Jack Frost Time Trial

Vancouver, OR
February 26, 2006

Updated January 20, 2012 at 12:10 PM

Category 1/2

Name Team Time
1 Justin Morgan Hagens-Berman LLP Cycling 25:30.92
2 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage 25:39.37
3 Derik Archibald The Valley Athletic Club 26:07.98
4 Evan Elken Jittery Joe's 26:34.16
5 Jay Freyensee Sugar CRM-Easton-Specialized 26:34.68
6 Devin Bodony-Johnson Hagens-Berman LLP Cycling 26:44.75
7 Doug Ollerenshaw Health Net presented by Maxxis 27:16.79
8 Brant Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27:22.63
9 Derl Miller bicycleattorney.com 27:26.61
10 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27:27.16
11 Patrick Gray Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot 27:40.03
12 rich cramer bicycleattorney.com 27:47.99
13 Rick Hammel Hutch's-Eugene 28:02.44
14 Carl Hoefer Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 28:31.75
15 Steve Schwaeber Veloce Racing 29:16.54
16 Zac Copeland 33:04.61

Category 3

Name Team Time
1 Spencer Gray Cycle Analysis 27:57.59
2 Galen Mittermann Midtown Direct Racing 27:59.25
3 Rob Williams Veloce Racing 28:30.21
4 Steven Beardsley Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 28:31.27
5 Jim Fischer EWEB Windpower 28:57.88
6 Duncan Calver Veloshop 29:02.70
7 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 29:16.22
8 David Schneider Escape Velocity 29:29.79
9 Anthony McCray Team Oregon/River City Bicycles 29:30.27
10 Tom Woodcock CMG Racing/Alpine Mortgage 29:39.45
11 Joseph Kline North River Racing 29:42.14
12 Ian Brown River City Bicycles 29:54.01
13 Jonathan Vinson Veloshop 30:04.70
14 Jesse Graden Veloshop 30:05.04
15 Michael Benno Veloce Racing 30:05.53
16 Martin Holland-Bak Hutch's-Eugene 30:19.81
17 Paul Anderson Half Fast Velo 30:25.99
18 Mark Blackwelder Veloshop 30:28.58
19 Ian Eglitis Beaverton Bicycle Club 30:28.74
20 barret fishner Guinness Cycling Team 30:36.93
21 Clark Ritchie Half Fast Velo 31:03.04
22 Brett Jarolimek team fast 31:54.92
23 Ed Manning 33:52.80
24 Tim Ackley bicycleattorney.com 33:55.25

