Kruger's Crossing CX Classic

Portland, OR
November 20, 2011

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated November 20, 2011 at 8:04 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 423 Daniel Carter 30 Portland 4 35:28
2 192 Peter Hettinga SWEAT360 41 Hillsboro 4 35:34
3 530 Benjamin Drucker 42 Portland 4 35:44
4 170 Chris Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 4 35:48
5 214 Chris Wold 48 Portland 4 36:03
6 484 Brennan Gilbert 31 Portland 4 36:10
7 351 Baker Lyon 28 Portland 4 36:18
8 265 Jack Callahan 4 36:37
9 375 Mitch Gold Portland Velo 50 Portland 4 36:51
10 405 Dan Anderson 38 Beaverton 4 36:57
11 625 Robert Marti 4 37:05
12 160 nathaniel wells 55 Moiser 4 37:09
13 637 Steven Schesnack 4 37:11
14 172 Jason Ladwig 32 Portland 4 37:21
15 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4 37:22
16 348 Jamie Laird Beermongers Cycle Club 39 Portland 4 37:28
17 229 Michael Kosmala 39 Tigard 4 37:34
18 369 Brian Wielenga 37 Portland 4 37:36
19 313 Lucas Bakker 25 Portland 4 37:38
20 350 Tim Bellis 27 Portland 4 37:40
21 271 tom brougham 42 portland 4 38:07
22 617 Pete Tabor Seattle 4 38:12
23 470 Sean Fields 4 38:15
24 199 Andrew Smith 29 Portland 4 38:19
25 561 Ryan Paddock 37 Milwaukie 4 38:19
26 372 Brett Cassidy 30 Portland 4 38:30
27 523 Zachary Jossy 4 38:32
28 613 Andy George Portland 4 38:33
29 592 Aaron Guffey 4 38:39
30 156 Charles Linke 53 Portland 4 38:44
31 365 Jan Paraiso 33 Portland 4 38:52
32 280 Jeff Chochon 46 Portland 4 38:56
33 577 Brandon Bouwman 4 38:56
34 320 Tom Kahl 46 Portland 4 38:58
35 382 Tim Scott Beermongers Cycle Club 44 Portland 4 39:09
36 620 Myron Burr 4 39:10
37 578 Jeremy Hudson 40 Gresham 4 39:13
38 166 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne 33 Gresham 4 39:14
39 565 Doug Bredall 41 Beaverton 4 39:22
40 627 David Barker 4 39:25
41 391 David Backes 26 Portland 4 39:51
42 300 Craig Russillo 40 Portland 4 39:53
43 630 PJ Bush 4 39:59
44 622 Scott Westhouse 4 40:12
45 631 Phil Evans 4 40:47
46 396 Keith Marcoe 41 4 40:49
47 409 Steve Smith 48 Tigard 4 40:57
48 464 Noah Twining 4 41:31
49 628 Eric Avery 4 41:58
50 442 Chris Valencia 48 Portland 4 42:36
51 542 Danny Pettit 4 42:48
52 198 Bjoern Brunner 42 Portland 4 43:00
53 299 Kyle Frennea 23 Portland 4 43:08
54 636 Gerald Train 4 43:22
55 632 Brad Chrisley 4 43:27
56 327 David Pierce 60 Portland 4 43:31
57 624 J Fidler 4 43:31
58 633 Tynan Pierce 4 43:32
59 426 Jonathan Kuipers New Seasons Portland 4 43:49
60 618 Wayne Garrison Jr. 27 Sandy 4 43:54
61 393 Zack Ramsey 27 Portland 4 44:04
62 336 Edward Knight Camas Bike and Sport 43 Battle Ground 4 44:14
63 621 Ben Vistica 4 44:18
64 482 crystal eppinger Metropolis Cycle Repair Portland 4 44:42
65 480 matt thierfelder 4 44:42
66 619 Neil Kranz Tigard 4 44:57
67 424 seamus hartman slowmo 34 portland 4 45:02
68 623 William Waldron 4 45:24
69 310 Zachary Goude 29 Portland 4 45:57
70 527 Geoff Rinella 33 Portland 4 46:00
71 439 Andrew Griswold 35 Portland 4 46:04
72 616 Josh Snyder Corvallis 4 46:35
73 635 Tom Lux 3 35:35
74 634 Charles Donaldson II Medoyeff Vodka/Team CycleOne 3 35:38
75 626 Michael Gunderson 3 35:42
76 629 Matthew Geiger 3 35:44
77 286 Kent Calhoon 42 Portland 3 36:00
78 290 Keith Labnow 46 Bend 3 36:00
79 417 Karmen Bickel 32 Beaverton 3 36:32
80 615 Nicholas Peck Portland 3 37:07
81 612 Chris Gabriel Portland 3 37:27
DNF 614 Paul Gill Seaside 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 701 asta chastain 5
2 571 Michelle Blackwood 38 PORTLAND 4
3 502 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear 32 Portland 4
4 582 Jennifer Haliewicz Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 23 Portland 4
5 706 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4
6 513 Kendra Duong Portland Velo 43 Portland 4
7 635 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
8 562 Jill Weir Kestrel/Imperial River Racing 42 Milwaukie 4
9 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 4
