Cascade Cycling Classic: Skyliners Time Trial: Combined

Bend, OR
July 25, 2009

Part of the Skyliners Time Trial

Updated May 10, 2010 at 8:55 PM

Combined

Name Team Category Time
1 Christopher Lyman Morgan Stanley/Team Spine/Specialized Masters 35+ 0:21:38.40
2 Dan Bryant SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters 35+ 0:21:58.20
3 Aaron M Strong AvantiPlus Mt Eden Masters 35+ 0:22:02.60
4 David Zimbelman ZteaM Masters 45+ 0:22:02.90
5 Louie Amelburu Barry Lasko DDS Masters 45+ 0:22:09.80
6 Travis McCabe Team WM Category 2 Men 0:22:17.00
7 Michael Larsen Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:22:23.70
8 Kyle Farrell Garage Racing Category 2 Men 0:22:23.90
9 Eric Kimbles Thirsty BearCVCBarlata/3 Ring Category 2 Men 0:22:29.80
10 Gabe Varela Vertical Earth Category 2 Men 0:22:30.60
11 Robin ECKMANN Category 2 Men 0:22:32.30
12 Chris V Walker Labor Power Masters 35+ 0:22:33.80
13 Connor Spencer Metromint Cycling Category 2 Men 0:22:36.20
14 Zack Simons Cole Sport Racing Category 2 Men 0:22:37.40
15 Brian Choi Stuzio.com Masters 35+ 0:22:37.60
16 Daniel Sweet Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:22:37.60
17 Marcel deLisser Hammer/CMG Racing Team Category 2 Men 0:22:37.90
18 Aaron Sander Cyclepath Racing Masters 35+ 0:22:38.70
19 Dustin Eskelson Canyon Bicycles/Sienna Dev Category 2 Men 0:22:39.50
20 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Masters 35+ 0:22:40.60
21 Mark Krause Land Shark Category 3 Men 0:22:43.20
22 Eric Sammuli Team Ranchos Category 2 Men 0:22:46.70
23 Ryan Belew Rocky Mountain Bicycles Elite Category 2 Men 0:22:49.10
24 Aaron Olson FFKR Architects Category 2 Men 0:22:50.20
25 Samuel Pickman Morgan Stanley/Specialized Category 2 Men 0:22:50.80
26 Dan Martin SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters 35+ 0:22:51.30
27 Tyler Riedesel Canyon Bicycles/Sienna Dev Category 2 Men 0:22:51.50
28 Nicholas Gunter Lactic Acid Cycling Category 3 Men 0:22:54.30
29 Justin Maka Ten Speed Drive/BH Bicycles Category 2 Men 0:22:56.00
30 Mike Taylor Now Direct Masters 35+ 0:22:56.10
31 Jason Walker Team Clover Masters 35+ 0:22:56.25
32 John Browning Cyclepath Racing Masters 35+ 0:22:56.30
33 Johnathan Edwards Barry Lasko DDS/PaulTracy.com Masters 35+ 0:22:56.40
34 Jerry Jayne Amgen/Giant Masters Masters 35+ 0:22:56.40
35 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles/Sienna Dev Category 2 Men 0:22:58.90
36 Joseph Ainsworth Now-MS Society U23 Category 2 Men 0:22:59.00
37 Jason King Category 2 Men 0:22:59.30
38 Eric MARTIN WebCyclery.com Masters 35+ 0:23:01.05
39 Mark Schaefer Barry Lasko DDS/PaulTracy.com Masters 45+ 0:23:02.80
40 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 2 Men 0:23:03.80
41 shawn howard Vertical Earth Category 2 Men 0:23:04.40
42 Michael Buckley Morgan Stanley/Team Spine/Specialized Masters 35+ 0:23:04.80
43 Roger Worthington Labor Power Masters 45+ 0:23:05.60
44 John Ford Morgan Stanley/Team Spine/Specialized Masters 45+ 0:23:06.20
45 Chris Johnson Above Category Racing Category 2 Men 0:23:06.60
46 Nils Johnson SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters 35+ 0:23:08.80
47 Tyler Karnes Category 2 Men 0:23:10.40
48 Orion Berryman Swami's Cycling Club Category 2 Men 0:23:11.00
49 Edward Beamon Masters 45+ 0:23:12.60
50 Spencer Paxson Team S+M Category 2 Men 0:23:12.60
51 Jason Anderson Natural Grocers Category 3 Men 0:23:16.10
52 Chris Christie Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes Masters 35+ 0:23:16.20
