Mt. Tabor Series

Portland, OR
July 14, 2010

Part of the Mt. Tabor Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 15, 2010 at 9:44 PM

Category 3 Men

Num Name Team Age City
1 749 joe martin Veloce Racing Portland
2 3178 Walton Brush
3 637 Trevor O'Neal Gentle Lovers Portland
4 798 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 30 portland
5 1246 Colby Wait-Molyneux Hammer/CMG Racing Team 17 Vancouver
6 2142 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16 Portland
7 1051 Clint Culpepper Team Beer 21 Portland
8 1390 Kyle Murphy Veloshop 30 Portland
9 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 19 Portland
10 1056 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles 31 Milwaukie
11 3168 Matt Wells Courage 33
12 1057 Chris Thomas Portland
13 630 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 25 Portland
14 1072 Daniel Penner 29 Portland
15 29 Jeff Curtes Embrocation Cycling Journal 0
16 1064 Shane Fletcher Veloce Racing Portland
17 1058 Tommy Tuite Team Bike Tires Direct 38 Portland
18 1021 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 31 Vancouver
19 1800 Kolben Preble Hammer Velo 32 Forest Grove
20 766 Andrew Utz HPChiro/Scott's Cycling of Salem 17 Portland
21 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 28 Banks
22 1129 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 Portland
23 1099 Alex Kroman Portland Velo 24 Portland
24 99 Cara Busssell Trisports Cycling 30
25 1243 Zachary Utz Ruckus Test Team Portland
26 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 26 Portland
27 769 Johannes F.B. Weber Ironclad Performance Wear 43 Portland
28 794 Michael Palmer Veloce Racing 30 Portland
29 2493 Zac Strode Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
30 1214 Dennis Petross Ten Guys Named Alex Portland
31 656 Scott Willson Gentle Lovers 33 Portland
32 89 James Ralston Hammer Velo 40
33 615 Bryan Voytlla Team no bull Portland
34 1060 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 26 Vancouver
35 549 Richard Fattic Ruckus Test Team 35 Portland
36 604 Jim Moore Specialized River City Bicycles 39 Portland

Category 4 Men

Num Name Team Age City
1 1229 Troy Sexton 27 Portland
2 2916 Jonah Porter River City Bicycles 18 Portland
3 1838 Carl Bjorn Kjellstrand ZteaM 20 Portland
4 1277 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB 31 Portland
5 2718 Steven Case Team S+M 23 Portland
6 2216 Bennett Shane Crossniacs 26 Portland
7 1360 steve popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 clackamas
8 1430 Calon Russell Bridgetown Velo 32 Portland
9 2148 Hasan Zuhairy Portland State University 24 Portland
10 1365 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Sandy
11 2246 Steve Dale MCG p/b Trails Edge Cyclery 35 Portland
12 1178 Mark Koller Ironclad Performance Wear 33 Portland
13 1828 Gus Juffer 27 Portland
14 2244 Robert Stewart CAPA Cycling Team 22 Portland
15 2837 Kevin Drake Liberty Cycle 40 Vancouver
16 1589 Devin Mounts Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20 Gresham
17 2843 Jason Borum River City Bicycles 33 Portland
18 1569 Ben Johnson Portland Velo 39 Portland
19 2278 Josh Cady Cyclepath Racing 35 Portland
20 1854 Alex Accetta Team Beer 40 Portland
21 1197 Mike Rueter Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 30 Portland
22 2301 Andrew Sproh Bridgetown Velo 30 Portland
23 3155 Justin Burstein 25 Portland
24 1102 Bob Albano bicycleattorney.com 49 Beaverton
25 1572 Daniel Felts Portland State University 22 Portland
26 1879 Matthew Smith Old Town Bicycles 33 Ridgefield
27 1427 James Jonke Tireless Velo 44 Portland
28 1186 Curtis Loeb Hammer Velo 36 Portland
29 2545 Kevin Williams Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Portland
30 2437 Kyle Holmes Portland State University 22 Portland
31 1451 Kevin Ward Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 32 Portland
32 2350 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Beaverton
33 1150 Erik Spillman Portland Velo 45 Portland
34 1356 Joe Durkee bicycleattorney.com 42 Portland
35 2052 Jon Gornick 54 Portland
36 2549 Ian Compton WSU Cycling 21 Damascus
37 100 Kevin Ziemke Team Beer 26
38 1253 Steven Russell 39 Portland