10 709 Michelle Thorstrom Bend 4
11 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 4
12 637 Kumara MacLeod 4
13 685 Diane Smith 4
14 713 Kelsey Davis 22 portland 4
15 716 Leslie Prevish 42 Waukesha 4
16 554 Christine Golightly 39 Portland 4
17 712 Paige Huggins 28 Portland 4
18 451 Marie Major Rebound/Tireless Velo 29 Portland 4
19 618 Chelsea Benedict 4
20 722 4
21 493 Karie Mawer SWEAT360 35 Beaverton 4
22 565 abby Bohannan 4
23 698 Melissa Powers 4
24 715 Wendy Griffin 41 Hillsboro 4
25 485 Kathryn Laudermilk 26 Portland 4
26 518 Nita Galambos Team Endless Cycle 30 Portland 4
27 609 Alisha Madrone 34 Portland 4
28 680 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 27 Portland 4
29 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Damascus 4
30 545 Misti Powell 27 Portland 4
31 721 Melissa Cate Team Endless Cycle 30 Portland 4
32 714 Holly Henderson 24 beaverton 4
33 524 Amy Hatfield 35 Portland 4
34 596 Sara Matijascic 20 Portland 4
35 624 Juntu Oberg Team Endless Cycle 38 Portland 4
36 704 Julie Baird Portland 4
37 568 Colleen Gibson Off the Couch Baby 39 Portland 4
38 514 Annie Boroff 35 Portland 4
39 490 Aubree Ng 26 Portland 4
40 632 Natalie Albright 28 Portland 4
41 686 erin kuniholm 38 Portland 4
42 499 Megan Mahoney 37 Lake Oswego 4
43 717 Chelsea Momany Whitman College 22 Portland 4
44 559 Lisa Mance 26 Portland 4
45 687 Jeanna Adams 4
46 622 Jenesa Oliver 4
47 710 Jennifer White Molalla 4
48 638 Kelly Farrell OSU Cycling Club 27 Corvallis 3
49 421 Linda Jellison Portland Velo 52 Hillsboro 3
50 611 Deann Garcia 29 Beaverton 3
51 414 Kimberlee Stafford 39 Portland 3
52 579 Devora Rubin Portland Velo 45 Beaverton 3
53 720 Amy Doering Smith 39 Portland 3
54 705 Lisa Edwards Portland 3
55 415 Vanessa Usui 37 Portland 3
56 530 Naomi Campbell Thumbs Up 34 Portland 3
DNF 580 Carla Bray SWEAT360 43 Hillsboro 3
DNF 631 Regina Keough 2
DNF 692 Monica Miller 2
DNF 719 Stacy Sheffler 33 Portland 2
DNF 452 Melissa Chureau 41 Portland 1

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 877 Erik Tonkin Kona Factory Team 37 Portland 7
2 870 Ross Brody Buy Local Cycling 32 Salem 7
3 875 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 Portland 7
4 885 Michael Gallagher Corsa Concepts! 38 Portland 7
5 874 Eric Sheagley Veloce Racing 39 Portland 7
6 883 Abe Rotstein Freewheel/Hunter 7
7 887 Clint Culpepper Embrocation Cycling 31 Portland 7
8 888 Jonathan Smith Team S+M 37 Portland 6
9 880 Ben Guernsey Trusty Switchblade 27 Bronx 6
10 886 David Boerner 30 Portland 6
11 871 Paul LaCava Giant 33 Portland 6
12 884 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 6
13 873 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 Beaverton 6
14 878 Daniel Quirk Veloce Racing 42 Portland 6
15 882 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 Portland 6
DNF 879 Lance Nelson 26 Happy Valley 2
DNF 881 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 40 portland 2

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 144 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 28 Bend 6
2 296 Ian Schmitt Knoa 26 bellingham 6
3 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 6
4 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 34 Damascus 6
5 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 6
6 89 Todd Stewart 42 Burns 6
7 223 Robert Thayer 27 Portland 6
8 298 Andy Schlict Revolution Bicycle 25 Bend 6
9 116 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling 27 Eugene 6
10 260 aaron ray 29 portland 6
11 183 Jonathan Miller Team America 28 Fairview 6
12 53 Danny Weikel 39 Portland 6
13 74 Matthew Smith Hammer Velo 34 Ridgefield 6
14 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 6
15 117 Richard Hall Team Beer 33 Portland 6
16 201 Patrick Croasdaile Drop Bar Cowboys 26 West Linn 6
17 17 Doug Minarik 35 Portland 6
18 25 chuck meyer Sunnyside Sports 34 Bend 6
19 182 Gary Szalay Scott's Cycle and Sports 31 Corbett 6
