Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi

Washougal, WA
September 28, 2013

Part of the Grand Prix Erik Tonkin

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 28, 2013 at 5:55 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 82 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling 31 Portland 5
2 138 Ken Elser 35 Portland 5
3 139 Joe Tysoe 42 Portland 5
4 106 Nic Kytlica Planet X p/b On One 31 North Plains 5
5 141 Michael Moreland 25 Portland 5
6 68 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 49 Portland 5
7 102 Steve Raubolt SWEAT360 34 Tigard 5
8 40 Phillip M Trost Team S+M 37 Battle Ground 5
9 79 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37 Portland 5
10 133 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33 Portland 5
11 21 Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 43 Gresham 5
12 137 Dean Maclean Planet X p/b On One 43 happy valley 5
13 13 Bill Holmes Planet X p/b On One 51 milwaukie 5
14 104 Timothy Smith 29 Portland 4
15 84 Aneel Nath 34 Portland 4
16 31 Emanuel McGladrey Holy Moly Velo 55 Keizer 4
17 14 Keith Wolff 48 Portland 4
18 105 Anthony Smith 47 Portland 4
19 54 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 32 vancouver 4
20 111 Jeff Hollister 55 Portland 4
21 53 Christian Luke 27 Portland 4
22 134 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team 48 Lake Oswego 4
23 45 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 4
24 46 Steve Olsen Camas Bike and Sport 52 Oregon City 4
25 100 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 35 Portland 4
26 135 Jack Bork 34 4
27 10 Danny Pettit 51 Happy Valley 4
28 47 Jordan Braun 26 kelso 4
29 25 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4
30 65 kyle pratuch 25 Portland 4
31 43 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 4
32 132 Karl Bailey 42 Vancouver 4
33 35 John Morehead Camas Bike and Sport 50 Washougal 4
34 136 Justin Hughes 32 4
35 140 Phillip Wiant 51 4
36 142 Albert Passadore 41 Portland 4
37 32 Ben Helgren 36 Portland 3
DNF 7 JJ Stecher 36 Vancouver 3

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 551 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4
2 555 Naomi Hand 40 Portland 3
3 545 Abby DenUyl 35 Portland 3
4 557 Colleen Douglas 29 Portland 3
5 500 Courtney Stella 30 Portland 3
6 527 Elizabeth Gardiner O2 Endurance 27 Clackamas 3
7 546 Gina Zandy Ohnstad 36 Portland 3
8 556 Robin Maloney 40 Portland 3
9 549 Mary 32 Portland 3
10 539 MM Jenkins BeerMongers Cycle Club 52 Portland 3
11 503 Traci Smolen 46 Portland 3
12 548 Kirsten Rudberg Unattached 42 Portland 3

Category A

Num Name Team Age City Laps
1 25 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 30 Portland 8
2 28 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 36 Hillsboro 8
3 29 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 37 Portland 8
4 6 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 32 portland 8
5 13 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 8
6 52 luke demoe Stoemper 34 Eugene 8
7 50 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 40 Portland 8
8 48 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8
9 2 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland 8
10 26 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 8
11 81 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 8
12 83 Joel Madrone Breadwinner Cycles 38 8
13 8 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 32 Salem 8
14 82 Ira Ryan Breadwinner Cycles 37 portland 7
15 17 Ryan Garner Evviva 32 Eugene 7
16 22 matt hall Breadwinner Cycles 35 Portland 7
17 38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38 Vancouver 7
18 18 David Heddy Joe Bike 34 Portland 7
19 75 Alexander Clemens Portland Bicycle Studio 27 Portland 7
20 80 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 34 Portland 7
21 34 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 28 Portland 7
22 9 Zachary Utz Ruckus Test Team 29 Portland 7
23 84 Logan Trammell Hapi-Go! 24 Scio 6
DNF 71 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 6

