Portland Short Track Series MTB STXC

Portland, OR
July 7, 2014

Part of the Portland Short Track Series MTB STXC

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated July 8, 2014 at 1:41 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 208 Marek Litinsky Trusty Switchblade 34 Beaverton 7
2 203 Spencer Bushnell 33 Portland 7
3 219 Sean Corey 31 Vancouver 7
4 223 Robert Carver Ironclad Cycling Team 33 Portland 7
5 202 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 7
6 207 Sam Conklin 23 Lake Oswego 7
7 205 Paul Johnson Ruckus Test Team 26 Portland 7
8 204 David Boerner Ruckus Test Team 33 Portland 7
9 201 Shawn Small Ruckus Test Team 30 Portland 6
DNF 209 David Sterry Green Submarine Records 31 Portland 3

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 313 Tony Daversa Filth and Fury 40 Portland 7
2 319 Brian Foresta Civilian Velonauts 40 Portland 7
3 312 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 7
4 322 Brent Casady 43 Portland 7
5 304 Danny Weikel River City Bicycles 42 Portland 7
6 321 doug evans bicycleattorney.com 44 Portland 7
7 301 Christian Reed Green Submarine Records 35 Portland 7
8 300 Gabe Doebler 37 Tigard 7
9 317 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 7
10 303 Andrew Holder 42 Portland 7
11 309 Ted Byram bicycleattorney.com 39 Portland 7
12 314 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 7
13 323 Jeff Turner 44 Portland 6
14 327 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 38 Portland 6
15 339 Bjorn Clouten HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Happy Valley 6
16 302 David Rosen HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Beaverton 6
17 307 Javad Simonsen Cyclepath Racing 44 Milwaukie 6
DNF 310 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 4
DNF 308 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 4

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 406 Anthony Ohotto 48 Portland 7
2 412 Martin Baker Kesho Bicycles 47 Hillsboro 7
3 407 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing 49 Hillsboro 7
4 409 Scott Trautman Camas Bike and Sport 48 Camas 6
5 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 49 Portland 6
6 403 Terry Knight 59 Vancouver 6
7 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 Portland 6
8 402 Bill Waring Camas Bike and Sport 49 Camas 6
9 411 Joe Hamilton 58 Vancouver 6
10 427 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club 51 Portland 6

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 484 Cory Muth 37 Portland 5
2 473 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 44 Portland 5
3 470 Jason Pinkerton 37 Corbett 5
4 453 Chris Roberts Hammer Velo 43 Portland 5
5 409 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 37 Portland 5
6 454 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
7 460 Terry Hamness Camas Bike and Sport 44 Washougal 5
8 442 Matt Hooge 42 Portland 5
9 440 Jeff Smith 38 Hillsboro 5
10 438 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 5
11 445 Mike Heenan 40 Portland 5
12 477 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Vancouver 5
13 444 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
14 461 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 5
15 481 Khari Gates Civilian Velonauts 43 Portland 5
16 452 Erik Denninghoff DNR Cycling 35 Portland 5
17 471 Jacob Skugrud 39 Portland 5
18 410 Cesar Villanueva HCH-RPM Mortgage Cycling Team 41 Portland 5
19 489 Daniel Boatright Filth and Fury 37 Tigard 5
20 431 brett boyles Therapeutic Associates Racing 44 Lake Oswego 5
21 480 Robin Wessel HCH-RPM Mortgage Cycling Team 44 Tigard 5
22 448 Matt Huxley Camas Bike and Sport 42 Portland 5
23 407 Phillip M Trost Team S+M 38 Battle Ground 5
24 450 Dave Gulick Green Submarine Records 36 Portland 4
25 485 Johnny Baldwin 43 Portland 4
26 439 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
27 483 Paul Barlow 44 St Helens 4
28 492 Judson McCauley The Spokesmen 40 Vancouver 4
29 411 augusto carneiro Nossa Familia Coffee Cycling 38 portland 4
30 488 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 4
31 405 Aaron Even Velominati Racing 44 Portland 4
32 433 Ben Salzberg Team Slow 43 Portland 4
33 478 Isaac Frost Green Submarine Records 35 Portland 4
34 449 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 44 Lake Oswego 4
35 474 Mark McMurtry 44 Portland 4
DNF 434 Andy Meeks bicycleattorney.com 40 Portland 3
DNF 408 David Miller Team Lazy Tarantulas 37 Portland 2