20 158 Ted Byram bicycleattorney.com 36 Portland 6
21 280 Robert K Brown 30 Portland 6
22 67 Sean Corey Trusty Switchblade 28 Portland 6
23 276 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One 33 Newport 6
24 278 Edward Rogers Jens Voigt's Army 36 Portland 5
25 179 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 28 Portland 5
26 220 Mark Widlund The Spokesmen 34 Brush Prairie 5
27 295 Steen Sawyer Hup United - AHTBM 39 Portland 5
28 34 Isaac Potoczny-Jones 1 Error 32 Portland 5
29 28 Eric Taylor Hutch's-Eugene 25 Eugne 5
30 56 John Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 5
31 299 Andy Schlict Revolution Bicycle 25 Bend 5
DNF 297 Vince Mazzuca Yakima Bike Vigilantes 31 Hillsboro 4
DNF 126 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland 4
DNF 294 Erik Olson Portland 4
DNF 207 Rex Larsen 26 Portland 3
DNF 281 John Baldwin Half Fast Velo 31 Beaverton 2
DNF 293 Chris Bathke 39 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps Time
1 316 Daniel Kappes island Park 5 42:57
2 56 soren clark Amnesia 32 Portland 5 43:28
3 231 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 5 43:31
4 409 Andrew Sullivan 29 Portland 5 43:42
5 413 Mike Rabas Woodinville Bicycle 34 Woodinville 5 43:46
6 32 Scott Gerwig 43 Portland 5 44:16
7 76 Joris Ryerson Amnesia 33 Portland 5 44:16
8 389 Chad Hartley SWEAT360 36 Hillsboro 5 44:36
9 228 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Portland 5 45:00
10 97 Kyle Morris Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 23 Gresham 5 45:08
11 193 Josiah Zukowski 26 Portland 5 45:11
12 121 Patrick Hultgren 44 Tualatin 5 45:22
13 217 Tommy Cardwell Stumptown Cycling Club 30 Portland 5 45:24
14 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 5 45:34
15 99 Tom Stahly Indiebike.com/Angie's List 29 Portland 5 45:39
16 89 Jack Olsen Fat Cobra Video 28 Portland 5 45:53
17 133 Wick Ashley 40 Portland 5 45:57
18 25 Douglas Gresham 34 Portland 5 46:01
19 92 Chris R Magel Bike Newport-Bier One 30 Newport 5 46:12
20 177 Cullen Guinn 35 Portland 5 46:12
21 91 Eric Schmidt 26 Portland 5 46:30
22 52 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 Portland 5 46:50
23 196 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 5 46:53
24 139 Adam Lazenby 28 Sandy 5 46:54
25 411 Eric Getz Bike Newport-Bier One 39 Albany 5 47:01
26 412 ben lipscomb 25 Portland 5 47:05
27 384 John Gill 31 Happy Valley 5 47:07
28 169 Steven Carroll USNG Biathlon 23 Portland 5 47:09
29 161 Michael Fetters 42 Portland 5 47:13
30 55 Brent Butler Cyclepath Racing 33 Portland 5 47:19
31 212 Brian Meyer know your limits 32 Portland 5 47:21
32 128 Kyle Kruger 27 Portland 5 47:35
33 211 Alex Bigazzi 32 Portland 5 47:37
34 70 Patrick Reedy Team CP 33 portland 5 47:37
35 87 Jerald Winfrey 36 West Linn 5 47:43
36 312 Patrick Vinograd 30 Portland 5 47:52
37 324 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club 28 Portland 5 47:52
38 263 David Hymans Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5 47:54
39 284 Stephen Lambert 49 Portland 5 47:57
40 418 Mark Holden 28 Portland 5 47:58
41 320 Peter Swallen 25 Portland 5 48:05
42 375 Eric Albright 29 Portland 5 48:15
43 349 Adam Moore 26 Portland 5 48:43
44 334 Drew Moore Bike Newport-Bier One 33 Newport 5 48:49
45 387 Peter W 28 Beaverton 5 48:49
46 415 Rajesh Injety 32 Albany 5 48:51
47 227 John Berrigan 28 Tualatin 5 49:11
48 204 Brian Hansen Red Lizard 50 Milwaukie 5 49:13
49 350 Christopher Muhs 24 Portland 5 49:24
50 348 Billy Holcomb 5 49:28
51 210 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 29 Portland 5 49:36
52 269 Bill Garcia 31 Beaverton 5 49:45
53 419 Matt Siegel 37 Portland 5 50:39
54 19 Robert Anderson 31 Portland 5 50:45
55 5 Dan Saunders Miller Paint 33 Portland 5 51:12
56 396 Phil Cardwell 5 51:26
57 313 Josh Spivey portland 5 51:34
58 422 Derik Vowels Staccato Gelato 36 Portland 5 52:02
59 270 phil avery Fat Cobra Video 37 oregon city 5 52:33
60 353 Matt Templeton 5