Category 4/5

Name Team Time
1 Kenneth Philbrick OSU Cycling Club 27:41.12
2 Scott Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 27:41.66
3 Jeff Tedder United Finance 28:32.64
4 charles sowers United Finance 28:32.75
5 Andrew Williams The Valley Athletic Club 28:38.80
6 Per Bjesse Bike Central 29:02.42
7 Garren Watkins 29:22.77
8 Mike Bene Veloshop 29:33.51
9 Joshua Hanselman 343 Racing 30:05.31
10 Thomas Bradford North River Racing 30:05.36
11 Tim Butler River City Bicycles 30:06.16
12 EUAN POLLOCK United Finance 30:12.00
13 Ryan McKnab 30:12.16
14 A. J. LaFrenz Motus Triathlon 30:21.00
15 Shawn Burke Team Zoka 30:27.84
16 Chuck Woosley United Finance 30:29.12
17 Jess Mace 1 Error 30:32.89
18 Darin Shields 30:46.16
19 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club 30:47.03
20 Bari Stocton Disco Velo 30:54.61
21 Barry Kundert 31:09.44
22 David Davidson Half Fast Velo 31:12.93
23 Don Ollila Portland Triathlon Club 31:13.13
24 Clint Ebert bicycleattorney.com 31:17.69
25 Josh Bjornstad 31:23.68
26 Amit Kobrowski Portland Velo 31:24.98
27 Craig Beavers Bike Peddler 31:25.75
28 Brandon Hadley 31:26.60
29 Aaron Stensvad GSC United 31:34.43
30 John Dalrymple Tri Endurance 31:36.62
31 Larry Holzman North River Racing 31:42.29
32 Eben Saling Portland State University 31:42.91
33 John Schader Half Fast Velo 31:46.05
34 Eric Aleskus 31:46.42
35 David Saltzberg Specialized River City Bicycles 31:47.88
36 Greg Nyhus bicycleattorney.com 31:48.90
37 Roger Lloyd United Finance 31:55.32
38 Stephen Perkins 32:05.24
39 David Christian 32:13.57
40 Robert Sanders Word-RCB 32:15.10
41 Eric Vickers Bike Peddler 32:24.78
42 Don Yash NW Natural 32:27.97
43 Ruben Garcia The Valley Athletic Club 32:28.64
44 David Strader Team Oregon/River City Bicycles 32:29.68
45 Mike Engelmann 32:36.92
46 Don Bailey 32:43.35
47 Seth Thomas 32:51.58
48 Brian Shimek University of Oregon Cycling Club 32:53.50
49 Robin Calver Veloshop 32:55.14
50 Joel Morrissette Republic of Anaerobia 32:55.67
51 Charles Bennett The Valley Athletic Club 32:58.28
52 Ted Jones Half Fast Velo 33:03.84
53 Scott Goodrich North River Racing 33:04.22
54 Patrick Flanagan bicycleattorney.com 33:15.01
55 Kurt Barker 33:17.06
56 Mike Gieszler Beaverton Bicycle Club 33:22.10
57 Steven Carper 33:39.96
58 David George 33:48.43
59 Adam Fagan University of Oregon Cycling Club 33:51.33
60 Joe Tysoe 33:52.67
61 Brian Ecken Veloshop 33:54.36
62 Devin Kelly 34:02.73
63 Andrew Morton Portland State University 34:03.84
64 Kenny Prowse Bike Peddler 34:07.36
65 Adrian Black 34:30.97
66 Jeff Pazdalski 34:48.51
67 Evan Sether 34:53.31
68 Chris Luby Half Fast Velo 35:08.50
69 Greg Parra Team Oregon/River City Bicycles 35:09.51
70 Will Harden 35:17.25
71 Mark Scarlett 1 Error 35:27.36
72 Jackson Donaldson 35:34.55
73 Kalin Lee 35:40.28
74 Aaron Reyna 35:41.57
75 Eric McGuire 36:01.48
76 Jeff Macey Air Force Reserve 36:18.56
77 Brian Barker Team Bridge City 36:51.48
78 Quenton Conant Veloshop 36:56.35
79 Jose Sandoval AVA/Counterbalance 37:32.08
80 Tomas Quinones 39:43.56

Junior Men 12-15

Name Team Time
1 Jacob Rathe Beaverton Bicycle Club 30:02.72
2 William Rathe Beaverton Bicycle Club 34:38.16
3 Rick Schimmel Forza Jet Velo 36:05.02
4 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 38:18.28
5 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles 39:24.80
6 Lito Nicolai HeadHunters 40:05.58
7 Grant McElroy 42:28.85
8 Chris Ontkean 45:01.96

Junior Men 16-18

Name Team Time
1 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club 30:17.69
2 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club 30:31.00
3 Peter Loewi Veloshop 32:01.11
4 Harry Hamlin EWEB Windpower 32:06.48
5 Vincent Stebner Beaverton Bicycle Club 32:34.96
6 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club 32:50.32
7 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club 33:28.71
8 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club 35:47.53

Junior Women 12-18

Name Team Time
1 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club 34:25.74
2 Andrea Jones Forza Jet Velo 36:21.04
3 Rachelle Hobson Forza Jet Velo 36:48.67
4 fiona graham Beaverton Bicycle Club 38:58.48
5 Lauren Hobson Forza Jet Velo 45:29.82

Masters Men 30-39

Name Team Time
1 Aaron Harrison Beaverton Bicycle Club 28:11.49
2 Chris McGee Bike Peddler 28:13.19
3 David Schneider Escape Velocity 28:37.53
4 Darrin Beek 28:43.50
5 Thomas Morgan bicycleattorney.com 28:47.45
6 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club 29:12.85
7 T. Kenji Sugahara Bike Peddler 29:20.10
8 Jon Bero Portland Triathlon Club 30:12.02
9 Dan Larson Half Fast Velo 30:25.13
10 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 30:37.97
11 Carl Anton North River Racing 30:50.58
12 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 30:52.85
13 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles 31:18.87
14 Robert Chavier Bike Peddler 31:48.62
15 Nathan Brown 31:54.83
16 James Bender Beaverton Bicycle Club 32:14.87
17 Brian Marcroft Hagens-Berman LLP Cycling 32:42.55
18 Blaine Conrad adidas 33:18.11
19 Troy Bayne Team VTech 34:09.88
20 Lee Wiseman 36:59.34
21 Dirk Martin 40:32.07

