Portland Short Track Series MTB STXC: July Series Standings

Portland, OR
July 28, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Athlete Path.

Updated August 6, 2014 at 9:01 PM

Category 1 Men 19-34

Name Team Races Points
1 Sean Corey 4.0 310
2 David Boerner Ruckus Test Team 4.0 280
3 Marek Litinsky Trusty Switchblade 3.0 280
4 Sam Conklin 4.0 250
5 Spencer Bushnell 3.0 250
6 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 200
7 Paul Johnson Ruckus Test Team 4.0 150
8 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 2.0 130
9 Shawn Small Ruckus Test Team 4.0 120
10 David Sterry Green Submarine Records 3.0 80
11 Robert Carver Ironclad Cycling Team 1.0 70
12 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 2.0 50
13 Jacob Hull 1.0 25
14 David Burke 1.0 25
15 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 1.0 15

Category 1 Men 35-44

Name Team Races Points
1 Brent Casady 4.0 370
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 3.0 250
3 Christian Reed Green Submarine Records 4.0 250
4 Brian Foresta Civilian Velonauts 3.0 240
5 Tony Daversa Filth and Fury 2.0 180
6 Gabe Doebler 4.0 160
7 Eric Stotts Camas Bike and Sport 4.0 155
8 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 2.0 120
9 doug evans bicycleattorney.com 2.0 120
10 Danny Weikel River City Bicycles 2.0 110
11 Ted Byram bicycleattorney.com 4.0 95
12 Andrew Holder 3.0 85
13 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 4.0 61
14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 2.0 60
15 Jeff Turner 3.0 46
16 John Gulick Green Submarine Records 3.0 40
17 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 3.0 36
18 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 2.0 26
19 Javad Simonsen Cyclepath Racing 2.0 22
20 Jesse Lea Cyclepath Racing 1.0 15
21 Ira Ryan Ironclad Cycling Team 1.0 14
22 Dan Porter Cyclepath Racing 1.0 14

Category 1 Men 45+

Name Team Races Points
1 Martin Baker Kesho Bicycles 4.0 380
2 Anthony Ohotto 4.0 370
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 4.0 300
4 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 4.0 260
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 3.0 210
6 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4.0 170
7 Terry Knight 4.0 165
8 Scott Trautman Camas Bike and Sport 3.0 160
9 Joe Hamilton 4.0 94
10 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 3.0 45
11 John Bravard 1.0 30
12 William Waring Camas Bike and Sport 1.0 30
13 William Goritski Rebound/Tireless Velo 1.0 20
14 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 1.0 20
15 joseph fricke Cyclepath Racing 1.0 15

Category 2 Men 35-44

Name Team Races Points
1 Cory Muth 3.0 300
2 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 280
3 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 3.0 260
4 Curtis Loeb Hammer Velo 3.0 260
5 Andy Meeks bicycleattorney.com 4.0 200
6 Jason Pinkerton 3.0 180
7 Chris Roberts Hammer Velo 4.0 167
8 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 4.0 133
9 Matt Hooge 4.0 125
10 Jeff Smith 3.0 85
11 Terry Hamness Camas Bike and Sport 3.0 77
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 4.0 64
13 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 1.0 60
14 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 4.0 50
15 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 3.0 46
16 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 4.0 44
17 Mike Heenan 4.0 40
18 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 3.0 38
19 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 4.0 38
20 David M Miller Team Lazy Tarantulas 4.0 37
21 Khari Gates Civilian Velonauts 3.0 29
22 Chris Moor Deschutes Brewery 1.0 25
23 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4.0 22
24 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 1.0 20
25 chris brannen Team S+M 1.0 15
26 Ken Reed Green Submarine Records 1.0 15
27 Jacob Skugrud 3.0 14
28 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 1.0 14
29 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2.0 14
30 brett boyles Therapeutic Associates Racing 3.0 12
31 Erik Denninghoff DNR Cycling 2.0 11
32 Bill Richmond 1.0 10
33 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0 10
34 Daniel Esterling Green Submarine Records 1.0 9
35 Matt Huxley Camas Bike and Sport 2.0 9
36 Daniel Boatright Filth and Fury 1.0 7
37 Jeff Walker 2.0 5
38 Phillip M Trost Team S+M 4.0 5
39 Johnny Baldwin 3.0 5
40 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 1.0 5
41 Daniel Kurylo 1.0 4
42 Mark Widlund The Spokesmen 1.0 3
43 Dave Gulick Green Submarine Records 4.0 2

