OBRA Criterium Championships

Albany, OR
August 15, 2009

If you have questions or corrections, please email Katie Staples.

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Junior Men 10-14

Num Name Team Age City
1 2570 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 11 Portland
1 2118 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 13 Portland
2 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 12 Eugene
2 40 Naiqwan Pelman Word-RCB 13
3 84 Jarron Simon Specialized River City Bicycles 14
4 2820 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 13 Portland
DNF 85 Andrew Spalding Specialized River City Bicycles 13

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City
1 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 16 portland
2 3117 Austin Boswell Lowes Cycling Team 16 Bend
3 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 15 Vancouver
4 1048 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 15 Bend
5 2105 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 15 Portland
6 1840 Derrick Chasse Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 16 Portland
7 970 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 16 Corvallis

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City
1 961 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Lake Oswego
2 2506 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Vancouver
3 720 Stephen Jones Land Shark 17 Grants Pass
4 1806 Brian Fawcett Pistis 17 Grants Pass
5 1477 Justin Roberts Cyclepath Racing 17 Portland
6 962 Steven Anderson Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 hilsboro
7 39 Armand Kabarec 17
8 2669 Reily Catto 17 Oregon City
9 2507 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 18 Camas
10 2818 Jack Mahler 1 Error 17 Bend

Junior Women 10-14

Num Name Team City
1 2979 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club tigard
2 83 Audrey Green

Junior Women 15-18

Num Name Team Age City
1 999 fiona graham Specialized River City Bicycles 16 Portland

Masters Men 30-39

Num Name Team Age City
1 46 Donald Reeb 35
2 2675 Christopher hamilton Rapha Racing
3 807 Mark Hibbard 35
4 173 Matt Willhite HPChiro/Scott's Cycling of Salem 39 Salem
5 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 30 Eugene
6 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37 portland
7 806 David Gates Bridgetown Velo 35 Portland
8 o T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Salem
9 387 Joshua Creem Portland Bicycle Studio 35 Portland
10 1592 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 36 Eugene
11 2111 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 37 tigard
12 1229 steve popp Cats Moon Coffee Roasters 36 clackamas
13 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
14 2379 Shane Rankin Portland Velo 35 Portland
15 1633 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35 Bend
16 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37 Bend
17 899 Daryl Hemenway Portland Velo 39 Portland
18 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 33 Portland
19 1028 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34 Bend
20 43 Guy Polson Ruination Racing 43
DNF 507 Joshua Hanselman 343 Racing 34 Dallas

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 850 Eric MARTIN WebCyclery.com 43 Bend
2 816 MARK STEGER Nike Cycling 44 Tigard
3 159 Todd Fawcett 46 Portland
4 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Vancouver
5 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 45 portland
6 2577 Christian Tresser Cyclepath Racing 42 Portland
7 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 40 portland
8 813 Sal Collura VELO Television 40 Springfield
9 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 47 Tigard
10 667 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com 41 Portland
11 2654 Steve Marcy Rapha Racing 47 Portland
12 834 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 44 Camas
13 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 41 Bend
14 2677 Craig Hamilton Rapha Racing 41 Portland
15 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend
16 108 Richard Hogan Land Shark 40 Central Point
17 1233 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling 41 McMinnville
18 660 Tom Simon Specialized River City Bicycles 45 Vancouver
19 378 John Slawta Land Shark 48 Medford
20 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland
21 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 46 Junction City
22 1024 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
23 713 Joseph Boquiren Portland Velo 43 Portland
24 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 49 Eugene
25 1385 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene 41 Eugene
26 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland
27 882 Michael Benno Veloce Racing 41 Portland
28 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 41 Eugene
29 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 45 Eugene
30 1370 Tim richter Hutch's-Eugene 42 Eugene
31 2096 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
DNF 2109 Jim Hinkley Southtown Velo 49 Portland
DNF 43 Guy Polson Ruination Racing 43
DNF 45 Jim Julian 41