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 77 Robert Carver Ironclad/Yakima 32 Portland 6
2 1 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 6
3 30 ben corbalis Portland Bicycle Studio 28 Portland 6
4 48 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6
5 3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Happy Valley 6
6 7 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 32 Portland 5
7 64 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
8 79 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
9 78 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 30 Albany 5
10 46 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles 34 Portland 5
11 80 Jesse Merrithew 32 Portland 5
12 4 Jordan Norris Joe Bike 34 Portland 5
13 12 Sean Cook Cyclepath Racing 5
14 10 Rob Thompson Ironclad/Yakima 42 Portland 5
15 5 Cullen Guinn Joe Bike 37 Portland 5
16 29 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 28 Portland 5
17 81 Antonio Castaneda JR Soraz Racing p/b CAPA 40 Keizer 5
18 37 Paul Sage House Wine 31 Seattle 5
19 8 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles 42 Portland 5
20 76 Eric Aldinger Team S+M 42 Portland 5
DNF 6 Marcus WILLIAMS Cyclecrossracing.com 4

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 58 Stephen Laurent 29 Portland 6
2 75 Cory Solovewicz Go Bananas! 31 Portland 6
3 23 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 31 Battle Ground 6
4 19 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 27 Battleground 6
5 4 Patrick Reedy 35 Portland 6
6 50 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 31 Portland 6
7 115 Justin Philips 32 Portland 6
8 32 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 6
9 6 nathaniel wells Hapi-Go! 58 Mosier 6
10 45 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
11 38 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6
12 86 Michael A Shearer Unattached 32 Tigard 6
13 72 Randall Fransen 33 Portland 6
14 113 Jordan Staples SAGE CYCLES 34 Vancouver 5
15 111 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 5
16 117 Jeff Liebert 36 5
17 116 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters 30 Portland 4
DNF 114 Kevin Jacobs 26 Hillsboro 2
DNF 112 Jules Johnson 22 Lafayette 2
DNF 35 Joseph French Lost Highway 39 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 709 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6
2 700 David Rosen Sage Cycles Racing 40 Beaverton 6
3 710 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 6
4 716 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 6
5 705 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 38 Vancouver 6
6 717 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Portland 6
7 738 Mark Thomas Rogue / Mt. View Cycles 38 Hood River 6
8 741 Jack Trumbull 39 Hood River 5
9 720 Michael Chesnut 40 Portland 5
10 708 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 31 oregon city 5
11 704 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Portland 5
12 748 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 44 5
13 736 Philip Meyrick 51 West Linn 5
14 749 Charles Henderson Lost Highway 43 Portland 5
15 743 Todd Bauch 46 Portland 5
16 751 David Liebert 40 Portland 5
17 712 Jacob Roth 35 Walla Walla 4
18 752 Abe Covello 35 Vancouver 4
DNF 731 Rex Buchanan Soraz Racing p/b CAPA 31 Vancouver 4
DNF 721 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 4
DNF 723 Dan Lautenbach Sunset Cycles 51 Portland 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 19 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 15 Hood River 4
2 5 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 16 Trout Lake 3
3 48 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 3
4 4 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 14 Trout Lake 3
5 28 Thomas Ring 17 Portland 3
6 11 Nathanael Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3
7 41 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 14 Vancouver 3
8 17 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Camas 3
9 12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3
10 8 Cooper Irwin Hapi-Go! 15 Woodland 3
11 6 Zach Durst Hapi-Go! 15 Oregon City 2
12 83 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo 10 Portland 2
13 126 Grayson Szczukowski Unattached 13 Portland 2
14 42 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 12 Vancouver 2
15 9 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 10 eugene 2
16 127 Ryan Manny 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 916 Kristina Owen Capitol Velo 15 Salem 3
2 907 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 3
3 953 Emily Crago Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Portland 2
4 952 Shasned Crescenzi 17 2
5 918 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 11 Forest Grove 2
6 911 McKenna McKee 10 Vancouver 2
7 904 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 14 Clackamas 1
8 903 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Clackamas 1

