Blind Date at the Dairy

Portland, OR
September 24, 2014

Part of the Blind Date at the Dairy

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 25, 2014 at 10:19 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 218 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 27:17
2 201 Joshua Johansen Team 10 Barrel 41 West Linn 4 28:03
3 220 Riley Combs 30 Portland 4 28:13
4 216 Tanner Schulz 34 Hillsboro 4 28:36
5 228 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4 28:36
6 272 andrew rasmussen 4 28:42
7 279 luis vargas 39 PORTLAND 4 28:51
8 296 John Dendrick 4 29:00
9 223 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 4 29:03
10 231 Justin Myers 34 Portland 4 29:04
11 246 Cesar Carrillo 32 Hillsboro 4 29:04
12 207 Ian Boggs 34 Portland 4 29:09
13 276 Eddi Kamber 17 Milwaukie 4 29:24
14 290 Austin Grisham 28 Portland 4 29:35
15 268 Eric Schmitt 53 Forest Grove 4 29:37
16 235 matt ashjian 32 Portland 4 29:49
17 294 Phil Wirgandwicz 4 29:53
18 222 Beau Burggraff 42 Portland 4 29:59
19 260 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team 51 Oregon City 4 30:02
20 288 Carl Steinke 38 Portland 4 30:04
21 289 Devin Salinas Athletes Lounge Cycling Team 4 30:07
22 266 Anthony Smith 48 Portland 4 30:09
23 219 Nathan Skidmore 34 Portland 4 30:33
24 287 Tom Rodrigues Portland 4 30:43
25 280 Jim Campbell 4 30:43
26 236 Jeremy Everitt 38 Keizer 4 30:50
27 214 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 42 Portland 4 30:51
28 271 Russell Walker 4 30:55
29 243 Jim Houck 64 Portland 4 31:03
30 295 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky 35 Portland 4 31:05
31 291 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team 36 Canby 4 31:08
32 221 Eric Anderson 31 Portland 3 24:12
33 202 tom valencia 46 hillsoboro 3 24:19
34 270 Rich Christopher 3 24:26
35 241 Craig Diehl 50 Portland 3 25:28
36 234 Okuno Takeshi 40 Portland 3 25:55
37 256 Don Gutzmann 42 Hillsboro 3 26:07
38 217 Dave Wardwell 46 Portland 3 26:20
39 265 Bob Crow Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 3 26:45
40 206 Jon Ervin 42 Gaston 3 27:14
41 292 Jeb Hendrix 3 27:23
42 203 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team 33 Clackamas 3 27:32
43 282 Morgan Spriggs 3 28:34

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 101 Kristen Dahlquist 40 Portland 3 24:19
2 123 Stephanie Rice Monkey Wrench Bicycle Club 3 25:30
3 105 Rebecca Hamilton 31 Portland 3 25:52
4 130 Leah Benson 3 26:12
5 124 julia himmelstein 3 26:30
6 131 Melia Tichenor 3 26:32
7 107 Andrea Martin HiFi Sound Cycling Components 29 Portland 3 26:49
8 102 Rachel Glaeser 26 Portland 3 27:19
9 133 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas 39 Portland 3 27:42
10 129 Cindy Werhane 3 28:08
11 127 Catherine Gould 25 Portland 3 28:36
12 134 Kathleen Noonan 3 33:25
13 132 erica levitt 2 33:56
DNF 121 Sarah Schwisow 24 Portland 2

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 8 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 22 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 6 Jake Radtke 11 Vancouver 3
4 24 Jakob Stoller 12 Portland 3
5 7 Noah Steigerwald 13 Forest Grove 3
6 62 Ian Baer 11 Portland 3

Junior Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 25 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components 15 Happy Valley 4
2 70 Ben Van Raalte West End Jr 16 Portland 4
3 55 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 14 Lake Oswego 4
4 69 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
5 67 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
6 57 Isamu Richmond 14 Portland 4
7 53 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 14 Gaston 4
8 60 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling 16 Forest Grove 4
9 26 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 4
10 54 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 3
11 29 elijah Shullman 15 3

