Swan Island Criterium

Portland, OR
May 21, 2006

Updated July 8, 2009 at 2:30 PM

Cat 1/2/3

Name Team
1 Evan Elken Jittery Joe's
2 Chad Brothers Wines of Washington
3 Dean Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
4 Steve Wright The Bike Gallery
5 Pete Groblewski Garage Racing
6 Steve Schwaeber Veloce Racing
7 Derek Stallings Therapeutic Associates Cycling/GENR8
8 Sal Collura Hutch's-Eugene
9 Jason Schniepp Wines of Washington
10 Adam Curry Hagens-Berman LLP Cycling
11 Aaron Coker CMG Racing/Alpine Mortgage
12 David Klipper Guinness Cycling Team
13 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
14 Aaron Sander Half Fast Velo
15 Dan Torrey Guinness Cycling Team
16 Jeff Bannink The Bike Gallery
17 Richard Hogan Land Shark
18 Mark King Guinness Cycling Team
19 842.0 Therapeutic Associates Cycling/GENR8
20 Jason Lewis Veloce Racing
21 Casey Deck Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
22 Doug Beardsley Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
23 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR8
24 Mikkel Bossen CMG Racing/Alpine Mortgage
25 Jesse Sampson Veloce Racing
26 82.0
27 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
28 Edward Micek The Bike Gallery
29 Bradley Ganz Guinness Cycling Team
30 Casa Bruno
31 Jeff Mitchem Casa Bruno
32 David Root United Finance
33 David Tsai The Bike Gallery
34 Seth Hosmer CMG Racing/Alpine Mortgage
35 Wesley Pierce Wines of Washington
36 Tim Coffey Casa Bruno
37 Andrew Martin Wines of Washington
38 Daniel Quirk Veloce Racing
39 Chris Myers GSC United
40 The Bike Gallery
41 Lance Coffel Casa Bruno

Cat 3

Name Team
1 Mark Godfrey Bike Central
2 Jason Lewis Veloce Racing
3 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 Mark Ginsberg Team Oregon/River City Bicycles
5 Fred Rehberger Wines of Washington
6 Jeff McNamee bicycleattorney.com
7 Joel Wilson Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
8 Mike Hilbrandt Veloshop
9 Joshua Creem GSC United
10 Jerome Dumortier Beaverton Bicycle Club
11 Cliff Heaberlin GSC United
12 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
13 Jan Ryan Wines of Washington
14 Mark Hinman Wines of Washington
15 Jonathan Long bicyclinghub.com
16 Jeff Thomson North River Racing
17 Christopher Bright United Finance
18 Saul Lopez Half Fast Velo
19 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 David Ripp Specialized River City Bicycles
21 Kennett Peterson University of Oregon Cycling Club
22 Tim Jones Therapeutic Associates Cycling/GENR8
23 anthony graupera Guinness Cycling Team
24 T. Kenji Sugahara Bike Peddler
25 William Warburton Therapeutic Associates Cycling/GENR8
26 Scott Zajac Wines of Washington
27 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
28 Aric Rist Half Fast Velo
29 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
30 Brian Nilsson Northbranch
31 Lev Stryker Therapeutic Associates Cycling/GENR8
32 Jesse Graden Veloshop
33
34 Christopher Khari Gates
35
36 Richard Anderson
37 barret fishner Guinness Cycling Team
38 David Rosen Team Oregon/River City Bicycles
39 James Newman Team Oregon/River City Bicycles
40 Seth Patla United Finance
41 Brandt Hueser GSC United
42 Matthew Slater Excel Sports
43 Tim Hittner Guinness Cycling Team
44 David Hart Specialized River City Bicycles
45 Greg Valentin Wines of Washington
46 Thomas Woodcock Team Oregon/River City Bicycles
47 Matthew Wolpert
48 Jay Cech October Lake Effect
49 Casey Patton
50 Bret Berner
51 Geoff Raynak Half Fast Velo
52 Scott Willson Gentle Lovers
53 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
54 Kevin Thompson Half Fast Velo
55 David Diviney Half Fast Velo
56 Brian Spears Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
57
58 Michael Khash Wines of Washington