Category 4 Women

Num Name Team Age City
1 1610 Susan Grandjean Showers Pass 37 Portland
2 1708 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear 30 Porltand
3 495 Erin Goodall Showers Pass 21 Portland
4 487 Cristina Mihaescu Hammer Velo 31 Portland
5 1705 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 32 Portland
6 1613 Analise Herrera-Minteer Showers Pass 24 Portland
7 1665 Mielle Blomberg Word-RCB 39 Portland
8 1764 Tonya Roe Sorella Forte 38 Portland
9 1972 Linda Caporicci Muffin Top
10 1737 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 39 Portland
11 1616 Michelle Kunec Sorella Forte 28 Portland
12 1719 Zan Gibbs Sorella Forte 35 Portland
13 478 sarah hunter Word-RCB 31 Portland
14 1752 Karin Wohlert Sorella Forte 40 Portland
15 1706 Loraine Blake Sorella Forte 45 Portland
16 3210 Althea Rodgers Filth and Fury

Catgegory 5 Men

Num Name Team Age City
1 1453 James Buckroyd Team Beer 36 Portland
2 2536 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing 25 Portland
3 2468 Sean Corey Trusty Switchblade 27 Portland
4 2372 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland
5 2887 Andy Kappler na 28 Portland
6 1597 Zachary Hammond Portobello Bicycle Racing 24 Portland
7 2891 Josh Mitchell 23 Portland
8 2641 Michael Girard 42 Portland
9 1976 Graham Klag
10 2882 Blair Warner 0 Brightwood
11 2414 Aubrey Edwards 21 Portland
12 2889 David Rees 43 Portland
13 3056 Ahmed Zuhairy Artisan Family Racing
14 2412 Cameron Duff 22 Portland
15 2894 Steve Volz Muffin Top 49 Portland
16 40 edwin brown Artisan Family Racing
17 2869 Carl Dreyer 30 Hillsboro
18 2177 Cristian Fuentes 30 Portland
19 2387 mark Emry 46 Gresham
20 3062 Danny Lehto
21 3243 Matthew Studer
22 2268 John Porter 39 Portland
23 2954 Stephen Roberts Cyclepath Racing 16 Portland
24 2247 Ryan Francesconi 36 Portland
25 1973 Andrew Usher Multnomah Athletic Club
26 1092 Matthew Jaffe 31 Portland
27 2624 Kim Neve 53 Portland
28 2307 Lindsay Smith Buy Local Cycling 41 Portland
29 1596 Dennis Bley 43 Portland
30 2507 Christopher Kessler Ruckus Test Team 30 portland
31 3057 Tim Coghlan
32 1976 Graham Klag
33 2878 Noah Winchester 36 Portland
34 1222 Jason Jones NoMad Sports Club 36 Portland
35 2836 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 23 Portland

Fixed Gear

Num Name Team Age City
1 3178 Walton Brush River City Bicycles 20 Portland
2 2779 Brian Kesselman 34 Portland
3 738 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 PORTLAND
4 181 David Auker 60 portland
5 575 Mike Bene Yard Dawgs Book Club 43 Portland
6 2346 Michael Fletcher Bridgetown Velo 27 Portland
7 2888 Scott Duddridge 42 Portland
8 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25 Portland
9 42 Nick Groesz XO Racing
10 2377 Bill Alsup BRIHOP Cycling 56 Beaverton
11 2130 Einar Traa Portland Velo 67 Portland
12 29 Jim Lee

