Jack Frost Time Trial

Vancouver, WA
February 24, 2008

Updated August 7, 2014 at 4:57 PM

Junior Men 10-12

Num Name Team Time
1 967 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 37:33.24
2 937 Camden Morey ZteaM 40:53.50
3 995 Erik Hammerquist 44:40.00
4 938 Dey Shaun Lee Word-RCB 47:17.23
5 939 Cole Austin ZteaM 50:16.93
DNS 943 Eli Rajotte Wenzel Coaching
DNS 906 Georgann Shinn NRR/Gateway Bicycles

Junior Men 13-14

Num Name Team Time
1 955 Colby Wait-Molyneux North River Racing 33:05.18
2 922 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 38:19.71
DNS 904 Andy Su Cascade

Junior Men 15-16

Num Name Team Time
1 961 Phelan Kostur Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:20.13
2 923 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 32:39.63
3 2113 Zach Bowden Specialized River City Bicycles 32:49.25
4 907 Dan Birman Beaverton Bicycle Club 33:02.26
5 927 Ethan Hormann ZteaM 33:50.76
DNS Lito Nicolai HeadHunters

Junior Men 17-18

Num Name Team Time
1 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club 28:55.55
2 979 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 30:59.68
DNS 913 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team

Junior Women 13-14

Num Name Team Time
1 942 Ali Austin ZteaM 41:45.86
2 2930 Addison Browning 45:26.48
DNF 990 Isabel Ford ZteaM

Junior Women 15-16

Num Name Team Time
1 999 fiona graham Beaverton Bicycle Club 37:55.15
2 954 Carina Hahn Team Rose City 44:11.13

Masters Men 30-39

Num Name Team Time
1 373 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles 27:52.92
2 334 Seth Patla River City Bicycles 28:14.24
3 113 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 28:21.65
4 591 Anthony McCray Southtown Velo 28:42.13
5 325 Wade Goff Half Fast Velo 28:55.97
6 1266 Salvatore Bondi Portland Velo 29:31.60
7 790 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 29:34.93
8 555 Kevin Thompson Half Fast Velo 29:58.60
9 704 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club 30:20.90
10 2136 Jeremy Hyatt tsunami athletics 30:27.13
11 554 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 31:06.28
12 8 Ryan Jasperson 31:44.79
13 28 kyle remington 33:12.17
14 25 Jeffrey Platt 33:24.06
15 321 David Hart Guinness Cycling Team 33:30.13
16 710 Brian Nilsson Super Relax Concept 33:38.31
17 2561 Mike Bennett Bike Central 39:52.61
DNF 1090 Scott Sloat Lost River Cycling
DNS Don Ollila Portland Triathlon Club

Masters Men 40-49

Num Name Team Time
1 135 Nathan Hobson ZteaM 27:05.39
2 370 Mike Mauch United Finance 27:06.25
3 137 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27:14.13
4 145 Matthew Slater ZteaM 27:17.98
5 148 Steven R Holland United Finance 27:26.56
6 129 Michael Dunn ZteaM 28:03.33
7 568 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:03.96
8 601 John O'Brien North River Racing 28:07.74
9 340 Mark Magilner Half Fast Velo 28:09.01
10 173 MARK STEGER CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 28:20.72
11 31 Jeff Tedder United Finance 28:34.75
12 375 Thomas Morgan bicycleattorney.com 28:42.43
13 686 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 28:45.05
14 326 Ronald Brigham North River Racing 28:55.06
15 316 Todd Rosier Portland Velo 28:57.38
16 2375 matt allen Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 29:09.56
17 582 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 29:19.03
18 14 Darin Shields Ironheads Multisport Racing 29:24.64
19 660 Tom Simon Specialized River City Bicycles 29:28.44
20 2604 Mark McCavic na 29:34.64
21 523 Jeffrey Gerwing Word-RCB 29:35.01
22 466 Allen Kraft North River Racing 29:35.26
23 603 Joseph Kline North River Racing 29:35.66
24 392 Ernie Conway Team Oregon/Sunset Cycles 29:47.27
25 1262 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 29:54.73
26 393 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29:58.42
27 315 Clint Ebert bicycleattorney.com 30:01.07
28 537 Craig Austin Half Fast Velo 30:06.36
29 1222 Scott Benjamin NoMad Sports Club 30:07.07
30 1281 James Lasof Train Ahead Personal Training 30:15.29
31 360 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR8 30:15.38
32 722 Craig Broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 30:24.84
33 1328 Robert White 30:38.42
34 2547 Dan Gilden RAC/Tsunami 31:00.19
35 2611 Bob Croucher Tireless Velo 31:00.77
36 735 Dave Palmer Guinness Cycling Team 31:12.08
37 545 Paul Anderson Half Fast Velo 31:24.01
38 2609 Pete Mac Kay 1 Error 31:32.03
39 1042 Guus Sophie Team Rose City 31:37.76
40 0 Greg Kempthorn 31:39.76
41 1650 Brian List Pacific Power Blue Sky 31:43.86
42 2600 mike gilbert Tireless Velo 31:45.14
43 2507 Kevin Coulter HeadHunters 32:07.78
44 2134 Jerry Mark 32:20.80
45 1242 Jeff Macey HeadHunters 32:31.74
46 30 Jay Woodruff 32:33.72
47 2580 Mark Everett 32:34.97
48 1261 Larry Holzman NRR/Gateway Bicycles 32:35.43
49 1270 Drew Tracy 343 Racing 32:47.47
50 2516 Michael Horwitz 32:56.26
51 2178 James Smith 32:59.33
52 2081 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky 32:59.79
53 2138 Frank Stevens Oregon Air Guard 32:59.86
54 2199 Darren Smith Ironheads Multisport Racing 33:11.96
55 2527 Mark Boguslawski 33:30.90
56 2126 robert jenkins 34:01.46
57 2602 Glenn Kostur 34:22.39
58 1055 Fergus Kinnell Word-RCB 35:34.31
59 21 MIKE BINDER VANTUCKY ALL STARS 36:02.11
DNF 524 Rob Annen United Finance
DNS Steven Gillespie
DNS 687 Patrick Hartigan United Finance