Category 2 Men 45-54

Name Team Races Points
1 David Ripp 4.0 330
2 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 4.0 330
3 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 310
4 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 4.0 310
5 Richard Rosko Hammer Velo 4.0 240
6 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 4.0 129
7 Rob Russell Camas Bike and Sport 4.0 125
8 Trig Rogers bicycleattorney.com 4.0 125
9 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 1.0 80
10 Ian Kennedy bicycleattorney.com 2.0 60
11 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2.0 60
12 Tony Curtis The Spokesmen 3.0 57
13 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 1.0 50
14 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2.0 50
15 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 3.0 45
16 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 3.0 38
17 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 4.0 36
18 John Napier Camas Bike and Sport 4.0 34
19 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 3.0 33
20 Jeff Tedder Hammer Velo 3.0 33
21 Rick Boston Velominati Racing 3.0 28
22 David German Hammer Velo 2.0 21
23 Andy Crump 3.0 18
24 Charles Barrett 4.0 17
25 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0 15
26 Lloyd Connelly DNR Cycling 1.0 15
27 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 2.0 14
28 Tim Schauer 1.0 14
29 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 1.0 13
30 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 3.0 12
31 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 12
32 Steve McCallion 1.0 11
33 Thomas Royce The Spokesmen 3.0 11
34 Mark Jensen Team Planet X USA 4.0 11
35 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 1.0 8
36 Jeff Digenova Camas Bike and Sport 1.0 7
37 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team 1.0 7
38 Bob Stephens Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 1.0 5
39 Kurt Snyder The Spokesmen 1.0 5
40 Chris Conley Camas Bike and Sport 1.0 4
41 Mike Alligood Therapeutic Associates Racing 1.0 4
42 Scott Gerwig 1.0 3
43 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 1.0 3
44 David English Filth and Fury 2.0 2
45 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 1.0 2

Category 2 Men 55+

Name Team Races Points
1 ed locke 3.0 290
2 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4.0 290
3 jim fox bicycleattorney.com 3.0 280
4 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 4.0 220
5 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 4.0 220
6 Dave Klug 4.0 200
7 Ron Strasser Team S+M 3.0 200
8 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 3.0 170
9 Scott Kelly Portland Velo Racing Team 1.0 100
10 David Luoma 3.0 75
11 Mark Newberry 3.0 75
12 Tracy Marks 3.0 70
13 Gil Ormerod Team S+M 4.0 59
14 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 2.0 45
15 Einar Traa Portland Velo Racing Team 3.0 33
16 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 2.0 26
17 Bob Daugherty Cyclepath Racing 1.0 25
18 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 1.0 14
19 Larry Stryker 1.0 13
20 Edward Lanton 2.0 12
21 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 1.0 11
22 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 1.0 10
23 Dennis Rose 1.0 9

Category 2 Men U35

Name Team Races Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 3.0 250
2 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 4.0 230
3 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3.0 230
4 Andrew Grueninger 3.0 210
5 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 4.0 200
6 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 2.0 200
7 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4.0 170
8 Christopher Muhs Look Good Feel Good 3.0 145
9 Mike Scheel 2.0 140
10 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 2.0 90
11 Ryan Barrett 1.0 90
12 Brady Stotts Camas Bike and Sport 4.0 85
13 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio 1.0 50
14 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team 2.0 45
15 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 3.0 43
16 Billy Waring Camas Bike and Sport 1.0 40
17 Neil Friedrich 2.0 40
18 Erik Hahn 2.0 39
19 Tim Kalimanis 3.0 34
20 Daniel Evans Ruckus Test Team 1.0 30
21 Kyle Kruger 2.0 25
22 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 2.0 23
23 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing 1.0 20
24 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair 1.0 14
25 Michael Szwaya bicycleattorney.com 1.0 13
26 Todd Foreman-Kinder Veloforma 2.0 12
27 Nick Groesz 1.0 11

