Sisters Stampede MTB XC

Sisters, OR
May 29, 2011

If you have questions or corrections, please email Doug Cleavenger.

Updated June 7, 2011 at 10:44 PM

Category 1 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 552 Nick Creswick Corvallis 2:12:25.2
2 316 Timothy Jaynes Mrazek Grants Pass 2:19:58.1

Category 1 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 461 Jeff Dengel Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 1:49:34.4
2 454 Ross Brody Buy Local Cycling Salem 1:50:10.1
3 164 Seth Patla River City Bicycles Hillsboro 1:52:22.9
4 568 Connor McCutcheon Bend 1:52:32.7
5 474 Doug Turnbull Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Springfield 1:54:47.2
6 358 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 1:55:57.2
7 520 Ryan Eisele Dallas 1:56:05.4
8 152 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 1:56:17.7
9 130 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:56:42.4
10 536 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 1:57:38.5
11 303 Rand Shoaf Sunnyside Sports Bend 1:59:10.5
12 450 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Eugene 1:59:33.3
13 352 Loren Mason-Gere Mountain View Cycles Hood River 1:59:45.7
14 463 Aaron Hagge Ogden 1:59:48.0
15 468 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 2:00:04.6
16 295 Austin Line Sunnyside Sports Sunriver 2:00:27.0
17 470 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 2:00:50.8
18 264 Austin Riba Ashland 2:00:56.0
19 141 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 2:10:00.6
20 453 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Portland 2:21:19.3

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 467 Tim Jones Road: Therapeutic Associates / Dirt: WebCyclery.com Bend 1:52:16.1
2 337 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:52:37.9
3 563 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:52:47.5
4 283 Andrew Sargent Bend 1:53:22.7
5 332 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:53:27.0
6 274 Joe Santos Bridgetown Velo Portland 1:53:34.6
7 268 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath Portland 1:55:24.8
8 237 Martin Baker bicycleattorney.com Hillsboro 1:55:41.6
9 375 mike olson WebCyclery.com Bend 1:56:25.3
10 404 David Cloninger Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:56:41.2
11 252 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:13.0
12 224 Robert Uetrecht WebCyclery.com Bend 2:00:40.1
13 333 Doug Evans bicycleattorney.com Portland 2:00:47.1
14 393 Michael Szwaya bicycleattorney.com Portland 2:01:26.1
15 556 Patrick Ramirez Cascade Couriers/Bend Velo Bend 2:01:34.4
16 464 Jess Palacius Salem 2:03:16.1
17 113 David Baker Sunnyside Sports Bend 2:04:59.8
18 183 Tom Taylor Team Roaring Mouse San Francisco 2:05:51.2
19 349 Alex Accetta Team Beer Portland 2:07:05.9
20 538 Mike Martin Sunnyside Sports Bend 2:08:09.4
21 267 Derek Faller WebCyclery.com Bend 2:11:11.8
22 455 Todd Embree Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:18:25.3

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 133 William Sullivan ONE GHOST INDUSTRIES, LLC. HAMMER NUTRITION, MAXXIS, CY Lake Oswego 1:48:42.7
2 298 Gregg Strome Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:51:53.8
3 465 Jeffery Otto Sunset Cycles Beaverton 1:56:41.4
4 281 todd raudy Bend 1:56:43.5
5 544 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com Bend 1:59:00.7
6 472 david hill www.evanplews.com/KENDAUSA Dallas 1:59:41.3
7 362 John Mitchem West End Bikes/Specialized Portland 1:59:50.5
8 123 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 2:00:15.1
9 116 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 2:00:19.8
10 155 Jeff Parker Super Relax Concept Hood River 2:01:11.6
11 334 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 2:01:27.4
12 241 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Gresham 2:02:20.4
13 347 Wayne Tonning Multnomah Athletic Club Lake Oswego 2:03:58.4
14 377 Dan Packman WebCyclery.com Bend 2:05:14.7
15 216 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:08:31.0
16 535 John Wilson Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:08:39.5
17 407 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 2:11:37.9
18 408 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:12:35.5
19 451 James Jonke Oregon Bike Shop Portland 2:13:40.7

