Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
June 2, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

Candi Murray If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 3, 2014 at 9:03 AM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 206 Tim Goodall Islabikes 27 Portland 8
2 208 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 8
3 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 8
4 203 Spencer Bushnell 33 Portland 8
5 213 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com 29 Portland 8
6 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 8
7 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 8
8 214 Colin Rowan 32 Portland 8
9 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 8
10 216 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 32 Portland 8
11 217 David Burke 33 Portland 8
12 215 Tyler Bump Ruckus Test Team 30 Portland 8
13 210 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 30 Portland 7
DNF 209 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 3
DNF 211 Nathan R Frechen BriHOP Racing 31 Portland 3
DNF 212 Zachary Utz Ruckus Test Team 30 Portland 2
DNF 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 1

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 8
2 319 Brian Foresta 40 Portland 8
3 322 Brent Casady 43 Portland 8
4 304 Danny Weikel River City Bicycles 8
5 310 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 8
6 321 doug evans bicycleattorney.com 44 Portland 8
7 313 Tony Daversa Filth and Fury 40 Portland 8
8 320 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Gresham 8
9 300 Gabe Doebler 37 Tigard 8
10 314 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 8
11 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 8
12 315 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 8
13 302 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 8
14 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 8
15 306 Josh Armagost 42 Portland 8
16 308 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 8
17 316 Shannon Boroff bicycleattorney.com 39 Portland 8
18 303 Andrew Holder 8
19 311 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 8
DNF 307 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 3

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 406 Anthony Ohotto 48 Portland 8
2 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 8
3 424 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 8
4 423 John Droege Filth and Fury 48 Portland 8
5 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 8
6 408 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 49 Portland 8
7 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 8
8 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 8
9 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 8
10 403 Terry Knight 59 Vancouver 8
11 401 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 8
12 400 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 8
13 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 8
14 402 William Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 8
15 413 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 7

