Battle at Barlow

Gresham, OR
September 30, 2012

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 55 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle 30 Portland 3
2 73 Andrew Besson 24 Portland 3
3 124 Sean Cook 40 Beaverton 3
4 127 Jeff Chochon 47 Portland 3
5 132 Hans Woicke 38 Portland 3
6 8 nathaniel wells 57 Mosier 3
7 138 Ryan Morgan 38 Portland 3
8 137 Chris Nelson 46 3
9 117 John Lehman 50 Gresham 3
10 131 Bryan Foster 33 Portland 3
11 74 Nick Besson 28 Portland 3
12 13 Michael Graham 38 Portland 3
13 95 Kevin Cashatt 43 corbett 3
14 44 Mark Nielsen Sunset Cycles 47 Portland 3
15 130 Adam Bergerson Capitol Velo 37 Salem 3
16 122 Benjamin Tomkins SxSE PDX Cycling 42 Portland 3
17 135 kyle stephens Beermongers Cycle Club 36 Portland 3
18 27 Colin Ross Portland State University 30 Portland 3
19 133 Scott Bump 38 Portland 3
20 116 Christopher Joy-Webb 28 Portland 3
21 3 Zachary Goude 30 Portland 3
22 136 Andy Casebeer 45 Washougal 3
23 139 mike costa 34 portland 3
24 45 Tom Kay 37 Portland 3
25 271 Stephanie Rice 26 Milwaukie 3
26 125 Justin S King Portland 3
27 9 Eugene Ezman 55 THE Dalles 3
28 118 Wayne Garrison Jr. 28 Sandy 3
29 128 John McBride 42 Gresham 3
30 120 Mark Vickers 45 Forest Grove 3
31 85 Jonathan Hall 39 VANCOUVER 3
32 51 Adam Wishard The Spokesmen 29 vancouver 3
33 123 Chris Weaver Portland 3
34 15 Jason Shaffer Swift Cycle Club 65 Portland 3
35 134 Ricky Guadarrama Oregon City 3
36 119 Erik Carter 31 Vancouver 2
DNF 121 John Oldendorf 44 Portland 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 309 Julie Deal 40 Portland 4
2 312 Aliza Richman 4
3 311 Melanie Symms 3
4 260 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3
5 308 Claudia Sterry Green Submarine Records 32 Portland 3
6 304 Jessica Gill 35 Happy Valley 3
7 286 Evelyn Kim 43 Portland 3
8 291 Abby Bohannan 24 Portland 3
9 298 Candida Hart Hapi-Go! 48 Washougal 3
10 307 Stacey Smith Ironheards Multisport 41 Camas 3
11 258 Robin Stancliff SWEAT360 40 Aloha 3
12 257 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 31 Portland 3
13 310 elizabeth gintz Mountain View Cycles/Subway 3
14 264 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 3
DNF 305 Naomi Nussbaum 22 happy Valley 1

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 70 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 36 Portland 8
2 44 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 8
3 4 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 8
4 81 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team 27 Salem 8
5 46 damian schmitt Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 7
6 68 Leland Gilmore River City Bicycle/Tonic Fab 29 Portland 8
7 66 Ian Brown River City Bicycles 33 Portland 8
8 80 Donald Reeb cyclocrossracing.com 38 Keizer 8
9 57 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles 35 portland 8
10 53 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 8
11 37 Michael Gallagher Corsa/Ira Ryan 39 Portland 8
12 59 James Ceccorulli The Bike Gallery 25 Portland 8
13 79 Cary Miller Gentle Lovers 40 Portland 8
14 11 Ryan Garner 31 Eugene 8
15 64 Scott Bradway Team S+M 41 Portland 8
16 45 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside 32 Bend 8
17 58 brad winn Team S+M 29 Portland 8
18 76 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Portland 8
19 31 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles 35 Portland 8
20 22 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 34 Bend 8
21 82 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage 33 Lake Oswego 8
22 35 Aaron Tuckerman corsa concepts/veloforma 29 Portland 8
23 15 Gabriel Linn Trusty Switchblade 35 Bend 8
24 39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 32 Portland 8
25 84 Chad Swanson Team S+M 35 The Dalles 8
26 42 John Walrod River City Bicycles 35 Portland 8
27 77 John Merrill Soppo Hills/Desalvo Custon Cycling 30 Ashland 8
28 21 Ben Guernsey Trusty Switchblade 28 Portland 7
29 47 Jeremy Russell bicycleattorney.com 30 Portland 7
30 6 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 Vancouver 7
31 16 Sean Corey Trusty Switchblade 29 Portland 7
32 83 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland 7
33 75 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 7
34 48 Stephen Glass Jens Voigt's Army 39 Portland 8
35 78 Julian Deiss 35 Portland 7
36 52 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 29 Bend 7
37 54 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team 36 portland 7
38 86 Dave Messenheimer Green Submarine Records 32 Portland 7
39 56 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 33 Portland 7
DNF 55 matt hall IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 7
DNF 40 Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland 4
DNF 61 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 42 Vancouver 4
DNF 67 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 31 Portland 3
DNF 10 John Lin Hammer Velo 29 Portland 2
DNF 34 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland 1