Category 1 Women

Num Name Team City Time
1 205 peggy boggs team ridgeline Boise 1:58:53.2
2 378 Shawna Palanuk Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care Sisters 1:59:40.7
3 426 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:57.3
4 330 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 2:01:37.4
5 391 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 2:01:55.8
6 338 Melissa Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:02:57.2
7 459 Erin Ford The Dalles 2:04:19.9
8 498 Lisa Turnbull Springfield 2:04:45.4
9 220 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness Portland 2:05:08.5
10 327 Julie Browning Portland 2:05:47.8
11 223 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com Bend 2:06:36.3
12 244 Karen Oppenheimer Bend 2:07:16.0
13 473 Erin Playman Portland 2:11:45.7
14 416 Lindsay Jones Tensegrity PT Cycling Eugene 2:12:50.5
15 186 Beth Kobza Team Bobs-bicycles.com Meridian 2:15:43.7
DNF 262 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 0:00:00.0

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 158 Tyler Fox Scott's Cycle and Sports Irrigon 2:02:16.3
2 438 Stephan Roberts Cyclepath Racing Portland 2:04:49.0
3 201 Javier Colton Bend 2:05:00.1
4 569 Keenan O'Hern Sisters 2:33:46.9
DNF 509 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 0:00:00.0

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 510 Robert Gilbert Trinity Bikes Redmond 1:55:37.8
2 257 James Kerr Bend 1:58:32.1
3 523 Bjorn Kjellst Portland 2:01:11.9
4 103 Matt Simeti Bend 2:03:46.7
5 290 Christopher Ryan Team Slow Portland 2:04:08.5
6 277 Cory Tanler Trinity Bikes Redmond 2:04:54.6
7 528 Lee Ordonez Hutch's-Eugene Springfield 2:05:15.4
8 513 Macauley Berg Powell Butte Vancouver 2:05:26.1
9 384 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 2:05:30.4
10 373 Jack Mahler Trinity Bikes Bend 2:05:44.6
11 221 Wally Hockman WebCyclery.com Salem 2:09:03.4
12 192 Matt Fredback Hailey 2:09:58.0
13 547 Spencer Fransway Portland 2:10:14.8
14 411 john stevenson Newport 2:10:17.4
15 548 Andrew Cissua Eugene 2:11:35.7
16 299 sam chally Portland 2:11:56.5
17 402 Garret Caster Greenridge/Infocus Black Butte Ranch 2:13:12.8
18 150 Dave Murray Portland 2:14:33.8
19 230 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 2:16:20.8
20 236 Sean Corey Trusty Switchblade Portland 2:16:24.5
21 412 Joe Hawkins Bend 2:16:42.9
22 443 Dustin Miller Buy Local Cycling Keizer 2:17:19.8
23 448 Derrick Strang Bend 2:19:02.6
24 425 Ryan McHugh Black Butte Ranch 2:19:36.5
25 146 Ben Edwards Grants Pass 2:27:46.0
26 125 Leland Gilbert Terrebonne 2:34:14.7
27 234 Ben Chinburg Life Cycle Bike Shop Eugene 2:44:19.8
28 279 Jacob Pace Life Cycle Bike Shop Eugene 3:28:11.5
DNF 269 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas Beaverton 0:00:00.0

