GPMC: David Douglas CX #1

Vancouver, WA
September 3, 2011

Part of the GPMC

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated September 7, 2011 at 8:31 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 118 Michael Wise 29 Portland 4
2 120 Rick Upton Team Bike Tires Direct 51 Portland 4
3 102 Matt Gilman Capitol Velo 35 Beaverton 4
4 101 Brian Petrucci 34 Portland 4
5 112 Jason VanderZanden 31 Portland 4
6 135 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 4
7 128 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 4
8 104 R Dean Bailey Beaverton Bicycle Club 46 Vancouver 4
9 134 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 4
10 105 Ben Braxley 30 Portland 4
11 115 Mark Langston Beaverton Bicycle Club 46 Portland 4
12 111 Kyle Kruger 27 Portland 4
13 108 Drew Coleman 40 Portland 4
14 129 Mark Chasse 4
15 116 donn campbell 41 portland 4
16 117 Chris Blem 38 Lake Oswego 4
17 123 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne 4
18 109 anthony sands 36 portland 4
19 103 Sean Graham 35 Portland 4
20 130 ANTHONY CRUZ 4
21 126 Mike Reddig Camas Bike and Sport 4
22 133 Mark Mandigo 4
23 106 Joseph French 37 Portland 4
24 131 Bryan Kenney 3
25 114 Rene Eichmann 21 Tigard 3
26 122 Andrew Nemecek 3
27 121 Merill Theilfeder 3
28 119 Nathan Petz 49 Vancovuer 3
29 124 Richard McKee 3
30 113 Todd Hubbell Portland Velo Portland 3
31 127 Larry Hunter 3
DNF 125 Ricky Guadarrama 2
DNF 107 Jason Halsey Trusty Switchblade 36 Portland 1
DNF 132 Bill LaValley 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 418 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness 29 Portland 4
2 435 Sharon Hart Camas Bike and Sport 4
3 432 Liz Holt 4
4 401 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 lake oswego 4
5 436 Hannah Hart Camas Bike and Sport 4
6 430 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary 3
7 426 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 3
8 404 Bethany Candelaria Vancouver 3
9 410 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Portland 3
10 424 Jennifer Johnson 37 LaCenter 3
11 423 jennifer Hagen crank 41 Portland 3
12 431 Lori Brault Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
13 407 Michelle Johnson 35 Vancouver 3
14 412 Elisabeth Mahoney 40 Portland 3
15 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 Camas 3
16 422 Leila Barker Portland Velo 26 PORTLAND 3
17 406 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
18 420 Kristin Bott Team Slow 30 portland 3
19 409 Cammia Kalimanis 33 Kalama 3
20 434 abby lunstrum 3
21 400 Gabi Miller Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 28 Tigard 3
22 402 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Damascus 3
23 414 Kimberlee Stafford 39 Portland 3
24 419 Trish Jilot Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 3
25 413 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 37 Hillsboro 3
26 411 Sara Bruins The Bike Gallery 37 Portland 3
27 427 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer 3
28 428 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 3
29 405 Heidi Guenin 29 Portland 3
30 415 Vanessa Usui 37 Portland 3
31 421 Linda Jellison Portland Velo 52 Hillsboro 3
32 433 Amanda Janney Team Cthulhu 3
33 425 Brandee Dudzie St Helens 3
34 429 Tanya Langdon 3
35 416 Marcia Menche 47 Portland 3
36 408 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 39 Portland 3
37 417 Shelley Dunlop 26 Portland 2

Category A

Num Name Team City Laps
1 9 Ryan Trebon LTS Felt Bend 8
2 15 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA portland 8
3 20 Donald Reeb cyclocrossracing.com Keizer 8
4 13 Molly Cameron Portland Bicycle Studio Portland 8
5 19 dave davis Second Ascent Portland 8
6 7 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath portland 8
7 21 Jonathan Myers Team S+M Portland 8
8 8 Brett Luelling Salem 8
9 12 Brennan Wodtli Hutch's Bend Bend 8
10 1 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 7
11 16 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 7
12 3 Nat Johnson Green Submarine Records Portland 7
13 6 Jeff Ballantine Portland Velo Portland 7
14 11 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside Bend 7
15 14 John Lin Hammer Velo Portland 7
16 5 Cary Miller Gentle Lovers Portland 7
17 18 Greg Adams Cyclepath Racing Portland 7
DNF 17 Erol Chandler Portland Bicycle Studio Portland 6
DNF 4 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Portland 3

