OBRA Criterium Championships

Gresham, OR
August 12, 2007

Updated August 7, 2014 at 4:55 PM

Category 3

Num Name Team
1 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8
2 372 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 552 Scott Jones University of Oregon Cycling Club
4 610 Matthew Slater Half Fast Velo
5 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
6 575 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8
7 1307 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8
8 361 Doug Perrin Sunnyside Sports
9 389 Jonathan Vinson Veloshop
10 1043 Matt Willhite Bike Peddler
11 510 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling
12 548 Reid Block Half Fast Velo
13 100 Matt Jordan Kaladi -Subway
14 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
15 2278 McKenzie Thramer Wheelworks
16 376 Ryan Morgan
17 693 mike olson WebCyclery.com
18 1410 Matt Lichtenfels Team Oregon/River City Bicycles
19 615 anthony graupera GSC United
20 347 Aaron Leritz Team S+M
21 1355 Mike Hilbrandt The Bike Gallery
22 325 Wade Goff Half Fast Velo
23 587 Richard Fox Land Shark
24 394 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles
25 309 Drew Russell CMG Racing/Alpine Mortgage
26 654 Greg Valentin Wines of Washington
27 651 Tj Paskewich Therapeutic Associates Cycling/GENR8
28 714 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/GENR8
29 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
30 900 Austin Arguello United Finance
31 779 Dave Dezellem Beaverton Bicycle Club
32 1131 Roger Lloyd United Finance
33 382 John O'Brien North River Racing
34 707 Steve Long North River Racing
35 1955 Loren Francis
36 305 Eric Kytola Hutch's-Eugene
37 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 525 Christopher Bright United Finance
39 353 Jacob Hill Bridgetown Velo
40 1214 Jason Riffle Affordable Plumbing
41 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
42 10 Mark Hinman Wines of Washington

Category 4/5

Num Name Team
1 1166 Garren Watkins Guinness Cycling Team
2 1869 Dave Reitz Desalvo Custom Cycles Racing
3 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 1006 Geoffrey Green
5 1363 Mark Crawford
6 1840 Jesse Finch Gnehm Bike Peddler
7 2519 Jason Peters
8 1918 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
9 2369 Raleigh Cronrath
10 1941 Paolo Dabbeni
11 1325 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
12 2073 Chris Paskewich
13 1005 Erik Haunold Veloshop
14 1587 Stephen Fitzgerald North River Racing
15 2212 Reuben Vyn Ironclad Performance Wear
16 1127 Greg Smith Gateway/Speedzone
17 1016 Coby Hutzler Bike Peddler
18 1154 Jurgen Fennerl Hutch's Bend
19 1718 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
20 1745 John Lance North River Racing
21 1995 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
22 2271 Greg Sanders Ironclad Performance Wear
23 1018 Justin La Vigne Team Oregon/River City Bicycles
24 1187 Scott Goodrich North River Racing
25 1443 Justin Serna
26 1812 Chris Sautter Word-RCB
27 1025 Troy Logue Beaverton Bicycle Club
28 1760 John Kim
29 2172 Eddie Wang River City Bicycles
30 1433 Steven Basden Half Fast Velo
31 1572 Ryan Smith Ironclad Performance Wear
32 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles

Junior 13-14

Num Name Team
1 927 Ethan Hormann Forza Jet Velo
2 32 Dallin Davidson Forza Jet Velo
3 2424 Andy Su Cascade Foot Clinic
4 924 Stephen Gann Land Shark

Junior 15-16

Num Name Team
1 949 Weston Fitzsimmons Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 985 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
3 935 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
4 902 Andrew Bennett Collin's Cycle Shop
5 1353 Zach Bowden Specialized River City Bicycles
6 913 Ian Alevy Forza Jet Velo
7 937 Christopher Robinson United Finance

Junior 17-18

Num Name Team
1 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
2 910 Matt Dooley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 906 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
4 979 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club

Junior Men 10-12

Num Name Team
1 22 Cameron Carrick MBSEF Cycling Team
2 991 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene
3 2525 Clyde Bailey Veloshop
4 922 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
5 99 Armando Cortez
6 925 Camden Morey Forza Jet Velo
7 26 Julian Surariceil

Junior Women 10-12

Num Name Team
1 2421 Emma Su Cascade Foot Clinic
2 928 Natalie Fisher Team Oregon/River City Bicycles
3 56 Audrey Green