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 175 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Bend 1:55:17.0
2 508 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tigard 1:56:04.4
3 272 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:56:35.9
4 565 Doug Laplaca Bend 1:58:27.6
5 368 Richard Himmel Greenridge/Infocus Sisters 1:58:56.1
6 115 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Happy Valley 2:02:12.7
7 180 Eric Birky WebCyclery.com Bend 2:02:26.0
8 225 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:02:44.3
9 245 Sean Rogers YARDSALE CYCLOCROSS Bend 2:03:32.5
10 398 Scott Brennan Sunnyside Sports Bend 2:03:41.3
11 315 David Rosen Half Fast Velo Beaverton 2:04:01.9
12 217 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Eugene 2:04:59.7
13 518 Mandon Welch Bend 2:05:03.1
14 325 Ryan Russell Beaverton 2:05:22.3
15 351 Salvatore Bondi Portland Velo Portland 2:05:35.1
16 436 Sean Denney bicycleattorney.com Portland 2:06:13.9
17 261 Marc Lutz Ketamine Lake Oswego 2:06:30.6
18 227 Kevin Donnelly Bend 2:07:08.3
19 157 Jerry Fox Scott's Cycle and Sports Irrigon 2:07:20.7
20 354 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:07:36.7
21 363 Matt Leitheiser Portland 2:07:41.4
22 567 Beny Ambauen Bend 2:08:08.5
23 135 Rob Kerr Boneyard Cycling Bend 2:08:49.8
24 343 Peter Wheary Bend 2:09:13.3
25 102 Shane DeMars Portland 2:09:22.3
26 243 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem 2:09:24.1
27 428 Sebastian Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:09:28.3
28 367 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 2:09:28.8
29 169 Spencer White LOS TENDERS Portland 2:09:31.8
30 287 Christian Martin River City Bicycles Portland 2:09:46.9
31 433 Bruce Haserot Haserot Race Inc Kelso 2:09:54.1
32 324 Rob Russell TEAM D/S Hillsboro 2:10:26.1
33 204 Dennis Stafford Milwaukie 2:10:34.7
34 421 Jason Reed Lazy Daddy Longlegs Happy Valley 2:10:58.6
35 208 Mike Petersen Capitol Velo Salem 2:11:25.2
36 435 chapell miller Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:12:01.4
37 511 Sean Warner Gresham 2:13:00.3
38 432 Loyal Bassett Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:13:38.0
39 440 Jason Albert Bend 2:13:42.3
40 218 Alan Brandt Bend 2:14:34.4
41 522 Dave Pickhardt Powell Butte 2:15:49.5
42 288 Charles Barrett Portland 2:16:29.7
43 132 Nathan Harris Corvallis 2:17:54.7
44 128 Shea Macnab The Dalles 2:17:55.7
45 431 Gary O'Connell Bend 2:18:10.0
46 238 Bob Crow Team Lazy Tarantulas Portland 2:20:37.7
47 360 Moon Mullins Greenridge Physical Therapy Sisters 2:21:23.8
48 414 Thomas Holt Trinity Bikes Redmond 2:21:24.6
49 532 mike boddington Clackamas 2:21:46.7
50 165 anthony colistro Salem 2:21:56.1
51 137 Richard Rosko Hammer Velo Portland 2:22:55.2
52 514 David Sinclair David Sinclair Hermiston 2:41:38.0
53 229 Tim Schallberger Lake Oswego 2:58:10.9

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 383 Bob Jacobs bicycleattorney.com Portland 1:58:22.7
2 131 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:02:23.9
3 531 David Gilchrist Bend 2:02:35.0
4 350 Michael Kender Portland Velo Portland 2:02:38.8
5 142 Greg O'Brien Word-RCB by Cyclisme Portland 2:05:31.3
6 441 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com Beaverton 2:06:13.3
7 207 Mike Reightley Bend 2:07:29.2
8 340 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:07:57.2
9 554 John Sorlie Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:08:43.4
10 521 Torsten Kjellstrand Team S+M Portland 2:09:05.3
11 566 Marcel Russenbarger Bend 2:09:08.5
12 515 Owen Twitchell Redmond 2:09:26.8
13 381 Trig Rogers bicycleattorney.com Portland 2:09:48.4
14 211 Stephen Crozier Bend 2:09:49.9
15 512 Vern Ward Troutdale 2:12:47.6
16 530 Karl Choltys Portland 2:13:36.0
17 187 paul hurlburt Pistis Grants Pass 2:16:26.9
18 445 Dan Davis Bend 2:17:11.6
19 251 Cliff McCann Pistis Grants Pass 2:17:51.1
20 447 Paul Kelly Jelly's Pirates Lake Oswego 2:22:02.5
21 144 harvey childress Lakeview 2:24:35.8
22 124 Mark Palmer Hines 2:28:37.0
23 233 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct Clackamas 2:33:14.7
24 107 Bill Sundermeier Tigard 2:33:59.5
25 366 Sean Lemoine Sunset Cycles Portland 2:39:21.2
26 361 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 2:44:14.6
27 171 Bob Nash Lakeview 3:03:53.0

