OBRA Road Race/OBRA Championship

Rainier, OR
May 30, 2009

If you have any questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 15 Vancouver
2 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 16 portland
3 1048 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 15 Bend
4 2269 Kolben Preble Hammer Velo 16 Forest Grove
5 1999 Samuel Cloward Marty's Cycle & Moore 15 Medford

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City
1 2477 George Zack Beaverton Bicycle Club 18 Washougal
2 2506 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Vancouver
3 2507 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Camas
4 962 Steven Anderson Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 1806 Brian Fawcett Pistis 17 Grants Pass

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City
1 2977 Sara Slawta Land Shark 16 Medford
DNF 999 fiona graham Specialized River City Bicycles

Masters Men 30-39

Num Name Team Age City
1 807 Mark Hibbard 35 Eugene
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 30 Eugene
3 806 David Gates Bridgetown Velo 35 Portland
4 889 Eric Sheagley Veloce Racing 37 Portland
5 154 Seth Patla River City Bicycles 32 Hillsboro
6 2797 Brandt Hueser 35 Portland
7 2379 Shane Rankin Portland Velo 35 Portland
8 2111 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 37 tigard
9 531 Sage Freeman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Salem
10 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 37 Oregon City
11 364 Roger Lloyd United Finance 39 Portland
12 1068 Matt Fox Sunnyside Sports 31 Bend
13 544 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 36 Veneta
14 2724 Todd Duncan Guinness Cycling Team 38 Wilsonville
15 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32 Milwaukie
16 654 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo 34 Portland
17 1719 Nate Magaret Rapha Racing 38 Portland
18 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 39 Portland
19 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 38 Lake Oswego
20 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37 portland
21 602 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio 38 Portland
22 2480 Casey Davidson BRIHOP 39 West Linn
23 122 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Salem
24 2722 Ryan Branin 36 Portland
25 1970 Montgomery Hill
26 716 Sean Thielen Portland Velo 36 Portland
27 751 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 38 bend
28 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
29 691 Rob Williams Veloce Racing 38 Portland
30 2727 Jason Dykstra Farrison Institutional Portland
DNF 1322 Matt Payson
DNF 637 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35 Fairview
DNF 2005 Jeff Edes Team S+M 39 Camas
DNF 761 Mitch Denham NoMad Sports Club 38 Hillsboro
DNF 507 Joshua Hanselman 343 Racing 34 Dallas

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 176 Chris Haverty Bridgetown Velo 41 Portland
2 816 MARK STEGER Nike Cycling 44 Tigard
3 145 Matthew Slater ZteaM 45 Portland
4 840 David Klipper Guinness Cycling Team 43 Portland
5 560 Tim Butler River City Bicycles 43 Portland
6 882 Michael Benno Veloce Racing 41 Portland
7 162 Karsten Hagen ZteaM 40 Hood River
8 378 John Slawta Land Shark 48 Medford
9 100 Andrew Barrett Rapha Racing 41 Portland
10 119 Mick Walsh ZteaM 47 Seattle
11 721 Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 46 Medford
12 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 42 Portland
13 321 David Hart Guinness Cycling Team 40 Washougal
14 1187 Scott Browning ZteaM 44 Banks
15 558 Wes Stephens Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 48 Eugene
16 194 Jeff Mitchem Rapha Racing 49 Portland
17 1233 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling 41 McMinnville
18 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend
19 813 Sal Collura VELO Television 40 Springfield
20 383 David Hopper NoMad Sports Club 40 Beaverton
21 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 43 Gresham
22 692 David Saltzberg Bridgetown Velo 43 Vancouver
23 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 49 Eugene
24 178 Daniel Quirk Veloce Racing 40 Portland
25 94 Steve Wright Nike Cycling Beaverton
26 125 Jonathan Myers Team S+M 42 Portland
27 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 40 portland
28 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 43 Sherwood
29 572 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 41 West Linn
30 580 Scott Goldstein EWEB Windpower 43 Eugene
31 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Vancouver
32 1967 Michael Mara Desert Orthopedics / Rebound Physical Therapy 45 Bend
33 2629 Scott Hoelscher 43 Portland
34 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 46 Junction City
35 2869 kevin short na 41 eagle creek
DNF 2432 Jon Nigbor United Finance 49 Portland
DNF 199 Rick Hammel Hutch's-Eugene 43 Eugene
DNF 129 Michael Dunn ZteaM 48 Lake Oswego
DNF 588 David Ripp Specialized River City Bicycles 43 Camas
DNF 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 47 Tigard
DNF 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 45 Eugene
DNF 2356 Jeffery Otto Portland Velo 47 Beaverton
DNF 786 James Kramer NoMad Sports Club 41 Boring
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland
DNF 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 lake oswego
DNF 2320 Jeff Boehlke North River Racing 43 Vancouver
DNF 590 Danny Knudsen bicycleattorney.com 44 Portland
DNF 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45 Sherwood
DNF 1447 Ken Benderly bicycleattorney.com 41 Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City
1 634 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental 50 Bend
2 311 Peter Serrurier 51 Portland
3 757 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 52 Portland
4 155 Ivan Meadors United Finance 50 Hillsboro
5 164 Clint Chase Dewars Racing Team 50 Seattle
6 683 Terry Knight 1 Error 54 Vancouver
7 399 Thomas Hackleman Old Town Bicycles 56 Tacoma
8 844 John Wilson Pacific Power Blue Sky 51 Corvallis
9 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 53 Salem
10 896 Donald Vizzini Marty's Cycle & Moore 50 Jacksonville
11 873 jim pennington 1 Error 55 Hood River
12 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 51 Bend
13 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 50 Portland
14 585 Casey Patton na 52 beaverton
15 765 George Schreck United Finance 57 Portland
16 2632 Ken Spiess bicycleattorney.com 50 Portland
17 672 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct 54 Portland
18 744 Tim Ellerbruch United Finance 51 Lake Oswego
19 2531 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 50 Eugene
20 596 John O'Brien ZteaM 50 Ridgefield
21 1288 Tim Rich Team Rose City 57 Gresham
22 1089 Scott Harris Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Forest Grove
23 2412 Jamin Aasum Bridgetown Velo 50 Portland
24 0 Chris Marks Portland
25 1179 Dan MacNaughton Guinness Cycling Team 55 Portland
26 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 50 Forest Grove
27 2378 David McCasker 51 Portland
28 2424 Hugh Givens bicycleattorney.com 52 Portland
29 1122 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 53 Portland
30 542 David Jackson Hutch's-Eugene 56 Portland
31 384 Mike Adams United Finance 55 Tualatin
32 704 David Deatherage Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 West Linn
33 1334 David Smith 50 Portland
34 1108 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
35 2613 Marc Mazzocco Portland Velo 54 Aloha
DNF 1137 Dave Faust Team Rose City 53 Portland
DNF 358 Jeff Buck Team Rose City 57 North Plains
DNF 148 Steven R Holland United Finance 50 Vancouver
DNF 1921 Gregg Leion 52 Hood River
DNF 1267 cary mallon Disco Velo 53 Sandy
DNF 2706 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis