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
2 5 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 28 Lauren Gill 12 3
4 4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
5 27 Madison Pettit 12 Happy Valley 3
6 30 Lily Tewfik Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Portland 3
7 11 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Junior Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 58 Catherine Lehman Interurban 15 Portland 3
2 59 Elizabeth McKnight 16 Gresham 3

Masters Men A 40+

Num Name Team Age City Laps Time
1 608 John Weathers Sunset Cycles 44 Tigard 8 49:45
2 635 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes 52 Portland 8 49:50
3 633 Jeff Otto Sunset Cycles 52 Beaverton 8 50:30
4 642 Martin Baker bicycleattorney.com 47 Hillsboro 8 51:29
5 602 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 8 52:05
6 630 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 48 Portland 8 52:08
7 644 Quinn Jackson DNR Cycling 45 portland 8 52:10
8 606 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 8 52:14
9 647 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 43 Portland 8 52:27
10 645 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 8 52:29
11 632 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 8 53:09
12 601 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 8 53:18
13 621 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 41 Portland 8 53:34
14 640 Steve Chapin Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 8 53:34
15 609 Brian List Bike Central 47 Portland 8 54:00
16 614 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 8 54:11
17 618 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Vancouver 8 54:22
18 628 Scott Willson Gentle Lovers 44 Portland 8 54:27
19 620 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Sherwood 8 54:42
20 603 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 43 Portland 8 55:08
21 615 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 7 52:33
22 600 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 6 53:50

Masters Men B 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 304 Joshua DeGraff 38 Beaverton 8 53:55
2 311 Andrej Miske Dr Will Bar 36 Portland 8 54:07
3 336 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 8 54:18
4 309 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 7 48:30
5 321 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 7 48:33
6 358 Ryan Barnes TheClymb.com 39 Portland 7 48:34
7 326 Spencer White Stumptown Cycling Club 42 Portland 7 49:06
8 348 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 7 49:16
9 363 Jonathan Vinson Gentle Lovers 42 Portland 7 49:23
10 323 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 7 49:24
11 354 Sean Kellogg Ruckus Test Team 37 PORTLAND 7 49:42
12 345 Doug Minarik bicycleattorney.com 37 Portland 7 49:44
13 355 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 41 Lake Oswego 7 49:53
14 360 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 42 Portland 7 50:08
15 357 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 7 50:18
16 314 Matt Hooge 42 Portland 7 50:22
17 315 Matt Radich Dr Will Bar 45 Lake Oswego 7 50:28
18 302 Drew Coleman Hammer Velo 43 Portland 7 50:48
19 325 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 7 50:56
20 351 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components 42 West Linn 7 51:07
21 320 Scott McKnight crank 45 Gresham 7 51:39
22 359 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 49 Scappoose 7 51:52
23 308 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 7 52:42
24 340 Sean Denney bicycleattorney.com 44 Portland 7 52:43
25 313 Andy Platt HCH-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 7 52:51
26 361 Carlton Smith 40 Portland 7 52:55
27 301 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 7 53:02
28 334 Jon Coney 44 Portland 7 53:13
29 338 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 49 Portland 6 52:12
DNF 316 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 6
DNF 346 Bill Richmond Grouptrail Cycling 44 Beaverton 5
DNF 322 David Lowe-Rogstad 47 Portland 4
DNF 307 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 45 Portland 2
DNF 353 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 51 Portland 2
DNF 300 David M Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 1