Junior Women 13-14

Num Name Team
1 921 Emily Hackenberg Forza Jet Velo

Junior Women 15-16

Num Name Team
1 21 Carolyn Cartwright Beaverton Bicycle Club
2 26 Liz Cartwright Beaverton Bicycle Club

Junior Women 17-18

Num Name Team
1 936 Rachelle Hobson Forza Jet Velo
2 944 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club

Masters 30-39

Num Name Team
1 177 Charles Warner Veloce Racing
2 376 Ryan Morgan
3 102 Richard Hogan Land Shark
4 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
5 178 Daniel Quirk Veloce Racing
6 571 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8
7 117 Jason Lewis Veloce Racing
8 813 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team
9 139 Ben Thompson BendEliteMTB.com
10 510 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling
11 1359 Mike Alligood Gateway/Speedzone
12 803 Daniel Doornbos NMVS
13 529 Bryan Foster Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
14 312 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
15 353 Jacob Hill Bridgetown Velo
16 1043 Matt Willhite Bike Peddler
17 881 Michael Benno Veloce Racing
18 1325 Byron Roe Therapeutic Associates Cycling/GENR8
19 2519 Jason Peters
20 321 David Hart Guinness Cycling Team
21 325 Wade Goff Half Fast Velo
22 1181 Michael Risner Word-RCB
23 394 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles
24 865 Tim Coffey Casa Bruno
25 634 David Diviney Half Fast Velo
26 871 Jeb Stewart Aelous & Ford Racing
27 1154 Jurgen Fennerl Hutch's Bend

Masters 40-49

Num Name Team
1 173 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage
2 135 Nathan Hobson Half Fast Velo
3 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 124 Glen Gann Land Shark
5 820 Eric MARTIN Guinness Cycling Team
6 159 Todd Fawcett
7 148 Steven R Holland United Finance
8 861 Eddie French Super Relax Concept
9 818 John Mitchem Casa Bruno
10 1992 Christian Tresser Casa Bruno
11 610 Matthew Slater Half Fast Velo
12 835 David Klipper Guinness Cycling Team
13 12 Joe Baratto Wines of Washington
14 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
15 361 Doug Perrin Sunnyside Sports
16 136 David Root United Finance
17 697 Tom Simon Specialized River City Bicycles
18 891 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8
19 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 688 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 838 Mark Duff Veloforma
22 748 Terry Keele Team Oregon/River City Bicycles
23 546 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
24 10 Mark Hinman Wines of Washington
25 1363 Mark Crawford
26 184 Bruce Connelly The Bike Gallery
27 1918 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8
28 1718 Dave Masessa Desalvo Custom Cycles Racing
29 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 98 john rodgers
31 587 Richard Fox Land Shark
32 168 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 713 Joseph Boquiren Team Oregon/River City Bicycles
34 167 Brad Ross River City Bicycles
35 83 Michael Henry
36 852 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
37 346 Ivan Meadors United Finance
38 706 Tim Hittner Veloforma
39 525 Christopher Bright United Finance
40 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
41 727 Mikkel Andersen NoMad Sports Club
42 162 DL Byron Wines of Washington
43 11 Mike Rogers Wines of Washington
44 807 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
45 561 Paul Mautner Team Rose City

Masters 50+

Num Name Team
1 175 David Zimbelman ZteaM
2 342 joe field GSC United
3 123 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
4 313 John Wiest NoMad Sports Club
5 365 Eric Christenson Team Rose City
6 519 James Thiele Team Rose City
7 707 Steve Long North River Racing
8 2011 Clark Henry

Masters Women 30-39

Num Name Team
1 254 Jan Moss Team Group Health
2 248 Pam Massey Wines of Washington
3 253 Daphne Moore North River Racing
4 433 Joanne Leyva NoMad Sports Club
5 213 Kemberlea Brainerd Sorella Forte
6 272 Meg Mautner NoMad Sports Club
7 295 Michele Chirgwin Sorella Forte

Masters Women 50+

Num Name Team
1 278 Barbara Thiele Team Rose City
2 252 Flo Leibowitz EWEB Windpower

