Eugene Celebration Stage Race: Coburg TT

Eugene, OR
August 30, 2009

Part of the Eugene Celebration Stage Race

If you have questions or corrections, please email Terri Camp.

Updated August 31, 2009 at 9:27 AM

Cat 3

Num Name Team City Down Time
1 650 Mark Krause Land Shark Ashland 00:00 32:55
2 598 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Central Point 00:19 33:14
3 28 George Chiou Nike Cycling Beaverton 00:42 33:37
4 1102 John Banks Portland Velo Portland 01:07 34:02
5 23 Daniel Bechtold Lactic Acid Cycling 01:13 34:08
6 2521 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 01:19 34:14
7 10 Chris Johnson Adventure's Edge Eureka 01:28 34:23
8 976 Davis Shepherd Hutch's-Eugene Eugene 01:30 34:25
9 610 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Medford 01:42 34:37
10 547 Alex Telitsine Thumbprint Racing Renton 02:09 35:04
11 25 Adam Kaufman Recycled Cycles presented by Raleigh Covinton 02:12 35:07
12 543 Bryan Jorgensen PORTLAND 02:35 35:30
13 514 Larry Jackson Midtown Direct Racing Bend 02:46 35:41
14 663 Ethan Stehley Eugene 02:46 35:41
15 1224 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 03:26 36:21
16 1115 Brian Hitchcock Garage Racing Seattle 03:31 36:26
17 2375 matt allen 1 Error La Grande 03:32 36:27
18 372 Justin La Vigne Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 03:40 36:35
19 2412 Jamin Aasum Bridgetown Velo Portland 03:46 36:41
20 109 Stephen Maluk Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Talent 03:49 36:44
21 755 Matthew Heck Cucina Fresca Seattle 03:52 36:47
22 664 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling Ravensdale 04:06 37:01
23 1910 Maikey Lopera Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 04:26 37:21
24 780 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 04:43 37:38
25 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 04:45 37:40
26 531 Sage Freeman Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem 04:51 37:46
27 27 Jonathon Moskowitz Taleo Racing Team Benicia 05:00 37:55
28 1343 Erik Jacobson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 05:14 38:09
29 537 Scott Hill Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 06:18 39:13
30 387 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Portland 06:32 39:27
31 522 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 06:47 39:42
32 352 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop Eugene 07:02 39:57
33 361 Doug Perrin Central Oregon Velo Bend 13:52 46:47
34 1304 David Heritage Wheelworks Cottage Grove 14:36 47:31
35 580 Scott Goldstein EWEB Windpower Eugene 15:10 48:05
36 507 Joshua Hanselman 343 Racing Dallas 17:04 49:59
DNF 2161 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham 00:00