53 Erik Huston Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:23:16.40
54 Ryan Liverman Veloce Racing Category 2 Men 0:23:16.40
55 Jeff Angermann SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters 35+ 0:23:16.70
56 Willy Zellmer Hammer Nutrition/5 valley velo Category 3 Men 0:23:18.20
57 Yannick ECKMANN 1 Error Category 3 Men 0:23:19.20
58 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 2 Men 0:23:19.30
59 Peter Cazalet Webcor Alto Velo Category 2 Men 0:23:19.40
60 Michael Booth Canyon Bicycles/Sienna Dev Category 2 Men 0:23:20.20
61 Raffi Jilizian Team NorCal Bike Sport Masters 35+ 0:23:20.69
62 Russell White Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:23:22.70
63 Joshua Berry Team BODE Category 2 Men 0:23:23.00
64 Kevin Mullervy RMCEF/Westside Cyling Category 2 Men 0:23:23.60
65 Andrew Rosette Second Ascent Category 2 Men 0:23:25.80
66 Alex Brookhouse Team NorCal Bike Sport Category 3 Men 0:23:25.90
67 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 2 Men 0:23:26.00
68 Michael Gil Godspeed Courier Category 2 Men 0:23:26.70
69 Eric Jones Studio 1 Dental Category 2 Men 0:23:27.10
70 Jonathan Merritt RMCEF Category 3 Men 0:23:29.50
71 Paul Famiglietti Category 2 Men 0:23:29.60
72 Marco Vasquez Team Kaos/Alegent Health Masters 35+ 0:23:30.77
73 Eric Fischer SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Category 2 Men 0:23:30.80
74 McKenzie Thramer Category 2 Men 0:23:31.80
75 Brian Seguin WebCyclery.com Masters 35+ 0:23:32.44
76 Robert Burnett Primal/HART Category 3 Men 0:23:33.70
77 Eric Sheagley Veloce Racing Masters 35+ 0:23:33.83
78 Peter Sullivan Amgen/Giant Masters Masters 45+ 0:23:35.00
79 Colton Jarisch Velossimo Racing p/b Jack & Adam's Bicycles Category 2 Men 0:23:35.80
80 Will Mcginnis warp9bikes.com/tristar Category 2 Men 0:23:36.46
81 Travis Venable Lenovo Category 2 Men 0:23:36.80
82 Michael Cordova Chico corsa/sierra Nevada Category 2 Men 0:23:36.80
83 Andrew Gonzales Metro Volkswagen Cycling Team Category 2 Men 0:23:37.50
84 Peter Christoff Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:23:37.50
85 Mick Walsh ZteaM Masters 45+ 0:23:37.90
86 Marshall Opel Hammer/CMG Racing Team Category 2 Men 0:23:38.80
87 Brayton Osgood XC Oregon Category 4 Men 0:23:40.50
88 Charlie Alexander Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:23:40.50
89 Matthew Slater ZteaM Masters 45+ 0:23:41.30
90 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters 35+ 0:23:42.22
91 Steve O'Mara Category 2 Men 0:23:43.10
92 Robert Hoene Team Bobs-bicycles.com Masters 45+ 0:23:44.30
93 Shawn Mitchell Team BODE Masters 35+ 0:23:44.87
94 Christopher Wingfield Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:23:45.40
95 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Category 2 Men 0:23:45.50
96 Jim Riley Godspeed Courier Category 3 Men 0:23:45.70
97 Daniel Quirk Veloce Racing Masters 35+ 0:23:45.80
98 Robb FLOTH Broken Spoke Cycling Category 3 Men 0:23:46.20
99 Spencer Moersfelder River City Bicycles Category 3 Men 0:23:46.60
100 Rob Annen United Finance Masters 35+ 0:23:46.80
101 Seth Patla River City Bicycles Category 2 Men 0:23:47.10
102 Robert Scheffler Category 2 Men 0:23:47.20
103 Benjamin Miller Fort Collins Cycling Team Masters 35+ 0:23:47.99
104 Eric Schuman Lenovo Masters 35+ 0:23:48.00
105 jeremy whitman Broken Spoke Cycling Category 3 Men 0:23:48.50
106 Keith Hillier Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:23:50.30
107 Marc Prutton Category 2 Men 0:23:50.40
