Rehearsal Road Race

Rainier, OR
May 23, 2009

If you have order of finish questions, please contact Terri Camp.

Updated May 30, 2009 at 2:09 AM

Category 3 Women

Num Name Team City
1 237 Lindsay Kandra Hammer Velo Portland
2 226 Beth Burns Veloce Racing Portland
3 467 Stephanie Chase Veloforma Portland
4 2426 Erin Playman Gentle Lovers Portland
5 452 Libby Evans Sorella Forte Portland
6 1500 Sam Yeo Hammer Velo Portland
7 2410 Molly Mullane Land Shark Talent
8 2404 Dawn Riddle Gentle Lovers Portland
9 2795 Amy Campbell River City Bicycles Portland
10 2923 Cara Bussell Portland
11 408 Elise Huggins Veloforma Portland
12 19 Joanna Mensher Gentle Lovers Portland
13 2418 Heather Wills Veloforma Portland
14 91 Jennifer Burtno Valley Athletic/CSC Olympia
DNF 280 Tessa Sugahara Team Group Health Salem

Junior 10-12 Boys

Num Name Team City
1 2570 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club Portland
2 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene

Junior 10-12 Girls

Num Name Team City
1 2979 Hannah McDade Beaverton Bicycle Club Tigard

Junior 13-14 Boys

Num Name City
1 2843 John Sullivan Portland
2 2118 Walker Prettyman Portland
DNF 1612 Noah Edelson Beaverton

Junior 13-14 Girls

Num Name Team City
1 27 Maris Eryn ASC Racing/Redline Buckley

Men Category 3

Num Name Team City
1 726 Brandon Fisher Team S+M Canby
2 657 Kent Heli Southtown Velo Portland
3 1212 Jeff DeWolf Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
4 2651 Jimmy Udall Veloshop PORTLAND
5 2797 Brandt Hueser Portland
6 650 Mark Krause Land Shark Ashland
7 2515 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Vancouver
8 2432 Jon Nigbor United Finance Portland
9 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing PORTLAND
10 257 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tigard
11 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Milwaukie
12 96 Ryan Lent Hagens-Berman LLP Cycling Mercer Island
13 639 Steven Hunter Portland Bicycle Studio Portland
14 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club Portland
15 740 Shannon Maris Oh Boy Oberto Buckley
16 526 John Kim Beaverton Bicycle Club Beaverton
17 2528 Will Niemann-Ross Life Cycle Bike Shop Portland
18 378 John Slawta Land Shark Medford
19 716 Sean Thielen Portland Velo Portland
20 335 Todd Dye Pacific Power Blue Sky Adair Village
21 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club portland
22 325 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood
23 602 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio Portland
24 654 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo Portland
25 321 David Hart Guinness Cycling Team Washougal
26 647 Mitch Lee Portland Velo Vancouver
27 765 George Schreck United Finance Portland
28 383 David Hopper NoMad Sports Club Beaverton
29 606 Jesse Graden Courage Cycles Portland
30 579 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle Vancouver
31 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
32 2642 Shane Fletcher Veloce Racing Portland
33 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Gresham
34 501 Sean Rogers Vancouver
35 503 Doug Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
36 2480 Casey Davidson BRIHOP West Linn
37 2412 Jamin Aasum Bridgetown Velo Portland
38 1233 Mark Rasmussen Capitol Subaru Cycling McMinnville
39 692 David Saltzberg Bridgetown Velo Vancouver
40 398 Phil de la Motte Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro
41 607 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro
42 387 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Portland
43 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club Portland
44 1343 Erik Jacobson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
45 89 Joel Mendrone Valley Athletic/CSC Olympia
46 336 Aric Rist Half Fast Velo Portland
47 2667 Joel Crouch Portland
48 1109 Michael Palmer Portland
49 1088 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
50 616 Greg Valentin Gentle Lovers Portland
51 557 Ian Penner Half Fast Velo Portland
52 324 Saul Lopez Half Fast Velo Portland
53 540 Brent Emoff Portland
54 315 Clint Ebert bicycleattorney.com Forest Grove
55 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 340 Mark Magilner Half Fast Velo SALEM
DNF 591 joel madrone Courage portland
DNF 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNF 536 Brian Gumpert Showers Pass portland
DNF 364 Roger Lloyd United Finance Portland
DNF 761 Mitch Denham NoMad Sports Club Hillsboro
DNF 2424 Hugh Givens Portland
DNF 90 Sergio Palma Valley Athletic/CSC Lacey
DNF 596 John O'Brien ZteaM Ridgefield
DNF 545 Paul Anderson Half Fast Velo Portland
DNF 2424 Hugh Givens Portland

