Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
July 14, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 14, 2014 at 10:28 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 219 Sean Corey 31 Vancouver 7
2 208 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7
3 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 7
4 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 7
5 203 Spencer Bushnell 33 Portland 7
6 209 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 7
7 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 7
8 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 6
9 217 David Burke 33 Portland 6
10 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Brent Casady 43 Portland 7
2 319 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 7
3 313 Tony Daversa Filth and Fury 40 Portland 7
4 300 Gabe Doebler 37 Tigard 7
5 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 7
6 341 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 7
7 308 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 7
8 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 7
9 303 Andrew Holder 42 Portland 7
10 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6
11 339 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 6
12 302 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 6

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 7
2 406 Anthony Ohotto 48 Portland 7
3 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 7
4 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
5 403 Terry Knight 59 Vancouver 7
6 401 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 7
7 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6
8 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 6
9 427 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 484 Cory Muth 37 Portland 5
2 435 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 5
3 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
4 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
5 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
6 470 Jason Pinkerton 37 Corbett 5
7 434 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 5
8 417 Jeff Smith 38 Hillsboro 5
9 416 Chris Moor Deschutes Brewery 37 Bend 5
10 442 Matt Hooge 42 Portland 5
11 415 Ken Reed Green Submarine Records 38 Beaverton 5
12 408 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
13 409 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
14 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
15 481 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
16 414 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland 5
17 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
18 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
19 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
20 445 Mike Heenan 40 Portland 5
21 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
22 471 Jacob Skugrud 39 Portland 5
23 485 Johnny Baldwin 43 Portland 5
24 431 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 Lake Oswego 5
25 452 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
26 437 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 5
27 410 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
28 407 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
29 446 Keoni McHone 40 Happy Valley 5
30 483 Paul Barlow 44 St Helens 5
31 413 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
32 495 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5
33 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
34 441 Chester Artman 43 Portland 4
35 478 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 4
36 433 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland 4
37 412 James Daugherty 35 Portland 4
38 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
DNF 477 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 3

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
2 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
3 251 David Ripp 48 Camas 5
4 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
5 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
6 239 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
7 216 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5
8 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
9 247 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
10 238 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
11 270 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland 5
12 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
13 253 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
14 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 5
15 219 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
16 257 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5
17 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
18 250 Charles Barrett 47 Portland 5
19 252 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 47 Beaverton 5
20 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
21 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 5
22 276 Mike Alligood Therapeutic Associates Racing 45 Portland 5
23 240 Andy Crump 50 Oregon City 5
24 201 David English Filth and Fury 52 Portland 5
25 273 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4
26 232 Alan Reaume 50 Portland 4
27 275 Dylan McNamee 48 Portland 4
28 222 Mark Stoller 53 Portland 4
DNF 248 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
2 802 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
3 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
4 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
5 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
6 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
7 806 Mark Newberry 57 Vancouver 5
8 800 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4
9 832 Gil Ormerod Team S+M 61 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 224 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
2 232 Ryan Barrett 34 Portland 5
3 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
4 203 Mike Scheel 34 Camas 5
5 205 Matthew Brock 33 Portland 5
6 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
7 225 Andy Grueninger 28 Portland 5
8 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
9 229 Christopher Muhs 27 Portland 5
10 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
11 234 Neil Friedrich 31 Portland 5
12 227 Erik Hahn 18 Portland 5
13 214 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 5
14 222 Kyle Kruger 30 Portland 5
15 208 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hillsboro 4
16 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 4

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps Notes
1 813 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 4
2 822 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Corbett 4
3 801 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
4 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
5 820 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
6 827 Heather Pola Hood River 4
7 825 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 44 Hillsboro 4
8 823 Jennifer Woodruff 44 Portland 4
9 807 Dawn Guildner 43 Portland 4
10 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
11 815 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 44 Fairview 4
12 828 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4
13 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4
DQ 826 Kristina Hughes Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Sherwood 4 11.2.2

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 908 Stephanie Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 4
3 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
4 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
5 904 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 4
6 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 21 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4
2 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 4
3 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
4 16 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 4
5 17 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 4
6 9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 33 Milwaukie 4
7 24 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 4
8 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
9 22 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
10 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4
DNF 10 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 3
DNF 8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 1