Cat 4

Num Name Team
1 James Bender Beaverton Bicycle Club
2 Scott Jones University of Oregon Cycling Club
3 Jason Weinstein Team Oregon/River City Bicycles
4 Karl Choltus Team Oregon/River City Bicycles
5 Jimmy Udall Veloshop
6 **See official Ryan Morgan BikeKraft
7 Matthew Stein Team Oregon/River City Bicycles
8 Jeffrey Gerwing Word-RCB
9 Jacob Hill Bridgetown Velo
10 1032 Bari Stockton Disco Velo
11 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles
12 1131 Roger Lloyd United Finance
13 1211 Michael Risner Word-RCB
14 1281 Brian Schiller Guinness Cycling Team
15 975 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 121? Jason Riffle
17 1038 Mark Rajotte Team Oregon/River City Bicycles
18 1843 Matthew Leimbach Bike Peddler
19 1056 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/GENR8
20 1304 Jason Moore
21 2152 Anthony Ohotto Word-RCB
22 1535 Joshua Hanselman 343 Racing
23 1152 Robin Calver Veloshop
24 1272 Jon Frommelt bicycleattorney.com
25 979 Nick Engerran Specialized River City Bicycles
26 1678 Matt Plummer OSU Cycling Club
27 498 Bob Svaricek
28 1163 Scott Williams
29 1333 David German Team Bridge City
30 1201 Nate Sweet EWEB Windpower
31 yellow
32 -79.0
33 1235 Roger Stevens Nike Cycling
34 94
35 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles
36 1945
37 84 John Siwinski Specialized River City Bicycles
38 1005 Erik Haunold Veloshop
39 1006 Geoffrey Green
40 909 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
41 1571 Perry Dickson University of Oregon Cycling Club
42 1146 david marsh Beaverton Bicycle Club
43 1168 Robert Hughes Little Angels
44 95 Gordy bolstad
45 1330 Keith Prior Los Ciclistas
46 87 Tyrone Miles Word-RCB
47 201? Adrian Black Pedros
48 1812 Word-RCB
49 1439 Steven Burger Team Bridge City
50 1252 Roland Hobson bicycleattorney.com
51 903 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club
52 1070 Paul Kanz United Finance
53 919 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
54 93 Scott Stickney Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot
55 59
56 1111 Shane Young Half Fast Velo
57 1274

Category 5 Men

Name Team
1 Michael Brunelle
2 Ryan Morgan
3 Tom Perilloux Team Bridge City
4 Scott McElroy Team Oregon/River City Bicycles
5 David Stoops Little Angels
6 Paolo Dabbeni
7 1274/1974
8 CHRIS ANGOT
9 Greg Smith North River Racing
10 Bill Alsup
11 Chris Tauscher North River Racing
12 Troy Logue Beaverton Bicycle Club
13 Dan Wildun
14 Bryant Howard
15 Sitting up North River Racing
16 Jon DeShirley
17 Brian Pagel
18 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club
19 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club
20 Tony Hamilton Word-RCB
21 Thomas Wilson
22 Brian Johnson

Fixed Gear

Name Team
1 Per Bjesse Bike Central
2 Zac Copeland Sum Bike Team
3 Gary Malcolm Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 Jonathan Vinson Veloshop
5 Galen Mittermann Midtown Direct Racing
6 Jackson Wild Veloshop
7 Dan Porter Twinside cycles
8 Bret Berner
9 John Dorfer Veloshop
10 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
11 Steven Burger Team Bridge City
12 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
13 Jon DeShirley
14 Justin Grenier Veloshop
15 Brian Pagel Little Angels
16 danny wilson
17 Bryan Voytilla
18 Kayla Woolcock Sum Bike Team
19 Drew Kinney Little Angels
20 Bill Alsup
21 Jim Lee
22 Candi Murray NoMad Sports Club

Junior 10-12

Name Team
1 Grant McElroy Team Oregon/River City Bicycles
2 Clyde Bailey
3 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
4 Michael Waitsan
5 Colby Wait-Molyneux
6 Nate Currie
7 Elena Hormann Forza Jet Velo
8 Marisa Reid Forza Jet Velo

Junior 13-15

Name Team
1 Duncan Hay
2 Jacob Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
3 Rick Schimmel Forza Jet Velo
4 Madison Chilenski Team Oregon/River City Bicycles
5 Emily Hackenberg
6 Ethan Hormann Forza Jet Velo
7 Kara Helgren Forza Jet Velo
8 Dallin Davidson Forza Jet Velo

Junior 16-18

Name Team
1 Christopher Woods Beaverton Bicycle Club
2 Richard Suditu Beaverton Bicycle Club
3 Marcel deLisser Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Ian Megale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Keith Beckman Beaverton Bicycle Club
6 Cameron Sparr Beaverton Bicycle Club
7 Matt Bloom Beaverton Bicycle Club
8 Kallen Dewey Beaverton Bicycle Club
9 Don Vandervort Beaverton Bicycle Club

