Kruger's Kermesse

Portland, OR
August 28, 2011

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated August 29, 2011 at 3:01 PM

Beginner Men

Num Name Team Age Laps
1 118 Ben Braxley 30 7
2 111 Brad Paymar The Spokesmen 39 7
3 122 Tom Palke 45 7
4 110 Alex Croy The Spokesmen 35 7
5 108 Michael Smith 51 7
6 121 Mark Chasse 44 7
7 114 david izer Team Poseur 40 7
8 107 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 49 7
9 104 Ingo Huber-Carroll 41 7
10 100 Charles Reneau 30 7
11 117 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 38 7
12 123 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 30 7
13 105 Eric Avery 38 7
14 124 Josh Spivey 38 7
15 113 Jason Halsey Trusty Switchblade 35 7
16 120 Peter Bryant 25 7
17 116 Mark Bothe 46 7
18 112 Andrew Nemecek 44 7
19 103 Tynan Kruggel 35 6
20 119 Francis Halpin 62 6
21 106 Noelino Bergren-Dizon 44 6
22 125 Tyler Jackson Buy Local Cycling 32 6
DNF 115 Brian Antoz 38 4
DNF 101 anthony sands 36 2

Beginner Women

Num Name Team Age Laps
1 378 Heather Daniel 29 7
2 374 Lynda Palubeski WebCyclery.com 44 7
3 361 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary 34 6
4 370 Inge Wortman Verge Sport/Test Pilot 38 6
5 385 Anna Potoczny-Jones crank 30 6
6 363 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46 6
7 380 JJ Heldmann Sweetpea Ladies Auxiliary 40 6
8 372 Traci D'Elia Sweetpea Ladies Auxiliary 37 6
9 375 Kristin Bott Team Slow 30 6
10 360 Bethany Candelaria 30 6
11 369 Krissy Brunsman Green Submarine Records 34 6
12 383 Elisabeth Mahoney 40 6
13 366 Katina Fischer Camas Bike and Sport 39 6
14 365 Cammia Kalimanis 33 6
15 384 Sara Westermeyer 33 6
16 389 Jennifer Johnson 37 6
17 367 Michelle Johnson 35 6
18 387 Jennifer Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 33 6
19 376 Steph Routh Team Slow 35 6
20 392 Chantal Angot 6
21 362 Christine Smith Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 6
22 390 Stacy Dezellmen 6
23 364 Heidi Guenin 29 6
24 382 Kara Maton 34 6
25 393 Jennifer Liu 39 6
26 379 Brandee Dudzic 30 6
27 373 Christy Wheeler 40 6
28 377 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas 37 5
29 368 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 39 5
30 381 Anne Ramzy 32 5
31 391 Sarah Pijot 32 5
32 386 Elizabeth Sederbaum Portland State University 24 5
DNF 388 Emily Laughlin 38 4

Clydesdale

Num Name Team Age Laps
1 337 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 7
2 345 Damon Schaefer Southwest Bicycle Cycling Team 41 7
3 331 Andrew Hayes Mountain View Cycles 7
4 353 Patrick Palmer HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 7
5 332 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 7
6 342 Joe Larson Team Bacon 36 7
7 347 Scott Smith 31 7
8 339 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 43 7
9 334 Bryan Smith Hammer Velo 39 6
10 343 Sean Fogli 34 6
11 336 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo 48 6
12 333 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 33 6
13 340 Joseph Sundberg 45 6
14 349 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 6
15 351 Dwayne King Portobello-A Better Cycle 42 6
16 346 Maximillan Kirschoff Team Lthuhv 30 6
17 335 David Wrast The Spokesmen 42 6
18 341 Eric Giacchino The Spokesmen 42 6
19 352 Jim Hendrickson 40 6
20 348 Tyse van Luik 31 5
21 344 Tyler Jackson Buy Local Cycling 32 5
DNF 350 Charles Henderson 41 4
DNF 338 Leo Call Team Endless Cycle 39 2