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 312 Isamu Richmond West End Jr 14 Portland 4
2 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
3 333 Riley Hooks Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
4 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
5 323 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4
6 334 Benjamin Abbot 13 Pennsylvania 4
7 318 Jakob Stoller 12 Portland 3
8 307 Travis Albers 11 Oregon City 3
9 331 Joshua Shank Team Lazy Tarantulas 11 Wilsonville 2
DNF 337 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 14 Camas 2
DNF 335 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 11 Lake Oswego 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
2 402 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
3 400 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
4 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
DNF 417 Matt McBroom 16 Vancouver 2

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 155 Michael Tabtabai 36 Portland 5
2 183 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 5
3 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 5
4 178 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 5
5 129 Carlton Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 5
6 172 Ted Schlanser 30 Portland 5
7 168 Paul Nguyen 26 Portland 5
8 176 Ryan McIntyre 37 Portland 5
9 127 Denzel Lall 20 Vancouver 5
10 100 Russell Holzinger 5
11 126 Jake Davis 38 Scappoose 5
12 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 5
13 153 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 4
14 161 James Green 43 Portland 4
15 184 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
16 185 Neil Gibson 41 Portland 4
17 108 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 4
18 187 Jason Jones Team Planet X USA 40 Portland 4
19 110 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4
20 182 Adam Newman 34 Portland 4
21 186 Barrett Reiner 30 Portland 4
22 181 Tom Smita 43 Portland 4
23 118 rudy vega Camas Bike and Sport 37 Portland 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 309 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 49 Camas 5
2 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 5
3 305 Britton Gentry 47 Portland 5
4 325 Morgan Steed 59 Beaverton 5
5 332 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 5
6 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 5
7 301 Rob Perry 51 Boring 5
8 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
9 331 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
10 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
11 317 Bjoern Brunner 45 Portland 4
12 303 George Wright 58 Portland 4
13 312 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
2 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
3 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
4 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
5 506 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
6 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
7 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
8 519 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 3
9 521 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
10 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 600 Marisa Reid 18 Portland 3
2 605 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
2 222 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland 4
3 242 Kali Abel 29 Portland 4
4 206 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie 4
5 213 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4
6 221 Erin Corcoran Trusty Switchblade 28 Newberg 4
7 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
8 205 Sierra Reid 21 Portland 3
9 201 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 3
10 226 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 43 Portland 3
11 212 Danielle Restuccia 29 Hillsboro 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 517 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5
2 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 Portland 5
3 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 5
4 507 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
5 513 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 5
6 521 Tim Schauer 46 Camas 5
7 514 Michael Clark 45 Portland 5
8 522 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 57 Beaverton 5
DNF 516 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 8 Josh Kelley 31 Portland 7
2 32 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 7
3 14 Shannon Skerritt 43 Portland 7
4 4 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 7
5 13 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 Portland 7
6 33 chad cheeney 35 bend 7
7 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 Portland 7
8 35 Jon Stierwalt 36 Portland 7
9 11 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 7
10 34 james rowan 28 Bend 7

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 111 julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 6
2 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6
3 106 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 6
4 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 6
5 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 6
6 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
7 119 Kristin Wille Ruckus Test Team 31 Portland 6
8 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
9 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
10 134 Jade Koide 31 Portland 6
11 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 6
12 128 anne cheeney 37 bend 6
13 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 6
DNF 133 Angelica Ordonez 38 Ecuador 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
2 18 Spencer Bushnell 33 Portland 5
3 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
4 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
5 77 chad cheeney 35 bend 5
6 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
7 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
8 81 james rowan 28 Bend 5
9 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
10 43 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 5
11 75 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 5
12 17 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 5
13 74 Wally Hockman WebCyclery.com 37 Salem 5
14 28 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 5
15 82 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 37 Forest Grove 5
16 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland 5
17 58 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 5
18 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
19 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
20 11 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
21 52 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
22 79 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
23 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
24 56 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5
25 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
26 78 Craig Bartholomaus 40 Portland 5
27 70 Michael Clark 45 Portland 5
28 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
29 69 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 5
30 59 Mark Stoller 53 Portland 5
31 83 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 4
32 80 Kevin Phomma 20 Portland 4
33 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4