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 221 Jerry Inscoe HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
2 251 David Ripp 48 Camas 5
3 246 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 50 Gresham 5
4 236 Richard Rosko Hammer Velo 46 Portland 5
5 245 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Vancouver 5
6 231 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 5
7 242 Trig Rogers bicycleattorney.com 48 Portland 5
8 226 Ian Kennedy bicycleattorney.com 50 Portland 5
9 238 Rob Russell Camas Bike and Sport 47 Hillsboro 5
10 216 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 45 Portland 5
11 268 Lloyd Connelly DNR Cycling 46 Portland 5
12 249 Tim Schauer 46 Camas 5
13 274 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team 45 Portland 5
14 247 Tony Curtis The Spokesmen 47 Vancouver 5
15 237 David German Hammer Velo 49 Portland 5
16 219 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 47 Portland 5
17 241 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 48 Portland 5
18 229 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Portland 5
19 253 Rick Boston Velominati Racing 48 Portland 5
20 262 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 50 Portland 5
21 207 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
22 244 Jeff Tedder Hammer Velo 54 Portland 5
23 273 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
24 230 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 47 Portland 5
25 250 Charles Barrett 47 Portland 5
26 217 Thomas Royce The Spokesmen 46 Ridgefield 5
27 205 Mark Jensen Team Planet X USA 48 Gladstone 5
28 272 Jason Butler-Brown Nossa Familia Coffee Cycling 45 Portland 5
29 208 Jim Lofthus 50 Portland 5
30 209 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 4
31 234 Edward Knight Camas Bike and Sport 46 Battle Ground 4
DNF 258 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 50 Portland 4

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 812 ed locke 58 Wilsonville 5
2 808 jim fox bicycleattorney.com 56 Portland 5
3 813 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 68 Wilsonville 5
4 801 Ron Strasser Team S+M 65 Portland 5
5 805 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 58 Tigard 5
6 802 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 5
7 816 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 63 Eugene 5
8 814 Dave Klug 61 Beaverton 5
9 807 Tracy Marks 59 Portland 5
10 833 David Luoma 57 Portland 5
11 806 Mark Newberry 57 Vancouver 5
12 811 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 68 Portland 4
13 834 Larry Stryker 65 Camas 4
14 809 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 66 Portland 4
15 815 Russ Patterson Portland Velo Racing Team 61 Portland 4
16 819 David Smith 55 Portland 4
17 818 Dennis Rose 62 Portland 4
18 803 Einar Traa Portland Velo Racing Team 71 Portland 4
19 832 Gil Ormerod Team S+M 61 Portland 4

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 224 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 31 Portland 5
2 201 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 30 Beaverton 5
3 211 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 16 Tigard 5
4 203 Mike Scheel 34 Camas 5
5 229 Christopher Muhs 27 Portland 5
6 205 Matthew Brock 33 Portland 5
7 209 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 15 Washougal 5
8 231 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 32 Portland 5
9 227 Erik Hahn 18 Portland 5
10 206 Brady Stotts Camas Bike and Sport 16 Washougal 5
11 214 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team 29 Portland 5
12 200 Tim Kalimanis 34 Kalama 4
13 233 Owen Szwaya bicycleattorney.com 14 Portland 4
14 230 Todd Foreman-Kinder Veloforma 28 Portland 4
DNF 228 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 16 Portland 3

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 801 Melissa Thomsen Metropolis Cycle Repair 38 Portland 4
2 806 Annie Mahoney Portland Bicycle Studio 43 Portland 4
3 810 Sarah Eustis bicycleattorney.com 41 Portland 4
4 817 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 37 Portland 4
5 808 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 38 Portland 4
6 825 Sarah Tisdale Therapeutic Associates Racing 44 Hillsboro 4
7 802 Cammia Kalimanis 36 Kalama 4
8 823 Jennifer Woodruff 44 Portland 4
9 824 Kristi Hanson West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 35 Portland 4
10 803 Juntu Oberg Oregon Bike Shop Racing Team 41 Portland 3

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 907 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 47 Gresham 4
2 909 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 52 Camas 4
3 903 Jan Moss Therapeutic Associates Racing 53 Portland 4
4 901 Pam Reid Team Rose City 57 Portland 4
5 911 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 49 Portland 4
6 905 Candida Hart Hapi-Go! 50 Washougal 4
7 914 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47 Eugene 4