61 421 Nick Fenger Staccato Gelato 39 Portland 4 44:30
62 420 Gerrett Lehman 33 Portland 4 45:44
63 114 Mark Mandigo crank 4 47:09
64 414 Joe Kim Washougal 4 47:11

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 827 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 38 Portland 5 43:06
2 830 Matt Wilkin Staccato Gelato 35 Portland 5 43:59
3 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5 44:11
4 815 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 Portland 5 44:36
5 910 Jim Hendrickson Team S+M 40 Portland 5 45:52
6 981 Todd Stryker The Spokesmen 36 Vancouver 5 46:25
7 859 Michael Chesnut 5 46:35
8 912 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 36 Hillsboro 5 49:32
9 922 Michael Clark 42 Portland 5 49:37
10 951 Rutherford Brakke-Pound 34 Portland 5 50:46
11 882 Jim McGuire 45 Aloha 5 51:13
12 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 5 51:14
13 851 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 5 51:35
14 895 Stephen Zylstra 50 Portland 5 51:46
15 848 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Portland 5 52:43
16 862 Peter Mersereau Velo Con Carne 42 Portland 4 43:04
17 857 Max Kirchoff Team Cthulhu 30 Portland 4 43:31
18 872 Paul Toufar bicycleattorney.com 36 portland 4 45:10
19 945 Noel Snodgrass PortlandChi.com 42 Portland 4 45:37
20 858 Seth Daniels Team Bacon 40 Portland 4 45:49
21 921 Edward Rubin 46 Beaverton 4 51:45
DNF 975 Mark Armstrong crank 41 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 63 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5
2 167 Kevin Phomma Trusty Switchblade 17 Portland 4
3 47 Micah Melkonian Mountain View Cycles 14 Trout Lake 4
4 46 Davis Melkonian Mountain View Cycles 12 Trout Lake 4
5 36 Quin McIntyre Mud Warrior 13 Portland 3
6 52 Linus Clark East Side Team 12 Portland 3
7 158 Nathan Rubin 14 Beaverton 3
8 223 Cole Zwierzynski 13 Portland 3
9 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 3
10 222 Reed Davis Underwood 3
DNF 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 3
DNF 81 Mark Van Bergen 17 Portland 2
DNF 87 Alex White Vader's Fist - The 501st Legion 12 Portland 2 Swearing
DNF 221 Jamaine Oliver 12 1

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 326 Emma Koenig 17 Portland 4
2 353 Alyssa Hoyt Artisan Family Racing 12 Lake Oswego 4
3 387 Alexis Winston 13 2
4 390 Sara Hill 12 Portland 2
5 388 Ava Vacheresse 13 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 441 James Shingleton Capitol Velo 37 Salem 6
2 447 Kevin Drake Strava.com 41 Vancouver 6
3 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 6
4 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 6
5 424 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 Fairview 6
6 350 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 6
7 446 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland 6
8 321 Robert Huff Half Fast Velo 49 Portland 6
9 328 Eric Lanners Word-RCB by Cyclisme 38 Portland 6
10 319 Brian Spears Half Fast Velo 42 Portland 6
11 469 Greg O'Brien crank 46 Portland 6
12 471 Tom Will NoMads Bicycle Racing Team 42 Portland 6
13 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 6
14 349 Thomas Cody Rapha Racing NW 42 Portland 6
15 470 Scott Ballard Half Fast Velo 45 Portland 6
DNF 381 Mike Henry 46 Damascus 4
DNF 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 4
DNF 347 PAT KUDSZUS Buy Local Cycling 38 Salem 1
DNF 383 Justin Serna West End Bikes/Specialized 42 Portland 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 658 Luke Sosnowski 35 Camas 5
2 704 Saul Lopez Half Fast Velo Portland 5
3 718 Marcelo silva Half Fast Velo Portland 5
4 677 Eric Wittinger Fat Cobra Video 37 Portland 5
5 708 Dan Werle Team S+M 39 Portland 5
6 722 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
7 611 Shannon Boroff 36 Portland 5
8 829 Ashley Williams HUP United 43 Portland 5
9 769 Robert Christensen Team S+M 38 portland 5
10 972 Leland Jossy 46 Portland 5