Men Category 4

Num Name Team City
1 1246 Jeff Ballantine Portland Velo Portland
2 1224 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
3 961 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Lake Oswego
4 2792 Tom Scales Portland
5 1171 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
6 91a Qayam Jetha Olympia
7 1129 Ben Johnson Portland Velo Portland
8 1187 Scott Browning ZteaM Banks
9 2111 Stephen McDade Beaverton Bicycle Club tigard
10 2522 Amit Kobrowski Portland Velo Beaverton
11 2356 Jeffery Otto Portland Velo Beaverton
12 2184 Josh Speer Logie Velo Portland
13 2239 joe martin Veloce Racing Portland
14 2176 Zachary Utz Portland
15 1026 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling Salem
16 88 Andrew Neill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing eugene
17 2477 George Zack Beaverton Bicycle Club Washougal
18 2180 Ben Verhoeven PORTLAND
19 1294 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
20 2342 christian kittelson seattle
21 2540 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene
22 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop Junction City
23 1028 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend
24 1098 Isaac Sullivan Ruination Racing Springfield
25 1148 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct Happy Valley
26 2506 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Vancouver
27 2051 Paul Formiller Portland Velo Portland
28 2534 Colin Mullane Land Shark Talent
29 2352 Jeffrey Pollock Portland Velo Portland
30 1128 Andrew Utz Ruckus Test Team Portland
31 1069 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky Portland
32 1288 Tim Rich Team Rose City Gresham
33 2660 Stephen Bedford Word-RCB Beaverton
34 1710 Tom Hill NoMad Sports Club Portland
35 2598 Evan Cumpston Team Rose City Hillsboro
36 2145 Michael Aylward Portland Velo Portland
37 1096 Raleigh Cronrath United Finance Lake Oswego
38 1439 Steven Burger Sunset Cycles Portland
39 2706 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis
40 1089 Scott Harris Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Forest Grove
41 2153 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin
42 1177 Quenton Conant Ironclad Performance Wear Portland
43 2745 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
44 1008 Guy Polson Ruination Racing/Collins Bike shop Eugene
45 1204 Andrew Thomson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Hillsboro
46 2125 Mark Koller Portland
47 2407 Tony Dirks Mountain View Cycles Hood River
48 1108 Richard Desmond Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
49 1334 David Smith Portland
50 1016 Richard Marantz NoMad Sports Club Portland
51 2602 Glenn Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team lake oswego
52 1041 Mitch Gold Portland Velo Portland
53 1036 Matt James Portland Velo Portland
54 1040 Mark Baldwin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 1247 Robert Christensen Bridgetown Velo portland
DNF 2315 Scott Ballard Veloshop Portland

Men Category 5

Num Name Team City
1 2492 Jeff Curtes TWIN 6 Portland
2 2191 Colin Eckert one cup cafe eugene
3 2060 Andrew Buswell Portland
4 2384 Jonathan Hines Therapeutic Associates Cycling/GENR8 bend
5 2235 Christopher Brown Southtown Velo Portland
6 1947 Harrison Womack Greenridge Physical Therapy Sisters
7 2845 Zach Gilmour Klamath Falls
8 2306 Jason Penry Pacific Power Blue Sky Corvallis
9 2170 Joel Rosinbum Portland Velo Portland
10 93 Samuel Cordell Parkdale
11 2869 kevin short eagle creek
12 2269 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove
13 2029 Burk Webb Portland Velo Portland
14 2005 Jeff Edes Team S+M Camas
15 2320 Jeff Boehlke North River Racing Vancouver
16 92a Jordan Muller gunzo
17 2507 Michael BURTON Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Camas
18 2772 Jon Gornick Hammer Velo Portland
19 2110 Shane Johnson Redmond
20 2065 Stephen Jones Liberty Cycle Camas
21 2368 Jeffrey Hwang Portland
22 2156 Sean Kellogg PORTLAND
23 2288 Rich Anderson Tigard
24 2262 Ben Kelley Beaverton Bicycle Club Tigard
25 2089 John Cartwright Beaverton Bicycle Club Buxton
DNF 1840 Derrick Chasse Fred Meyer/Lakeside Cycling Team Portland
DNF 962 Steven Anderson Fred Meyer/Lakeside Cycling Team hilsboro