Category 2 Women 35-44

Name Team Races Points
1 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 4.0 330
2 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 3.0 280
3 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 3.0 230
4 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 2.0 180
5 Sarah Eustis bicycleattorney.com 2.0 160
6 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 2.0 100
7 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 1.0 100
8 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 3.0 98
9 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 92
10 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 2.0 90
11 Cammia Kalimanis 3.0 74
12 Jennifer Woodruff 3.0 71
13 Deb Bauer Tensegrity PT Cycling 1.0 70
14 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 1.0 70
15 Mary Ramsey 1.0 60
16 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 1.0 50
17 Heather Pola 1.0 50
18 Dawn Guildner 2.0 45
19 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 1.0 30
20 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 2.0 30
21 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 1.0 25
22 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 1.0 14
23 Fidler Jo 1.0 12
24 stephanie roulon BikeFlights.com 1.0 10

Category 2 Women 45+

Name Team Races Points
1 Pam Reid Team Rose City 4.0 300
2 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 3.0 300
3 Stephanie Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 3.0 250
4 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 3.0 230
5 Candida Hart Hapi-Go! 4.0 220
6 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 2.0 180
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 3.0 130
8 Rhonda Morin 1.0 80
9 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2.0 80
10 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 1.0 60
11 Suzy Renn Team Slow 1.0 60
12 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 1.0 60

Category 2 Women U35

Name Team Races Points
1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4.0 320
2 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 3.0 280
3 Ellene Smith bicycleattorney.com 3.0 270
4 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 2.0 200
5 Hannah Hart Hapi-Go! 4.0 180
6 Hannah Moore Green Submarine Records 3.0 115
7 Annie Nielsen bicycleattorney.com 3.0 115
8 Starr Walker Portland Bicycle Studio 3.0 81
9 Kae Erickson Sweetpea Ladies Auxiliary 1.0 80
10 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 80
11 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 2.0 75
12 Sam Clark Cyclepath Racing 1.0 70
13 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1.0 60
14 Kae Erikson 1.0 60
15 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 2.0 60
16 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 3.0 53
17 Kim Danielson 1.0 50
18 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 2.0 40
19 Erinne Goodell Team Slow 1.0 40
20 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 3.0 38
21 Sadie Grossman 1.0 30
22 Phaedra Booth Green Submarine Records 2.0 30
23 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 1.0 30
24 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 1.0 25
25 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1.0 13
26 Kali Abel 1.0 12
27 Kristin Bott Team Slow 1.0 12

Category 3 Men 10-14

Name Team Races Points
1 Isamu Richmond 4.0 380
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 4.0 360
3 Nathanael Hart Hapi-Go! 4.0 330
4 Riley Hooks Camas Bike and Sport 3.0 210
5 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 4.0 140
6 Benjamin Abbot 3.0 140
7 Owen Szwaya bicycleattorney.com 2.0 130
8 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 2.0 130
9 Ryan Caputo The Spokesmen 2.0 90
10 Ben Peterson Camas Bike and Sport 2.0 70
11 Jakob Stoller 2.0 55
12 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 2.0 55
13 Travis Albers 3.0 50
14 Lyman Floyd 2.0 45
15 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 2.0 37
16 Gabriel Boatright Filth and Fury 3.0 35
17 Josh Hughes Camas Bike and Sport 2.0 35
18 Joshua Shank Team Lazy Tarantulas 2.0 33
19 Parker Green Beaverton Bicycle Club 2.0 31
20 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 3.0 29
21 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 2.0 29
22 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 2.0 26
23 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 2.0 21
24 Michael Zoormajian 1.0 14
25 Benjamin Bressel 1.0 12
26 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 3.0 9
27 Noah Steigerwald 1.0 6

Category 3 Men 15-18

Name Team Races Points
1 Cooper Irwin Hapi-Go! 4.0 320
2 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 3.0 300
3 Zach Lang Hapi-Go! 4.0 290
4 Paul Furst Camas Bike and Sport 3.0 260
5 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 2.0 180
6 William Rummels 1.0 70
7 James Houghton 1.0 50
8 Lydeth Gullam 1.0 40