11 705 Brian Lynch 36 Portland 5
12 957 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 5
13 724 Pete Conklin Bike City Racing 48 Portland 5
14 749 Jay Rishel 36 Portland 5
15 742 Todd Sexton Guinness Cycling Team 41 Portland 5
16 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 5
17 833 Christian Ettinger HUB 5
18 694 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 46 Portland 5
19 605 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 5
20 869 Chris Nygaard Showers Pass 39 Portland 5
21 840 Mark Proia Bailey Bikes 42 Portland 5
22 668 David Pryor Field Jerger Cycling 42 Portland 5
23 866 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 5
24 797 Ian Kennedy bicycleattorney.com 47 Portland 5
25 949 Mike Abel 42 Bend 5
26 970 chris brannen Team S+M 38 Vancouver 5
27 676 Ted Gresh 46 Portland 4
28 637 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 4
29 844 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 4
30 971 Aaron Radspinner United Finance 40 Beaverton 4
31 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 4
32 636 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 4
33 790 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo 38 University Place 4
34 969 Cesar Villanueva 38 Portland 4
35 973 Bruce James NoMads Bicycle Racing Team 49 Portland 4
36 748 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton 4
37 938 Frank Nelson 44 Klamath Falls 4
38 720 Eric Aldinger Fat Tire Farm 40 Portland 4
39 929 James Malcarne Green Submarine Records 37 Portland 4
40 643 Jay Wisowaty Artisan Family Racing 38 Portland 3
41 618 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 2
DNF 603 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 3
DNF 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 3
DNF 943 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 3
DNF 663 Michael Girard Portland Velo 43 Portland 2
DNF 974 Bodjie Train 38 Hillsboro 2
DNF 627 Alan Reaume 47 Portland 1
DNF 779 David Roulo Filth and Fury 36 Portland 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps Time
1 678 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club 42 Portland 5 48:30
2 471 Paul Schipper 41 Portland 5 48:34
3 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 40 Portland 5
4 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 49:03
5 565 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 41 Happy Valley 5
6 557 Michael Finan Mosier Velo 42 Portland 5 49:27
7 926 Dan Baier 37 White Salmon 5 49:36
8 725 Michael Berg 38 Portland 5 50:02
9 523 Kerry Halligan 40 Portland 5 50:31
10 898 Derek Halvorson 38 Portland 5 50:38
11 480 Jesse Saks Amnesia 39 Portland 5 51:13
12 616 Jamie Whalen Super Relax Concept 41 Portland 5 51:14
13 876 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 5 51:17
14 886 Peter Gutmann 44 Portland 5 51:20
15 499 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5 51:26
16 671 matthew spadoni Staccato Gelato 35 Portland 5 51:57
17 520 Sean Stroup Beermongers Cycle Club 37 Portland 5 51:58
18 810 Jason Buerkle 5 52:07
19 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 5 52:11
20 800 Vincent Gonsalves 48 Portland 5 52:20
21 769 Shawn McCloud Half Fast Velo 49 Portland 5 52:44
22 486 Rick Boston Juneau Freewheelers 46 Portland 5 52:53
23 412 David Szymanski 43 Warrenton 5 52:59
24 936 Paul O'Connor 37 Portland 5
25 519 David Hewett The Spokesmen 36 Vancouver 5 53:12
26 590 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 5 53:17
27 562 Clinton Walker 36 Portland 5 53:29
28 560 Paul Souders 40 Portland 5
29 516 Erick Nelson Portobello-A Better Cycle 40 Portland 5 53:39
30 873 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 5 53:41
31 512 Scott Hamness Artisan Family Racing 41 Lake Oswego 5 53:42
32 624 Brandon Bohling 41 Forest Grove 5 53:46
33 569 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 37 Portland 5 53:48
34 596 Steve Van Bergen 49 Portland 5 53:51
35 822 Doug Peterson 36 Hillsboro 5 53:52