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City
1 140 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop 50 Portland
2 672 J.Michael Manning Team Bike Tires Direct 54 Portland
3 155 Ivan Meadors United Finance 50 Hillsboro
4 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 50 Forest Grove
5 1108 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland
6 384 Mike Adams United Finance 55 Tualatin
7 732 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 53 Salem
8 2378 David McCasker Portland Velo 51 Portland
9 365 Eric Christenson Team Rose City 58 Tualatin
10 1418 George Jones 51 Grants Pass
11 2424 Hugh Givens bicycleattorney.com 52 Portland
12 561 Paul Mautner Team Rose City 51 Portland
13 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene 53 Eugene
14 2412 Jamin Aasum Bridgetown Velo 50 Portland
15 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 51 Bend
16 148 Steven R Holland United Finance 50 Vancouver
17 28 Gordy bolstad Bikesale.com/Wines of Washington 56
18 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 59 Salem
19 345 Joe Cipale North River Racing 51 Vancouver

Masters Men 60-69

Num Name Team Age City
1 133 Ron Magnus 60 Portland
2 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 64 Portland
3 1162 Don Hanson ZteaM 65 Lyle
4 1016 Richard Marantz NoMad Sports Club 64 Portland
5 313 John Wiest NoMad Sports Club 61 Portland

Masters Men 70+

Num Name Age
1 42 Mark Siddall 74

Masters Women 30-39

Num Name Team Age City
1 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Eugene
2 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Springfield
3 280 Tessa Sugahara Team Group Health 36 Salem

Masters Women 40-49

Num Name Team Age City
1 254 Jan Moss Team Group Health 48 Portland
2 481 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 48 Corvallis
3 272 Meg Mautner Bike Central 49 Portland

Masters Women 50+

Num Name Age City
1 251 Cary Fisher 52 Eugene
2 434 Melissa Boyd 54 Corvallis
3 252 Flo Leibowitz 58 Corvallis

Men 3

Num Name Team Age City
1 1419 Joe Dengel CAPA Cycling Team 26 Corvallis
2 1260 Alex Lightman Word-RCB 23 portland
3 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Bend
4 2405 Brent Poole Capitol Velo p/b Lifesource 22 Salem
5 537 Scott Hill Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 37 Eugene
6 47 Maikey Lopera Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 40 Eugene
7 361 Doug Perrin Central Oregon Velo 49 Bend
8 2660 Stephen Bedford Word-RCB 31 Beaverton
9 389 Jonathan Vinson Gentle Lovers 37 Portland
10 2693 Gary Allen Liberty Cycle 42 Battle Ground
11 528 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Eugene
12 2677 Craig Hamilton Rapha Racing 41 Portland
13 720 Stephen Jones Land Shark 17 Grants Pass
14 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 41 Bend
15 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 35 Vancouver
16 754 Matthew Walp 32 Happy Valley
17 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 34 Adair Village
18 579 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 31 Vancouver
19 1304 David Heritage Wheelworks 24 Cottage Grove
20 717 Paul Zagacki bicycleattorney.com 38 Lake Oswego
21 1972 Eric Reinhart bicycleattorney.com 22 Tigard
22 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 32 Milwaukie
23 667 Thomas Ghilarducci bicycleattorney.com 41 Portland
24 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing 27 PORTLAND
25 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend
26 2496 jonathan McCoy 23 Portland
27 771 Randy Word Word-RCB 41 Portland
28 1461 Jake Hansen Word-RCB 22 Portland
29 516 Jesse Homan Veloce Racing 31 Portland
30 540 Brent Emoff BRIHOP 25 Portland
31 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 50 Forest Grove
32 676 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear 25 Portland
33 2642 Shane Fletcher Veloce Racing 37 Portland
34 580 Scott Goldstein EWEB Windpower 43 Eugene
35 2521 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Bend
36 1242 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 24 Portland
37 660 Tom Simon Specialized River City Bicycles 45 Vancouver
38 507 Joshua Hanselman 343 Racing 34 Dallas
DNF 387 Joshua Creem Portland Bicycle Studio 35 Portland