Masters Men 50-59

Num Name Team Time
1 765 George Schreck United Finance 26:59.97
2 175 David Zimbelman ZteaM 27:00.63
3 567 Bruce Werner 1 Error 29:02.57
4 624 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource 29:21.00
5 358 Jeff Buck Team Rose City 29:29.88
6 1176 Pat Sagers Hutch's Bend 29:53.64
7 672 J.Michael Manning Sunset Cycles/CycleOne 29:54.86
8 634 Jim Teague Cucina Fresca 30:22.65
9 2572 Gregory Hartman Portland Velo 30:26.47
10 2061 Philip Litchfield Pacific Power Blue Sky 30:57.14
11 532 Steve Truesdale Half Fast Velo 31:03.51
12 301 Darell Provencher Team Rose City 31:17.72
13 2543 James Bell Hutch's-Eugene 31:19.45
14 519 James Thiele Team Rose City 31:23.59
15 5a Tim Winestorfer HeadHunters 31:37.94
16 327 Dan Davis WebCyclery.com 31:41.93
17 1045 Mark Q. Armstrong Pacific Power Blue Sky 32:02.58
18 1122 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 32:19.50
19 133 Ron Magnus Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:38.22
20 388 Jim Rantala Sunnyside Sports 32:39.80
21 1938 Mike Cowden Tsunami Triathlon Club 32:44.64
22 26 Scott Kessler 33:43.42
23 2555 David Stabler 33:48.96
24 2127 Thomas Anderson Tsunami 34:00.57
25 2040 david hagmeier 34:31.66
26 2030 Jay Rideout 34:38.23
27 345 Joe Cipale North River Racing 37:25.43
28 2020 Edward Lanton 1 Error 38:57.47
29 2524 Bill Alsup 41:40.00
DNS 307 Ambrose Su Cascade Foot Clinic
DNS 744 Tim Ellerbruch United Finance
DNS 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club
DNS 384 Mike Adams United Finance

Masters Men 60+

Num Name Team Time
1 1007 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 29:57.83
2 313 John Wiest NoMad Sports Club 30:47.42
3 20 Dale Harless 1 Error 32:09.15
4 380 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:49.74
5 2130 Bill Nicolai HeadHunters 32:55.10
6 541 Del Scharffenberg NoMad Sports Club 32:58.06
7 397 Leo Tsou United Finance 33:18.20
8 2052 Peter Russell Reed College Cycling 33:33.01
9 2021 Einar Traa Portland Velo 33:37.58
10 2011 Clark Henry 1 Error 34:26.08
11 357 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 34:37.39
12 2194 Rann Millar Pacific Power Blue Sky 35:41.16
13 16 allan conant Multnomah Athletic Club 36:19.32
14 1289 Jean Wendling 1 Error 42:08.89
DNF 386 Michael Resnick NoMad Sports Club
DNS 1235 Robert Mandelson NoMad Sports Club