108 Shane Buysse PAA/RE/MAX Category 2 Men 0:23:50.80
109 Chuck COLLINS ICE Rocky Mountain Surgery Center Masters 45+ 0:23:52.40
110 Jonathan Bruno IF/Lionette's Masters 35+ 0:23:53.30
111 Alan Adams Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:23:53.80
112 Evan Bowman Team WM Category 2 Men 0:23:54.10
113 Justin Vanhulle Second Ascent Category 3 Men 0:23:55.50
114 Alan Schmitz Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:23:56.30
115 Ron Castia InfoVista Cycling Team Category 2 Men 0:23:56.40
116 Don Williams Team RPM Masters 45+ 0:23:56.40
117 Tyler Stearns Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:23:58.30
118 Jonathan Knight Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:24:00.40
119 Scott Buzan Spokane Rocket Velo Category 4 Men 0:24:01.10
120 Andre McNulty Trisports/Eclipse Racing Category 3 Men 0:24:01.20
121 Dylan Jones Team BODE Category 2 Men 0:24:02.80
122 Hans Bielat Amgen Masters 35+ 0:24:03.00
123 David Levine Taleo Racing Team Category 2 Men 0:24:03.50
124 Coulton Hartrich G2 Health Category 3 Men 0:24:03.70
125 Thomas W Volk L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters 35+ 0:24:04.60
126 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 2 Men 0:24:04.70
127 Steven R Holland United Finance Masters 45+ 0:24:05.00
128 Scott Cole Morgan Stanley/Specialized Category 2 Men 0:24:05.50
129 Nenad Rodic Category 4 Men 0:24:06.05
130 John Mchale 2020/Fuel Masters 45+ 0:24:06.60
131 Gregory Kauper IJM.org Masters 35+ 0:24:07.30
132 Gregory S Anderson Morgan Stanley/Team Spine/Specialized Masters 35+ 0:24:07.44
133 John Tomlinson xXx Racing-Athletico Category 2 Men 0:24:08.00
134 Thacker Reeves Matrix/RBM Category 2 Men 0:24:08.50
135 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team Category 2 Men 0:24:09.10
136 Chris Johnson Adventure's Edge Category 3 Men 0:24:09.70
137 Greg White Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:24:09.80
138 David Van Orsdel Above Category Racing Category 2 Men 0:24:10.00
139 Robert Dolman Bicycle Haus Racing Category 2 Men 0:24:11.10
140 Gabe Murray Black Sheep Junior Cycling Category 3 Men 0:24:11.90
141 Keith Chugg PAA/REMAX Category 3 Men 0:24:12.40
142 Shawn Daly Southwest Hana Category 3 Men 0:24:13.60
143 Kent Heli Category 2 Men 0:24:13.70
144 Mike Kath Dangerboy racing Category 2 Men 0:24:13.80
145 Daniel Bechtold Lactic Acid Cycling Category 3 Men 0:24:14.50
146 Michael Palmer Category 3 Men 0:24:15.20
147 Gregg Strome Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 45+ 0:24:15.50
148 Steve Fisher Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:24:15.60
149 Mitch Lee Portland Velo Category 3 Men 0:24:16.60
150 Matt Russell Capitol Subaru Cycling Category 2 Men 0:24:17.80
151 Scot D. Ferguson Reno Wheelmen Category 3 Men 0:24:18.00
152 Eric Harvey RepsWest Racing Masters 35+ 0:24:18.30
153 Corey Scobie InfoVista Cycling Team Category 3 Men 0:24:18.80
154 Jesse Homan Veloce Racing Category 3 Men 0:24:19.00
155 Michael Catterall Rocky Mountain Spine & Sport Category 3 Men 0:24:19.60
156 Chris Kelsey Spokane Rocket Velo Category 3 Men 0:24:19.70
157 Matthew Heck Cucina Fresca Category 3 Men 0:24:20.20
158 Don Armstrong Barry Lasko DDS/PaulTracy.com Masters 45+ 0:24:20.30
159 John Sindell Garage Racing Category 3 Men 0:24:20.50
160 Ben Johnson Portland Velo Category 4 Men 0:24:20.50
161 John Banks Portland Velo Category 3 Men 0:24:20.56
162 Tyler Green River City Bicycles Category 2 Men 0:24:20.60