Pro/1/2

Num Name Team City
1 143 Roman van Uden Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
2 986 Wes Stein Hammer/CMG Racing Team Corvallis
3 577 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Sherwood
4 106 Mark Blackwelder Gentle Lovers Portland
5 185 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
6 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene
7 175 David Zimbelman ZteaM The Dalles
8 859 Todd Gallaher Counterbalance Bicycles Seattle
9 144 James Camut Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
10 147 Mike Northey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
11 198 Lang Reynolds Hagens-Berman LLP Cycling Seattle
12 760 Scott Gray Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
13 829 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland
14 94 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
15 882 Michael Benno Veloce Racing Portland
16 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene
17 646 Mike Kath Dangerboy racing portland
18 154 Seth Patla River City Bicycles Hillsboro
19 142 Joshua Bartlett Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
20 2529 Tony Kic Gentle Lovers portland
21 145 Matthew Slater ZteaM Portland
22 812 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland
23 o T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem
24 110 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Bend
25 827 Mike Sheppard Portland
26 811 David Pilz Gentle Lovers Portland
27 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Eugene
28 878 Sean Passage 1 Error Bend
29 152 Kyle Valenta HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland
30 900 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team Beaverton
31 2511 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Portland
32 102 Evan Plews Capitol Subaru Cycling Salem
33 87 Jeff Goodwin Lenoro Seattle
34 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene
35 126 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation Vancouver
36 92 Yann Blindert Yann Portland
37 101 Seth Hosmer HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland
38 178 Daniel Quirk Veloce Racing Portland
39 807 Mark Hibbard Eugene
40 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland
41 802 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
42 2688 Aaron Johnson Hagens-Berman LLP Cycling Gig Harbor
43 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Portland
44 629 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend
45 807 Mark Hibbard Eugene
46 842 Pete Groblewski Gentle Lovers Portland
47 193 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem Tigard
48 382 McKenzie Thramer thramerrods.com/WheelWorks Eugene
49 129 Michael Dunn ZteaM Lake Oswego
DNF 2727 Jason Dykstra Garrison Institional Portland
DNF 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene Eugene
DNF 148 Steven R Holland United Finance Vancouver
DNF 884 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland
DNF 99 Warren Atkey Bikesale.com/Wines of Washington Bethell
DNF 136 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Vancouver
DNF 1814 Spencer Paxson S&M Young Guns/Ko Seattle
DNF 103 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland

Tandem

Num Name Team City
1 341 Jim/Heather Fischer/Paris Pacific Power Blue Sky Corvallis
2 326 Ronny/Allen Brigham/Kraft North River Racing Portland
3 155 Ivan/Mike Meadors/Adams United Finance Hillsboro
4 124 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark Medford
5 588 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles Camas
6 2466 Dave/Jo-Hanna Campbell/Wienert Hutch's-Eugene Newport
7 1161 Clay/Stan Sharp/Moore Moores Bicycle Shop  Medford
8 2500 Henry/Amy Abel/Mitchell WebCyclery.com Bend
9 593 Jim/Brenda Rantala/Rantala WebCyclery.com Bend
10 1409 Eric/Sam Hopper/Hopper NoMad Sports Club Portland
11 736 Pau/Eli Duncan/Duncan Hammer Velo Vancouver
12 1627 Dave/Mac DiMarco/DiMarco Oui  Eugene
13 87a Rick/Michael Metz/Metz NoMad Sports Club Portand

Women Category 4

Num Name Team City
1 440 Anna Vaughn Hammer Velo Portland
2 469 kira crawford Ironclad Performance Wear Sherwood
3 2780 Lisa Reeve Portland
4 2932 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team lake oswego
5 2928 Kristin McCarthy Ironclad Performance Wear Portland
6 2942 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Porltand
7 266 Sarah Tisdale Sorella Forte Hillsboro
8 2435 Deann Krill Ironclad Performance Wear Tualatin
9 1517 Rachel Hoar Eugene
10 2403 Erin Koenig Poplollies Eugene
11 2472 Sallyanne Ellis Hammer Velo Portland
12 1510 Juliana Nowlan Eugene
13 486 Lillian Schiavo Hutch's Bend Klamath Falls
14 256 Judy Richardson Sorella Forte The Dalles
15 2449 Beth Chase Bridgetown Velo Portland
16 2494 Erin Goodall Artisan Family Racing Portland
DNF 2448 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Salem
DNF 999 fiona graham Specialized River City Bicycles Portland

Women Senior

Num Name Team City
1 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Springfield
2 201 Tina Brubaker Veloforma Keizer
3 275 Patricia Bailey TRIA seattle
4 2931 Lindsay Fox Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton
5 261 Shari White Team Castelli Portland
6 265 Jenny Slawta Land Shark Medford
7 213 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Corvallis
8 212 Jen Akeroyd Team Group Health Salem
9 1315 Karey Miles Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene
10 2993 Michele Conrad Blue Rooster/Sports Medicine Clinic seattle
11 244 Sirikit Valentin Gentle Lovers Portland