Cat 4/5

Num Name Team City Down Time
1 1985 Winter Lewis Greenridge Physical Therapy Sisters 00:00 33:25
2 1293 Sean Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions Ashland 00:40 34:05
3 16 Kevin Johnson Adventure's Edge Eureka 00:42 34:07
4 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing Vancouver 00:51 34:16
5 1164 whitfield hartz Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride LaGrande 01:42 35:07
6 697 Cole Hilton Pacific Power Blue Sky corvallis 02:15 35:40
7 2540 Larry Linebaugh Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene 02:22 35:47
8 1099 Alex Kroman Portland Velo Portland 02:45 36:10
9 2153 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Tualatin 02:56 36:21
10 1231 John Kenney Mountain View Cycles Hood River 02:57 36:22
11 1123 Cordino Longiotti Desalvo Custom Cycles Racing Ashland 02:59 36:24
12 1695 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Salem 03:12 36:37
13 1296 Lee Ordonez 1 Error Eugene 03:17 36:42
14 38 Mark Taylor Starbuck's Cycling 03:34 36:59
15 21 Jody White Broken Spoke Cycling 03:44 37:09
16 2053 Brock Rowley Flywheel Bicycle Solutions Ashland 03:46 37:11
17 1592 Brian Scholl Life Cycle Bike Shop Eugene 03:58 37:23
18 18 Timothy Windbigler Adventure's Edge 0.0 04:12 37:37
19 2164 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene 04:19 37:44
20 2661 Ryan Champion Roseburg 04:19 37:44
21 3053 Chris Ward 1 Error Portland 04:23 37:48
22 2140 Azul Dahlstrom-Eckman Life Cycle Bike Shop Eugene 04:23 37:48
23 1369 Erik Mills Springfield 04:26 37:51
24 46 Chris Schaper Pasadena Athletic Club Los Angelos 04:31 37:56
25 2306 Jason Penry Corvallis 04:32 37:57
26 1974 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles Ashland 04:36 38:01
27 1229 steve popp Cats Moon Coffee Roasters clackamas 04:41 38:06
28 1856 Tony Coca Sandy 04:45 38:10
29 1987 Chris Winans Sunnyside Sports Bend 04:46 38:11
30 36 Calon Russell 1 Error Portland 04:50 38:15
31 2289 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource Newberg 04:52 38:17
32 2110 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 05:15 38:40
33 1370 Tim richter Hutch's-Eugene Eugene 05:15 38:40
34 1040 Mark Baldwin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 05:21 38:46
35 1944 Ken Rodgers Whitewater Designs Eugene 05:24 38:49
36 1098 Isaac Sullivan Ruination Racing Springfield 05:28 38:53
37 1424 Greg Meller Life Cycle Bike Shop Junction City 05:32 38:57
38 2510 Greg Shepherd Hutch's-Eugene Eugene 05:34 38:59
39 1633 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 05:35 39:00
40 1257 Alex Reightley Veloce Racing Bend 05:42 39:07
41 2007 Murphy McFarland Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 05:44 39:09
42 3031 Dan Hewitt Mountain View Cycles Sandy 05:54 39:19
43 2745 Greg Kowalsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 06:07 39:32
44 1983 Chuck Meyer Sunnyside Sports Bend 06:08 39:33
45 2634 Jonathan Heritage Wheelworks Springfield 06:12 39:37
46 35 Jeramy Martin 1 Error Midtown 06:17 39:42
47 1952 Wes Cipriotti 1 Error Creswell 06:17 39:42
48 2320 Jeff Boehlke North River Racing Vancouver 06:26 39:51
49 2269 Kolben Preble Hammer Velo Forest Grove 06:31 39:56
50 2254 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru Eugene 06:52 40:17
51 1385 Matthew Erdelt Hutch's-Eugene Eugene 06:54 40:19
52 37 Brandon Macemon 1 Error Lacey 06:55 40:20
53 3033 Devin Lee Life Cycle Bike Shop Eugene 07:17 40:42
54 2669 Reily Catto Beaverton Bicycle Club Oregon City 07:19 40:44
55 45 Jacques Rossignol Giga-Bikes Corvallis 07:45 41:10
56 3027 Kip Cantlay Tualatin 08:28 41:53
57 24 Brian Parker Boise State Cycling Club 08:47 42:12
58 2227 Brian Claytor Corvallis 09:03 42:28
59 1008 Guy Polson Ruination Racing/Collins Springfield 09:11 42:36
60 970 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky Corvallis 10:52 44:17
61 1806 Brian Fawcett Pistis Grants Pass 11:17 44:42
62 2350 Ken kenly Ruination Racing Eugene 11:47 45:12
63 41 Nic Eldridge 1 Error Portland 00:00

Masters 40+

Num Name Team City Down Time
1 162 Karsten Hagen ZteaM Hood River 00:00 32:49
2 178 Daniel Quirk Veloce Racing Portland 01:30 34:19
3 148 Steven R Holland United Finance Vancouver 01:35 34:24
4 2531 Dan Vrijmoet Hutch's-Eugene Eugene 02:01 34:50
5 1187 Scott Browning ZteaM Banks 02:50 35:39
6 155 Ivan Meadors United Finance Hillsboro 02:51 35:40
7 120 Ron Frerichs Hutch's-Eugene Eugene 02:59 35:48
8 596 John O'Brien ZteaM Ridgefield 03:12 36:01
9 2693 Gary Allen Liberty Cycle Battle Ground 04:32 37:21
10 1739 Chuck Woosley United Finance 05:43 38:32
11 384 Mike Adams United Finance Tualatin 06:52 39:41
12 1052 Mark Follmer Cycle Therapy - 4 Corners Racing Renton 07:24 40:13
DNS 2672 Cory Fawcett Pistis Grants Pass