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 99 Tim Reinhart River City Bicycles 30 Portland 6
2 60 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 6
3 90 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 6
4 41 Robert Thayer bicycleattorney.com 28 Portland 6
5 44 Byron Breeden Guinness Cycling Team 36 Hood River 6
6 37 Robert K Brown 31 Portland 6
7 27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 34 bend 6
8 18 Christian Reed Green Submarine Records 33 Portland 6
9 58 Gary Szalay 32 Hood River 6
10 26 David Heddy Joe Bike 33 Portland 6
11 64 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 31 Portland 6
12 68 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 33 6
13 28 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 30 Portland 6
14 4 Blair Galen Reed College 19 Durango 6
15 1 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 37 Portland 6
16 6 David Sterry Green Submarine Records 29 Portland 6
17 56 Aaron Ufferman 31 Portland 6
18 13 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 27 Portland 6
19 67 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling 27 Portland 6
20 96 Justin Burton 6
21 92 Curtis Loeb Hammer Velo 38 Portland 6
22 42 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas 29 Fairview 6
23 87 Chuck Meyer Sunnyside Sports 34 Bend 5
24 101 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing 39 keizer 5
25 89 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 37 Portland 5
26 88 Nick Wagner Beermongers Cycle Club 29 Portland 5
27 84 Eric Fischer Existential Velo 31 Portland 5
28 76 Andy Meeks bicycleattorney.com 38 Portland 5
29 97 Chris Magel Bike Newport-Bier One 31 Newport 5
30 7 Jordan Norris Joe Bike 33 Portland 5
31 93 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 5
32 23 brison monroe Capitol Velo 17 salem 5
33 9 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club 33 Portland 5
34 85 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 5
35 94 Nathan Hilmer 5
36 98 Nicolas Meier 5
37 91 Alex Kroman Portland Velo 5
38 24 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing 21 Salem 5
39 31 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32 Beaverton 5
DNF 51 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 32 Corvallis 4
DNF 22 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 3
DNF 100 Jess Palcios 37 salem 3
DNF 66 Brennan Gilbert Hammer Velo 32 Portland 2
DNF 86 Ian M. Summers 27 portland 2
DNF 95 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 2
DNF 65 Jonathan Buck period correct 30 Portland 1

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 137 Timothy Scheumann 25 Wenatchee 5
2 74 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas 35 Wilsonville 5
3 7 Jonathan Kuipers Team S+M 26 Portland 5
4 19 Jack Olsen Fat Cobra Video 29 Portland 5
5 58 Jonathan Perlman Filth and Fury 30 Portland 5
6 134 mike tomlinson Hillsboro Bike Company 31 Hillsboro 5
7 98 soren clark Amnesia 33 Portland 5
8 118 Kevin Ruszel 31 Gaston 5
9 26 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team 26 Portland 5
10 129 Spencer White Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
11 130 Ryan Marquardt 34 Portland 5
12 59 Peter Blenkiron 35 Portland 5
13 9 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Happy Valley 5
14 140 Justin Brauner Portland 5
15 14 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 28 Beaverton 5
16 82 Alex Bigazzi Look Good Feel Good 33 Portland 5
17 11 Brian Wielenga 38 Portland 5
18 106 Scott Heinz 5
19 64 Douglas Gresham 35 Portland 5
20 142 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling 21 Salem 5
21 133 John Ayres bicycleattorney.com 27 Hillsboro 5
22 138 Tyler Jackson Capitol Velo 33 Salem 5
23 37 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling 24 Gresham 5
24 81 Adam Moore 27 Portland 5
25 116 Matt Shaffer 29 Coos Bay 5
26 121 brian Hobelman Trusty Switchblade 33 portland 5
27 100 Brett Cassidy Human Powered 31 Portland 5
28 136 David Hymans Metropolis Cycle Repair 33 Portland 4
29 128 Jeremiah Williams 35 salem 4
30 127 Kyle McCall 4
31 43 Todd Davis 34 Portland 4
32 61 Daniel Esterling Green Submarine Records 33 Portland 4
33 120 Dave Murray 30 Portland 4
34 83 anthony sands Metropolis Cycle Repair 37 portland 4
35 141 Christopher Muhs 25 Portland 4
36 53 Tommy Fieweger The Spokesmen 36 Vancouver 4
37 125 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4
38 28 Robert Anderson 32 Portland 4
39 126 Conor Fitzgerald 25 Portland 4
40 124 Vaughn Aldredge Team Beer 41 portland 4
41 23 Dan Saunders Miller Paint 34 Portland 4
42 40 Brian Hart Sr. Hapi-Go! 50 Washougal 4
43 39 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 41 Vancouver 4
44 78 Tim Beard Bend Endurance Academy 45 Bend 4
45 44 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing 30 Battle Ground 4
46 88 James Peterson 33 janessa 4
47 135 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 34 Portland 4
48 122 Robert McCabe 28 Astoria 4
49 119 Ross Bryan DNR Cycling 34 Portland 4
50 139 Alex Kohan Willamette University Cycling Team 22 Salem 4
51 131 Jason Dahlke 29 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 704 Todd Stryker The Spokesmen 37 Vancouver 5
2 715 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 46 portland 5
3 707 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
4 708 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 48 Hood River 5
5 703 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 30 oregon city 5
6 749 Scott Smith 32 Portland 5
7 728 Michael Chesnut 39 Portland 5
8 705 Andrew Hayes Rogue / Mt. View Cycles 37 White Salmon 5
9 731 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Beaverton 5
10 740 Seth Daniels Cyclesport.com 41 Portland 5
11 758 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 46 Orchards 5
12 739 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 5
13 781 Rutherford Brakke-Pound 35 Portland 5
14 722 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 42 Portland 4
15 782 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 42 Portland 5
16 712 Spencer Bohaboy Showers Pass 42 Portland 5
17 748 Matt Wilkin Team S+M 35 Portland 5
18 729 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 4
19 786 Scott Hamness Artisan Family Racing 42 Lake Oswego 4
20 724 Dave Wrast The Spokesmen 43 Vancouver 4
21 784 Andrew Wilson Rebound/Tireless Velo 52 Portland 4
22 783 Mark Brubaker 4
23 717 Tyse van Luik Bull Run Distilling/Team CycleOne 32 Vancouver 4
24 785 David Keeney Team S+M 48 Portland 4
DNF 721 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 1