163 Peter Wood ThirstyBear/CVC/Barlata/3Ring Masters 35+ 0:24:21.30
164 Mike Sutter Category 2 Men 0:24:21.40
165 Brian Hitchcock Category 3 Men 0:24:23.10
166 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 3 Men 0:24:23.20
167 Dustin Hahn Category 3 Men 0:24:24.00
168 Sam Bassetti All Sport-Team Swift Category 3 Men 0:24:24.80
169 Todd Duncan Rapha/Guinness Masters 35+ 0:24:25.90
170 Pascal Bonaventure Swami's Cycling Club Category 2 Men 0:24:27.30
171 James C Robbins Paul Tracy/Barry Lasko DDS Masters 35+ 0:24:28.60
172 George Chiou Nike Cycling Category 3 Men 0:24:28.90
173 Jonathan Hines Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:29.19
174 Scotty Carlile Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:29.80
175 Shawn Yackle Godspeed Courier Category 3 Men 0:24:29.90
176 Nikos Mills Garage Racing Category 2 Men 0:24:29.90
177 Greg Millet IJM.org Category 2 Men 0:24:31.10
178 Brent Nixon Uptown Cycles Racing Category 3 Men 0:24:31.20
179 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Masters 45+ 0:24:31.20
180 Arthur Jones Category 3 Men 0:24:32.20
181 Edward Micek WebCyclery.com Masters 35+ 0:24:32.20
182 Tyler Brandt HDR p/b Lombardi Sports Category 2 Men 0:24:32.20
183 Charles (Mac) Cassin Black Sheep Junior Cycling Category 3 Men 0:24:32.50
184 Aaron J Nydam Category 4 Men 0:24:32.50
185 Conor Mullervy RMCEF/Westside Cyling Category 2 Men 0:24:32.90
186 Billy Crane Webcor Alto Velo Category 2 Men 0:24:34.30
187 Julian Martinez California Giant Berry Farms/Specialized Category 2 Men 0:24:34.90
188 Tyler Wertenbruch SLO Nexus - Gym One Category 2 Men 0:24:36.90
189 Anthony Steenbergen Team Calgary Cycle p/b Top Gear Category 2 Men 0:24:37.90
190 Scott Seaton Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 45+ 0:24:38.60
191 Julian Fowkes Ski Utah-MarketStar Category 4 Men 0:24:40.10
192 Gerry Ellis Nike Cycling Masters 45+ 0:24:41.40
193 Adam Cadez-Schmidt Rocky Mountain Spine & Sport Category 2 Men 0:24:43.80
194 Murat Ozgur Sportgenic/Squadra Ovest Category 3 Men 0:24:43.90
195 Derek Brown Team BODE Category 3 Men 0:24:44.70
196 Stoney Landers Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:24:44.80
197 Matt Pavlovich Hutch's-Eugene Category 3 Men 0:24:44.80
198 Nate Magaret Masters 35+ 0:24:44.96
199 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:45.00
200 Jason Bethel Garage Racing Category 2 Men 0:24:45.50
201 Michael Miller Team BODE Category 3 Men 0:24:45.80
202 Jordan Siemens River City Bicycles Category 4 Men 0:24:46.40
203 Eliot Logan Webcor Alto Velo Category 3 Men 0:24:46.70
204 Martin Senkyrik Second Ascent Masters 45+ 0:24:46.70
205 Eric Davis Lenovo Masters 35+ 0:24:46.90
206 Bruce Gustafson Amgen/Giant Masters Masters 35+ 0:24:47.00
207 Joe Kolling Simple Green Masters 45+ 0:24:48.70
208 Erik Hofland Category 3 Men 0:24:49.20
209 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters 35+ 0:24:49.70
210 Jared Rammell Broken Spoke Cycling Category 4 Men 0:24:49.90
211 Michael Jasinski Category 2 Men 0:24:50.10
212 Jim Stefanoff Emde Sports Category 3 Men 0:24:50.20
213 Mark McCavic Masters 35+ 0:24:50.40
214 Brian Ratliff Portland Velo Category 3 Men 0:24:52.40
215 Richard Albrow Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 35+ 0:24:53.30
216 Matthew O'Hagan Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Category 2 Men 0:24:53.80
217 Ron Babcock Portland Velo Category 3 Men 0:24:54.20
218 Brad Winn Feedback Sports Category 2 Men 0:24:54.70
219 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:24:55.10