Category B

Num Name Team Age City Laps
1 18 David Boerner Trail Head Coffee Roasters Portland 5
2 3 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 Vancouver 5
3 8 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling 30 Eugene 5
4 9 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 28 Portland 5
5 20 Joseph Ferron Guinness Cycling Team Beaverton 5
6 21 Jeremy Garbellano University of Oregon Cycling Club Portland 5
7 13 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27 Portland 5
8 5 David Sterry Green Submarine Records 28 Portland 5
9 6 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 Portland 5
10 14 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 Portland 5
11 22 Toby Shultz Team Mustache 5
12 1 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com 34 Damascus 5
13 7 Dave Gulick Green Submarine Records 33 Portland 5
14 2 David Caughlin 26 Portland 5
15 16 Andy Meeks bicycleattorney.com Portland 5
16 17 Doug Minarik Portland 5
17 11 Troy Sexton Cycle Smart 28 Portland 5
18 4 Aaron Lee Staccato Gelato 36 Portland 5
19 19 Tyler Bump Team Mustache Portland 4
20 12 Steven Basden Half Fast Velo 46 Portland 4
DNF 10 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 Portland 3

Category C

Num Name Team Age City Laps
1 28 Dustin Miller Buy Local Cycling 32 Keizer 4
2 8 Michael Lindley Buy Local Cycling 36 Salem 4
3 7 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 4
4 17 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 portland 4
5 16 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 Corvallis 4
6 27 Steve Williams Buy Local Cycling 34 Salem 4
7 22 David Heddy Camas Bike and Sport 32 portland 4
8 23 Dan Dellitt 38 portland 4
9 9 Michael Farber The Spokesmen 42 Vancouver 4
10 15 Brad Paymar The Spokesmen 39 Portland 4
11 21 Adam Holt 32 Hood River 4
12 10 Paul Souders Muddy Iguanas 40 Portland 4
13 19 Robert Anderson 31 Portland 4
14 2 Tim Schoonmaker The Spokesmen 50 Vancouver 4
15 25 Douglas Gresham 33 Hillsboro 4
16 13 Todd Davis 33 Portland 4
17 14 Kyle McCall toutes les villes 20 Portland 4
18 6 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 Portland 4
19 26 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 Vancouver 4
20 4 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 Portland 4
21 5 Dan Saunders Miller Paint 33 Portland 4
22 20 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 portland 4
23 12 Brandon Bruins The Bike Gallery 38 Portland 4
24 18 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 portland 3
DNF 11 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 Vancouver 2
DNF 24 Martin Saglard 47 portland

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 803 Mike Hall Ten Guys Named Alex 43 portland 4
2 800 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 Hood River 4
3 810 Scott Smith 31 Portland 4
4 807 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 29 Portland 4
5 816 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 45 Orchard, WA 4
6 808 Bryan Smith Hammer Velo 39 Portland 4
7 801 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 27 Beaverton 4
8 806 jim scott 49 Vancouver 4
9 814 Winslow Lewis Capitol Velo 33 Salem 4
10 813 Tige Harmon Highlander Cycle 40 Kalama 4
11 819 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 42 Portland 4
12 818 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 51 Vancouver 4
13 805 Dave Wrast The Spokesmen 42 Vancouver 4
14 811 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team 44 Portland 4
15 817 Jesse Lopez Crossniacs 48 Longview, WA 3
16 812 Eric Giacchino The Spokesmen 41 Vancouver 3
DNF 804 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 Portland 2

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 17 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 5
2 18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy Bend 5
3 10 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Portland 5
4 5 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 16 Gresham 5
5 8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 Vancouver 5
6 4 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 Camas 4
7 16 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport Camas 4
8 2 Elkin Parker Super Relax Concept 13 Hood River 4
9 7 Justin Ziehnert 13 Tigard 4
10 1 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy 14 Bend 4
11 6 Micah Melkonian 14 Trout Lake 4
12 11 Brady Team Highlander 14 Kalama 4
13 9 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 Vancouver 4
14 19 Eben Horacek Stumptown Cycling Club Portland 3
15 12 Tim Stanley 15 Battle Ground 3
16 14 Miles Scheuering 14 Portland 3
DNF 13 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 Camas 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 302 Sharon Hart Camas Bike and Sport Camas 4
2 301 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 4
3 304 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River 3
4 300 Marisa Reid Westview High School Cyclocats 15 Portland 3
5 303 Sarah Raulston Mountain View Cycles Hood River 3