Junior Men

Num Name Team Note Age City Laps
1 65 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 15 Bend 4
2 37 Cameron Beard Bend Endurance Academy 14 Bend 4
3 39 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 4
4 97 Javier Colton Bend Endurance Academy 16 Bend 4
5 27 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion 16 Eugene 4
6 11 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 16 Vancouver 4
7 99 Ian Jackson Mud Warriors 17 Portland 3
8 98 Will Reinking 16 Bend 3
9 28 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 15 Trout Lake 3
10 13 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16 Portland 3
11 38 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 14 Hood River 3
12 101 Cameron Millar-Griffin 16 3
13 60 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 16 Mt. Hood 3
14 62 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
15 91 John Crandall Pacific Power Blue Sky 17 Corvallis 3
16 96 Judson Selker Corvallis High School Please provide racing age 3
17 6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
18 44 Donovan Birky WebCyclery.com 13 Bend 3
19 16 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 3
20 100 Eben Horacek 13 Happy Valley 3
21 29 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 13 Trout Lake 3
22 103 Ian Wilson Bend Endurance Academy 15 Bend 3
23 71 Izaak King Mud Warriors 14 Portland 3
24 36 Elkin Parker Super Relax Concept 14 3
25 49 Jack Sullivan Pacific Power Blue Sky 14 Corvallis 3
26 102 Henry Jones Bend Endurance Academy 12 Bend 3
27 108 Brandon Ortiz Hapi-Go! 17 Vancouver 3
28 4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 15 Bend 3
29 24 Owen Szwaya bicycleattorney.com 12 Portland 3
30 3 Carson Westberg WebCyclery.com 13 Bend 3
31 46 Nate Lelack Bend Endurance Academy 13 Bend 3
32 68 Ben Van Raalte Mud Warriors 14 Portland 3
33 47 Connor Nelson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 13 portland 3
34 107 Brady Stotts Camas Bike and Sport 14 Washougal 3
35 93 Jeremy King Pacific Power Blue Sky 15 Corvallis 3
36 140 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 12 Bend 3
37 90 Michael Samelson 15 3
38 52 Joseph Lukens Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 12 Lake Oswego 3
39 14 Quinlan McIntire West End Bikes/Specialized 14 Portland 3
40 54 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 12 Portland 3
41 94 Henry Westly Please provide racing age 3
42 88 Jackson Wellen Corvallis High School 16 Corvallis 3
43 84 Brock Emry 15 Gresham 3
44 104 Max Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 11 eugene 3
45 77 Kelton Smith Portland Dev 13 Portland 3
46 95 Paul Furst Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
47 61 Brennan Pool 13 West Linn 3
48 58 Evan Mobley Camas Bike and Sport 13 Vancouver 2
49 20 Jacob Schoolfield Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2
50 15 Zachary Murphy 10 Portland 2
51 105 Ian Steigerwald Kona Grassroots 14 Forest Grove 2
52 89 Spenser Wellen 18 Corvallis 2
53 70 Nicholas Paesler 12 Portland 2
54 48 Henry Brenner 11 Damascus 2
55 64 Max Peters 10 2
56 79 Nathanael Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2
57 85 Please provide racing age 2
58 78 Taguen Smith Portland Dev Portland 2
59 57 Axel Clear 10 Boring 2
60 82 Cameron Hennes Omaha Devo Please provide racing age 2
62 86 Skyler Gober Rogue Bicycle Works 14 Forest Grove 2
63 87 Cary Adams Pacific Power Blue Sky 18 Corvallis 1
64 106 Gabriel Boatright 10 1
65 109 Please provide racing age 1