Category 3 Men 19-44

Name Team Races Points
1 Ryan Barnes TheClymb.com 3.0 300
2 Ryan Marquardt 4.0 270
3 Webster Wilson Velominati Racing 3.0 250
4 Michael Tabtabai 4.0 250
5 Raymond Egan The Spokesmen 3.0 210
6 Denzel Lall 3.0 115
7 Ted Schlanser 4.0 113
8 Carlton Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 2.0 110
9 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 3.0 91
10 Aaron Rogosin 1.0 90
11 John Menconi 1.0 70
12 Paul Nguyen 4.0 64
13 Matt Faunt 1.0 60
14 Russell Holzinger 4.0 54
15 Ryan McIntyre 3.0 51
16 Jake Davis 4.0 50
17 Kevin Smith 1.0 50
18 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 4.0 46
19 Adam Keir 3.0 45
20 Casey McDonald Monkey Wrench Bicycle Club 1.0 40
21 Adam Scherba 2.0 38
22 Barrett Reiner 3.0 37
23 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 4.0 32
24 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2.0 30
25 Eric Henson 1.0 25
26 Ryan Schimpf The Spokesmen 2.0 24
27 Todd Sbarro 1.0 20
28 Erskine Williams 1.0 20
29 David Fee Civilian Velonauts 2.0 17
30 Neil Gibson 2.0 15
31 James Green 2.0 13
32 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 1.0 12
33 Nick Bacon Camas Bike and Sport 2.0 12
34 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 3.0 12
35 Stephen Carter The Spokesmen 2.0 11
36 Cole Bausch 1.0 10
37 Derek Sergison 1.0 8
38 Jason Jones Team Planet X USA 1.0 8
39 Will Symms Civilian Velonauts 3.0 7
40 Jonathan Shannon 1.0 7
41 Brett Cassidy TheClymb.com 2.0 6
42 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 3.0 6
43 Adam Newman 1.0 6
44 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 1.0 5
45 Vincent Zitkovich 1.0 5
46 Benjamin Baltazar 1.0 4
47 Tom Smita 1.0 4
48 Mike Nieto 1.0 4
49 rudy vega Camas Bike and Sport 1.0 3
50 peter gould 1.0 3
51 Richard Fattic Ruckus Test Team 1.0 2
52 justin tunis 3.0 2

Category 3 Men 45+

Name Team Races Points
1 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 4.0 350
2 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 4.0 350
3 Britton Gentry 4.0 340
4 Morgan Steed 4.0 280
5 Rob Perry 4.0 220
6 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 4.0 220
7 Thomas Hurst 3.0 130
8 David Hankins Camas Bike and Sport 4.0 110
9 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 4.0 90
10 Edward Knight Camas Bike and Sport 3.0 69
11 Jay Small 1.0 60
12 George Wright 3.0 42
13 Lester Luallin 2.0 40
14 Mark Castle Portland Velo Racing Team 3.0 39
15 Bjoern Brunner 2.0 35
16 Ken Pliska 1.0 25
17 Sean Whitacre 2.0 24
18 Richard McKee 2.0 24
19 Anthony Smith 1.0 12
20 Chris Valencia Team S+M 1.0 9
21 Jerry Sowder 1.0 8

Category 3 Women 10-14

Name Team Races Points
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade 4.0 380
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 3.0 290
3 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 3.0 240
4 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 4.0 220
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 4.0 210
6 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 3.0 170
7 McKenna McKee Hapi-Go! 3.0 164
8 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 3.0 160
9 Roxanna Hart Hapi-Go! 4.0 119
10 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 4.0 115
11 Ellie Darnall Hapi-Go! 4.0 103
12 Samantha Trost Team S+M 2.0 55
13 Emma Royce The Spokesmen 3.0 55
14 Makena Gove Ruckus Test Team 1.0 50
15 Katie Castle Portland Velo Racing Team 2.0 26
16 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 1.0 15
17 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 1.0 13
18 Sascha Knight Camas Bike and Sport 1.0 11

Category 3 Women 15-18

Name Team Races Points
1 Charis Darnall Hapi-Go! 4.0 350
2 Marisa Reid 3.0 300
3 Kristina Owen Capitol Velo 2.0 190
4 Natalie Renner Camas Bike and Sport 1.0 80