Masters 40+ 1/23

Name Team
1 Brad Gebhard The Bike Gallery
2 MARK STEGER CMG Racing/Alpine Mortgage
3 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Joe Baratto Wines of Washington
5 Brad Ross River City Bicycles
6 David Root United Finance
7 Tom Simon North River Racing
8 Todd Crowson IE bikes
9 Scott Harman Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Mark King Guinness Cycling Team
11 Glen Gann Land Shark
12 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
13 David Klipper Guinness Cycling Team
14 Chuck Shuster bicycleattorney.com
15 Matthew Slater Excel Sports
16 George Jones
17 78.0
18 Todd Fawcett
19 Fred Rehberger Union Bay
20 Lance Coffel Casa Bruno
21 George Schreck United Finance
22 Rob Hausner Beaverton Bicycle Club
23 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
24 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 Steve Getsiv bicycleattorney.com
26 Bret Berner
27 Bruce Connelly black
28 John Wiest NoMad Sports Club
29 Casey Patton
30 Jake VanderZanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 Danny Knudsen bicycleattorney.com
32 DL Byron Wines of Washington
33 Paul Mautner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
34 Riley Moody Team Rose City
35 James Thiele Team Rose City
36 Jeff Buck Team Rose City
37 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 TROY TUCKER
39 Michael Khash Wines of Washington
40 Dickie Mallison Guinness Cycling Team
41 81.0
42 Mike Murray Team Oregon/River City Bicycles
43 Joe Cipale North River Racing

Masters Men 40+ 4/5

Num Name Team
1 1006 Geoffrey Green
2 1614 Ken Finch bicycleattorney.com
3 1970 Ken Spiess
4 59 Jeffrey McKillip
5 1729 Matt Brownfield Team Oregon/River City Bicycles
6 1142 Emile Lemoine bicycleattorney.com
7 2172 Clint Ebert
8 1057 Dave Warwick Gateway/Speedzone
9 1090 Kevin Ko EWEB Windpower
10 1288 Tim Rich Specialized River City Bicycles
11 1165 Not signedin 1 Error
12 Far side
13 1776 Michael Beckman Beaverton Bicycle Club
14 1439 Steven Burger Team Bridge City
15 1030 Andy Stahl Hutch's-Eugene
16 1333 David German Team Bridge City
17 1254 Mark Crawford
18 1987 Jean Boily
19 1918 Jeff Standish
20 1437 Timothy Smith Beaverton Bicycle Club
21 1102 David Saltzberg Specialized River City Bicycles
22 1267 Steve Swanson Team Oregon/River City Bicycles
23 94 David Foster
24 1015 jon pearson Gateway/Speedzone
25 1630 James Thiele Team Rose City
26 2090 Russell Speirn
27 1773 David Strader Team Oregon/River City Bicycles
28 93 Scott Mcleney Byrne Specialty Gases/Starbucks Doubleshot
29 95 Gordy bolstad Wines of Washington
30 2398 Jeffrey Chicoine
31 2383 Erich Meihoff
32 unknown
33 433 Steven Basden Half Fast Velo
34 Sitting up bicycleattorney.com
35 1795 Trig Rogers bicycleattorney.com

Masters Women

Name Team
1 Renata Hahn Team Rose City
2 Jan Moss Team Group Health
3 Georgann Shinn Specialized River City Bicycles
4 Mechele Knable 343 Racing
5 Pam Massey Wines of Washington
6 Barbara Thiele Team Rose City
7 Beth Whittaker Specialized River City Bicycles
8 Meg Mautner NoMad Sports Club
9 Kemberlea Brainerd
10 Candi Murray NoMad Sports Club

Women 1/2/3

Name Team
1 Heather VanValkenburg Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
2 Melissa Sanborn Wenzel Coaching
3 Jeanie Bihlmaier Specialized River City Bicycles
4 Shanan Whitlatch Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Jen Featheringill Bike Central
6 Sirikit Valentin Wines of Washington
7 Theresa Holtermann Sorella Forte
8 Kendra Wenzel Wenzel Coaching
9 Jan Moss Team Group Health
10 Kristine Rotan Sorella Forte
11 Darien Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation
12 Nicole Nestlen Veloshop

Women Cat 4

Name Team
1 Amelia Bjesse-Puffin Bike Central
2 Christine MacKenzie bicycleattorney.com
3 Miriam Gillow-Wiles Portland State University
4 Susan Rogers Team Group Health
5 NICOLE HORST
6 Rose Corrigan Sturdy Girl Cycling
7 Nissy Cobb Bridgetown Velo
8 Kim Rueter Sorella Forte
9 Emily Ohlin bicycleattorney.com
10 Stephanie Chase Portland State University
11 Angela Gardner bicycleattorney.com
12 Kayla Woolcock Sum Bike Team
13 Tacia Miller
14 Erin Koenig Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
15 Elenn Lusslett
16 Liz Callicott bicycleattorney.com
17 Jen Hill Wines of Washington
18 Marila Alvares Sorella Forte
19 Katherine Waggoner Word-RCB