Junior Women

Num Name Team Note Age City Laps
1 611 Julia Schobben Westiew Cyclocats 17 Portland 3
2 628 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 3
3 608 Sharon Hart Hapi-Go! 17 Washougal 3
4 641 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 3
5 636 Katie LaFavre Please provide racing age 3
6 616 Gabrielle Lehnert Evviva 11 Eugene 3
7 619 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Lake Oswego 3
8 615 Catherine Lehman Pacific Power Blue Sky 13 Portland 3
9 635 Aubrey Whitty Corvallis High School 16 Corvallis 3
10 638 Katie Ryan Bend Endurance Academy Please provide racing age 3
11 605 Marisa Reid ZteaM 16 Portland 2
12 618 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 11 Tigard 2
13 637 Jennelle Holmes WebCyclery.com 11 bend 2
14 625 Natalie Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 14 Tigard 2
15 617 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 2
16 640 Aunika Miranda Trusty Switchblade 12 Portland 2
17 629 Rachael Vega Corvallis United 14 Corvallis 2
18 644 Please provide racing age 2
19 601 Janessa Wilson Hapi-Go! 12 Camas 2
20 639 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade 11 2
21 610 Juliana Smith Hammer Velo 10 Portland 2
22 642 Lauren Filer 12 2
23 643 Sage Kosmala Please provide racing age 2
25 626 Sierra Kelly Stumptown Cycling Club 12 Lake Oswego 2
26 633 Grace Vickers Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 10 Forest Grove 1
27 634 Kelsey Wilson Please provide racing age 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 339 Joe Santos Cyclepath Racing 40 Portland 8
2 338 John Bravard Cyclepath Racing 44 Portland 8
3 376 John Weathers Sunset Cycles 42 Tigard 8
4 391 Andrew Sargent Evolution Racing Team 42 Bend 8
5 312 jared Roy Portland Bicycle Studio 43 Portland 7
6 379 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 43 7
7 396 Jeffery Otto Sunset Cycles 50 Beaverton 7
8 330 Brent Casady 41 Portland 7
9 343 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 41 portland 7
10 304 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Hillsboro 7
11 347 Mike Henry bicycleattorney.com 47 Damascus 7
12 359 john mitchem West End Bikes/Specialized 7
13 370 Aaron Leritz Team S+M 43 Portland 7
14 305 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Gresham 7
15 556 Martin Baker bicycleattorney.com 45 Hillsboro 7
16 386 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Corvallis 7
17 348 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7
18 328 Eric Lanners Team S+M 39 Portland 7
19 314 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 7
20 332 joseph fricke Cyclepath Racing 47 portland 7
21 392 Dave Condon Trusty Switchblade 36 Wilsonville 7
22 395 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Team 45 Bend 7
23 368 Dan Porter Cyclepath Racing 40 Portland 7
24 303 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 46 Camas 7
25 387 Shane Fletcher Veloce Racing powered by Smith & Nephew 40 Portland 7
26 323 joe reynolds NNN 36 Portland 7
27 340 Michael Szwaya bicycleattorney.com 42 Portland 7
28 327 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling 44 West Linn 7
29 389 Daniel Sharp Embrocation Cycling 42 Portland 7
30 390 Russell Williford OSU Cycling Club 36 Corvallis 7
31 300 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Fairview 7
32 309 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 7
33 366 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 49 Portland 7
34 352 Quinn Jackson DNR Cycling 43 portland 7
35 397 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 42 Portland 7
36 361 Chad Sage Sunnyside Sports 43 Bend 7
37 394 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 45 Portland 7
38 388 Brian List Bike Central 45 Portland 7
39 342 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 7
40 557 Dan MacNaughton Cyclepath Racing 58 Portland 7
41 363 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 7
42 316 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 6
43 559 Tony Daversa Filth and Fury 38 Portland 6
DNF 398 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 44 Portland 5
DNF 337 William Henterly RGF/Felt 46 Portland 4
DNF 302 PAT KUDSZUS Team Lazy Tarantulas 39 Salem 4
DNF 558 Chad Smeltzer crank 42 Portland 3
DNF 393 Juston Manville Screamin' Demons pb\ Cross Spikes 40 Portland 2
DNF 317 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 Wilsonville 1