Men 4

Num Name Team Age City
1 1867 Geoffrey Green Capitol Velo p/b Lifesource 44 Beaverton
2 1369 Erik Mills 34 Springfield
3 1633 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 35 Bend
4 2534 Colin Mullane Land Shark 37
5 1287 John Lance North River Racing 37 Vancouver
6 2540 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Eugene
7 1180 Scott Williams Chain Agents 40 Corvallis
8 1374 James Duke Wheelworks 48 Springfield
9 666 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 38 Portland
10 1149 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 38 Talent
11 1214 Eric Adams Pacific Power Blue Sky 35 Albany
12 2378 David McCasker Portland Velo 51 Portland
13 1024 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 43 Bend
14 2379 Shane Rankin Portland Velo 35 Portland
15 2096 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44 Bend
16 1098 Isaac Sullivan Ruination Racing 28 Springfield
17 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 46 Junction City
18 1089 Scott Harris Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Forest Grove
19 1229 steve popp Cats Moon Coffee Roasters 36 clackamas
20 1110 Nicholas Alden Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 27 Eugene
21 3053 Chris Ward
22 2168 James Ralston Hammer Velo 18 Beaverton
23 1096 Raleigh Cronrath United Finance 35 Lake Oswego
24 2289 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 37 Newberg
25 2144 Joseph Ferron CAPA Cycling Team 21 Corvallis
26 1370 Tim richter Hutch's-Eugene 42 Eugene
27 1945 Sam Radakovich CAPA Cycling Team 23 Lake Oswego
28 3191 Dan Watrud 45 Eugene
29 2876 Ryan Seward CAPA Cycling Team 23 Portland
30 127 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 40 albany
31 1806 Brian Fawcett Pistis 17 Grants Pass
32 2254 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 32 Eugene
33 1029 Sam Taylor United Finance 30 Portland
34 2051 Paul Formiller Portland Velo 40 Portland
35 1479 Eric Berndardt 40 Sherwood
36 43 Guy Polson Ruination Racing 43
37 2745 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland
38 1028 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34 Bend
39 2104 Martin Shellard Hammer Velo 45 Portland
40 1739 Chuck Woosley United Finance 47 Tualatin
41 1040 Mark Baldwin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland
42 2153 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Tualatin
DNF 2556 Alexander Clemens Cyclepath Racing 23 Portland