Masters 35+ A

Num Name Team Age City Laps
1 300 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops 45 Lake Oswego 7
2 302 Joe Santos Cyclepath Racing 39 Portland 7
3 304 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 43 Portland 7
4 305 jared Roy Crossniacs 42 Portland 7
5 306 Slate Olson Rapha Focus 38 PORTLAND 7
6 325 Brent Casady Portland 7
7 314 William Goritski Rebound/Tireless Velo Camas 7
8 313 Russell Cree Upper Echelon Fitness Portland 7
9 309 Michael Jones Mountain View Cycles 50 Hood River 7
10 308 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 41 Portland 7
11 303 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 Gresham 7
12 318 Mathew Braun Team S+M Portland 7
13 323 Greg Talbert Rapha Racing NW Portland 7
14 316 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Hood River 7
15 324 Mike Stockton Half Fast Velo Salem 7
16 301 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 Camas 7
17 311 David Saltzberg Half Fast Velo Vancouver 7
18 307 Bob Jacobs bicycleattorney.com 45 Portland 7
19 321 Robert Huff Half Fast Velo Portland 7
20 312 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 41 Portland 7
21 310 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 Camas 7
22 315 Aric Rist Half Fast Velo Portland 7
DNF 319 Brian Spears Half Fast Velo Portland 3
DNF 320 Paul Anderson Half Fast Velo Portland 2

Masters 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 639 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 Portland 5
2 622 Harald Graham West End Bikes/Specialized 45 Vancouver 5
3 614 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 37 Portland 5
4 659 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 5
5 610 John Foulston Portland Velo 48 Portland 5
6 613 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 camas 5
7 630 Kevin Condron Gentle Lovers 38 Portland 5
8 628 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 Portland 5
9 619 Nicholas Leritz Team S+M 40 Portland 5
10 647 Gary Allen Close2myart Cycling Team Battle Ground 5
11 660 Andy Barczak Team Bike Tires Direct camas 5
12 632 Sasha Lacey Portland Velo 44 Portland 5
13 612 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 Portland 5
14 642 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 5
15 658 Luke Sosnowski Camas 5
16 617 Derek McCammon Half Fast Velo 41 Happy Valley 5
17 602 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo 37 Portland 5
18 654 Ken Benderly bicycleattorney.com Portland 5
19 653 Quinn Jackson DNR Cycling Portland 5
20 605 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 44 Portland 5
21 641 Kevin Drake Strava.com 40 Vancouver 5
22 649 Curtis Loeb 5
23 604 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 5
24 651 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Portland 5
25 635 Jonathan Vinson Gentle Lovers 39 Portland 5
26 616 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 42 Gresham 5
27 648 Javad Simonsen Portland Velo Milwaukie 5
28 620 Michael Choate Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Happy Valley 5
29 618 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 Portland 5
30 606 Craigan Usher Showers Pass 37 Portland 5
31 656 Justin Acciavatti Medoyeff Vodka/Team CycleOne Portland 5
32 626 Chris Smith Showers Pass 38 Portland 5
33 650 Casey Davidson bicycleattorney.com West 5
34 625 Matt D'Elia Portland Velo 36 Hillsboro 5
35 644 Jonathan Harbin Portland 5
36 655 mark damon Hutch's-Eugene Portland 5
37 643 Jay Wisowaty Portland 5
38 608 David Rosen Half Fast Velo 38 Beaverton 5
39 631 Andrew Peterson Existential Velo 52 Portland 5
40 661 Robert Christensen Team S+M 5
41 633 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 Oregon City 5
42 607 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 37 Portland 5
43 646 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com Portland 5
44 636 Eric McMurtry Bellovaci United 46 portland 5
45 603 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 Vancouver 4
46 634 Varner Seaman Existential Velo 36 Portland 4
47 645 Danny Knudsen bicycleattorney.com Portland 4
48 657 Rodney Wamsley Medoyeff Vodka/Team CycleOne Portland 4
49 624 Jim Stuck Portobello-A Better Cycle 46 Portland 4
50 600 Todd Klapwyk Portland Velo 41 Hillsboro 4
51 611 Shannon Boroff 36 Portland 4
52 637 Mike Murphy Murphy's Stout 45 Portland 4
DNF 609 Salvatore Bondi Portland Velo 41 Portland 4
DNF 627 Alan Reaume 47 Portland 3
DNF 601 Bill Carslay 49 Vancouver 3
DNF 615 Roger Meier Cyclepath Racing 43 Beaverton 3
DNF 629 James Newman HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland 2
DNF 638 David Ripp West End Bikes/Specialized 45 Camas 2

