Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
July 28, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 29, 2014 at 10:48 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 6
2 219 Sean Corey 31 Vancouver 6
3 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 6
4 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 6
5 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 6
6 224 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 6
7 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 5
8 209 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 5
9 234 Jacob Hull 27 Portland 5
10 216 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 5
11 225 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 322 Brent Casady 43 Portland 6
2 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 6
3 329 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 40 Vancouver 6
4 301 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 6
5 319 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 6
6 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
7 303 Andrew Holder 42 Portland 6
8 300 Gabe Doebler 37 Tigard 6
9 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 6
10 323 Jeff Turner 44 Portland 5
11 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 5
12 341 Ira Ryan Ironclad Cycling Team 38 portland 5
13 307 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 5
14 302 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 5
DNF 308 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 3

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 406 Anthony Ohotto 48 Portland 6
2 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 6
3 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 6
4 401 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 6
5 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
6 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 5
7 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 5
8 429 John Bravard 46 Portland 5
9 403 Terry Knight 59 Vancouver 5
10 425 William Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
11 430 joseph fricke Cyclepath Racing 49 portland 5
12 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 5
DNF 400 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 2

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 484 Cory Muth 37 Portland 5
2 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
3 434 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 5
4 435 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 5
5 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
6 470 Jason Pinkerton 37 Corbett 5
7 409 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
8 417 Jeff Smith 38 Hillsboro 5
9 442 Matt Hooge 42 Portland 5
10 423 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 36 Portland 5
11 403 chris brannen Team S+M 41 Vancouver 5
12 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
13 414 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 portland 5
14 430 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
15 408 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
16 426 Bill Richmond 5
17 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
18 445 Mike Heenan 40 Portland 5
19 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
20 437 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 5
21 448 Matt Huxley Camas Bike and Sport 42 Portland 5
22 443 Daniel Kurylo 36 Portland 5
23 500 Mark Widlund The Spokesmen 37 Brush Prairie 5
24 406 Jeff Walker 37 Portland 5
25 471 Jacob Skugrud 39 Portland 5
26 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
27 413 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
28 498 Jason Zadow Filth and Fury 38 Portland 5
29 429 David Rasca 37 Salem 5
30 492 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 5
31 469 Kerry Halligan 43 Portland 5
32 407 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
33 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
34 411 augusto carneiro Nossa Familia Coffee Cycling 38 portland 5
35 424 Will Cortez 36 Portland 5
36 483 Paul Barlow 44 St Helens 5
37 446 Keoni McHone 40 Happy Valley 5
38 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
39 439 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
40 420 Daniel Esterling Green Submarine Records 35 Portland 5
41 428 kyle stephens BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
42 425 David Hymans Metropolis Cycle Repair 35 Portland 3
43 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 3
44 478 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 3
DNF 488 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 3
DNF 495 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
2 251 David Ripp 48 Camas 5
3 281 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 54 Camas 5
4 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
5 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
6 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
7 238 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
8 226 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5
9 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
10 247 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
11 257 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5
12 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
13 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 Portland 5
14 219 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
15 279 Steve McCallion 50 Portland 5
16 237 David German Hammer Velo 49 Portland 5
17 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
18 253 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
19 266 Jeff Digenova Camas Bike and Sport 52 Camas 5
20 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
21 280 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Tigard 5
22 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 5
23 215 Scott Gerwig 46 Portland 5
24 217 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
25 250 Charles Barrett 47 Portland 5
26 259 Chris Page 46 Brightwood 5
27 240 Andy Crump 50 Oregon City 5
28 273 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
29 278 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 5
30 267 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 4
31 208 Jim Lofthus 50 Portland 4
32 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 4
33 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4
34 201 David English Filth and Fury 52 Portland 3
35 200 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 3
36 203 Randy Goode 52 Portland 3
37 202 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 3
38 204 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 3
39 206 Jeffrey Johnson 46 Portland 3
DNF 213 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Camas 2
DNF 231 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 2
DNF 282 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 1

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 817 Scott Kelly Portland Velo Racing Team 57 Portland 5
2 812 ed locke 58 Wilsonville 5
3 802 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
4 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
5 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
6 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
7 833 David Luoma 57 Portland 5
8 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
9 807 Tracy Marks 59 Portland 5
10 806 Mark Newberry 57 Vancouver 5
11 800 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 4
12 809 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4
13 832 Gil Ormerod Team S+M 61 Portland 4
14 803 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
DNF 810 Edward Lanton 64 Portland 1