Masters Men C 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 655 Dave Burnard 58 Forest Grove 6 40:51
2 780 Robert Church 42 Mosco 6 41:17
3 674 James Chung 45 Kennewick 6 41:19
4 695 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 41:19
5 666 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 40 Portland 6 41:53
6 746 Christopher Ryan Ruckus Test Team 37 Portland 6 41:55
7 791 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team 37 Beaverton 6 42:04
8 672 Aaron Rogosin 36 Portland 6 42:06
9 671 Jeff Chochon 49 Portland 6 42:10
10 659 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 6 42:14
11 669 Josh Platis 43 Portland 5 35:31
12 783 Mark Stoller 53 Portland 5 35:34
13 729 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5 35:35
14 788 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5 35:38
15 751 Tim Ellerbruch 56 Lake Oswego 5 35:46
16 676 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Hillsboro 5 35:47
17 742 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5 35:48
18 771 Jon Gove Ruckus Test Team 52 Portland 5 35:50
19 796 Mike Murphy 48 Portland 5 36:10
20 781 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 46 Lake Oswego 5 36:10
21 765 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 lake oswego 5 36:15
22 798 Max Frixione 41 Portland 5 36:23
23 797 Paul Barlow 44 Saint Helens 5 36:25
24 740 Ryan McIntyre 38 Portland 5 36:28
25 785 Justin Lindsay Athletes Lounge Cycling Team 41 Ridgefield 5 36:31
26 800 Criag Aaker 5 36:35
27 675 Tom Chaimov 50 Portland 5 36:46
28 777 Matthew Jetton 45 portland 5 36:56
29 735 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 37:14
30 683 Jeffrey H. Garrett Team Lazy Tarantulas 46 Lake Oswego 5 37:16
31 690 Carl Davison 43 5 37:18
32 774 Alex Dombroski TheClymb.com 39 Portland 5 37:26
33 670 Jeffrey Volk DNR Cycling 51 Portland 5 37:28
34 793 Troy Nelson 5 37:33
35 724 Justin Watkins 40 Hillsboro 5 37:35
36 667 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing 48 Tigard 5 37:48
37 664 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland 5 37:50
38 723 Scott Oitto 5 37:53
39 721 J Omundson 5 37:53
40 673 Kyle Gunsul 45 Portland 5 37:59
41 686 Andrew Davidhazy 47 Portland 5 38:04
42 799 Jason Beitz 5 38:06
43 679 John Martin Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 38:09
44 665 Nick Hodson 5 38:14
45 658 Joel Sherman 36 Portland 5 38:23
46 748 Jonathan Modie Team S+M 45 Portland 5 38:30
47 681 Darin Hale 51 Tigard 5 38:38
48 782 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 57 Portland 5 38:40
49 789 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 45 Portland 5 38:41
50 728 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 50 Canby 5 38:55
51 764 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 39 portland 5 38:57
52 660 Doug Malnati 51 Tigard 5 39:06
53 657 Steve Getsiv bicycleattorney.com 49 Portland 5 39:19
54 692 Tom Bird 46 Tigard 5 39:28
55 654 James Webb Beaverton Bicycle Club 48 Portland 5 39:35
56 787 Michael Clark 45 Portland 5 39:55
57 732 Bjoern Brunner 45 Portland 5 39:58
58 698 George Wright 58 Portland 5 40:04
59 792 jonathan eckart 5 40:17
60 734 Justin S King 35 Tigard 5 40:18
61 795 Damon Dimick 5 40:35
62 693 Ethan Fuld 49 Portland 5 40:37
63 650 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5 40:37
64 682 Chuck Kraeuter 53 Portland 5 40:45
65 779 David Anderson 53 Hillsboro 5 40:55
66 786 brad ross 5 41:11
67 750 Nick Gilbert 44 Dundee 5 41:58
68 772 Patrick Meigs 5 42:05
69 696 Andrew Kaylor Hapi-Go! 45 Beaverton 5 42:39
70 662 Jeremy Hudson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Gresham 5 42:51
71 737 David Keeney Team S+M 50 Portland 5 43:15
72 595 Mark Lapides 4 35:51
73 688 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4 36:46
DNF 714 Gary Holm 60 Portland 4
DNF 794 Spencer Leek 3
DNF 730 Steve Kresl 52 Portland 2
DNF 790 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 47 Portland 2

Men A

Num Name Team Age City Laps Time
1 508 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 Portland 8 48:37
2 536 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 38 Portland 8 49:04
3 503 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team 36 Portland 8 49:21
4 529 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 41 Portland 8 49:26
5 531 Colin Rowan Look Good Feel Good 32 Portland 8 49:43
6 516 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 31 Bend 8 49:44
7 512 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team 35 Portland 8 50:01
8 517 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Portland 8 50:15
9 501 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 8 50:37
10 539 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 18 Portland 8 51:26
11 537 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing 31 Portland 8 52:21
12 500 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team 35 Portland 8 52:40
13 520 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 8 52:49
DNF 518 Joel Madrone Breadwinner Cycles 39 portland 4
DNF 530 Chris Johnston bicycleattorney.com 29 Portland 2