Junior Men

Num Name Team Age Laps
1 460 Ian Mastenbrook Hammer Velo 17 7
2 468 Erik Hahn Team Rose City 15 7
3 424 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 7
4 469 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 7
5 465 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 16 7
6 470 Cameron Beard Bend Endurance Academy 13 7
7 466 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 15 7
8 473 Luca Mallon Word-RCB by Cyclisme 14 7
9 467 Billy Waring Camas Bike and Sport 16 7
10 464 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 6
11 472 Aaron Lopez Pacific Pedaling 14 6
12 474 Ben Clark Beaverton Bicycle Club 11 6
13 471 Ian Steigerwald Kona Grassroots 13 6
14 461 Linus Clark 12 6
15 463 Cole Austin 14 5
16 475 Griffin Brenner 13 5
17 462 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 12 5
18 479 Brad McKnight 11 4
19 477 Jacob Nelson 13 4
20 478 Thomas Cousins 11 4

Junior Women

Num Name Team Age Laps
1 843 Susannah Hart Camas Bike and Sport 14 6
2 841 Sharon Hart Camas Bike and Sport 16 6
3 842 Hannah Hart Camas Bike and Sport 18 6
4 845 Natalie Shaw 13 5
5 844 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 14 5

Master Men 50+

Num Name Team Age Laps
1 57 William Zale West End Bikes/Specialized 53 7
2 71 Johnny Vergis Cyclepath Racing 51 7
3 67 Jeff Tedder Hammer Velo 51 7
4 72 Joseph Hoerner 52 7
5 65 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 51 7
6 59 Terry Knight 56 7
7 61 Gregg Leion Mountain View Cycles 54 7
8 58 Brian Dumais Mountain View Cycles 7
9 69 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 51 7
10 55 Robert Dobrey Mountain View Cycles 50 7
11 50 James Hinkley 51 7
12 53 Kevin O'Connell Hammer Velo 54 7
13 60 Richard Desmond Upper Echelon Fitness 52 7
14 70 Clint Ebert bicycleattorney.com 52 7
15 73 Hugh Givens bicycleattorney.com 54 7
16 74 Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 55 7
17 66 Richard Potestio River City Bicycles 55 7
18 51 Tracy Marks 1 Error 56 7
19 62 Mark Hildebrandt Portland Velo 55 7
20 64 David Luoma Guinness Cycling Team 54 7
21 52 Richard Marantz NoMads Bicycle Racing Team 66 6
22 75 David Gratke Showers Pass 53 6
23 54 Ron Strasser Team S+M 62 6
24 68 Gary Smith 52 6
25 76 Gil Ormerod Team S+M 58 6
26 63 Bob Brenner 53 6

Master Men A 35+

Num Name Team Age Laps
1 180 Nate Magaret Rapha Racing NW 40 10
2 174 William Sullivan Vista Ridge Velo 45 10
3 181 David Hemming Rapha Racing NW 39 10
4 173 David Saltzberg Half Fast Velo 45 10
5 182 Greg Talbert 49 10
6 178 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 43 10
7 177 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 45 9
8 184 Christopher Tuttle Dick's Dojo 42 9
9 175 Craig Austin Half Fast Velo 48 9
10 179 PAT KUDSZUS Pacific Pedaling 38 8
DNF 183 Jonathan Irick Rapha Racing NW 39 9

Master Men B 35+

Num Name Team Age Laps
1 538 Paul Zagacki bicycleattorney.com 40 7
2 504 David Rosen Half Fast Velo 38 7
3 508 Jeff Stevens Green Submarine Records 35 7
4 520 Tony Dirks Mountain View Cycles 47 7
5 547 Gregg NueBS Team Waste Managament 38 7
6 507 Craigan Usher Showers Pass 37 7
7 505 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 7
8 537 John Foulston Portland Velo 48 7
9 543 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle 38 7
10 519 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky 46 7
11 531 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 7
12 532 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 37 7
13 516 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 47 7
14 510 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 39 7
15 525 Jay Palubeski WebCyclery.com 49 7
16 511 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle 42 7
17 529 Travis Purser 42 7
18 512 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 41 7
19 523 Trig Rogers bicycleattorney.com 45 7
20 540 Chris Smith Showers Pass 38 7
21 521 Salvatore Bondi Portland Velo 41 7
22 522 Erik Spillman Portland Velo 46 7
23 502 David Pryor 42 7
24 546 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 36 7
25 534 Scott Ballard Half Fast Velo 45 7
26 503 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 7
27 528 Karole J. Durkee Jr bicycleattorney.com 43 7
28 518 mark Emry Oregon Bike Shop 47 7
29 530 Dave Dezellem Ironclad Performance Wear 41 7
30 541 John Miller Zanconato Racing 37 7
31 535 Jason Hobson Half Fast Velo 40 7
32 533 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 42 7
33 536 Nathan Hobson Half Fast Velo 47 7
34 501 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team 41 7
35 517 Paul Anderson Half Fast Velo 46 7
36 542 mark damon Hutch's-Eugene 48 6
37 544 Varner Seaman Existential Velo 36 6
38 545 jim moore West End Bikes/Specialized 41 6
39 514 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear 40 6
40 500 Saul Lopez Half Fast Velo 40 6
41 515 Mike Murphy Murphy's Stout 6
DNF 548 Caan Zarosinski Half Fast Velo 37 5
DNF 513 Peter Casey Portland Velo 42 2