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 747 Todd Stewart 43 Portland 5
2 674 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 35 Damascus 5
3 662 John Droege Filth and Fury 46 Portland 5
4 732 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5
5 746 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 35 Happy Valley 5
6 608 Jay Rishel 37 Portland 5
7 738 Robert DeClerk Hutch's/Bend Dental/Lowes 36 Bend 5
8 757 Erik Anderosn 5
9 678 Jeff Boehlke The Spokesmen 46 Battleground 5
10 676 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling 38 Portland 5
11 722 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 37 Vancouver 5
12 648 Jeff Brock Existential Velo 37 Portland 5
13 692 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 5
14 754 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
15 619 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 39 Portland 5
16 609 David Pryor 43 Portland 5
17 670 Todd Lewis ATB Lubricants 43 Portland 5
18 717 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 46 Bend 5
19 756 Roger Lloyd 1 Error 42 Portland 5
20 612 Cesar Villanueva 39 Portland 5
21 695 Jason Zadow Filth and Fury 37 Portland 5
22 618 Andy Leritz Team S+M 45 Portland 5
23 671 Matthew Smith Hammer Velo 35 Vancouver 5
24 620 Daniel Gonzalez Team S+M 36 Portland 5
25 707 Raymond Crepeau 40 Portland 5
26 752 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team 45 Eugene 5
27 656 David Rasca Buy Local Cycling 35 Salem 5
28 710 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 44 Hood River 5
29 679 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
30 626 Matthew Schwartz 37 Portland 5
31 643 Brian Schiller Guinness Cycling Team 44 Portland 5
32 602 Roger Meier Cyclepath Racing 44 Beaverton 5
33 637 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 45 Portland 5
34 749 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 5
35 742 Satoru Igarashi 50 Portland 5
36 629 chris brannen Team S+M 39 Vancouver 5
37 622 Matt Savage Trusty Switchblade 36 Portland 5
38 633 Larry Chow Portland Velo 44 Portland 5
39 606 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage 47 Tualatin 5
40 672 Chris Nelson Green Submarine Records 37 Portland 5
41 607 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Happy Valley 5
42 673 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 47 Portland 5
43 745 Todd Sexton Guinness Cycling Team 42 Portland 5
44 615 Judson McCauley The Spokesmen 38 Vancouver 5
45 696 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
46 743 Leland Jossy Bush League Wrenching 5
47 731 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 48 Gresham 5
48 748 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham 5
49 624 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio 5
50 664 Jonathan Vinson Gentle Lovers 40 Portland 5
51 753 Bill Hall 45 Portland 5
52 617 ILe Powell Team S+M 43 Portland 5
53 730 Erik Spillman Portland Velo 47 Portland 5
54 691 Kenneth Pace Team S+M 44 Portland 5
55 744 Wally Hockman WebCyclery.com 35 Salem 5
56 647 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 36 Portland 5
57 675 Guy Smith MadAlchemy 49 Rainier 5
58 719 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend 5
59 680 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Oregon City 5
60 649 Robert Marti SWEAT360 40 Hillsboro 5
61 755 Daniel Boatright 35 Tigard 5
62 601 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
63 666 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5
64 636 Eddie Wang River City Bicycles 35 Portland 4
65 740 Patrick Murray 4
66 736 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo 40 Bend 4
67 741 Marc Riera 4
68 751 4
69 739 Tim Sinatra Buy Local Cycling 42 Salem 4