Masters Men

Num Name Team Age City
1 175 David Zimbelman Salmon Cyclery 56 The Dalles
2 804 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 43 Portland
3 958 Bob Mionske Guinness Cycling Team 43 Portland
4 808 Tim Butler Specialized River City Bicycles 44 Portland
5 853 Scott Powell Veloce Racing 41 Portland
6 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 46 Portland
7 155 Ivan Meadors United Finance 51 Hillsboro
8 954 John Mitchem Guinness Cycling Team 48 Portland
9 972 Christian Tresser Cyclepath Racing 43 Portland
10 814 Steve Schwaeber Veloce Racing 41 portland
11 328 David Sherman Bridgetown Velo 45 Portland
12 379 Mark Crawford Ironclad Performance Wear 44 Sherwood
13 150 John Bravard Cyclepath Racing 42 Portland
14 538 Karl Choltus Harder Cycling 45 Portland
15 1011 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 53 Portland
16 715 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 45 Banks
17 1013 joseph fricke Guinness Cycling Team 45 portland
18 32 Tom Hill NoMad Sports Club
19 2094 Jonathan Nelson 43 Portland
20 3160 William Henterly Clev Clinic
21 337 John McCaffrey bicycleattorney.com 45 Portland
22 622 Roger Joys United Finance 49 Portland
23 628 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles 42 Portland
24 647 Mitch Lee Portland Velo 40 Vancouver
25 882 Michael Benno Veloce Racing 42 Portland
26 2202 Kevin Billingsley ZteaM 47 Portland

Masters Women

Num Name Team Age City
1 259 Rhonda Morin Sorella Forte 44 Gresham
2 37 Suzanne Girard Eberle
3 497 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 42 Portland
4 243 Daphne Moore 1 Error 44 Portland
5 484 Elaine Bothe Sorella Forte 45 Portland
6 1993 Ruth Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 43 Lake Oswego
7 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 40 Hillsboro
8 470 Kim Rueter Sorella Forte 41 Portland
9 1694 Judith Davis 62 Portland
10 1775 Julie Carter Hammer Velo 41 Portland
11 1773 Martina Ralle Sorella Forte 45 Portland

Senior Men

Num Name Team Age City
1 731 Jake Hansen Word-RCB 23 Portland
2 913 Taylor Kneuven Adageo Energy 25 Portland
3 831 Brendan Treacy Portland Velo 25 Portland
4 804 John Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM 43 Portland
5 925 Pete Groblewski Gentle Lovers 31 Portland
6 40 Jacob Rathe Jelly Belly
7 1006 Adrian Richardson Guinness Cycling Team 22 Portland
8 31 Mike Kath Cyclepath Racing
9 159 Todd Fawcett 47 Portland
10 900 Austin Arguello 19 Beaverton
11 772 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 28 Vancouver
12 169 Aaron Sander Cyclepath Racing 36 Vancouver
13 882 Michael Benno Veloce Racing 42 Portland
14 3063 Brad Wian Primal Racing p/b 1st Bank
15 1182 William Laubernds 26 Portland
16 878 Jimmy Udall Courage 32 PORTLAND
17 762 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear 25 Portland
18 128 Mathew Braun Team S+M 37 Portland
19 1017 Sean Babcock Team S+M 27 Beaverton
20 1144 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 Portland
21 3209 michael gallagher Cyclepath Racing
22 150 John Bravard Cyclepath Racing 42 Portland
23 175 David Zimbelman Salmon Cyclery 56 The Dalles
24 995 John Leonard Rapha Racing 40 Portland
25 861 Erik Tonkin Kona/Team S+M 36 Portland
26 800 Ryan Carlson Cyclepath Racing 35 Portland
27 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 32 Portland
28 815 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team 30 Portland
29 811 David Pilz Gentle Lovers 31 Portland
30 822 Daniel Mensher Gentle Lovers 35 Portland
31 145 Matthew Slater Echelon Gran Fondo/ZteaM 46 Portland
32 840 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Tigard
33 647 Mitch Lee Portland Velo 40 Vancouver
34 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland
35 738 Erik Hofland Artisan Family Racing 28 PORTLAND
36 834 David Gates Bridgetown Velo 36 Portland

Senior Women

Num Name Team Age City
1 205 Sue Butler River City Bicycles 39 Portland
2 444 Anne Davis Usher Bridgetown Velo 31 Portland
3 250 Hilary Billington Hammer Nutrition 39 Portland
4 233 Mindy Simmons Hammer Velo 35 Portland
5 420 Abby Watson Embrocation Cycling Journal 26 Portland
6 99 Cara Busssell Trisports Cycling
7 287 Anona Whitley Ironclad Performance Wear 25 Portland
8 440 Susan Peithman Veloforma 29 Portland
9 464 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear 25 Portland
10 225 Anna Vaughn Hammer Velo 34 portland
11 239 Amy Campbell River City Bicycles 31 Portland
12 418 Sara Fletcher Bridgetown Velo 25 Portland
13 1714 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 36 Portland