OBRA Time Trial Championships: 40K

Peoria, OR
August 5, 2007

Part of the OBRA Time Trial Championships

Updated August 7, 2014 at 4:56 PM

Masters Men 30-34

Name Team Time
1 Seth Patla United Finance 0:56:43.6
2 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 1:01:01.4
3 Brian Vollmer-Buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 1:03:37.6

Masters Men 35-39

Name Team Time
1 Dave Campbell Hutch's-Eugene 0:56:08.5
2 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 0:56:24.2
3 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 0:58:22.0
4 Cliff Thompson Beaverton Bicycle Club 0:59:07.2
5 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 0:59:10.9
6 Bryant Howard 0:59:18.6
7 Thomas Morgan bicycleattorney.com 0:59:22.4
8 Mark Medici 0:59:31.4
9 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 0:59:49.2
10 James Newman 1:00:11.1
11 Scott Jensen Le Cole 1:00:28.9
12 Casey Davidson Multnomah Athletic Club 1:00:50.7
13 Dan Larson Half Fast Velo 1:02:02.5
14 Scott Wagnon Cycle Analysis 1:02:37.5
15 Robert Chavier Bike Peddler 1:05:31.6

Masters Men 40-44

Name Team Time
1 Mike McManus United Finance 0:54:05.0
2 Tim Cardinal 0:54:55.9
3 Rob Annen Bike Peddler 0:55:01.1
4 Eric MARTIN Guinness Cycling Team 0:55:23.6
5 Rick Hammel Hutch's-Eugene 0:58:54.4
6 Jeffrey Gerwing Word-RCB 0:59:42.8
7 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing 0:59:47.5
8 Brian Cushing 0:59:53.5
9 Bryan McBride 0:59:57.6
10 Mark Magilner Half Fast Velo 1:00:09.5
11 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:00:15.8
12 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles 1:00:59.4
13 Duane Strawser Sierra Express/TONC/Ford 1:02:10.0
14 Spike Widmer 1:02:15.5
15 Rob Williams North River Racing 1:02:36.4
16 James Lasof 1:04:27.4
17 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 1:04:44.7
18 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles 1:05:28.7
19 Tom Cordier 1:05:42.7
20 Tim Ehlers Bike Peddler 1:06:11.9
DNF MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage 0:00:00.0
DNS Nathan Hobson Half Fast Velo
DNS Tom Ricciardi

Masters Men 45-49

Name Team Time
1 Jens Heycke NoMad Sports Club 0:53:51.9
2 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene 0:54:53.7
3 Scott Toll Desalvo Custom Cycles Racing 0:55:23.1
4 Mick Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 0:55:29.9
5 Dave Skinkle Sunnyside Sports 0:56:57.7
6 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 0:57:48.3
7 Robert Huff Half Fast Velo 0:58:08.5
8 John O'Brien North River Racing 0:58:39.9
9 Mike Mauch United Finance 0:59:04.3
10 will fernyhough ByrneInvent 0:59:15.8
11 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 0:59:50.9
12 Parker Johnstone Sunnyside Sports 0:59:57.4
13 Ambrose Su Cascade Foot Clinic 1:00:49.4
14 John Slawta Land Shark 1:00:52.2
15 Ernie Conway Team Oregon/River City Bicycles 1:01:11.9
16 Dan Davis Sierra Express/TONC/Ford 1:01:29.9
17 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:01:39.0
18 Steve Ridgeway Disco Velo 1:02:28.9
19 Thane Jennings Sunnyside Sports 1:03:18.1
20 Paul Mautner Team Rose City 1:05:12.6
21 Scott Kruis 1:07:27.3
22 Joe Cipale North River Racing 1:09:57.5
23 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 1:10:09.7
24 Darren Pennington Word-RCB 1:11:22.7
DNS Kerry Farrell Wheelsport