Masters Women 30-39

Num Name Team Time
1 408 Elise Huggins tsunami athletics 32:17.25
2 2934 Kelly McKean 32:23.45
3 13 Angela Shields Ironheads Multisport Racing 32:25.38
4 483 Sarah Havlik Sorella Forte 32:35.71
5 237 Lindsay Kandra Team Group Health 32:38.53
6 10 Erinn Warner tsunami athletics 32:39.74
7 422 Beth Burns Veloce Racing 32:47.34
8 3 Amber Cole Team Kitten 33:35.71
9 2909 Erica McKenzie Sorella Forte 34:00.13
10 284 Jen Featheringill Bike Central 34:28.67
11 233 Laura McGraw Veloforma 34:49.54
12 256 Judy Richardson Sorella Forte 36:21.80
13 271 Angella King 36:38.36
14 2918 Anna Knoblock Bike Central 37:28.68
15 1 Stormy White 56:04.07

Masters Women 40-49

Num Name Team Time
1 241 Julie Forrest Pacific Power Blue Sky 31:40.02
2 2937 willee broberg Lakeside Bicycles 33:13.42
3 219 Georgann Shinn NRR/Gateway Bicycles 33:29.10
4 273 Renata Hahn Team Rose City 34:25.32
5 4 Lynn Jennings Team Kitten 34:38.29
6 286 Sheryl Soliday Tri Pacific 34:51.30
7 2938 Denise Croucher HeadHunters 35:02.95
8 2932 Ruth Kostur 37:01.13
9 2939 Marie Gansemer 37:06.94
10 419 Julia Fudge Poplollies 38:29.42
11 23 Sondra Grable HeadHunters 39:44.01
12 484 Elaine Bothe AcmeMotoWear/Healthnet 40:28.15
13 2903 Lisa Karen Donnelly Beaverton Bicycle Club 40:35.11
14 282 Lisa Campbell 41:16.31
15 2 Nadine Taylor HeadHunters 41:43.31
DNS 9 Cynthia Pelley
DNS 460 Kim Gerhardt NoMad Sports Club

Masters Women 50-59

Num Name Team Time
1 279 mary ross NoMad Sports Club 32:11.17
2 216 Debra Windus United Finance 33:13.42
3 222 Pam Reid Team Rose City 33:39.76
4 278 Barbara Thiele Team Rose City 33:43.04
5 22 Gloria Califf 34:25.30
6 276 Grace McCabe Pacific Power Blue Sky 35:25.71
7 17 Virginia Quinn Multnomah Athletic Club 36:03.30
8 434 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 38:01.41
9 27 Alice Eaton 38:20.53
10 2933 LAURIE MARX Tri Pacific 39:29.89
11 473 Bonnie Rosenfeld 41:41.36
12 292 Candi Murray NoMad Sports Club 47:27.78
DNS 221 Lisa Winchester NoMad Sports Club

Masters Women 60+

Num Name Team Time
1 411 Mary Jean Filiberti Sorella Forte 35:26.27
2 32 Cathey Philbrick 1 Error 36:27.91

Men Category 1/2

Num Name Team Time
1 101 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 25:29.66
2 141 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 26:37.11
3 127 david richter Benaroya Research Institute 26:48.99
4 860 Aaron Sander Half Fast Velo 27:01.58
5 117 Adam Blanchard Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27:31.87
6 178 Daniel Quirk 27:40.08
7 888 Carl Hoefer Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27:42.31
8 191 Jesse Sampson Veloce Racing 27:44.40
9 102 Steven Beardsley Gentle Lovers 28:02.30
10 137a Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 28:08.83
11 110 Donald Reeb CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner 28:10.67
12 6 Devin Zoller Veloshop 29:03.00
13 839 Matthew Wolpert 1 Error 29:03.18
14 878 Michael Benno Veloce Racing 29:05.91
15 353 Jacob Hill Bridgetown Velo 29:12.99
16 887 Steve Schwaeber Veloce Racing 29:16.58
17 866 Matt Mahoney Gentle Lovers 29:54.12
18 100 Evan Elken Jittery Joe's 36:41.82
DNS 149 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
DNS 846 Trevor Mays Doppio Athletico