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 250 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:02:32.7
2 395 Steve Lacey Showers Pass Portland 2:07:25.1
3 380 Eric Buckland Bend 2:08:27.3
4 289 Dan MacNaughton Cyclepath Racing Portland 2:09:24.5
5 561 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:10:37.7
6 118 Rick Gregory Eugene 2:12:16.1
7 437 Stan Kiefer Bend 2:14:14.0
8 505 charlie janz Veneta 2:15:42.3
9 406 Patrick Coughlin AOMS Racing Portland 2:18:44.1
10 195 Vincent Sikorski WebCyclery.com Bend 2:18:54.6
11 422 Vern Krist Showers Pass Portland 2:20:28.3
12 318 Chuck Humphreys Greenridge Physical PT/In Focus Eye Care Sisters 2:23:29.9
13 260 Russell Speirn Portland Velo Wilsonville 2:33:31.5
14 529 Michael Daggett Sunset Cycles Portland 2:39:22.7
15 198 Rob Nichols Lakeview 3:03:53.2

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 526 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop Eugene 2:11:25.8
2 166 solana kline Bend 2:18:34.6
3 162 Britney Wimberly Pistis Central Point 2:19:48.5
4 549 Remy Maguire Portland 2:19:52.4
5 557 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:32:14.1
6 117 LeSlie BucheR Portland 2:34:03.9
7 560 Allison Medellin Hammer Velo Portland 2:38:33.1
8 446 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 2:52:11.9
9 219 Lindsay Kandra 1 Error Portland 2:57:10.5
DNF 275 Beth Ann Orton Staccato Gelato Portland 0:00:00.0

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 176 Tiffani Snyder Bloom Racing Bend 2:10:54.0
2 519 Angela Mart WebCyclery.com Bend 2:10:58.4
3 240 Mielle Blomberg Team S+M Portland 2:11:17.7
4 376 cherie touchette WebCyclery.com Bend 2:11:40.3
5 174 Laura Trace Portland 2:14:05.1
6 185 Gretchen Raynak Half Fast Velo Portland 2:16:40.9
7 255 Virginie Calme Cyclepath Racing Portland 2:20:17.4
8 266 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:21:15.5
9 553 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports Bend 2:21:28.4
10 551 Michelle Bazemore Sunnyside Sports Bend 2:21:46.8
11 524 Sarah Tisdale Hillsboro 2:22:07.7
12 294 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 2:22:10.0
13 365 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:24:51.0
14 369 Joanne Schmitz WHEATLAND WHEELERS/LECDE#41 Walla Walla 2:25:20.8
15 323 Lillian Schiavo Hutch's Klamath Falls Klamath Falls 2:27:09.6
16 226 Julie Donnelly Bend 2:29:03.8
17 419 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend 2:33:21.1
18 359 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego 2:34:22.4
19 372 Janis Morgan Pistis Grants Pass 2:37:39.0
20 106 Ronda Sundermeier Tigard 2:43:44.3
21 286 Stephanie Rouse Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:47:06.9
22 110 Anne Linton Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Lake Oswego 2:57:10.7
DNF 506 Sherry Janz Veneta 0:00:00.0