Master Men C 35+

Num Name Team Age Laps
1 602 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky 39 7
2 635 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 39 7
3 625 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning 46 7
4 624 Abraham Freeman 40 7
5 643 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 42 7
6 603 David Lofstead 48 7
7 621 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 42 7
8 619 Andrew Hayes Mountain View Cycles 36 7
9 616 Kevin Thompson Half Fast Velo 39 7
10 617 Dennis Stafford 35 7
11 626 Jay Wisowaty 38 7
12 648 Matt James Portland Velo 44 7
13 653 Porter John Bellovaci United 40 7
14 623 Raymond Crepeau 39 7
15 610 Dylan Cernitz Half Fast Velo 36 7
16 647 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45 7
17 613 David Doughty Portland Velo 48 7
18 615 Cesar Villanueva 38 7
19 640 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky 41 7
20 633 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 45 7
21 628 Ed Fischer Camas Bike and Sport 43 7
22 629 Jonathan Modie Team S+M 42 7
23 618 Michael Dehner 46 6
24 622 Patrick Hultgren Diamond Law Cycling Team 44 6
25 600 DAVID RICK 42 6
26 642 Danny Knudsen bicycleattorney.com 46 6
27 605 Mark McMurtry Bellovaci United 41 6
28 607 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 45 6
29 627 Scott McCanna Pacific Power Blue Sky 43 6
30 645 Todd Bauch 44 6
31 630 William Waring Camas Bike and Sport 46 6
32 631 Brad Foster Rogue / Mt. View Cycles 47 6
33 651 Charles Barrett 44 6
34 606 Rick Zimmerman 44 6
35 608 Jesse Burkett 40 6
36 620 Jason Skelton Veloshop 37 6
37 604 Tim Lundholm 41 6
38 646 Chris Rayser 39 6
39 632 Jamie Gilchrist Portland Velo 43 6
40 614 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 6
41 650 Chris Roberts 40 6
42 636 Jeff Steiner Showers Pass 45 6
43 609 Benjamin Fischler KittyBunny 39 6
44 612 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 36 6
45 652 Jim Plank Pacific Power Blue Sky 56 6
46 639 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas 39 6
47 644 Patrick Schrepping 33 5
DNF 649 Peter Rueegger Team Mudman 43 6
DNF 634 Tom Palke Team Mudman 45 5
DNF 654 Eric McMurtry Bellovaci United 46 3
DNF 641 Eric Roden Cyclepath Racing 39 2
DNF 611 Ben McLeod 41 1
DNF 655 Kerry Halligan 40 1

Master Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 559 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 7
2 562 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 45 7
3 564 Cary Fisher Pacific Power Blue Sky 54 7
4 560 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky 56 6
5 554 Debra Windus Team Rose City 58 6
6 561 Lynn Feinstein Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 52 6
7 555 Julia Fudge Poplollies 45 6
8 563 Loraine Blake Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 6
9 558 Renata Hahn Team Rose City 51 6
10 557 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky 60 6
11 556 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 58 5

Master Women A 35+

Num Name Team Age Laps
1 378 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 9
2 495 Laura Trace 45 8
3 375 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 8
4 379 Heather Wills Embrocation Cycling 36 8
5 377 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 8