Masters 35+ C

Num Name Team Age City Laps
1 406 Andy Leritz Team S+M 44 Portland 4
2 416 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 Portland 4
3 437 Larry Chow Portland Velo 43 Portland 4
4 453 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 42 Camas 4
5 439 Kevin Thompson Half Fast Velo Tigard 4
6 415 Chris Nelson Green Submarine Records 36 Portland 4
7 456 Richard Horacek Stumptown Cycling Club Portland 4
8 427 A Freeman Trusty Switchblade Portland 4
9 435 Michael Kender Portland Velo 48 Portland 4
10 428 Cesar Villanueva 38 Portland 4
11 434 Travis Purser 42 Portland 4
12 449 Amit Kobrowski Portland Velo 41 Portland 4
13 408 Rob Kerr Boneyard Cycling 44 Bend 4
14 430 Chris Miller 1 Error 45 Portland 4
15 450 Geoff Wittreich Staccato Gelato 40 Portland 4
16 402 David Doughty Portland Velo 48 Beaverton 4
17 414 Tom Chaimov 47 Portland 4
18 452 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 Camas 4
19 417 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
20 447 Damon Schaffer Absolute Six-Pack 40 Portland 4
21 403 Michael Dehner 46 Portland 4
22 441 Kristopher Langdon 40 4
23 418 Judson McCauley The Spokesmen 37 Vancouver 4
24 457 Jeff Hendricks The Spokesmen Cams 4
25 623 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 4
26 412 David Szymanski 43 Warrenton 4
27 401 Mike Emerson Capitol Velo 39 Portland 4
28 444 Greg Kempthorn Sunset Cycles 46 Lake Oswego 4
29 409 David Lofstead 48 Camas 4
30 440 Todd Mobley Camas Bike and Sport 38 Vancouver 4
31 431 Sam Shiffman Portland Velo 43 Portland 4
32 411 Charles Barrett 44 Portland 4
33 404 Mark McMurtry Bellovaci United 41 Portland 4
34 443 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team 37 Portland 4
35 424 Jonathan Modie Team S+M 42 Portland 4
36 413 James Webb Beaverton Bicycle Club 45 Portland 4
37 442 Benjamin Tompkins Milford Athletic Club 41 Portland 4
38 446 Jeff Steiner Showers Pass 45 St Helens 4
39 448 matthew cordeiro Oregon Active 38 Portland 4
40 422 Alex Croy The Spokesmen 35 Portland 4
41 420 Rick Zimmerman 44 Vancouver 4
42 419 Russ Rainforth Portland Velo 49 Portland 4
43 421 Jason Skelton 37 Portland 4
44 433 Joe Doebele Portobello-A Better Cycle 46 Portland 4
45 400 Colonel Reynolds 4
46 454 Dan Larson Half Fast Velo 42 Portland 4
47 458 Kevin Wolfe Vancouver 4
48 405 Matt Haughey Buy Local Cycling 39 McMinnvile 4
49 410 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 42 Vancouver 4
50 432 Eric Scheuering 41 Portland 4
51 425 Doug Malnati 48 Tigard 3
52 436 Scott McCall toutes les villes 56 Portland 3
53 429 Andrew Kaylor 42 Beaverton 3
DNF 438 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 Camas 3
DNF 445 Chris Nygaard 40 Portland 1
DNF 451 Tim Shannon 42 Portland 1