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
2 205 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 5
3 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
4 236 Andrew Grueninger 28 Portland 5
5 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
6 240 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 28 Portland 5
7 212 Billy Waring Camas Bike and Sport 19 Camas 5
8 215 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 5
9 221 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 5
10 238 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 26 Gresham 5
11 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
12 239 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5
13 222 Kyle Kruger 30 Portland 5
14 208 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hillsboro 5
15 231 Nick Groesz 34 Portland 5
16 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 3
DNF 230 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 801 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
2 822 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Corbett 4
3 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
4 820 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
5 832 Mary Ramsay 37 Portland 4
6 816 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
7 808 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
8 805 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland 4
9 829 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4
10 807 Dawn Guildner 43 Portland 4
11 815 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 44 Fairview 4
12 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
13 824 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
14 833 Jo Fidler 35 Portland 4
15 823 Jennifer Woodruff 44 Portland 4
16 809 stephanie roulon BikeFlights.com 42 Portland 4
17 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 4
2 908 Stephanie Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 46 Portland 4
3 910 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Gresham 4
4 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
5 904 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 4
6 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
7 914 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4
8 911 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 21 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4
2 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
3 29 Kae Erickson Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 4
4 6 Sam Clark Cyclepath Racing 38 Portland 4
5 27 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 4
6 30 Kim Danielson 29 Portland 4
7 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
8 31 Sadie Grossman 32 Portland 4
9 20 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 32 PORTLAND 4
10 16 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 4
11 9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 33 Milwaukie 4
12 22 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
13 28 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 4
14 26 Kali Abel 29 Portland 4
15 2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
16 25 Phaedra Booth Green Submarine Records 34 Hood River 4
17 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 312 Isamu Richmond 14 Portland 4
3 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
4 323 Michael Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4
5 329 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
6 337 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 14 Camas 4
7 334 Benjamin Abbot 13 Pennsylvania 4
8 336 Ryan Caputo The Spokesmen 13 Vancouver 3
9 306 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
10 340 Parker Green Beaverton Bicycle Club 12 Fairview 3
11 318 Jakob Stoller 12 Portland 3
12 341 Michael Zoormajian 11 West Linn 3
13 307 Travis Albers 11 Oregon City 3
14 304 Benjamin Bressel 13 Happy Valley 3
15 300 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
16 338 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
17 325 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard 2
18 331 Joshua Shank Team Lazy Tarantulas 11 Wilsonville 2
DNF 335 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 11 Lake Oswego 2

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Laps
1 404 Cooper Irwin Hapi-Go! Woodland 4
2 402 Paul Furst Camas Bike and Sport Vancouver 4
3 418 Zach Lang Hapi-Go! Oregon City 4
4 419 William Rummels Woodland 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 160 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 5
2 158 Aaron Rogosin 35 Portland 5
3 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 5
4 183 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 5
5 127 Denzel Lall 20 Vancouver 5
6 152 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 5
7 199 Casey McDonald Monkey Wrench Bicycle Club 37 Portland 5
8 162 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
9 190 Adam Scherba 30 Portland 5
10 198 Todd Sbarro 36 Portland 5
11 126 Jake Davis 38 Scappoose 5
12 100 Russell Holzinger 5
13 172 Ted Schlanser 30 Portland 5
14 206h Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 5
15 153 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 oregon city 5
16 116 Cole Bausch 26 Missoula 4
17 157 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
18 204h Derek Sergison 27 Portland 4
19 186 Barrett Reiner 30 Portland 4
20 141 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 4
21 208h Jeremiah Williams Trusty Switchblade 37 Salem 4
22 168 Paul Nguyen 26 Portland 4
23 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
24 102 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 4
25 178 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 4
26 202h Kristopher Celtnieks Hammer Velo 28 Portland 4
27 131 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 4
28 120 Adam Keir 38 Vancouver 4
29 117 Nick Bacon Camas Bike and Sport 19 Camas 4
30 108 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 4
31 169 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
32 203h AJ Murray 35 Portland 4
33 197 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4
34 205h Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4
35 207h Simon Bee 31 Portland 4
36 200h Blaise Geddrt 42 Vancouver 4
37 134 Ron Zita 32 Vancouver 4
38 110 Will Symms Civilian Velonauts 40 Portland 4
39 151 justin tunis 34 Portland 4
40 170 Matt Haughey Half Penny Cycling Team 42 McMinnvile 4
41 123 Matt Larson The Spokesmen 42 Milwaukie 4
42 180 Garrett Hartwell 28 Portland 4
43 149 Erick Taft Camas Bike and Sport 44 Vancouver 4
44 148 Nghia Phuong 33 Portland 3
DNF 201h Christopher Kreidl 32 Milwaukie 3
DNF 155 Michael Tabtabai 36 Portland 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 5
2 305 Britton Gentry 47 Portland 5
3 309 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 49 Camas 4
4 301 Rob Perry 51 Boring 4
5 334 Jay Small 48 Vancouver 4
6 324 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 4
7 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 4
8 325 Morgan Steed 59 Beaverton 4
9 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
10 307 Lester Luallin 46 Vancouver 4
11 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
12 333 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
13 303 George Wright 58 Portland 4
14 335 Anthony Smith 48 Portland 4
15 313 Sean Whitacre 45 Portland 4
16 329 Richard McKee 45 Vancouver 4
17 336 Chris Valencia Team S+M 51 Bend 4
18 322 Jerry Sowder 53 Washougal 4