Master Women B 35+

Num Name Team Age Laps
1 241 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 37 7
2 232 Kristi Carver 38 7
3 237 cindy lewellen 44 7
4 239 Ellen Miller Pacific Pedaling 36 7
5 236 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 44 7
6 235 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear 42 7
7 240 Amanda Durkee bicycleattorney.com 38 7
8 238 Bernadette Estrada Veloce Racing 40 6
9 242 Kotsovos Holly Rebound/Tireless Velo 35 6
10 243 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 35 6

Men A

Num Name Team Age Laps Notes
1 39 Shannon Skerritt Corsa Concepts 40 10
2 46 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 32 10
3 27 Steve Carwile Kenda 29 10
4 33 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 27 10
5 36 Ryan Weaver River City Bicycles 34 10
6 30 Geoffrey Huber Life Cycle Bike Shop 36 10
7 45 Leland Gilmore River City Bicycles 28 10
8 42 Cary Miller Gentle Lovers 39 10
9 26 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 27 10
10 25 alex wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 22 10
11 32 Richard Formage River City Bicycles 35 10
12 44 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 31 10
13 43 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 26 10
14 23 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 36 10
15 28 Aaron Sander Cyclepath Racing 37 10
16 35 John Walrod River City Bicycles 35 10
17 24 Nat Johnson Green Submarine Records 33 10
18 38 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 29 9
19 37 Brian Spears Half Fast Velo 42 9
20 34 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 18 8
21 29 Jeremiah Hartley Team Endless Cycle 28 8
DNF 40 6 not on registration
DNF 41 Tony Kic Gentle Lovers 33 5
DNF 31 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 35 3

Men B

Num Name Team Age Laps
1 761 John Lin Hammer Velo 28 7
2 775 Matt Lyons University of Denver 20 7
3 793 Benjamin Farver Jens Voigt's Army 29 7
4 784 Joseph Ferron Guinness Cycling Team 23 7
5 772 Ryan King IRA Ryan Cycles 27 7
6 763 David Caughlin 26 7
7 760 Jason Borum Jens Voigt's Army 34 7
8 765 Ryan Seward CAPA Cycling Team 24 7
9 771 Andrew Yeoman Team Pegasus 29 7
10 767 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo 30 7
11 788 Stephen Glass Jens Voigt's Army 38 7
12 783 Kenneth Reed Green Submarine Records 35 7
13 785 Byron Breeden Team Cthulhu 35 7
14 778 Dylan Robbins Jens Voigt's Army 37 7
15 773 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 34 7
16 782 Christian Reed Green Submarine Records 32 7
17 791 david kurushima Showers Pass 27 7
18 774 Spencer Callahan Bush League Wrenching 23 7
19 764 Kevin Drake Strava.com 41 7
20 762 Cody Gervasi Jens Voigt's Army 29 7
21 786 Mark Koller Ironclad Performance Wear 34 7
22 766 Jay Palubeski WebCyclery.com 49 7
23 781 Dave Gulick Green Submarine Records 33 7
24 789 Stephan Roberts Cyclepath Racing 17 7
25 792 Nathan Hilmer Green Submarine Records 32 7
26 759 Jordan Norris Camas Bike and Sport 32 7
27 770 John Ayres bicycleattorney.com 26 7
28 769 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo 32 7
29 758 David Sterry Green Submarine Records 7
30 779 Edward Rogers Jens Voigt's Army 36 7
31 776 Jacques Lafortune 24 7
32 787 David Rasca Buy Local Cycling 34 6
33 780 Isaac Frost Green Submarine Records 6
34 777 Sam Radakovich CAPA Cycling Team 25 6
DNF 790 Colin Dunlap Bend Endurance Academy 16 1
DNF 794 Nathan Gibson 25 1

