Jack Frost TT

Vancouver, WA
February 23, 2014

If you have questions or corrections, please email Dan Grabski.

Updated September 23, 2014 at 3:27 AM

Eddy Senior Men

Num Name Team Time Notes
1 117 Kyle Brown Therapeutic Associates Racing 28:28.75
2 139 Casey Ehrman Therapeutic Associates Racing 29:06.69 Racing Eddy category with aero equipment (skinsuit)
3 591 Brian Kesselman Ruckus Test Team 29:52.77 Racing Eddy category with aero equipment (skinsuit)
4 3019x David Masuda Therapeutic Associates Racing 30:05.63
5 573 Keith Knowles 30:07.09
6 438 Darren Ferris Hammer Velo 30:30.67
7 5089 Michael Hopkins Team Planet X USA 30:44.20
8 5176 Trevor Rice Portland Velo Racing Team 31:54.41
9 85 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing 31:55.00
10 21 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com 32:00.15
11 5088 Bill Holmes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:01.10
12 5302 chris jackson Hammer Velo 32:03.20
13 4027 David Thielen II 32:12.67 Racing Eddy category with aero equipment (wheels)
14 408 Lee Bauck 32:35.26
15 767 Robert Vigeant Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32:36.95
16 490 Ryan Morgan 32:38.83
17 5308 Brandon Bilyeu Beaverton Bicycle Club 32:41.29
18 56 Brandon whalen 34:02.76
19 39 Logan Trammell Word-RCB by Cyclisme 34:17.77
20 62 Stan Gardner Portland Velo Racing Team 34:20.55
21 5057 Stefan Furst Camas Bike and Sport 34:21.64
22 46 John Wilger Beaverton Bicycle Club 34:33.27
23 5293 James Green 34:33.84
24 5304 Scott Damon Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 34:42.64
25 5105x Tom Kelly Team Planet X USA 35:25.15
26 416 Stewart Campbell Team Planet X USA 35:52.14
27 5067 Zachary Goude Team Planet X USA 37:59.22

Eddy Senior Women

Num Name Team Time
1 7109 Leah Medure DNR Cycling 33:35.27
2 7125 Myra Klettke bicycleattorney.com 35:18.45
3 7067 Tess Weir RAO/Imperial River Racing 35:48.24
4 7019 Hannah Hart Hapi-Go! 37:29.69
5 7124 Caroline Sullivan 39:31.60
6 7065 Lisa Walker 42:06.63

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 8043 Jacob Smith 39:02.84
2 8037 Parker Green Beaverton Bicycle Club 45:19.18

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 8034 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club 38:02.56
2 8035 Luke Bolt 39:04.28
3 6 Willy Campbell Word-RCB by Cyclisme 43:59.96

Junior Men 15-16

Num Name Team Time Notes
1 8002 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 31:50.05
2 54 Adam Valls Beaverton Bicycle Club 32:59.93
3 38 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 33:18.35
4 8025 Paul Furst Camas Bike and Sport 34:35.35
5 8050 Alex White Word-RCB by Cyclisme 35:13.63
6 31 Cooper Irwin Hapi-Go! 37:58.63
7 7 Jaden Salama Word-RCB by Cyclisme 41:31.12
8 75 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 43:43.49
9 73 Peter Newlands 31:34.82 RELEGATED: Drafting (15.5.5)
10 47 Eben Horacek HCH-RPM Mortgage Cycling Team 32:08.84 RELEGATED: Drafting (15.5.5)

Junior Men 17-18

Num Name Team Time Notes
1 51 Michael Samelson Pacific Power Blue Sky 36:02.39
2 8003 Keegan O'Neill 28:10.23 RELEGATED: Drafting (15.5.5)
3 99 Noah Beggs 28:40.52 RELEGATED: Drafting (15.5.5)

Junior Women 10-12

Num Name Team Time
1 8045 Roxanna Hart Hapi-Go! 1:05:03.45

Junior Women 10-14

Name Team Time
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 0:41:22.26
2 Kaylie Ragsdale 0:53:59.33
3 Roxanna Hart Hapi-Go! 1:05:03.45

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 37 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 41:22.26
2 8031 Kaylie Ragsdale 53:59.33

Junior Women 15-16

Num Name Team Time
1 23 Kristina Owen Capitol Velo 41:10.46

Junior Women 15-18

Name Team Time
1 Hannah McDade 34:19.56
2 Kristina Owen Capitol Velo 41:10.46
3 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 41:49.85
4 Kathryn Ragsdale 58:48.03

Junior Women 17-18

Num Name Team Time
1 9005 Hannah McDade 34:19.56
2 77 Gillian Bergmann Word-RCB by Cyclisme 41:49.85
3 8022 Kathryn Ragsdale 58:48.03