Masters 35+ C

Num Name Team Note Age City Laps
1 375 Dan Anderson 39 Beaverton 5
2 392 David Hewett The Spokesmen 37 Vancouver 5
3 417 Simon Robins 39 Portland 5
4 346 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage 43 Lake Oswego 5
5 477 Andrew Filer 41 Portland 5
6 476 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle 43 Portland 5
7 353 Rick Boston 46 Portland 5
8 450 Troy Clear 41 Boring 5
9 526 Kyle Stancliff SWEAT360 Warning for Dangerous riding 42 Aloha 5
10 391 Michael Kosmala Team S+M 40 Tigard 5
11 302 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage 40 West Linn 5
12 303 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5
13 340 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
14 328 Ryan Morrisey The Spokesmen 36 Vancouver 5
15 397 Jarod Seaman Buy Local Cycling 41 Salem 5
16 467 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 5
17 541 Dennis Stafford 36 Milwaukie 5
18 319 Kurt Snyder The Spokesmen 43 Vancouver 5
19 832 Kerry Halligan 41 Portland 5
20 519 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 39 Gresham 5
21 521 Phillip Ohnstad 43 Portland 5
22 520 Brent Sherry Human Powered 36 Portland 5
23 461 Eric Pool 46 West Linn 5
24 337 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 47 Portland 5
25 536 Jason Hight TEAM HILANDER 38 Longview 5
26 348 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 48 Brush Prairie 5
27 331 John Martin Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5
28 523 Michael Horwitz Capital Pacific 45 Lake Oswego 5
29 361 Peter Rueegger Team Mudman 44 Portland 5
30 546 Jason Creasman 5
31 456 Kevin Dickson 43 Portland 5
32 545 Paul DeVries Filth and Fury 44 Newberg 5
33 356 James Williams Zing 3 43 Beaverton 5
34 318 Varner Seaman Existential Velo 37 Portland 5
35 470 Brian Carrico The Spokesmen 41 Vancouver 5
36 482 Ben McLeod 42 Portland 5
37 321 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Hillsboro 5
38 402 Chris Roberts 41 Portland 5
39 524 Ryan Schimpf 35 oregon city 5
40 533 Matthew Jetton 43 portland 5
41 487 Eric Wilson 48 Portland 5
42 330 Paul Souders 41 Portland 5
43 532 Wayne Nussbaum 49 Happy Valley 5
44 549 brett andres Stumptown Cycling Club 42 portland 5
45 338 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling 46 Tigard 5
46 483 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 39 Lake Oswego 5
47 486 Thomas Royce The Spokesmen 44 Ridgefield 5
48 528 Devin Bailly Stumptown Cycling Club 38 Portland 5
49 539 Ryan Paddock 38 Milwaukie 5
50 367 Dante Solano DNR Cycling 36 Portland 5
51 542 Chris Wold 49 Portland 5
52 358 Jeff Spencer Team S+M 48 Clackamas 5
53 502 Terry Hamness Camas Bike and Sport 42 Washougal 5
54 504 Tristan Jones 5
55 515 mike meier Camas Bike and Sport 47 Vancouver 5
56 525 Steve Van Bergen 50 Portland 5
57 368 Edward Kim DNR Cycling 36 Portland 5
58 384 Robert Stefanowicz 45 Portland 5
59 488 giles rickett 46 hillsboro 5
60 474 Mark McMurtry Bellovaci United 42 Portland 5
61 314 Charles Barrett 1 Error 45 Portland 5
62 443 Matt Richmond Showers Pass 48 Portland 5
63 418 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4
64 462 Mike Lurie Garnish Apparel 43 Portland 4
65 518 Sean Fields Amnesia Brewery 39 Portland 4
66 831 Doug Bredall 42 Beaverton 4
67 313 James Webb Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4
68 438 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 38 Portland 4
69 421 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 43 Vancouver 4
70 327 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 42 Portland 4
71 516 Andrew Minson 39 West Linn 4
72 548 Paul Barlow Barlow Bikes 42 Saint Helens 4
73 300 Todd Mobley Camas Bike and Sport 39 Vancouver 4
74 531 Tom Bird Planet X p/b On One 44 Tigard 4
75 324 Matt Meskill 50 Portland 4
76 534 Chris Compton 4
77 343 Mark Castle Portland Velo 48 Portland 4
78 547 Adam Barmada Stumptown Cycling Club 42 PDX 4
79 538 Mike Owens Stumptown Cycling Club 42 portland 4
80 540 ben green Team Mudman 45 portland 4
81 522 Earl Hazekamp Capitol Velo 37 Salem 4
82 323 Matt Thiefelder The Spokesmen 41 vancouver 4
83 306 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 4
84 543 Joseph M. Horton Stumptown Cycling Club 48 fairview 4
85 325 Sean Graham Swift Cycling Club 36 Portland 4
86 374 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 38 Portland 4
87 308 Alex Croy The Spokesmen 36 Portland 4
88 132 Eric Meier 44 Beaverton 4
89 301 Steven Soto 39 Sherwood 4
90 527 Jeff Birdsall 37 Portland 4
91 551 Alex Dupey 4
92 305 Thomas J Meier 57 Corvallis 4
93 830 Justin Huggins 4
94 537 John Williams 4
95 544 Derek Wolfe SWEAT360 39 Hillsboro 4
96 434 Darren Pennington 52 Portland 4
97 550 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 4
98 529 Peter Hettinga SWEAT360 42 Hillsboro 4
99 413 Bjoern Brunner 43 Portland 4
100 535 Russell Gober Rogue Bicycle Works 46 Forest Grove 4
101 426 Marc Lutz Scorpius Cycles 42 Lake Oswego 4
102 517 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
103 530 Todd Harple 42 Hillsboro 3
104 370 Jesse Lopez Team Highlander 49 Longview 3
DNF 496 3
DNF 307 Mark Chasse 45 Portland 2
DNF 401 Paul Schripper 42 Portland 2
DNF 682 Rob Russell SWEAT360 2