Men B

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 179 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team 25 Portland 8 51:49
2 181 Andy Edick 26 Portland 8 52:57
3 169 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 8 53:28
4 166 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 8 53:46
5 157 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 8 53:57
6 174 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing 30 Portland 8 54:13
7 150 Stephen Laurent 30 Portland 8 54:29
8 176 Andrew Warren Team S+M 21 Portland 8 54:53
9 172 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 8 55:31
10 173 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 34 Beaverton 7 48:28
11 158 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 7 48:34
12 178 Andrew Grueninger 28 Portland 7 48:39
13 177 David Cushman 33 Portland 7 48:53
14 159 Andrew Lynch 36 Portland 7 49:02
15 163 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 7 49:19
16 29 Rob Thompson Ironclad Cycling Team 43 Portland 7 50:34 wrong number, again
17 152 Sean Cook Cyclepath Racing 42 Beaverton 7 52:52
18 171 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty Switchblade 37 Portland 7 54:37
DNF 182 Noel Johnson Rogue 35 Portland 3

Men C

Num Name Team Age City Laps Time
1 564 Matthew Piekutowski 19 Portland 6 39:15
2 539 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team 35 PORTLAND 6 39:23
3 537 Jeremy Nichols 36 Tigard 6 39:30
4 512 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas 33 Portland 6 39:34
5 543 Justin Philips Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 33 Portland 6 39:36
6 559 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 30 West Linn 6 39:48
7 549 Nathan Agalzoff 32 Forest Grove 6 40:01
8 505 Scott A Rider Grouptrail Cycling 46 Portland 6 40:07
9 541 Michael A Shearer Team 10 Barrel 33 Tigard 6 40:18
10 589 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 6 40:19
11 511 John Ayres 29 Portland 6 40:31
12 529 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team 31 Portland 6 40:34
13 585 Mike Chamblin 31 Portland 6 40:38
14 507 Bruce Siefker 6 40:47
15 586 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Link 33 PORTLAND 6 40:58
16 506 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team 33 Vancouver 6 41:12
17 502 Joseph French Team Lost Highway 40 Portland 6 41:14
18 592 Eric Speakman Team Lost Highway 43 Portland 6 41:17
19 594 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 29 Portland 6 41:39
20 576 Jordan Reid 28 Beaverton 6 41:46
21 588 Sean McGraw Seattle 6 41:48
22 590 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 6 41:57
23 544 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 36 West Linn 6 41:58
24 520 Raul Bonifacio 30 Portland 6 42:28
25 501 Travis White 24 Portland 6 42:36
26 500 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 5 35:30
27 518 Anthony San Filippo 34 Hubbard 5 35:36
28 503 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 5 35:36
29 552 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 5 35:44
30 528 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5 36:09
31 584 Tom Brenneman 28 PORTLAND 5 36:32
32 532 Jarrol Holm 28 Portland 5 36:36
33 593 aaron guffey 38 Portland 5 36:48
34 527 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 36 Portland 5 37:14
35 513 Scott Miyako 29 Portland 5 37:31
36 572 Paul Wilson 36 Portland 5 37:42
37 591 Ben Baltazar 5 37:58
38 536 Kevin Rayburn 24 Tualatin 5 38:33
39 522 Abe Covello 36 Vancouver 5 38:38
40 587 James Mitchell 30 Beaverton 5 38:50
41 553 Tim Wesolowski 25 Portland 5 40:21
42 583 Matt Bloom GET FIT Cycling 24 Portland 5 44:05
DNF 534 Kyle Kruger 30 Portland 2