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 13 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 4
2 3 Ellene Smith bicycleattorney.com 34 Portland 4
3 21 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 33 Portland 4
4 1 Kendra Seniow Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 27 Portland 4
5 8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
6 9 Annie Nielsen bicycleattorney.com 33 Milwaukie 4
7 4 Hannah Hart Hapi-Go! 21 Washougal 4
8 20 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 32 PORTLAND 4
9 10 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 26 Portland 4
10 2 Starr Walker Portland Bicycle Studio 29 Portland 4
11 17 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 32 Portland 4
12 22 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club 29 Portland 4
13 23 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 32 Beaverton 4
14 19 Kristin Bott Team Slow 33 Portland 4
15 12 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 4
16 7 Marie Major Rebound/Tireless Velo 32 Vancouver 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 322 Nathanael Hart Hapi-Go! 12 Washougal 4
2 312 Isamu Richmond 14 Portland 4
3 305 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
4 333 Riley Hooks Camas Bike and Sport 14 Vancouver 4
5 336 Ryan Caputo The Spokesmen 13 Vancouver 4
6 337 Caleb Whiteley 14 Camas 4
7 303 Ben Peterson Camas Bike and Sport 14 Camas 3
8 302 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 13 Vancouver 3
9 324 Lyman Floyd Camas 3
10 319 Josh Hughes Camas Bike and Sport 14 Camas 3
11 301 Eric Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 13 Portland 3
12 325 Gabriel Boatright Filth and Fury 13 Tigard 3
13 317 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 10 Washougal 3
14 306 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
15 338 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 401 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 15 Vancouver 4
2 416 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 15 Portland 4
3 402 Paul Furst Camas Bike and Sport 16 Vancouver 4
4 404 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 4
5 400 Zach Lang Hapi-Go! 16 Oregon City 4
6 412 James Houghton 15 Portland 4
7 415 Lydeth Gullam 15 Portland 3

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 160 Ryan Barnes 39 Portland 5
2 179 Webster Wilson Velominati Racing 42 Portland 5
3 152 Raymond Egan The Spokesmen 38 Portland 5
4 135 John Menconi 43 Portland 5
5 155 Michael Tabtabai 36 Portland 5
6 129 Carlton Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 Portland 5
7 104 Ryan Marquardt 36 Hillsboro 5
8 127 Denzel Lall 20 Vancouver 4
9 173 Eric Henson 40 Farmington 4
10 178 Brandon Day Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 24 Portland 4
11 120 Adam Keir 38 Vancouver 4
12 103 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 40 Portland 4
13 100 Russell Holzinger 4
14 168 Paul Nguyen 26 Portland 4
15 176 Ryan McIntyre 37 Portland 4
16 172 Ted Schlanser 30 Portland 4
17 102 Stephen Carter The Spokesmen 35 Camas 4
18 133 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4
19 154 Jonathon Shannon 26 Portland 4
20 126 Jake Davis 38 Scappoose 4
21 165 Vincent Zitkovich 42 Vancouver 4
22 174 Mike Nieto 42 Yacolt 4
23 163 peter gould 39 Monmouth 4
24 151 justin tunis 34 Portland 4
25 157 Drew Trapnell Camas Bike and Sport 26 Camas 4
26 119 Tom Kay 39 Portland 4
27 180 Garrett Hartwell 28 Portland 4
28 169 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team 22 Camas 4
29 175 Shane Sipe Team S+M 42 Portland 3
30 162 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 3

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 325 Morgan Steed 59 Beaverton 4
2 323 mark lipchick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 56 Eugene 4
3 305 Britton Gentry 47 Portland 4
4 309 Randy Jacobs Camas Bike and Sport 49 Camas 4
5 324 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 54 Beaverton 4
6 301 Rob Perry 51 Boring 4
7 314 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team 51 Portland 4
8 302 David Hankins Camas Bike and Sport 60 Camas 4
9 319 Ken Pliska 48 Portland 4
10 317 Bjoern Brunner 45 Portland 4
11 303 George Wright 58 Portland 4
12 329 Richard McKee 45 Vancouver 4
13 313 Sean Whitacre 45 Portland 4
14 312 Mark Castle Portland Velo Racing Team 50 Portland 4
DNF 330 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team 52 Portland 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 14 Portland 3
2 507 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 13 Tigard 3
3 515 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport 14 Vancouver 3
4 508 McKenna McKee Hapi-Go! 11 Vancouver 3
5 501 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
6 504 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
7 513 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
8 514 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
9 500 Emma Royce The Spokesmen 13 Ridgefield 3
10 511 Claire Chasse Portland Velo Racing Team 12 Portland 3
11 502 Katie Castle Portland Velo Racing Team 13 Portland 3
12 519 Ellie Darnall Hapi-Go! 14 Gresham 2
13 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 10 Washougal 2

