Mensher Gentle Lovers 35 Portland
34 987 James Adamson Team Motordome 35 Portland
35 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 42 Eugene
36 967 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing 31 Eugene
37 843 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 33 Portland
38 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 38 portland
39 912 Patrick Marzullo HPChiro/Scott's Cycling of Salem 26 Portland
40 975 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 30 Portland
41 731 Jake Hansen Word-RCB 23 Portland
DNF 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Vancouver
DNF 134 Eddie French Guinness Cycling Team 43 Portland
DNF 710 Stephen Bedford Word-RCB 32 Beaverton
DNF 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 34 Portland
DNF 902 Andrew Bennett Team Specialized Racing 18 Eugene
DNF 382 McKenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing 22 Eugene
DNF 174 David Zoller Portland Bicycle Studio 28 Portland
DNF 27 Jimmy Udall Courage Cycles 32 Portland
DNF 925 Pete Groblewski Gentle Lovers 31 Portland

Men 3

Num Name Team Age City
1 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 35 Adair Village
2 778 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 28 Eugene
3 531 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource 37 Salem
4 1006 Adrian Richardson Portland State University 22 Portland
5 1040 Brendon Gallant Willamette University Cycling Team
6 537 Scott Hill Life Cycle Bike Shop 38 Eugene
7 1021 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 32 Vancouver
8 1068 Matt Fox Sunnyside Sports 32 Bend
9 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers 30 Portland
10 629 David Wells Life Cycle Bike Shop 27 Eugene
11 632 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource 41 Salem
12 638 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Portland
13 1246 Colby Wait-Molyneux Hammer/CMG Racing Team 16 Vancouver
14 738 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 PORTLAND
15 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 44 Sherwood
16 1023 Steven Hunter Portland Bicycle Studio 30 Portland
17 1000 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 36 Eugene
18 749 joe martin Veloce Racing 39 Portland
19 540 Brent Emoff BRIHOP Cycling 26 Portland
20 1014 Alex Lightman Word-RCB 24 portland
21 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29 Portland
22 1243 Zachary Utz Ruckus Test Team 26 Portland
23 712 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Bend
24 1025 Colin Mullane Land Shark 38 Talent
25 528 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
26 755 Christopher Ragusa CCB International 37 Bend
27 1182 William Laubernds Ten Guys Named Alex 26 Portland
28 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 31 Central Point
29 594 Brayton Osgood Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 29 Bend
30 516 Jesse Homan Veloce Racing 32 Portland
31 45 Azul Dahlstrom-Eckman Life Cycle Bike Shop 20 Eugene
32 619 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 22 Eugene
33 665 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 42 Eugene
34 1053 Joel Crouch 34 Portland
35 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
36 759 Shawn Small Ruckus Test Team 26 Portland
DNF 541 Justin Serna Guinness Cycling Team 41 Portland
DNF 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 37 Veneta
DNF 2023 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Tualatin
DNF 1035 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop 33 Eugene

Men 4

Num Name Team Age City
1 1371 Nathan R Frechen Team Beer 27 Portland
2 1359 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing 35 Ashland
3 2217 Graham Kelley Life Cycle Bike Shop 21 Eugene
4 1226 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 45 Portland
5 1347 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 31 Eugene
6 2119 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 41 albany
7 2142 alex wentz Pilots Cycling 21 Portland
8 1129 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
9 2810 Mike Hall Ten Guys Named Alex 42 portland
10 1476 Jason Ford Chain Agents 36 Eugene
12 30 Brady Cottle 32 Eugene
13 1328 Dan Shepherd Cycle Sport 42 Ashland
14 1128 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky 37 Roseburg
15 1306 David Masuda Team Bike Tires Direct 39 Tigard
16 41 Rider not on registeration
17 1275 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 33 Eugene
18 35 Marshall Greene Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28 Bend
19 1334 Isaac Sullivan Ruination Racing 29 Eugene
20 2070 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky 36 Corvallis
21 1419 Brian Davis Cycle Sport 42 Medford
22 1426 Zach Gilmour 26 Klamath Falls
23 1472 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 39 Talent
24 1800 Kolben Preble Hammer Velo 17 Forest Grove
25 2930 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 17 Bend
26 1314 Brandon Barnhart Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
27 1421 Tim Richter Hutch's-Eugene 43 Eugene
28 2935 Eli Lundgren 18 Portland
29 1178 Mark Koller Ironclad Performance Wear 33 Portland
30 1386 Eric Stouck Half Fast Velo 41 Vancouver
31 1169 John Hinke Cycle Sport 37 Ashland
32 2216 Bennett Shane Crossniacs 26 Portland
33 1276 Eric Lanners Word-RCB 37 Portland
34 2469 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 42 Portland
35 1304 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 40 Springfield
36 2918 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis
37 2052 Jon Gornick 54 Portland
38 1473 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 27 Ashland
39 1125 ed reagan 42 Portland
40 1103 Cliff Allen 39 Portland
42 1324 Greg Shepherd Hutch's-Eugene 46 Eugene
42 2903 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 13 Eugene
DNF 1282 Lincoln Wettenhall Hammer Velo 22 Portland
DNF 1459 Ken kenly Blackjack Mob 43 eugene
DNF 2039 Brian Engelhard Pacific Power Blue Sky 35 Albany
DNF 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 47 Junction City
DNF 34 justin Burton 31 Portland