Masters Men 30-39

Num Name Team Time Notes
1 184 Jeffrey Pollock Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26:46.39
2 888 Carl Hoefer HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26:48.90
3 71 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team 29:41.00
4 5022 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 29:59.27
5 20 Jim Hayhurst 30:13.65 Number upside down
6 55 Matt LeGrand 30:28.56
7 9 Erik Young 32:02.08
8 5181 Geoff Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33:40.99
9 44 Dustin Frank 34:11.17
10 5318 Anthony Mills 35:27.61 WARNING: Folded number (8.3.1)
11 94 Hani Eid 37:40.67

Masters Men 40-49

Num Name Team Time Notes
1 338 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 27:20.08
2 375 Thomas Morgan 27:22.88
3 340 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 27:44.43
4 14 Kelly Jablonski 27:46.23 WARNING: Folded number (8.3.1)
5 3019 David Masuda Therapeutic Associates Racing 27:57.22
6 704 Ron Babcock Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27:59.08
7 92 Evan Deutsch 28:07.16
8 790 Joseph Holcomb Smith&Nephew p/b West End Bikes 28:56.87
9 5027 Lloyd Connelly DNR Cycling 29:46.43
10 24 Mark Jimenez 29:49.78
11 359 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 29:55.88
12 30 Rob Schultz Athletes Lounge Cycling Team 29:59.25
13 545 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30:19.74
14 410x Mark Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 30:25.00
15 321 David Hart Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30:26.98
16 83 Jon Frommelt 30:28.03
17 399 Andrew Marges Hammer Velo 30:42.49
18 550 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 30:43.61
19 556 Neil Green Therapeutic Associates Racing 31:16.89
20 58 Cory Duncan 31:22.09
21 535 Erik Spillman Portland Velo Racing Team 31:34.25
22 22 Michael Horwitz 31:34.32
23 5249 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 31:50.96 WARNING: Position on road (15.5.9), number position
24 72 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32:27.45
25 518 Peter Rhodes 32:33.15
26 440 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team 32:52.30
27 8 Johnathan Hilde Word-RCB by Cyclisme 33:55.30
28 79 Fergus Kinnell Word-RCB by Cyclisme 33:56.86
29 5169 Mike Reddig Camas Bike and Sport 35:33.39
30 5010 Mark Bothe 36:29.89
31 5154 James Owen Capitol Velo 39:35.36

Masters Men 50-59

Num Name Team Time Notes
1 15 Mark Clyde 28:38.20 WARNING: Folded number (8.3.1)
2 3063 Dean Anderson 28:54.27
3 96 Jeff Tedder Hammer Velo 29:01.56
4 5065 Dan Gilden 29:09.36
5 376 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 29:16.69
6 36 Evan Cumpston Team Rose City 29:28.04 WARNING: Folded number (8.3.1)
7 5275 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 29:43.52
8 596 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 29:54.65
9 405 Larry Baker 30:09.29
10 4064 Nathan Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30:09.55
11 5180 Steve Ridgeway 30:18.28
12 491 Allen Neel 30:34.39
13 476 Jonathan Lyons Hammer Velo 31:03.90
14 5059 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 31:08.41
15 4099 Rick Upton 31:36.20
16 468 Scott Kelly Portland Velo Racing Team 31:48.70
17 81 Jeff Maurer 31:54.06
18 5156 Mark Campillo 32:07.73
19 480 Eric Szczukowski 32:12.02
20 64 Vincent Gonsales 32:18.22
21 88x Stanley L. Saviage Beaverton Bicycle Club 32:18.43
22 5288 Andrew Osborn 32:21.26
23 346 Craig Beavers Capitol Velo 32:29.12
24 558 Rick Kercheski Capitol Velo 32:47.85
25 78 Joe Rothery Pacific Power Blue Sky 32:49.64 Number on back
26 493 john nicholas DNR Cycling 33:08.48
27 5136 John Henry Maurice Capitol Velo 33:09.35
28 4049 James Bell 33:10.10 Number on sideways
29 60 Rick Kotecki 33:10.84
30 5141 Don Moote Athletes Lounge Cycling Team 33:33.95
31 4055 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 34:06.51
32 4214 David Smith 34:49.54
33 5178 Michael Richardson 35:29.92
34 5040 Dan Dhonau Word-RCB by Cyclisme 36:24.48
35 66 Joe Malmstadt-Clark 52:48.23