220 Bob Delp Bicycles Plus/Sierra Nevada Category 3 Men 0:24:55.80
221 Bryen GRAVER Category 3 Men 0:24:56.80
222 Nate Geoffrion Category 3 Men 0:24:56.90
223 Alton Dunnigan Arete' Racing Category 2 Men 0:24:57.20
224 Angelo Roman RMCEF Category 3 Men 0:24:57.30
225 John Dunbar Tufo Tyres Masters 45+ 0:24:59.00
226 Dale Kneller Durango Wheel Club Masters 45+ 0:25:00.30
227 Radoslaw Jagmin Reno Wheelmen Category 3 Men 0:25:00.40
228 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling Masters 45+ 0:25:00.60
229 Kevin Johnson Adventure's Edge Category 4 Men 0:25:00.90
230 Joe Cooper Twin Peaks Racing Masters 35+ 0:25:01.79
231 Jacob Ashton Category 3 Men 0:25:01.80
232 Russell Shapley Simple Green Masters 45+ 0:25:02.50
233 Alex Phipps Broken Spoke Cycling Category 3 Men 0:25:02.50
234 Alex Telitsine IJM.org Category 3 Men 0:25:03.40
235 Ethan Stehley Wheel Works/Rolf Prima Category 3 Men 0:25:04.10
236 Sage Freeman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 0:25:04.80
237 Patrick S Mcclurg BP/Sierra Nevada Masters 35+ 0:25:05.60
238 Jake Turner Broken Spoke Cycling Category 3 Men 0:25:06.20
239 Matt Anderson Category 2 Men 0:25:06.20
240 Westley Richards Lenovo Category 2 Men 0:25:06.60
241 Michael Niemi Jittery Joe's Category 2 Men 0:25:07.80
242 Dennis Petross Portland Velo Category 4 Men 0:25:09.40
243 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Category 3 Men 0:25:09.60
244 John O'Brien ZteaM Masters 45+ 0:25:10.40
245 Blake D Keogh Cucina Fresca Category 4 Men 0:25:10.77
246 Benjamin Lyon Arete' Racing Category 2 Men 0:25:12.10
247 Bruce Rogers Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:25:12.60
248 Adam Kruse Category 3 Men 0:25:12.68
249 Michael Wilcox Category 2 Men 0:25:12.90
250 John Bravard Cyclepath Racing Masters 35+ 0:25:12.90
251 Andy Luhn Benaroya Research Institute Masters 45+ 0:25:13.70
252 Steven Zeliadt Garage Racing Category 3 Men 0:25:14.30
253 Ryan Carlson Cyclepath Racing Category 2 Men 0:25:14.80
254 Jeffrey Pollock Portland Velo Category 4 Men 0:25:15.78
255 Kenny Strickland InfoVista Cycling Team Category 3 Men 0:25:16.60
256 Sean Rogers Masters 35+ 0:25:17.40
257 Jared Prince Godspeed Courier Category 4 Men 0:25:17.50
258 William Laubernds Category 4 Men 0:25:17.70
259 Michael King Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:25:19.00
260 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 45+ 0:25:20.44
261 Christopher hamilton Rapha Racing Masters 35+ 0:25:21.20
262 Eric Zumwalt Team NorCal Bike Sport Category 3 Men 0:25:22.30
263 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental Category 4 Men 0:25:22.60
264 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Category 2 Men 0:25:22.90
265 Ivan Meadors United Finance Masters 45+ 0:25:23.30
266 David Welsh Category 2 Men 0:25:25.30
267 Skyler Trujillo Black Sheep Category 3 Men 0:25:25.40
268 Stephen Szufnarowski Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:25:25.80
269 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Category 2 Men 0:25:26.30
270 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:25:26.70
271 Christopher S Stevens Godspeed Courier Category 4 Men 0:25:27.80
272 Steve Bernede Simple Green Masters 45+ 0:25:29.50
273 Greg Gambetta SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Masters 35+ 0:25:30.60
274 Dave Garcia InfoVista Cycling Team Category 3 Men 0:25:33.80
275 Justin Hall Rocknasium Category 3 Men 0:25:34.50
276 Amit Kobrowski Portland Velo Category 4 Men 0:25:34.50
