Banana Belt Series: Banana Belt 2

Gaston, OR
May 10, 2014

Part of the Banana Belt Series

If you have questions or corrections, please email niina jamsja.

Updated May 14, 2014 at 10:14 PM

Junior

Num Name Team Age City
1 8057 Keelan Ontiveros West End Jr 14 Portland
2 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver
3 8109 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 15 Portland
4 8010 Soren Wolf de Gavia 15 Pendleton
5 54 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion 14 Eugene
6 8069 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland
7 5375 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego

Masters Men 1/2/3 40+

Num Name Team Age City Notes
1 104 Eric Sheagley Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
2 808 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland
3 152 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Damascus
4 598 John Prosser Pacific Power Blue Sky 47 Hillsboro
5 51 Mark Hibbard Michelob Ultra
6 814 Steve Schwaeber Smith&Nephew p/b West End Bikes 45 portland
7 3003 Erik Bakker Ironclad Cycling Team 45 Portland
8 502 Michael Medina 46 Portland
9 341 Rogier Ducloo Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 42 portland
10 541 Freddy Tincher Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
11 669 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland
12 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 46 Portland
13 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro
14 652 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland
15 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Lake Oswego
16 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland
17 755 Eric Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 43 Eugene
18 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood
19 580 Scott Goldstein Michelob Ultra 48 Eugene
20 588 David Ripp 48 Camas
21 52 Thomas Cody Smith&Nephew p/b West End Bikes
22 125 Dave Campbell Hutch's-Slocum-Co-Motion 46 Newport
DNF 813 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 45 Camp Adair
DNF 118 Mark Ginsberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)
DNF 563 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland
DNF 399 Andrew Marges Hammer Velo 45 Portland

Masters Men 1/2/3 50+

Num Name Team Age City Notes
1 145 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles 50 Portland
2 53 Brad Gebhard Multnomah Athletic Club 50 Portland
3 775 John Mitchem 52 Portland
4 3053 Tim Marcotte Michelob Ultra 50 Eugene
5 587 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton
6 3001 Tony Dirks Rogue 50 Hood River
7 189 Bruce Connelly Smith&Nephew p/b West End Bikes 51 Portland
8 706 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 57 Portland
9 567 John Kenney Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River
10 853 Bradley Taylor Hutch's-Slocum-Co-Motion 54 Forest Grove
DNF 155 Ivan Meadors Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Hillsboro
DNF 527 George Schreck Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 62 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)
DNF 398 J.Michael Manning Klean Athlete 59 Portland
DNF 310 Jeff Parker Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 53 Hood River
DNF 113 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 55 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)

Masters Men 1/2/3 60+

Num Name Team Age City
1 367 Gregory Hartman Team Rose City 61 Hillsboro

Masters Men 4/5 40+

Num Name Team Age City Notes
1 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 41 Portland
2 4137 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 Portland
3 414 Wayne Boyle Interurban 49 Portland
4 4010 Ed Reagan Portland Bicycle Studio 46 Portland
5 5208 Greg Stokes Hammer Velo 44 Portland
6 5080 John Hatfield 46 Portland
7 4112 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland
8 4256 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland
9 5114 Michael Kosmala Team S+M 42 Tigard
10 403 David Bachman Portland Velo Racing Team 43 Tualatin
11 5060 Dean Futrell Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 41 Beaverton
12 5215 Bryan Swisshelm Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland
13 492 Jonathan Nelson Team ESC Bio Racer 47 Portland
14 437 Judd Eustice Team S+M 53 Portland
15 4014 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland
16 423 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland
17 5478 Dan Sheerin 44 Eugene
18 482 Matthew S Martel Interurban 49 Portland
19 39 Aaron Miller
20 5418 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland
21 4099 Rick Upton crank 54 Portland
22 4041 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland
DNF 400 Cliff Allen Velominati Racing 43 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)

Masters Men 4/5 50+

Num Name Team Age City
1 5438 Louis Liu Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 50 portland
2 477 Robert MacCracken Land Shark 55 Talent
3 5046 G Ellis 58 Portland
4 438 Darren Ferris Hammer Velo 50 Portland
5 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 56 Portland
6 5355 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland
7 494 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 53 corvallis
8 4175 Dean Carson 51 Lake Oswego
9 684 Stan Gardner Portland Velo Racing Team 51 Beaverton
10 5087 Jeff Hollister 56 Portland

Masters Men 4/5 60+

Num Name Team Age City Notes
1 5397 Mark Edlen 62 Portland
2 422 jamie cobb Portland Velo Racing Team 60 Newberg
3 4138 Jeff Golden Hutch's/Bend Dental 63 bend
4 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 62 Portland
5 55 rod malone Tempo/KWC
DNF 5216 John Tallyn Portland Velo Racing Team 60 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)

