Pain+Suffer'n CX

Bald Peak, Hillsboro OR, OR
September 12, 2010

Part of the Pain+Suffer'n

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated September 13, 2010 at 2:15 PM

Beginner Men

Num Name Team Laps Time
1 101 Jeff Merwin 4 44:30
2 117 Justin Burstein 4 45:21
3 103 David Sterry Green Submarine Records 4 46:23
4 104 chris nelson Green Submarine Records 4 48:52
5 100 James Y Gantz 4 48:56
6 112 David Szymanski 4 49:25
7 115 Michael Smith Camas Bike and Sport 4 50:37
8 116 Shawn Kelly Green Submarine Records 4 50:39
9 122 Robert Anderson 4 51:35
10 121 Preston Roth Tikes Bikes 4 52:23
11 119 Todd Davis 4 52:36
12 105 Brett Hrenko 4 53:32
13 120 Justin Watkins 4 53:42
14 110 Michael Van Domelen 4 53:47
15 118 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 4 00:00
16 111 Chris Stout 4 00:00
17 106 Wade Whisler 3 42:09
18 107 Cristophe Francoevr Emotaconsis 3 42:17
19 124 Shannon Boroff 3 42:20
20 109 Thomas Gugg 3 42:47
21 123 Adam Gomez 3 43:14
22 108 Lars Christian Emotaconsis 3 43:55
23 102 Thomas Schoenborn 3 43:57
24 114 John Fortes 3 46:08
25 113 Dallas Martin Green Tequila Racing 3 00:00

Beginner Women

Num Name Team Laps Time
1 403 DeAnn Nelson 3 39:44
2 407 Emilia Sibley 3 40:58
3 402 kristi dirks Mountain View Cycles 3 43:09
4 409 Bianca Pyko 3 43:09
5 400 Kate Ayers 3 44:02
6 408 amy brown 3 44:50
7 405 Christina Collada Team Motordome 3 48:49
8 404 Jennifer Lee 3 50:57
9 411 Sandy Nguyen Green Submarine Records 3 53:36
DNF 406 Anne Zoormajian 2
DNF 401 Sara Ellis The Bike Gallery 0

Cat C Men

Num Name Team Laps Time
1 6 Christian Reed Green Submarine Records 4 42:14
2 20 Josh Cady Cyclepath Racing 4 42:16
3 11 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 4 42:41
4 14 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 42:59
5 13 Chase Banna 4 43:30
6 4 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 4 43:35
7 16 Peter Casey Portland Velo 4 43:37
8 7 Isaac Potoczny-Jones Word-RCB 4 44:32
9 21 justin Burton 4 44:41
10 12 John Baldwin 4 44:42
11 3 Aaron Nett Trusty Switchblade 4 45:08
12 10 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 4 46:02
13 9 Arcellus Sykes 4 47:02
14 19 John Ayres 4 47:23
15 17 Richard Rosko Hammer Velo 4 47:23
16 25 Jimmy Candelaria Liberty Cycle 4 47:37
17 1 Andrew Schlesinger Portland Triathlon Club 4 47:50
18 22 Lance Nelson 4 48:52
19 18 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 49:38
20 15 Clayton Lindsay Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4 49:47
21 8 Jay Wisowaty Green Tequila Racing 4 50:41
22 23 Shane Nelson 4 52:53
23 24 Rob Johnson 3 42:26
DNF 2 Isaac Frost Green Submarine Records 1
DNF 5 Dave Gulick Green Submarine Records 1

Category A

Num Name Team Laps Time
1 3 Ryan Trebon Kona Factory Team 8 1:05:29
2 15 Sean Babcock Team S+M 8 1:05:46
3 7 Ben Thompson 8 1:06:55
4 4 Shannon Skerritt Corsa Concepts 8 1:08:09
5 14 Damian Schmitt Sunnyside Sports 8 1:12:39
6 11 Eric Sheagley Veloce Racing 8 1:13:15
7 10 Aaron Tuckerman Corsa Concepts 8 1:13:31
8 8 Benjamin Kubas POC Racing (MTN) Therapeutic Associates Inc. (road) 8 1:14:11
9 6 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 7 1:06:39
10 1 Seth Patla River City Bicycles 7 1:06:47
11 13 Brett Luelling Cyclepath Racing 7 1:09:04
12 2 Kolben Preble Clif Bar Development Cyclocross Team 7 1:10:23
13 9 Ian Mastenbrook Hammer Velo 6 1:08:49
DNF 5 Davy Yeater River City Bicycles 2
DNF 12 Erik Fabrizius Veloshop 1