277 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 2 Men 0:25:35.30
278 Riccardo Migliorini Above Category Racing Category 2 Men 0:25:35.70
279 James Williams Rebound Sports Performance Lab Category 2 Men 0:25:36.40
280 Simon Alexander Team BODE Category 3 Men 0:25:38.80
281 Doug Perrin Central Oregon Velo Masters 45+ 0:25:39.10
282 John Piasta Category 3 Men 0:25:40.10
283 Gabe Watson-Norris Rad Racing NW/Hagens Berman LLC Category 3 Men 0:25:41.20
284 Samuel Phillips Black Sheep Junior Cycling Category 3 Men 0:25:43.40
285 Alex Farnand Category 3 Men 0:25:44.60
286 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club Category 4 Men 0:25:46.10
287 Jay Abolofia Davis Bike Club Race Team Category 4 Men 0:25:46.68
288 Mark Walker Masters 45+ 0:25:47.12
289 Justin Bannerman L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters 45+ 0:25:48.40
290 Michael Read Redding Velo Masters 45+ 0:25:50.60
291 Tom Rosencrantz Taleo Racing Team Category 2 Men 0:25:52.30
292 John Sorlie Hutch's/ClearOne/Bend Dental Category 4 Men 0:25:52.50
293 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Masters 35+ 0:25:54.30
294 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters 45+ 0:25:55.03
295 Timothy Windbigler Adventure's Edge Category 4 Men 0:25:58.80
296 Andy Holmwood Top Gear p/b Calgary Cycle Category 3 Men 0:26:01.00
297 Jody White Broken Spoke Cycling Category 4 Men 0:26:02.69
298 Jeff Wolf OrganicAthlete Category 4 Men 0:26:03.49
299 Eric Ciminelli Uptown Cycles Racing Category 4 Men 0:26:04.40
300 Zachary Wick Davis Bike Club Race Team Category 2 Men 0:26:05.10
301 Salvatore Bondi Portland Velo Category 3 Men 0:26:05.30
302 Ranjodh Gill Speedway Humpy's Alaska Category 3 Men 0:26:06.00
303 Kyle Anderson VW Metro Category 3 Men 0:26:09.70
304 Bart Bowen Rebound Sports Performance Lab Masters 35+ 0:26:10.20
305 Brent Casady Existential Velo Category 3 Men 0:26:11.10
306 Michael P Austin L'Ecole No. 41/Wheatland Wheeler Masters 45+ 0:26:11.19
307 Brandon Correia Godspeed Courier Category 2 Men 0:26:12.90
308 Robert E Hartsock Category 4 Men 0:26:17.63
309 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Masters 45+ 0:26:17.80
310 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Category 4 Men 0:26:19.02
311 Vern Cole Starbucks Cycling Category 4 Men 0:26:21.60
312 Shane Rankin Portland Velo Category 4 Men 0:26:22.00
313 Forrest Murphy Second Ascent Category 4 Men 0:26:22.10
314 Mark A Taylor Starbucks Cycling Category 4 Men 0:26:22.60
315 Peter Stevenson Masters 35+ 0:26:23.50
316 Gabriel Templeton IJM.org Category 4 Men 0:26:25.10
317 Michael Parker Category 4 Men 0:26:27.23
318 Russell Voss Now Direct Category 4 Men 0:26:28.77
319 James Wellington Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 45+ 0:26:29.85
320 Jake Keener Hutch's Klamath Falls Category 3 Men 0:26:31.40
321 Nicholas Walsh Category 4 Men 0:26:32.60
322 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:26:34.10
323 Sean Becker Ten Guys Named Alex Category 4 Men 0:26:36.14
324 John Craft Rebound Sports Performance Lab Category 4 Men 0:26:39.80
325 Tim Fehon Team NorCal Bike Sport Category 4 Men 0:26:40.90
326 James Morgan Webcor Alto Velo Masters 45+ 0:26:43.90
327 Max Robb Uptown Cycles Racing Category 3 Men 0:26:44.04
328 Paul Formiller Portland Velo Category 4 Men 0:26:44.80
329 Adam Martin EMC Category 4 Men 0:26:45.02
330 Eric Reinhart Category 4 Men 0:26:46.90
331 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Category 3 Men 0:26:47.40