Pro 1/2

Num Name Team City Down Time
1 875 Rob English Midtown Direct Racing Eugene 00:00 31:52
2 826 Kai Applequist Team Bobs-bicycles.com Boise 00:26 32:18
3 43 Philip Elasser Fanatik Bike Co. Bellingham 00:58 32:50
4 812 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland 01:16 33:08
5 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene Eugene 01:25 33:17
6 878 Sean Passage 1 Error Bend 01:37 33:29
7 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing Eugene 01:47 33:39
8 802 Andrew Boone Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 02:09 34:01
9 185 Brandon Dyer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 02:11 34:03
10 105 Quinn Keogh HPChiro/Scott's Cycling of Salem Portland 02:24 34:16
11 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene Eugene 02:29 34:21
12 338 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing LaGrande 02:41 34:33
13 107 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Eugene 02:43 34:35
14 3193 Marc Collard Midtown Direct Racing Eugene 02:47 34:39
15 115 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 03:02 34:54
16 1821 David Kuhns Midtown Direct Racing Salem 03:07 34:59
17 807 Mark Hibbard 1 Error Eugene 03:16 35:08
18 629 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 03:28 35:20
19 1827 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 03:33 35:25
20 849 Brian Ecken Fanatik Bike Co. Bellingham 03:41 35:33
21 830 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 03:42 35:34
22 835 Matt Ritzow Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Eugene 03:44 35:36
23 103 Steven Beardsley Gentle Lovers Portland 03:53 35:45
24 619 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride Summerville 04:31 36:23
25 1812 David Roth Midtown Direct Racing Springfield 04:34 36:26
26 44 Paul Berry SPOKE Seattle 04:48 36:40
27 139 Ben Thompson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Bend 04:53 36:45
28 1833 Damian Schmitt Sunnyside Sports Bend 05:33 37:25
29 2511 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team Portland 05:50 37:42
30 678 Tyler Green River City Bicycles Portland 05:55 37:47
31 829 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio Portland 06:11 38:03
32 577 Kennett Peterson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 09:40 41:32
33 116 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland 10:02 41:54
34 2727 Jason Dykstra Garrison Institational/Bike Smith Portland 10:27 42:19
35 390 Brendan Treacy Midtown Direct Racing Corvallis 16:03 47:55
36 2797 Brandt Hueser Portland 16:46 48:38
37 884 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio Portland 19:14 51:06
DNS 1875 Jurgen Nebelung Portland 00:00

Women 1/2/3

Num Name Team City Down Time
1 1565 Lisa Magness Hutch's Bend Bend 00:00 35:57
2 235 Lisa Turnbull Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Springfield 00:21 36:18
3 212 Jen Akeroyd Team Group Health Salem 00:56 36:53
4 47 Kristine Brynjolfson Westwood/Cannondale pb Vision-Sports Seattle 01:19 37:16
5 2956 MacKenzie Madison Eugene 01:26 37:23
6 205 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions Talent 02:34 38:31
7 207 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR8 Eugene 03:02 38:59
8 459 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 03:41 39:38
9 2923 Cara Bussell Portland 03:48 39:45
10 26 Jennie Phillips Wells Fargo Racing Team Danville 04:12 40:09
11 403 Serena Bishop Sunnyside Sports Bend 04:20 40:17
12 215 Heather Hill Trek Store of St.Louis Eugene 04:55 40:52
13 2929 Anne Linton Sorella Forte Lake Oswego 05:21 41:18
14 260 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 05:40 41:37
15 254 Jan Moss Team Group Health Portland 06:02 41:59
16 2780 Lisa Reeve Veloforma Portland 07:53 43:50

Women 4

Num Name Team City Down Time
1 2914 Amanda Atwill Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 00:00 39:17
2 416 Mindy Simmons Hammer Velo Portland 00:21 39:38
3 440 Anna Vaughn Hammer Velo Portland 00:25 39:42
4 1651 Sara Fletcher Bridgetown Velo Portland 01:09 40:26
5 2941 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club Springfield 01:20 40:37
6 2930 Alice Chang Hammer Velo Portland 01:21 40:38
7 2945 Casey Arendt Bridgetown Velo Hillsboro 01:42 40:59
8 478 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 02:37 41:54
9 2403 Erin Koenig Poplollies Eugene 02:46 42:03
10 455 Alana Armstrong Sorella Forte Portland 03:18 42:35
11 57 Brooke Bauer 1 Error Eugene 03:32 42:49
12 2965 Amy Champion Roseburg 03:33 42:50
13 474 Kalli Phillips Poplollies Eugene 04:24 43:41
14 3134 Laura Van Alst 1 Error Eugene 04:43 44:00
15 2485 Kelly Sandow Poplollies Eugene 07:44 47:01
16 1546 Elizabeth Johnson Wheelworks Eugene 09:54 49:11
17 484 Elaine Bothe Sorella Forte Portland 10:01 49:18