Masters Men 40-49

Name Team Time
1 Steven R Holland United Finance 27:02.67
2 Rob Annen Willamette Valley Vineyards 27:33.77
3 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 27:42.74
4 Nathan Hobson Half Fast Velo 28:06.43
5 Mike Mauch United Finance 28:11.15
6 Rick Hammel Hutch's-Eugene 28:19.30
7 Todd Rosier United Finance 28:23.81
8 Tim Ellerbruch United Finance 28:36.82
9 Doug Palmer Half Fast Velo 28:51.10
10 Mark Magilner Half Fast Velo 28:53.70
11 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 28:54.29
12 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 29:05.57
13 Eric Ahlvin EWEB Windpower 29:30.57
14 Ivan Meadors United Finance 29:33.60
15 Ronald Brigham North River Racing 29:36.11
16 Dan Davis Sierra Express/Tour of Nevada City Bicycles 29:36.55
17 Mike McManus 29:48.27
18 Geoffrey Green 1 Error 29:49.23
19 Walter Vines Portland Triathlon Club 29:54.08
20 Todd Gallaher BSCC Club 30:02.11
21 Allen Kraft North River Racing 30:04.89
22 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 30:12.00
23 Craig Austin Half Fast Velo 30:19.31
24 Rich Barrows North River Racing 30:29.52
25 Dave Palmer Guinness Cycling Team 30:44.82
26 Stuart Anderson Specialized River City Bicycles 30:50.89
27 Patrick Hartigan 30:54.74
28 Jeffrey Gerwing Word-RCB 31:01.15
29 Tim Winestorfer HeadHunters 31:08.94
30 Steve Getsiv Therapeutic Associates Cycling/GENR8 31:34.85
31 Tim Andruss Old Town Bicycles 31:40.35
32 Rick Kercheski Bike Peddler 31:43.22
33 David Lofstead 33:05.62
34 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33:20.40
35 Scott McElroy 33:41.93
36 John Condon 33:43.94
37 Brian Engelen NoMad Sports Club 33:51.82
38 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club 34:16.16
39 Mark Boguslawski 35:13.40
40 Jim Hinkley EBS Inc 35:37.32
41 Andrew Wilson Veloshop 35:44.67
42 Joe Cipale 1 Error 36:04.90
43 Kevin Coulter 1 Error 37:17.38
44 Darren Smith 37:23.91
45 David Diffendorfer 39:20.88

Masters Men 50+

Name Team Time
1 Kevin Fiske Excel Sports 27:29.14
2 David Zimbelman Excel Sports 27:48.47
3 George Schreck United Finance 28:16.57
4 Steve Matson AxleyUSA.com 28:49.54
5 Jim Teague Team Zoka 29:29.73
6 Steve Truesdale Half Fast Velo 29:44.16
7 David Russell United Finance 29:49.06
8 Jeff Buck Team Rose City 30:04.75
9 Darell Provencher Team Rose City 30:19.39
10 Mike Adams United Finance 30:29.23
11 J.Michael Manning United Finance 30:31.40
12 Pirooz Emad North River Racing 30:45.16
13 Lance Brigman Team Bike Tires Direct 31:01.50
14 Dave Burnard Alan 31:54.59
15 D Michael Lusby North River Racing 32:06.68
16 Eric Christenson Team Rose City 32:09.78
17 mike ontkean 32:35.71
18 David Preston Multnomah Athletic Club 32:37.81
19 John Wiest NoMad Sports Club 32:41.72
20 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 32:51.25
21 David Peacock 32:51.49
22 Greg Smith 33:02.97
23 Bill Nicolai HeadHunters 33:10.17
24 Tom Kelly 33:14.76
25 Michael Olson 33:25.04
26 Michael Resnick NoMad Sports Club 33:25.88
27 Lloyd Campbell 33:28.54
28 Jerry Powell Multnomah Athletic Club 33:55.62
29 Jim Kenney Team Rose City 33:59.11
30 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 34:00.27
31 Billy Ramsey Team Novara Eugene 34:09.74
32 Peter Russell Reed College Cycling 34:27.38
33 Bruce Burke Team Novara Eugene 34:51.99
34 Robert Mandelson NoMad Sports Club 34:54.85
35 Ray Glur 35:17.05
36 Clark Henry 1 Error 35:35.31
37 Steve Rearden Blondie Velo 35:44.15
38 Einar Traa 35:57.00
39 Jay Rideout 1 Error 36:30.67
40 Jens Housley Multnomah Athletic Club 36:38.19
41 Robert Foster Olson's Bicycles 37:26.02
42 Jean Wendling 1 Error 39:17.96
43 Bill Alsup 39:24.08
44 robert smith 40:37.24
45 allan conant 41:24.56
46 Steven Marx Tri Pacific 42:02.64