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 436 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 40 Vancouver 5
2 472 Jonathan Maus 39 Portland 5
3 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
4 457 Adam Ward Rolf Prima 40 Portland 5
5 435 Curtis Loeb Hammer Velo 40 Portland 5
6 455 Jason Musengo Portland Bicycle Studio 42 Portland 5
7 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
8 465 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
9 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
10 430 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
11 437 Jay Wisowaty 5
12 466 Robert Lee Filth and Fury 43 Portland 5
13 458 David Hewett The Spokesmen 39 Vancouver 5
14 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
15 445 Mike Heenan 40 Portland 5
16 480 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Tigard 5
17 452 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
18 469 Kerry Halligan 43 Portland 5
19 475 Jason Zadow Filth and Fury 38 Portland 5
20 459 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 38 Vancouver 5
21 477 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5
22 481 Khari Gates 43 Portland 5
23 468 Randy Frost Camas Bike and Sport 41 Camas 5
24 443 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
25 442 Matt Hooge 42 Portland 5
26 439 Nick Hodson 5
27 440 Jeff Smith 38 Hillsboro 5
28 451 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
29 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
30 482 Robert Umberhandt 37 Portland 5
31 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
32 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 5
33 431 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 lake oswego 5
34 483 Paul Barlow 44 St Helens 5
35 470 Ryan Schimpf The Spokesmen 37 5
36 446 Keoni McHone 40 Happy Valley 5
37 476 Eric Wallis 40 Portland 5
38 471 Jacob Skugrud 39 Portland 5
39 441 Chester Artman 43 Portland 5
40 479 Tony de Cordoba 40 Portland 5
41 456 Ryan Paddock 40 Milwaukie 5
42 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
43 462 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
44 474 Mark McMurtry 44 Portland 4
45 447 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4
46 478 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 4
47 464 chris mccraw Team Slow 38 portland 4
DNF 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 231 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 portland 5
2 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
3 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
4 237 David German Hammer Velo 49 Portland 5
5 239 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 45 Vancouver 5
6 235 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
7 251 David Ripp 48 Camas 5
8 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
9 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
10 216 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5
11 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
12 249 Tim Schauer 46 Camas 5
13 227 mike packer Rebound/Tireless Velo 50 Vancouver 5
14 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
15 218 Peter Rueegger 46 Portland 5
16 226 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5
17 225 Hugh Gapay 50 5
18 212 chris breemer 45 Portland 5
19 200 Matthew S Martel Interurban 49 Portland 5
20 202 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 5
21 219 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
22 228 ILe Powell Team S+M 45 Portland 5
23 243 erik goodfriend Showers Pass MTB/CX Team 54 portland 5
24 204 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
25 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
26 233 Mike Murphy 48 Portland 5
27 229 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5
28 215 Scott Gerwig 46 Portland 5
29 255 Doug Brecht crank 50 Portland 5
30 211 Tom Palke 48 Portland 5
31 230 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 47 Portland 5
32 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
33 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 5
34 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 5
35 247 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
36 220 David Phillips Camas Bike and Sport 47 Vancouver 5
37 217 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
38 240 Andy Crump 50 Oregon City 5
39 208 Jim Lofthus 50 Portland 5
40 250 Charles Barrett 47 Portland 5
41 213 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 48 Camas 5
42 232 Alan Reaume 50 Portland 5
43 210 Chris Conley Camas Bike and Sport 49 Vancouver 5
44 223 Paul Norris 51 Kalama 5
45 234 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
46 201 David English Filth and Fury 52 Portland 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
2 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
3 812 ed locke 58 Wilsonville, 5
4 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
5 806 Mark Newberry 57 Vancouver 5
6 807 Tracy Marks 59 Portland 5
7 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
8 802 Jeff Hollister 56 Portland 5
9 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
10 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
11 800 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team 56 Portland 5
12 809 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4
13 811 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 4
14 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 4
15 803 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
16 810 Edward Lanton 64 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
2 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
3 213 Ty Porter 24 Oregon City 5
4 212 Billy Waring Camas Bike and Sport 19 Camas 5
5 205 Matthew Brock 33 Portland 5
6 203 Mike Scheel 34 Camas 5
7 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
8 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
9 202 Justin Brauner 5
10 207 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
11 214 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 4
12 210 Chris Sanchez 23 4
13 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 4
DNF 215 Daniel Evans Ruckus Test Team 30 Portland 3
DNF 208 Kevin Jacobs Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Hillsboro 2

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 818 Marie Klemmer Camas Bike and Sport 37 Washougal 4
2 813 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 42 Portland 4
3 810 Sarah Eustis bicycleattorney.com 41 Portland 4
4 817 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
5 816 Sara LaBarge Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 4
6 808 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
7 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
8 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
9 814 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary 35 Portland 4
10 815 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 44 Fairview 4
11 811 Melanie Norris 43 Kalama 4
12 812 Shawn Postera Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 4
13 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3
DNF 805 Cristina Mihaescu Ironclad Cycling Team 35 Portland 1

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 909 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 908 Stephanie Wieber 46 Portland 4
4 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
5 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 4
6 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
7 906 Suzy Renn Team Slow 45 4
8 904 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 45 Portland 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 4
2 8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
3 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
4 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
5 9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 33 MILWAUKIE 4
6 2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
7 11 Paige Huggins 30 4
8 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4
9 7 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 4
DNF 5 Stephanie Vickers Sprout Cycles/Lucky Lab 32 Pueblo 3
DNF 10 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 1

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
3 323 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4
4 316 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 14 Washougal 4
5 306 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
6 313 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team 14 Portland 4
7 309 Andrew Breemer 13 Portland 4
8 308 James Houghton 15 Portland 4
9 302 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 4
10 311 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 12 Portland 3
11 319 Josh Hughes Camas Bike and Sport 14 Camas 3
12 301 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Portland 3
13 314 Jack Nelson 13 Portland 3
14 317 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3
15 300 Owen L. Rogers bicycleattorney.com 11 Portland 3
16 304 Benjamin Bressel 13 Happy Valley 3
17 307 Travis Albers 11 Oregon City 3
18 321 Tanner Hoskins 11 Aloha 3
19 318 Jakob Stoller 12 Portland 3
20 320 Jake Hoskins 10 Aloha 3
21 310 Gabe Royce The Spokesmen 10 Ridgefield 2
DNF 315 Riley Hooks Camas Bike and Sport 13 Vancouver 1

