OBRA TT

Peoria, OR
June 13, 2010

Questions about results should go to Emily Martini.

Updated April 29, 2014 at 8:47 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 29 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 15:23
2 2950 Erik Hammerquist Beaverton Bicycle Club 18:41
3 2923 Aaron King Capitol Velo p/b Lifesource 20:28
4 34 Devin Morago 26:43

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 2903 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 15:31.71
2 2239 Walker Prettyman Beaverton Bicycle Club 15:41.00
3 2140 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 16:32.00
4 2166 Adam Oliver Hutch's-Eugene 17:20.00
5 33 Sunny Ciargo Word-RCB 19:28.00

Junior Men 15-16

Num Name Team Time Notes
1 1246 Colby Wait-Molyneux Hammer/CMG Racing Team 0:28:05 20K
2 2305 Jack Rising Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:31:10 20K
3 2825 Dey Shaun Lee Word-RCB 0:42:57 20K
4 2908 Tyler Broadway 1:21:17 Did 40K course
5 2926 Naiqwan Pelman Word-RCB 1:21:47 Did 40K course
6 2958 Alex Summers Beaverton Bicycle Club 1:59:06 Did 40K course
7 2928 Andy Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 0:00:00

Junior Men 17-18

Num Name Team Time
1 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 27:44
2 1118 Austin Boswell Hot Tubes Junior Development Team 28:10
3 902 Andrew Bennett Team Specialized Racing 28:15
4 1800 Kolben Preble Hammer Velo 30:31
5 2915 Ashton Summers Beaverton Bicycle Club 31:15
6 2918 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky 32:48
7 2927 Lindon Powell Pacific Power Blue Sky 33:11
8 2824 Esteban Vasquez Word-RCB 36:48

Junior Women 10-12

Num Name Team Time Notes
1 1901 Emma Rosenberg Hutch's-Eugene 22:23 10K

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 1733 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 16:58
2 31 Danica Shepard Hutch's-Eugene 19:16

Junior Women 15-16

Num Name Team Time Notes
1 1917 Kendra Parkinson Beaverton Bicycle Club 42:25 20K

Junior Women 17-18

Num Name Team Time Notes
1 1903 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club 34:23 20K

Masters Men 30-34

Num Name Team Time
1 888 Carl Hoefer Cyclesoles/Sagebrush Cycles 55:26
2 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene 56:30
3 520 Jesse Finch Gnehm Capitol Velo p/b Lifesource 57:36

Masters Men 35-39

Num Name Team Time
1 396 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear 0:57:25
2 750 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club 0:59:10
3 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 0:59:26
4 986 Jason Dykstra Guinness Cycling Team 1:00:07
5 1841 Bryant Howard O2 Endurance 1:00:14
6 2359 Matt Clark 1:02:56
DNS 2015 Brandon Bruins The Bike Gallery 0:00:00

Masters Men 40-44

Num Name Team Time
1 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 0:53:32
2 162 Karsten Hagen Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:54:29
3 704 Ron Babcock Portland Velo 0:56:02
4 359 Doug Palmer Half Fast Velo 0:57:12
5 318 James Kramer Arizona Masters Racing 0:58:27
6 557 Ian Penner Half Fast Velo 0:58:45
7 2713 joe dominey 1:00:14
8 874 Scott Wagnon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:00:33
9 51 Mark Lavery Lavs 1:00:50
10 1379 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 1:00:56
11 523 Jeffrey Gerwing Word-RCB 1:01:03
12 797 Andrew Haliburton United Finance 1:03:39
13 2139 James Webb Beaverton Bicycle Club 1:08:40
DNS 979 Gordie Cumming Hutch's-Eugene 0:00:00

Masters Men 45-49

Num Name Team Time
1 370 Mike Mauch United Finance 0:57:52
2 741 Allen Kraft North River Racing 0:58:35
3 2202 Kevin Billingsley ZteaM 0:59:04
4 2521 Jim Martin Pittman & Brooks 0:59:06
5 1297 Tom Ricciardi Portland Velo 0:59:25
6 791 Craig Broberg HPChiro/Scott's Cycling of Salem 0:59:27
7 2370 Bob Rakoz 0:59:37
8 1237 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 1:01:07
9 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop 1:01:33
10 622 Roger Joys United Finance 1:02:38
11 2701 Thomas Nash Pacific Power Blue Sky 1:03:17
12 2254 Mark Boguslawski 1:04:24
13 1443 Tim Ehlers Capitol Velo p/b Lifesource 1:11:08
DNS 1067 Robert Huff Half Fast Velo 0:00:00
DNS 72 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:00:00