36 924 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Beaverton 5 53:54
37 875 Moon Mullins 5 53:55
38 667 David Thorpe 43 Portland 5 54:03
39 931 Peter Winnick 42 Medford 5 54:11
40 677 Kahlin Kurilik Staccato Gelato 44 Portland 5 54:12
41 517 Robert Stefanowicz 44 Portland 5 54:34
42 404 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 5 54:46
43 472 Raymond Crepeau 39 Portland 5 54:48
44 556 Peter Rueegger Team Mudman 43 Portland 5 54:51
45 535 Ryan Schimpf Team Bacon 34 Oregon City 5 54:59
46 655 Toby McElravey 43 Portland 5 55:11
47 819 Matt Gilman Capitol Velo 35 Beaverton 5 55:16
48 937 Chris McDonald 40 Portland 5 55:35
49 602 Eric Evans 42 Portland 5 55:48
50 598 Sean McCarthy 45 Tigard 5 55:49
51 742 Scott Kleiner 5 55:52
52 809 Shawn Gilmour 48 Tualatin 5 55:55
53 921 Matthew Huxley 39 Portland 5 56:04
54 816 Mike Lurie 42 Portland 5 56:16
55 719 Chris Roberts 5 56:27
56 715 Jon Caulley 37 Portland 5 56:28
57 759 Freddy Tincher 37 Portland 5 56:36
58 806 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 5 56:43
59 830 Jeff Lahti 5 56:50
60 771 Sean Graham 35 Portland 5 56:56
61 935 brett andres Stumptown Cycling Club 41 Portland 5 57:02
62 446 Jeff Steiner Showers Pass 45 St Helens 5
63 927 Chris Meilinger 45 Portland 5 57:04
64 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 5 57:05
65 663 Matt Brown Team Mudman 44 portland 5
66 786 Rich Hannah Team Mudman 42 Portland 5 57:46
67 726 Tom Bird Team Food Baby 43 Lake Oswego 5 57:55
68 675 Michael Krasovech 44 Portland 5 57:59
69 920 Tad Gotting Portland 5 57:59
70 869 Katherine Christensen Showers Pass 51 Portland 5 58:07
71 637 benjamin gonzales 46 portland 5 58:12
72 933 eugene rinehart 43 portland 5 58:26
73 421 Jason Skelton 37 Portland 5 58:30
74 534 grant collins Team Bacon 38 Beaverton 5 58:39
75 907 Eric Hagstette 5 58:40
76 762 Clayton Allen 49 Portland 5 59:06
77 638 Jesse Burkett 40 Portland 5 59:24
78 776 Chris Kayser 40 Portland 5
79 650 Mark Chasse 44 Portland 5
80 823 Luke Robbins 42 Astoria 5
81 664 ben green Team Mudman 44 portland 4 46:13
82 727 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 4 46:19
83 832 Neil Gibson 4 46:21
84 410 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4 46:22
85 881 Derek Oliver 4 46:30
86 923 eric lockovitch 38 portland 4 46:36
87 646 Jeffrey Johnson Team Beer 43 Portland 4
88 543 Jeff Birdsall 36 Portland 4 46:40
89 826 Aaron Edmark 38 Portland 4 46:41
90 870 Jason Pfeiffer bicycleattorney.com 4 47:16
91 932 Kevin Cooper Team Red Lizard 39 Portland 4 47:38
92 922 Peter Koonce Portland 4 47:42
93 919 Carl Alviani 37 Portland 4 47:55
94 594 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team 37 Portland 4 47:57
95 837 Matt Capozzi Portland 4 48:06
96 555 Pascal Chureau 45 Portland 4 48:11
97 720 Paul Barlow Barlow Bikes 41 Saint Helens 4 48:14
98 911 James Emond The Bike Gallery 42 Portland 4 48:23
99 908 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 37 Portland 4 48:36
100 474 Aaron Even Rebound/Tireless Velo 41 Portland 4 48:47
101 906 Ian Wigger 42 Portland 4 49:18
102 563 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 47 Portland 4 49:25
103 492 Darren Pennington 51 Portland 4
104 429 Andrew Kaylor 42 Beaverton 4 50:28
105 868 Adam Barmada Stumptown Cycling Club 41 Portland 4 50:56
106 768 jon friese 44 Portland 4 51:19
107 939 Benjamin Fischler KittyBunny 39 Portland 4 51:38
108 925 Jim Hendrickson Team S+M 40 Portland 4 51:43
109 940 John McBride 40 Gresham 4 52:01
110 888 Steven Pike 4 53:36
111 670 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 39 portland 4 54:21
112 941 Charles Ramsay 4 54:58
113 582 Justin Baxter 37 West Linn 4 57:13
114 934 Topher McGarry 42 Portland 4 58:58
115 763 Seth Daniels Team Bacon 40 Portland 3 51:23
116 929 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com 38 Portland 3 58:29
586 Mike Owens Stumptown Cycling Club 41 portland 4
606 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Hillsboro 4