Masters Men 60+

Num Name Team Time Notes
1 4028 Steve Troseth Pacific Power Blue Sky 29:17.30
2 367 Gregory Hartman Team Rose City 29:32.53
3 547 Tom Webb Team Rose City 29:35.00
4 532 Steve Truesdale Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 30:41.41
5 358 Jeff Buck Team Rose City 30:48.47
6 4092 Scott Ryman 31:54.94
7 301 Darell Provencher Team Rose City 32:08.48
8 5175 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 32:17.93
9 453 Dale Harless 32:54.12
10 5036 Tom Dean 33:24.14 Number on sideways
11 5105 Tom Kelly Team Planet X USA 33:27.42
12 17 Gary Magonigle 34:18.93
13 5102 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 34:49.86
14 5220 Einar Traa Portland Velo Racing Team 36:34.70
15 5018 Bruce Burke Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 37:18.01
16 5122 Edward Lanton 39:02.48
17 48 Walter Schwane 40:53.53 Number too low

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 7079 Amanda Gilchrist 33:57.98
2 7055 Erica Rinella Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41:05.83

Masters Women 40-49

Num Name Team Time Notes
1 7061 Brenda Middleton Pacific Power Blue Sky 30:46.84
2 7044 Kendall Nelson 33:59.94 Number upside down
3 7078 Kristin Flanagan 34:00.00
4 7068 Susan Wentzien 34:01.60
5 7118 Jennifer Thompson Athletes Lounge Cycling Team 34:07.29
6 4 Lisa Wourms 34:40.38
7 7005 Tara Carlson 36:41.89
8 19 Heather Fowler 37:40.97
9 59 Stacey Schroeder 39:08.60 Number upside down, wrong side
10 63 Maelynn Anderson 39:52.49

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 7041 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team 32:15.47
2 228 Beth Graff 32:21.84
3 221 Jodie Bolt 32:34.47
4 7066 Laura Wanker 34:57.28
5 7099 Lisa George Monkey Wrench Bicycle Club 35:12.60
6 7100 Karon Rakoz Athletes Lounge Cycling Team 36:43.42
7 7098 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 37:08.69
8 7028 Nori La Rue 37:37.95
9 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:36.30
10 7242 Andriana 'Muffy' Kruger 39:13.63
11 7113 Carmen Adkins 40:07.68

Masters Women 60+

Num Name Team Time Notes
1 57 Sheila Walsh 33:40.28
2 7020 Joanne Heilinger RAO/Imperial River Racing 36:01.44
3 7053 Kathleen Richardson 37:48.65
4 29 Mary Jean Filiberti 38:29.21 Number on sideways

Men 1/2

Num Name Team Time
1 8000 Colby Wait-Molyneux 25:03.08
2 187 Trevor Spahr HCH-RPM Mortgage Cycling Team 25:34.99
3 102 Joshua Liberles HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26:05.77
4 87 Erik Hofland Therapeutic Associates Racing 26:37.67
5 82 Christopher Bagg HCH-RPM Mortgage Cycling Team 26:54.01
6 65 Martin Acosta 27:08.75

Men 3

Num Name Team Time
1 382 Adam Kennedy GET FIT Cycling 26:51.67
2 84 Jesse Coombs 27:50.26
3 45 Bryant Howard Rogue 27:55.91
4 506 Andrew Neill English Cycles 28:01.57
5 396 Bradley Maier Therapeutic Associates Racing 28:39.36
6 95 Zhaolong Wu 28:48.87
7 3014 Ryan McCracken HCH-RPM Mortgage Cycling Team 28:50.91
8 331 Scott Goodrich HCH-RPM Mortgage Cycling Team 28:58.13
9 76 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 29:30.54
10 8008 Killian Bailey 29:34.27
11 3094 Brian Ratliff 43 Degrees 30:07.67
12 395 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 31:37.25