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 600 Marisa Reid 18 Portland 3
2 603 Natalie Renner Camas Bike and Sport 15 Vancouver 2
3 601 Charis Darnall Hapi-Go! 16 Gresham 2

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 217 Carrie Johnston 32 Portland 4
2 206 CHARLOTTE TURNER 43 Milwaukie 4
3 240 Bernadette Estrada Sweetpea Ladies Auxiliary 43 Portland 4
4 204 Amanda Pile 27 Portland 3
5 241 Amanda Geddry 37 Vancouver 3
6 211 Lainye Heiles Camas Bike and Sport 45 Vancouver 3
7 219 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 40 Portland 3
8 221 Erin Corcoran Trusty Switchblade 28 Newberg 3
9 205 Sierra Reid 21 Portland 3
10 212 Danielle Restuccia 29 Hillsboro 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 503 Jon Pearson Therapeutic Associates Racing 48 Portland 5
2 517 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Portland 5
3 506 Dave Webb Camas Bike and Sport 51 Camas 5
4 516 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club 40 Portland 5
5 505 Jon Coney 44 Portland 5
6 514 Michael Clark 45 Portland 5
7 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 43 Camas 5
8 519 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
9 507 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 4
10 520 Rutherford Brakke-Pound 37 Portland 4
DNF 508 William Riddle 36 Portland 1

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 8 Josh Kelley 31 7
2 14 Shannon Skerritt 43 7
3 32 James Ceccorulli bicycleattorney.com 27 7
4 4 Jeremy Russell bicycleattorney.com 32 7
5 5 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 34 7
6 13 Steven Beardsley Gentle Lovers 32 7
7 3 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 47 7
8 9 John McCaffrey Kesho Bicycles 49 7
9 2 Nat Johnson Green Submarine Records 36 7
10 11 Tim Goodall Islabikes 27 7

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 113 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 35 Portland 6
2 111 julie Browning Cyclepath Racing 45 Portland 6
3 110 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 48 Portland 6
4 108 Abra McNair Showers Pass MTB/CX Team 32 Portland 6
5 106 Sara Schroeder Sweetpea Ladies Auxiliary 29 Portland 6
6 125 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 6
7 107 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 6
8 109 Susan Grandjean Showers Pass MTB/CX Team 41 Portland 6
9 119 Kristin Valentine Ruckus Test Team 31 Portland 6
10 103 Susannah Hart Hapi-Go! 17 Washougal 6
11 105 Mielle Blomberg Team S+M 43 Portland 5
12 114 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50 Portland 5
13 115 Hannah Moore Green Submarine Records 31 Portland 5
DNF 101 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Portland 3

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 18 Spencer Bushnell 33 Portland 5
2 13 Nat Johnson Green Submarine Records 36 Portland 5
3 23 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 37 Portland 5
4 14 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 44 Portland 5
5 12 John Gulick Green Submarine Records 38 Portland 5
6 8 Josh Armagost 42 Portland 5
7 75 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 5
8 57 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 52 Vancouver 5
9 5 Jesse Luckett Cyclepath Racing 42 Portland 5
10 43 Michael Szwaya bicycleattorney.com 44 Portland 5
11 21 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 48 Portland 5
12 44 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 41 Milwaukie 5
13 74 Wally Hockman WebCyclery.com 37 Salem 5
14 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 39 Portland 5
15 19 John Napier Camas Bike and Sport 53 Camas 5
16 28 Dan Porter Cyclepath Racing 42 Portland 5
17 11 Andy Leritz Team S+M 47 Portland 5
18 61 Sean A Carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 36 Portland 5
19 54 Nicholas Leritz Team S+M 43 Portland 5
20 76 jimmy lingwood Gentle Lovers 33 Portland 5
21 3 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 36 Portland 5
22 9 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
23 47 Peter Rueegger 46 Portland 5
24 56 Tyler Bump Ruckus Test Team 32 Portland 5
25 52 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
26 25 Tyson Hart Civilian Velonauts 40 Portland 5
27 73 Jason Hughes 42 Washougal 5
28 16 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 44 Portland 5
29 24 Adam Gomez 38 Newberg 5
30 60 Vincent Zitkovich 42 Vancouver 4
31 67 David Fee Civilian Velonauts 41 Portland 4
32 22 Ed Fischer Camas Bike and Sport 46 Camas 4
33 62 Matt Wilkin Team S+M 37 Portland 4
34 72 Kristin Bott Team Slow 33 Portland 4
35 15 Cooper Irwin Hapi-Go! 16 Woodland 3