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 275 Johnny Vergis Cyclepath Racing 52 Portland 5
2 260 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 53 Portland 5
3 280 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5
4 303 John Wilson Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis 5
5 268 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
6 294 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 51 Hood River 5
7 279 Cal Stone 1 Error 53 Camas 5
8 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 52 Trout Lake 5
9 323 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Portland 5
10 265 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Portland 5
11 250 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland 5
12 277 Tom James bicycleattorney.com 55 Sherwood 5
13 310 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 50 Bend 5
14 269 Tim Ellerbruch 1 Error 54 Lake Oswego 5
15 267 Richard Desmond Evolution Racing Team 53 Portland 5
16 312 Jon Gove Road & Dirt 50 Portland 5
17 285 nathaniel wells 57 Mosier 5
18 254 Steve Lacey 58 Portland 5
19 295 Dan Houghton Showers Pass 52 Aloha 5
20 257 Mark Hildebrandt Portland Velo 56 Tigard 5
21 253 Kevin O'Connell Hammer Velo 55 Portland 5
22 320 Peter Spir Team S+M 57 Lake Oswego 4
23 322 David Luoma Guinness Cycling Team 55 Portland 4
24 306 Judd Eustice Team S+M 51 Portland 4
25 266 Tracy Marks na 57 Portland 4
26 319 Michael Smith 52 Newberg 4
27 318 scott stapleton 4
28 296 Gary Smith 53 Aloha 4
29 284 Christopher Luby Badass Cycling 51 Wilsonville 4
30 315 John OBrien Evolution Racing Team 53 Ridgefield 4
31 255 Mitch Gold Portland Velo 51 Portland 4
32 313 erik goodfriend 52 portland 4
33 276 john nicholas DNR Cycling 57 portland 4
34 324 Don Wiley Mountain View Cycles/Subway 4
35 263 Charles Linke 54 Portland 4
36 321 David English Filth and Fury 50 Portland 4
37 325 Tom Van Raalte 51 Portland 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 507 Ken Rodgers Bicycleway.com 61 Eugene 5
2 500 Ron Strasser Team S+M 63 Portland 5
3 506 Robert Fox CoMotion Factory Team 61 Keizer 4
4 504 Russell Speirn Portland Velo 66 Wilsonville 4
5 516 Paul Montgomery Team S+M 4
6 501 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 67 Portland 4
7 514 Philip Litchfield Capitol Velo 62 Salem 4
8 515 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky 65 Salem 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 14 Mielle Blomberg Team S+M 41 Portland 4
2 22 Rhonda Mazza Team S+M 38 Portland 4
3 23 Ann Kennedy bicycleattorney.com 44 Portland 4
4 13 Sarah Eustis bicycleattorney.com 39 Portland 4
5 21 Heather VanValkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 37 Vancouver 4
6 8 Virginie Calme Cyclepath Racing 42 Portland 4
7 10 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 4
DNF 17 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 2

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 103 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
2 119 Darien Curl 44 Portland 4
3 116 Lori Brault Trainhead 41 Portland 4
4 120 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade 40 Bend 4
5 118 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
6 123 jennifer Hagen 4
7 121 Julie Kramer Team S+M 41 Portland 4
8 107 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4
9 126 Martha Paulus Buy Local Cycling Salem 4
10 125 Gina Garnero-Hill Super Relax Concept 43 Portland 4
11 124 Teresa Kubu 4
12 114 Erika Miranda Trusty Switchblade 37 Portland 4
13 111 Ashley Madison Westend Bicycles 36 Portland 3
DNF 117 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Damascus 1
DNF 122 Ann Leitheiser 1

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 508 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 4
2 520 Karen Kenlan Sunnyside Sports 52 Bend 4
3 502 Lynda Palubeski WebCyclery.com 45 Bend 4
4 521 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 45 Gresham 4
5 510 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 47 Portland 4
6 519 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team 48 Portland 4
7 518 Loraine Blake Guinness Cycling Team 47 Portland 4
8 522 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 West Linn 3
9 514 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 626 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop/Kona 37 Springfield 6
2 591 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles 35 Hillsboro 6
3 522 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 31 Salem 6
4 584 brad winn Team S+M 29 Portland 6
5 636 Ross Brody Buy Local Cycling 33 Salem 6
6 616 Nat Johnson Green Submarine Records 34 Portland 6
7 624 Adrian Richardson 6
8 506 David Boerner Ruckus Test Team 31 Portland 6
9 622 Andy Redden 6
10 608 Tony Kic Gentle Lovers 34 portland 6
11 573 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom Cycles 38 Central Point 6
12 625 Dylan VanWeelden Chris King 34 Portland 6
13 596 Josh Armagost Fat Cobra Video 40 Portland 6
14 556 Sal Collura SLOCUM Race Team 43 Camp Adair 6
15 565 David Burke Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 6
16 618 Brent Poole Therapeutic Associates of Bend/Pine Mountain Sports 25 Bend 6
17 638 Jason Borum Jens Voigt's Army 35 Portland 6
18 630 Greg Adams Cyclepath Racing 33 Portland 6
19 528 Daniel Evans Ruckus Test Team 27 Portland 6
20 564 John Gulick Green Submarine Records 36 Portland 6
21 634 Andy Meschke signal cycles 6
22 580 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6
23 523 Lloyd Connelly DNR Cycling 44 Portland 6
24 568 Sam Rosenberg Hutch's-Co-Motion 15 Eugene 5
25 617 Brian Larson 28 Portland 5
26 547 Reed Avery Evviva Training 28 Eugene 5
27 582 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 34 Portland 5
28 627 Bo Thunell 5
29 597 David Bisers Tensegrity PT Cycling 31 Portland 5
30 508 Richard Rosko Hammer Velo 44 Portland 5
31 555 Ken Hahn 38 Portland 5
32 620 Bruce Siefker Lone Wolf 25 Portland 5
33 623 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 5
34 635 Mike Bene Jens Voigt's Army 45 Portland 5
35 533 Jeremy Zane 42 Portland 5
36 595 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Sherwood 5
37 500 Juston Manville Screamin' Demons 40 Portland 5
38 529 Kevin Phomma Trusty Switchblade 18 Portland 5
39 633 Ethan Furniss Eddy Merkin 29 Portland 5
40 632 Edward Kim DNR Cycling 37 Portland 5
41 610 Daniel Powell 5
42 593 john nicholas DNR Cycling 57 portland 5
43 619 Jeffrey Johnson Team Beer 44 Portland 5
44 541 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
45 637 Todd Foreman-Kinder Showers Pass 26 Portland 4
46 534 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 4
47 588 Suzy Renn Team Slow 43 Portland 4
48 589 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 4
DNF 600 Steven Beardsley Gentle Lovers 30 Portland 4
DNF 615 Jackson Quinn DNR Cycling 43 portland 2
DNF 621 Slate Olson Rapha Racing NW 39 PORTLAND 2
DNF 629 Steve Hauck Life Cycle Racing Team 33 Eugene 2
DNF 525 Brian Kesselman Cyclesport.com 36 Portland 1
DNF 554 Shawn Small Ruckus Test Team 28 Portland 1
DNF 583 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 46 Portland 1

