Mount Tabor Circuit Race

Portland, OR
June 15, 2008

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 3

Num Name Team Age City
1 1369 Tyler Green River City Bicycles 24 Portland
2 522 Rob Anderson Team Oregon/Sunset Cycles 35 Beaverton
3 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 37 Vancouver
4 667 Scott Powell Nike Cycling 39 Portland
5 328 David Sherman Bridgetown Velo 43 Portland
6 372 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles 29 Portland
7 752 Robin Calver GSC United 35 Portland
8 504 Steve Brown Portland Velo 42 Portland
9 1538 Matthew Wills Veloshop 28 Portland
10 383 David Hopper NoMad Sports Club 39 Beaverton
11 554 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 37 Portland
12 2085 Samuel Nicoletti Life Cycle Bike Shop 24 Eugene
13 674 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 36 Bend
14 1335 Zac Strode Whitman College 22 Portland
15 354 Mark O. Johnson Bridgetown Velo 41 Portland
16 530 barret fishner GSC United 25 Portland
17 605 Mark Krause Fullcycle 37 Ashland
18 648 mike olson WebCyclery.com 32 Bend
19 760 Andrew Reed River City Bicycles 39 Portland
20 642 Jeff McNamee Capitol Subaru Cycling 36 McMinnville
21 334 Seth Patla River City Bicycles 31 Hillsboro
22 625 Kevin Condron Gentle Lovers 35 Portland
23 2494 Jason Hobson Vertical Earth 37 Harrison
24 2847 Brian Peithman Hagens-Berman LLP Cycling 30 Bainbridge Island
25 607 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles 37 Hillsboro
26 324 Saul Lopez Half Fast Velo 37 Portland
27 1206 Joel Crouch ABD 32 Portland
28 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland
29 535 Sean Thielen Portland Velo 35 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 422 Beth Burns Veloce Racing 36 Portland
2 2976 Colleen Flaherty Veloce Racing 30 Portland
3 457 Heather Wills Veloshop 34 Portland
4 233 Laura McGraw Veloforma 37 Portland
5 420 Abby Jenkins Bridgetown Velo 24 Portland
6 246 Carolyn Goodbrake Veloforma 27 Portland
7 469 kira crawford Ironclad Performance Wear 39 Sherwood
8 417 Sarah McCarthy Poplollies 26 Eugene
9 415 Tara Pemberton Poplollies 47 Eugene
10 2951 Tamara Metz Veloce Racing 39 Portland
11 2870 Eloise Zimbelman Whitman College 20 White Salmon
12 256 Judy Richardson Sorella Forte 35 The Dalles
13 2874 Erin Koenig Poplollies 27 Eugene
14 612 kerri Vanden Berg Poplollies 36 Eugene
15 2935 Virginia Pedersen Ironclad Performance Wear 31 Beaverton
16 441 Erin Willig Ironclad Performance Wear 24 Portland
17 461 Laurie Hotovy Gentle Lovers 30 portland
18 225 Rachelle Hobson ZteaM 19 Milwaukie
19 412 Jill Andrews Poplollies 40 Eugene
20 2957 Marca Murphy Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36 Beaverton
21 1748 Tricia Satterlee Ironclad Performance Wear 28 Portland

Category 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 2484 Jim Jennings Nike Cycling 42 Portland
2 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 18 Eugene
3 2767 Ben Edwards Team S+M 34 Milwaukie
4 1461 Jake Hansen Portland State University 21 Portland
5 2349 Christopher Tuttle 38 Portland
6 1176 jonathan McCoy Sunset Cycles/CycleOne 22 Portland
7 2794 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 Portland
8 302 Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 The Dalles
9 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 15 Portland
10 2084 Ron Babcock Portland Velo 38 Hillsboro
11 1000 Greg Adams Bridgetown Velo 29 Portland
12 2789 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 33 Vancouver
13 1576 Alex Accetta Team Beer 38 Portland
14 1267 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles 46 Portland
15 1086 Sam Taylor United Finance 29 Portland
16 2629 Alex Kroman 28 Portland
17 2568 Brian McCall 35 Portland
18 2167 Derek Newell Life Cycle Bike Shop 31 Eugene
19 2557 Andrew Hayes Disco Velo 33 Hood River
20 2113 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 16 Vancouver
21 2007 Anthony Guisto GSC United 44 Hillsboro
22 1296 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 37 Talent
23 1211 Quenton Conant Ironclad Performance Wear 29 Portland
24 51 Montgomery Hill Team Oregon/Sunset Cycles Portland
25 1069 Matt James Portland Velo 41 Portland
26 1013 Joel Morrissette Team Oregon/Sunset Cycles 32 Beaverton
27 1174 Jeff Nelson Yakima Bike Vigilantes 28 Beaverton
28 2565 jordan staples 29 Beaverton
29 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 14 Vancouver
30 904 Andy Su Cascade Foot Clinic 14 Bend
31 1144 Jim Moore Specialized River City Bicycles 39 Portland
32 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 73 Portland