Masters Men 50-54

Name Team Time
1 David Zimbelman ZteaM 0:54:34.1
2 Steve Yenne Excel Sports 0:57:28.8
3 joe field GSC United 0:59:09.2
4 Jeff Layton 0:59:23.7
5 Jim Teague Team Zoka 1:00:03.2
6 Steve Long North River Racing 1:00:27.9
7 Bruce Werner 1:01:15.1
8 Douglas Obletz 1:01:20.2
9 Tom Field EMC2/Vellum 1:01:35.8
10 Rick Kercheski Bike Peddler 1:01:47.8
11 Pirooz Emad North River Racing 1:01:54.6
12 Joel Melka 1:02:16.1
13 Michael Hickson EWEB Windpower 1:03:25.0
14 James Thiele Team Rose City 1:04:23.0
15 Jeffrey Leagjeld WebCyclery.com 1:07:23.5
16 Dave Faust Team Rose City 1:08:23.2
17 James Brainerd 1:15:31.7
DNS Bill Croswell

Masters Men 55-59

Name Team Time
1 Alan Morrison San Jose Bicycle Club 0:56:27.2
2 Jeff Buck Team Rose City 0:58:35.0
3 George Schreck United Finance 0:58:53.9
4 Kevin Fiske Excel Sports 0:59:42.2
5 D Michael Lusby North River Racing 1:01:04.7
6 Keith Peters 1:01:47.5
7 Mike Fajer 1:01:55.4
8 John Wiest NoMad Sports Club 1:03:55.3
9 Eric Christenson Team Rose City 1:03:55.8
10 Robert Sutor 1:04:59.2
11 Leslie Lunas Hutch's-Eugene 1:05:38.8
12 Steve Vander Waal 1:06:22.8

Masters Men 60-64

Name Team Time
1 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 0:59:17.8
2 Michael Resnick NoMad Sports Club 1:04:20.1
3 Doug Hewett 1:07:04.3
4 Henry Grass NoMad Sports Club 1:09:21.6
5 Peter Russell Reed College Cycling 1:09:34.4
6 John Eric Lutz 1:13:12.4

Masters Men 65+

Name Team Time
1 David Russell United Finance 0:59:10.0
2 Roger Johnson Team Rose City 1:00:10.1
3 Thom Meyers 1:07:28.3
4 Clark Henry 1:10:32.8
5 Jean Wendling 1:22:14.2
DNS alan jensen Multnomah Athletic Club

Masters Women 35-39

Name Team Time
1 Sarah Havlik Sorella Forte 1:08:10.7
2 Jennifer Woodruff 1:12:54.9

Masters Women 40-44

Name Team Time
1 Jenny Slawta Land Shark 1:07:57.2
2 Kemberlea Brainerd Sorella Forte 1:09:33.6
3 Daphne Moore North River Racing 1:10:01.8
4 Georgann Shinn North River Racing 1:11:53.0
5 Judith Kendrick United Finance 1:17:33.3

Masters Women 45-49

Name Team Time
1 mary ross NoMad Sports Club 1:03:26.1
2 Janet Howard Performance Multisport 1:04:33.0
3 Julie Peterson Chinook Cycling Club 1:04:43.9
4 Jan Moss Team Group Health 1:05:08.0
5 Nancy Hewett Bike Peddler 1:08:58.0
6 Mechele Knable 343 Racing 1:09:05.3
7 Renata Hahn Team Rose City 1:09:30.0

Masters Women 50-54

Name Team Time
1 Erin Hale Chinook Cycling Club 1:07:45.5
2 Barbara Thiele Team Rose City 1:08:59.4
3 Debra Windus United Finance 1:09:21.0
4 Grace McCabe EWEB Windpower 1:13:50.9

Masters Women 55-59

Name Team Time
1 MJ Trahan Bicycle 11 1:26:08.9

Recumbent

Name Team Time
1 Todd Marley OHPV 0:42:27.4
2 Dave VanGundy OHPV 1:21:51.7
3 Edna VanGundy OHPV 1:25:38.4

Senior Men

Name Team Time
1 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 52:42.1
2 Rob English Bike Friday 53:26.2
3 John ODonnell AxleyUSA.com/Seigler Sports 54:07.9
4 Aaron Sander Half Fast Velo 54:36.9
5 Sean Passage Therapeutic Associates Cycling/GENR8 55:15.0
6 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 55:20.1
7 Yann Blindert The Bike Gallery 56:06.3
8 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 56:22.2
9 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 56:28.7
10 Richard Anderson CMG Racing/Alpine Mortgage 56:33.3
11 Edward Micek Dent Wizard Cycling Team 57:32.8
12 Erik Long 58:11.3
13 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage 59:00.5
14 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 59:22.5
DNS Erik Tonkin Kona/Team S+M