Senior Men

Num Name Team
1 101 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage
2 884 Christopher hamilton Casa Bruno
3 185 Kirk Carlsen Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
4 820 Eric MARTIN Guinness Cycling Team
5 110 Steven Beardsley CMG Racing/Alpine Mortgage
6 1449 Edward Micek Dent Wizard
7 1336 Donald Reeb CMG Racing/Alpine Mortgage
8 1975 Jacob Erker Symmetrics Cycling
9 148 Steven R Holland United Finance
10 108 Molly Cameron Veloshop
11 872 John Leonard Casa Bruno
12 16 Aaron Johnson
13 166 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
14 899 jimmy lingwood Recycled Cycles Racing
15 837 Pete Groblewski Garage
16 146 Jeff Bannink The Bike Gallery
17 851 jason mauer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 887 Steve Schwaeber Veloce Racing
19 876 Paul Bourcier Hutch's-Eugene
20 14 Warren Atkey Wines of Washingon
21 33 Oliver Cote
22 861 Eddie French Super Relax Concept
23 114 Nick Skenzick Hutch's-Eugene
24 144 Michael Gallagher Team Bobs-bicycles.com
25 1785 Rocky Serna Therapeutic Associates Cycling/GENR8
26 372 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
27 930 Carson Miller Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 1302 Joseph King Hagens-Berman LLP Cycling
29 195 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
30 1900 Ian Brown River City Bicycles
31 697 Tom Simon Specialized River City Bicycles
32 158 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage
33 139 Ben Thompson BendEliteMTB.com
34 83 Michael Henry
35 140 Dickie Mallison Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
36 178 Daniel Quirk Veloce Racing
37 900 Austin Arguello United Finance
38 881 Michael Benno Veloce Racing
39 802 Aaron Sander Half Fast Velo
40 102 Richard Hogan Land Shark
41 565 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8
42 888 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
43 106 Shannon Skerritt The Bike Gallery
44 813 Sal Collura First Rate Mortgage Cycling Team
45 177 Charles Warner Veloce Racing
46 1960 Scott Willson Gentle Lovers
47 889 Sam Richardson Gentle Lovers
48 706 Tim Hittner Veloforma
49 891 Todd Crowson Therapeutic Associates Cycling/GENR8
50 858 Laser Jones Rebound Sports Performance Lab
51 172 Yann Blindert The Bike Gallery
52 835 David Klipper Guinness Cycling Team
53 865 Tim Coffey Casa Bruno
54 182 Kelly Wieber Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
55 869 Eric Tsai The Bike Gallery
56 871 Jeb Stewart Aelous & Ford Racing
57 197 David Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 136 David Root United Finance
DNF 193 Logan Hunn Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
DNF 529 Bryan Foster Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cycles
DNF 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNF 203 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNS 600 Brian Austin bicycleattorney.com

Senior Women

Num Name Team
1 203 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 465 Norrene Godfrey Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
3 284 Jen Featheringill Bike Central
4 200 Kori Kunz Poplollies
5 464 Sirikit Valentin Wines of Washington
6 480 Anita Dilles
7 206 Andrea Fisk Velo Bella
8 207 Brigette Brown River City Bicycles
9 1561 Jade Wilcoxson Wolfhound Cycles/Cycle Analysis
10 205 Laurel Gitlen Gentle Lovers
11 280 Tessa Sugahara Team Group Health
12 254 Jan Moss Team Group Health

Tandem

Num Name Team
1 1955 Matt/Loren Willhite/Francis Bike Peddler
2 900 Ivan/Austin Meadors/Arguello United Finance
3 124 Stephen/Glen Gann/Gann Land Shark
4 227 Sal/Martha Collura/Walsh First Rate Mortgage Cycling Team
5 588 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles
6 479 Monica/Mike Freeman/Olson Therapeutic Associates Cycling/GENR8
7 757 Luis/Katherine Valls/Valls Casa Bruno

Women 30-39

Num Name Team
1 689 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 15 Naomi McCoy Multnomah Athletic Club

Women 4

Num Name Team
1 421 Heather Johnston Beaverton Bicycle Club
2 467 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear
3 479 Monica Freeman Therapeutic Associates Cycling/GENR8
4 1689 Amy Krull 1 Error
5 267 Amy Warner Cycle Sport
6 240 Uma Kleppinger Veloshop
7 921 Emily Hackenberg Forza Jet Velo
8 6 Heather Radke
9 1600 Beth Chase

Youth

Num Name Team
1 931 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club