Masters Women 30-39

Name Team Time
1 Tia Bartos TiCycles/Avanti Racing 31:54.26
2 Angela Shields 31:55.49
3 Julie Wilson Disco Velo 33:47.60
4 Erica McKenzie 34:25.52
5 Sarah Havlik Sorella Forte 34:40.28
6 Jennifer Woodruff 35:27.12
7 mary ranson-schwaeber 36:38.78
8 Alice Cloke Tri Pacific 36:47.97
9 Charissa Hallquist Beaverton Bicycle Club 36:57.34
10 Donna Voldengen Beaverton Bicycle Club 37:05.84
11 Laura Recko 37:56.25
12 Carrie Kennedy Disco Velo 38:00.63
13 Andrea Fields Tri Pacific 40:56.26

Masters Women 40-49

Name Team Time
1 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 29:40.19
2 mary ross NoMad Sports Club 32:17.72
3 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles 32:54.62
4 Janet Howard Performance Multisport 33:01.52
5 Jan Moss Team Group Health 33:21.93
6 willee broberg Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 33:51.56
7 Renata Hahn Team Rose City 34:22.39
8 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 34:41.45
9 Julie Peterson Chinook Cycling Club 34:43.30
10 Denise Croucher Tireless Velo 35:42.89
11 Lisa Winchester NoMad Sports Club 36:04.25
12 Kristen Clark 36:23.69
13 Michele Chirgwin 41:26.38

Masters Women 50+

Name Team Time
1 Barbara Thiele Team Rose City 35:31.74
2 Erin Hale Chinook Cycling Club 35:37.28
3 Debra Windus United Finance 36:41.61
4 Donna Smith Chinook Cycling Club 37:16.21
5 Kristen Uhler Disco Velo 38:04.02
6 Virginia Quinn 38:37.62
7 Phyllis Newmark Multnomah Athletic Club 39:15.99
8 LAURIE MARX Tri Pacific 44:15.49

Recumbent

Name Team Time
1 johnny williams OHPV 22:58.60
2 Todd Marley OHPV 29:10.15
3 John Climaldi Bacchetta 29:35.18
4 David Nielson OHPV 31:12.60
5 Matthew Louthan 31:28.53
6 Lonnie Morse OHPV 35:51.27

Tandem

Name Team Time
1 Mark/Lynn Godfrey/Hughes-Godfrey Bike Central 30:25.88
2 Scott/Angela McCanna/McCanna EWEB Windpower 30:39.00
3 John Henry/Joanne Maurice/Hellinger 31:05.37
4 Tim/Georgia Winestorfer/Winestorfer Just for Fun 31:29.77
5 Ivan / TBD Meadors United Finance 31:57.37
6 Tim/Georgia Winestorfer/Winestorfer Just for Fun 31:59.77
7 Nancy/Richard Seton/Seton 32:26.62

Women

Name Team Time
1 Miranda Moon Colorado Premier Training - Colnago Pro Team 29:47.97
2 Andrea Fisk CMG Racing/Alpine Mortgage 30:40.15
3 Megan Troxell 31:33.50
4 Martha Walsh First Rate Mortgage Cycling Team 31:45.84
5 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 31:48.74
6 Susan Ashlock Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot 31:53.63
7 Erin Ford Disco Velo 32:35.58
8 Jennifer Scott Disco Velo 33:09.43

Women Category 4

Name Team Time
1 Jessi Brunson Sorella Forte 33:44.92
2 Stephanie Snyder Bike Peddler 33:59.74
3 Emily Charbonneau 34:00.34
4 Debra Lambourn Sorella Forte 34:57.64
5 Tessa Sugahara Team Group Health 35:13.73
6 Jessica Dickson 35:25.92
7 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team 35:34.31
8 Lindsay Kandra Team Group Health 35:39.25
9 Kayla Woolcock Team Oregon/River City Bicycles 36:02.80
10 Christine Rekai Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot 36:11.10
11 sabrina hirsch Disco Velo 36:18.23
12 Anna Blomberg 36:46.61
13 Eryn Barker Team Bridge City 37:21.25
14 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central 37:57.11
15 Allane Swan 39:05.10
16 April Shepherd 39:33.19
17 April Copeland 40:05.38