Senior Men 3

Name Team Time
1 Mike Holt TBS Racing 0:54:54.9
2 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles 0:55:16.9
3 scott springer Portland Velo 0:55:25.7
4 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 0:55:33.2
5 Karl Choltus GSC United 0:56:40.6
6 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 0:56:49.6
7 Patrick Marzullo Guinness Cycling Team 0:56:59.7
8 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:57:39.1
9 Robin Calver GSC United 0:58:19.3
10 Tim Hittner Guinness Cycling Team 0:58:28.5
11 Nicholas Wilson 0:59:15.5
12 David Cowperthwaite Team Oregon/River City Bicycles 0:59:29.9
13 anthony graupera GSC United 0:59:43.4
14 Zach Yeager 1:00:09.1
15 Austin Arguello United Finance 1:00:17.3
16 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:00:18.3
17 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling 1:00:31.1
18 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 1:00:34.5
19 Brian Austin bicycleattorney.com 1:00:54.9
20 Craig Austin Half Fast Velo 1:01:43.2
DNF Jim Fischer EWEB Windpower 0:00:00.0
DNS Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR8

Senior Men 4/5

Name Team Time
1 Bill Thompson 0:58:09.7
2 Garren Watkins Guinness Cycling Team 0:58:23.6
3 Robert Hughes Chain Agents 0:59:25.0
4 Mark Krause Full Cycle 1:00:04.9
5 Alan Whitney 1:00:21.6
6 Joel Thompson Bridgetown Velo 1:00:53.4
7 Eric Ahlvin EWEB Windpower 1:01:47.5
8 Sam Taylor United Finance 1:02:35.6
9 Devon Dobek 1:02:52.1
10 Coby Hutzler Bike Peddler 1:02:57.2
11 Jesse Homan 1:02:59.4
12 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1:03:15.4
13 Joe Blanchard 1:03:19.9
14 Mark Newsome Capitol Velo p/b Lifesource 1:03:23.2
15 Dan Williams 1:08:40.3
16 Tim Maguire 1:09:33.4
17 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 1:10:38.3
18 Brad Jeske 1:10:56.8
19 Daniel Ahlvin EWEB Windpower 1:11:59.2
20 Jon Ragsdale 1:17:06.4

Senior Women

Name Team Time
1 Michele Conrad TiCycles/Avanti Racing 0:58:44.4
2 Lisa Magness Hutch's Bend 0:59:47.5
3 Laurel Gitlen Gentle Lovers 1:03:19.6
4 Megan Troxell 1:03:44.4
5 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles 1:07:53.7
DNS Miranda Moon Team Vitesse

Senior Women 3

Name Team Time
1 Julie Forrest EWEB Windpower 1:05:34.9
2 Tessa Sugahara Team Group Health 1:08:27.2

Senior Women 4

Name Team Time
1 Jill Howe Poplollies 1:05:20.8
2 Heather Johnston Beaverton Bicycle Club 1:05:46.0
3 Brenda Spinney EWEB Windpower 1:06:02.3
4 Carol Morgan Poplollies 1:07:08.9
5 Ericka Luckel Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:07:08.9
6 Robyn Wangberg 1:07:26.9
7 Uma Kleppinger Veloshop 1:07:58.5
8 Stephanie Snyder Bike Peddler 1:08:17.1
9 Andrea Healy 1:09:39.0
10 Michele Gladieux Poplollies 1:09:44.5
11 Judy Richardson Sorella Forte 1:13:51.1
12 Carolyn Travers Poplollies 1:16:41.8
13 Lilianne Gerwing Word-RCB 1:32:33.4
14 Kirsten Croswell 1:36:50.7
DNS Eloise Zimbelman Forza Jet Velo

Tandem Men

Name Team Time
1 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark 1:07:09.1

Tandem Mixed

Name Team Time
1 Sal/Martha Collura/Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 0:56:30.5
2 Mike/Carol Petersen/Petersen Bike Peddler 1:00:55.0