Men 4/5

Num Name Team Time Notes
1 5289 Daniel Lincoln 0:26:46.03
2 25 Jack Toland 0:27:00.19
3 4065 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team 0:27:05.77
4 88 Daniel Hough 0:27:49.28
5 1283 Jon Moen 0:27:56.97
6 5031 Jonathan Cotta Team Cycle Sport 0:28:23.53
7 5096 Sean Hunter Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 0:28:31.18
8 5112 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing 0:28:51.56
9 93 Bruce Haserot 0:29:03.90
10 5163 David Prats Pacific Power Blue Sky 0:29:07.82
11 5014 Matthew Brock 0:29:16.88
12 5237 Jason Whitley 0:29:29.06
13 457 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team 0:29:42.73
14 49 Brian August 0:29:53.69
15 41 parice Juntradetdoungdee Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:29:53.90
16 16 Bradley Dean 0:29:54.85
17 4053 Joe Tysoe 0:30:02.56
18 4029 Martin Lisk 0:30:35.53
19 4051 Steven Basden Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:30:38.89
20 18 Emmett Culp 0:30:41.95
21 86 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 0:30:45.45
22 5041 Tim Dorman Camas Bike and Sport 0:30:46.25
23 435 Adam Engelmeyer Team Lost Highway 0:30:48.00
24 5286 David Smith 0:30:51.42
25 50 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:31:11.01
26 5024 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 0:31:11.60
27 5115 Andy Kreek 0:31:16.82
28 4084 Mike Buiewicz 0:31:24.70
29 5268 Doug Spencer Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 0:31:29.40
30 4079 Nils Tillstrom BriHOP Racing 0:31:41.86
31 5285 Stephan Morris 0:31:46.78
32 5280 Ricky Gray 0:32:04.93
33 11 Eric Skaar 0:32:19.21
34 5231 nathaniel wells Hapi-Go! 0:32:38.45
35 544 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team 0:32:49.86
36 5210 Josh Stout 0:32:52.39
37 4025 Eric Stouck Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:32:53.20
38 52 Tyler Thessin 0:33:00.54
39 33 John Hill 0:33:17.00
40 5263 Tim White Word-RCB by Cyclisme 0:33:23.58
41 443 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 0:33:46.30
42 10 Rod Mitchell 0:33:57.10
43 5194 Jacob Scott Rare Disease Cycling 0:34:08.31
44 53 Josh Stout 0:34:16.95
45 17x Gary Magonigle 0:34:20.71
46 61 John Doland 0:34:26.72
47 4075 Carl Dreyer Portland Velo Racing Team 0:34:27.47
48 5188 Todd S. Jessup 0:34:32.10
49 5019 Rob Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:34:34.29
50 5043 Jon Durdick 0:34:37.50
51 8019 Thomas Ring 0:34:55.61
52 12 Chris Mays 0:35:10.13
53 74 Scott W Talley 0:35:22.13
54 28 Trevor Levitt 0:35:29.36
55 43 Diego Aguirre 0:35:32.77
56 98 Matt Feldmar 0:36:07.96
57 5161 Justus Post 0:36:25.63
58 5319 JB Beazle 0:36:28.87 WARNING: Position on road (15.5.9)
59 32 Taylor Kopp 0:36:53.46
60 34 Shawn Knapp 0:37:07.80
61 13 brent wright 0:38:26.20
62 40 Willie Wilcoxen 0:39:53.88
63 4007 Jon Ragsdale 0:39:56.29
64 5293 James Green 1:19:03.84

Recumbent

Num Name Team Time
1 5132 Todd Marley 23:17.02
2 3 Christopher Young 32:17.11
3 2 Robert Holler 36:49.77

Tandem

Num Name Team Time
1 574 John/Margareta Cacabelos/Germeaux 27:47.33
2 5080 Gerry/John Ellis/Hatfield 27:57.17
3 512 Jeff/Steve Patterson/Matson 28:17.20
4 242 Steven/Andrea Beardsley/Fisk-Beardsley 28:45.15
5 0x Georgia/Tim Winestorfer/Winestorfer 29:52.52
6 410 Tess/Mark Weir/Biedrzycki RAO/Imperial River Racing 31:02.22
7 8039 Brian/Nathanael Hart, Jr./Hart Hapi-Go! 31:15.35
8 5079 Richard/Brian McKee/Hart Sr. Hapi-Go! 32:19.87
9 512 Jeffrey/Steve Patterson/Matson 32:47.20
10 90 McKenna/Susannah McKee/Hart Hapi-Go! 34:03.03
11 5 Tim/Cindy Bergmann/Campbell Word-RCB by Cyclisme 35:09.92

Women 1/2

Num Name Team Time
1 239 Beth Ann Orton 28:42.48
2 8110 Sydney Running Ironclad Cycling Team 30:27.98
3 201 Bre Rue Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 31:29.63

Women 3

Num Name Team Time
1 233 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 30:22.24
2 7092 Janet Howard 30:43.56
3 237 Brenna Wrye-Simpson Ironclad Cycling Team 31:00.75
4 225 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 31:10.04
5 221x Jodie Bolt 32:24.33
6 7147 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34:56.13

Women 4/5

Num Name Team Time Notes
1 7017 Hazel Gross West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32:16.93
2 97 Helen Kennedy West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32:21.71
3 456 Christine A Holland Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 32:25.78
4 26 Kirsten Romney 33:32.17
5 7123 julie Leffler 34:44.65
6 7015 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team 34:46.83
7 42 Heidi Bullock 35:40.20
8 91 Suzanne Trujillo 35:45.95
9 7009 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 36:42.87
10 7091 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 36:47.07 Number upside down
11 27 Erica Levitt 36:50.50
12 7080 Vicky Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 37:26.59
13 35 Heather Knapp 40:05.38