332 David Metzinger Category 4 Men 0:26:49.10
333 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:26:52.00
334 Steve Pascoe Simple Green Masters 35+ 0:26:53.80
335 Steve Schwaeber Veloce Racing Masters 35+ 0:26:55.50
336 Scott Martin Masters 35+ 0:27:03.80
337 Rick C Johnson Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:27:04.70
338 Joseph Binder Category 2 Men 0:27:07.10
339 Taylor Jung Rocky Mountain Spine & Sport Category 3 Men 0:27:08.50
340 Nelson Frink Davis Bike Club Race Team Category 4 Men 0:27:10.28
341 Brian Towey Simple Green Masters 45+ 0:27:12.24
342 Inacio Lopez Category 3 Men 0:27:12.90
343 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Masters 35+ 0:27:14.70
344 Steve Marcy Rapha Racing Masters 45+ 0:27:15.80
345 Alex Reightley Veloce Racing Category 4 Men 0:27:16.10
346 Austin Robsion Metro Volkswagen Cycling Team Category 2 Men 0:27:17.50
347 Kitch Turner Sunnyside Sports Category 3 Men 0:27:18.01
348 Rich Clark Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 3 Men 0:27:21.70
349 Chris K Mccue Category 4 Men 0:27:23.60
350 Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:27:24.56
351 Jurgen Fennerl Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:27:24.80
352 Jason Dykstra Garrison Institutional Category 2 Men 0:27:26.00
353 Peter Rouse Starbucks Cycling Category 4 Men 0:27:26.21
354 David Heritage Wheelworks Category 3 Men 0:27:35.60
355 Damon Pettinger Hagens-Berman LLP Cycling Masters 35+ 0:27:37.50
356 alex gonzalez Portland Velo Category 4 Men 0:27:40.70
357 Brian Glass Cucina Fresca Category 4 Men 0:27:43.24
358 Christopher Brown Southtown Velo Category 4 Men 0:27:43.30
359 Christopher Menge Cucina Fresca Category 3 Men 0:27:43.50
360 Owen Twitchell Snowscream Category 4 Men 0:27:44.20
361 Ty Lambert Portland Velo Category 3 Men 0:27:44.40
362 Jim J Gentes Family Cycling Masters 45+ 0:27:45.40
363 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Category 4 Men 0:27:47.76
364 david Nissley Trinity Bikes Category 4 Men 0:27:55.40
365 Aijiro Suzuki Ten Guys Named Alex Category 4 Men 0:28:04.60
366 Alex Hughes Ten Guys Named Alex Category 4 Men 0:28:18.60
367 Brent Poole Capitol Velo p/b Lifesource Category 3 Men 0:28:19.29
368 Eric Petersen Kinetic Cycles Category 4 Men 0:28:24.70
369 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Category 3 Men 0:28:26.40
370 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:28:26.80
371 Michael Harris Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:28:28.30
372 Matthew R Smith Cucina Fresca Category 4 Men 0:28:28.90
373 Russell Kitz Breakaway Masters 45+ 0:28:38.80
374 Sal Collura Hutch's-Eugene Masters 35+ 0:28:48.70
375 Mike Adams United Finance Masters 45+ 0:29:05.90
376 Marcus Biancucci WebCyclery.com Category 4 Men 0:29:06.60
377 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Category 4 Men 0:29:07.27
378 Matthew Beeter Broken Spoke Cycling Category 3 Men 0:29:10.30
379 Colin Mullane Category 4 Men 0:29:10.40
380 Tom Witzke Masters 45+ 0:29:20.50
381 Mark Vergari Hutch's/ClearOne/Bend Dental Masters 35+ 0:29:29.60
382 Jay Palubeski Category 4 Men 0:29:33.61
383 Eric O Schusterman Idyllwild Cycling Category 4 Men 0:30:16.20
384 sabrina hirsch Wines of Washington Category 4 Men 0:30:29.73
385 David T Jones Category 4 Men 0:31:00.34
386 Lucas Binder Category 2 Men 0:31:35.80
387 Ian CRANE Hagens-Berman LLP Cycling Category 2 Men 0:31:43.70
388 Jiri Senkyrik Second Ascent Category 2 Men 23:22:39.90