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 253 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 0:50:10.6
2 145 Massimo Larsen Sunnyside Sports Bend 0:54:18.6
3 284 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 0:55:02.3
4 495 Will Churchill Bend 0:56:04.0
5 546 Thomas Wimberly Bend 0:56:19.1
6 400 Ryan Carr Springfield 0:59:26.7
7 160 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 1:00:19.9
8 173 Leo Lukens Bend 1:00:26.6
9 305 Justin Ziehnert Tigard 1:02:10.7
10 181 Donovan Birky WebCyclery.com Bend 1:02:11.1
11 191 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 1:03:04.0
12 485 Jack Pepper Bend 1:04:14.6
13 488 Jett Ballantyne Sunnyside Sports Bend 1:06:13.0
14 494 Ian Churchill Bend 1:06:21.3
15 129 Kyle Gustafson Wilsonville 1:10:37.4
16 172 Joseph Lukens Bend 1:11:38.8
17 206 Henry Jones Bend 1:12:10.2
18 392 Owen Szwaya Portland 1:13:36.5
19 302 Alex Sundermeier Tigard 1:13:49.1
20 329 Jerry McGlide Salem 1:13:58.0
21 541 Camden Hammer Bend 1:14:06.1
22 399 Nicolas Campbell MBSEF Cycling Team Bend 1:14:22.9
23 328 Christian Hunt Sisters 1:20:25.1
24 533 Zach Jones Sisters 1:21:19.7
25 326 Daniel Hunt Sisters 1:22:22.3
26 357 Tyndall Wells Bend 1:31:05.0
27 409 Gus Gyogyfalvy Bend 1:40:10.5
28 540 Jack Wiseman Bend 1:45:43.0

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 151 Ian Mastenbrook Hammer Velo Milwaukie 0:50:01.5
2 371 Zachary Perrin Pistis Grants Pass 0:50:02.0
3 497 Cameron Carrich Bend 0:51:59.9
4 139 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 0:55:11.9
5 242 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham 0:56:17.1
6 321 Greg Vermeer Pistis Gp 0:59:52.4
7 313 Andrew Scott Pistis Grants Pass 0:59:52.9
8 493 Trevor Elson Sisters 1:11:47.5
9 301 Ryan Linder Tigard 1:16:43.1
10 480 Dallas Rogers Bend 1:35:51.3

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 199 Andy Armstrong Sunset Cycles Wilsonville 0:50:00.8
2 491 sean eslinger Bend 0:50:33.4
3 278 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 0:52:30.7
4 490 Jacques Lafortune Tigard 0:54:39.6
5 167 Dustin Harder Harder Cycling Portland 0:56:13.7
6 210 Charles Reneau Portland 0:56:17.3
7 120 Luke Smith Team Theo's Eugene 0:59:03.4
8 134 Chris McElfresh Corvallis 1:00:07.4
9 427 Chris Holm Corvallis 1:01:10.7
10 458 Kicfer Palm Crooked River Ranc 1:01:32.1
11 482 Adam McIntuff Portland 1:03:41.8
12 336 Joseph Herriman Bend 1:08:51.5

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 177 Craig Snyder Bloom Racing Bend 0:50:29.2
2 153 Michael Girard Portland Velo Portland 0:51:11.3
3 342 John Prosser Hillsboro 0:51:35.0
4 374 Bradley Pfeiffer Bloom Racing Bend 0:51:46.1
5 121 Michael Fisher Bend 0:52:18.0
6 449 Tobin Guild Portland 0:52:30.5
7 256 Adam Beebe Bend 0:52:44.5
8 297 Brian Cannon Off The Couch Racing Eugene 0:52:56.8
9 140 Jeffrey D Evans Pistis Bend 0:54:26.7
10 119 Drake Tollenaar Tualatin 0:55:23.7
11 475 Derek McCammon Half Fast Velo Happy Valley 0:55:36.9
12 105 Nathan Stiewig Pistis Merlin 0:55:52.6
13 501 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club Portland 0:58:38.6
14 159 Stanley Dehiya Terrebonne 0:58:49.3
15 539 Daniel Hammer Bend 0:59:29.3
16 562 Jay Davenport Bend 0:59:58.7
17 492 Brandon Eisele Dallas 1:00:01.8
18 390 Adam Gomez Newberg 1:01:08.9
19 496 Tony Percich Bend 1:01:39.1
20 439 Josh Cosci Black Butte Ranch 1:01:54.5
21 345 Victor Duong Portland Velo Portland 1:02:58.3
22 276 Matt Kern Bend 1:03:26.5
23 394 Chad Stadeli Sisters 1:04:04.6
24 259 Michael Lindsey Vancover 1:05:44.6
25 168 Craig Towell Terrebonne 1:13:00.4
26 308 Mike Ziehnert Tigard 1:14:28.8
27 502 Judd Feldman Eugene 1:14:38.2
28 239 Brian Tompkins Bend 1:29:58.9