Category B

Num Name Team Laps Time
1 10 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5 46:09
2 9 Nat Johnson Green Submarine Records 5 46:46
3 19 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 5 47:01
4 2 Tom Scales Courage Cycles 5 47:28
5 11 John Lin Hammer Velo 5 47:46
6 1 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5 48:58
7 7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA 5 49:25
8 14 Stephen Glass 5 49:44
9 4 Kyutaek Park 5 50:05
10 17 Benjamin Farver Argonaut Cycles 5 50:20
11 13 Troy Sexton Cycle Smart 5 51:20
12 16 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 5 51:43
13 12 Crossett Freilinger 5 52:28
14 18 Jonathan Harbin 1 Error 5 52:44
15 6 Julien Jaborska 4 43:32
16 3 Justin Roberts Cyclepath Racing 4 44:26
17 15 Peter Drach Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4 46:04
DNF 8 Sean Corey Green Submarine Records 1
DNS 5 Mitch Lee Portland Velo 0

Clydesdale

Num Name Team Laps Time
1 800 Mike Hall Ten Guys Named Alex 4 46:10
2 804 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4 46:53
3 803 Joe Larson TikesBikes.com 4 48:30
4 807 Andrew Hayes Mountain View Cycles 4 49:37
5 801 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 50:16
6 809 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 4 52:32
7 806 Chipp Ross River City Bicycles 4 52:52
8 802 Charles Henderson 4 53:53
9 808 Max Kirchoff Team Motordome 2
10 805 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 1

Junior Men

Num Name Team Laps Time
1 4 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4 43:02
2 8 Stephen Roberts Cyclepath Racing 4 46:53
3 1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 4 48:21
4 5 Riley McCammon 4 48:33
5 12 Tristan Kern 4 50:46
6 11 Julian Roden Cyclepath Racing 4 50:56
7 3 Michael cullen 3 39:23
8 7 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 3 40:40
9 9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles 3 40:42
10 2 thomas fitzgerald Hammer Velo 2 39:01
11 10 Lucas Viuhkola Mountain View Cycles 2 46:34
DNF 6 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 2

Junior Women

Num Name Team Laps Time
1 302 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 3 39:54
2 300 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 3 48:44
DNF 301 Jennifer Mikkelson Mountain View Cycles 1

Master 35+ B

Num Name Team Laps Time
1 604 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 4 38:29
2 622 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 4 38:29
3 619 Eric Lanners Word-RCB 4 39:11
4 620 James Tervo Artisan Family Racing 4 39:59
5 611 Harald Graham Specialized River City Bicycles 4 40:26
6 616 Brian Foresta Filth and Fury 4 40:27
7 602 Paul Greenwalt Sunset Cycles 4 40:43
8 600 Scott Jerger Witness the Fitness 4 40:50
9 613 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4 41:03
10 617 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct 4 41:06
11 610 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 4 41:39
12 621 Dave Cockburn bicycleattorney.com 4 41:53
13 624 Dan Werle Portobello Bicycle Racing 4 42:09
14 605 David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 42:35
15 609 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles 4 42:42
16 615 Mike Rosenfeld River City Bicycles 4 43:23
17 603 Kenneth Pace Team S+M 4 43:28
18 607 Craig Austin Half Fast Velo 4 44:16
19 606 Tony Dirks Mountain View Cycles 4 44:35
20 618 David Rosen Half Fast Velo 4 46:51
21 608 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 4 47:26
22 612 Aaron Zarosinski Half Fast Velo 4 48:36
DNF 614 paul zweigart www.evanplews.com/KENDAUSA 2
DNS 623 robert lee Team Psycho 0