Men 1/2

Num Name Team Age City Notes
1 714 Evan Siroky Therapeutic Associates Racing 29 Portland
2 162 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental 18 Bend
3 163 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles 32 Portland
4 982 David Sherman Therapeutic Associates Racing 49 Portland
5 167 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland
6 716 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
7 61 Stephen Lockwood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
8 876 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Eugene
9 8000 Colby Wait-Molyneux Hagens-Berman LLP Cycling 20 Vancouver
10 320 Kirk Bjorling Hutch's/Bend Dental 31 bend
11 602 Joel Fletcher 26 Portland
12 762 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing 35 Portland
13 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Racing 43 Lake Oswego
14 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Tigard
15 723 Cameron Clark Hutch's/Bend Dental 22 Bend
16 8073 Grant McElroy 16 Portland
17 197 Mathew Braun 41 Portland
18 523 Jeremy Russell Therapeutic Associates Racing Portland
19 761 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 31 Portland
20 158 Kyle Medlin Soraz Racing p/b CAPA 27 Astoria
21 764 Greg Tyler 40 Portland
22 128 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA 33 portland
23 141 Dwayne Farr US Military Cycling Team 27 Vancouver
24 798 Billy Truelove 40 Eugene warning: single road number (rule 8.5.2)
25 777 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland
26 176 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing 46 Portland
27 373 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 Portland
28 722 Peter Buco 27 Adelaide
29 120 Cort Buchholz HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Lake Oswego warning: single road number (rule 8.5.2)
30 753 Craig Hamilton Smith&Nephew p/b West End Bikes 46 Portland
DNF 781 Jason Mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)
DNF 715 Nathan Gibson Trusty Switchblade 28 Portland
DNF 719 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland
DNF 136 David Root Therapeutic Associates Racing 49 Vancouver

Men 3

Num Name Team Age City Notes
1 3037 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland
2 8076 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion 18 Eugene
3 667 Logan Evans GET FIT Cycling 24 Hillsboro warning: single road number (rule 8.5.2)
4 8003 Keegan O'Neill PDX Devo Junior Cycling 17 Portland
5 617 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 17 Portland warning: single road number (rule 8.5.2)
6 590 Craig Armstrong Ironclad Cycling Team 36 Portland
7 3032 Josiah Zukowski 29 Salem
8 355 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing 34 Portland
9 673 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland
10 616 Zhaolong Wu 26 Corvallis warning: single road number (rule 8.5.2)
11 354 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland
12 3024 Dave Davis Ironclad Cycling Team 36 Portland
13 537 Matthew Studer Therapeutic Associates Racing 29 Portland
14 653 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland
15 678 Sean Thielen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland
16 595 Richard Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 37 Happy Valley
17 334 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Portland
18 8056 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 15 Happy Valley
19 686 Paul LaCava Giant 36 Portland
20 3056 Joel Crouch Ironclad Cycling Team 38 Portland
21 534 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 39 tigard
22 3041 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End Bikes 42 Portland
23 411 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland
24 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 34 Vancouver
25 593 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Portland
DNF 601 Neil Byzick GET FIT Cycling 24 Hillsboro warning: single road number (rule 8.5.2)
DNF 322 Vince Blaney Dr Will Bar 40 Portland
DNF 688 Joe Martin Ironclad Cycling Team 43 Portland
DQ 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 52 Hillsboro disqualified due to dangerous riding

Men 4

Num Name Team Age City Notes
1 5264 Kyle Mensing Black Lodge Cycling 27 Portland
2 4100 Justin Buell Therapeutic Associates Racing 34 Portland
3 4157 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion 16 eugene
4 4335 Will Hahn 25 Portland
5 4054 John Lin Therapeutic Associates Racing 31 Portland
6 4170 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland
7 63 Andy Hagemann
8 4173 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team 39 Lake Oswego warning: centerline violation
9 4019 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland
10 4322 Kelsey Ramsey Portland State University 25 HIllsboro
11 4018 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 39 Portland
12 4023 Timothy Smith Therapeutic Associates Racing 51 Portland warning: centerline violation
13 5035 Matthew Curry Therapeutic Associates Racing 34 Portland
14 4077 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Happy Valley
15 472 Andrew LaVeine 47 Newberg warning: centerline violation

Men 5

Num Name Team Age City
1 5497 Cullen Guinn Trusty Switchblade 37 Portland
2 5230 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Link 31 Portland
3 5024 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland
4 5645 Alex Dickinson 23 Portland
5 57 Corey McManus
6 5038 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland
7 5601 Alex McCulley 30 Eugene
8 5541 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team 39 Forest Grove
9 5919 Jordan Reid 28 Beaverton
10 5329 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 McMinnville
11 5168 Steve Raubolt SWEAT360 35 Tigard
12 56 Mark Richards
DNF 5203 Steve Ermer 26 Corvallis

Women 1/2

Num Name Team Age City
1 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 27 Portland
2 253 Sydney Running Ironclad Cycling Team 28 Portland
3 7045 Stacy Westbrook Therapeutic Associates Racing 39 Portland
4 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Portland
5 292 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood
6 286 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland
7 830 Lana Atchley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 40 Portland
DNF 208 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 39 Vancouver
DNF 293 Norrene Godfrey 49 Vancouver

Women 3

Num Name Team Age City
1 8096 Clara Honsinger Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 17 Ashland
2 289 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland
3 60 Susannah Nelson Ironclad Cycling Team 30 Portland
4 281 Molly MacGraw Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland
5 282 Lori Brault Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland
6 296 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland
7 226 Daphne Moore Hammer Velo 48 Portland
8 250 Karey Miles West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland
9 7077 Kitt Pratt Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 65 Happy Valley
10 230 Lisa Heathman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland

Women 4/5

Num Name Team Age City
1 7136 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland
2 7170 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37 Corvallis
3 949 Emily Heleva-Ponaski River City Bicycles Women's Team 29 Portland
4 7054 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland
5 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 38 Portland
6 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland
7 7088 Patricia Strange Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
8 59 Neisha Strait Poplollies 39 Eugene
9 7164 Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 43 Portland
10 7011 Meghan Fischer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 37 Portland
11 64
12 7085 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland
13 7038 Calloway Meiners West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31 Portland
14 7073 Annie Bertucio Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland
15 7138 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland
16 7066 Laura Wanker 55 Silverton
17 7115 Jennifer Richmond 49 Ashland
DNF 7214 Hilary Luther 43 Degrees 38 Portland
DNF 62 Megan Mills Portland Velo Racing Team 39 Gearhart