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 389 John O'Brien West End Bikes/Specialized Ridgefield 0:50:48.9
2 271 Hiroji M. McKinstry Madras 0:54:15.6
3 292 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 0:54:50.2
4 401 Philip Carr Life Cycle Bike Shop Springfield 0:54:58.3
5 214 David Anderson Bend 0:55:29.8
6 247 Brent Wesenberg Bend 0:55:39.5
7 479 Brad Foster Rogue / Mt. View Cycles Portland 0:56:10.3
8 213 Michael Smith Newberg 0:56:23.1
9 386 Ted Ostrye Hood River 0:57:22.8
10 248 Jed Dackert Bend 0:58:19.4
11 319 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 0:58:32.4
12 222 Jonathan Pierce Sheridan 0:58:50.2
13 170 Jeff Monson Boneyard Cycling Bend 0:59:05.6
14 197 Brian Mellander Team Dirt/Mudslinger Events Albany 0:59:10.2
15 309 Bill Stidham Centralia 0:59:18.6
16 356 Sam Ford Wilsonville 1:00:06.4
17 190 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 1:00:26.0
18 312 Dale Webster Tidewater 1:00:43.3
19 499 Tom Dempsey Portland 1:02:20.7
20 263 Malcolm Johnson Portland Velo Portland 1:02:28.9
21 138 Cory Fawcett Pistis Grants Pass 1:03:57.4
22 322 Mike Taylor Bend 1:05:00.1
23 420 Bryan Scholz Crooked River Ranc 1:05:12.3
24 122 Raden Sumantri Theo's Eugene 1:05:25.8
25 193 Jeff Macy Bend 1:06:16.2
26 147 Rich Edwards Grants Pass 1:07:40.4
27 483 Erik Eastland Bend 1:07:55.2
28 558 John Walkenhorst Bend 1:09:21.5

Category 3 Women 10-18

Num Name City Time
1 353 Kylie Haidet Bend 1:13:23.1
2 306 Amy Ziehnert Tigard 1:13:28.6
3 486 Kate Ballantyne Bend 1:15:40.1
4 320 Ivy Taylor Bend 1:19:48.3
5 307 Lauren Ziehnert Garden Home 1:50:49.7

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 385 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness Portland 0:58:08.9
2 203 Tiffany Gregg Corvallis 0:59:10.0
3 500 Beth Flanagan Portland 0:59:58.0
4 478 Meagan Masten Salem 1:00:07.9
5 477 Erin Goodall Hammer Velo Portland 1:01:16.6
6 525 Sunny Schumacher Bend 1:03:47.8
7 489 Haley Brownson Warm Springs 1:17:15.1
8 339 Kayla Herriman Bend 1:46:20.7

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 344 Kendra Duong Portland Velo Portland 1:04:31.9
2 228 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:06:38.9
3 405 Amanda Wirth Bend 1:07:01.9
4 209 Carol Petersen Capitol Velo Salem 1:08:35.3
5 564 Cari Bailey Bend 1:10:39.9
6 346 Juntu Oberg Team Endless Cycle Portland 1:13:37.6
7 282 Danica Lindsey Vancouver 1:35:51.1
8 311 Shawn Potapoff Stayton 1:47:48.1
9 304 Brooke Ziehnert Garden Home 1:50:50.2

