Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
June 23, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated June 24, 2014 at 7:58 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 220 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 6
2 219 Sean Corey 31 Vancouver 6
3 203 Spencer Bushnell 33 Portland 6
4 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6
5 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 6
6 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6
7 209 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 6
8 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Brent Casady 43 Portland 6
2 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6
3 319 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 6
4 310 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 6
5 301 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 6
6 329 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 40 Vancouver 6
7 321 doug evans bicycleattorney.com 44 Portland 6
8 304 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 6
9 300 Gabe Doebler 37 Tigard 6
10 308 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 6
11 331 John Rosie 36 Portland 6
12 314 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 6
13 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
14 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
15 330 Jesse Lea Cyclepath Racing 41 Portland 6
16 339 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 6
17 303 Andrew Holder 42 Portland 6
18 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6
19 306 Josh Armagost 42 Portland 6
20 307 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 6
2 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
3 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 6
4 400 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 6
5 408 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 49 Portland 6
6 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 6
7 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6
8 428 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 6
9 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 6
10 427 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6
11 402 Bill Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 6
12 426 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 5
DNF 403 Terry Knight 59 Vancouver 3
DNF 425 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 3

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 472 Jonathan Maus 39 Portland 5
2 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
3 484 Cory Muth 37 Portland 5
4 435 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 5
5 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
6 430 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
7 457 Adam Ward Rolf Prima 40 Portland 5
8 470 Jason Pinkerton 37 Corbett 5
9 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
10 459 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 5
11 458 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5
12 409 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
13 442 Matt Hooge 42 Portland 5
14 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
15 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
16 477 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5
17 440 Jeff Smith 38 Hillsboro 5
18 468 Randy Frost Camas Bike and Sport 41 Camas 5
19 499 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 38 Portland 5
20 445 Mike Heenan 40 Portland 5
21 481 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
22 498 Jason Zadow Filth and Fury 38 Portland 5
23 407 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
24 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
25 489 Daniel Boatright Filth and Fury 37 Tigard 5
26 402 Eric Aldinger Team S+M 43 Portland 5
27 439 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
28 408 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
29 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
30 406 Jeff Walker 37 Portland 5
31 452 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
32 448 Matt Huxley Camas Bike and Sport 42 Portland 5
33 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
34 495 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5
35 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
36 446 Keoni McHone 40 Happy Valley 5
37 488 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
38 485 Johnny Baldwin 43 Portland 5
39 483 Paul Barlow 44 St Helens 5
40 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
41 474 Mark McMurtry 44 Portland 4
42 433 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland 4
43 464 chris mccraw Team Slow 38 Portland 4
DNF 434 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 3
DNF 437 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 3