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 385 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 43 Bend 8
2 316 Seth Hosmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 38 Portland 8
3 327 Martin Baker Kesho Bicycles 46 Hillsboro 8
4 323 Brent Casady 42 Portland 8
5 378 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Damascus 7
6 402 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
7 339 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 7
8 401 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team 43 Eugene 7
9 314 Mathew Braun Team Audi 40 Portland 7
10 333 John Wilson Pacific Power Blue Sky 55 Corvallis 7
11 309 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 7
12 331 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 36 Damascus 7
13 343 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 7
14 304 Roger Meier Cyclepath Racing 45 Beaverton 7
15 302 Rick Metz bicycleattorney.com 45 Portland 7
16 369 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 7
17 357 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 7
18 329 Eric Lanners Team S+M 40 Portland 7
19 328 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Vancouver 7
20 399 Daniel Sprouse 46 7
21 321 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7
22 344 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling 43 Corvallis 7
23 398 Tom Scales bicycleattorney.com 40 Portland 7
24 311 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7
25 318 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 48 Eugene 7
26 366 Matt D'Elia Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 38 Hillsboro 7
27 315 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Portland 7
28 301 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 7
29 325 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 45 Hood River 6
30 349 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 45 Portland 6
31 353 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Lake Oswego 6
32 348 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters 44 Portland 6
DNF 400 Michael Benno 45 6
DNF 393 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Portland 5

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 571 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Gresham 6
2 697 Brian List Bike Central 46 Portland 6
3 598 Matthew Smith 36 Vancouver 6
4 635 Mark Widlund The Spokesmen 36 Brush Prairie 6
5 593 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 6
6 611 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 6
7 555 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 6
8 620 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 6
9 585 David Pedersen Portland Bicycle Studio 41 Portland 6
10 649 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 38 Portland 6
11 674 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 36 Portland 6
12 632 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44 Vancouver 6
13 666 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo 40 Portland 6
14 672 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 6
15 698 Thomas Morgan bicycleattorney.com 45 The Dalles 6
16 696 David Pryor 44 Portland 6
17 612 Luke Sosnowski 37 Camas 6
18 574 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 6
19 561 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6
20 699 Andy Platt 43 Portland 6
21 592 Sage Freeman Planet X p/b On One 40 Salem 6
22 667 Peter Rueegger Team Mudman 45 Portland 6
23 553 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
24 552 Jeff Boehlke The Spokesmen 47 Battleground 5
25 701 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 5
26 556 Guy Smith Fort George Brewery 50 Rainier 5
27 604 chris brannen Team S+M 40 Vancouver 5
28 577 Paul Kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47 Lake Oswego 5
29 675 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
30 629 Marc Riera Gentle Lovers 39 Portland 5
31 669 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 5
32 694 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 5
33 695 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5
34 621 Alan Reaume 49 Portland 5
35 619 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 5
36 700 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38 Aurora 5
37 581 James Newman HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 42 Portland 5
DNF 579 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 2
DNF 618 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 2
DNF 616 Thomas Hainisch WebCyclery.com 40 Bend 1
DNF 651 Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway 43 Hood River 1