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
2 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
3 515 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
4 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
5 506 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
6 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
7 519 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 3
8 521 Samantha Trost Team S+M 14 Battle Ground 3
9 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
10 500 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 3
11 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
12 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
13 510 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Portland 3
14 502 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3
15 516 Sascha Knight Camas Bike and Sport 11 Battle Ground 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team City Laps
1 606 Kristina Owen Capitol Velo Salem 3
2 605 Charis Darnall Hapi-Go! Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 250 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 50 West Linn 4
2 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
3 230 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
4 251 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 35 Portland 4
5 240 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4
6 206 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie 4
7 221 Erin Corcoran Trusty Switchblade 28 Newberg 4
8 204 Amanda Pile 27 Portland 4
9 241 Amanda Geddry 37 Vancouver 4
10 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
11 205 Sierra Reid 21 Portland 4
12 222 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland 4
13 212 Danielle Restuccia 29 Hillsboro 4
14 252 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 41 Portland 4
15 249 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 47 Brush Prairie 4
16 253 Anna Ryan Green Submarine Records 29 Portland 3
17 220 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 3
18 214 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 3
DNF 254 Jessie Conover Ruckus Test Team 27 Portland 2
DNF 255 Linda Watts Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 517 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5
2 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 Portland 5
3 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 5
4 521 Tim Schauer 46 Camas 5
5 505 Jon Coney 44 Portland 5
6 519 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
7 516 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
8 502 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5
9 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
10 523 James Peele 45 5
11 524 Kenny Prowse Capitol Velo 48 Salem 5
12 507 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 4
13 525 Geoff Rogers 45 Portland 4

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 8 Josh Kelley 31 Portland 6
2 14 Shannon Skerritt 43 Portland 6
3 38 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 6
4 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 Portland 6
5 3 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 47 Portland 6
6 41 Joe Santos Cyclepath Racing 42 Portland 6
7 42 Chris Johnston bicycleattorney.com 29 Portland 6
8 11 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 6
9 40 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 29 Eugene 6
DNF 43 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 33 Portland 2

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 111 Julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 5
2 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 5
3 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 5
4 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 5
5 119 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 5
6 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
7 109 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 5
8 112 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 5
9 135 Linda Caporicci 5
10 140 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 5
11 138 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 33 Portland 5
12 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 5
13 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
14 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 5
15 137 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
16 139 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
17 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
DNF 104 Sharon Anderson Ironclad Cycling Team 45 Portland 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
2 18 Spencer Bushnell 33 Portland 5
3 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
4 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
5 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
6 17 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 5
7 74 Wally Hockman WebCyclery.com 37 Salem 5
8 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
9 39 Dave Condon Trusty Switchblade 38 Wilsonville 5
10 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
11 57 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
12 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
13 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
14 38 Chris Sautter 48 Portland 5
15 52 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
16 44 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5
17 84 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 40 portland 5
18 22 Ed Fischer Camas Bike and Sport 46 Camas 5
19 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
20 78 Craig Bartholomaus 40 Portland 5
21 73 Jason Hughes 42 Washougal 5
22 83 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND 5
23 64 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5
24 79 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
25 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
26 59 Mark Stoller 53 Portland 5
27 35 edwin brown Sprout Cycles/Lucky Lab 32 Portland 5
28 87 Anthony Ohotto 48 Portland 5
29 62 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 4
30 86 mike zoormajian 47 West Linn 4
31 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
DNF 25 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 4
DNF 43 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 3
DNF 71 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 CAMAS 3
DNF 80 Kevin Phomma 20 Portland 2
DNF 26 Tom Palke 48 Portland 1