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
2 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
3 251 David Ripp 48 Camas 5
4 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
5 239 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
6 235 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
7 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
8 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
9 237 David German Hammer Velo 49 Portland 5
10 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 5
11 270 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 5
12 268 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 5
13 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 5
14 228 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
15 249 Tim Schauer 46 Camas 5
16 248 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 5
17 238 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
18 247 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
19 257 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5
20 258 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 5
21 263 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5
22 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
23 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
24 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 5
25 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
26 250 Charles Barrett 47 Portland 5
27 266 Jeffrey DiGenova Camas Bike and Sport 52 Camas 5
28 253 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
29 217 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
30 264 Lawrence Jobe 45 Seattle 5
31 204 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
32 269 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5
33 240 Andy Crump 50 Oregon City 5
34 208 Jim Lofthus 50 Portland 5
35 234 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 5
36 232 Alan Reaume 50 Portland 5
37 201 David English Filth and Fury 52 Portland 4
38 267 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
2 831 Scott Kelly Portland Velo Racing Team 57 Portland 5
3 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
4 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
5 802 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
6 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
7 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
8 807 Tracy Marks 59 Portland 5
9 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
10 806 Mark Newberry 57 Vancouver 5
11 818 Dennis Rose 62 Portland 4
12 809 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4
13 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 224 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
2 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
3 205 Matthew Brock 33 Portland 5
4 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
5 204 Julien Jaborska Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
6 203 Mike Scheel 34 Camas 5
7 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
8 215 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 5
9 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
10 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
11 221 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5
12 225 Andy Gruenger 28 Portland 5
13 218 Conor Fitzgerald 27 Portland 5
14 226 Preston Covey Ruckus Test Team 34 Portland 5
15 222 Kyle Kruger 30 Portland 5
16 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 4
DNF 208 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hillsboro 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 813 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 4
2 822 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Corbett 4
3 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
4 823 Jennifer Woodruff 44 Portland 4
5 810 Sarah Eustis bicycleattorney.com 41 Portland 4
6 820 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
7 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
8 815 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 44 Fairview 4
9 824 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
10 821 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 4
11 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 909 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 911 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4
4 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
5 913 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48 Cornelius 4
6 906 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
7 902 Christie Scheer Team Rose City 50 Bethany 4
8 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 4
2 17 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 4
3 16 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 4
4 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
5 11 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
6 7 Marie Major Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4
7 8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
8 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 312 Isamu Richmond 14 Portland 4
2 333 Riley Hooks Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
3 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
4 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
5 329 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
6 302 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 4
7 334 Benjamin Abbot 13 Pennsylvania 4
8 306 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
9 313 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 14 Portland 3
10 325 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard 3
11 314 Jack Nelson 13 Portland 3
12 319 Josh Hughes Camas Bike and Sport 14 Camas 3
13 301 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Portland 3
14 300 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
15 317 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3
16 307 Travis Albers 11 Oregon City 3
17 332 Gabe Fouts-Carrico The Spokesmen 10 Vancouver 3
18 335 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 11 Lake Oswego 3
19 310 Gabe Royce The Spokesmen 10 Ridgefield 2
20 331 Joshua Shank Team Lazy Tarantulas 11 Wilsonville 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
2 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
3 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
4 409 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
5 400 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
6 408 Kody Lee 15 Ridgefield 4
7 414 Ethan Johnson 15 Gresham 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 135 John Menconi 43 Portland 5
2 155 Michael Tabtabai 36 Portland 5
3 129 Carlton Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 5
4 141 Brett Cassidy 33 Portland 5
5 140 Scott Smith 34 Portland 5
6 127 Denzel Lall 20 Vancouver 5
7 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 5
8 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5
9 102 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5
10 126 Jake Davis 38 Scappoose 5
11 133 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5
12 171 John Furtado 29 Portland 5
13 120 Adam Keir 38 Vancouver 5
14 107 Joe Kim Camas Bike and Sport 37 Washougal 5
15 123 Richard McKee 45 Vancouver 4
16 151 justin tunis 34 Portland 4
17 146 AJ Murray 34 Portland 4
18 117 Nick Bacon Camas Bike and Sport 19 Camas 4
19 159 Matt Kelly 40 Portland 4
20 110 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4
21 169 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
22 122 Michael Perrotti 44 Mulino 4
23 170 Matt Haughey 42 McMinnvile 4
24 124 Erick Nelson Team S+M 43 Portland 4
25 119 Tom Kay 39 Portland 4
26 167 Charlie Shonkwiler 36 Vancouver 4
27 149 Erick Taft Camas Bike and Sport 44 Vancouver 4
28 101 Andrew Kreps 38 Portland 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 5
2 305 Britton Gentry 47 Portland 5
3 324 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 5
4 325 Morgan Steed 59 Beaverton 5
5 301 Rob Perry 51 Boring 5
6 309 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 49 Camas 5
7 310 Andy Casebeer Team S+M 47 Washougal 4
8 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
9 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
10 307 Lester Luallin 46 Vancouver 4
11 317 Bjoern Brunner 45 Portland 4
12 303 George Wright 58 Portland 4
13 328 Adam Clement 47 Portland 4
14 319 Ken Pliska 48 Portland 4
15 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 4
16 327 Barry Zamzow 46 Woodinville 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City
1 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard
2 515 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver
3 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland
4 506 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas
5 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver
6 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland
7 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland
8 517 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove
9 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland
10 500 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield
11 512 Olivia Hewett The Spokesmen 14 Vancouver
12 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland
13 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal
14 502 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland
15 520 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 11 Vancouver

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 600 Marisa Reid 18 3
2 604 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 239 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4
2 229 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 24 Portland 4
3 230 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
4 213 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4
5 238 Allison Quick 28 Portland 4
6 222 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland 4
7 206 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie 4
8 205 Sierra Reid 21 Portland 3
9 216 Jenny Lyman 36 Portland 3
10 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
11 201 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 3
12 237 Jessie Kwak 37 Wilsonville 3
13 234 Molly Luft 29 Portland 3
14 212 Danielle Restuccia 29 Hillsboro 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 Portland 5
2 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 5
3 505 Jon Coney 44 Portland 5
4 516 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
5 518 James Peale 45 Portland 5
6 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
DNF 501 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing 32 Oregon City 3
DNF 514 Michael Clark 45 Portland 2

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 7 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 6
2 8 Josh Kelley 31 6
3 14 Shannon Skerritt 43 6
4 11 Tim Goodall Islabikes 27 6
5 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 6
6 28 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 6
7 3 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 47 6
DNF 13 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 4

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 120 Beth Ann Orton River City Bicycles Women's Team 33 Portland 6
2 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6
3 106 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 5
4 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 5
5 112 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
6 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 5
7 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
8 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 5
9 121 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
10 119 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 5
11 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
12 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
13 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
14 117 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 5
15 104 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team 45 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
2 18 Spencer Bushnell 33 Portland 5
3 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
4 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
5 8 Josh Armagost 42 Portland 5
6 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
7 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
8 2 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 5
9 28 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 5
10 1 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 5
11 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
12 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
13 58 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 5
14 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland 5
15 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
16 20 Steven Thorne BikeFlights.com 53 Portland 5
17 6 Bill Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 5
18 61 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5
19 56 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5
20 44 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5
21 57 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
22 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
23 17 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 5
24 22 Ed Fischer Camas Bike and Sport 46 Camas 5
25 46 Michael Jobe 45 Seattle 5
26 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
27 11 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
28 70 Michael Clark 45 Portland 5
29 25 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
30 64 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5
31 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
32 69 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 5
33 48 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 4
34 62 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 4
35 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
36 71 Suzy Renn Team Slow 45 Portland 4
37 49 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
38 63 Angela Horton Gapay Hammer Velo 48 Cornelius 4
DNF 67 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 2