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 32 Chris Snyder bicycleattorney.com 8 50:25
2 1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 8 51:24
3 16 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 8 51:48
4 7 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 8 51:52
5 13 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 8 52:44
6 36 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 40 Portland 8 52:49
7 26 Brian Lynch Dr Will Bar 38 Portland 8 52:50
8 38 Tony Kic Gentle Lovers 36 portland 8 53:25
9 45 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 8 53:28
10 22 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 32 PORTLAND 8 53:52
11 30 Scott Barker 45 Portland 8 54:01
12 35 Jerald Winfrey 39 Tigard 8 54:42
13 46 Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components 37 Happy Valley 7 48:31
14 9 Chauncey Curl Cyclepath Racing 53 Portland 7 49:01
15 43 Scott Jerger 45 Portland 7 49:37
16 10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 7 50:24
17 48 Ryan Linville 43 Portland 7 50:43
18 44 mike zoormajian 47 West Linn 7 51:16
19 34 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 7 53:04
20 42 Greg Eyerly 50 Salem 7 53:05
DNF 4 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 3
DNF 20 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 2
DNF 47 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 2

Stampede

Num Name Team
1 688 Einar Traa Portland Velo Racing Team
2 7 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
3 1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 348 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
5 99 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
6 503 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
7 308 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
8 787 Mike Clark
9 453 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
10 301 Ron Strasser Team S+M
11 459 Susannah Hart Hapi-Go!
12 4 Christian Reed Green Submarine Records
13 696 Andrew Kaylor Hapi-Go!
14 ab Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
15 mc Molly Cameron Portland Bicycle Studio

Women A

Num Name Team Age City Laps Time
1 451 Julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 7 50:16
2 462 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7 51:00
3 453 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 7 51:20
4 473 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 7 51:33
5 459 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7 51:58
6 457 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Portland 7 52:17
7 472 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 7 52:38
8 450 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 7 53:02
9 452 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Vancouver 7 53:17
10 456 Erica Lurie 37 Portland 7 53:22
11 465 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 7 54:05
12 471 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 6 50:21
DNF 454 Amy VanTassel Athletes Lounge Cycling Team 38 Portland 3

Women B

Num Name Team Age City Laps Time
1 478 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team 28 Beaverton 4 27:06
2 491 Alexandra McKay SCCA/Starbucks 37 Seattle 4 27:17
3 468 Julie Baird Team 10 Barrel 31 Portland 4 27:21
4 465 Kimberly McCormack 31 Beaverton 4 27:23
5 463 Christy Deobald Portland Bicycle Studio 33 Portland 4 27:23
6 479 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team 34 Portland 4 27:59
7 464 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 36 Portland 4 28:07
8 466 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4 28:23
9 470 Julie Kowal Athletes Lounge Cycling Team 33 Portland 4 28:27
10 462 sarah layton Team S+M 32 Portland 4 28:28
11 490 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 4 28:45
12 476 4 28:49
13 492 Erinne Goodell Team Slow 34 Portland 4 28:53
14 461 Emily Fisken 30 Portland 4 29:01
15 486 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 51 Portland 4 29:27
16 474 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 35 Portland 4 30:01
17 477 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4 30:11
18 494 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 4 30:12
19 482 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4 30:27
20 460 Evelyn Kim Stumptown Cycling Club 45 Portland 4 30:57
21 493 Leanne Marinace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 46 Portland 3 26:53

Women C

Num Name Team Age City Laps Time
1 408 Annick Chalier Athletes Lounge Cycling Team 36 Portland 4 29:56
2 406 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 37 Lake Oswego 4 30:12
3 431 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 28 Clackamas 4 30:40
4 441 Holland LaRue 37 Hood River 4 31:02
5 410 Kate Ayres 29 Hillsboro 4 31:06
6 435 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 28 Portland 3 23:41
7 438 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 3 24:12
8 416 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 3 24:15
9 418 michelle WEEK 27 Portland 3 24:28
10 417 Aubrey Ellerbruch 16 Lake Oswego 3 25:13
11 401 Karyn Gibbs Gibson 28 Portland 3 26:23
12 411 Stacey Ruff Therapeutic Associates Racing 43 Gresham 3 27:04
13 402 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3 28:23