Men 5

Num Name Team Age City
1 1592 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop 36 Eugene
2 3117 Austin Boswell Lowes Cycling Team 16 Bend
3 1748 Andy Kappler 27
4 2327 Earl Hazekamp Capitol Velo p/b Lifesource 34 Salem
5 2284 Steven Eriksen CAPA Cycling Team 23 Corvallis
6 2490 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky 46 Corvallis
7 2514 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 33 Corvallis
8 2271 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 47 Aloha
9 2855 Ryan Larson Pacific Power Blue Sky 36 Corvallis
10 2350 Ken kenly Ruination Racing 42 Eugene
11 2137 Richard Bush Pistis 41 Grants Pass
12 2634 Jonathan Heritage Wheelworks 27 Springfield
13 2026 Scott Pierce Pistis 43 Grants Pass
14 2669 Reily Catto 17 Oregon City
15 2821 James Webb NRC/Pedalmaster 43 Portland
16 2158 Kris Laats Portland Velo 27 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 2085 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 25 Portland
2 878 Sean Passage 1 Error 26 Bend
3 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8 37 Bend
4 103 Steven Beardsley Gentle Lovers 27 Portland
5 842 Pete Groblewski Gentle Lovers 30 Portland
6 2675 Christopher hamilton Rapha Racing
7 382 McKenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks 21 Eugene
8 146 Jeff Bannink Team Type 1 39 Beaverton
9 900 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team 18 Beaverton
10 46 Donald Reeb 35
11 193 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem 34 Tigard
12 856 Edward Micek WebCyclery.com 38 Bend
13 170 Marcel deLisser Hammer/CMG Racing Team 19 Portland
14 1812 David Roth Midtown Direct Racing 31 Springfield
15 820 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 36 Portland
16 813 Sal Collura VELO Television 40 Springfield
17 148 Steven R Holland United Finance 50 Vancouver
18 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 40 portland
19 2654 Steve Marcy Rapha Racing 47 Portland
20 1850 Emiliano Jordan Ten Speed Drive/BH Bicycles 25 Portland
21 47 Maikey Lopera Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 40 Eugene
22 2719 Benjamin Miller Guinness Cycling Team 38 Portland
23 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29 Portland
24 805 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 Portland
25 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 49 Eugene
26 173 Matt Willhite HPChiro/Scott's Cycling of Salem 39 Salem
27 811 David Pilz Gentle Lovers 30 Portland
28 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Bend
29 107 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Eugene
30 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 49 Bend
31 2511 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 29 Portland
32 361 Doug Perrin Central Oregon Velo 49 Bend
33 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
34 812 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem 32 Portland
35 122 Brian Marcroft Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Salem
36 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 30 Eugene
37 899 Daryl Hemenway Portland Velo 39 Portland
38 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky 34 Adair Village
DNF 895 Andy Skeen Disco Velo 24 Hood River
DNF 102 Evan Plews Capitol Subaru Cycling 33 Salem
DNF 2521 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Bend
DNF 2712 Daniel Mensher Gentle Lovers 34 Portland
DNF o T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Salem
DNF 613 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental 41 Bend
DNF 882 Michael Benno Veloce Racing 41 Portland
DNF 43 Guy Polson Ruination Racing 43
DNF 2496 jonathan McCoy 23 Portland
DNF 516 Jesse Homan Veloce Racing 31 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 205 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 31 Talent
2 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Corvallis
3 201 Tina Brubaker Veloforma 41 Keizer
4 421 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team 20 Portland
5 218 Jacqueline Cohen Therapeutic Associates Cycling/GENR8 45 Bend
6 488 Sunny Gilbert Pacific Power Blue Sky 30 Corvallis
7 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30 Springfield
8 459 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 40 Bend
9 455 Alana Armstrong Sorella Forte 28 Portland
10 2914 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30 Bend
11 2780 Lisa Reeve Veloforma 26 Portland
12 280 Tessa Sugahara Team Group Health 36 Salem
13 2448 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 28 Salem
14 254 Jan Moss Team Group Health 48 Portland
15 408 Elise Huggins Veloforma 40 Portland
16 2410 Molly Mullane Land Shark 26 Talent
17 1315 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27 Eugene
18 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 39 Eugene
DNF 467 Stephanie Chase Veloforma 28 Portland

Women Category 4

Num Name Team Age City
1 474 Kalli Phillips Poplollies 34 Eugene
2 2914 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 30 Bend
3 2930 Alice Chang Hammer Velo 36 Portland
4 429 Elena Larson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 Portland
5 2991 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 23 Eugene
6 440 Anna Vaughn Hammer Velo 33 Portland
7 2491 Jenn Levo Bridgetown Velo 29 Portland
8 455 Alana Armstrong Sorella Forte 28 Portland
9 2448 Lana Pressey Ironclad Performance Wear 28 Salem
10 41 Sydney Running 23
11 416 Mindy Simmons Hammer Velo 34 Portland
12 999 fiona graham Specialized River City Bicycles 16 Portland
13 2435 Deann Krill Ironclad Performance Wear 41 Tualatin
14 482 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky 46 Philomath
15 252 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 58 Corvallis
16 1546 Elizabeth Johnson Wheelworks 22 Eugene