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 313 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 5
2 451 Greg Stokes Hammer Velo 43 Portland 5
3 323 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 54 Ridgefield 5
4 306 Ryan Marquardt 35 Portland 5
5 364 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
6 309 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland 5
7 422 mike packer Rebound/Tireless Velo 49 Vancouver 5
8 320 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 43 Portland 5
9 475 Scott Gerwig 45 Portland 5
10 324 Thomas Royce The Spokesmen 45 Ridgefield 5
11 355 Steve Black 41 Portland 5
12 386 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 36 White Salmon 5
13 395 Jay Swavely Camas Bike and Sport 48 Vancouver 5
14 442 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
15 437 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 49 Brush Prairie 5
16 452 Ryan Morgan Trailhead Coffee Roasters 39 Portland 5
17 366 Patrick Reedy 35 Portland 5
18 483 Gabriel Cabatic 37 Portland 5
19 328 Charles Barrett 46 Portland 5
20 420 Burk Webb Portland Velo Racing Team 46 Milwaukie 5
21 477 stewart schesnack 45 portland 5
22 474 Todd Mobley Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5
23 405 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 5
24 342 Varner Seaman Nosse Familia 38 Portland 5
25 338 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5
26 456 Joseph Marek Team S+M 50 Oregon City 5
27 419 Mike Sobolewski Hapi-Go! 44 Vancouver 5
28 480 Mark Rasmussen Real Racing 45 Salem 5
29 365 nathaniel wells 58 Mosier 5
30 424 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters 37 Portland 5
31 399 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
32 327 Josh Platis Rubicon 42 Portland 5
33 363 steven ohlhaber Garner Northbrook Chicago 5
34 310 Michael Dehner 48 Portland 5
35 307 Adam Clement 46 Portland 5
36 346 Grant Rochelle Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Lake Oswego 5
37 331 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 39 Portland 4
38 479 Jeff Spencer Team S+M 49 Clackamas 4
39 312 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 4
40 333 Andy Casebeer Team S+M 46 Washougal 4
41 484 Dave Torrance 43 Portland 4
42 302 mike meier Camas Bike and Sport 49 Vancouver 4
43 375 James Lais cheep team 44 Portland 4
44 482 Jamie Gilchrist Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 44 Portland 4
45 485 Tony Pitone Portland Velo Racing Team 45 Portland 4
46 370 Eric Meier Camas Bike and Sport 45 Beavercreek 4
47 325 Mark Jensen Planet X p/b On One 47 Gladstone 4
48 330 Chris Valencia Team S+M 50 Bend 4
49 464 Steven Pike 4
50 305 Geir Eide 41 Portland 4
51 486 Richard McKee 44 Vancouver 4
52 316 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 4
53 478 Scott Kranz 45 4
DNF 481 Andrew Springer Team Colleen 40 Portland 2
DNF 321 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 1
DNF 476 Neil Kranz 38 Tigard 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 338 rich cramer bicycleattorney.com 53 Beaverton 6
2 259 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 54 Portland 6
3 269 John Foulston Portland Velo Racing Team 50 Portland 6
4 291 Greg Talbert Focus Bikes 51 Portland 6
5 296 Terry Knight 58 Vancouver 6
6 287 Johnny Vergis Cyclepath Racing 53 Portland 6
7 270 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 53 Camas 6
8 267 phil randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Springfield 6
9 255 Cal Stone 54 Camas 6
10 266 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 6
11 256 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 53 Trout Lake 5
12 263 Steve Lacey 59 Portland 5
13 315 Mike Mercer Grouptrail Cycling 53 Portland 5
14 278 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 5
15 274 Chris Wold 50 Portland 5
16 306 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 Portland 5
17 279 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 5
18 257 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 54 Ridgefield 5
19 261 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized 55 Lake Oswego 5
20 275 David Dorocke Deschutes Brewery 51 Bend 5
21 272 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5
22 294 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 59 Eugene 5
23 284 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5
24 337 Dieter Hoffmann Team S+M 56 Portland 5
25 298 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
26 336 Steve Van Bergen 51 Portland 5
27 335 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team 52 Portland 5
28 340 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 5
29 299 Richard Potestio Rapha Racing NW 58 Portland 5
30 341 Kent Cramer 54 5
31 258 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 5
32 342 Katherine Christensen 53 Portland 5
33 251 Alan Thomason Deschutes Brewery 53 Bend 5
34 250 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 5
35 303 Paul Mautner Veloforma 55 Portland 5
36 343 Eric Szczukowski Unattached 52 Portland 5
37 297 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 5
38 293 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 5
39 288 David Gratke Showers Pass 55 Portland 4
40 339 Thomas J Meier 58 Corvallis 4
41 330 David Hankins Camas Bike and Sport 59 Camas 4
42 344 Bill Alsup 59 Beaverton 4

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 502 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 62 Eugene 5
2 500 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
3 516 Steve Rearden Blondie Velo 62 Portland 5
4 503 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 67 Portland 5
5 514 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 5
6 501 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 4
7 515 Edward Lanton 63 Portland 4
8 513 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 60 Portland 4
9 505 Robert Fox Buy Local Cycling 62 Keizer 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 4 Ann Kennedy bicycleattorney.com 45 Portland 4
2 20 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 4
3 24 Lori Brault 42 Portland 4
4 2 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 4
5 6 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 44 Beaverton 4
6 11 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 37 Vancouver 4
DNF 14 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 1

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 219 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 40 PORTLAND 4
2 208 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 4
3 206 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4
4 200 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Hillsboro 4
5 223 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 38 Eugene 4
6 224 Hazel Gross Trusty Switchblade 37 Portland 3
7 214 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 3