Men Category 3

Num Name Team Time
1 356 James Shingleton Capitol Subaru Cycling 27:22.99
2 691 Rob Williams Veloce Racing 27:31.38
3 619 Brian Sather Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 27:54.59
4 522 Rob Anderson Team Oregon/Sunset Cycles 28:00.64
5 504 Steve Brown Portland Velo 28:08.19
6 374 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky 28:09.03
7 383 David Hopper NoMad Sports Club 28:18.30
8 505 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28:50.28
9 606 Jesse Graden Veloshop 29:01.33
10 466A Allen Kraft North River Racing 29:02.94
11 607 David Cowperthwaite Team Oregon/Sunset Cycles 29:08.44
12 324 Saul Lopez Half Fast Velo 29:17.65
13 372 Justin La Vigne Team Oregon/Sunset Cycles 29:25.86
14 687 Patrick Hartigan 29:26.80
15 376 Jeffrey Henderson 29:32.10
16 709 Steven Hunter Veloshop 29:34.78
17 659 Gant Enderle Half Fast Velo 29:36.89
18 602 Eric Nachtrab Veloce Racing 29:43.00
19 319 Thomas Bradford 29:58.15
20 366 Scott Goodrich North River Racing 29:58.81
21 698 Mike Bene Veloshop 30:06.33
22 913 Duncan Hay Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 30:14.70
23 390 Michael Lujan Specialized River City Bicycles 30:20.08
24 542 David Jackson 30:23.77
25 599 Gregg Magnus Portland Velo 30:43.14
26 362 Robert Bigwood Portland Velo 30:54.37
27 689 Joshua Walker Ironclad Performance Wear 31:34.15
28 550 Tim Luther EnSelle 35:12.01

Men Category 4/5

Num Name Team Time
1 12 John Banks 28:00.77
2 1005 Ben Johnson Portland Velo 28:19.38
3 2105 Brandon Meinke 28:20.08
4 1038 Mark Rajotte Southtown Velo 28:46.00
5 2053 Jesse Homan Portland State University 29:07.90
6 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29:20.79
7 1957 Eric Ahlvin Pacific Power Blue Sky 29:34.42
8 1928 Joshua Hunt Ironclad Performance Wear 29:38.11
9 2084 Ron Babcock Portland Velo 29:49.93
10 1034 James Norman GSC United 29:52.45
11 2544 Eric Lagerstrom 29:55.02
12 1087 Scott Browning 30:03.65
13 1086 Sam Taylor United Finance 30:06.70
14 1268 Robert King Portland Velo 30:07.46
15 1739 Chuck Woosley United Finance 30:16.65
16 2174 Terron Whitney 30:24.77
17 1439 Steven Burger Sunset Cycles/CycleOne 30:26.47
18 1000 Greg Adams Bridgetown Velo 30:26.70
19 2526 Brad Holbrook Tsunami Mulitports 30:31.25
20 1922 Jason Fleming Portland Velo 30:37.17
21 2179 Shane Rankin Portland Velo 30:40.19
22 1225 David Davidson Capitol Velo p/b Lifesource 30:42.35
23 29 Scott Schoettgen Willamette University Cycling Team 30:52.08
24 1276 Ruben Garcia 1 Error 30:52.43
25 1286 Barry Kundert 30:53.41
26 2059 John Kim Beaverton Bicycle Club 31:10.81
27 2135 Todd Vogt 31:11.41
28 1154 Michael Buxman 31:14.08
29 1106 Mike Engelmann 31:17.99
30 1145 Damon Roberts Chinook Cycling Club 31:19.39
31 2508 Dave Wingard Word-RCB 31:32.69
32 1330 Stephen Perkins 31:35.31
33 2062 Steve Ryker Team Oregon/Sunset Cycles 31:38.43
34 2124 Jason Freed Vista Ridge Velo 31:42.32
35 19 Pat Dale 31:42.92
36 1245 Eric Vickers Capitol Velo p/b Lifesource 31:43.12
37 1269 Troy Logue Beaverton Bicycle Club 31:50.81
38 2132 DANIEL SORENSON 1 Error 31:51.83
39 1337 Michael Riscica 31:58.97
40 2063 Laird Novak Vista Ridge Velo 32:17.22
41 1077 Paul Sullivan Vista Ridge Velo 32:20.81
42 2002 Mark Baldwin Team Oregon/Sunset Cycles 32:33.89
43 2120 Hugh Davis 1 Error 32:42.68
44 2530 Don Bailey Barleyrye 32:43.82
45 2590 Michael Kender Portland Velo 32:47.03
46 2562 Matthew Clark 32:51.67
47 2108 Erik Hofland Artisan Family Racing 32:53.74
48 24 Chris Lantagne 33:09.18
49 2180 Brad Sigler Portland Velo 33:09.80
50 1979 Brandon Arends Ironclad Performance Wear 33:14.69
51 1277 Chris Cottingham bicycleattorney.com 33:29.68
52 2003 alexander birman Beaverton Bicycle Club 33:29.80
53 2557 Andrew Hayes Disco Velo 33:30.63
54 2024 Jeffrey Brock Vista Ridge Velo 33:45.21
55 1431 Jason Gouger Half Fast Velo 33:45.30
56 15 Ken Horn 34:00.75
57 369 Jeff Lorenzen Disco Velo 34:10.24
58 1250 Scott Larson 34:25.48
59 1080 Ryan Elting na 34:51.23
60 18 Kevin Bossard 35:15.30
61 1253 Tim Maguire Oregon Trail Racing p/b La Grande Ride 36:06.54
62 2564 Daniel Richardson 36:39.50
63 2125 Jose Sandoval Counterbalance Bicycles 37:14.29
64 2554 Jon Prettyman Beaverton Bicycle Club 37:43.01
65 1099 J. Jason Jones NoMad Sports Club 37:48.72
66 2077 Nestor Flores Beaverton Bicycle Club 38:20.63
DNS 1078 Mitch Lee Portland Velo
DNS 1970 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club