Masters Men 50-54

Num Name Team Time
1 924 kerry farrell Wheelsport 0:55:27
2 596 John OBrien Echelon Gran Fondo/ZteaM 0:56:42
3 631 Rich Wolf Sunnyside Sports 0:59:57
4 2405 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 1:00:10
5 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 1:00:11
6 732 Steve Yenne Capitol Velo p/b Lifesource 1:00:15
7 1259 Evan Cumpston Team Rose City 1:00:40
8 2067 Mark Zielinski Capitol Velo p/b Lifesource 1:00:51
9 2136 Gary Watts North River Racing 1:02:49
10 561 Paul Mautner Team Rose City 1:02:52
11 320 Dan Davis WebCyclery.com 1:02:55
12 346 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource 1:04:24
13 2200 Mark Newsome 1:04:43
14 519 James Thiele Team Rose City 1:04:56
15 605 Robert Burney Multnomah Athletic Club 1:06:25
DNF 4 Dean Hinchcliff Tri Pacific 0:00:00
DNF 332 Dave Skinkle 0:00:00
DNS 852 Michael Rosenberg 0:00:00
DNS 504 Ambrose Su Hutch's/ClearOne/Bend Dental 0:00:00

Masters Men 55-59

Num Name Team Time
1 1352 Pat Sagers Hutch's/ClearOne/Bend Dental 0:59:34
2 707 Steve Long North River Racing 0:59:42
3 2800 Mike Fajer 1:00:14
4 358 Jeff Buck Team Rose City 1:00:16
5 2055 Gregory Hartman Portland Velo 1:00:33
6 1108 Larry Baker Old Town Bicycles 1:02:08
7 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs 1:03:39
8 2473 Jeff Golden 1:05:56
9 1814 Arthur Blumenkron Multnomah Athletic Club 1:06:33
10 2007 James Bell 1:08:04
11 2178 John Henry Maurice Capitol Velo p/b Lifesource 1:09:03
12 2156 Bill Croswell Pacific Power Blue Sky 1:11:54
13 32 Marc Brewer Word-RCB 1:18:35

Masters Men 60-64

Num Name Team Time
1 1295 lance brigman Team Bike Tires Direct 0:59:48
2 133 Ron Magnus NoMad Sports Club 1:03:33
3 1185 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource 1:04:51
4 2064 Malcolm Johnson Portland Velo 1:06:36
5 2009 Peter Russell Reed College Cycling 1:07:01
6 1077 Michael Resnick NoMad Sports Club 1:08:51
7 37 Allan Summers 1:11:13
8 2100 Tom Sauret Pacific Power Blue Sky 1:12:24
DNS 1133 Tom Nelson Team Bike Tires Direct 0:00:00
DNS 2020 Edward Lanton 0:00:00

Masters Men 65+

Num Name Team Time
1 1413 alec bentley Hutch's-Eugene 1:05:17
2 2497 Thom Meyers 1:06:30
3 1161 Henry Grass NoMad Sports Club 1:07:04
4 2162 Rann Millar Pacific Power Blue Sky 1:08:07
5 1192 Richard Marantz NoMad Sports Club 1:10:50
6 61 Joe Gierga 1:12:52
7 1494 Dick Richardson Capitol Velo p/b Lifesource 1:13:35
8 2056 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 1:16:33
9 2062 Larry Hunter 1:35:40

Masters Women 30-34

Num Name Team Time
1 269 Heather Paris Pacific Power Blue Sky 1:11:15

Masters Women 35-39

Num Name Team Time
1 1710 Alice Chang Hammer Velo 1:05:47.00
2 1727 Lisa Madigan Pacific Power Blue Sky 1:15:30.53
3 480 Catherine Cooper Word-RCB 1:24:03.00

Masters Women 40-44

Num Name Team Time
1 217 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:03:15
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 1:04:00
3 430 Sherly Hinchliff Tri Pacific 1:12:15

Masters Women 45-49

Num Name Team Time
1 254 Jan Moss Sorella Forte 1:10:04
2 481 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky 1:15:42

Masters Women 50-54

Num Name Team Time
1 227 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM 1:01:58
2 279 Mary Ross NoMad Sports Club 1:06:02
3 424 Karon Rakoz Ironheads Multisport Racing 1:08:32
4 272 Meg Mautner Bike Central 1:14:54
5 1629 Melanie Pratt Portland Velo 1:15:42
6 38 Lynn Feinstein Sorella Forte 1:17:59
DNS 1731 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 0:00:00