Master 50+

Num Name Team Laps Time
1 406 John Wilson Pacific Power Blue Sky 4 39:28
2 407 Johnny Vergis Cyclepath Racing 4 40:25
3 414 Evan Griffiths United Finance 4 41:03
4 405 Joseph Hoerner 4 41:32
5 413 Chris Tauscher Tireless Velo 4 42:00
6 418 Gregg Leion Mountain View Cycles 4 42:12
7 408 Clint Ebert bicycleattorney.com 4 43:12
8 417 Mark Miller Pacific Power Blue Sky 4 43:34
9 419 David Luoma Guinness Cycling Team 4 43:44
10 404 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 4 45:21
11 403 Paul Mautner Team Rose City 4 45:44
12 409 Tim Skinner Team ButterCup 4 46:34
13 415 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 4 47:02
14 416 Steve Volz Muffin Top 4 47:50
15 412 Richard Marantz NoMad Sports Club 4 48:20
16 400 Michael Daggett Sunset Cycles 4 49:36
17 411 Gary Smith 4 50:26
18 401 David Gratke Showers Pass 4 51:32
19 402 Peter Langston 1 Error 3 40:12
DNS 410 JON WASSERMAN Veloce Racing 0

Master Men 35+

Num Name Team Laps Time
1 548 James Williams Ironheads Multisport Racing 4 40:52
2 541 Marcelo silva Team ButterCup 4 41:24
3 507 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 4 41:47
4 532 Kevin Thompson Half Fast Velo 4 41:54
5 501 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 4 41:58
6 524 Derek McCammon Half Fast Velo 4 42:05
7 546 Matt Radich Dr Will Bar 4 42:31
8 538 Michael Girard 4 42:37
9 514 Josh Cady Cyclepath Racing 4 42:51
10 509 Mike Murphy Murphy's Stout 4 43:25
11 519 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4 43:59
12 528 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 4 44:31
13 512 Rick Jones Ironheads Multisport Racing 4 44:44
14 544 tony wolff 4 44:48
15 518 Eric McMurtry 4 45:02
16 502 David Pryor 4 45:10
17 517 Rick Boston 4 45:18
18 516 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 4 45:26
19 536 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource 4 45:30
20 547 Matt Clark 4 46:24
21 523 Judd Eustice Team S+M 4 46:25
22 545 Spencer White LOS TENDERS 4 46:37
23 535 David Doughty Portland Velo 4 47:08
24 500 Dylan Cernitz Team ButterCup 4 47:24
25 503 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 4 47:26
26 525 Tom Chaimov 4 47:32
27 539 Brian Barker Ironclad Performance Wear 4 47:50
28 526 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 4 47:56
29 530 Kyle Bush Team Bike Tires Direct 4 48:16
30 515 David Strader Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 48:20
31 540 David Andres 4 48:34
32 549 Jason Kraus Team S+M 4 48:50
33 551 Jonathan Modie Team S+M 4 48:51
34 531 John Porter 4 49:05
35 513 Cliff Allen 4 49:34
36 534 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky 4 49:50
37 521 Mark McMurtry 4 50:00
38 505 Robert Stefanowicz 4 50:31
39 527 Brandon Bruins The Bike Gallery 4 51:11
40 504 michael paradis Tireless Velo 4 51:12
41 529 James Webb Beaverton Bicycle Club 4 52:03
42 533 Sean McCarthy 4 52:48
43 520 Mark Everett Olson's Bikes 3 39:37
44 511 Shane Sipe 3 41:53
45 508 DAVID RICK 3 42:30
46 510 Andrew Kaylor 3 46:25
DNF 550 Chris Nolke Burple Haze 3
DNF 543 David Austin 2
DNF 506 Alan Reaume Pacific Power Blue Sky 1
DNF 537 Steve Shaw 1
DNF 542 Andrew Roe 1
DNS 522 Mark Macklin Filth and Fury 0