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 407 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 4
2 405 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 4
3 402 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
4 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
5 406 Zach Hein 18 Camas 4
6 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
7 400 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
8 408 Kody Lee 15 Ridgefield 4
9 409 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
10 403 Peter Melton 15 Gresham 4

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 131 Cory Muth 37 Portland 5
2 116 Christopher Muhs 27 Portland 5
3 148 Daniel Kurylo 36 Portland 5
4 135 John Menconi 43 Portland 5
5 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 5
6 129 Carlton Smith 40 5
7 147 Jon DeLeonardo 34 Portland 5
8 142 Chris Nelson Green Submarine Records 39 Portland 5
9 128 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team 40 Tualatin 5
10 134 Kyle Kruger 29 Portland 5
11 127 Denzel Lall 20 Vancouver 5
12 107 Joe Kim Camas Bike and Sport 37 Washougal 4
13 136 Jesse Boudart 28 Portland 4
14 141 Brett Cassidy TheClymb.com 33 Portland 4
15 140 Scott Smith 34 Portland 4
16 145 Barrett Reiner 4
17 108 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 33 lake oswego 4
18 120 Adam Keir 38 Vancouver 4
19 138 Adam Moore 28 Portland 4
20 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
21 102 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 4
22 123 Richard McKee 45 Vancouver 4
23 100 Russell Holzinger 4
24 125 Jonathan Mills 28 Corvallis 4
25 105 Daniel New 36 Portland 4
26 132 Jeff LaViolette HCH-RPM Mortgage Cycling Team 43 Wilsonville 4
27 143 Nick Besson 30 Portland 4
28 139 Richard Kilshaw 44 Lake Oswego 4
29 133 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4
30 146 AJ Murray 34 Portland 4
31 106 jeff copus 45 portland 4
32 121 John Golden 38 North Plaines 4
33 137 Mark Sather 43 Wilsonville 4
34 126 Jake Davis 38 Scappoose 4
35 117 Nick Bacon Camas Bike and Sport 19 Camas 4
36 119 Tom Kay 39 Portland 4
37 130 Adam Mumford 33 Portland 4
38 110 Will Symms 40 Portland 4
39 124 Erick Nelson Team S+M 43 Portland 4
40 122 Michael Perrotti 44 Mulino 4
41 149 Erick Taft Camas Bike and Sport 44 Vancouver 4
42 118 rudy vega Camas Bike and Sport 37 Portland 4
43 109 Andrew F Martz 44 Portland 3
DNF 144 peter gould 39 monmouth 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps Notes
1 306 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
2 315 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 po 4
3 305 Britton Gentry 47 Portland 4
4 316 Morgan Steed 58 Beaverton 4
5 310 Andy Casebeer Team S+M 47 Washougal 4
6 301 Rob Perry 51 Boring 4
7 309 Randy Jacobs 49 Camas 4
8 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
9 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
10 311 Thomas Hurst 49 Vancouver 4
11 303 George Wright 58 Portland 4
12 313 Sean Whitacre 45 Portland 4
13 312 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
14 307 Lester Luallin 46 Vancouver 4
15 317 Bjoern Brunner 45 Portland 4
16 319 Ken Pliska 48 Portland 4
17 304 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 50 Portland 5 Relegation: Started with wrong field
DNF 318 Chuck Haas 59 portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 4
2 515 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
3 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 4
4 506 Korrie McIntyre Camas Bike and Sport 14 Camas 3
5 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
6 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
7 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
8 517 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 12 Forest Grove 3
9 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
10 500 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 3
11 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
12 502 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3
13 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 3
14 516 Sascha Knight Camas Bike and Sport 11 Battle Ground 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 600 Marisa Reid 18 Portland 4
2 603 Natalie Renner Camas Bike and Sport 15 Vancouver 3
3 602 Alyssa Hoyt 16 Lake Oswego 3
4 601 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 216 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
2 200 Abby DenUyl BeerMongers Cycle Club 36 Portland 4
3 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
4 218 Erin Lolich 36 Portland 4
5 204 Amanda Pile 27 Portland 4
6 213 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team 43 Portland 4
7 205 Sierra Reid 21 Portland 4
8 222 sarah layton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32 Portland 4
9 221 Erin Corcoran 28 4
10 201 Amy Seymour Trusty Switchblade 41 Oregon city 4
11 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 4
12 206 CHARLOTTE TURNER 43 MILWAUKIE 3
13 211 Lainye Heiles Camas Bike and Sport 45 Vancouver 3
14 208 Christine kukula 50 Vancouver 3
15 220 Rose-Ann Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 46 Lake Oswego 3
16 212 Danielle Restuccia 29 Hillsboro 3
17 203 Kelly Kemp 44 Vancouver 3
18 207 Gina Williams Camas Bike and Sport 46 Lake Oswego 3
19 215 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 42 Portland 3
DNF 214 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 61 Lake Oswego 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 511 Peter Hettinga 44 Hillsboro 5
2 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 portland 5
3 513 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 39 Vancouver 5
4 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 CAMAS 5
5 505 Jon Coney 44 Portland 5
6 512 Tim Dorman Camas Bike and Sport 54 Vancouver 5
7 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
8 502 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Lake Oswego 5
9 507 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 4
10 510 Toby Schmidt 33 Portlan 4
11 509 Brian Witty 43 Portland 4
12 508 William Riddle 36 Portland 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 7 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 Portland 8
2 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 Portland 8
3 1 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 portland 8
4 3 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 47 Portland 8
5 2 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 8
6 6 Luke Pennington Team S+M 28 Portland 8