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 481 shoshana foxwell Bend 1:00:19.5
2 487 Jill Ballantyne Sunnyside Sports Bend 1:03:00.1
3 476 Michelle Thorstrom Bend 1:03:02.1
4 484 Ruth Williamson Bend 1:03:15.9
5 537 Susan Hopkins Bend 1:03:26.4
6 396 Abigail Spring Portland 1:04:57.1
7 300 Mary Winters 1:08:49.2
8 417 Jill Josswlyn Portland 1:10:34.0
9 280 Mary Ellen Fitzgerald Welches 1:10:40.1
10 452 Sue Hanna Oregon Bike Shop Portland 1:10:58.8
11 341 Loraine Blake GUINNESSFORTE Portland 1:11:01.2
12 179 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:23:09.9
13 215 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:23:19.0
14 382 Pamela Hurlburt Pistis Grants Pass 1:25:44.1

Clydesdale 210+ Men

Num Name Team City Time
1 507 Matt Wilkin Portland 2:06:43.2
2 355 Scott Pierce www.mebigfoot.com Grants Pass 2:09:14.3
3 331 Paul Patton Sisters 2:10:14.8
4 194 Mark DeJohn Bend 2:12:25.2
5 127 Wayne Nussbaum Happy Valley 2:15:00.0
6 178 Winslow Lewis Capitol Velo Salem 2:16:47.7
7 555 Scott Michall Sisters 2:18:31.2
8 293 Charles Henderson Portland 2:22:46.1
9 101 Dan Lautenbach Sunset Cycles Portland 2:38:51.0
10 314 Eric Beckwith Sisters 2:44:29.6
11 265 Scott Huntsman Bend 2:50:03.2
12 188 Travis Taylor Bend 3:13:56.4

Men Pro

Num Name Team City Time
1 534 Chris Sheppard Bend 1:41:15.6
2 543 Carl Decker Bend 1:42:17.2
3 466 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:46:11.3
4 462 Brent Pontius ROOSTERS/BIKERS EDGE Ogden 1:47:11.3
5 469 James Williams Sunnyside Sports Bend 1:47:26.9
6 442 Brennan Wodtli Hutch's Westside Bend 1:47:45.2
7 348 Michael Gallagher Cyclepath Racing Portland 1:49:05.7
8 246 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:49:37.5
9 460 Damian Schmitt Bend 1:50:07.3
10 335 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 1:50:52.4
11 471 Bruce Cole-Baker Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:52:05.8
12 456 James Ceccorulli Portland 1:53:39.6
13 270 Shawn Rader Team Bike Tires Direct Hillsboro 1:53:41.9
14 545 Cliff Heaberlin Portland 1:53:47.9
15 504 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA Beaverton 1:55:13.6
DNF 503 Ben Thompson Bend 0:00:00.0

Pro Women

Num Name Team City Time
1 397 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:59:36.4
2 457 Pia Oravetz Hutch's Westside Bend 2:02:04.1
3 542 Tina Brubaker 2:05:44.7

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 196 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 1:50:06.2
2 254 John Bravard Cyclepath Racing Portland 1:50:06.6
3 387 Michael Benno Veloce Racing Portland 1:50:17.7
4 232 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 1:56:12.3
5 258 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 1:56:44.1
6 388 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events Portland 1:57:09.6
7 114 Tom Keller Pistis Central Point 1:58:07.1
8 364 Aaron Edwards Bloom Racing Bend 2:01:11.0
9 423 John Lin Hammer Velo Portland 2:02:23.9
10 550 Ken Thorp La Pine 2:02:35.0
11 184 Geoff Raynak Half Fast Velo Bend 2:06:19.1
12 527 Dax Turner Eugene 2:06:22.5
13 296 Greg Adams Bridgetown Velo Portland 2:06:23.0
14 249 John Maestas Seattle 2:09:17.7
15 430 Craig Austin Half Fast Velo Wilsonville 2:11:11.5
16 310 M Wilkins 2:11:12.1
17 444 Adam Burwell Klamath Falls 2:11:14.4
18 429 Carl Gurney Corvallis 2:12:49.1
19 161 Roger Wimberly Pistis Central Point 2:15:43.6
20 434 edwin brown Artisan Family Racing Portland 2:19:45.6
21 126 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 2:26:18.3
22 182 Devin Flynn Half Fast Velo Portland 2:26:35.4
23 559 Henry Amy Mitchell Bend 2:35:04.5