890 David Smith David Smith 42 Hillsboro 4
477 John Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 3
529 Matt Meskill 49 Portland 3
930 Eric Abbruzzese 42 Portland 2 53:05
827 Oliver Fritsch 2
899 Andy Morris 1
928 Brian Carrico 40 Vancouver 1
942 Bryce Allison 39 Portland 1
DNF 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 4
DNF 502 Matt Richmond Showers Pass 47 Portland 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
2 376 Steve Yenne Upper Echelon Fitness 55 Salem 5
3 320 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 50 Portland 5
4 279 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 57 Portland 5
5 361 Dieter Hoffmann Team S+M 54 Portland 5
6 349 Mike Mercer Grant's Pals 51 Portland 5
7 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 5
8 282 Gary Smith Kells Graphic Design 52 Aloha 4
9 312 Michael Smith 51 Newberg 4
10 336 Daniel Rohlf 1 Error 50 Portland 4
11 260 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky 55 Portland 4
12 359 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 4
13 416 4
14 264 David Luoma Guinness Cycling Team 54 Portland 4
15 354 Dave Groner 55 Lake Oswego 4
16 263 David Gratke Showers Pass 53 Portland 4
17 271 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 Tigard 4
18 337 Vincent Plaza Team S+M 50 Lake Oswego 4
19 250 Tracy Marks 56 Portland 4
20 417 Mike Chombeau Team Rose City 50 Beaverton 4
21 387 Don Moote speedshot Racing 54 Portland 4
22 398 Mark Stoller 50 Portland 4
DNF 298 Dan Houghton Showers Pass 51 Aloha 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 506 Ken Rodgers Bicycleway.com 60 Eugene 4
2 505 Ron Strasser Team S+M 62 Portland 4
3 528 Edward Barker 66 Portland 4
4 518 Patrick Cross Medoyeff Vodka/Team CycleOne 63 Hillsboro 3
5 522 Edward Lanton 61 Portland 3

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 26 Mielle Blomberg Team S+M 40 Portland 5
2 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
3 53 Ellen Miller 5
4 29 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 5
5 67 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5
6 37 Susan Sherman Showers Pass 42 Portland 5

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 196 Jennifer Johnson 37 La Center 5
2 153 Elsa Bro Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37 Portland 5
3 134 Tess Weir Kestrel/Imperial River Racing 42 Milwaukie 5
4 182 Lori Brault Portland Velo 40 Portland 5
5 112 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 5
6 140 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 42 Portland 4
7 109 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 4
8 155 Martha Paulus Pacific Pedaling 40 Salem 4
9 148 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
10 117 Danielle Reynolds Team Beer 38 Portland 4
11 177 Annie Leaf Showers Pass 39 Portland 4
12 175 Bonnie Hildebrand Team Slow 37 Hillsboro 4
13 122 Suzy Renn Team Slow 41 Portland 4
DNF 151 Sara La Barge Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 223 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 5
2 218 Lora Melkonian Mountain View Cycles 52 Trout Lake, WA 5
3 227 Susan Moote speedshot Racing 48 Portland 4
4 253 Stephanie Heindel Portland 4
5 225 Sue Hanna Oregon Bike Shop 55 Portland 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 770 Nat Johnson Green Submarine Records 6
2 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 6
3 641 Adrian Richardson Ruckus Test Team 23 Portland 6
4 841 Jake Salcone Ride More, Wear Less 29 Portland 6
5 503 Scott Barker 42 Portland 6
6 822 David Messenheimer Green Submarine Records 31 Portland 6
7 843 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 Portland 6
8 746 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 Portland 6
9 618 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
10 604 Andy Meschke signal cycles 34 Oregon City 6
11 842 Sal Collura SLOCUM Race Team 42 Camp Adair 6
12 621 Craig Ruby Lucky 13 41 Portland 6