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 28 Eugene
2 1313 William Blanton Team Oregon/Sunset Cycles 34 Hillsboro
3 272 Meg Mautner Bike Central 48 Portland
4 302 Brian Mack Therapeutic Associates Cycling/GENR8 25 The Dalles

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City
1 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 11 Eugene
2 51 Wyatt Cooper ZteaM 12 Portland
3 937 Camden Morey ZteaM 11 Portland

Junior Men 13-15

Num Name Team Age City
1 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 15 Portland
2 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 14 Vancouver
3 904 Andy Su Hutch's Bend 14 Bend
4 1817 Bret Bailey 15 Tigard
5 1810 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 14 Portland
6 942 Ethan Hormann ZteaM 15 Hillsboro
7 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 11 Eugene

Junior Men 16-18

Num Name Team Age City
1 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene 18 Eugene
2 2113 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 16 Vancouver
3 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 14 Vancouver
4 904 Andy Su Hutch's Bend 14 Bend
5 907 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 16 Beaverton
6 1817 Bret Bailey 15 Tigard
7 1806 Brian Fawcett

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City
1 981 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo 11 Vancouver

Junior Women 13-15

Num Name Age City
1 990 Isabel Ford 14 Salem
2 921 Emily Hackenberg 15 Rainier

Masters Men 40 Category 4/5

Num Name Team Age City
1 1062 Greg Crane Beaverton Bicycle Club 42 Beaverton
2 1941 Paolo Dabbeni Nike Cycling 40 Portland
3 1009 Brian Towey Disco Velo 48 Hood River
4 2013 Bill Hall 41 Portland
5 2148 Matt McGuire Cedar Mill Velo 41 Portland
6 1267 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles 46 Portland
7 2071 Doug Brecht Cedar Mill Velo 44 Portland
8 1069 Matt James Portland Velo 41 Portland
9 1094 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 43 Portland
10 1092 Steven Maier NoLimitz/ICE 44 Underwood
11 2029 Burk Webb 41 Portland
12 2419 Ben Hickman Beaverton Bicycle Club 42 Portland
13 2109 Jim Hinkley Southtown Velo 48 Portland
14 2335 Kevin O'Connell 51 Portland
15 1220 David Strader Team Oregon/Sunset Cycles 42 Hillsboro
16 2672 Cory Fawcett 46 Grants Pass

Masters Men 40+ 1/2/3

Num Name Team Age City
1 159 Todd Fawcett 45 Portland
2 173 MARK STEGER CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 43 Tigard
3 161 Christian Tresser Cyclepath Racing 41 Portland
4 184 Bruce Connelly Nike Cycling 45 Portland
5 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Lake Oswego
6 112 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8 46 Tigard
7 538 Karl Choltus Southtown Velo 43 Portland
8 1784 Eric MARTIN Guinness Cycling Team 42 Bend
9 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 48 Eugene
10 155 Ivan Meadors United Finance 49 Hillsboro
11 129 Michael Dunn ZteaM 47 Lake Oswego
12 585 Casey Patton 51 Beaverton
13 765 George Schreck United Finance 56 Portland
14 745 John Slawta Land Shark 47 Medford
15 119 Mick Walsh ZteaM 46 Seattle
16 534 Robert Huff Half Fast Velo 46 Portland
17 838 Mark Duff Veloforma 41 Banks
18 135 Nathan Hobson ZteaM 44 Milwaukie
19 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Portland
20 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 44 Portland
21 561 Paul Mautner Team Rose City 50 Portland