Category 3 Women 19+

Name Team Races Points
1 Carrie Johnston 4.0 350
2 CHARLOTTE TURNER 4.0 280
3 Amanda Pile 3.0 150
4 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 2.0 140
5 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 4.0 125
6 Erin Corcoran Trusty Switchblade 3.0 120
7 Kali Abel 2.0 120
8 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 2.0 104
9 Anne Zoormajian 1.0 100
10 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 1.0 100
11 Mary Ramsay 1.0 90
12 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 2.0 90
13 Amanda Geddry 2.0 85
14 Sierra Reid 4.0 85
15 Melanie Symms Sweetpea Ladies Auxiliary 1.0 80
16 Sadie Grossman 1.0 80
17 Kimberly Filer 1.0 70
18 Lainye Heiles Camas Bike and Sport 2.0 70
19 Danielle Restuccia 3.0 48
20 Amy Seymour Trusty Switchblade 1.0 25
21 Michelle Mishoe Smith&Nephew p/b West End Bikes 1.0 20
22 Jessica Steigerwald 1.0 14
23 Susan Koonce 1.0 12
24 Robin Yakhour 1.0 11
25 Anna Ryan Green Submarine Records 1.0 10
26 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 1.0 9
27 Bonnie Rosenfeld 1.0 8

Club Standings

Team Points
1 bicycleattorney.com 2130
2 Camas Bike and Sport 1893
3 Oregon Bike Shop Racing Team 1798
4 Green Submarine Records 1755
5 Team Lazy Tarantulas 1709
6 Hapi-Go! 1674
7 Ruckus Test Team 1547
8 Cyclepath Racing 1476
9 Therapeutic Associates Racing 1438
10 Portland Bicycle Studio 1392
11 Rebound/Tireless Velo 1355
12 Showers Pass MTB/CX Team 1234
13 Portland Velo Racing Team 944
14 Hammer Velo 936
15 Beaverton Bicycle Club 921
16 BeerMongers Cycle Club 872
17 Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 828
18 Trusty Switchblade 826
19 Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 811
20 HCH-RPM Mortgage Cycling Team 732
21 Metropolis Cycle Repair 722
22 Sweetpea Ladies Auxiliary 696
23 Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 684
24 Sprout Cycles/Lucky Lab 634
25 Civilian Velonauts 601
26 The Spokesmen 596
27 Team S+M 523
28 Team S+M 511
29 Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 485
30 Kesho Bicycles 480
31 PDX Devo Junior Cycling 473
32 Rapha/River City Bicycles 437
33 West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 423
34 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 419
35 Evolution Racing Team/River City Bicycles 419
36 West End Jr 386
37 Gentle Lovers 369
38 Islabikes 358
39 357
40 Filth and Fury 342
41 Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 326
42 304
43 300
43 300
45 274
46 Ironclad Cycling Team 214
47 Velominati Racing 203
48 River City Bicycles Women's Team 200
48 200
50 WebCyclery.com 199
51 Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 193
52 Staccato Gelato/Bartonpdx.com 181
53 River City Bicycles 180
54 Team Rose City 179
55 Capitol Velo 175
56 165
57 Look Good Feel Good 164
58 159
59 153
60 BikeFlights.com 145
61 DNR Cycling 137
62 Team Slow 136
63 Guinness Cycling Team 130
64 Stumptown Cycling Club 115
65 115
66 104
67 101
68 98
69 CX Pistols p/b Cyclocross.com 84
70 83
71 Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 80
71 80
73 79
74 TheClymb.com 73
75 Nossa Familia Coffee Cycling 69
76 Deschutes Brewery 65
77 55
78 Tensegrity PT Cycling 46
79 Team Planet X USA 42
80 38
81 Athletes Lounge Cycling Team 35
82 33
83 31
84 HiFi Sound Cycling Components 30
85 Team Mudman 29
86 19
87 Monkey Wrench Bicycle Club 18
88 Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 11
89 9
90 Interurban 6
91 Smith&Nephew p/b West End Bikes 5
92 Half Penny Cycling Team 1
93 Veloforma
94 Team Beer
94 Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team