Unicycle

Num Name Team Age City Laps
1 U2 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 1
2 U1 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 13 Washougal 1
3 U3 Ben Schoenberg 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 643 Jade Wilcoxson Optum pb Kelly Benefit Strategies 34 Talent 7
2 633 Brigette Brown River City Bicycles 37 Portland 7
3 649 Alice Pennington Team S+M 31 Portland 7
4 640 Jessica Cutler cyclocrossracing.com 33 Seattle 7
5 608 Tina Brubaker Speedvagen Racing Machines 44 Keizer 7
6 612 Megan Faris Gates Rapha River City Bicycles 33 Portland 7
7 639 Cindy Lewellen 45 Portland 7
8 632 Laura Winberry Speedvagen Racing Machines 28 Bend 7
9 626 Brooke Snyder bicycleattorney.com 32 Portland 7
10 637 Renee Scott Sunnyside Sports 39 Bend 6
11 617 rachel bagley IRA Ryan Cycles Cross Team 34 Portland 6
12 650 Kim Matheson Team S+M 33 Portland 6
13 634 Jade Koide Team Beer 29 Portland 6
14 618 Jen Powell 34 Portland 6
15 647 Audrey Brown Team S+M 26 Lake Oswego 6
16 600 Remy Maguire Team S+M 33 Portland 6
17 623 Erin Goodall Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 23 Portland 6
18 605 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Portland 6
19 602 Laura Trace 1 Error 46 Portland 6
20 613 hannah moore Green Submarine Records 29 Portland 6
21 646 Lanakila MacNaughton Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 23 Portland 6
22 110 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Beaverton 2
DNF 648 Joy Armagost Fat Cobra Video 34 Portland 1

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 716 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 4
2 718 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 31 Portland 4
3 733 Heather Daniel 30 Portland 4
4 700 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 38 Portland 4
5 719 Jeanne Beko Athletes Lounge Cycling Team 29 West Linn 4
6 711 Sarah LoGiudice Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 33 Portland 4
7 721 Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade 24 Portland 4
8 738 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 39 PORTLAND 4
9 701 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 32 Portland 4
10 728 Stephanie Hahn 32 Portland 4
11 713 Jennifer Pereau Trusty Switchblade 33 Portland 4
12 714 Robin Gumpert Filth and Fury 35 Portland 4
13 702 Susannah Hart Hapi-Go! 15 Washougal 4
14 740 Kate Massey Filth and Fury 29 4
15 739 Alison Paulus Buy Local Cycling 35 Hillsboro 4
16 737 Janelle Bickford CGFG 4
17 742 Dee Ann Burton PORTLAND 4
18 703 Hannah Hart Hapi-Go! 19 Washougal 3
DNF 732 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 3
DNF 741 Anita Dillen JoesBikes 28 Portland 2

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 941 Kimberly Filer 33 Portland 4
2 950 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 32 Portland 4
3 929 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 26 Portland 4
4 924 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team 4
5 913 Erin Chipps Green Submarine Records 32 Portland 4
6 909 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 38 Hood River 4
7 932 Erica Loder UEF 33 Portland 4
8 948 Katy Giombolini 24 Eugene 4
9 943 Krissy Brunsman Green Submarine Records 35 Portland 4
10 944 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Portland 4
11 951 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 39 Portland 4
12 937 PJ Houser 1 Error 29 Portland 3
13 914 Kristin Bott Team Slow 31 Portland 3
14 927 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 3
15 926 Aubree Ng 27 Portland 3
16 949 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Tigard 3
17 942 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Damascus 3
18 947 Lorelei Drapper Trusty Switchblade 3
19 931 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 42 Fairview 3
20 945 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 3
DNF 912 Rena Hartman Planet X p/b On One Portland 1
DNF 946 Marny Musielak 42 Redmond 1