Masters Women 55-59

Num Name Team Time
1 278 Barbara Thiele Team Rose City 1:11:37
2 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 1:19:22
DNS 1751 Debra Windus Team Rose City 0:00:00

Masters Women 60-64

Num Name Team Time
1 1762 Cathey Philbrick Pacific Power Blue Sky 1:19:55
2 1601 Joanne Heilinger 1:20:57

Recumbent

Num Name Team Time
1 2390 Todd Marley OHPV 44:18

Senior Men

Num Name Team Time
1 875 Rob English Hutch's-Eugene 0:52:16
2 939 William O'Donnell Westwood Velo/Vertebrata 0:52:22
3 35 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team 0:52:45
4 913 Taylor Kneuven Adageo Energy 0:53:16
5 731 Jake Hansen Word-RCB 0:56:15
6 170 Marcel deLisser Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:02:30
DNF 819 Mark Krause Land Shark 0:00:00
DNS 914 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 0:00:00
DNS 141 Galen Mittermann Bicycleway.com 0:00:00
DNS Quinn Keogh Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 0:00:00

Senior Men 3

Num Name Team Time
1 341 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky 0:55:11
2 639 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 0:56:18
3 39 Philip Spencer 0:56:23
4 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 0:56:59
5 374 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 0:57:03
6 764 Alex Telitsine IJM.org 0:57:54
7 638 David Lelong Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:58:28
8 1061 Brian Ratliff Portland Velo 0:58:28
9 618 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 0:58:45
10 574 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource 0:59:08
11 702 Nicholas Alden Life Cycle Bike Shop 1:00:03
12 612 Jack Lavier Pacific Power Blue Sky 1:06:41
13 345 Joe Cipale North River Racing 1:08:42
DNS 708 John Banks HPChiro/Scott's Cycling of Salem 0:00:00
DNS 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:00
DNS 1289 Doug Turnbull 0:00:00

Senior Men 4/5

Num Name Team Time
1 2667 Damian Hill Athletes Lounge 0:55:07
2 1215 Jeffrey Pollock Portland Velo 0:55:52
3 2111 Ian Rogers 0:57:22
4 2119 Ron Sines Pacific Power Blue Sky 0:58:03
5 2101 Jason Penry Pacific Power Blue Sky 0:58:14
6 2264 Winter Lewis Greenridge Physical Therapy 0:58:20
7 1122 Michael Brindza Life Cycle Bike Shop 0:58:44
8 1315 Andrew Neil Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:58:50
9 1466 Spencer Follen CAPA Cycling Team 0:59:18
10 2525 Eric Lager Hammer Velo 0:59:53
11 1207 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky 1:00:02
12 2010 James Bradley Hammer Velo 1:01:39
13 2131 Alex Turpin Bike Newport 1:02:35
14 2063 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky 1:02:46
15 2412 Cameron Duff 1:03:00
16 1361 Larry Holzman North River Racing 1:03:12
17 1146 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 1:03:15
18 2205 Kenneth Graham Pacific Power Blue Sky 1:05:47
19 2414 Aubrey Edwards 1:07:10
20 2269 Jeff Maurer Showers Pass 1:07:29
21 2480 Keith Moore Pacific Power Blue Sky 1:15:35
22 2523 Michael Richardson Midnight Rider 1:18:55
23 2164 Tim McGuire 1:20:12
24 1145 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1:21:36
DNS 3062 Danny Lehto 0:00:00
DNS 2170 kevin short loco moco 0:00:00
DNS 1296 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:00

Senior Women

Num Name Team Time
1 240 Gabriela Ferrat 1:00:28
2 228 Karey Swan Therapeutic Associates Cycling/GENR8 1:01:29
3 216 Heather Hill Life Cycle Bike Shop 1:02:11

Senior Women 3

Num Name Team Time
1 260 Amanda Atwill Hammer Velo 1:02:37
2 1790 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop 1:07:55
3 1613 Analise Herrara-Minter Artisan Family Racing 1:13:40

Senior Women 4/5

Num Name Team Time
1 1745 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 1:03:12
2 31 Abby Bruning 1:04:15
3 1702 Casey Arendt Bridgetown Velo 1:05:52
4 495 Erin Goodall Showers Pass 1:11:46
5 30 Helen Kennedy 1:11:59
6 478 sarah hunter Word-RCB 1:16:14

Tandem

Num Name Team Time
1 197 Dave/Kristina Campbell/Lackner Hutch's/CLIF Bar/Highland Labs/Michelin 57:13