Masters Men 50+

Num Name Team Age City
1 765 George Schreck United Finance 56 Portland
2 542 David Jackson Hutch's-Eugene 55 Portland
3 561 Paul Mautner Team Rose City 50 Portland
4 541 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 63 Milwaukie
5 511 Chris Rycewicz Southtown Velo 55 Lake Oswego
6 301 Darell Provencher Team Rose City 54 West Linn
7 2257 Brad Bergquist 58 Aloha
8 2011 Clark Henry Beaverton Bicycle Club 73 Portland
9 2021 Einar Traa Portland Velo 65 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 261 Shari White Veloforma 41 Portland
2 227 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 48 Seattle
3 254 Jan Moss Team Group Health 47 Portland
4 216 Debra Windus United Finance 55 Portland
5 272 Meg Mautner Bike Central 48 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 101 Seth Hosmer CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 33 Portland
2 143 John Browning Cyclepath Racing 41 Portland
3 67 Zach Winter Guinness Cycling Team 28 Roseburg
4 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene 40 Eugene
5 812 Mark Blackwelder Gentle Lovers 34 Portland
6 860 Aaron Sander Cyclepath Racing 34 Vancouver
7 871 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 28 Portland
8 656 Jason Riffle River City Bicycles 31 Eugene
9 191 Jesse Sampson Veloce Racing 32 Portland
10 563 Kevin Hulick Gentle Lovers 35 PORTLAND
11 1166 Mike Kath Danger boy Racing 30 portland
12 144 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 24 Vancouver
13 572 David Klipper Guinness Cycling Team 42 Portland
14 148 Steven R Holland United Finance 49 Vancouver
15 o T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling 35 Salem
16 338 Elijah Romer 25 LaGrande
17 577 Kennett Peterson Life Cycle Bike Shop 23 Eugene
18 192 Pete Groblewski Garage Racing 29 Portland
19 891 David Gray Veloce Racing 35 Portland
20 187 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling 27 Portland
21 169 Ryan Weaver River City Bicycles 31 Portland
22 887 Steve Schwaeber Veloce Racing 39 Portland
23 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene 48 Eugene
24 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 28 Portland
25 2489 Sam Richardson Gentle Lovers 31 NY
26 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 36 Oregon City
27 854 Patrick Marzullo Guinness Cycling Team 24 Portland
28 172 Yann Blindert The Bike Gallery 34 Portland
29 106 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 19 Bend
30 180 Kelly Ryan River City Bicycles 29 Portland
31 115 Jim Anderson Team Oregon/Sunset Cycles 31 Portland
DNF 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 26 Portland
DNF 128 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental 35 Portland
DNF 184 Bruce Connelly Nike Cycling 45 Portland
DNF 877 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 32 Vancouver
DNF 193 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 Vancouver
DNF 845 Tony Kic Gentle Lovers 30 portland
DNF 640 Daniel Mensher Gentle Lovers 33 Portland
DNF 154 Shaun Morris Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 21 Vancouver
DNF 334 Seth Patla River City Bicycles 31 Hillsboro
DNF 107 Shannon Skerritt The Bike Gallery 37 Portland
DNF 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 18 Beaverton
DNF 152 Kyle Valenta CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 28 Portland
DNF 1 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 19 NZ
DNF 119 Mick Walsh ZteaM 46 Seattle
DNF 868 Dan Watson Gentle Lovers 28 Portland
DNF 1763 Davy Yeater River City Bicycles 28 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 293 Melissa Sanborn Vanderkitten 36 Portland
2 208 Rebecka Hartkop Veloforma 27 Salem
3 448 Alice Pennington Veloforma 27 Hood River
4 209 Tina Brubaker Veloforma 40 Keizer
5 493 Hilary Billington Veloforma 37 Portland
6 265 Jenny Slawta Land Shark 44 Medford
7 206 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions 30 Talent
8 167 Laurel Gitlen Gentle Lovers 33 Portland
9 298 colleen mcclenahan Sorella Forte 42 Portland
10 236 Jill Howe Poplollies 38 Eugene
11 464 Miranda Moon Veloforma 32 Banks
12 1600 Gabriela Ferrat Bicycle John's Serious Cycling 0 Hood River
13 290 Erin Playman Gentle Lovers 34 Portland
14 203 Kori Kunz Poplollies 37 Eugene
15 2924 Joanna Mensher Gentle Lovers 30 Portland
16 280 Tessa Sugahara Team Group Health 35 Salem
17 1318 Molly Mullane Land Shark 25 Talent
18 2944 Sirikit Valentin Gentle Lovers 32 Portland
19 467 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear 27 Portland
20 1315 Karey Miles Life Cycle Bike Shop 26 Eugene
21 2880 Jennifer Withers Veloforma 28 Portland
22 2832 Susan Peithman Veloforma 27 Portland