Masters Men 60+

Num Name Team Age City
1 1411 Terry Brown Nike Cycling 60 Portland
2 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 63 Longview
3 133 Ron Magnus 60 Portland
4 2309 Bill Nicolai HeadHunters 64 Vancouver
5 1757 David Russell United Finance 67 Mt. Hood
6 2333 Art Steele Portland Velo 65 Portland
7 1033 Roger Nelson Team Bike Tires Direct
8 1016 Richard Marantz NoMad Sports Club 64 Portland
9 2090 Russell Speirn Portland Velo 63 Wilsonville
10 539 jeffrey patterson Old Town Bicycles 61 University Place
11 2021 Einar Traa Portland Velo 66 Portland
12 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 74 Portland

Masters Women 30-39

Num Name Team Age City
1 2493 Anne Davis Usher Bridgetown Velo 30 Portland
2 242 Kelly McKean Veloce Racing 32 Portland
3 280 Tessa Sugahara Team Group Health 36 Salem
4 425 Renee Mansour Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 39 Bend
5 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 39 Hillsboro
6 2901 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 31 Portland

Masters Women 40-49

Num Name Team Age City
1 265 Jenny Slawta Land Shark 45 Medford
2 227 Martha Walsh ZteaM 49 Seattle
3 245 Debra Stolt-Krichko 49 Damascus
4 272 Meg Mautner Bike Central 49 Portland

Masters Women 50+

Num Name Team Age City
1 279 mary ross NoMad Sports Club 51 Portland
2 1513 Helen Grogan Sunnyside Sports 50 Bend
3 216 Debra Windus United Finance 56 Portland
4 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 54 Corvallis

Senior Men

Num Name Team Age City Notes
1 151 Bobby Sweeting Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 Vancouver
2 144 James Camut Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 23 Vancouver
3 142 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 25 Vancouver
4 577 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Sherwood
5 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 35 Vancouver
6 111 Evan Elken Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 32 Lake Oswego
7 147 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 22 Vancouver
8 152 Kyle Valenta HPChiro/Scott's Cycling of Salem 29 Portland
9 106 Mark Blackwelder Gentle Lovers 35 Portland
10 185 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 Bend
11 820 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 36 Portland
12 804 John Browning Cyclepath Racing 42 Portland
13 2528 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop 22 Portland
14 2511 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 29 Portland
15 1 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles Racing Team Salt Lake City Relegated for Centerline
16 139 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 33 Bend
17 102 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 33 Salem
18 175 David Zimbelman ZteaM 55 The Dalles
19 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 29 Eugene
20 146 Jeff Bannink Team Type 1 39 Beaverton
21 2581 John Leonard Casa Bruno 39 Portland
22 126 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 26 Vancouver
23 143 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 Vancouver
24 91 Omer Kem Bissel Salem
25 110 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 20 Bend
26 802 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Bend
27 107 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Eugene
28 646 Mike Kath Dangerboy racing 31 portland
29 1744 Taylor Kneuven 24 Portland
30 2796 Marcus Benton Pacific Power Blue Sky 25 Corvallis
31 845 Davy Yeater River City Bicycles 29 Portland
DNF 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 Portland
DNF 132 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 22 Vancouver
DNF o T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Salem
DNF 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 41 Eugene
DNF 2712 Daniel Mensher Gentle Lovers 34 Portland
DNF 848 James Williams SoBe/Cannondale 29 Bend
DNF 2577 Christian Tresser Cyclepath Racing 42 Portland
DNF 630 Gant Enderle Cyclepath Racing 38 Portland
DNF 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 34 Portland
DNF 88 Allen Stewart Midtown Direct Racing Eugene
DNF 174 Devin Zoller Portland Bicycle Studio 27 Portland
DNF 638 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Portland
DNF 105 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem 25 Portland
DNF 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing 27 PORTLAND
DNF 811 David Pilz Gentle Lovers 30 Portland