Men 5

Num Name Team Age City
1 2472 David DiMarco SLOCUM Rebound Racing 38 Eugene
2 2350 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton
3 2246 Steve Dale MCG p/b Trails Edge Cyclery 35 Portland
4 2600 Chris McNutt 21 Roseburg
5 2278 Josh Cady 35 Portland
6 33 Andrew Thomas 23 Portland
7 2599 Austin Line Sunnyside Sports 21 Sunriver
8 2619 Randy Helms 52 Myrtle Point
9 2035 David Doughty Portland Velo 47 Beaverton
10 31 Jonathan Perlman Filth and Fury 28 Portland
11 6 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club 21 Portland
12 42 Thomas Pastor Life Cycle Bike Shop 0 Springfield
13 39 David McNEary 21 Kalamath Falls
14 32 James Wilson County Rebels 36 Portland
15 2586 Randy Paschall Life Cycle Bike Shop 23 Eugene
16 2022 Brian Claytor Pacific Power Blue Sky 34 Corvallis
17 2613 tim christie 49 Eugene
DNF 2510 Matthew Moore Pacific Power Blue Sky 27 Portland
DNF 2606 Phil Tyler 36 Sutherlin

Senior Women

Num Name Team Age City
1 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 35 Salem
2 1712 Megan Chinburg Veloforma 31 Portland
3 200 Lisa Turnbull Riverstone Women's Racing Team 31 Springfield
4 233 Mindy Simmons Hammer Velo 35 Portland
5 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 32 Talent
6 403 Serena Bishop Sunnyside Sports 31 bend
7 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 38 Eugene
8 225 Anna Vaughn Hammer Velo 34 Portland
9 440 Susan Peithman Veloforma 29 Portland
10 418 Sara Fletcher Bridgetown Velo 25 Portland
11 204 Tina Brubaker Veloforma 42 Keizer
12 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26 Portland
13 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 40 Eugene
14 408 Elise Huggins Veloforma 41 Portland
15 288 Kay Bork Poplollies 44 Eugene
16 232 Molly Mullane Land Shark 27 Talent
17 254 Jan Moss Sorella Forte 49 Milwaukie
18 452 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Portland
19 29 Tara Remberton Poplollies 49 Eugene
20 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 40 Hillsboro
21 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Portland
22 287 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25 Portland
23 214 Lindsay Fox Veloforma 27 Beaverton
24 28 Amy Shepard BRIHOP Cycling 25 portland
25 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 43 Bend
26 1780 Elena Larson BRIHOP Cycling 26 Portland
DNF 467 Stephanie Chase Veloforma 29 Portland

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 208 Jen Akeroyd Sorella Forte 35 Salem
2 200 Lisa Turnbull Riverstone Women's Racing Team 31 Springfield
3 207 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 32 Talent
4 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 38 Eugene
5 440 Susan Peithman Veloforma 29 Portland
6 204 Tina Brubaker Veloforma 42 Keizer
7 262 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 26 Portland
8 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 40 Eugene
9 408 Elise Huggins Veloforma 41 Portland
10 452 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Portland
11 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Portland
12 214 Lindsay Fox Veloforma 27 Beaverton
13 224 Michelle Bazemore Sunnyside Sports 43 Bend
738 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 PORTLAND

Women 3

Num Name Team Age City
1 1712 Megan Chinburg Veloforma 31 Portland
2 233 Mindy Simmons Hammer Velo 35 Portland
3 403 Serena Bishop Sunnyside Sports 31 bend
4 225 Anna Vaughn Hammer Velo 34 Portland
5 418 Sara Fletcher Bridgetown Velo 25 Portland
6 288 Kay Bork Poplollies 44 Eugene
7 232 Molly Mullane Land Shark 27 Talent
8 254 Jan Moss Sorella Forte 49 Milwaukie
9 29 Tara Remberton Poplollies 49 Eugene
10 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 40 Hillsboro
11 287 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25 Portland
12 28 Amy Shepard BRIHOP Cycling 25 portland
13 1780 Elena Larson BRIHOP Cycling 26 Portland
DNF 467 Stephanie Chase Veloforma 29 Portland

Women 4

Num Name Team Age City
1 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 24 Eugene
2 442 Maureen Kavanagh Hammer Velo 36 Portland
3 1708 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 30 Porltand
4 495 Erin Goodall Artisan Family Racing 21 Portland
5 1615 Rachelle Jorgensen Life Cycle Bike Shop 39 Eugene
6 1756 Brooke Bauer 29 Eugene
7 36 Kristen Fauria Life Cycle Bike Shop 21 Eugene
8 37 leigh lewis Sorella Forte 40 Portland
9 1735 Allison Medellin Hammer Velo 31 Portland
10 468 Kelly Sandow Poplollies 32 Eugene
11 1613 Analise Herrera-Minteer Artisan Family Racing 24 Portland
12 456 Christine Jerko Sorella Forte 43 Portland
DNF 480 Catherine Cooper Word-RCB 38 Portland
DNF 25 Christy Bigelow Hammer Velo 32 Portland