13 834 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 Vancouver 6
14 835 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 6
15 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 6
16 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 35 Portland 6
17 833 Christian Reed Green Submarine Records 32 Portland 6
18 510 John Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
19 836 Rich Cramer bicycleattorney.com 51 Beaverton 6
20 632 Brian McNamara 38 Portland 6
21 588 Brian Larson 27 Portland 6
22 744 Chris Streight Hammer Velo 46 Portland 6
23 524 Terry Keele HPChiro/Alpine Mortgage Planning 48 West Linn 6
24 805 Shane Parker 34 Battle Ground 6
25 667 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 36 Portland 6
26 840 Steve Dale bicycleattorney.com 36 Portland 6
27 520 James Jonke Oregon Bike Shop 45 Portland 6
28 573 Dave Burnard Olson's Bicycles 55 Forest Grove 6
29 578 John Howe Team Beer 41 portland 6
30 530 Chase Banna 28 Portland 6
31 846 Daniel Evans 26 Portland 5
32 612 Chris Boeholt 36 Newberg 5
33 599 Joel Holly Ruckus Test Team 33 Portland 5
34 653 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 5
35 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 5
36 596 Ian Penner Half Fast Velo 41 Portland 5
37 602 Jason Uland Team Cthulhu 41 Portland 5
38 566 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
39 845 Vaughn Aldredge Team Beer 40 portland 5
40 912 William Glasson Meyeroff Vodka 5
41 844 Benjamin Davis Team Beer 36 Portland 5
42 609 Brian List Bike Central 44 Portland 5
43 682 Paul Kanz 42 Portland 5
44 634 Andrew Murray crank 27 Portland 5
45 848 Christana Martin 38 Vancouver 5
46 779 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 5
47 545 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 5
48 576 Kevin Ziemke Team Beer 68 Redmond 4
49 623 Jeremiah West Beermongers Cycle Club 33 Portland 4
50 839 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 15 Portland 4
DNF 812 Kevin Phomma Trusty Switchblade 17 Portland 4
DNF 838 John Hatfield 43 Portland 4
DNF 582 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 2

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U6 Ben Schoenberg Serious Juggling and Unicycle 41 Portland 1
2 U32 Susannah Granjean 1
3 U33 Jorge Filerich 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 922 Brooke McDermid bicycleattorney.com 31 Portland 6
2 911 Beth Ann Orton Team S+M 30 Portland 5
3 956 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 5
5 954 Jade Koide Team Beer 28 Portland 5
6 967 Kim Matheson Team S+M 32 Portland 5
7 978 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 Milwaukie 5
8 920 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 35 Portland 5
9 10 Anne Kennedy bicycleattorney.com 34 Portland 5
10 974 Tilly Field Field Jerger Cycling 19 Portland 5
11 963 Jen Powell IRA Ryan Cycles 33 Portland 5
12 976 Beth Flanagan 5
13 973 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Hillsboro 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 831 Sarah Hunter Green Submarine Records 32 Portland 5
2 856 Jeanne Beko Drop Bar Cowboys 28 West Linn 5
3 898 Jill Hutchinson Green Submarine Records 29 Portland 5
4 857 Silke Kleinhenz Camas Bike and Sport 40 Portland 5
5 915 Amy VanTassel Upper Echelon Fitness 35 Portland 5
6 853 Erica Lurie Team Garnish 34 portland 5
7 877 Amber Clark Team Beer 35 Bend 5
8 827 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 33 Portland 5
9 905 Kate Newton-Cromwell 28 Portland 5
10 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 5
11 933 Jade Koide Team Beer 28 Portland 5
12 852 Anna Streuli Fat Cobra Video 27 Portland 5
13 932 Janelle Bickford Thumbs Up 29 Portland 5
14 820 Kate Ayres bicycleattorney.com 26 Hillsboro 5
15 947 Hannah Tyler 5
16 880 Erinne Goodell Team Slow 31 Portland 4
17 919 Clara Terrell Hutch's-Eugene 26 Eugene 4
18 896 Stephanie Edman Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 4