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 750 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 54 Trout Lake 4
2 753 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 4
3 761 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 60 Lake Oswego 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 506 David Boerner Ruckus Test Team 32 Portland 6
2 519 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 6
3 549 Samuel Pepperwood Gentle Lovers 29 Portland 6
4 509 Brian Kesselman Ruckus Test Team 37 Portland 6
5 632 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio 32 Portland 6
6 626 Richard Sweet Tensegrity PT Cycling 43 Eugene 6
7 574 Mike Bene Jens Voigt's Army 46 Portland 6
8 599 Tony Kic Gentle Lovers 35 portland 6
9 629 Brandon Rothauge Planet X p/b On One 35 Portland 6
10 630 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 32 Portland 6
11 503 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 6
12 512 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 30 Portland 6
13 511 Ken Hahn 39 Portland 6
14 573 David Burke Trailhead Coffee Roasters 32 Portland 6
15 525 Brian Lynch Dr Will Bar 37 Portland 6
16 518 Daniel Evans Ruckus Test Team 28 Portland 6
17 592 Ryan Barrett 33 Portland 6
18 534 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Sherwood 5
19 571 Jeffrey Babbidge 36 Portland 5
20 587 Chase Banna 30 Portland 5
21 605 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 5
22 583 Ruben Galbraith World's Greatest Ruben 29 Portland 5
23 609 Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 41 Beaverton 5
24 627 Vincent Rodarte Planet X p/b On One 38 Portland 5
25 527 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 39 Hood River 4
26 540 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 4
27 600 Tess Weir Kestrel 4
28 555 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4
29 628 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4
DNF 625 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 Wilsonville 1
DNF 631 Ryan Wilkerson Ninkasi 29 Eugene 1

Women A

Num Name Team Age City Laps
1 863 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7
2 852 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Gresham 6
3 877 Elise Huggins River City Bicycles Women's Team 44 Portland 6
4 902 Remy Maguire Team S+M 34 Portland 6
5 857 Shelley Dunlop Therapeutic Associates PDX Cycling 28 Portland 6
6 856 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6
7 893 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6
8 860 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 31 Bend 6
9 904 Sara Fletcher West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 28 Portland 6
10 886 Jennifer Johnson Dirty Fingers/Gorge Dental 37 Hood River 6
11 884 Jill Hardiman Team S+M 43 White Salmon 6
12 880 Jenn Levo Ironclad/Yakima 33 Portland 6
13 898 Elise Wright 31 Eugene 6
14 903 Brianna Walle Optum pb Kelly Benefit Strategies 29 Portland 6
15 900 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 5
DNF 897 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 4
DNF 901 Joanna Mensher 35 3

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 133 Katy Salinas 34 Vancouver 4
2 100 Stephanie Hahn HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 33 Portland 4
3 123 Annie Nielsen bicycleattorney.com 32 Milwaukie 4
4 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 4
5 105 Hannah Hart Hapi-Go! 20 Washougal 4
6 137 Starr Walker Portland Bicycle Studio 28 Portland 4
7 136 Julie Deal BeerMongers Cycle Club 41 Portland 4
8 108 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4
9 115 Emily Fisken 29 Portland 4
10 138 Erinne Goodell Team Slow 33 Portland 4
11 109 Cristina Mihaescu Ironclad/Yakima 34 Portland 4
12 134 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 31 Portland 4
13 113 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 3
14 135 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 3

Women C

Num Name Team Age City Laps
1 354 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 24 Ashland 4
2 331 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 31 Portland 4
3 346 Kaitlin Borstelmann 27 Portland 4
4 323 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
5 339 Marayah Deese Heartstrings Cycling 28 Portland 4
6 310 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 42 Portland 4
7 306 Elisabeth Mahoney 42 Portland 4
8 342 Beth kobza Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
9 348 Katie Monaco 26 4
10 314 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Portland 4
11 350 Inge Wortman Threshold Velo 40 Portland 4
12 319 Annie Bertucio UEFR 25 Portland 4
13 312 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4
14 309 Krissy Brunsman Green Submarine Records 36 Portland 4
15 355 Kae Erickson Sweetpea Ladies Auxiliary 28 Portland 4
16 343 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 33 Portland 3
17 349 Candida Hart Hapi-Go! 49 Washougal 3
18 351 paula crago Sweetpea Ladies Auxiliary 45 3
19 341 Vanessa Usui 39 Portland 3
20 304 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 3
21 317 Kathleen Hellem Unattached 44 Vancouver 3
22 352 Ali Angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 3
23 303 Cat Moscibrocki Sweetpea Ladies Auxiliary 38 Portland 3
DNF 340 Kimberlee Stafford 41 Portland 2