Masters 35+ A

Num Name Team Laps Time
1 307 Thomas Cody Rapha Racing 7 1:07:20
2 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 7 1:08:44
3 311 Greg Talbert Scott/Mavic USA 7 1:09:09
4 315 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 7 1:11:05
5 301 Justin Serna Guinness Cycling Team 7 1:11:19
6 313 Gant Enderle Cyclepath Racing 7 1:12:35
7 310 Eddie French Guinness Cycling Team 7 1:13:10
8 302 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 7 1:15:29
9 305 Doug Smith 7 1:15:31
10 300 James Jonke Tireless Velo 6 1:06:31
11 308 Steve McCallion Ten Guys Named Alex 6 1:07:43
12 304 Tom James 6 1:09:00
13 303 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 6 1:10:08
14 312 Joe Santos Bridgetown Velo 5 1:06:22
DNF 309 Brian Spears Half Fast Velo 4
DNF 314 Todd Rosier 2

Masters Women 35+ A

Num Name Team Laps Time
1 1 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 4 45:58
2 2 Jill Hardiman 4 47:18

Masters Women 35+ B

Num Name Team Laps Time
1 100 Mielle Blomberg Word-RCB 4 48:04
2 104 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 4 48:55
3 103 Tonya Roe Sorella Forte 3 38:29
4 105 Elaine Prause Super Relax Concept 3 39:47
5 106 Linda Caporicci Muffin Top 3 40:04
6 101 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 3 41:12
7 102 Barbara Fisher Sorella Forte 3 51:28

Masters Women 45+

Num Name Team Laps Time
1 200 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 4 46:46
2 203 Maggie Rising 3 44:14
3 202 Loraine Blake Sorella Forte 3 46:21

Singlespeed

Num Name Team Laps Time
1 505 Brett Luelling Buy Local Cycling 5 43:40
2 508 Daniel Quirk Veloce Racing 5 45:22
3 512 Luke DeMoe HTFU 5 45:59
4 517 adam schwind 5 47:13
5 506 John Dorfer Veloshop 5 47:43
6 504 brad urban Dirty Finger Bicycle Repair 5 48:52
7 518 Erik Hofland Artisan Family Racing 5 49:40
8 516 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop 5 50:19
9 514 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing 5 51:18
10 515 steve tyrrill 5 52:03
11 502 Donovan Grabowski Half Fast Velo 4 42:10
12 507 Pete Conklin Bike City Racing 4 42:14
13 511 Nick Makanna Team S+M 4 42:38
14 519 Andrew Marges 4 43:03
15 503 James Medeiros Team ButterCup 4 43:44
16 509 John Climaldi Traders 4 45:52
17 501 Mike Rosenfeld River City Bicycles 4 46:20
18 521 Jake Salcone Ride More, Wear Less 4 48:21
DNF 513 Seth Patla River City Bicycles 2
DNF 500 Ben Rasche Portobello Bicycle Racing 1
DNF 510 Sam Taylor 1 Error 1
DNS 520 Jason Skelton Veloshop 0
DNS 522 Brandon Rothauge WTF Bikes 0

Women A

Num Name Team Laps Time
1 900 Sue Butler Hudz Subaru Cycling Team 7 1:08:13

Women B

Num Name Team Laps Time
1 708 Sarah Eustis bicycleattorney.com 4 45:34
2 704 Marylynn King Yakima Bike Vigilantes 4 47:48
3 705 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 4 48:08
4 701 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 4 48:34
5 707 Lisa Heathman bicycleattorney.com 4 49:54
6 703 Erin Goodall Showers Pass 3 37:33
7 711 Jill Hutchinson Green Submarine Records 3 37:44
8 706 Ingrid Jackson 3 38:38
9 700 hannah moore Green Submarine Records 3 38:47
10 712 Allison Medellin Hammer Velo 3 38:52
11 702 Alexandra Burton 3 39:11
12 709 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 3 40:36
13 713 sarah hunter Word-RCB 3 42:15
14 710 Michelle Kunec Sorella Forte 3 43:44