Clydesdale

Name Team Races Points
1 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4.0 390
2 Dave Webb Camas Bike and Sport 4.0 320
3 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 3.0 280
4 Tim Schauer 3.0 210
5 Jon Coney 3.0 190
6 Tyson Hart Civilian Velonauts 4.0 169
7 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 3.0 120
8 Michael Clark 3.0 120
9 Mike Reddig Camas Bike and Sport 3.0 115
10 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 3.0 110
11 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 1.0 60
12 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 1.0 30
13 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1.0 30
14 James Peale 1.0 25
15 James Peele 1.0 20
16 Rutherford Brakke-Pound 1.0 20
17 Kenny Prowse Capitol Velo 1.0 15
18 Geoff Rogers 1.0 13

Elite Men

Name Team Races Points
1 Josh Kelley 4.0 400
2 Shannon Skerritt 4.0 350
3 James Ceccorulli bicycleattorney.com 4.0 275
4 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 4.0 220
5 Steven Beardsley Gentle Lovers 3.0 180
6 Jeremy Russell bicycleattorney.com 2.0 140
7 Tim Goodall Islabikes 4.0 135
8 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 3.0 130
9 James Williams Deschutes Brewery 1.0 80
10 Joe Santos Cyclepath Racing 1.0 50
11 Chad Cheeney 1.0 50
12 Chris Johnston bicycleattorney.com 1.0 40
13 Jonathan Myers Team S+M 1.0 40
14 Jon Stierwalt 1.0 30
15 John McCaffrey Kesho Bicycles 1.0 30
16 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 1.0 25
17 Nat Johnson Green Submarine Records 1.0 25
18 James Rowan 1.0 20

Elite/Category 1 Women

Name Team Races Points
1 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 4.0 350
2 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 4.0 300
3 Julie Browning Cyclepath Racing 3.0 290
4 Elaine Bothe 4.0 200
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 4.0 200
6 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 2.0 200
7 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 2.0 140
8 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 4.0 139
9 Kristin Valentine Ruckus Test Team 3.0 125
10 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 3.0 110
11 Susannah Hart Hapi-Go! 4.0 87
12 Mielle Blomberg Team S+M 4.0 73
13 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 51
14 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 2.0 50
15 Unknown 1.0 25
15 Unknown 1.0 25
17 Ellene Smith bicycleattorney.com 1.0 20
18 Jade Koide Look Good Feel Good 1.0 20
19 Stephanie Chase Portland Bicycle Studio 1.0 15
20 Anne Cheeney 1.0 14
21 Hannah Moore Green Submarine Records 1.0 13
22 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 1.0 11
23 Kristi Carver Portland Bicycle Studio 1.0 10

Singlespeed

Name Team Races Points
1 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 4.0 360
2 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 4.0 360
3 Nat Johnson Green Submarine Records 4.0 350
4 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 3.0 190
5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 4.0 175
6 John Gulick Green Submarine Records 3.0 160
7 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 149
8 Josh Armagost 2.0 110
9 Wally Hockman WebCyclery.com 3.0 66
10 Michael Szwaya bicycleattorney.com 4.0 65
11 William Alcorn BikeFlights.com 2.0 64
12 Chad Cheeney 1.0 60
13 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 3.0 56
14 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 2.0 55
15 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 3.0 52
16 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 4.0 51
17 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 4.0 48
18 John Napier Camas Bike and Sport 4.0 45
19 James Rowan 1.0 30
20 Dave Condon Trusty Switchblade 1.0 25
21 Andy Leritz Team S+M 3.0 25
22 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 2.0 24
23 Shannon Boroff bicycleattorney.com 2.0 23
24 Dan Porter Cyclepath Racing 2.0 22
25 Chris Sautter 2.0 19
26 jimmy lingwood Gentle Lovers 2.0 18
27 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 3.0 17
28 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 2.0 16
29 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 2.0 13
30 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3.0 13
31 Tyler Bump Ruckus Test Team 3.0 13
32 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 3.0 12
33 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 1.0 11
34 Ed Fischer Camas Bike and Sport 2.0 8
35 Jason Hughes 3.0 8
36 Nicholas Leritz Team S+M 1.0 7
37 Craig Bartholomaus 2.0 6
38 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 1.0 4
39 Todd Sexton Guinness Cycling Team 2.0 4
40 Peter Rueegger Team Mudman 1.0 3
41 Michael Clark 2.0 2
42 Adam Gomez 4.0 1