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 113 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 8
2 111 Julie Browning 45 Portland 8
3 116 Megan Faris Rapha/River City Bicycles 35 Portland 7
4 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 7
5 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 7
6 106 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 7
7 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 7
8 112 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 29 Portland 7
9 102 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 7
10 109 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 7
11 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 7
12 118 Ann Kennedy bicycleattorney.com 46 Portland 7
13 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 7
14 117 Kristen Minarik bicycleattorney.com 33 Portland 7
15 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 7
16 115 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
2 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
3 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 portland 5
4 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
5 39 Dave Condon Trusty Switchblade 38 Wilsonville 5
6 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
7 8 Josh Armagost 42 Portland 5
8 43 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 5
9 29 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 39 Vancouver 5
10 1 Sean Rees Cyclepath Racing 48 Portland 5
11 40 Kirk Slack 38 Portland 5
12 17 William Alcorn BikeFlights.com 47 Portland 5
13 28 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 5
14 44 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5
15 11 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
16 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
17 6 William Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 5
18 30 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing 48 Gresham 5
19 16 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
20 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
21 38 Chris Sautter 48 Portland 5
22 26 Tom Palke 48 Portland 5
23 34 Matt Savage Trusty Switchblade 38 Portland 5
24 42 Nathan R Frechen BriHOP Racing 31 Portland 5
25 68 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com 31 Portland 5
26 3 Thor Tingey 5
27 25 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
28 7 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Beaverton 5
29 64 Todd Sexton Guinness Cycling Team 44 Portland 5
30 66 Jeremy Zane 44 Portland 5
31 67 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 5
32 36 Mark Stoller 53 Portland 5
33 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
34 27 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 39 Portland 4
35 10 Aaron Lee 4
36 18 Spencer Bushnell 33 Portland 4
37 69 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 32 Portland 4
38 31 Suzy Renn Team Slow 45 4
39 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
40 33 Denzel Lall 20 Vancouver 3
DNF 32 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 44 Portland 4
DNF 41 Todd Chance 36 Portland 4
DNF 65 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Wilsonville 2
DNF 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 1