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 266 Johnny Vergis Cyclepath Racing Portland 5
2 267 Terry Knight Vancouver 5
3 254 Joseph Hoerner 52 Portland 5
4 251 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5
5 256 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 Hood River 5
6 253 Jeff Parker Super Relax Concept 50 Hood River 5
7 264 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 5
8 258 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 Portland 5
9 252 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 Forest Grove 5
10 257 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 Portland 5
11 259 Steve Lacey Showers Pass 57 Portland 5
12 262 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Beaverton 5
13 255 Daniel Melkonian 51 Trout Lake 4
14 250 Tracy Marks na 56 Portland 4
15 263 David Gratke Showers Pass Portland 4
16 265 Edward Braker Montana 4
DNF 260 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 Portland 4
DNF 261 Robert Dobrey Mountain View Cycles 50 White Salmon 1

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 505 Ron Strasser Team S+M Portland 5
2 502 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 Portland 4
3 501 Russell Speirn Portland Velo 65 Wilsonville 4
4 503 Terry Atwood Portland Velo 65 Portland 4
5 500 Malcolm Johnson Portland Velo 63 Portland 4
6 504 Einar Traa Portland Velo 68 Portland 4

Masters Women 35+ A

Num Name Team Age Laps
1 2 Elise Huggins Upper Echelon Fitness 42 4
2 1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 36 4
3 6 Beth Burns Veloce Racing 4
4 3 Eileen Kelly-Foulston 46 4
5 7 Sarah Eustis bicycleattorney.com 4
6 5 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4

Masters Women 35+ B

Num Name Team Age City Laps
1 105 Susan Parsons Hood River 4
2 102 Kristi Carver Upper Echelon Fitness 38 Beaverton 4
3 107 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear Portland 4
4 103 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4
5 100 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 4
6 101 Michelle Johnson 35 Vancouver 4
7 106 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 3
DNF 104 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 37 Portland 0

Masters Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 204 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo Camas 4
2 201 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 46 Portland 4
3 202 Pam Reid Team Rose City 54 Portland 4
4 205 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4
5 203 Lora Melkonian 52 White Salmon 4
6 200 Tina Rainforth Portland Velo 46 Portland 4
7 206 Chris Sheer Team Rose City Portland 4
8 207 Renata Hahn Team Rose City Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 511 luke demoe SLOCUM Race Team 5
2 502 Mat Barton Staccato Gelato 31 Portland 5
3 512 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 5
4 513 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team 5
5 501 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 Portland 5
6 505 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 29 PORTLAND 5
7 510 John Gulick Green Submarine Records Portland 5
8 508 Brooke Hoyer Rebound/Tireless Velo 46 Vancouver 5
9 506 steve tyrrill 41 Portland 5
10 503 Scott Barker 1 Error 42 Portland 5
11 500 Richard Rosko Hammer Velo 43 Portland 5
12 504 David Hymans 32 Portland 5
13 507 Mike Cobb Portobello-A Better Cycle 41 Portland 5
14 509 Caan Zarosinski Half Fast Velo Portland 4
15 515 Bill Hall 4
DNF 514 Jordan Freeauf 2

Women A

Num Name Team City Laps
1 901 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Gresham 7
2 908 Erin Playman Gentle Lovers Portland 6
3 906 Abby Watson Embrocation Cycling Portland 6
4 902 Susan Peithman Upper Echelon Fitness Portland 6
5 900 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness Portland 6
6 910 Laura Trace 6
7 905 Mielle Blomberg Team S+M Portland 6
8 903 Jennifer Cree Upper Echelon Fitness Portland 6
9 907 Sara Fletcher Therapeutic Association Portland 6
10 904 Susannah Hart Camas Bike and Sport Camas 6
DNF 909 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2

Women B

Num Name Team Age City Laps
1 812 Kristen Minarik bicycleattorney.com Portland 4
2 810 Joanna Mensher Gentle Lovers Portland 4
3 803 hannah moore Green Submarine Records 28 portland 4
4 802 Erin Goodall Hammer Velo 30 Portland 4
5 814 Kristin Wille Hammer Velo Portland 4
6 805 Heather Daniel 29 Portland 4
7 808 Remy Maguire Team S+M Portland 4
8 809 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 Portland 4
9 813 DeeAnn Burton Portland 4
10 811 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4
11 807 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 4
12 815 Caitlin Trahan Oakland 4
13 806 Hannah Hart Camas Bike and Sport Camas 4
14 801 Krissy Brunsman Green Submarine Records 34 Portland 4
DNF 800 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 1