Men C

Num Name Team Age Laps Notes
1 440 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer 26 7
2 425 Isaac Potoczny-Jones crank 32 7
3 419 Michael Lindley Capitol Velo 36 7
4 439 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio 31 7
5 408 Judson McCauley The Spokesmen 37 7
6 539 7 not on registration-raced wrong category
7 412 Matt D'Elia Portland Velo 36 7
8 421 Edward Groth Team Slow 30 7
9 435 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 32 7
10 443 Brian Barker Ironclad Performance Wear 36 7
11 423 Cameran Beard 13 7
12 407 Ryan Schimpf Team Bacon 34 7
13 476 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 15 7
14 409 Ryan Morrisey The Spokesmen 35 6
15 442 MG Smith 40 6
16 400 Mark Widlund The Spokesmen 34 6
17 411 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 17 6
18 446 Brandon Rothauge 33 6
19 445 Curtis Milander Filth and Fury 42 6
20 403 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 37 6
21 418 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 25 6
22 413 Matt Mavko 31 6
23 402 Paul Souders 40 6
24 441 Douglas Gresham 34 6
25 410 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 36 6
26 428 Jerald Winfrey 36 6
27 430 Michael Andrews 41 6
28 429 Brian Larson 27 6
29 437 Eric Schmidt 26 6
30 433 Tommy Fieweger The Spokesmen 35 6
31 447 Spencer White LOS TENDERS 39 6
32 401 joe schubert super ape 31 6
33 420 Shane Sipe Team S+M 6
34 406 grant collins Team Bacon 38 6
35 405 Dan Saunders Miller Paint 34 6
36 422 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop 29 6
37 436 Jeff Donaldson Oregon Bike Shop 35 6
38 438 Greg Stiles 37 6
39 427 Matthew Dixon Filth and Fury 42 6
40 434 David Baker Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 6
41 432 Jacob Tong Trusty Switchblade 29 6
42 637 5 not on registration-raced wrong category
43 417 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 12 5
DNF 444 Matthew Studer 26 6
DNF 415 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct 46 3
DNF 426 Jose Sandoval Team Cthulhu 43 3
DNF 431 Nicolas Meier 32 1

Singlespeed

Num Name Team Age Laps
1 715 luke demoe SLOCUM Race Team 32 10
2 726 Patrick Wilder Cyclepath Racing 38 10
3 723 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio 36 10
4 703 Mat Barton Staccato Gelato 31 10
5 728 David Bisers Tensegrity PT Cycling 30 9
6 722 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 33 9
7 721 Darrin Joos 35 9
8 711 Erik Weeman Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 37 9
9 720 Ira Ryan IRA Ryan Cycles 35 9
10 704 Chase Banna 28 9
11 727 David Messenheimer Green Submarine Records 31 9
12 701 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 35 9
13 718 Tim Smith Rebound/Tireless Velo 47 9
14 700 Richard Rosko Hammer Velo 43 9
15 706 David German Hammer Velo 46 9
16 716 Kevin Ziemke Team Beer 31 9
17 725 DL Byron Bike Hugger 44 9
18 724 John Howe Team Beer 41 9
19 719 James Jonke Oregon Bike Shop 45 9
20 705 Bob Libby Oregon Bike Shop 42 9
21 717 Julian Roden Cyclepath Racing 15 8
22 702 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 35 8
DNF 708 Paul Anderson Half Fast Velo 46 4
DNF 709 John Gulick Green Submarine Records 35 4

Women A

Num Name Team Age Laps
1 299 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness 30 9
2 294 Lindsay Kandra 34 9
3 295 Rachel Bagley 33 9
4 296 Abby Watson Embrocation Cycling 27 9
5 293 Annika Johannesen 18 8
6 7 Mielle Blomberg Team S+M 8
7 297 Meagan Wearer River City Bicycles 34 7
DNF 298 Susan Peithman Upper Echelon Fitness 30 7

Women B

Num Name Team Age Laps
1 579 India King IRA Ryan Cycles 27 7
2 587 Jade Koide Team Beer 28 7
3 583 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness 30 7
4 584 Kate Ayres bicycleattorney.com 26 7
5 581 Heidi Swift Veloforma Factory Team 34 7
6 577 hannah moore Green Submarine Records 27 7
7 586 Erinne Goodell Team Slow 30 7
8 589 Remy Maguire Team S+M 32 7
9 582 Allison Medellin Hammer Velo 32 7
10 585 Jen Powell IRA Ryan Cycles 33 7
11 578 Natalie Ramsland 35 6
12 591 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 26 6
13 580 Sandy Nguyen Green Submarine Records 26 6
14 588 Diana Stephens 33 6