Recumbent

Num Name Team Time
1 2177 Todd Marley OHPV 22:42.82
2 2133 Michael Wolfe 27:43.50
3 2581 Keith Kohan OHPV 28:09.28
4 2582 Alex Kohan OHPV 32:16.27
5 487 Jane Machamer OHPV 34:38.84
6 2121 Lonnie Morse 35:53.59
7 2123 Timothy Leier OHPV 36:48.46
8 491 Marilyn Hayward OHPV 38:12.64
9 11 Dave VanGundy OHPV 38:44.06
10 2901 Edna VanGundy OHPV 40:55.17

Tandem - Mixed (Co-Ed)

Num Name Team Time
1 588 David/Sue Ripp/Ripp Specialized River City Bicycles 28:45.79
2 574 Kurt/Ericka Haas/Haas Capitol Velo p/b Lifesource 30:06.56
3 5 Tim/Georgia Winestorfer/Winestorfer VSOOS BABY 30:28.00
4 2152 Mike/Carol Petersen/Petersen Capitol Velo p/b Lifesource 30:52.40
5 476 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Bike Central 31:26.76
6 434A Melissa/Rann Boyd/Millar Pacific Power Blue Sky 32:32.60
7 2058 Ken/Sierra Reid/Reid Team Reid 35:06.82
DNS 238 Scott/Angela McCanna/McCanna Pacific Power Blue Sky

Women Category 1/2

Num Name Team Time
1 464 Miranda Moon Veloforma 29:45.14
2 458 Andrea Fisk Velo Bella 31:44.35

Women Category 3

Num Name Team Time
1 241A Julie Forrest Pacific Power Blue Sky 32:26.23
2 225 Rachelle Hobson ZteaM 34:27.63
3 467 Stephanie Chase Ironclad Performance Wear 34:58.00

Women Category 4/5

Num Name Team Time
1 270 Brenda Spinney Pacific Power Blue Sky 32:00.65
2 266 Sarah Tisdale Sorella Forte 32:15.84
3 274 Alanna Woods Sorella Forte 33:07.10
4 258 Karleta Reierson Team Oregon/Sunset Cycles 33:17.84
5 297 Camille Hook Bike Central 33:51.33
6 430 Kristin Wille Portland Velo 33:55.54
7 260 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34:06.86
8 291 Jennifer Woodruff 34:27.64
9 2948 Emily Moon Veloce Racing 34:35.72
10 400 Caitlin Letts Bridgetown Velo 34:44.19
11 2931 Lindsay Fox Ironheads Multisport Racing 34:53.26
12 288 Maureen Kavanagh Sorella Forte 35:23.71
13 2900 Donna Suvada 35:29.15
14 2947 Erica Gielow 35:30.33
15 2935 Virginia Pedersen 36:11.62
16 452 Libby Evans Sorella Forte 36:12.87
17 2926 Genevieve Rankin Portland Velo 36:17.70
18 246 Carolyn Goodbrake Ironclad Performance Wear 36:36.37
19 244 Holly Kotsovos Tireless Velo 36:40.88
20 283 Arzetta Johnson 37:14.12
21 2928 Suzanne Davies 37:32.56
22 7 Sarah Bryant HeadHunters 40:51.02
23 2929 Natalie Benzel HeadHunters 45:14.33
DNS 2904 Heidi Swift Portland Velo